Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 22.X

НАРЕДБА № 47 ЗА СЛЕДДИПЛОМНО ОБУЧЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ С ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ В СИСТЕМАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

 

НАРЕДБА № 47 ЗА СЛЕДДИПЛОМНО ОБУЧЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ С ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ В СИСТЕМАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Приета от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.9 от 30 Януари 1996г., изм. ДВ. бр.89 от 22 Октомври 1996г., изм. ДВ. бр.37 от 9 Май 1997г., доп. ДВ. бр.42 от 27 Май 1997г., доп. ДВ. бр.97 от 24 Октомври 1997г., изм. ДВ. бр.50 от 5 Май 1998г., изм. ДВ. бр.61 от 29 Май 1998г., изм. ДВ. бр.77 от 7 Юли 1998г., изм. ДВ. бр.64 от 16 Юли 1999г., отм. ДВ. бр.64 от 20 Юли 2001г.

Отменена с § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 31 от 28 юни 2001 г. за следдипломно обучение в системата на здравеопазването - ДВ, бр. 64 от 20 юли 2001 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за провеждане на следдипломното обучение (СДО) на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването.

(2) Следдипломното обучение включва специализация и усъвършенстване на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването.

(3) Придобиването на специалност е усвояване на теоретични знания и практически умения по:

1. основна специалност, която обхваща обособен раздел на медицинската наука и практика;

2. профилна специалност, която е диференциран подраздел на основна специалност.


Чл. 2. (1) Отдел "Медицинско образование и наука" (МОН) при Министерството на здравеопазването организира, регистрира, координира и контролира следдипломното обучение на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването.

(2) Отделите на СДО при висшите медицински училища (ВМУ) организират, регистрират, координират и контролират следдипломното обучение на специалистите с висше образование, които са зачислени в съответното висше училище, а учебният отдел при Военномедицинска академия (ВМА) - по военномедицинските специалности.


Чл. 3. Следдипломното обучение на специалистите по чл. 1, ал. 1 се провежда в свободно избрано от тях здравно заведение, определено от министъра на здравеопазването за база за СДО.


ЧЛ. 4. (1) В Министерството на здравеопазването се създава централен регистър за завършилите СДО специалисти с висше образование, придобили специалност в системата на здравеопазването.

(2) В централния регистър се включват данни за имената по паспорт на завършилите специализация, единният граждански номер (ЕГН), ВМУ, в което е зачислен специалистът, специалността и наименованието на здравното заведение - база за СДО, в което е проведена специализацията, сесията и годината на придобиването й, номерът на свидетелството, издадено от ВМУ или ВМА, и регистрационният номер.

(3) Ректорите на ВМУ или началникът на ВМА, които са зачислили специализиращите, изпращат в МЗ в едномесечен срок от приключване на държавните изпити списък на лицата, положили успешно държавен изпит за специалност, както и данните по ал. 2.

(4) Министърът на здравеопазването издава заповед за включване на лицата, получили права на специалисти, в централния регистър. Отдел МОН при МЗ изпраща на ВМУ и ВМА регистрационния номер на специалиста за вписването му в свидетелството за специалност. Заповедта се публикува в служебен бюлетин на МЗ.


Раздел II.
Видове и форми на следдипломно обучение

Чл. 5. (1) Специализацията е овладяване на основна или профилна специалност от номенклатурата на специалностите в системата на здравеопазването (виж приложението) по определен учебен план и учебни програми, за определен срок, която приключва след успешно полагане на изпит пред държавна изпитна комисия.

(2) Промяна в номенклатурата на специалностите по ал. 1 става по предложение на националните консултанти след становище на Висшия медицински съвет (ВМС).

(3) Специализацията се провежда в следните форми:

1. клинична ординатура по държавна поръчка за длъжности по трудов договор за срока на обучение във ВМУ, национален център, институт към МЗ и ВМА - по специалности, за които са определени като база за специализация;

2. специализация по държавна поръчка за лица, които работят по трудов договор в държавно здравно заведение, утвърдено като база за специализация по съответна специалност;

3. специализация по държавна поръчка за лица, които работят по трудов договор в държавно здравно заведение, което не е база за специализация по съответна специалност;

4. специализация, която се провежда в здравно заведение - база за специализация, срещу заплащане.

(4) Профилна специалност може да се специализира само след призната основна специалност.

(5) Министърът на здравеопазването одобрява единни учебни планове и учебни програми по съответните специалности, разработени в съответствие с номенклатурата на специалностите по ал. 1 по предложение на националните консултанти на МЗ, съгласувано с висшите медицински училища, националните центрове и институти към МЗ и ВМА, след становище на ВМС.

(6) Учебните планове и учебните програми по военномедицинските специалности се одобряват от министъра на здравеопазването по предложение на началника на ВМА съгласувано с Медицинското управление на Министерството на отбраната.


Чл. 6. Усъвършенствуването е повишаване на квалификацията на специалистите през целия период на професионалната им дейност и се извършва в следните форми: тематични курсове, индивидуално обучение, семинари, научно-тематични конференции, конгреси и др.


Чл. 7. (1) Специализацията и усъвършенстването се извършват в здравни заведения, определени от министъра на здравеопазването за бази за следдипломно обучение.

