Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 40 от 10.V

НАРЕДБА ЗА ВОДЕНЕТО И СЪХРАНЯВАНЕТО НА РЕГИСТРИТЕ ОТ КОМИСИЯТА ПО ЦЕННИТЕ КНИЖА И ФОНДОВИТЕ БОРСИ И ЗА ПОДЛЕЖАЩИТЕ НА ВПИСВАНЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА

 

НАРЕДБА ЗА ВОДЕНЕТО И СЪХРАНЯВАНЕТО НА РЕГИСТРИТЕ ОТ КОМИСИЯТА ПО ЦЕННИТЕ КНИЖА И ФОНДОВИТЕ БОРСИ И ЗА ПОДЛЕЖАЩИТЕ НА ВПИСВАНЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 102 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

Обн. ДВ. бр.40 от 10 Май 1996г., отм. ДВ. бр.104 от 30 Ноември 2001г.

Материята е преуредена. Виж Постановление № 266 на Министерския съвет от 21 ноември 2001 г. за приемане на Наредба за воденето и съхраняването на регистрите от Държавната комисия по ценните книжа и за подлежащите на вписване обстоятелства - ДВ, бр. 104 от 30 ноември 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определя редът за воденето и съхраняването на регистрите по Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества (ЗЦКФБИД) от Комисията по ценните книжа и фондовите борси, наричана по-нататък "комисията", както и подлежащите на вписване обстоятелства.


Чл. 2. (1) Комисията води регистри за:

1. фондовите борси и инвестиционните посредници;

2. емитентите и инвестиционните дружества, чиито ценни книжа са предложени публично.

(2) Регистрите се основават на единна компютърна база данни и картотека на регистрираните лица. В регистрите се съдържат информацията и документите, събирани от комисията във връзка с осъществяваните от нея функции, както и актовете, издавани от нея.


Чл. 3. (1) На вписване подлежат само предвидените в наредбата обстоятелства и промените в тях.

(2) Вписванията в регистрите нямат друго действие освен даване гласност на вписаните обстоятелства.


Глава втора.
ВОДЕНЕ НА РЕГИСТРИТЕ

Чл. 4. Производството по вписване започва по заявление на лице по чл. 2, ал. 1 или на предложител за търгово закупуване или замяна на акции, както и по инициатива на комисията. Заявителят представя удостоверение за актуална съдебна регистрация.


Чл. 5. (1) Вписванията в регистъра се извършват по решение на комисията.

(2) Решенията за вписване се постановяват въз основа на документи, както и на публикации и обнародвания, представени от заявителите или служебно събрани или издадени от комисията.

(3) Достатъчно е в комисията да бъдат представени копия от оригиналните документи, заверени от лицето, подписало заявлението, освен ако с нормативен акт се изисква друга заверка. При поискване на комисията се предоставят и оригиналните документи.

(4) Комисията може да установи задължителни формуляри, в които заявителите да попълват подлежащите на вписване обстоятелства в указан от комисията формат.


Чл. 6. (1) Всеки има право на свободен достъп до:

1. данните относно вписаните в регистрите обстоятелства;

2. издадените от комисията потвърждения и разрешения;

3. постановените от комисията откази за издаване на потвърждения или разрешения;

4. документите, въз основа на които са издадени актовете по т. 2.

(2) Всеки може да иска издаване на писмени извлечения от вписванията в регистрите и преписи от актовете на комисията по ал. 1, т. 2 и 3.


Чл. 7. Вписването на обстоятелствата по партидата на подлежащото на регистрация лице и подреждането в делото на това лице на посочените в чл. 6, ал. 1, т. 2-4 актове на комисията и документи се извършват от едно или повече длъжностни лица.


Чл. 8. Исканията за преглеждане на регистрите и за издаване на извлечения от вписвания и преписи от актове и документи се отправят до комисията.


Чл. 9. (1) За всяко подлежащо на регистрация лице в компютърната база данни се открива партида с уникален индекс, в която се извършват предвидените с наредбата вписвания.

(2) Всяка партида се състои от полета, съответстващи на подлежащите на вписване обстоятелства. Всеки тип поле има уникален индекс, който е еднакъв за всички партиди.

