Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 54 от 13.VI

НАРЕДБА ЗА ДОПИНГОВИЯ КОНТРОЛ ПРИ СПОРТНОСЪСТЕЗАТЕЛНА И ТРЕНИРОВЪЧНА ДЕЙНОСТ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА ДОПИНГОВИЯ КОНТРОЛ ПРИ СПОРТНОСЪСТЕЗАТЕЛНА И ТРЕНИРОВЪЧНА ДЕЙНОСТ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Приета с ПМС № 142 от 13.07.1995 г.

Обн. ДВ. бр.66 от 25 Юли 1995г., отм. ДВ. бр.54 от 13 Юни 2008г.

Отменена с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 128 от 4 юни 2008 г. за приемане на Наредба за допингов контрол при тренировъчна и състезателна дейност - ДВ, бр. 54 от 13 юни 2008 г., в сила от 13.06.2008 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се урежда контролът върху използването от спортистите на фармакологични класове от допингови средства или на методи за допингиране в Република България.

(2) Обект на допинговия контрол са спортисти от двата пола от спортните федерации, съюзи, организации и клубове, провеждащи организирана тренировъчна и състезателна дейност в Република България.


Чл. 2. (1) По споразумение може да се извършва контрол на спортисти от страните, подписали Конвенцията на Съвета на Европа против допинга в спорта, когато те вземат участие в организирани спортни дейности в Република България.

(2) По време на международни спортни прояви, провеждани в Република България, и по искане на международни спортни федерации или организации допинговият контрол се извършва по ред, предвиден в приетите от тях правилници.


Раздел II.
Организация на допинговия контрол

Чл. 3. (1) Ръководството на дейността по допинговия контрол се осъществява от Националната комисия по допингов контрол (НКДК), която се създава и закрива със заповед на председателя на Комитета за физическо възпитание и спорт (КФВС).

(2) Националната комисия по допингов контрол се състои от 11 души: председател, секретар и 9 членове - лекари, юристи, спортни деятели, бивши спортисти и др.

(3) Организацията, дейността и финансовото осигуряване на НКДК се уреждат с правилник, който се утвърждава от председателя на КФВС.


Чл. 4. Националната комисия по допингов контрол има следните задачи:

1. организира извършването на допингов контрол на състезатели по време на спортни състезания и тренировки с кратко предизвестие, както и по искане на спортните федерации;

2. приема план за допингов контрол на състезатели по време на мероприятия, организирани от спортни федерации, организации и съюзи, след съгласуване с тях;

3. ежегодно актуализира списъка на забранените за употреба в спорта лекарствени средства;

4. разработва образователни програми и провежда информационни кампании против употребата на допингиращи средства и методи за допингиране в спорта съвместно с компетентните държавни органи, спортни федерации, организации, съюзи и средствата за масово осведомяване;

5. произнася се по всички спорни въпроси при констатирани нарушения на наредбата;

6. оказва съдействие на международните спортни федерации или организации при организирането и извършването на допингов контрол по време на състезания, провеждани в Република България;

7. прави предложения пред КФВС, Българския олимпийски комитет (БОК), Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието, науката и технологиите за предоставяне на финансови средства за закупуване на апаратура, технически съоръжения и други материали за нуждите на контрола, научните разработки, подготовката и квалификацията на лицата, работещи в тази област;

8. ежегодно оценява дейността по допинговия контрол, взема мерки за подобряване на организацията и качеството му и внася информация за тази дейност в КФВС, в БОК и в Българския съюз за физическа култура и спорт (БСФС);

9. предоставя на средствата за масово осведомяване информация за резултатите от дейността по допинговия контрол в страната.


Чл. 5. (1) Техническото организиране и извършване на допинговия контрол се възлага на Оперативна комисия по допингов контрол (ОКДК). Тя се определя от НКДК и е в състав не по-малко от трима души, от които единият е председател.

(2) Организаторите на състезания са длъжни да осигуряват условия за работа на ОКДК.


Раздел III.
Подбор на състезатели за допингов контрол

Чл. 6. (1) На допингов контрол подлежат:

1. при индивидуалните спортове - най-малко един от тримата класирали се на първите три места и други по жребий;

2. при колективните спортове - двама състезатели по жребий от всеки отбор, взели участие в срещата;

3. всеки състезател, поставил световен, европейски и национален рекорд;

4. състезатели, участващи в тренировъчна дейност, включително и такива, изтърпяващи наказания за употреба на допингови средства.

