Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 91 от 19.X

НАРЕДБА № 5 ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА БОЛЕСТТА ОГНЕН ПРИГОР ПО ОВОЩНИТЕ КУЛТУРИ С ПРИЧИНИТЕЛ БАКТЕРИЯТА ERWINIA AMYLOVORA

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА БОЛЕСТТА ОГНЕН ПРИГОР ПО ОВОЩНИТЕ КУЛТУРИ С ПРИЧИНИТЕЛ БАКТЕРИЯТА ERWINIA AMYLOVORA

Издадена от министъра на земеделието и хранителната промишленост

Обн. ДВ. бр.26 от 26 Март 1996г., изм. ДВ. бр.23 от 18 Март 1997г., изм. ДВ. бр.151 от 18 Декември 1998г., изм. ДВ. бр.91 от 19 Октомври 1999г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат:

1. правата и задълженията на фитосанитарните органи за ограничаване и ликвидиране на зараза от бактерията Е. amylovora, причинител на болестта огнен пригор по овощните култури;

2. прилагането на превантивни и ограничаващи болестта мерки при установяване на изолирани огнища на зараза и в заразени райони;

3. (изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) създаването на защитени зони и сектори в заразени райони.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Разпорежданията на Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа (МЗГАР), респективно на неговия специализиран орган Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия (НСРЗКА), нейните регионални служби за растителна защита, карантина и агрохимия (РСРЗКА) и Централната лаборатория по карантина на растенията (ЦЛКР) по прилагането на тази наредба са задължителни за всички юридически и физически лица.


Чл. 3. На фитосанитарен контрол подлежат всички растения - гостоприемници на болестта огнен пригор по овощните култури, посочени в приложението.


Чл. 4. Държавните и стопанските органи в рамките на своите компетенции и правомощия са длъжни да оказват съдействие на фитосанитарните органи при изпълнение на служебните им задължения.


Глава втора.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИТОСАНИТАРНИТЕ ОРГАНИ

Чл. 5. По тази наредба фитосанитарните органи на НСРЗКА, РСРЗКА и ЦЛКР имат право да:

1. (доп. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) посещават насаждания, разсадници, маточници, маточни градини, вкоренилища, ботанически градини, селекционни и колекционни полета, институти и станции, фирми, лични стопанства и дворове за извършване на здравни прегледи;

2. изискват документи и сведения от всички физически и юридически лица за производството, вноса, транспортирането, продажбата и засаждането на растения - гостоприемници на бактерията Е. amylovora;

3. (изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) забраняват, задържат под карантина или разрешават при определени условия и ред вноса, отглеждането и продажбата на посадъчен и размножителен материал от растения, гостоприемници на болестта огнен пригор по овощните култури;

4. организират и контролират мерките за локализиране на болестта, конфискуват, бракуват, унищожават посадъчен и размножителен материал от гостоприемници на болестта и съставят актове при констатиране на нарушения по тази наредба, като направените разходи по унищожаване са за сметка на собствениците;

5. (нова - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) издават задължителни предписания за борба съгласно Инструкцията за обследване и борба с огнения пригор по овощните култури и контролират изпълнението им, като разходите за мероприятията са за сметка на собственика.


Глава трета.
ФИТОСАНИТАРНИ МЕРКИ ПРИ ВНОС (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 23 ОТ 1997 Г.)

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Вносът от други държави на посадъчен и размножителен материал от овощни и други култури по чл. 3 за търговски, научни и експериментални цели се извършва при условия и по ред, определени от фитосанитарните органи на НСРЗКА съгласувано с МЗГАР.


Чл. 7. Забранява се вносът на посадъчен и размножителен материал от растения - гостоприемници на бактерията Е. amylovora, от пътникопотока без наличие на фитосанитарен сертификат, издаден от страната производител, в който се декларира, че не е заразен и произхожда от свободен от болестта район.


Чл. 8. На граничните контролно-пропускателни пунктове вносните партиди от посадъчен и размножителен материал подлежат на прецизен здравен преглед от фитосанитарните органи, при който се взема задължително проба от съмнителните екземпляри и се изпраща за анализ в ЦЛКР.


Чл. 9. До излизането на резултатите от анализа внесеният от чужбина материал се съхранява под карантина в складовете на вносителя.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Фитосанитарните органи на РСРЗКА са длъжни да извършват здравни прегледи на засадените с вносен посадъчен и размножителен материал площи в продължение на три поредни години.


Глава четвърта.
ФИТОСАНИТАРНИ МЕРКИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ С ПОСАДЪЧЕН И РАЗМНОЖИТЕЛЕН МАТЕРИАЛ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 23 ОТ 1997 Г.)

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. – ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Нови разсадници се създават след експертна оценка на комисия, назначена от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, в която задължително участва представител на НСРЗКА.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Производителите на посадъчен материал с търговска цел са длъжни:

1. (Нова - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) да се регистрират всяка година до 1 март в съответната РСРЗКА;

2. (Нова - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) да осигуряват достъп на фитосанитарните органи по всяко време и до всички участъци, заети от растения - гостоприемници на огнения пригор по овощните култури;

3. (Нова - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) да предоставят на фитосанитарните органи всички документи, свързани с производството и движението на посадъчния материал;

4. (Нова - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) да извършват визуални наблюдения и при съмнение за проява на болестта да информират незабавно фитосанитарните органи.


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Забранено е вземането на калеми и подложки от маточни градини, маточници и дървета, семена и подложки от горски и декоративни видове, които не са утвърдени от фитосанитарните органи на РСРЗКА.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) При установяване на единични болни растения в маточната градина те се изкореняват и изгарят и се провеждат съответните растителнозащитни мерки, като се забранява набирането на калеми от дръвчета, разположени в радиус най-малко 10 м около заразеното за текущата година.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) При установяване на единични болни главини във вегетативните маточници те се изкореняват и изгарят, като се забранява набирането на подложков материал от околните в радиус 10 м за следващата година.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) При установяване на болни растения в питомниците и семенилищата заболелите, както и всички съседни растения в радиус 2 м се изкореняват и изгарят.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Изкореняването и изгарянето по чл. 14, 15 и 16 се извършва в десетдневен срок от издаването на предписанието по чл. 5, т. 5.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) (Текстът "Глава пета "Мерки за борба в заразени райони" се заличава, изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Посадъчният материал от разсадници извън защитени зони и сектори, свободен от огнен пригор през последния вегетационен период, се допуска за продажба само в заразени райони след разрешение от фитосанитарните органи.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Забранено е изваждането на посадъчен материал от разсадниците, транспортирането му извън района на разсадника, продажбата и засаждането без писмено разрешение от фитосанитарните органи.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Всеки, който продава посадъчен и размножителен материал, е длъжен да притежава фитосанитарен паспорт, издаден от фитосанитарните органи на РСРЗКА.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Посадъчният материал от разсадници в защитени зони и сектори, свободни от болестта през последния пълен вегетационен период, се допуска за търговия в цялата страна с разрешение от фитосанитарните органи, придружен със фитосанитарен паспорт.


Глава пета.
ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ И СЕКТОРИ (НОВА - ДВ, БР. 23 ОТ 1997 Г.)

Чл. 22. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) За защитени зони се обявяват свободни от огнен пригор райони (община, общини и др.) с определени граници.


Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Защитените сектори се обособяват в заразени зони по предложение на РСРЗКА за разсадници (маточници, маточни градини и семенилища), селекционни и колекционни полета на институти и станции, за производство на свободен от Erwinia amylovora материал.


Чл. 24. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Защитеният сектор е с площ не по-малка от 50 квадратни километра и се състои от:

1. свободна зона, включваща разсадници (маточници, маточни градини и семенилища), селекционни и колекционни полета;

2. буферна зона, съставена от две части:

а) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) зона А - свободна от гостоприемници на огнен пригор не по-малка от 250 м около производствения участък;

б) зона Б - поддържана свободна от огнен пригор на разстояние не по-малко от 2 км около производствения участък.


Чл. 25. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) В защитени зони и сектори се забранява внасянето на посадъчен и размножителен материал от растения - гостоприемници на болестта, ако не произхождат от други защитени зони и сектори или от страни и райони, свободни от огнен пригор.


Чл. 26. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) За разсадник в защитен сектор, в който през две последователни години се установява бактерията, защитеният сектор се закрива за период три години, а с произведения материал се постъпва по чл. 18.


Чл. 27. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Защитените зони и сектори ежегодно се определят до 1 април по предложение на директорите на РСРЗКА със заповед на генералния директор на НСРЗКА.


Чл. 28. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) При налагане на мярка - унищожаване на овощни и декоративни дървета и храсти в защитените зони и в буферните зони на защитените сектори, се съставя протокол от фитосанитарните органи, подписан от кмета на населеното място и собственика.


Чл. 29. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 91 от 1999 г., в сила от 01.01.1999 г.) Собствениците на унищожените овощни и декоративни дръвчета и храсти или тези, в чиито насаждения са предписани задължителни оздравяващи мероприятия в защитените зони и в буферните зони на защитените сектори, със заповед на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на фитосанитарните органи се обезщетяват частично или изцяло със средства от бюджета, ако нямат вина за появата на болестта.


Чл. 22. (След изменението в ДВ, бр. 23 от 1997 г. е с дублирана номерация) За ограничаване и локализиране на болестта в заразените райони фитосанитарните органи издават конкретни предписания за борба и контролират изпълнението им.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) По смисъла на тази наредба:

1. "Защитена зона" е зоната, в която вредителят не се е появил по нито един гостоприемник и се предприемат всички мерки и действия той да не се появи и настани в зоната.

2. "Защитен сектор" е частта от заразена зона, която се поддържа чиста от вредителя, за който е създаден.

3. "Буферна зона" е зоната, в която даден вредител не се е появил или е обект на официален контрол. Тя огражда или е гранична на заразена от вредителя или свободна от него зона, в която се прилагат фитосанитарни мерки за предотвратяване на разпространението му.


Заключителни разпоредби

§ 2. (Предишен § 1 - ДВ, бр. 23 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 151 от 1998 г.) Тази наредба се издава на основание § 3 от заключителните разпоредби на Закона за защита на растенията (ДВ, бр. 91 от 1997 г.).


§ 3. (Предишен § 2 - ДВ, бр. 23 от 1997 г.) Изпълнението и контрола на наредбата възлагам на НСРЗКА към МЗХП.


НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 5 ОТ 1996 Г. ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА БОЛЕСТТА ОГНЕН ПРИГОР ПО ОВОЩНИТЕ КУЛТУРИ С ПРИЧИНИТЕЛ БАКТЕРИЯТА ERWINIA AMYLOVORA

(ОБН. - ДВ, БР. 151 ОТ 1998 Г.)


§ 10. Навсякъде в наредбата думите "Министерство на земеделието и хранителната промишленост (МЗХП)" се заменят с "Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа (МЗГАР)".


Приложение


Списък на основните растения - гостоприемници на болестта огнен пригор по овощните култури


1. Pyrus - круши.

2. Malus - ябълки.

3. Cydonia oblonga - дюли.

4. Mespilus - мушмули.

5. Crataegus - глог.

6. Sorbus - офика.

7. Аmelanchier - ирга.

8. Cotoneaster - котонеастер.

9. Chaenomeles - японска дюля.

10. Eriobotria japonica - японска ябълка.

11. Stranvaesia - странвезия.


Промени настройката на бисквитките