(2) Базите за СДО се определят по критерии, изработени от експертни съвети под ръководството на националните консултанти на МЗ по съответните специалности и утвърдени от министъра на здравеопазването след становище на ВМС.

(3) Експертните съвети по ал. 2 се назначават от министъра на здравеопазването по предложение на националните консултанти.

(4) Ръководителите на здравни заведения могат да правят предложения за утвърждаването им за база за специализация по съответната специалност до Министерството на здравеопазването ежегодно от 1 до 31 октомври. Предложение за бази за военномедицинските специалности се прави от началника на Медицинското управление на Министерството на отбраната и от началника на ВМА.

(5) Министърът на здравеопазването по предложение на експертните съвети по чл. 7, ал. 2 и след становище на ВМС определя ежегодно до 10 януари със заповед здравните заведения - бази за следдипломно обучение, за следващата календарна година, както и ВМУ, в които се извършва зачисляването за специализация.


Чл. 8. На всеки три години експертните съвети по чл. 7, ал. 2 съвместно с експерти от МЗ представят пред Висшия медицински съвет комплексна оценка на базите за специализация. При промяна на условията за провеждане на специализация в здравно заведение, което е база, комплексната оценка може да се извърши и по-рано.


Раздел III.
Условия, ред и срокове за кандидатстване и провеждане на специализацията

Чл. 9. Специализацията се осъществява в определените по чл. 7 здравни заведения - бази за следдипломно обучение, без заплащане за обучаващите се по държавна поръчка и срещу заплащане за обучаващите се извън държавната поръчка.


Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Специализиращите по основни медицински и стоматологични специалности (с изключение на специалността обща медицина), посочени в приложението към чл. 5, ал. 1, които работят в здравно заведение, което не е база за специализация, провеждат половината от срока на специализацията си в амбулаторно-поликлинични и болнични здравни заведения, определени за база за специализация по утвърден учебен план и учебни програми. В тези случаи срокът на специализация се удължава с една година.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Специализиращите обща медицина лекари и обща стоматология стоматолози, работещи в звената за първична медицинска помощ, провеждат 1/3 от срока на специализацията в амбулаторно-поликлинични и болнични здравни заведения, определени за база за специализация по утвърден учебен план и учебни програми.

(3) Специализиращите по фармацевтични специалности, посочени в приложението, провеждат специализацията на работното си място в съответствие с предвидените в учебния план срокове.

(4) Срокът на обучение в база за специализация по ал. 1 не може да бъде по-малък от два пъти по три месеца в една календарна година.

(5) Специализацията по анестезиология и интензивно лечение, неврохирургия, ортопедия и травматология и по всички профилни специалности се провежда само в здравни заведения - бази за специализация.

(6) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари с придобита специалност по вътрешни болести или детски болести могат да придобият специалност по обща медицина след 8-месечно обучение по съкратена учебна програма и успешно положен изпит по специалността.

(7) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари с придобита специалност извън посочените в ал. 6 могат да придобият специалност по обща медицина след 18-месечно обучение по съкратена учебна програма и успешно положен изпит по специалността.

(8) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари с придобита специалност по анестезиология и интензивно лечение, вътрешни болести, детски болести, акушерство и гинекология, нервни болести, хирургия, ортопедия и травматология, клинична токсикология, които работят в центровете за спешна медицинска помощ, могат да придобият специалност по спешна медицина по съкратена учебна програма и след положен изпит по специалността.


Чл. 11. (1) За провеждане на специализация по държавна поръчка или клинична ординатура се сключва договор по чл. 234 от Кодекса на труда между кандидата за специализация и неговия работодател.

(2) В договора по ал. 1 се определят срокът на обучение, издръжката и размерът на отпуската, вкл. и за явяване на държавен изпит, както и задължението на специализанта да работи при работодателя не по-малко от 5 години след завършване на специализацията.


Чл. 12. (1) (Предишен текст на чл. 12 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Асистентите, научните сътрудници и докторантите, зачислени на редовна докторантура могат да бъдат зачислени за специализация въз основа на проведения конкурс само в случаите, когато изпълняват учебния план и учебните програми за съответната специалност в сроковете, посочени в приложението. Зачисляването за специализация се извършва след сключване на трудов договор или зачисляване на докторантура и приключва с държавен изпит за специалност.

(2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) За специализация по реда на ал. 1 могат да бъдат зачислени и ординатори, които са сключили трудов договор със здравни заведения, определени за база за специализация по съответната специалност, при условие, че сключеният трудов договор е след проведен конкурс пред комисия с повече от едно хабилитирано лице.


Чл. 13. (1) Специалисти с висше медицинско образование могат да специализират по държавна поръчка само, когато заемат длъжност по съответната специалност или профил.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари, работещи в службите по трудова медицина, могат да специализират по специалностите трудова медицина, токсикология и професионални заболявания при условията и по реда на тази наредба.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари, работещи в звената за доболнична медицинска помощ, могат да специализират по избор специалността обща медицина или специалността, по която работят.

(Ал. 4 и 5, заличени - ДВ, бр. 50 от 1998 г.)

