Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 24 от 19.III

НАРЕДБА № 8 ЗА СТОПАНИСВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ И ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

 

НАРЕДБА № 8 ЗА СТОПАНИСВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ И ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Издадена от министъра на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.24 от 19 Март 1996г., отм. ДВ. бр.36 от 20 Април 1999г.

Изгубила значение. Виж Наредба за управление, отдаване под наем и разпореждане с недвижими имоти - частна държавна собственост, включени във ведомствения жилищен фонд на Министерството на вътрешните работи - ДВ, бр. 36 от 20 април 1999 г.

Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С тази наредба се урежда редът за стопанисване, поддържане, отдаване под наем и продажба на жилищния фонд на Министерството на вътрешните работи (ЖФ на МВР).


Чл. 2. (1) Жилищният фонд се стопанисва от службата за материално-техническо осигуряване и социално обслужване (СМТОСО), от регионалните дирекции на вътрешните работи (РДВР), войските на МВР (Националната служба "Гранични войски" и Националната служба "Вътрешни войски") и Висшия институт за подготовка на офицери и за научноизследователска дейност (ВИПОНД).

(2) Службата за материално-техническо осигуряване и социално обслужване и ВИПОНД осъществяват дейността по тази наредба в София.

(3) В регионалните дирекции на вътрешните работи дейността по наредбата се осъществява от звената за материално-техническо осигуряване и социално обслужване.

(4) Националната служба "Гранични войски" и Националната служба "Вътрешни войски" осъществяват дейността по наредбата чрез своите тилови органи.


Глава втора.
ОБХВАТ, АКТУВАНЕ И ОТЧЕТ НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД

Чл. 3. Жилищният фонд обхваща:

1. жилища за отдаване под наем;

2. оборотни жилища и общежития;

3. резервни жилища.


Чл. 4. (1) За придобитите жилища СМТОСО писмено уведомява съответните общини по местонахождение на имотите за актуването им като ведомствени.

(2) Службата за материално-техническо осигуряване и социално обслужване води регистър на всички жилища от фонда в столицата и страната с данни по акта за държавна собственост.

(3) Звената за материално-техническо осигуряване и социално обслужване при РДВР и тиловите органи на войските водят регистри за жилищните фондове на тяхна територия, като изпращат копия от актовете за държавна собственост в СМТОСО.


Чл. 5. След продажба на жилище или замяна СМТОСО или звената за МТОСО извършват отбелязване в регистрите и уведомяват общините за отразяване в акта за държавна собственост.


Глава трета.
СТОПАНИСВАНЕ НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД

Чл. 6. Службите на МВР, посочени в чл. 2, са длъжни да полагат необходимите грижи за правилното стопанисване и поддържане на жилищния фонд, като извършват необходимите основни, текущи и аварийни ремонти и не допускат увреждане, владеене и ползване на жилище без основание от други лица.


Чл. 7. При установяване, че ведомствено жилище се ползва без правно основание, началниците на службите на МВР, посочени в чл. 2, издават заповед за изземване на имота по административен ред и завеждат съдебни дела за опазване на имуществото.


Чл. 8. (1) В едномесечен срок от приемането на всяка новопостроена жилищна сграда инвеститорът я предава за стопанисване на СМТОСО при спазване на Наредба № 6 от 1993 г. за държавно приемане и разрешаване на ползването на строежите в Република България (ДВ, бр. 28 от 1993 г.).

(2) Приемането на жилищната сграда за стопанисване се извършва с приемо-предавателен протокол-опис, съставен и подписан от комисия с представители на инвеститора и службите на МВР, посочени в чл. 2.


Чл. 9. За придобитите отделни ведомствени жилища се изготвя предавателно-приемателен протокол при получаването им.


Чл. 10. Службите на МВР, посочени в чл. 2, завеждат регистър, съдържащ: данни за принадлежащите към жилищата избени и тавански помещения и приспадащите им се идеални части от сградата; преписи от заповедите за настаняване на наематели и протоколите за определяне на наемната цена; договорите за наем; протоколите-описи за техническото състояние на отделните жилища, по които те се приемат и предават на наемателите; документите във връзка с извършените ремонти, модернизация и подобрения в жилищата и сградата.


