Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 64 от 30.VII

НАРЕДБА № 4 ОТ 1996 Г. ЗА ПОЗИЦИИТЕ НА БАНКИТЕ В ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА

 

НАРЕДБА № 4 ОТ 1996 Г. ЗА ПОЗИЦИИТЕ НА БАНКИТЕ В ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА

Издадена от управителя на Българската народна банка

Обн. ДВ. бр.9 от 30 Януари 1996г., изм. ДВ. бр.64 от 30 Юли 1996г., отм. ДВ. бр.4 от 13 Януари 1998г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 4 от 6 януари 1998 г. за позициите на банките в чуждестранна валута - ДВ, бр. 4 от 13 януари 1998 г.


Предмет

Чл. 1. С тази наредба се определят максималният размер на откритите валутни позиции на банките и клоновете на чуждестранни банки, получили разрешение от Българската народна банка да извършват сделки с чуждестранни средства за плащане и с благородни метали, към собствения им капитал и редът за тяхното определяне и отчитане.


Цел

Чл. 2. Целта на наредбата е да ограничи възможните загуби на банките в резултат от откритите им валутни позиции при неблагоприятна промяна на валутните курсове и лихвените проценти.


Определения

Чл. 3. (1) "Открита валутна позиция" е левовата равностойност на разликата между активите и пасивите на банката в отделна чуждестранна валута и общо за всички чуждестранни валути.

(2) Банката има "открита дълга валутна позиция", когато левовата равностойност на активите й в чуждестранна валута превишава левовата равностойност на пасивите й в чуждестранна валута.

(3) Банката има "открита къса валутна позиция", когато левовата равностойност на активите й в чуждестранна валута е по-малка от левовата равностойност на пасивите й в чуждестранна валута.

(4) "Нетна открита валутна позиция" на банката е сумата на левовата равностойност на всички открити позиции (дълги или къси) по отделни валути.

(5) За целите на тази наредба "чуждестранна валута" са чуждестранните законни платежни средства, специалните права на тираж (SDR) и Европейската парична единица (ECU), както и благородните метали.


Собствен капитал

Чл. 4. (1) Собственият капитал на банката се определя съгласно чл. 11 от Наредба № 8 на Българската народна банка от 1993 г. за капиталовата адекватност на банките (обн., ДВ, бр. 39 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 19 от 1994 г., бр. 2 и 77 от 1995 г.; попр., бр. 85 от 1995 г.).

(2) За целите на тази наредба за собствен капитал на клон на чуждестранна банка се приема минимално необходимият капитал за извършване на банкови сделки в страната, независимо от това дали банката е освободена или не от изискването да поддържа разполагаем капитал на клона.

(3) За собствен капитал на финансова къща се приема внесеният й капитал.


Размери на откритите валутни позиции

Чл. 5. (1) Банка, получила разрешение (лицензия) да извършва банкови сделки в страната и в чужбина, е длъжна да спазва в края на всеки работен ден:

1. максимално съотношение в размер до 10 на сто между откритата позиция във всяка чуждестранна валута и размера на собствения й капитал;

2. максимално съотношение в размер до 30 на сто между нетната открита валутна позиция и размера на собствения й капитал.

(2) Банка, получила разрешение (лицензия) да извършва банкови сделки само в страната, е длъжна да спазва в края на всеки работен ден:

1. максимално съотношение в размер до 5 на сто между откритата позиция във всяка чуждестранна валута и размера на собствения й капитал;

2. максимално съотношение в размер до 15 на сто между нетната открита валутна позиция и размера на собствения й капитал.

(3) Финансовите къщи са длъжни да спазват в края на всеки работен ден максимално съотношение в размер до 5 на сто между нетната открита валутна позиция и размера на собствения си капитал.


Определяне на откритите валутни позиции

Чл. 6. (1) Откритите дълги или къси валутни позиции на банките се определят от следните елементи:

1. балансовите активи и пасиви в чуждестранна валута, вкл.

дълготрайните материални активи в чужбина във валутата на страната, на територията на която се намират, и благородните метали;

2. задбалансовите активи и пасиви в чуждестранна валута, както и поетите/получените ангажименти в чуждестранна валута от съответната банка и към нея, водени по задбалансови сметки;

3. сделките в чуждестранна валута и благородни метали ("спот",

"форуърд", "суап", "фючърс", "опции" и др.).

(2) Банките извличат данните за отделните елементи при определяне на валутните позиции от счетоводните си регистри.

(3) Преизчисляването на чуждестранните валути в български левове се извършва по централните валутни курсове на Българската народна банка за деня, за който се отнасят изчисленията.