(4) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Участъкови стоматолози, стоматолози в селски лечебно-профилактични заведения (СЛПЗ), общопрофилни стоматолози в работнически здравни заведения или стоматолози в звената за първична медицинска помощ към МО, МВР, МТ и ГУСВ могат да специализират по държавна поръчка само по специалността обща стоматология.

(5) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекари, които работят в центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП), могат да специализират по държавна поръчка само по специалността спешна медицина, а директорите на ЦСМП - и медицина на катастрофите или социална медицина.


Чл. 14. Специалисти с висше медицинско образование, които са директори или заместник-директори на здравни заведения или са в трудови правоотношения с Министерството на здравеопазването, районните центрове по здравеопазване, Националния център за здравна информация, Санаторно-курортното управление и ведомствените здравни служби към МО, МВР, МТ, МТСГ и ГУСВ, могат да специализират по държавна поръчка без откъсване от работа с изключение на времето за участие в основен курс или полагане на колоквиуми само по специалностите социална медицина и медицина на катастрофите.


Чл. 15. Специалисти с висше немедицинско образование могат да специализират по държавна поръчка без откъсване от работата с изключение на времето за участие в основен курс или полагане на колоквиуми само по специалностите, посочени в приложението.


Чл. 16. Специалисти с висше медицинско образование, които работят в системите на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта и Главното управление на Строителните войски, могат да специализират по държавна поръчка по всички военномедицински специалности без откъсване от работа.


Чл. 17. (1) Районните центрове по здравеопазване представят ежегодно до 31 януари в отдел МОН при МЗ предложение за потребностите от специалисти за местата по държавна поръчка за съответния район по специалности, общини и здравни заведения за следващата календарна година. Предложения за потребностите от специалисти за местата по държавна поръчка за нуждите на системата на отбраната, вътрешните работи, транспорта, социалните грижи и Строителните войски се правят от съответните министри и ръководители на ведомства.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Здравните заведения - бази за специализация, посочени в чл. 5, ежегодно до 31 януари правят предложение до отдел "Медицинско образование и наука" при МЗ за броя на местата за специализация по държавна поръчка и срещу заплащане за следващата календарна година, а тези по чл. 5, ал. 1, т. 1 - и за местата за клинична ординатура за текущата година.

(3) Отдел "Медицинско образование и наука" при МЗ въз основа на предложенията по ал. 1 и 2 ежегодно до 20 февруари изготвя разпределение на местата за специализация по държавна поръчка и срещу заплащане и за клинични ординатури по специалности в съответните бази, които предлага за утвърждаване от министъра на здравеопазването.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Министърът на здравеопазването със заповед утвърждава ежегодно до 31 март броя на местата за специализация по държавна поръчка и срещу заплащане, както и броя на клиничните ординатури в съответните бази след становище на ВМС.


Чл. 18. (1) Отдел "Медицинско образование и наука" при МЗ ежегодно до 30 април изпраща на отделите за СДО при ВМУ (ВМА) разпределението и броя на местата за специализация по държавна поръчка, специализация срещу заплащане и за клинична ординатура, разпределени за съответните бази.

(2) Отделите за СДО при ВМУ и ВМА обявяват в централния печат конкурси за местата по ал. 1 и уведомяват писмено за това МЗ, районните центрове по здравеопазване, МО, МВР, МТ, МТСГ и ГУСВ.

(3) Районните центрове по здравеопазване уведомяват в едноседмичен срок след получаване на информациите по ал. 2 здравните заведения и органи в своя район.

(4) Срокът за подаване на документите за участие в конкурсите не може да бъде по-малък от 30 дни преди провеждането им.

(5) Кандидатите имат право да участват за места по обявен конкурс в повече от едно здравно заведение - база за специализация, само по една специалност.

(6) Редът за обявяване на местата за специализация на военните лекари по държавна поръчка се определя от министъра на отбраната съгласувано с министъра на здравеопазването и с ръководителите на министерствата, към които има войски. Конкурсите за специализация на военните лекари се обявяват със заповед на министъра на отбраната, съгласувана с ресорните министри, към които има войски.


Чл. 19. Конкурсните изпити са писмени и се провеждат анонимно по конспекти, разработени от съответните експертни съвети по чл. 7, ал. 2.


Чл. 20. (1) За участие в конкурс кандидатите за специализация лично представят в отдела за СДО при съответното ВМУ, обявило конкурса, и ВМА или чрез районните центрове по здравеопазване следните документи:

1. молба по образец;

2. нотариално заверено копие от дипломата за завършено висше образование, а кандидатите за профилна специалност - нотариално заверено копие от дипломата (свидетелството) за придобита основна специалност;

3. препис-извлечение от трудовата книжка за кандидатите, които имат трудов стаж след завършване на висшето си образование;

4. (Нова - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) копие от трудовия договор - за местата по държавна поръчка;

5. (Предишна т. 4 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) копие от договора съгласно чл. 11 - за местата по държавна поръчка.

(2) При подаване на документи за конкурс отделите за СДО при ВМУ и ВМА предоставят на всеки кандидат копие от конспекта по чл. 19.


Чл. 21. (1) Ректорите на ВМУ (началникът на ВМА) със заповед определят състава на изпитните и техническите комисии, мястото и датата на провеждането на конкурсните изпити за всяка специалност и списък на допуснатите до изпита кандидати. Заповедта се издава не по-късно от 20 дни преди провеждането на изпита.