Глава четвърта.
РЕМОНТНО ОБСЛУЖВАНЕ НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД

Чл. 11. С ремонтното обслужване се осигурява поддържането на жилищния фонд в добро състояние и вид, опазване от повреди и преждевременно износване.


Чл. 12. Ремонтното обслужване се осъществява от службите на МВР, посочени в чл. 2. То обхваща основен, текущ и авариен ремонт.


Чл. 13. (1) Основният ремонт се състои в цялостно или частично заменяне или възстановяване на конструктивни елементи, основни части, съоръжения и инсталации.

(2) Основен ремонт са и строително-монтажни работи, при които поради износване на първоначално вложените материали и конструкции се заменят с други видове или се извършват нови видове работи, с които се подобрява и удължава срокът на тяхната експлоатация, без да се изменя предназначението на обекта, съоръженията и инсталациите.


Чл. 14. (1) Текущият ремонт представлява редовно поддържане в изправност на жилищата, съоръженията и инсталациите им, без да се засягат конструктивните им елементи.

(2) На временни жилищни сгради, които подлежат на премахване и са оставени за повече от две години, може да се извършва само текущ ремонт до размера на постъпващите наеми.


Чл. 15. (1) Аварийните ремонти са тези, които се извършват за отстраняване на повреди, възникнали поради непреодолима сила, като земетресение, пожар, наводнение и др.

(2) По искане на наематели на жилища за ремонти по ал. 1 задължително се извършва преглед от органите по чл. 12.

(3) При авария се съставя акт. Екземпляр от него се предоставя в СМТОСО за осигуряване на необходимите за ремонт средства.


Чл. 16. При наличие на необходимост от ремонт на общи

части от сграда в етажна собственост се прилагат разпоредбите на Правилника за управлението, реда и надзора в етажната собственост (обн., Изв., бр. 101 от 1951 г.; изм. и доп., бр. 16 от 1952 г., бр. 14 и 32 от 1957 г., ДВ., бр. 76 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г.; бр. 21 от 1991 г.) по отношение съответните идеални части на МВР от общите части на сградата.


Чл. 17. (1) Ремонтните строително-монтажни работи се извършват от службите на МВР, посочени в чл. 2, след съставяне на протокол за необходимостта от ремонт. Ремонтът може да се възлага с договор по Закона за задълженията и договорите с изпълнител на база действащи в момента пазарни цени в съответните общини.

(2) Наемателите имат право сами да извършват част от налагащите се и разрешени от съответните служби ремонтни строително-монтажни работи в предоставените им под наем жилища. Средствата за вложените полагащи се материали се възстановяват на база представени и одобрени отчетни документи.


Чл. 18. (1) Извършените ремонти се приемат от приемателни комисии с приемателен протокол.

(2) Извършените от наемателите ремонти се приемат след проверка на място от компетентно длъжностно лице и заверка от него на представените от наемателя отчетни документи.

(3) При проявени скрити недостатъци в гаранционния срок заинтересуваните писмено уведомяват органите по чл. 12 за рекламация пред изпълнителя. Ако не се предприемат действия за отстраняване на недостатъците, заинтересуваните страни могат да отстранят недостатъците за своя сметка и да потърсят правата си по съдебен ред.


Чл. 19. (1) Средствата, необходими за стопанисване на ЖФ на МВР, се набират от постъпления от наемите на жилищата.

(2) Набираните средства от жилищни наеми в страната след разплащане на начислени данъци и такси се превеждат в служба МТО.

(3) Средствата за ремонт на жилищата на НСГВ при граничните застави се осигуряват от статия 33 на бюджета на МВР.