(3) Всяко поле съдържа графи за вписване на следните обстоятелства:

1. номера и датата на решението на комисията, с което е постановено вписването;

2. датата на вписването;

3. съответното подлежащо на вписване обстоятелство;

4. вида на вписването;

5. името на длъжностното лице, извършило вписването.

(4) Последващите вписвания се извършват така, че да не бъде засегната информацията, съдържаща се в предходни вписвания.

(5) Когато се заличава вписване, в съответното поле се записва, че вписването е заличено. Заличаването не може да води до унищожаване или повреждане на информацията относно вписването, което се заличава.

(6) Грешките, допуснати при вписването, се поправят въз основа на решение на комисията, като в съответното поле се отбелязва поправката. Поправката не може да води до унищожаване или повреждане на информацията относно обстоятелството, което се поправя.


Чл. 10. (1) За всяко подлежащо на вписване лице в картотеката се открива дело, в което в хронологичен на постъпването ред се подреждат всички отнасящи се до него документи по чл. 6, ал. 1, т. 4, както и актовете на комисията.

(2) Всяко дело има уникален индекс, съвпадащ с индекса на партидата на регистрираното лице.

(3) Всички подредени в делото документи се придружават от опис, на който се поставя датата на постъпване на описаните документи. Описът се заверява от длъжностно лице, което води регистрите.


Глава трета.
СЪХРАНЯВАНЕ НА РЕГИСТРИТЕ

Чл. 11. (1) Действията по съхраняване на регистрите се извършват пряко от длъжностните лица, които водят регистрите, или под тяхно ръководство и надзор.

(2) Действията по съхраняване на регистрите се извършват при спазване на нормативно определените или установените в практиката правила.


Чл. 12. (1) Компютърната база данни се съхранява по начин, който гарантира целостта на информацията и контролиран достъп за вписвания и преглеждане съгласно изискванията на тази наредба.

(2) Копиране на информация от базата данни на магнитен носител се извършва само с разрешение на комисията.

(3) Компютърната база данни се копира на дублиращ магнитен носител поне веднъж дневно при приключването на работния ден.


Чл. 13. (1) Картотеката се съхранява по начин, който гарантира нейната физическа цялост с оглед на естествено стареене, увреждане от микроорганизми, пожар, кражба и др.

(2) Дела от картотеката може да бъдат изнасяни от помещенията, в които се съхраняват, или да се предоставят за преглеждане само по установен от комисията ред.


Глава четвърта.
ПОДЛЕЖАЩИ НА ВПИСВАНЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА

Раздел I.
Подлежащи на вписване обстоятелства, общи за всички регистри

Чл. 14. По партидата на всяко лице независимо от регистъра, в който то се води, се вписват:

1. регистърът или регистрите, в които се води лицето;

2. номерът и вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ);

3. съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

4. данъчният номер на лицето;

5. наименованието;

6. видът на лицето;

7. седалището;

8. адресът на управление;

9. предметът на дейност;

10. срокът, за който е учредено дружеството, ако има такъв;

11. размерът на капитала;

12. броят, видът и номиналната стойност на акциите;

13. седалищата на клоновете, ако има такива;

14. органите на управление;

15. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на управителите и на членовете на управителния и надзорния съвет, съответно на съвета на директорите; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

16. трите имена, ЕГН, местожителство и адресът на физическите лица, които представляват юридическите лица - управители или членове на управителния и надзорния съвет, съответно на съвета на директорите, при изпълнение на задълженията им в съвета;

17. начинът на представляване;

18. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на лицата, разполагащи с представителна власт, и образци от подписите им, заверени нотариално;

19. преобразуването на дружеството;

20. приложените принудителни административни мерки по реда на чл. 141 ЗЦКФБИД, както и отменянето им от комисията;

21. наложените глоби и имуществени санкции по реда на чл. 142 ЗЦКФБИД, влезли в сила;

22. прекратяването и обявяването в производство по несъстоятелност на дружеството;

23. заличаването на юридическото лице.