(2) В изпитните комисии по ал. 1 се включват освен представители от ВМУ и най-малко 1 хабилитирано лице от съответните национални центрове или институти към МЗ и от ВМА, които са база за специализация за съответната специалност.

(3) Отделите за СДО при ВМУ (ВМА) уведомяват кандидатите писмено най-късно 15 дни преди провеждане на конкурсния изпит за мястото, датата и часа на провеждането му.


Чл. 22. (1) (Доп. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) До класиране се допускат кандидатите, получили оценка на конкурсния изпит най-малко много добър (4,50), която се получава като средноаритметична оценка от оценките на членовете на изпитната комисия. Оценките от изпита са окончателни и се вписват от всеки член на комисията в отделен изпитен протокол срещу номера на кандидатите. Председателите на изпитните комисии в петдневен срок от датата на провеждането на конкурсния изпит представят на техническата комисия протоколите на членовете на комисията с оценките на кандидатите и шифрираните писмени работи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Техническата комисия изчислява средноаритметичните оценки на кандидатите, обявява резултатите от конкурсния изпит и извършва класирането на кандидатите по реда на получените оценки и съобразно посочените от кандидатите вид на специализацията и бази за специализация. При еднакъв бал класирането се извършва по бал, получен от сбора на оценките от държавния изпит и средния успех от следването в дипломата за завършено висше образование.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Резултатите от класирането се обявяват от комисията по ал. 2 не по-късно от 10 дни от датата на провеждането на последния изпит от конкурса за специализация.

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Възражения по провеждане на конкурсите се подават до ректорите на ВМУ (началника на ВМА) в седемдневен срок от датата на обявяване на резултатите от класирането. Не се допуска преразглеждане на писмените работи и тяхната преоценка.

(5) Председателите на техническите комисии в двудневен срок от обявяване на класирането представят в отделите за СДО към ВМУ (ВМА) протоколите с оценките от конкурса, писмените работи и документите на кандидатите.


Чл. 23. (1) Ректорите на ВМУ (началникът на ВМА) писмено уведомяват ръководителите на здравните заведения - бази за специализация, за резултатите от класирането по съответната специалност, както и кандидатите, които са класирани.

(2) Ректорът на ВМУ (началникът на ВМА) въз основа на резултатите от класирането издава заповед за зачисляване на приетия кандидат, в която определя ръководителя и срока на специализацията, а когато специализиращият не е на щатно място в съответната база - и условията и работния график за провеждането й. Заповедта за зачисляване се издава не по-късно от един месец след уведомяването по ал. 1.


Чл. 24. (1) Специализацията започва от датата на заповедта за зачисляване. На всеки зачислен за специализация отделът за СДО при ВМУ (ВМА) издава книжка на специализиращия.

(2) Ръководителят на специализиращия не по-късно от един месец след зачисляването въз основа на учебния план и учебните програми утвърждава индивидуален учебен план за специализацията.


Чл. 25. (1) Зачислените за специализация полагат определените в програмата колоквиуми пред комисия от трима членове - специалисти по съответната специалност, назначена от ръководителя на здравното заведение - база за специализация. Председател на комисията е ръководителят на специализиращия.

(2) Оценките от колоквиумите се нанасят в протокол и в книжката на специализиращия, които се подписват от членовете на комисията.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Зачисляването и провеждането на специализация по профилна специалност се извършват при условията и по реда, предвидени в чл. 10, ал. 5.


Чл. 27. (1) Специализацията може да бъде прекратена със заповед на ректора на ВМУ (началника на ВМА) по доклад на ръководителя на специализиращия в следните случаи:

1. при неспазване на условията, предвидени в заповедта за зачисляване;

2. при показани незадоволителни резултати при усвояването на програмния материал;

3. при поведение, несъвместимо с морално-етичните норми на здравните служители.

(2) Лицата, на които е прекратена специализацията по ал. 1, могат да участват в нов конкурс не по-рано от 2 години от издаване заповедта за прекратяването й.


Чл. 28. (1) Специализацията може да бъде прекъсвана, когато специализиращият ползва отпуск в следните случаи:

1. поради бременност, раждане и отглеждане на малко дете съгласно Кодекса на труда;

2. при временна нетрудоспособност, продължила повече от три месеца през една календарна година.

(2) Специализацията се прекъсва със заповед на ректора на ВМУ (началника на ВМА) по молба на специализиращия. Копие от заповедта се изпраща в здравното заведение - база за СДО и в здравното заведение, с което специализиращият е в трудово-правни отношения.


Раздел IV.
Условия, ред и срокове за провеждане на държавния изпит за специалност

Чл. 29. До държавен изпит за специалност се допускат специализиращите, които са изпълнили учебния план и програмата за съответната специалност.


Чл. 30. Министърът на здравеопазването ежегодно до 20 февруари със заповед утвърждава състава на изпитните комисии за държавен изпит за специалност по предложение на ректорите на ВМУ (началника на ВМА), след становище на ВМС.


Чл. 31. Съставът на всяка изпитна комисия за провеждане на държавен изпит за специалност се състои от председател, двама постоянни и двама резервни членове, които са хабилитирани лица или доктори на науките.