Чл. 20. (1) Наемателите на жилища от жилищния фонд отстраняват за своя сметка всички нанесени повреди в жилището, които се дължат на нормална или техническа допустима употреба, като:

1. постно и блажно боядисване на стени и тавани, шпакловка и тапети във всички помещения;

2. блажно боядисване на подове, врати, прозорци, вградени шкафове и гардероби, радиатори и други боядисани или лакирани дървени и метални части в жилищните помещения, както и боядисване и фаянсови облицовки по цокли, вкл. дървени ламперии;

3. възстановяване на счупени стъкла и паднал маджун от прозорци и остъклени врати;

4. поправка или подмяна на всички видове брави, ръкохватки, отливки, райбери и панти на врати и прозорци, електрически ключове, контакти, фасунги, звънчеви и бутонни контакти, радиаторни вентили и стълбищни автомати за осветление;

5. почистване на септични ями, когато водопроводната и канализационната мрежа на сградата не са свързани с външната канализационна мрежа, както и отпушването на комини и вътрешна канализационна мрежа;

6. поправка и подмяна на всички видове чешми, батерии, душове, електромери, водомери, тоалетни чинии и бидета;

7. поддържане на вътрешните домофонни, телефонни и радиофикационни инсталации;

8. поддържане на асансьорите и местата за общо ползване съгласно разпоредбите на Правилника за управлението, реда и надзора в етажната собственост.

(2) Разходите за извършените ремонти на оборотни жилища, в които са настанени бивши собственици на отчуждени имоти, обезщетени с жилище в новострояща се сграда и живели до 8 години, са за сметка на набраните средства от наеми.

(3) Отстраняването на всички други повреди, освен тези по ал. 1, ако не са причинени виновно от наемателя, са за сметка на наемодателя.


Глава пета.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ И НАСТАНЯВАНЕ ПОД НАЕМ В ЖИЛИЩНИЯ ФОНД НА МВР

Раздел I.
Разпределение на жилищния фонд на МВР

Чл. 21. (1) Разпределението на ЖФ на МВР се извършва от комисии.

(2) Разпределението на ЖФ на МВР между службите на територията на София се извършва от жилищен съвет, а за страната - от СМТОСО.

(3) Разпределението на жилищата между нуждаещите се служители от службите в София се извършва от жилищните комисии към тези служби.

(4) Разпределението на ЖФ на МВР между отделните подразделения на РДВР и поделения на НСВВ и НСГВ се извършва от жилищните им комисии.


Чл. 22. (1) Жилищният съвет се назначава с писмена заповед на министъра на вътрешните работи. Негов председател е секретарят, отговарящ за дейността на СМТОСО. В състава се включват председателите на жилищните комисии на всички служби в София и представители на професионалните организации по чл. 82 от Закона за МВР.

(2) Жилищният съвет обсъжда предложението на СМТОСО за разпределението на броя и вида на жилищата по служби и взема протоколно решение по него с обикновено мнозинство.


Чл. 23. (1) Жилищните комисии съгласно чл. 21, ал. 3 и 4 се назначават със заповед на съответния началник на служба.

(2) Жилищните комисии:

1. извършват проверки по декларираните обстоятелства и предлагат степента на жилищните нужди по групи;

2. актуализират картотеките на нуждаещите се служители;

3. изготвят проект за разпределение между служителите на предоставените им жилища, който след утвърждаване от съответния началник изпращат в СМТОСО.


Чл. 24. Решенията на жилищната комисия могат да се обжалват в двуседмичен срок от обявяването им пред началника, назначил комисията.


Чл. 25. (1) Службата за материално-техническо осигуряване и социално обслужване изпълнява следните задачи:

1. проверява и утвърждава степента на жилищните нужди по групи, представени от жилищните комисии на територията на София;

2. води на отчет и съхранява един екземпляр от молбите-декларации на нуждаещите се от жилища на територията на София;

3. оказва методическа помощ и осъществява контрол върху дейността на жилищните комисии;

4. след приемане на новопостроените жилища в София въвежда във владение наемателите и обезщетените собственици;

5. изготвя настанителни заповеди за жилищата и за замени на ведомствени жилища по взаимно съгласие в София, които се подписват от началника на службата;

6. подготвя договори за отдаване под наем въз основа на издадените настанителни заповеди в София, които се подписват от началника на службата и наемателите;

7. Събира в София наемите по наемна цена, определена по действащите нормативни документи.