Раздел II.
Обстоятелства, подлежащи на вписване в регистъра за фондовите борси

Чл. 15. В регистъра за фондовите борси се вписват:

1. датата на постъпване на заявлението за издаване на разрешение за извършване на дейност като фондова борса;

2. решението, с което се издава разрешение за извършване на дейност като фондова борса;

3. решението, с което се отказва издаване на разрешение за извършване на дейност като фондова борса;

4. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на акционерите на фондовата борса; ако акционер е юридическо лице, съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

5. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на физическите лица, които управляват и представляват юридическите лица акционери на фондовата борса;

6. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на членовете на комисията по чл. 22, ал. 2 ЗЦКФБИД;

7. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където са вписани членовете на борсата, както и номерът на вписването в регистъра за инвестиционните посредници;

8. трите имена на председателя и заместник-председателите на арбитражния съд на борсата;

9. борсовият правилник и промените в него, ако има такива;

10. срокът за попълване броя на членовете на борсата съгласно чл. 29, ал. 2 ЗЦКФБИД, ако е даден такъв;

11. разрешението на комисията за прекратяване на борсата;

12. решението на комисията за отнемане на издаденото разрешение за извършване на дейност като фондова борса;

13. трите имена на назначените квестори.


Раздел III.
Обстоятелства, подлежащи на вписване в регистъра за инвестиционните посредници

Чл. 16. В регистъра за инвестиционните посредници се вписват следните обстоятелства:

1. датата на подаване на заявлението за издаване на разрешение за извършване на дейност като инвестиционен посредник;

2. становището на комисията по чл. 12, ал. 3 от Закона за банките и кредитното дело;

3. решението на комисията, с което се издава разрешение за извършване на дейност като инвестиционен посредник, съответно разрешението на Българската народна банка, ако посредникът е банка;

4. решението на комисията, с което се отказва издаването на разрешение за извършване на дейност като инвестиционен посредник;

5. сведения за професионалната квалификация и опит на лицата, които управляват и представляват инвестиционния посредник;

6. трите имена и сведения за професионалната квалификация и опит на лицата, които непосредствено ще извършват сделки с ценни книжа;

7. трите имена на лицата, които притежават пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание на дружеството заявител или по друг начин могат да го контролират; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

8. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където са вписани дружествата, в които заявителят притежава пряко или чрез свързани лица повече от 10 на сто от гласовете в общото събрание или по друг начин може да ги контролира;

9. наименованието и адресът на управление на борсата, в която членува инвестиционният посредник;

10. общите условия, приложими към договорите с клиентите;

11. становището на комисията по чл. 56, ал. 3 от Закона за банките и кредитното дело;

12. решението на комисията, съответно на Българска народна банка, за отнемане на разрешението за извършване на дейност като инвестиционен посредник.


Раздел IV.
Обстоятелства, подлежащи на вписване в регистъра на емитентите, чиито ценни книжа са предложени публично

Чл. 17. В регистъра на емитентите, чиито ценни книжа са предложени публично, се вписват за всеки емитент:

1. годишните отчети по чл. 78 ЗЦКФБИД;

2. данни за публикациите относно представянето на годишния отчет по чл. 80, ал. 1 ЗЦКФБИД;

3. трите имена и личният номер на експерт-счетоводителя, заверил годишния баланс и отчета за приходите и разходите;

4. шестмесечните отчети по чл. 79 ЗЦКФБИД;

5. отчетите за използване на облигационния заем, представени от емитента на облигации;

6. трите имена на лицата, които притежават пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание на емитента; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

7. образуваните срещу емитента искови, изпълнителни или обезпечителни производства;

8. измененията в търговската дейност на емитента, които засягат пряко или непряко цената или курса на предлаганите ценни книжа;

9. уведомлението от фондовата борса за прекратяване на търговията с ценни книжа на емитента съгласно чл. 89, ал. 2 ЗЦКФБИД;

10. разрешението на комисията за прекратяване на търговията с ценни книжа на емитента съгласно чл. 89, ал. 3 ЗЦКФБИД;

11. уведомлението за размера на дяловото участие в емитента съгласно чл. 92 ЗЦКФБИД;

12. уведомлението за придобиване на облигации на емитента, които могат да бъдат превърнати в акции съгласно чл. 93 ЗЦКФБИД;

13. уведомленията в случаите по чл. 95 ЗЦКФБИД;

14. уведомленията за упълномощаване съгласно чл. 96, ал. 4 ЗЦКФБИД.