Чл. 32. (1) Държавните изпити за специалност се организират ежегодно и се провеждат в две изпитни сесии: майска - от 1 до 31 май, и декемврийска - от 1 до 31 декември.

(2) Държавните изпити за специалност на завършилите клинична ординатура и за чужди граждани, завършили специализация в Република България, се провеждат от комисиите по чл. 30 в срок до три месеца след изпълнението на учебния план и програмата.


Чл. 33. (1) За допускане до държавен изпит за специалност специализиращите подават молба до отделите за СДО към ВМУ (ВМА), към които са зачислени за специализация, от 1 до 31 януари - за майската изпитна сесия, и от 1 до 31 август - за декемврийската. Молбата се подава лично или чрез районните центрове по здравеопазване.

(2) Към молбата по ал. 1 се прилагат:

1. книжка на специализиращия;

2. удостоверение за трудов стаж по специалността към 1 май за явяващите се на майската сесия и към 1 декември - за явяващите се на декемврийската сесия;

3. атестат от ръководителя на специализацията за практическата дейност на кандидата, реализирана по време на обучението и изпълнението на индивидуалния учебен план;

4. два броя снимки за документи (3/4 см).

(3) Отделите за СДО към ВМУ (ВМА) изпращат в отдел МОН при МЗ до 28 февруари за майската и до 30 септември за декемврийската изпитна сесия списък на допуснатите до държавен изпит кандидати по съответните специалности. В двеседмичен срок отдел МОН при МЗ уведомява отделите за СДО към ВМУ (ВМА) за разпределението на представените от тях кандидати по съответните комисии за държавен изпит.

(4) Отделите за СДО към ВМУ или ВМА уведомяват кандидатите за мястото, датата и часа на провеждане на изпитите до 31 март за майската и до 31 октомври за декемврийската изпитна сесия.

(5) Отделите за СДО към ВМУ (ВМА) изпращат на председателите на изпитните комисии до 15 април за майската и до 15 ноември за декемврийската сесия заповедта по чл. 30, списък на допуснатите кандидати и документите им.


Чл. 34. Държавният изпит за специалност се провежда чрез полагане на практически и устен теоретичен изпит в не по-малко от два последователни дни. Комисията допуска до теоретичен изпит само лицата, които са издържали практическия изпит.


Чл. 35. Резултатите от държавния изпит за специалност се нанасят от председателя на държавната изпитна комисия в изпитния протокол и в протоколната книга на катедрата (клиниката и др.), като задължително се вписва: "Издържал изпита за специалност" или "Неиздържал изпита за специалност". Протоколът и протоколната книга се подписват от членовете на комисията. Изпитният протокол се прилага към документите на специализиращия в съответния отдел за СДО към ВМУ (ВМА).


Чл. 36. Лицата, които са положили успешно държавния изпит, получават свидетелство за призната специалност.


Чл. 37. (1) Права на специалисти се признават от 1 юни за лицата, които успешно са положили държавния изпит през майската изпитна сесия, и от 1 януари - за успешно положилите държавния изпит през декемврийската.

(2) Права на специалисти на завършилите при условията и по реда на чл. 32, ал. 2 се признават от първо число на месеца, следващ успешното полагане на държавния изпит за специалност.


Чл. 38. Всеки кандидат има право на две явявания на държавен изпит за специалност.


Чл. 39. (1) Медицински специалисти, които са придобили специалност в чужбина и имат право да упражняват медицинската професия по реда на Закона за народното здраве, полагат изпит за специалност пред държавни изпитни комисии, определени по реда на чл. 30.

(2) Лицата по ал. 1 подават в отдел МОН при МЗ:

1. молба за явяване на държавен изпит за специалност;

2. диплома за завършено висше образование или удостоверение за признато висше образование по реда на чл. 31 от Закона за висшето образование - за лицата, които са завършили в чужбина;

3. документ за призната специалност и програмата, по която е извършено обучението в оригинал, заверени в съответното българско посолство и в превод на български език, извършен от заклет преводач.

(3) Изпит по ал. 1 не се полага от специалисти с висше образование, придобили специалност в страни, с които Република България има сключени международни договори за взаимно признаване на придобита специалност в здравеопазването.


Раздел V.
Условия, ред и срокове за провеждане на усъвършенстване чрез курсове и индивидуално обучение

Чл. 40. (1) Курсовете за усъвършенстване се организират, координират и контролират от отделите за СДО при ВМУ, ВМА или националните центрове и институти при МЗ, ЦКБ-НПИ-МВР и ТМИ по съответната специалност.

(2) Курсовете са тематични по актуални проблеми в медицината и здравеопазването и въвеждане на нови методи за изследване, лечение и др.

(3) Продължителността на курсовете е до 15 дни.

(4) Обучението в тематичните курсове по ал. 2 е безплатно само за работещи в държавни здравни заведения.

(5) Тематични курсове срещу заплащане могат да се организират след задоволяване потребностите на общественото здравеопазване по държавна поръчка за съответната година.