(2) Звената за материално-техническо осигуряване и социално обслужване към службите на територията на София, а където няма такива - определеният служител, изпълняват следните задачи:

1. приемат и съхраняват един екземпляр от молбите-декларации на нуждаещите се служители;

2. съхраняват документацията от дейността на жилищната комисия.

(3) В РДВР, НСГВ, НСВВ и ВИПОНД дейността по ал. 1 и 2 се извършва от звената за МТОСО и специализираните тилови органи.

(4) Документите по ал. 1, 2 и 3 се съхраняват 5 години след прекратяване на действието им, ако не е предвиден друг срок на съхранение.


Чл. 26. (1) Министърът на вътрешните работи утвърждава необходимите оборотни и резервни жилища и общежития.

(2) Резервните жилища са на лично разпореждане на министъра на вътрешните работи, като:

1. резервните жилища се ползват за бедствени и други спешни служебни нужди;

2. в резервните жилища се настаняват служители с настанителни заповеди.

(3) Стопанисването на определените жилища за общежития и жилища за НСГВ в граничните райони се регламентира с инструкция, утвърдена от министъра на вътрешните работи.

(4) Оборотните жилища се стопанисват в съответствие с изискванията на ЗНО. Освободените оборотни жилища се предоставят за общо разпределение.


Раздел II.
Настаняване под наем

Чл. 27. (1) Жилища за настаняване под наем могат да получат само служители на МВР, които имат установени жилищни нужди в населеното място, където работят.

(2) Служители от НСВВ и НСГВ, прослужили повече от 10 години, могат да бъдат настанявани във ведомствени жилища в посочено от тях населено място.

(3) Служители, прослужили повече от 10 години в МВР и притежаващи собствено жилище, по изключение могат да бъдат настанявани под наем при доказана жилищна нужда без право на закупуване.

(4) Пенсионерите и служителите от МВР, прослужили повече от 10 години, уволнени и работещи в държавни органи, могат да бъдат настанявани под наем при условията на ал. 1.

(5) Разрешение за настаняване под наем по ал. 3 и 4 се дава от министъра на вътрешните работи или ресорния секретар, отговарящ за СМТОСО.


Чл. 28. Служителите се подреждат в зависимост от степента на жилищната им нужда в групи, както следва:

1. Незаемащи жилищна площ и ползващи за жилища нежилищни помещения, като бараки, изби, непригодени тавански помещения и др.; живеещите в помещения, негодни за обитаване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или застрашени от самосрутване, освидетелствани по реда на чл. 309 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство;

2. принудените да освободят заеманите от тях жилища и помещения, собствеността върху които се възстановява по Закона за възстановяване на собствеността върху одържавените недвижими и други имоти (ДВ, бр. 15 от 1992 г.);

3. млади семейства и наематели на жилища на свободен наем;

4. заемащи недостатъчна жилищна площ по нормите на чл. 5 от Закона за наемните отношения.


Чл. 29. (1) При подреждане на служителите в една и съща група се дава предимство на:

1. служители с три и повече деца;

2. служители с по-голям стаж;

3. служители, които са живели по-дълго време при равни условия;

4. служители с разнополови деца.


Чл. 30. (1) При определяне на жилищните нужди на лицата по чл. 28 и 29 се вземат предвид и следните критерии:

1. служителят или членовете на неговото семейство да не притежават жилище в страната, задоволяващо нуждите им по чл. 5 ЗНО;

2. получено вече жилище от фонда на МВР;

3. служителят и членовете на неговото семейство да не притежават имущество на обща стойност по-голяма от базисната пазарна цена на жилище, съответстваща на нуждите на семейството (домакинството), съгласно нормите за жилищно задоволяване по чл. 5 ЗНО;

4. служителят и членовете на неговото семейство да са живели повече от една година при условията на чл. 28;

5. служителят и членовете на неговото семейство да имат адресна регистрация в населеното място, като за населените места от III и по-висок функционален тип тя е повече от 3 години.