(2) Председателят на ОКДК може да посочва и други състезатели извън определените съгласно ал. 1 за допингов контрол по негова преценка.

(3) Всеки участник може да бъде подложен на допингов контрол един и повече пъти по време на едно състезание.


Чл. 7. (1) Тегленето на жребий за определяне на състезатели за допингов контрол при индивидуалните спортове се извършва от председателя на ОКДК съвместно с главния (старшия) съдия на състезанието, а при колективните спортове - и с по един представител на отборите, както следва:

1. при индивидуалните спортове - преди започване на състезанието - за определяне на дисциплините (категориите), и в края на състезанието - за определяне на състезателите;

2. при колективните спортове - след завършване на състезанието.

(2) По време на тренировки състезателите за допингов контрол се определят с жребий или чрез посочване от председателя на ОКДК.


Чл. 8. (1) Всеки състезател, определен за допингов контрол, е длъжен да се яви пред ОКДК дори и при отказ от участие в състезанието.

(2) Спортист, определен за допингов контрол, получил нараняване или заболял по време на състезанието, може да бъде освободен по решение на председателя на ОКДК и дежурния лекар, които изпращат писмен доклад за това до председателя на НКДК.


Чл. 9. Допингов контрол с кратко предизвестие се извършва до 24 часа от връчването на съобщението на състезателя. Той може да се проведе и извън местоживеенето на състезателя.


Раздел IV.
Вземане на проби

Чл. 10. (1) Пробите за допингов контрол се вземат след завършване на състезанието (дисциплината, категорията), като определените състезатели се известяват писмено след приключване на участието им.

(2) Оригиналът на известието за допингов контрол се прилага към протокола за взетата допингова проба.


Чл. 11. (1) Определените за допингов контрол състезатели при колективните спортове се явяват пред ОКДК в станцията за допингов контрол незабавно след приключване на тренировката или състезанието, а при индивидуалните - до 30 минути след връчване на известието, заедно с придружител (лекар, треньор или ръководител), като при международни състезания се допуска и преводач.

(2) Състезателите, определени за допингов контрол, които имат непосредствено участие и в друго състезание или дисциплина, се явяват в допинговата станция незабавно след завършване на последното им състезание или дисциплина.

(3) Състезателят се явява с документ за самоличност (паспорт, лична карта за ученици, военна книжка, акредитационна карта със снимка).

(4) Състезателят декларира лекарствата, които е вземал до 3 дни преди състезанието.

(5) Непълнолетни състезатели до 16-годишна възраст от двата пола, подложени на допингов контрол, могат да бъдат придружени в допинговата станция от един от родителите си.

(6) Неявил се в станцията за допингов контрол състезател се предлага на спортната федерация (спортния клуб) за наказание както при положителен резултат.


Чл. 12. В допинговата станция се допускат членове на ОКДК, определените състезатели, по един придружител (лекар, треньор или ръководител), членове на НКДК и родител при спортисти под 16-годишна възраст. При международни състезания се допускат преводач и представител на Международната спортна федерация или организация.


Чл. 13. Възраженията за допуснати пропуски от ОКДК по вземането на пробите, по процедурата на затваряне и за други нарушения на наредбата се отбелязват в протокола за взетата проба. Възраженията на състезателя се съобщават в писмена форма на НКДК до 24 часа след приключване на процедурата.


Чл. 14. (1) Пробите за изследване се изпращат в допинговата лаборатория в специални контейнери (сандъци, сакове), запечатани с восък и подпечатани с печата на НКДК.

(2) Контейнерът се доставя по най-бързия и сигурен начин в лабораторията.


Чл. 15. Ако транспортирането на пробите непосредствено след приключване на състезанието е невъзможно, те се съхраняват в хладилник в допинговата станция, като хладилникът се заключва, запечатва се с восък и се подпечатва с печата на НКДК.


Раздел V.
Изследване на пробите

Чл. 16. (1) Пробите с урина се приемат в лабораторията за допингов контрол от определено за това лице. То съставя предавателно-приемателен протокол, като вписва и констатираните нарушения.

(2) По време на изследване в лабораторията се допускат само членове на НКДК, а по време на международни състезания - и представители на международните спортни федерации или организации.


