НАРЕДБА № 18 ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ БЪЛГАРСКИ БАНКНОТИ И МОНЕТИ В ОБРАЩЕНИЕ
НАРЕДБА № 18 ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ БЪЛГАРСКИ БАНКНОТИ И МОНЕТИ В ОБРАЩЕНИЕ
Обн. ДВ. бр.29 от 5 Април 1996г., отм. ДВ. бр.88 от 4 Ноември 2005г.
Отменена с § 4 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 18 от 20 октомври 2005 г. за контрол върху качеството на банкнотите и монетите в налично-паричното обращение - ДВ, бр. 88 от 4 ноември 2005 г., в сила от 31 март 2006 г.
ПРЕДМЕТ
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за обмяна на повредени български банкноти и монети в обращение по пълна или частична номинална стойност.
УСЛОВИЯ ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ БАНКНОТИ
Чл. 2. (1) Българската народна банка обменя повредени банкноти, ако няма данни, че банкнотите са повредени умишлено.
(2) Повредена банкнота се обменя по:
1. пълна номинална стойност, когато е запазена най-малко три четвърти или сглобените части възстановяват такава част от размера на банкнотата;
2. половината от номиналната й стойност, когато е запазена най-малко една втора или сглобените части възстановяват такава част от размера на банкнотата.
(3) Повредена банкнота не се обменя, когато представената част е по-малка от половината от нейния размер или сглобените части не възстановяват половината от размера й, както и ако банкнотата е сглобена от части от различни банкноти.
(4) Повредените банкноти по ал. 3 се връщат на приносителя, след като се щемпеловат от двете им страни с текст "без стойност".
УСЛОВИЯ ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ МОНЕТИ
Чл. 3. (1) Повредена монета, на която се разпознават изображенията на лицевата и обратната страна, се обменя по пълна номинална стойност.
(2) Монета, която е перфорирана, рязана, с поставен частен знак и на която не се разпознават изображенията на лицевата и обратната страна, не се обменя.
РЕД ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ БАНКНОТИ
Чл. 4. (1) Обмяна на повредени банкноти се извършва от касовите служби на Българската народна банка в София и нейните клонове.
(2) Повредената банкнота се оценява след извършване на проверка за истинността й в присъствието на приносителя.
(3) При представяне на банкнота, чиито части възстановяват половината или три четвърти от размера й, касиерът я щемпелова с текст "изплатена за ... левове", записва датата и се подписва. На обратната страна на банкнотата касиерът записва трите имена, серията и номера на паспорта и ЕГН на приносителя, като последният се подписва.
(4) Когато има съмнение, че представените повредени банкноти не са истински, те се задържат от банката. За случая се съставя протокол, в който се записват трите имена, серията и номерът на паспорта, ЕГН и адресът на лицето, което ги е представило. Протоколът се подписва от тричленна комисия на банката и от приносителя. Повредените банкноти и екземпляр от протокола се изпращат за експертиза на управление "Емисионно" на Българската народна банка. На клиента се предава копие от протокола, а след извършване на експертизата - и копие от протокола за резултата от извършената експертиза.
(5) Ако експертизата по ал. 4 установи, че повредените банкноти са истински, на приносителя се изплаща сума, равна на одобрената в резултат на оценката.
РЕД ЗА ОБМЯНА НА СИЛНО ПОВРЕДЕНИ БАНКНОТИ
Чл. 5. (1) Силно повредени банкноти се обменят след извършване на експертиза и оценка от комисия при управление "Емисионно" на Българската народна банка.
(2) Лице, което иска да му бъдат обменени силно повредени банкноти, подава писмено заявление чрез директора на клона на Българската народна банка, съответно чрез началника на отдел "Касови операции" при управление "Емисионно" на Българската народна банка, до началника на управление "Емисионно", към което прилага документ от общински съвет, кметство, орган на МВР или друг компетентен орган за причините и обстоятелствата, при които е станало повреждането.
(3) Силно повредени банкноти се приемат от тричленна комисия към съответната касова служба, като приносителят опакова и запечатва силно повредените банкноти по начин, който осигурява запазване на целостта им. Върху опаковката приносителят записва трите си имена, серията и номера на паспорта си и ЕГН.
(4) Комисията по ал. 3 в присъствие на приносителя оформя пакета като ценна пратка и заедно със заявлението на лицето я изпраща до управление "Емисионно" на Българската народна банка. За приетия запечатан пакет комисията издава разписка по образец съгласно приложението.
(5) Експертната комисия към управление "Емисионно" на Българската народна банка извършва оценка на получената ценна пратка със силно повредени банкноти в тримесечен срок от датата на получаването й.
(6) Когато за оценката е извършен допълнителен физико-химически анализ на хартията на силно повредените банкноти, разходите за експертизата са за сметка на приносителя.
(7) Управление "Емисионно" на Българската народна банка въз основа оценката на експертната комисия заверява сметката на клона на Българската народна банка, приел банкнотите за експертиза, с одобрената сума, намалена с извършените разходи в случаите по ал. 6.
(8) Клонът, съответно управление "Емисионно" на Българската народна банка, изплаща сумата на приносителя или му я превежда по пощата.
РЕД ЗА ОБМЯНА НА ПОВРЕДЕНИ МОНЕТИ
Чл. 6. (1) Повредени монети се обменят от касовите служби на Българската народна банка след проверка на истинността им по номинална стойност.
(2) За повредени монети, които пораждат съмнение за истинност, се прилага съответно редът по чл. 4, ал. 4 и 5.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "повредени банкноти" са банкнотите, които са с нарушена цялост, липсват части от тях или които пораждат съмнение за истинност;
2. "силно повредени банкноти" са обгорените, овъглените, слепените, разложените от влага или претърпелите изменения в резултат от химическо, биологично или друг вид въздействие банкноти, както и банкнотите, измененията в които са такива, че оценката и доказването на истинността им може да се извърши само след извършване на експертиза;
3. повредени монети" са монетите, които са претърпели изменения от изтриване, сплескване, прегъване, перфориране, рязане, обгаряне, окисляване, позеленяване, деформиране или на които е поставен частен знак.
Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 27 във връзка с чл. 62 от Закона за Българската народна банка и е приета с Решение № 145 от 14 март 1996 г. на Управителния съвет на Българската народна банка.
§ 3. Управителният съвет на Българската народна банка дава указания по прилагането на тази наредба.
Приложение към чл. 5, ал. 4
РАЗПИСКА |
Днес, ......... 199... г., комисия в състав: |
при Българската народна банка - клон .............., |
прие от ......................... (трите имена на прино- |
сителя) от гр. (с.) ............., ул. (жк) ..........., |
№ ..............., издаден от .......... на ..........., |
ЕГН ............., ЗАПЕЧАТАН ПЛИК (ПАКЕТ), в който лице- |
то постави в наше присъствие силно повредени банкноти |
(слепени, силно обгорени, овъглени, разложени, обезцве- |
тени листчета хартия, за които твърди, че са банкноти). |
Запечатания плик (пакет) приехме за изпращане на уп- |
равление "Емисионно" на Българската народна банка за ек- |
спертиза и в присъствието на лицето го поставихме в плик |
(торба, непрегъваема опаковка) и го оформихме като ценна |
пратка. На приносителя е известно, че при необходимост |
експертната комисия при управление "Емисионно" на БНБ мо- |
же да поиска да бъде извършен физико-химически анализ на |
представените от него силно повредени банкноти и че раз- |
носките за тази експертиза ще бъдат за негова сметка. |
Предал плика (пакета): | Приели плика (пакета): |
(подпис) | |
(подписи) | |