(2) Наличието на условията по ал. 1, т. 1-3 се установява с декларация, а условията по ал. 4 и 5 - от жилищната комисия на поделението.


Чл. 31. (1) Стойността на притежаваното имущество по чл. 30, ал. 1, т. 3 се определя, както следва:

1. за моторни превозни средства и селскостопански машини - по застрахователната им стойност;

2. за селскостопански земи - по Наредбата за цените на земите, цените на сградите върху тях и прогресивно нарастващите такси (ДВ, бр. 68 от 1992 г.) - в размер на пълната им стойност;

3. стойността на дяловото участие в търговски дружества и кооперации;

4. за фабрики и други обекти с производствено предназначение и прилежащите към тях терени и съоръжения - по оценки, извършени от лицензирани експерти съгласно Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация (обн., ДВ, бр. 50 от 1992 г.; изм., бр. 9 и 30 от 1993 г.);

5. за акции, котирани на фондовите борси - по пазарната им цена, а за останалите - по номиналната им стойност.

(2) В стойността на притежаваното имущество се включват и наличните парични средства, вкл. и по жилищноспестовните влогове и дивидентите.


Чл. 32. (1) Служителите се картотекират въз основа на молби-декларации, попълнени от тях по образец в два екземпляра в жилищните комисии към поделенията.

(2) Жилищните комисии към поделенията извършват проверка по декларираното в молбата-декларация съдържание и предлагат степента на жилищната нужда по групи.

(3) След определяне на предложената група един екземпляр от молбата-декларация се съхранява от жилищната комисия, а вторият - от СМТОСО.

(4) В РДВР, НСГВ и НСВВ молби-декларации се попълват в един екземпляр, който се съхранява в звената за МТОСО и тиловите органи.


Чл. 33. В населените места, където МВР няма жилищен фонд, служителите се картотекират към съответните общини съгласно чл. 6 от Наредбата за настаняване в общински жилища (ДВ, бр. 1 от 1994 г.).


Чл. 34. (1) При настаняване под наем се прилагат следните норми на чл. 5 ЗНО:

1. за две лица или двучленно семейство - една стая;

2. за семейство с пет, шест и повече членове - по една стая за следващите един или двама членове.

(2) Размерът на жилището по ал. 1 може да бъде и по-голям при доказани специфични, здравословни, професионални и други нужди.

(3) По силата на бракоразводни решения могат да се настаняват правоимащи наематели, ако не превишават нормите.

(4) С решение на министъра на вътрешните работи или ресорния секретар, отговарящ за СМТОСО, на многодетни семейства с 4 и повече деца може да се предоставят две жилища.


Чл. 35. В едно жилище се настанява само едно семейство. Две или повече семейства могат да се настаняват в едно жилище по изключение, при спазване на чл. 7 и чл. 8, ал. 3 ЗНО.


Чл. 36. За членове на семейството се считат съпрузите и ненавършилите пълнолетие низходящи, както и пълнолетните низходящи и възходящи, ако живеят в едно жилище с настанения и образуват с него едно домакинство съгласно Правилника за прилагане на ЗНО (ДВ, бр. 40 от 1970 г.; изм. и доп., бр. 45 от 1973 г.; бр. 8 от 1974 г., бр. 24 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г., бр. 53 от 1987 г., бр. 78 от 1989 г., бр. 72 от 1990 г., бр. 68 от 1991 г.).


