Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 3.VIII

НАРЕДБА № 5 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ЕМИТИРАНЕ, ПРИДОБИВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА

 

НАРЕДБА № 5 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ЕМИТИРАНЕ, ПРИДОБИВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ И БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА,

Обн. ДВ. бр.28 от 2 Април 1996г., изм. ДВ. бр.19 от 4 Март 1997г., отм. ДВ. бр.89 от 3 Август 1998г.

Отменена с § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 5 от 2 юли 1998 г. за условията и реда емитиране, придобиване и изплащане на безналични държавни ценни книжа - ДВ, бр. 89 от 3 август 1998 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за емитиране, придобиване и изплащане на безналични държавни ценни книжа, емитирани от Министерството на финансите, наричани по-нататък "държавни ценни книжа".


Чл. 2. (1) Емитирането на държавни ценни книжа се извършва по решение на министъра на финансите.

(2) Българската народна банка организира дейността по реализирането на държавните ценни книжа от името и за сметка на държавата въз основа на договор с Министерството на финансите.


Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ПЪРВИЧНИЯ ПАЗАР

Чл. 3. (1) На първичния пазар държавни ценни книжа се придобиват чрез аукциони, организирани от Българската народна банка (БНБ).

(2) Българската народна банка провежда аукциони, както следва:

1. за краткосрочни държавни ценни книжа - всеки понеделник от месеца;

2. за средносрочни и дългосрочни държавни ценни книжа - всеки втори и четвърти петък от месеца.

(3) Когато определеният по ал. 2 ден не е работен, аукционът се провежда на следващия работен ден.

(4) По решение на министъра на финансите БНБ може да организира извънредни аукциони, в които могат да участват само определени в решението първични дилъри. След получаване на съобщението от Министерството на финансите БНБ уведомява по телекса първичните дилъри за условията на извънредния аукцион.

(5) (Нова - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) На първичния пазар държавни ценни книжа могат да се придобиват и по други начини, определени от министъра на финансите в съответствие с действащото законодателство


Чл. 4. (1) Аукционите по чл. 3, ал. 1 се провеждат от комисия, определена от Управителния съвет на БНБ, която включва трима постоянни и трима резервни членове.

(2) В аукционите могат да участват банки и други инвестиционни посредници по смисъла на Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества, одобрени за първични дилъри от комисия, броят и членовете на която се определят от министъра на финансите и Управителния съвет на БНБ. Комисията заседава най-малко два пъти годишно и избира първичните дилъри за срок шест месеца. Списъкът на първичните дилъри се утвърждава от Управителния съвет на БНБ и министъра на финансите.

(3) Кандидатите за първични дилъри подават писмено заявление до комисията. Изборът на първични дилъри се извършва въз основа на предварително обявени критерии, приети от Управителния съвет на БНБ и съгласувани с министъра на финансите.

(4) Първичните дилъри могат да участват в аукционите със състезателни и несъстезателни поръчки, като видът на поръчката задължително се посочва.

(5) Първичните дилъри могат да участват със състезателни поръчки както от свое име и за своя сметка, така и от свое име, но за сметка на свои клиенти.

(6) (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри участват с несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници.

(7) Българската народна банка може да участва в аукциони при условия, определени от Управителния й съвет.

(8) От предлаганите на всеки аукцион държавни ценни книжа 30 на сто са предназначени за несъстезателни поръчки.


Чл. 5. Не по-късно от три работни дни преди провеждането на всеки аукцион БНБ уведомява по телекса първичните дилъри за получената от Министерството на финансите информация относно: номера на емисията на държавни ценни книжа; предлаганото количество; лихвения процент за съответния период, когато те са лихвоносни; датите за изплащане на лихвите и номинала; съотношението на предлаганите за състезателни и несъстезателни поръчки държавни ценни книжа и максималното количество държавни ценни книжа, които един участник със състезателна поръчка може да придобие, ако тези размери са различни от посочените в чл. 4, ал. 8 и чл. 7, ал. 3, както и сроковете за заплащането на държавните ценни книжа, ако те са различни от тези по чл. 8, ал. 2.


Чл. 6. (1) Първичните дилъри правят поръчките си за участие в аукцион за държавни ценни книжа най-късно до 10 ч. в деня на провеждането му. Поръчките се изпращат по телекса до БНБ, управление "Държавни кредити". Подадените поръчки са неотменяеми.

(2) Поръчката за участие се изготвя по примерен образец съгласно приложения № 1 и 2 и трябва да съдържа:

1. вида на поръчката (състезателна, несъстезателна);

2. наименованието на участника;

3. номера на разплащателната сметка на участника в БНБ;

4. номера на емисията на държавните ценни книжа, за която се прави поръчката;

5. съвкупната номинална стойност на поръчката (цифром и словом);

6. цената, при която участникът желае да придобие държавни ценни книжа, изразена като процент на 100 лв. номинал с два знака след десетичната запетая (цифром и словом);

7. данни за клиента, за чиято сметка се заявява поръчката: за физически лица - трите имена и ЕГН; за юридически лица и еднолични търговци - фирма, идентификационен код по регистър "БУЛСТАТ";

8. име, фамилия и длъжност на лицето, подписало поръчката.

(3) В несъстезателните поръчки цена не се посочва. Тя се определя по реда на чл. 8, ал. 4, т. 2. Съвкупната номинална стойност на една несъстезателна поръчка трябва да е най-малко 50 000 лв. и да е кратна на 1000 лв.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) В един аукцион всеки участник може да заявява до 10 състезателни поръчки, включително и поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти. Съвкупната номинална стойност на една състезателна поръчка трябва да е най-малко 1 000 000 лв. и да е кратна на 1000 лв.

(5) Получените поръчки по ал. 1 се съхраняват по начин, който осигурява запазването на тайната на направените предложения до провеждането на аукциона.


Чл. 7. (1) В деня на аукциона, но не по-рано от 10 ч. комисията по чл. 4, ал. 1, наричана за краткост "комисията", проверява дали постъпилите поръчки са редовно оформени и подадени в срока по чл. 6, ал. 1. Не се допускат до участие в аукциона първични дилъри, чиито поръчки са подадени след този срок, не съдържат необходимите реквизити по чл. 6, ал. 2 или не отговарят на посочените условия в чл. 4, ал. 4 и 6 и чл. 6, ал. 3 и 4.

(2) Комисията подрежда поръчките на допуснатите за участие в аукциона първични дилъри, както следва:

1. несъстезателните поръчки - по реда на тяхното получаване до достигане на 30 на сто от предложеното от Министерството на финансите количество държавни ценни книжа за продажба по реда на чл. 5. Когато общият размер на направените несъстезателни поръчки е по-малък от 30 на сто, остатъкът се използва за разпределение между състезателните поръчки;

2. състезателните поръчки - в низходящ ред според предложената от участниците цена. При поръчки с една и съща цена подреждането се извършва според часа на получаването им.

(3) Един първичен дилър, включително когато участва в аукциона с поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, може да придобие най-много до 50 на сто от предназначените за състезателни поръчки държавни ценни книжа, освен ако общият размер на направените поръчки е по-малък от размера на предлаганите държавни ценни книжа.

(4) Министърът на финансите може да не допусне до класиране в аукцион определен първичен дилър. Класираните поръчки се одобряват от министъра на финансите и се изпращат в БНБ не по-късно от 16 ч. в деня на аукциона.

(5) Въз основа на класирането на поръчките и на полученото одобрение от министъра на финансите комисията съставя протокол за проведения аукцион, който се подписва от всички нейни членове.

(6) Не по-късно от 11 ч. на работния ден, следващ провеждането на аукциона, комисията уведомява по телекса всички участници за резултатите от него.


Чл. 8. (1) Първичните дилъри, чиито поръчки са одобрени, включително когато участват в аукциона от свое име, но за сметка на свои клиенти, са длъжни да осигурят не по-късно от 10 ч. в деня на емисията необходимите средства по разплащателната си сметка в БНБ за заплащане на държавните ценни книжа.

(2) Българската народна банка служебно задължава разплащателните сметки на първичните дилъри, чиито поръчки са одобрени, с общата стойност на придобитите от тях държавни ценни книжа в следните срокове:

1. за краткосрочните държавни ценни книжа - на втория работен ден след провеждането на аукциона;

2. за средносрочните и дългосрочните държавни ценни книжа - на четвъртия работен ден след провеждането на аукциона.

(3) Ако първичните дилъри, чиито поръчки са класирани, не разполагат в деня на емисията с необходимите средства за заплащане на държавните ценни книжа, комисията по чл. 4, ал. 1 може да преразгледа статута им на първични дилъри.

(4) Придобитите от участниците в аукциона държавни ценни книжа се заплащат, както следва:

1. при състезателни поръчки - според заявената в поръчката цена;

2. при несъстезателни поръчки - по среднопретеглената цена от одобрените състезателни поръчки.

(5) Датата на извършване на разплащателните операции по ал. 2 се приема за дата на емисията и за дата на придобиване на държавните ценни книжа.

(6) (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) В деня на емисията БНБ, управление "Държавни кредити", отразява във водените при нея регистри придобитите от всеки участник държавни ценни книжа. Българската народна банка води регистри само на първичните дилъри.

(7) В регистрите по ал. 6 се отбелязват следните данни:

1. номер на емисията;

2. дата на емисията;

3. разплащателна сметка на първичния дилър в БНБ;

4. номинална стойност на притежаваните държавни ценни книжа;

5. покупна цена;

6. обща сума на притежаваното количество държавни ценни книжа към определена дата.

(8) В случай че при закупуване на държавни ценни книжа със състезателна или несъстезателна поръчка клиент, за чиято сметка първичният дилър участва в аукциона, не му заплати държавните ценни книжа в срок до три работни дни от датата на емисията, първичният дилър уведомява по телекса БНБ за това. Държавните ценни книжа се придобиват от първичния дилър, което БНБ отразява в регистъра по чл. 8, ал. 6.


Глава трета.
ПРИДОБИВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ВТОРИЧНИЯ ПАЗАР

Раздел I.
Сделки с държавни ценни книжа между първични дилъри

(Загл. изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)


Чл. 9. (Отм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) (1) На вторичния пазар се извършват и се отразяват в регистрите по чл. 8, ал. 6 следните сделки:

1. покупко-продажба на държавни ценни книжа;

2. прехвърляне на държавни ценни книжа без движение по разплащателните сметки в БНБ;

3. прехвърляне на държавни ценни книжа с уговорка за обратно изкупуване след предварително определен срок, наричани за краткост репо сделки, които могат да се извършват както със, така и без движение по разплащателните сметки в БНБ.

(2) (Нова - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) За да извършват сделки на вторичния пазар, първичните дилъри трябва да имат разплащателна сметка в БНБ.


Чл. 11. (1) Регистрирането на сделките на вторичния пазар се извършва въз основа на искания, отправени от приобретателя и от прехвърлителя до БНБ, управление "Държавни кредити". Исканията са неотменяеми.

(2) Исканията по ал. 1 се изготвят по примерен образец съгласно приложение № 3 и трябва да съдържат:

1. фирмата на прехвърлителя;

2. номера на разплащателната сметка на прехвърлителя в БНБ;

3. фирмата на приобретателя;

4. номера на разплащателната сметка на приобретателя в БНБ;

5. номера на емисията на държавните ценни книжа, предмет на сделката;

6. (изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) съвкупната номинална стойност на прехвърляните държавни ценни книжа (цифром и словом), която трябва да е най-малко 1 000 000 лв. и да е кратна на 1000 лв.;

7. цената, по която се прехвърлят (придобиват) държавните ценни книжа (цифром и словом);

8. падежа на емисията, предмет на сделката;

9. вальора;

10. вальор на обратното изкупуване (за репо сделки).

(3) В случаите, когато исканията по ал. 1 се отнасят за прехвърляне на държавни ценни книжа без движение по разплащателните сметки на прехвърлителя и приобретателя в БНБ, в т. 7 на ал. 2 се изписва "без движение по разплащателните сметки в БНБ".

(4) Исканията по ал. 1 се изпращат по телекса до 11 ч. и 30 мин. в деня на искания вальор.

При прехвърляне на държавни ценни книжа без движение по разплащателните сметки в БНБ исканията се изпращат до 12 ч. в деня на искания вальор.


Чл. 12. (1) След получаване на исканията по чл. 11, ал. 1 БНБ проверява дали данните, съдържащи се в тях, съвпадат.

(2) Ако данните в исканията съвпадат, БНБ проверява в регистрите по чл. 8, ал. 6 дали прехвърлителят притежава държавните ценни книжа, предмет на сделката:

1. за репо сделки - в 9 ч. в деня на искания вальор;

2. за сделки с движение по разплащателните сметки в БНБ - в 11 ч. и 30 мин. в деня на искания вальор;

3. за сделки без движение по разплащателните сметки в БНБ - в 12 ч. в деня на искания вальор.

(3) При наличие на предпоставките по ал. 1 и 2 БНБ служебно задължава сметката на приобретателя и заверява сметката на прехвърлителя със сума, равна на посочената в исканията цена на сделката, и отразява в регистрите по чл. 8, ал. 6 движението на държавните ценни книжа с посочения в исканията вальор. В случаите на чл. 11, ал. 3 разплащателни операции по сметките на прехвърлителя и приобретателя не се извършват, а в регистъра се отразява само движението на държавните ценни книжа.

(4) Ако предпоставките по ал. 1 и 2 не са налице или приобретателят не разполага с необходимите средства по разплащателната си сметка при счетоводното приключване на работния ден в БНБ, БНБ не извършва разплащането, съответно не регистрира сделката, като уведомява по телекса страните за причините за отказа.


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Българската народна банка изпраща по искане на първичните дилъри извлечение от регистрите по чл. 8, ал. 6, което отразява размера и движението на притежаваните от тях държавни ценни книжа.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри изпращат по искане на БНБ извлечения от книгата (подрегистъра) по чл. 14а, ал. 1 или по чл. 17, които отразяват размера и движението на притежаваните от техни клиенти държавни ценни книжа.


Чл. 14. Регистрирането на сделките с държавни ценни книжа по този раздел се преустановява два работни дни преди падежа на съответната емисия държавни ценни книжа или на лихвените плащания по нея.


Раздел I.
(Нов - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)

Сделки с държавни ценни книжа между

първични дилъри и непървични дилъри


Чл. 14а. (Нов - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) (1) Всеки първичен дилър води регистри за притежаваните от негови клиенти - непървични дилъри, държавни ценни книжа. В регистрите се отразяват сделките по чл. 10, сключени между първичен дилър и непървичен дилър, както и между непървични дилъри.

(2) В регистрите по ал. 1 се отбелязват следните данни:

1. номер на емисията;

2. дата на емисията;

3. разплащателна сметка на непървичния дилър;

4. номинална стойност на притежаваните държавни ценни книжа;

5. покупна цена;

6. обща сума на притежаваното количество държавни ценни книжа към определена дата;

7. дата на придобиване (прехвърляне) на държавните ценни книжа;

8. вальор на обратно изкупуване (продажба), ако има предварителна уговорка за това.

(3) Сделките между непървични дилъри се отразяват в регистъра, воден от първичния дилър, въз основа на искания, изпратени от участниците в сделката писмено, по телекс или факт. Исканията трябва да съдържат данните по ал. 2. Исканията са неотменяеми.

(4) Сделките между първичния дилър и непървичен дилър се отразяват в регистъра по ал. 1 въз основа на искане от непървичния дилър, изпратено писмено, по телекс или факс.

(5) При извършване на сделки по ал. 3 и 4 сертификат не се издава. При поискване от непървичен дилър първичният дилър изпраща извлечения от регистрите по ал. 1, които отразяват размера и движението на притежаваните от непървичния дилър държавни ценни книжа.

(6) Първичните дилъри уведомяват не по-късно от края на работния ден по телекса БНБ, управление "Държавни кредити", за номера на емисията, съвкупната номинална стойност и вальора на държавните ценни книжа, които са прехвърлили на непървични дилъри, съответно са изкупили от тях преди падежа на книжата (приложения № 9 и 10). Българската народна банка отразява в регистрите по чл. 8, ал. 6 настъпилите промени, като за всеки първичен дилър отбелязва съвкупната номинална стойност на прехвърлените и придобитите от него държавни ценни книжа. Вписаните в регистъра сделки са неотменяеми.

(7) При прехвърляне на държавни ценни книжа от непървичен дилър на първичен дилър последният изпраща по телекса искане за извършване на сделката (приложение № 11) до БНБ и до първичния дилър, водещ регистър на прехвърлителя. Искането е неотменяемо. Първичният дилър, водещ регистър на прехвърлителя, е длъжен най-късно до 12 ч. на следващия работен ден след получаване на искането да изпрати по телекса уведомление до БНБ дали посочените в искането държавни ценни книжа се водят на името на прехвърлителя в регистъра и дали не са блокирани съгласно чл. 21. При получаване на уведомление, че държавните ценни книжа се водят на името на прехвърлителя и не са блокирани, БНБ отразява сделката по водените от нея регистри и същия работен ден изпраща потвърждение по телекса до първичните дилъри, участници в сделката. В противен случай сделката не се извършва, като БНБ уведомява първичните дилъри за причините за отказа.

(8) Съвкупната номинална стойност на прехвърлените държавни ценни книжа по ал. 3, 4, 5 и 7 трябва да е най-малко 100 000 лв. и кратна на 1000 лв.

(9) Сделките по ал. 4, 5 и 7 се преустановяват три работни дни преди падежа на съответната емисия на държавни ценни книжа или на лихвените плащания по нея.


Раздел II.
Сделки с държавни ценни книжа между първични дилъри и физически и юридически лица

(Загл. изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)

Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри могат да прехвърлят държавни ценни книжа на физически и юридически лица, като издават поименен сертификат в два екземпляра - оригинал и неоригинален екземпляр, които удостоверяват номера на емисията и съвкупната номинална стойност на придобитите държавни ценни книжа. Оригиналът на сертификата се предава на приобретателя, а неоригиналният екземпляр на сертификата се съхранява от първичния дилър в срок пет години от датата на падежа на държавните ценни книжа. Банки и инвестиционни посредници, които не са избрани за първични дилъри от комисията по чл. 4, ал. 3, не могат да прехвърлят държавни ценни книжа на физически и юридически лица и да издават поименен сертификат.

(2) Сертификатът по ал. 1 се изготвя върху специална хартия, размер 21/15, по образец съгласно приложение № 4 и съдържа:

1. наименованието "сертификат";

2. номера на сертификата;

3. издателя на сертификата;

4. данни за приобретателя:

а) за български гражданин - трите имена и ЕГН;

б) за чуждестранен гражданин - трите имена, вид, серия и номер на документа за самоличност, както и в коя държава е издаден;

в) за юридическо лице или едноличен търговец - фирма и идентификационен код по регистър "БУЛСТАТ";

5. номера на емисията на държавните ценни книжа, предмет на сделката;

6. съвкупната номинална стойност на притежаваните държавни ценни книжа (цифром и словом);

7. лихвения процент на държавните ценни книжа;

8. датите на лихвените плащания;

9. падежа на държавните ценни книжа;

10. мястото за обозначаване на платените лихви;

11. датата и мястото на издаване на сертификата;

12. подписа и печата на издателя.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) При прехвърляне на придобитите по реда на ал. 1 държавни ценни книжа от физически или юридически лица на издателя на сертификата, преди падежа им върху оригинала на сертификата се поставят щемпел "изплатен", "подпис на длъжностното лице и печат на издателя, след което оригиналът на сертификата се връща на лицето. Издателят отразява настъпилите промени в регистъра по чл. 17.

(4) (Нова - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Всички щемпели, подписи и печати, които съгласно тази наредба се поставят върху оригинала на сертификата, се поставят и върху неоригиналния екземпляр.


Чл. 16. (1) Съвкупната номинална стойност на прехвърлените държавни ценни книжа по чл. 15 трябва да е най-малко 2000 лв. и да е кратна на 1000 лв.

(2) Сделките по чл. 15 се преустановяват три работни дни преди падежа на съответната емисия държавни ценни книжа или на лихвените плащания по нея.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Всеки първичен дилър води книга (подрегистър) за притежателите на сертификати, в която се вписват данните по чл. 15, ал. 2, т. 2, 4-9 и 11, както и:

1. за български гражданин - серия, номер и дата на издаване на документа за самоличност и органът, който го е издал, домашен адрес;

2. за юридическо лице или едноличен търговец - седалище и адрес на управление, номер и година на делото, с което е регистриран; съдът, извършил регистрацията.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри уведомяват не по-късно от следващия работен ден по телекса БНБ, управление "Държавни кредити", за номера на емисията, съвкупната номинална стойност и вальора на държавните ценни книжа, които са прехвърлили на физически и юридически лица, съответно са изкупили от тях преди падежа на книжата (приложения № 5 и 6). При сделки с чуждестранни лица в уведомленията следва да бъдат попълвани и данни съгласно чл. 15, ал. 2, т. 4, букви "б" и "в" и + 2 от допълнителните разпоредби.

(2) Ако сделки по чл. 15, ал. 1 са свързани със сделки, сключени по чл. 9 и 10, съобщенията се изпращат в деня на искания вальор не по-късно от 11 ч. и 30 мин., а за сделки с уговорка за обратно изкупуване - не по-късно от 9 ч. Съобщения с вальор последния работен ден от месеца трябва да бъдат изпращани в БНБ най-късно до трето число на следващия месец.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Българската народна банка отразява в регистрите по чл. 8, ал. 6 настъпилите промени, като за всеки първичен дилър отбелязва съвкупната номинална стойност на прехвърлените от него на физически и юридически лица държавни ценни книжа. Вписаните в регистъра сделки са неотменяеми.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) (1) Физическите и юридическите лица могат да прехвърлят придобитите от тях държавни ценни книжа на други лица.

(2) За да имат действие спрямо издателя на сертификата, сделките по прехвърляне на държавни ценни книжа на физически или юридически лица се регистрират в книгата по чл. 17, а сделките по прехвърляне на държавни ценни книжа на непървични дилъри - в регистъра по чл. 14а, ал. 1.

(3) При прехвърляне на държавни ценни книжа на физически или юридически лица издателят издава нов сертификат на приобретателя на държавните ценни книжа по реда на чл. 15, ал. 1 и 2 срещу представяне на оригинала на издадения на прехвърлителя сертификат, а ако се прехвърлят част от книжата - и нов сертификат на прехвърлителя за остатъка.


Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) При прехвърляне на държавни ценни книжа от физически и юридически лица на първичен дилър, различен от издателя на сертификата, първичният дилър изпраща по телекса искане за извършване на сделката (приложение № 7) до БНБ и до издателя на сертификата. Искането е неотменяемо.

(2) Издателят на сертификата е длъжен най-късно до 12 ч. на следващия работен ден след получаване на искането да изпрати по телекса уведомление до БНБ дали посочените в искането държавни ценни книжа се водят на името на прехвърлителя в книгата по чл. 17 и дали не са блокирани съгласно чл. 21.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) При получаване на уведомление, че държавните ценни книжа се водят на името на прехвърлителя и не са блокирани БНБ отразява сделката по водените от нея регистри и същия работен ден изпраща потвърждение по телекса до приобретателя и до издателя на сертификата. В противен случай сделката не се извършва, като БНБ уведомява първичния дилър за причините за отказа.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) След получаването на потвърждението по ал. 3 издателят на сертификата отразява настъпилата промяна в книгата по чл. 17, а приобретателят поставя на оригинала на сертификата щемпел "невалиден" и печат и го връща на прехвърлителя.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Държавните ценни книжа, емитирани от Министерството на финансите по реда на тази наредба, могат да се използват за залог и обезпечение във всички предвидени от закона случаи чрез блокирането им в регистрите по чл. 8, ал. 6, когато притежателите им са първични дилъри, в регистрите по чл. 14а, ал. 1, когато притежателите им са непървични дилъри, и в книгите по чл. 17, когато притежателите им са физически или юридически лица.


Чл. 21а. (Нов - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Фондовите борси приемат правила за търговия с държавни ценни книжа, които съгласуват с Министерството на финансите и Българската народна банка.


Глава четвърта.
ИЗПЛАЩАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА И ЛИХВИТЕ ПО ТЯХ

Чл. 22. (1) Министерството на финансите осигурява необходимите средства за изплащане на държавните ценни книжа и на лихвите по тях най-късно един работен ден преди настъпване на сроковете за плащането им по специална сметка, открита в БНБ.

(2) Ако с решението за емитиране на държавни ценни книжа не е установено друго, лихвите по тях се изплащат в следните срокове:

1. по краткосрочните ценни книжа - на датата на падежа им;

2. по средносрочните и дългосрочните ценни книжа - на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната им стойност.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) На падежа на съответната емисия държавни ценни книжа или на лихвените плащания по тях БНБ установява въз основа на регистрите по чл. 8, ал. 6 размера на водените на името на първичните дилъри държавни ценни книжа и превежда необходимите средства за изплащането на притежаваните от тях и от техни клиенти държавни ценни книжа.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри изплащат лихвите и номиналната стойност на държавните ценни книжа, прехвърлени на физически и юридически лица, срещу представяне на издадените от тях оригинали на сертификати. Изплащането на лихвите се удостоверява с подпис на длъжностното лице, извършило плащането, и с печат на първичния дилър, поставени на обозначеното в оригинала на сертификата място. При изплащане на номинала върху оригинала на сертификата се поставят щемпел "изплатен", подпис на длъжностното лице, извършило плащането, и печат на първичния дилър, след което оригиналът на сертификата се връща на клиента.

(5) (Нова - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Първичните дилъри изплащат лихвите и номиналната стойност на държавните ценни книжа, прехвърлени на непървични дилъри, въз основа на регистрите по чл. 14а, ал. 1.


Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) (1) Българската народна банка не превежда по сметката на първичния дилър на падежа на съответната емисия държавни ценни книжа или на лихвените плащания по тях необходимите средства за изплащането им на физически и юридически лица - негови клиенти, когато спрямо първичния дилър:

1. е взето решение за отнемане на даденото му разрешение за извършване на банкови сделки или на сделки с ценни книжа;

2. Българската народна банка е установила неплатежоспособност и е взела решение да поиска от съда обявяването му в несъстоятелност по реда на Закона за банките и кредитното дело;

3. е поискано откриване на производство по несъстоятелност по реда на Търговския закон;

4. е взето решение за прекратяването му като юридическо лице;

5. има данни, че забавя или не е в състояние да изпълни задълженията си по чл. 22, ал. 4 и 5; в този случай преводът по ал. 1 не се извършва само при наличието на мотивирано предложение за това от страна на Министерството на финансите.

(2) Министерството на финансите съгласувано с БНБ определя първичния дилър, който да извършва плащанията на държавните ценни книжа и на лихвите по тях на физическите и юридическите лица - клиенти на първичния дилър по ал. 1. Българската народна банка отразява в регистрите по чл. 8, ал. 6 прехвърлянето на тези държавни ценни книжа на името на определения първичен дилър и му превежда по реда на чл. 22, ал. 3 необходимите средства за извършване на плащанията. Първичният дилър по ал. 1 е длъжен най-късно пет работни дни след поискване от Министерството на финансите да предаде извлечение от книгата по чл. 17 на Министерството на финансите, което от своя страна я предава на определения първичен дилър.

(3) Плащанията по ал. 2 могат да бъдат извършени и от БНБ при взаимна съгласуваност между нея и Министерството на финансите.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) (1) При изгубване на оригинала на поименен сертификат титулярът писмено уведомява издателя на сертификата, който издава дубликат по реда на чл. 15, ал. 1 и 2 и обезсилва първоначално издадения сертификат, което се отразява в книгата по чл. 17.

(2) Плащанията на държавни ценни книжа и на лихвите по тях се извършват въз основа на издадения дубликат и на книгата по чл. 17.


Глава пета.
ОБРАТНО ИЗКУПУВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА ПРЕДИ ПАДЕЖА ИМ

Чл. 25. (1) Обратно изкупуване на държавни ценни книжа преди падежа им се извършва по решение на министъра на финансите на организирани от БНБ аукциони чрез заменянето им с държавни ценни книжа от нова емисия или чрез изплащане на номинала и лихвите по тях.

(2) Аукционите за обратно изкупуване се провеждат от комисията по чл. 4, ал. 1.

(3) Поръчките за участие в аукционите са състезателни. В аукционите могат да участват първични дилъри, притежаващи държавни ценни книжа от обявените за обратно изкупуване емисии.

(4) Първичните дилъри могат да участват със състезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти само когато обратното изкупуване се извършва чрез заплащане на номинала и лихвите по държавните ценни книжа.


Чл. 26. Не по-късно от три работни дни преди провеждането на всеки аукцион за обратно изкупуване БНБ уведомява по телекса първичните дилъри за получената от Министерството на финансите информация относно: номера на емисията, определена за обратно изкупуване; количеството държавни ценни книжа, които се изкупуват обратно; условията, при които се предоставят държавни ценни книжа от новата емисия (емисионна цена, лихвен процент и датите на изплащане на номинала и лихвите), съответно размера на номинала и лихвата, ако изкупуването се извършва чрез изплащането им.


Чл. 27. (1) Първичните дилъри правят поръчките си за участие в аукцион за обратно изкупуване най-късно до 10 ч. в деня на провеждането му. Поръчките се изпращат по телекс до БНБ, управление "Държавни кредити". Подадените поръчки са неотменяеми.

(2) Поръчката за участие се изготвя по примерен образец съгласно приложение № 8 и трябва да съдържа:

1. наименованието на участника;

2. номера на разплащателната сметка на участника в БНБ;

3. номера на емисията, обявена за обратно изкупуване;

4. съвкупната номинална стойност на държавните ценни книжа, заявени за обратно изкупуване (цифром и словом);

5. цената, при която участникът желае да бъдат изкупени държавните ценни книжа, изразена като процент на 100 лв. номинал с два знака след десетичната запетая (цифром и словом);

6. данни за клиента, за чиято сметка се заявява поръчката:

а) за физически лица - трите имена и ЕГН;

б) за юридически лица - фирма; идентификационен код по регистър "БУЛСТАТ";

7. име, фамилия и длъжност на лицето, подписало поръчката.

(3) В един аукцион за обратно изкупуване всеки участник може да заявява до 5 състезателни поръчки, включително и поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Съвкупната номинална стойност на една поръчка трябва да е най-малко 1 000 000 лв. и да е кратна на 1000 лв. Когато поръчката е заявена от името на участника, но за сметка на негов клиент, съвкупната номинална стойност трябва да е най-малко 50 000 лв. и да е кратна на 1000 лв.

(5) Получените поръчки по ал. 1 се съхраняват по начин, който осигурява запазването на тайната на направените предложения до провеждането на аукциона за обратно изкупуване.


Чл. 28. (1) В деня на аукциона, но не по-рано от 10 ч. комисията проверява дали постъпилите поръчки са редовно оформени и подадени в срока по чл. 27, ал. 1. Не се допускат до участие в аукциона първични дилъри, чиито поръчки са подадени след този срок, не съдържат необходимите реквизити или не отговарят на посочените в чл. 25, ал. 3 и 4 и чл. 27, ал. 3 и 4 условия.

(2) Комисията подрежда поръчките на допуснатите за участие в аукциона за обратно изкупуване първични дилъри във възходящ ред според предложената от участниците цена. При поръчки с една и съща цена подреждането се извършва според часа на получаването им. Класираните поръчки се одобряват от министъра на финансите и се изпращат в БНБ не по-късно от 16 ч. в деня на аукциона.

(3) Въз основа на класирането на поръчките и на полученото одобрение от министъра на финансите комисията съставя протокол за проведения аукцион, който се подписва от всички нейни членове.

(4) Не по-късно от 11 ч. на работния ден, следващ провеждането на аукциона, комисията уведомява по телекса всички участници за резултатите от него.

(5) Участниците в аукциона за обратно изкупуване, чиито поръчки са одобрени, получават държавни ценни книжа от новата емисия при предварително обявените условия.

(6) В деня на новата емисия БНБ отразява по водените от нея регистри обратно изкупените от всеки участник държавни ценни книжа, както и придобитите държавни ценни книжа от новата емисия.


Чл. 29. Българската народна банка служебно извършва разплащателните операции между участниците в аукциона за обратно изкупуване, чиито поръчки са одобрени, и Министерството на финансите с вальор датата на новата емисия, съответно датата на изплащане на номинала и лихвите.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Ако в нормативните актове, уреждащи архивната дейност, не е установено друго, първичните дилъри съхраняват книгите по чл. 17 от тази наредба най-малко пет години след приключването им.


§ 2. При попълване на документи, посочени в приложенията към тази наредба, относно регистрирани в чужбина юридически лица се отбелязват само данни за регистрацията им - фирма, седалище, номер и дата на регистрацията, регистъра, в който са вписани, и др.


§ 3. По смисъла на тази наредба:

1. "краткосрочни държавни ценни книжа" са държавните ценни книжа със срок за изплащане до една година включително;

2. "средносрочни държавни ценни книжа" са държавните ценни книжа със срок за изплащане от една до пет години включително;

3. "дългосрочни държавни ценни книжа" са държавните ценни книжа със срок за изплащане над пет години;

4. (нова - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) "непървични дилъри" са банки и инвестиционни посредници, които не са избрани за първични дилъри от комисията по чл. 4, ал. 3.


§ 4. Държавните ценни книжа могат да носят доход под формата на отстъпка от номинала и/или лихва.


§ 5. За извършване на срочни сделки или сделки с ценни книжа извън споменатите в тази наредба се изисква писмено разрешение на БНБ съгласувано с министъра на финансите.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 6. (Нов - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Преди издаване на разрешение за фондова борса Комисията по ценните книжа и фондовите борси съгласува с Министерството на финансите и Българската народна банка представените й борсови правилници в частта им относно условията и реда за извършване на сделки с държавни ценни книжа, както и измененията и допълненията на борсовите правилници, след като й бъдат представени от фондовите борси.


§ 7. (Предишен § 6 - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Тази наредба се издава на основание § 9, ал. 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества и отменя Наредба № 5 на Министерството на финансите и Българската народна банка от 18 август 1993 г. за емитиране на безналични държавни ценни книжа и за реда за придобиването и изплащането им (ДВ, бр. 72 от 1993 г.).


§ 8. (Предишен § 7 - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Финансовите институции по чл. 3, ал. 6 от отменената с § 6 наредба, които отговарят на посочените в този текст изисквания, запазват правото си да придобиват държавни ценни книжа на първичния пазар, докато комисията по чл. 4, ал. 2 от тази наредба извърши първия избор на първични дилъри.


§ 9. (Предишен § 8 - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Юридическите лица, които към датата на влизане на тази наредба в сила не са се пререгистрирали в регистър "БУЛСТАТ", ползват кода си по регистъра на стопанските субекти "ЕКПОУ" до извършване на пререгистрацията съгласно графика, посочен в § 2, ал. 2, 3 и 4 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за реда и начина на изграждане, поддържане, актуализиране и използване на Единния държавен регистър на стопанските субекти "БУЛСТАТ" в Република България, утвърден с ПМС № 206 от 1995 г. (ДВ, бр. 99 от 1995 г.).


§ 10. (Предишен § 9 - ДВ, бр. 19 от 1997 г.) Поръчките и исканията за сделки с държавни ценни книжа на първичния и вторичния пазар, както и уведомленията и потвържденията от страна на БНБ до участниците в пазара могат да се изпращат и чрез други технически средства, извън посочените в наредбата, след като БНБ уведоми писмено лицата по чл. 9, ал. 1, че има техническата готовност за това.


Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
СЪСТЕЗАТЕЛНА ПОРЪЧКА
 
Наименование на участника ТБ "А"
Разплащателна сметка  
в БНБ 10000101000
Емисия № BG3010096005
1. Номинална стойност 2 000 000 (два млн. лв.)
Цена на 100 лв. номинал 98,50 (деветдесет и
  осем лв. и петдесет ст.)
2. Номинална стойност 3 000 000 (три млн. лв.)
Цена на 100 лв. номинал 98,48 (деветдесет и
  осем лв. и четири-
  десет и осем ст.)
3. Номинална стойност 1 000 000 (един млн. лв.)
Цена на 100 лв. номинал 98,46 (деветдесет и
  осем лв. и четири-
  десет и шест ст.)
За сметка на Васил Петров Иванов
  ЕГН 4110153110
   
Подпис..........................................................................................................
Подпис..........................................................................................................
 
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 2 към чл. 6, ал. 2



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
НЕСЪСТЕЗАТЕЛНА ПОРЪЧКА
 
Наименование на участника ТБ "А"
Разплащателна сметка  
в БНБ 10000101000
Емисия № BG3010096005
1. Номинална стойност 2 000 000 (два млн. лв.)
За сметка на Иван Павлов Иванов
  ЕГН 5303125633
2. Номинална стойност 50 000 (петдесет хил. лв.)
За сметка на Фирма "ААААА"
  БУЛСТАТ № 9999999999
Общо 2 050 000 (два млн. и
  петдесет хил. лв.)
   
Подпис .......................................................................................................
Подпис ........................................................................................................
 