Чл. 41. (1) Висшите медицински училища, ВМА, националните центрове и институти към МЗ, ЦКБ-НПИ-МВР и ТМИ съгласувано със съответните национални консултанти, ежегодно до 31 януари изготвят програми на курсове за обучение и условията за включване в тях, а до 15 май ежегодно - план-разписание за курсовете за следващата календарна година, които ще се провеждат в съответния факултет, национален център, институт към МЗ или здравно заведение - база за СДО. План-разписанието се изпраща до МЗ, районните центрове по здравеопазване, националните центрове и институти към МЗ, МО, МВР, МТ, МТСГ, ГУСВ и здравни заведения.

(2) Районните центрове по здравеопазване в едноседмичен срок уведомяват здравните заведения в своя район за курсовете по ал. 1.


Чл. 42. (1) Заявка за участие в тематичен курс през следващата година се изпраща в отдела за СДО при ВМУ (ВМА) или съответното заведение, в което се провежда следдипломното обучение, от ръководителя на здравното заведение, в което работи кандидатът, за местата по държавна поръчка и от кандидатите за местата срещу заплащане не по-късно от 15 юли.

(2) Списъчният състав на всеки курс се подготвя съобразно условията за включване и се утвърждава от ръководителя на съответното звено, което ще провежда курса, не по-късно от 3 месеца преди започването му. В същия срок отделите за СДО при ВМУ (ВМА) или ръководителите на здравни заведения - бази за СДО, изпращат на одобрените кандидати карти-направления за участие в конкурса.


Чл. 43. (1) Индивидуално обучение се провежда за повишаване теоретичната и практическата подготовка по определени раздели от специалността, усвояване на методики и новости в здравните заведения - бази за СДО. Продължителността на индивидуалното обучение е не повече от 3 месеца.

(2) Висшите медицински училища, ВМА, националните центрове и институти към МЗ, ЦКБ-НПИ-МВР и ТМИ ежегодно до 31 януари изготвят програми за индивидуални обучения и условията за включване в тях и до 15 май ежегодни - план-разписание на местата за индивидуално обучение за следващата календарна година, които ще се провеждат в съответния факултет, национален център, институт към МЗ или здравно заведение - база за СДО. План-разписанието се изпраща до МЗ, районните центрове по здравеопазване, националните центрове и институти към МЗ, МО, МВР, МТ, МТСГ, ГУСВ и здравни заведения.

(3) Районните центрове по здравеопазване в едноседмичен срок уведомяват здравните заведения в своя район за местата по ал. 3.

(4) Заявка за включване на кандидат за индивидуално обучение се изпраща от ръководителите на държавни здравни заведения за места по държавна поръчка и от кандидатите за места срещу заплащане не по-късно от 15 юли до отделите за СДО при ВМУ (ВМА) и здравните заведения - бази за СДО.

(5) Индивидуалното обучение се провежда безплатно по държавна поръчка за кандидати от държавни здравни заведения, когато е заявено от ръководителя на заведението, в което работи кандидатът. За останалите кандидати индивидуалното обучение е срещу заплащане. С предимство се приемат кандидати от здравни заведения, които не са база за СДО.

(6) Списъкът на кандидатите за индивидуално обучение се одобрява от ръководителя на звеното, в което ще се провежда.

(7) Отделите за СДО при ВМУ ВМА, и ръководителите на здравните заведения - бази за СДО, писмено уведомяват одобрените кандидати не по-късно от 3 месеца преди започване на индивидуалното обучение.


Чл. 44. Завършилите различни форми на усъвършенстване получават удостоверение, подписано от съответния ректор, декан или ръководител на здравното заведение - база за СДО.


Раздел VI.
Финансиране на следдипломното обучение

Чл. 45. Здравните заведения - бази за СДО, провеждат безплатно обучение за специализация и усъвършенстване за специалистите по държавна поръчка.


Чл. 46. (1) Следдипломното обучение срещу заплащане се извършва въз основа на договор, сключен между ръководителя на здравното заведение - база за СДО, и ръководителя на здравното заведение, което предлага кандидата за СДО, или лицето, което желае да се обучава.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 1998 г.) Размерът на средствата за заплащане на платеното следдипломно обучение се определя ежегодно от ръководителите на здравните заведения-бази за СДО.


Чл. 47. Здравните заведения - бази за СДО, внасят набраните приходи по чл. 46 по специална извънбюджетна сметка съгласно ПМС № 146 от 1991 г. за приоритетно снабдяване в системата на здравеопазването (обн., ДВ, бр. 71 от 1991 г.; изм., бр. 87 от 1991 г., бр. 47 от 1992 г., бр. 74 от 1993 г. и бр. 5 от 1994 г.).


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. При представяне на документ с невярно съдържание при кандидатстване за държавен изпит по чл. 33, ал. 1 и след доказването им по съответния ред министърът на здравеопазването анулира със заповед изпита за специалност и заличава от централния регистър имената на лицето, представило документа.


§ 2. (1) Правата на специалист на лица, получили научно звание или научна степен съгласно чл. 2, ал. 1, буква "б" и чл. 3, ал. 1, букви "б" и "в" от Закона за научните степени и научните звания, се признават от ректорите на ВМУ (началника на ВМА), при условие, че лицата са хабилитирани по съответната специалност или дисертационният им труд е по специалността, по която искат признаване.