Чл. 37. Настаняване в жилища от фонда на МВР се извършва по следния начин:

1. жилищните комисии в съответствие с подреждането на служителите по чл. 28 и 29 определят бъдещите наематели за определените жилища;

2. решенията на жилищната комисия се обявяват на видно място и в двуседмичен срок се допускат възражения и жалби по тях;

3. окончателните предложения се изпращат в СМТОСО, звената за МТОСО в РДВР и тиловите органи на НСВВ и НСГВ. След проверка на законосъобразността им се издават настанителни заповеди, които се подписват от началника на СМТОСО или директора на РДВР и командирите на съответните поделения. Преди издаването им всички служители попълват декларация за семейно и имотно състояние;

4. настанените са длъжни да сключат договор за наем в двуседмичен срок от получаването на настанителната заповед, да полагат необходимите грижи за жилището, да заплащат ежемесечно определения наем включително полагащите се начислени данъци и такси;

5. получилите заповеди за настаняване под наем служители са длъжни да се настаняват в едномесечен срок;

6. наемателите заплащат консумативите за електро- и топлоенергия и вода, а когато жилището е незаето - разходите се поемат от стопанисващите органи по глава втора;

7. при неспазване срока по т. 4, 5 и 6 по неуважителни причини заповедта се отменя.


Чл. 38. (1) Наемателите, които освобождават жилища от фонда на МВР, са длъжни един месец преди това да уведомят поделенията на МВР, които са ги настанили. Ако след освобождаване на жилището ключовете не се предадат, наемателите заплащат наемите и щетите, настъпили поради необитаване на жилището през изтеклия период.

(2) Наемателят е длъжен да предаде ведомственото жилище с оборудване и обзавеждане, годно за обитаване, и носи отговорност за виновно нанесени щети.

(3) Освободените ведомствени жилища се разпределят от жилищните комисии на поделения, чийто служител е освободил жилището.


Чл. 39. (1) Служители, наематели на жилища от фонда на МВР, могат да заменят жилищата си по искане на двете страни със съгласието на жилищните комисии на поделенията им, когато няма други наематели.

(2) Замяната на жилища от фонда на МВР с жилища, предоставени на общини, министерства, ведомства и др., се допуска със съгласието на министъра на вътрешните работи и съответния ръководител на община, ведомство и др.


Чл. 40. (1) Съгласно чл. 36 и чл. 38, ал. 2 ЗНО на служители, настанени в жилища от фонда на МВР, се прекратяват наемните отношения, без да им се предоставят други жилища в следните случаи:

1. при дисциплинарно уволнение;

2. при едностранно искане за освобождаване от страна на служители съгласно чл. 66, т. 4 от Закона за МВР;

3. при придобиване от служителя или член от семейството му на собствено жилище, задоволяващо нуждите им по чл. 5 ЗНО.

(2) Освободените по ал. 1 жилища се предоставят за разпределение по чл. 21, ал. 2.


Глава шеста.
ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩА И ДРУГИ ОБЕКТИ ОТ ФОНДА

Чл. 41. (1) При условията и по реда на тази глава се продават жилища от фонда по чл. 3, т. 1 на служители и членове на семействата им и настанени по реда на чл. 27.

(2) Служителите на министерството могат да учредяват жилищно-строителни кооперации при условията и по реда на Указ № 602 за извършване на групово и кооперативно жилищно строителство от МВР (ДВ, бр. 45 от 1969 г. и бр. 45 от 1979 г.).


Чл. 42. С решение на министъра на вътрешните работи свободните жилища от фонда по чл. 3, т. 1, когато няма служители, кандидати за тях, могат да се продават чрез търг на юридически или физически лица.


Чл. 43. Не могат да бъдат продавани жилища в стари сгради до три етажа, вкл. върху терени, предназначени за средно и многоетажно жилищно строителство и в сгради с основно административно предназначение.


Чл. 44. Жилищата от фонда се продават за задоволяване на професионални, здравни и други жилищни нужди на служителите и семействата им.


Чл. 45. (1) Наеманото жилище може да се продава на служител, при условие, че е прослужил в МВР не по-малко от 10 години.

(2) Разрешение за закупуване може да се даде и на членове на семейство на починал служител или на лицата по чл. 27, ал. 4.

(3) Неслужители - наематели по силата на бракоразводно решение, могат да закупят наемано жилище само при условие, че са живели в него на легитимиращото ги основание повече от 10 години и не превишават нормите за жилищно задоволяване по чл. 5 ЗНО.