Минимални задължителни резерви, обезпечаващи откритите валутни позиции

Чл. 7. (1) Банките превеждат в левове по безлихвени сметки в Българската народна банка задължителни минимални резерви в размер 20 на сто от нетната им открита валутна позиция към последния работен ден на всеки месец. Регулирането на резервите се извършва до 14-о число на следващия месец.

(2) Общият размер на задължителните минимални резерви по ал. 1 и на задължителни минимални резерви на банките върху привлечените от тях средства не може да превишава размера, посочен в чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за Българската народна банка.


Правила за управление на позициите в чуждестранна валута

Чл. 8. (1) Банките приемат правила за управление на позициите в чуждестранна валута, които съдържат:

1. вида на валутните сделки, които извършват;

2. организационната структура и функционалната характеристика на звената, извършващи валутни сделки;

3. компетенциите и отговорността на ръководителите и отделните служители;

4. вътрешната система за незабавно регистриране и осчетоводяване на валутните операции, за определяне на резултатите от тях и за контрол на откритите позиции в чуждестранна валута;

5. други правила, свързани с доходността на сделките в чуждестранна валута и с ликвидността на банката.

(2) Правилата по ал. 1 се представят в Българската народна банка, управление "Банков надзор", в срок до 7 дни от приемането им, съответно от внасянето на изменения и допълнения в тях.


Отчетност

Чл. 9. (1) Банките съставят и представят в Българската народна банка, управление "Валутни операции", в края на всеки работен ден отчет за откритите си валутни позиции.

(2) Банките съставят и представят в Българската народна банка, управления "Банков надзор" и "Валутни операции", чрез управление "Информационни технологии" до 10-о число на месеца отчет за откритите си валутни позиции към последния работен ден на предходния месец.

(3) Отчетите по предходните алинеи следва да бъдат подписани от лицата по чл. 7 от Закона за банките и кредитното дело, както и от съставителите им.

(4) Началниците на управления "Валутни операции", "Банков надзор" и "Информационни технологии" при Българската народна банка дават съвместно задължителни указания за формата и начина на съставяне и предствяне от банките на отчетите за откритите валутни позиции.


Контрол

Чл. 10. При допуснати нарушения на чл. 42, т. 3 от Закона за Българската народна банка и чл. 25 от Закона за банките и кредитното дело спрямо банките и виновните длъжностни лица се прилагат предвидените в Закона за Българската народна банка и Закона за банките и кредитното дело имуществени санкции, глоби и административни мерки.


Особена разпоредба

Чл. 11. Освен когато не е посочено друго, разпоредбите на тази наредба, с изключение на чл. 7, се прилагат съответно и за финансовите къщи, получили разрешение от Българската народна банка да извършват сделки с чуждестранни средства за плащане.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. В двумесечен срок от обнародването на наредбата банките и финансовите къщи следва да представят приетите от тях правила по чл. 8.


§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1996 г.) (1) Банките, които към датата на влизането на тази наредба в сила надхвърлят определените в чл. 5, ал. 1 и 2 съотношения, следва да достигнат тези съотношения в срок до 1.I.1997 г.

(2) До изтичането на срока по ал. 1 банките, чието съотношение на нетна открита валутна позиция и собствен капитал е над предвиденото в чл. 5, ал. 1 и 2, не могат да надхвърлят отчетеното от тях съотношение към 30.VI.1996 г.

(3) Финансовите къщи, които към датата на влизането на тази наредба в сила надхвърлят посоченото в чл. 5, ал. 3 съотношение, следва да достигнат това съотношение в срок до 1.IX.1996 г.


§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 25 от Закона за банките и кредитното дело и чл. 42, т. 3 от Закона за Българската народна банка, приета е с Решение № 19 на Управителния съвет на Българската народна банка от 15.I.1996 г. и влиза в сила от 1.IV.1996 г.


§ 4. В чл. 16 от Наредба № 2 на Българската народна банка от 1993 г. за разрешенията (лицензиите), издавани от Българската народна банка (обн., ДВ, бр. 29 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 20 и 91 от 1994 г.), се правят следните изменения:

1. Точка 4 от ал. 1 се отменя.

2. Създава се нова алинея 3:

"(3) Обменните бюра, които не са подразделения на финансова къща, и брокерите не могат да оставят в края на деня касова наличност в чуждестранна валута, чиято равностойност превишава 10 000 долара на САЩ."


§ 5. Управителният съвет на Българската народна банка дава указания по прилагането на наредбата.


Промени настройката на бисквитките