(2) Лицата по ал. 1 представят:

1. молба до ректора на ВМУ (началника на ВМА);

2. копие от диплома за завършено висше образование;

3. диплома (свидетелство) за призната друга специалност - за профилните специалности;

4. документ, че лицето притежава научна степен "доктор на медицинските науки" или е хабилитирано.

(3) Ректорът на ВМУ (началникът на ВМА) по предложение на комисията по чл. 30 издава на кандидата свидетелство за призната специалност. Права на специалист се признават от деня на издаването на свидетелството.


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) (1) Специалисти с висше медицинско или друго висше образование, зачислени за специализация във ВМУ, ВМА, Национални центрове или института към МЗ до влизането в сила на Наредба № 11 от 1994 г. за следдипломно обучение на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването(ДВ, бр. 50 от 1994 г.), продължават и завършват специализацията си при условията и по реда на наредбата, по която са били зачислени, независимо от настоящата им месторабота.

(2) Зачислените да специализират по Наредба № 11 от 1994 г. за следдипломно обучение на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването могат да продължат специализацията си при условията и по реда на тази наредба, ако отговарят на тях.

(3) Медицинските специалисти в центровете за спешна медицинска помощ могат да продължат специализацията, която са започнали преди образуването на ЦСМП по същите учебни планове и програми, и при условията на зачислените по държавна поръчка.


§ 4. (Нов - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Зачислените за специализация висши медицински специалисти могат да бъдат презачислени на специализация по обща медицина след проведен конкурс по документа или да продължат тази, по която са зачислени. Презачисляването става на незаетите места за специализация след проведен конкурс по обща медицина и се извършва чрез класиране по бал, получен от сбора на оценките от държавния изпит и средния успех от семестриалните изпити за завършено висше медицинско образование. Сроковете и редът за презачисляване се определят от съответното ВМУ (ВМА) след обявяване на резултатите от класирането по обща медицина.


§ 5. (Предишен § 4 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Когато здравно заведение - база за специализация по съответна специалност, бъде изключено от заповедта по чл. 8, ал. 2, специализацията на започналите продължава в други бази, определени от министъра на здравеопазването.


§ 6. (Предишен § 5 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) По реда на тази наредба се придобиват и военномедицински специалности.


§ 7. (Предишен § 6 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) По реда на тази наредба могат да специализират специалисти с висше медицинско или друго висше образование извън системата на здравеопазването, които желаят да придобият специалност, посочена в приложението.


§ 8. (Предишен § 7 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Тази наредба се издава на основание § 3 на заключителните разпоредби във връзка с чл. 87 от Закона за народното здраве и отменя Наредба № 11 за следдипломно обучение на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването (ДВ, бр. 50 от 1994 г.).


§ 9. (Нов - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Лекарите, придобили специалност хигиена на труда до влизане в сила на Наредба № 11 на МЗ За следдипломно обучение на специалистите с висше образование в системата на здравеопазването, се ползват с правата на специалисти по трудова медицина.


§ 9а. (Нов - ДВ, бр. 64 от 1999 г.) Стоматолозите, придобили специалност "Стоматологична хирургия" до влизане в сила на наредбата, се ползват с правата на специалисти по "Орална хирургия.


§ 10. (Предишен § 8 - ДВ, бр. 50 от 1998 г.) Наредбата е съгласувана с министъра на образованието, науката и технологиите, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи, министъра на транспорта и началника на Главно управление на Строителните войски.


Приложение към чл. 5, ал. 1

Приложение към чл. 5, ал. 1


(Доп. - ДВ, бр. 89 от 1996 г., изм., бр. 37 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 42 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 97 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 1999 г.)


Номенклатура на специалностите и срокове за специализация на висшите медицински и немедицински специалисти в системата на здравеопазването



№ по Основни Срок, Профилни Срок,
ред специалности год. специалности год.
1 2 3 4 5
  I. Медицински специалности      
1. Акушерство и гинекология 4 1. Онкология 2
2. Анатомия, хистология и цитология 3    
3. Анестезиология и интензивно лечение 4    
4. Биохимия 3    
5. Вирусология 3    
6. Вътрешни болести 4 1. Гастроентерология 2
7. Детски болести 4 2. Ендокринология и болести  
8. Епидемиология на инфекциозните   на обмяната 2
  болести 3 3. Кардиология 2
9. Имунология 4 4. Клинична алергология 2
10. Инфекциозни болести 4 5. Клинична хематология 2
11. Клинична лаборатория 4 6. Нефрология 2
12. Клинична токсикология 4 7. Онкология 2
12а. Клинична фармакология и терапия 3    
  Нова - ДВ, бр. 64 от 1999 г.      
13. Кожни и венерически болести 4 8. Пневмология и фтизиатрия 2
14. Комунална хигиена 3 9. Професионални заболявания 2
14а. (Нова - ДВ, бр. 89 от 1996 г.)   10. Ревматология 2
  Лицево-челюстна хирургия 4 1. Детска ендокринология и  
15. Лъчелечение 4 болести на обмяната 2
16. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1998 г.)      
  Медицина на бедствените ситуации 3 2. Детска кардиология 2
17. Медицинска биология 3 3. Детска клинична хематология 2
18. Медицинска генетика 3 4. Детска пневмология и  
19. Медицинска информатика и здравен   фтизиатрия 2
  мениджмънт 3 5. Детска ревматология 2
20. Медицинска паразитология 3 6. Клинична алергология 2
21. Микробиология 3 7. Неонатология 2
22. Неврохирургия 5 8. Онкология 2
23. Нервни болести 4    
24. Нуклеарна медицина 4    
25. Обща медицина 3    
26. Обща хигиена 3 1. Клинична алергология 2
27. Ортопедия и травматология 4 1. Клинична алергология 2
      2. Онкология 2
28. Очни болести 4 3. Професионални заболявания 2
29. (Изм. - ДВ, бр. 37 от 1997 г.)   1. Онкология 2