Чл. 46. (1) Жилищата се продават по искане на служителя с представяне на необходимите документи.

(2) Искането за закупуване се разглежда в 14-дневен срок от комисиите по чл. 21, ал. 3 и 4, които се произнасят по основателността с обикновено мнозинство.

(3) Протоколът с решението на комисията и образуваната преписка се изпраща на комисията на продажбите към СМТОСО.


Чл. 47. (1) Началникът на СМТОСО издава заповед за сключване на договор за продажба, в която се посочва цената на жилището.

(2) Въз основа на заповедта се сключва договор между началника на СМТОСО и купувача. Ако в едномесечен срок от съобщението по реда на Гражданско-процесуалния кодекс за издаване заповед по ал. 1, кандидатът не внесе дължимата сума, се счита, че той се е отказал от сключване на договора.

(3) Купувачът придобива собствеността на жилището и съответните идеални части от общите части и правото на строеж по силата на самия договор.


Чл. 48. Министерството на вътрешните работи продава на служители ателиета и гаражи в изградени ведомствени блокове при условията на Наредбата за държавните имоти и тази наредба. Магазини и подблокови пространства се продават чрез търг при определена по НБПЦНИ начална цена.


Глава седма.
ЗАМЯНА НА ЖИЛИЩА ОТ ФОНДА

Чл. 49. (1) Жилища от фонда се заменят със собствени жилища на служители или други физически или юридически лица с разрешение на министъра или упълномощено от него лице с последваща заповед по чл. 47.

(2) Кандидатът за замяна представя документ за собственост със скица и оценителен протокол по НБПЦНИ и декларация за семейно и имотно състояние. Цената на двете заменени жилища се фиксира в заповедта по ал. 1.

(3) Въз основа на заповедта се сключва договор за замяна между началника на СМТОСО и другия собственик.


Чл. 50. (1) За замяна може да кандидатства служител само за задоволяване на жилищни, професионални и здравни нужди, преценени по реда на чл. 44.

(2) Допуска се замяна и когато върху жилището е учредена ипотека по жилищен заем, като същата преминава върху замененото жилище.

(3) Замяна може да се извърши и когато жилища, построени върху държавна или общинска земя, са на територия на две населени места. Не се допуска замяна, ако предлаганото жилище се намира в населено място, където министерството няма нужда от жилища.

(4) Кандидатът е длъжен да предостави владението на собственото си жилище, годно за обитаване, в срок до един месец след издаването на заповедта по чл. 49 или до 3 месеца в зависимост от възможността да насели ведомственото жилище.


Глава осма.
ОЦЕНЯВАНЕ НА ЖИЛИЩАТА ПРИ ПРОДАЖБА И ЗАМЯНА

Чл. 51. (1) Продавани и заменяни жилища от фонда се оценяват по НБПЦНИ.

(2) Ако министерството е придобило жилище на по-висока цена от базисната цена, то се продава или заменя на по-високата цена.

(3) Цената на правото на строеж се определя към датата на издаване на заповедта за осъществяване на сделката.

(4) При закупуване и замяна на ведомственото жилище, стойността на ремонта, извършен при условията на чл. 13 и 14, се начислява отделно от стойността на жилището.


Чл. 52. (1) При продажба или замяна се заплаща 2% от стойността на жилището за режийни разноски, които се внасят по отделна сметка на министерството (ПМС № 24 от 1996 г., ДВ, бр. 15 от 1996 г.).

(2) Част от сумата по ал. 1 се разходва съгласно Наредба № 5 на МФ от 1986 г., партида 3.


Чл. 53. Жилищата от фонда, които се продават или заменят, се оценяват с протокол, подписан от комисията по продажбите, назначена със заповед на началника на СМТОСО.


Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание ПМС № 214 от 1992 г. и отменя Наредба № 8 от 1993 г. за стопанисването, поддържането и продажбата на жилищния фонд на Министерството на вътрешните работи.


§ 2. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на ресорния секретар на МВР.


§ 3. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките