Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 67 от 31.VII

НАРЕДБА № 3 ОТ 1996 Г. ЗА БИОЛОГИЧНО ИЗПИТВАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА, РАСТЕЖНИ РЕГУЛАТОРИ И МИКРОТОРОВЕ

 

НАРЕДБА № 3 ОТ 1996 Г. ЗА БИОЛОГИЧНО ИЗПИТВАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА, РАСТЕЖНИ РЕГУЛАТОРИ И МИКРОТОРОВЕ

Издадена от министъра на земеделието и хранителната промишленост

Обн. ДВ. бр.16 от 23 Февруари 1996г., изм. ДВ. бр.6 от 16 Януари 1998г., отм. ДВ. бр.67 от 31 Юли 2001г.

Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № 32 от 9 юли 2001 г. за контрол на растения и растителни продукти, торове и хранителни среди и за изпитване, регистрация и контрол на продукти за растителна защита - ДВ, бр. 67 от 31 юли 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) С тази наредба се определят условията и редът за извършване на биологично изпитване и регистрация на фитофармацефтични препарати и микроторове, произведени в страната и внесени от чужбина.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Държавната политика в областта на биологичното изпитване и регистрация по чл. 1 се осъществява от Министерството на земеделието и хранителната промишленост (МЗГАР) чрез Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия (НСРЗКА).


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) (1) Министърът на земеделието и хранителната промишленост утвърждава ежегодно списък на разрешените за производство, внос и употреба фитофармацефтични препарати и микроторове.

(2) Списъкът по ал. 1 се утвърждава въз основа на проведеното биологично

изпитване и регистрация, съгласувана с Министерството на здравеопазването.


Чл. 4. На биологично изпитване и регистрация по тази наредба подлежат:

1. инсектициди, фунгициди, хербициди, дефолианти, десиканти и други

препарати за растителна защита;

2. препарати, предназначени да оказват въздействие върху растенията,

като растежни регулатори, микроторове и др.;

3. препарати, предназначени за обеззаразяване на складове, транспортни съоръжения и др., използвани при съхранение и транспорт на селскостопанската

продукция;

4. атрактанти и репеленти;

5. биопрепарати;

6. подобрители, утежнители, антиизпарители, предназначени за подобряване действието на използваните препарати за растителна защита.


Глава втора.
БИОЛОГИЧНО ИЗПИТВАНЕ НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА, РАСТЕЖНИ РЕГУЛАТОРИ И МИКРОТОРОВЕ

Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Производителите (вносителите) на препарати за растителна защита, които желаят да получат биологична регистрация в Република България, подават писмена молба-заявка до НСРЗКА най-късно до 20 януари на календарната година. Молбата се разглежда при наличие на следната информация:

1. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) име и адрес на производителя или вносителя (заявителя) на препарата за растителна защита, растежен регулатор и микротор;

2. търговско наименование и вид на формулацията му;

3. деклариран състав на препарата - наименование произходи съдържание на активно вещество и примесите;

4. предназначение - обекти, за които се заявява, и при кои култури се прилага;

5. начин на употреба - пръскане и количество на работния разтвор;

прашене; примамки и др.;

6. приложение - моменти на третиране, интервали, разходни норми на приложение;

7. механизъм на действие на заявения препарат;

8. карантинен срок;

9. последействие, персистентност (за хербициди);

10. отровност - летална доза (ЛД50);

11. данни за допустими остатъчни количества от препарата във въздуха, почвата, водата и хранителните продукти, които не оказват вредно въздействие върху хората и околната среда;

12. сведение за възможни повреди от препарата върху културните растения - видове селективност;

13. смесимост с други пестициди;

14. указания за транспорт, съхранение, гасене при пожар; противоотрова;

15. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) документация за биологична ефикасност на препарата. За регистрация се приемат само фитофармацевтични препарати, които имат вече регистрация на активното вещество в друга страна;

16. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) метод за анализ на формулацията и остатъчните количества, както и един грам чиста субстанция за аналитичен стандарт и до 0,250 кг/л от препарата за химически анализ в зависимост от дозата (концентрацията) на употреба.

17. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) физико-химични показатели на продукта;

18. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) указания за санитарно-технически и медико-профилактични мероприятия;

19. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) средства и методики за обезвреждане и унищожаване на препарата;

20. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) оригинален етикет на препарата от производителя или вносителя (заявителя), преведен на български език;

21. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) платеца такса по ценоразпис на НСРЗКА.


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Въз основа на подадените молби-заявки от фирмите производителки (вносителки) НСРЗКА изготвя план-програма за изпитване, която се утвърждава от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Мострите, необходими за извършване на опитите, се доставят до местата на изпитване, посочени в утвърдения от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа план, от представителите на фирмите заявителки в срок до 15 февруари (за продуктите, които ще се използват през вегетационния период) и до 15 септември (за продуктите, които се прилагат в извънвегетационния период).


Чл. 8. Опитите за биологична ефикасност на препарати за растителна

защита, растежни регулатори и микроторове се извеждат от:

1. научни работници в областта на растителната защита и торене в отрасловите научноизследователски институти и опитни станции;

2. специалистите по биологично изпитване към регионалните служби за растителна защита, карантина и агрохимия;

3. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) други физически или юридически лица, регистрирани да извършват биологично изпитване.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) За биологично изпитване на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се заплаща такса от производителите или вносителите (заявителите) съгласно ценоразпис на НСРЗКА.


Чл. 10. Биологичната ефикасност на препаратите за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се установява посредством:

1. парцелни полски опити по приети, унифицирани методики. При тези опити се проследява и евентуалната им фитотоксичност по отношение на културното растение;

2. производствени опити след първата година на изпитване по преценка на НСРЗКА.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Опитите за биологично изпитване по утвърдения от министъра на ЗГАР план се финансират от таксите, събрани от заявителите, съгласно ценоразписа на НСРЗКА.


Чл. 11а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) При биологично изпитване на фитофармацевтични препарати и микроторове се извършват и изпитания за наличие на остатъчни количества от тях в растителните продукти и почвата. Контролът върху остатъчните количества от пестициди се извършва от ЦЛКПНТМТ


Чл. 12. Опитите с препарати за растителна защита, растежни регулатори и

микроторове, извършени при условията, определени в чл. 10, се контролират от НСРЗКА.


Чл. 13. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Данните от биологичното изпитване се изпращат в НСРЗКА в писмен вид и след биологична регистрация се предоставят за ползване само на заявителите, а получената реколта при парцелните опити е негодна за консумация.


Чл. 14. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) На биологична регистрация подлежат препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове, които са изпитвани минимум 1 година - за препарати на позната активна база, и минимум 2 години - за

препарати на неизвестна активна база. Изпитването на формулираните в България препарати се провежда при условие, че има регистрация на оригиналните препарати.


Глава трета.
РЕГИСТРАЦИЯ НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА, РАСТЕЖНИ РЕГУЛАТОРИ И МИКРОТОРОВЕ

Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Биологичната регистрация на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се осъществява от експертна комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа. В състава на комисията взимат участие представители на Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия, Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда, Министерството на вътрешните работи, както и изтъкнати учени в областта на растителната защита и агрохимията от Селскостопанската академия.


Чл. 16. Въз основа на взето решение от експертната комисия НСРЗКА изготвя официален протокол с одобрените препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове.


Чл. 17. За одобрените препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се издава контролно свидетелство.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Биологичната регистрация на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове е валидна за срок 7 години. За продължаване на срока на регистрация се подава отново молба-заявка придружена от одобрен от НСРЗКА етикет на препарата, санитарно разрешително и внесена такса. При извеждане на опити за пререгистрация се внася такса в размер 50% от пълната такса за регистрация при условие, че не се променят формулацията и приложението им.


Чл. 19. (1) Пререгистрацията на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се осъществява въз основа на данни от приложението им в страната и въз основа на опити за биологична ефикасност.

(2) Пререгистрацията се осъществява по реда на чл. 15.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Вносът и употребата на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се осъществява след издаване на контролно свидетелство от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа и санитарно разрешително от министъра на здравеопазването.


Чл. 20а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Вносът на регистрирани фитофармацевтични препарати се осъществява директно от производителя или оторизиран от него Български представител без междинен посредник.


Чл. 21. При вноса на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове се изисква етикет на български език, заверен от НСРЗКА, който да отговаря на следните условия:

1. търговско наименование на препарата;

2. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) номер на протокола на Министерството на земеделието и хранителната промишленост, с който препаратът е регистриран в Република България и номер на протокола от заседанието на експертната токсикологична комисия при Националния център по хигиена, медицинска екология и хранене;

3. формулация;

4. наименование и съдържание на активно вещество;

5. какво въздействие оказва препаратът - инсектицид, фунгицид, хербицид и т. н.;

6. начин на действие;

7. спектър на действие;

8. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) разрешение за употреба на препарата в Република България за регистрираните обекти:

а) разходни норми;

б) моменти и интервали на приложение;

в) работен разтвор (ако е за пръскане) - приготвяне и количество;

г) техника и особености на приложение;

д) смесимост;

е) (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) персистентност в почвата, проникване в подпочвените води;

9. карантинен срок;

10. категория на употреба и ЛД-50;

11. възможности за сеитба на втора култура;

12. указания за фитотоксичност и сортова чувствителност;

13. препоръки за безопасна употреба;

14. първа помощ и медицински съвети;

15. противоотрова;

16. предпазни мерки;

17. мерки, касаещи околната среда, включително унищожаване на

остатъците от препарата и празните опаковки;

18. име и адрес на фирмата производител;

19. дата на производство;

20. срок на годност;

21. номер на партидата;

22. съхранение и транспорт съгласно БДС;

23. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) дали препаратът се контролира за група отровност от МВР.


Чл. 22. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) Ако амбалажът или опаковката имат малки размери (до 1 кг), указанията, посочени в чл. 21, могат да бъдат представени под формата на придружителен лист. В такъв случай върху амбалажа или опаковката трябва да има етикет за дребни разфасовки, който да съдържа:

1. наименование и формулация на препаратите;

2. наименование и съдържание на активно вещество;

3. група на пестицида (инсектицид, фунгицид, хербицид и т.н.);

4. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) производител;

5. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) разфасовчик - номер на лицензното разрешително;

5а. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) търговец-дистрибутор - номер на лицензното разрешително.

6. категория на употреба и ЛД-50;

7. карантинен срок;

8. дата на производство;

9. срок на годност;

10. означения за отровност (необходими пиктограми):

а) горният десен ъгъл на етикета да съдържа: "Етикетът е заверен от

Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия при Министерството на земеделието и хранителната промишленост под № ...";

б) етикетът на дребните опаковки се заверява само при условие, че е

заверен оригиналният етикет на фирмата производител, и се придружава от него.


Чл. 23. Всяка реклама на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове, които нямат регистрация, е забранена.


Чл. 24. Рекламата на регистрираните препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове трябва да съдържа данните, установени при биологичното изпитване и регистрация у нас.


Глава четвърта.
Ред и начин за внос на мостри от фитофармацевтични препарати и микроторове за експериментални цели (биологично изпитване) (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.)

Чл. 25. Вносът на мостри от фитофармацевтични препарати и микроторове за експериментални цели се осъществява съгласно одобрение от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа годишен план за биологично изпитване и когато са спазени изисквания на чл. 5, 6, 7 и 14.


Чл. 26. (1) За внос на мостри от фитофармацевтични препарати и микроторове се подава молба-декларация по образец и удостоверение за внос до НСРЗКА.

(2) Заверката от НСРЗКА на удостоверението за внос на мостри за експериментални цели за текущата година се извършва срещу платена такса по ценоразпис.


Чл. 27. Мострите от фитофармацевтични препарати, растежни регулатори и микроторове трябва да отговарят на следните условия:

1. за парцелни опити - да бъдат в оригинални дребни разфасовки от 250 мл(г) до 1 л (кг);

2. за производствени опити - от 1 л(кг) до 5 л(кг);

3. количествата на мострите за експериментални цели (биологично изпитване) се определят в зависимост от дозата (концентрацията) на приложение, броя на обектите и местата на

4. предаването на мострите от фитофармацевтични препарати, растежни регулатори и микроторове до местата на изпитване се съпровожда от приемателно-предавателен протокол, издаден от НСРЗКА.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "биологично изпитване" е изпитване на препарати за растителна защита, растежни регулатори и микроторове с цел доказване на тяхната биологична ефикасност по отношение на вредителите по растенията, както и въздействието им върху физиологичните процеси;

2. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) "фитофармацевтични препарати" са активни вещества и препарати, съдържащи едно или няколко активни вещества, които са представени под дадена форма на потребителя и са предназначени да предпазват растенията и растителните продукти срещу всички вредители или пък да предотвратят тяхното действие;

3. "фунгициди" са средства за предпазване и борба с причинителите на болести по растенията;

4. "инсектициди" са средства за борба с вредните видове насекоми;

5. "хербициди" са средства за борба с плевелите в културните и

необработваеми площи, хидромелиоративни канали и водоеми;

6. "атрактанти" са вещества, които привличат вредните насекоми на определени места;

7. "репеленти" са вещества, които отблъскват вредните насекоми, гризачи, птици и други неприятели на растенията;

8. "дефолианти" са средства, които се използват за обезлистване на различни полски култури;

9. "десиканти" са средства, които се използват за изсушаване на растенията на самия корен;

10. "растежни регулатори" са препарати, които служат за регулиране на физиологичните процеси, ръста и растежа на растенията;

11. "биопрепарати" са биологични средства за борба с вредителите по растенията;

12. "вредители" са представители на растителния или животинския свят, вируси, микоплазми или други патогени, вредни за растенията или растителните продукти.

13. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) "активни вещества" са вещества или микроорганизми, включително и вируси, които имат общо или специфично въздействие върху вредителите, растенията, частите от растенията или растителните продукти;

14. (Нова - ДВ, бр. 6 от 1998 г.) "препарати" са смеси или разтвори, съдържащи две или повече вещества, от които поне едното е активно вещество, предназначени "да бъдат използвани като фитофармацевтични препарати.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 12 от Закона за защита на растенията от болести и неприятели, чл. 4 и 5 от Правилника за устройството и дейността на Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия (ДВ, бр. 65 от 1993 г.) и чл. 8 от приложението към чл. 1, ал. 1 от ПМС № 68 от 1995 г. за структурата и основните функции на Министерството на земеделието и хранителната промишленост (ДВ, бр. 30 от 1995 г.).


§ 3. Изпълнението на наредбата се възлага на Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия към Министерството на земеделието и хранителната промишленост.


Промени настройката на бисквитките