  Обща и клинична патология 4    
30. Патофизиология 3    
31. Психиатрия 4    
32. Радиационна хигиена 3    
33. Радиобиология 3    
34. Рентгенология 4    
35. Социална медицина 3 1. Онкология 2
36. Спешна медицина 4 1. Онкология 2
37. Спортна медицина 4 2. Професионални заболявания 2
38. Съдебна медицина 3 1. Онкология 2
39. Токсикология 3    
40. Трансфузионна хематология 4    
41. Трудова медицина 3 1. Професионални  
      заболявания със срок  
      на обучение 2 години 2
42. Урология 4 2. Пластична хирургия 2
43. Ушно-носно-гърлени болести 4 1. Онкология 2
      2. Професионални заболявания 2
44. Фармакология 3 1. Детска психиатрия 2
45. Физикална терапия и рехабилитация 4    
46. Физиология 3    
47. Хирургия 4 6. Кардиохирургия -  
      със срок на обучение  
      2 години.  
48. Хигиена на детско-юношеската възраст 3    
49. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1998 г.)      
  Хранене и диететика 3    
  II. Стоматологични специалности   1. Онкология 2
50. Детска стоматология 3 1. Клинична алергология 2
51. Лицево-челюстна хирургия 4 2. Онкология 2
51а. Медицинска информатика и здравен мениджмънт- 3 г.    
52. Обща стоматология 3 3. Професионални заболявания 2
53. Ортодонтия 3    
54. Протетична стоматология 3    
55. Орална хирургия 3    
  Изм. - ДВ, бр. 64 от 1999 г.      
56. Терапевтична стоматология 3 1. Гръдна хирургия 2
      2. Детска хирургия 2
      3. Онкология 2
  III. Фармацевтични специалности   4. Пластична хирургия 2
57. Анализ на лекарствените средства 3 5. Съдова хирургия 2
58. Клинична фармация 3    
59. Лечебни растения и билково дело 3    
60. Организация и икономика на      
  дистрибуторската и аптечната практика 3    
61. Организация и икономика на      
  фармацевтичното производство 3    
62. Технология на лекарствените форми и      
  средства 3    
  IV. Специалности за немедицински   1. Кариесология и ендодонтия 2
  специалисти   2. Пародонтология и  



63. Биохимия (за биохимици, биолози и   заболявания на устната  
  химици) 3 лигавица 2
64. Биофизика (за биолози и физици) 3    
65. Вирусология (за биолози и микробиолози) 3    
66. Икономика на здравеопазването      
  (за икономисти) 3    
67. Имунология (за биохимици и биолози) 4    
67а. Клинична психология (за психолози)      
  - със срок на обучение 3 години.      
68. Клинична химия (за химици, биохимици,   1. Военна епидемиология  
  биолози и фармацевти) 3 (получава се след призната  
69. Медицинска биология (за биолози) 3 специалност по епидемиология  
70. Медицинска зоология (за биолози) 3 на инфекциозните болести) 2
71. Медицинска педагогика   2. Военна терапия (получава се  
  (за педагози и психолози) 3 след призната специалност по  
72. Медицинска и радиологична физика   вътрешни болести) 2
  (за физици) 3 3. Военна токсикология  
73. Медицинска и санитарна физика   (получава се след призната  
  (за инженери и физици) 3 специалност по токсикология) 2
74. Медицинска физкултура (за методисти по   4. Военна хирургия (получава се  
  лечебна физкултура) 3 след призната специалност  
75. Микробиология (за микробиолози и   по: 2
  биолози) 3 а) акушерство и гинекология;  
75а. Радиационна хигиена (за      
  биолози, физици и химици) 3    
  Нова - ДВ, бр. 64 от 1999 г.      
75б. Радиобиология (за      
  биолози, физици и химици) 3    
  Нова - ДВ, бр. 64 от 1999 г.      
76. Санитарна химия (за химици) 3 б) челюстно-лицева хирургия;  
77. Санитарно инженерство   в) неврохирургия;  
  (за инженери и архитекти) 3 г) ортопедия и травматология;  
78. Теоретични основи на медицинската   д) очни болести;  
  химия (за химици) 3 е) урология;  
79. Организация и икономика на фармацев-      
  тичното производство (за биолози, иконо-      
  мисти, химици и инженер - химици) 3    
  V. Военномедицински специалности   ж) ушно-носно-гърлени болести;  



1. Авиационна медицина 3 з) хирургия)  
2. Военна хигиена 3    
3. Военномедицинско снабдяване      
  (за фармацевти) 3    
4. Организация и тактика на      
  медицинската служба 3    


Промени настройката на бисквитките