Чл. 18. (1) В регистъра на емитентите, чиито ценни книжа са предложени публично, за всяка емисия на ценни книжа се вписват:

1. датата на заявлението за потвърждаване на проспекта;

2. решението на комисията, с което се потвърждава проспектът;

3. разрешението на комисията за изключване на данни от проспекта съгласно чл. 71 ЗЦКФБИД;

4. разрешението на комисията за пълно или частично освобождаване от задължение за публикуване на проспект съгласно чл. 72 ЗЦКФБИД;

5. решението на комисията, с което се отказва потвърждаване на проспекта;

6. мястото и адресът, началният и крайният срок на подписката;

7. мястото и адресът, началният и крайният срок за продажба на ценните книжа;

8. мястото, времето и начинът за запознаване с проспекта;

9. данни за публикацията съгласно чл. 76, ал. 1 ЗЦКФБИД;

10. редът, който се прилага, ако цялата емисия бъде записана преди крайния срок на подписката;

11. редът, който се прилага, ако цялата емисия не бъде записана до крайния срок на подписката;

12. редът, който се прилага, ако до крайния срок на подписката бъдат записани повече ценни книжа от предложените;

13. редът и ограниченията за прехвърляне на ценните книжа;

14. уведомлението за продължаване срока на подписката и продълженият срок съгласно чл. 69, ал. 1 ЗЦКФБИД;

15. данни за уведомлението за продължаване срока в средствата за масово осведомяване съгласно чл. 69, ал. 2 ЗЦКФБИД;

16. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, записаният и внесеният капитал, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където е вписан инвестиционният посредник, който поема емисията, както и номерът на вписването в регистъра за инвестиционните посредници;

17. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, записаният и внесеният капитал, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където е вписано лицето, предоставило обезпечение за емисията;

18. броят на записаните ценни книжа от предходните емисии;

19. изплатените дивиденти по акциите от предходни емисии;

20. сравнителни данни за очакваната и отчетената доходност на акциите от предходните емисии;

21. размерът на обратно изкупените облигации от предходните емисии.

(2) При първоначална емисия акции на учредяващо се дружество освен обстоятелствата по ал. 1 се вписват и:

1. трите имена на учредителите; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), данъчният номер, седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където учредителят е вписан;

2. класовете акции на емитента и правата по тях;

3. броят на записаните от учредителите акции;

4. съществуващите между учредителите отношения на свързани лица;

5. преимуществата, които учредителите запазват за себе си;

6. минималният и максималният брой на акциите, които могат да бъдат записани от едно лице;

7. планираното използване на набрания чрез емисията капитал, включително описание на основната сфера на дейност, отрасловата структура на инвестициите, прогноза за ефективността на инвестициите и основните параметри на съставянето й, прогноза за размера и динамиката на продажбите през следващата година, очакваният риск, свързан с инвестициите, и основните параметри на прогнозата му.

(3) При публично предлагане на акции освен обстоятелствата по ал. 1 се вписват и:

1. датата и начинът на учредяване на емитента;

2. записаният и внесеният капитал, включително записаният капитал и внесеният капитал към момента на учредяването и начинът на увеличаване на капитала, ако е имало такова;

3. образованието, квалификацията и професията на членовете на управителния и надзорния съвет, съответно на съвета на директорите, на емитента;

4. видовете вноски в капитала и съотношението между тях;

5. класовете акции на емитента и правата по тях;

6. редът и ограниченията за прехвърляне на акции;

7. собствените акции, притежавани пряко или чрез свързани лица;

8. акциите на емитента, заложени в негова полза;

9. борсите, на които се търгуват акциите на емитента;

10. броят на поименните акции с право на глас, притежавани от членовете на управителния и надзорния съвет, съответно членовете на съвета на директорите;

11. трите имена и ЕГН на лицата, които притежават пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание на емитента; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, данъчният номер, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

12. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, размерът на капитала, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където са вписани дружествата, в които емитентът притежава пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание или по друг начин може да упражнява контрол върху тях;