Чл. 17. За резултатите от изследваните проби се съставя протокол, който се подписва от екипа, извършил анализа, и от завеждащия лабораторията. Протоколът се предава на председателя или на секретаря на НКДК.


Чл. 18. (1) При положителен резултат от изследването председателят или секретарят на НКДК уведомяват писмено само състезателя и спортната федерация за името на спортиста.

(2) Състезател с положителен резултат от анализа има право да подаде писмена молба пред НКДК за контролен анализ в 5-дневен срок от получаване на известието.

(3) При подадена молба от състезател за контролен анализ НКДК разпорежда на лабораторията да извърши повторен анализ най-късно 3 дни след получаването на молбата на спортиста в комисията. Състезателят се уведомява за деня и часа на извършването на контролния анализ.


Чл. 19. (1) Контролният анализ се извършва в присъствието на състезателя или на упълномощено от него лице, представител на спортната федерация, в която той членува, член на НКДК и представител от екипа на лабораторията за допингов контрол, който не е участвал в първия анализ. Ако състезателят или упълномощеното от него лице и представителят на федерацията не се явят в определения час в лабораторията, представителят на НКДК разрешава извършването на анализа в тяхно отсъствие.

(2) Резултатът от контролния анализ е окончателен.

(3) Името на състезателя се пази в тайна от НКДК и от съответната спортна федерация до получаването на резултата от контролния анализ.


Чл. 20. При всяко установяване на използване на допингови средства, включително и при първоначалния анализ, който не се оспорва от спортиста, председателят или секретарят на НКДК свиква заседание на комисията за обсъждане на резултатите. За участие в заседанието могат да бъдат поканени състезателят и представител на спортната федерация, в която членува, а за спортисти до 16-годишна възраст - и един от родителите им.


Раздел VI.
Обжалване

Чл. 21. (1) При положителен резултат от контролния анализ спортистът може в 5-дневен срок след оповестяване на резултата да подаде жалба до НКДК за процедурни и други нарушения в допинглабораторията.

(2) Когато състезателят е подал жалба и са констатирани нарушения на процедурата по вземане на пробите и на контролния анализ, полученият резултат се анулира.

(3) Подаването на жалба по ал. 1 не отменя прилагането на санкциите от спортните федерации до вземане на окончателно решение от НКДК.

(4) Комисията взема мотивирано решение в 3-дневен срок от получаване на жалбата. Решението й е окончателно.

(5) За решението на комисията писмено се уведомяват спортистът и съответната спортна федерация (спортен клуб).


Раздел VII.
Санкции

Чл. 22. (1) При установено използване на допингови средства или при отказ да се изпълнят изискванията на чл. 11, както и при опит за заблуждаване на комисията при даване на урина НКДК препоръчва на ръководствата на спортните федерации да анулират спортното постижение и да забранят участието на състезателя в състезания за срок 2 години.

(2) При повторно нарушение състезателят се лишава от състезателни права завинаги.

(3) При доказана употреба на ефедрин, фенилпропаноламин, псевдоефедрин и кодеин, когато те са приети през устата с цел лечение в комбинация с кръвоспиращи или антихистаминни средства, наказанието е лишаване от право на участие в състезания, както следва:

1. за първо нарушение - до 3 месеца;

2. за второ нарушение - до 2 години;

3. за трето нарушение - завинаги.

(4) Наказанията по ал. 1, 2 и 3 се налагат с решение на ръководството на спортната федерация в едномесечен срок от деня на констатираното нарушение.

(5) Съответната спортна федерация изпраща в 7-дневен срок препис от решението на състезателя, на спортния клуб, в който той членува, и на НКДК.


Чл. 23. При неспазване на срока за уведомяване на НКДК от спортната федерация или при неин отказ да наложи определените санкции на провинилия се състезател комисията внася доклад в ръководството на Комитета за физическо възпитание и спорт.


Чл. 24. Ръководители, треньори, лекари и други лица, допуснали или знаели за използването от спортисти на фармакологични класове от допингови средства или на методи за допингиране, забранени на базата на списъците, приети от компетентните международни спортни организации, и своевременно не уведомили съответните институции, носят административнонаказателна отговорност съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 25. Длъжностните лица, допуснали нарушение при вземането, съхраняването и пренасянето на пробите за допингов контрол или при извършването на лабораторни анализи, носят административнонаказателна отговорност съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.


Промени настройката на бисквитките