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 3 към чл. 11, ал. 2



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
ИСКАНЕ ЗА СДЕЛКА
 
Вальор на сделката 15/10/95
Емисия № BG3010096005
Прехвърлител ТБ "А"
Разпл. сметка на  
прехвърлителя 1000010244
Приобретател ТБ "В"
Разпл. сметка  
на приобретателя 1000010100
Номинална стойност 10 000 000 (десет млн. лв.)
Цена 9 320 210 (девет млн.
  триста и двадесет хил.
  двеста и десет лв.)
Вальор на репо сделката 25/12/95
Емисия № BG3010096005
Прехвърлител ТБ "В"
Разпл. сметка  
на прехвърлителя 1000010100
Приобретател ТБ "А"
Разпл. сметка  
на приобретателя 1000010244
Номинална стойност 10 000 000 (десет млн. лв.)
Цена 9 803 150 (девет млн.
  осемстотин и три хиля-
  ди сто и петдесет лв.)
   
Подпис ............................................................................................................
Подпис ............................................................................................................
 
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 4 към чл. 15, ал. 2



Лице на сертификата
 
 
 
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
издател
 
 
СЕРТИФИКАТ №
за собственост на държавни ценни книжа
 
 
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(данни за приобретателя по чл. 15, ал. 2, т. 4 от Наредба № 5 от 1996 г.)
 
държавни ценни книжа от емисия №.......................... с падеж ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
номер и дата на емисията дата
   
на номинална стойност .................... лева.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
цифром словом
   
с лихва.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

лихвен процент на държавните ценни книжа, фиксиран, плаващ

 
дати на лихвените плащания.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
..............................................................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................................
дата и място на издаването подпис и печат на издателя
Гръб на сертификата
 
Място за обозначаване на платените лихви
 
             
             
             
             
             
             


Приложение № 5 към чл. 18, ал. 1


(Ново - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
Информация за сделки по чл. 15, ал. 1
 
Вальор на сделката 15/10/95
Издател на сертификата ТБ "А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000010100
Данни по чл. 15, ал. 2, т. 4,  
б. "б" и "в" и &2 от  
допълнителните разпоредби  
(Попълва се за сделки с чужде-  
странни лица)  
1. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 25/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
2. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 20 000 000
  (двадесет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 18/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
Подпис ......................................................................................................................
Подпис.......................................................................................................................
 
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 6 към чл. 18, ал. 1


(Ново - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
Информация за сделки по чл. 15, ал. 3
 
Вальор на сделката 15/10/95
Издател на сертификата ТБ "А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000010100
Данни по чл. 15, ал. 2, т. 4,  
б. "б" и "в" и & 2 от  
допълнителните разпоредби  
(Попълва се за сделки с чужде-  
странни лица)  
1. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Вальор на обратна продажба 18/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
2. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 20 000 000
  (двадесет млн. лв.)
Вальор на обратна продажба 29/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
Подпис ......................................................................................................................
Подпис.......................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 7 към чл. 20, ал. 1



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ДЦК
ПО ЧЛ. 20, АЛ. 1
 
Вальор на сделката 15/10/95
Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Издател на сертификата ТБ "А"
Разпл. сметка на издателя 1000010244
Клиент, номер на сертификат Васил Петров Петров
  ЕГН 4412056666
  сертификат № 2345
Приобретател ТБ "В"
Разпл. сметка на приобретателя 1000010100
Подпис .........................................................................................................................
Подпис .........................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 8 към чл. 27, ал. 2



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
СЪСТЕЗАТЕЛНА ПОРЪЧКА ЗА ОБРАТНО
ИЗКУПУВАНЕ
 
Наименование на участника ТБ "А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000001001
Емисия № BG3010096005
1. Номинална стойност 2 000 000 (два млн. лв.)
Цена на 100 лв. номинал 98,52 (деветдесет и
  осем лв. и петдесет
  и две ст.)
2. Номинална стойност 2 000 000 (два млн. лв.)
Цена на 100 лв. номинал 98,48 (деветдесет и
  осем лв. и четири-
  десет и осем ст.)
За сметка на Васил Петров Иванов
  ЕГН 4110153110
Подпис ........................................................................................................................
Подпис ........................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 9 към чл. 14а, ал. 6


(Ново - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
Информация за сделки по чл. 14а, ал. 6
 
Вальор на сделката 15/10/95
Първичен дилър - прехвърлител ТБ"А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000010100
1. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 25/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.  
Приобретател ТБ "Б"
2. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 20 000 000
  (двадесет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 18/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
Приобретател ТБ "В"
Подпис ........................................................................................................................
Подпис ........................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 10 към чл. 14а, ал. 6


(Ново - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
Информация за сделки по чл. 14а, ал. 6
 
Вальор на сделката 15/10/95
Първичен дилър - приобретател ТБ"А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000010100
1. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 25/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.  
Прехвърлител ТБ "Б"
2. Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 20 000 000
  (двадесет млн. лв.)
Вальор на обратно изкупуване 18/10/95
(Попълва се, ако има предва-  
рителна уговорка.)  
Прехвърлител ТБ "В"
Подпис ........................................................................................................................
Подпис ........................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Приложение № 11 към чл. 14а, ал. 7


(Ново - ДВ, бр. 19 от 1997 г.)



  До
  Българска народна банка
  Управление "Държавни кредити"
   
Уведомление за прехвърляне на ДЦК
по чл. 14а, ал. 7
 
Вальор на сделката 15/10/95
Емисия № BG3010096005
Номинална стойност 10 000 000
  (десет млн. лв.)
Първичен дилър, водещ  
регистър по чл. 14а, ал. 1 ТБ "А"
Разплащателна сметка в БНБ 1000010244
Клиент ТБ "Б"
Първичен дилър-приобретател ТБ "В"
Разплащателна сметка на  
приобретателя 1000010100
Подпис ........................................................................................................................
Подпис ........................................................................................................................
(Имена и длъжност на упълномощените служители)


Промени настройката на бисквитките