Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 2.III

НАРЕДБА № 17 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 29 ОТ ЗАКОНА ЗА БАНКИТЕ И КРЕДИТНОТО ДЕЛО

 

НАРЕДБА № 17 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 29 ОТ ЗАКОНА ЗА БАНКИТЕ И КРЕДИТНОТО ДЕЛО

ПРИЕТА ОТ БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА

Обн. ДВ. бр.102 от 21 Ноември 1995г., отм. ДВ. бр.19 от 2 Март 2001г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 17 от 22 февруари 2001 г. за установяване размера на вложенията на банките по чл. 30 от Закона за банките - ДВ, бр. 19 от 2 март 2001 г.


ПРЕДМЕТ

Чл. 1. С тази наредба се определя начинът за установяване и отчитане на размера на вложенията на банките и на собствения им капитал с оглед на прилагането на чл. 29 от Закона за банките и кредитното дело (ЗБКД), както и мерките за отстраняване на допуснатите нарушения.


МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА ВЛОЖЕНИЯТА

Чл. 2. (1) Общият размер на вложенията на банка в недвижими имоти, оборудване и акции и дялове от нефинансови предприятия, включително допълнителните парични вноски по чл. 134 от Търговския закон, не може да надхвърля размера на собствения й капитал, отразен в счетоводните документи.

(2) Към вложенията по ал. 1 се отнасят и акциите и дяловете от холдингови дружества, дори и когато тези дружества участват във финансови предприятия.

(3) При установяване размера на вложенията и съотнасянето му с размера на собствения капитал на банката стойността на активите се изчислява според тяхната балансова стойност.


ИЗКЛЮЧЕНИЯ

Чл. 3. (1) Ограничението на чл. 2, ал. 1 не се отнася за:

1. недвижими имоти, оборудване и акции и дялове от нефинансови предприятия, които банката е придобила от реализация на ипотеки, залози и други обезпечения с цел предпазване от загуби в банковата дейност, при условие че тези активи бъдат прехвърлени в срок до 3 години от придобиването им;

2. акциите, които банката като инвестиционен посредник е придобила за чужда сметка до размера на дадените от инвеститорите средства, при условие че банката ги е отделила от своя портфейл от ценни книжа съгласно чл. 61 от Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества и е уведомила писмено началника на управление "Банков надзор" за това.

(2) Ако активите по ал. 1 не бъдат прехвърлени в срок до 3 години от придобиването им, след изтичането му те участват с балансовата си стойност при установяването на общия размер на вложенията на банката и съотнасянето му с размера на собствения й капитал.


СОБСТВЕН КАПИТАЛ

Чл. 4. (1) За целите на тази наредба собственият капитал на банката е равен на сбора от:

1. внесения капитал;

2. фонд "Резервен" по смисъла на чл. 22 ЗБКД;

3. неразпределената печалба от текущата и от минали години;

4. други резерви с общо предназначение, образувани за сметка на печалбата след облагането й с данък.

(2) Размерът на сумата по ал. 1 се намалява с номиналната стойност на обратно изкупените от банката акции.

(3) Ако банката е отчела загуби, размерът на собствения капитал се определя, като сборът на сумите по ал. 1, т. 1 - 4, съответно коригиран в случаите на ал. 2, се намалява с размера на отчетените загуби от текущата и от минали години.

(4) Образуваните от банката задължителни специални резерви (законови провизии) съгласно чл. 26 ЗБКД не се включват в собствения капитал на банката.


ОТЧЕТНОСТ

Чл. 5. (1) Банките съставят и представят на Българската народна банка до 15-о число на месеца, от който започва ново тримесечие, отчет по чл. 29, ал. 1 ЗБКД, в който отразяват размера на вложенията и на собствения си капитал, установени по определения в наредбата начин. Отчетът се съставя въз основа на балансови данни към последната дата на всяко тримесечие.

(2) Банките съставят и представят в Българската народна банка до 31 март на всяка календарна година годишен отчет по чл. 29, ал. 1 ЗБКД.

(3) Началниците на управления "Банков надзор" и "Информационни технологии" при Българската народна банка дават задължителни указания за начина на съставяне и представяне на отчетите.


КОНТРОЛ

Чл. 6. (1) Началникът на управление "Банков надзор" при Българската народна банка извършва проверка за верността на съставените отчети по чл. 5 и за спазване разпоредбите на чл. 29 ЗБКД.

(2) Проверителите по чл. 52, ал. 2 ЗБКД извършват проверка, отразяват в своя отчет и дават заключение за верността на данните в отчета по чл. 5, ал. 2 от тази наредба и за наличието на нарушение на чл. 29 ЗБКД.

Мерки и срокове за отстраняване на допуснати нарушения


Чл. 7. (1) За допуснати нарушения на чл. 29, ал. 1 ЗБКД спрямо банката и виновните длъжностни лица се прилагат предвидените в Закона за Българската народна банка и ЗБКД имуществени санкции, глоби и административни мерки.

(2) При установяване на нарушение на чл. 29, ал. 1 ЗБКД Българската народна банка определя подходящ срок, в който банката трябва да отстрани нарушението и да приведе дейността си в съответствие със закона.

(3) Ако банката не отстрани нарушението в посочения срок, спрямо нея се прилагат предвидените в чл. 56 ЗБКД мерки.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) По смисъла на тази наредба:

1. "Недвижими имоти" са земята, горите, трайните насаждения и сградите.

2. "Дялове" са дяловете в търговски дружества и съучастията в предприятия, които не са юридически лица.

3. "Нефинансово предприятие" е лице, което не е:

а) банка или друга финансова институция, извършваща с разрешение на Българската народна банка банкови сделки;

б) фондова борса;

в) инвестиционно дружество по чл. 109 от Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества;

г) приватизационен фонд съгласно Закона за приватизационните фондове;

д) застрахователно дружество;

е) лизингово дружество.

4. "Оборудване" са материалните дълготрайни активи, които не са недвижими имоти.

(2) За целите на тази наредба наетите недвижими имоти и други дълготрайни материални активи при условията на финансово обвързан наемен договор, отговарящ на установените критерии в т. 5 от Национален счетоводен стандарт 11 "Отчитане на наемните договори" (приет с ПМС № 276 от 1992 г.; обн., ДВ, бр. 4 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 17, 30 и 73 от 1994 г. и бр. 69 от 1995 г.), се отчитат като недвижими имоти или оборудване.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание § 8 от преходните и заключителните разпоредби на ЗБКД и е приета с Решение № 335 на Управителния съвет на Българската народна банка от 8.ХI.1995 г.


§ 3. Управителният съвет на Българската народна банка дава указания по прилагането на наредбата.


Промени настройката на бисквитките