13. описание на търговската дейност на емитента за последните 2 години, предхождащи годината на издаване на проспекта, включително отрасловата структура на инвестициите, обемът, структурата и динамиката на продажбите, зависимостта на емитента от патентни и лицензионни договори, изследователска и иновационна дейност, образованието и квалификацията на персонала;

14. обща информация и перспективи за текущата финансова година;

15. декларация, от която е видно дали има неизплатени данъчни задължения, и сведения за вземанията и задълженията на емитента;

16. рисковете, свързани с дейността на емитента;

17. обезпеченията, дадени от емитента за собствени или чужди задължения;

18. висящи съдебни или съдебноизпълнителни дела;

19. датата на решението за увеличаване на капитала, въз основа на което се извършва емисията;

20. общата стойност на предлаганите акции;

21. броят и номиналната стойност на акциите;

22. видът на акциите;

23. класовете акции и правата по тях, както и съотношението им с правата по вече издадени акции;

24. емисионна стойност на акциите;

25. предимствата на акционерите по чл. 194 от Търговския закон;

26. условията за увеличаване на капитала по чл. 195 от Търговския закон;

27. минималният и максималният брой акции, които могат да бъдат записани или придобити от едно лице;

28. планираното използване на набрания чрез емисията капитал, включително планираната отраслова структура на инвестициите, прогноза за ефективността на инвестициите и основни параметри на съставянето й, прогноза за обема, структурата и динамиката на продажбите през следващата година, намерения за бъдеща изследователска и иновационна дейност, очакван риск, свързан с инвестициите, и основни параметри на прогнозата му.


Чл. 19. (1) При първоначална емисия на акции на инвестиционно дружество освен обстоятелствата по чл. 18, ал. 1 и 2 се вписват и:

1. видът на инвестиционното дружество;

2. мястото и адресът, на който може да се получи допълнителна информация за инвестиционното дружество;

3. основните цели и описание на инвестиционната дейност, включително възможности за осъществяване на инвестиционната стратегия при евентуални отклонения от заявения за набиране капитал, ограниченията на инвестиционната дейност и инвестиционния портфейл, отрасловата структура на инвестициите;

4. рисковете, свързани с дейността на инвестиционното дружество, очакваният риск, свързан с инвестиционния портфейл, и параметри на прогнозата му.

(2) При публично предлагане на акции на инвестиционно дружество освен обстоятелствата по чл. 18, ал. 1 и 3 се вписват и:

1. мястото и адресът, на който може да се получи допълнителна информация за инвестиционното дружество;

2. основните цели и описание на инвестиционната дейност, включително допустими отклонения от размера на заявения за набиране капитал, при които е възможно осъществяването на инвестиционната стратегия, ограниченията на инвестиционната дейност и инвестиционния портфейл, отрасловата структура на инвестициите;

3. рисковете, свързани с дейността на инвестиционното дружество, очакваният риск, свързан с инвестиционния портфейл, и параметри на прогнозата му;

4. методите за изчисляване на цената при обратно изкупуване, редът и честотата за обявяването й при инвестиционни дружества от отворен тип;

5. условията и редът за обратно изкупуване на акции при инвестиционни дружества от отворен тип;

6. условията и редът за спиране на обратното изкупуване на акции при инвестиционни дружества от отворен тип;

7. редът, периодичността и мястото за изплащане на дивиденти;

8. методите и честотата на оценка на активите;

9. размерът на възнаграждението на инвестиционния посредник за последната финансова година;

10. размерът на възнаграждението на банката-депозитар за последната финансова година;

11. общият размер на възнагражденията на членовете на съветите на директорите на инвестиционното дружество за последната финансова година.


Чл. 20. При емисия на облигации се вписват обстоятелствата по чл. 18, ал. 1 и ал. 3, т. 1-18, както и следните обстоятелства:

1. извлечение от протокола на общото събрание на акционерите, на което е взето решението за обявяване на заема съгласно чл. 204, ал. 3 от Търговския закон;

2. извлечение от протокола на общото събрание на акционерите с привилегировани акции съгласно чл. 182, ал. 5 от Търговския закон;

3. извлечение от протокола на общото събрание на облигационерите на дружеството съгласно чл. 207 от Търговския закон;

4. трите имена или наименованието на лицето, което ще следи за целевото използване на средствата, както и неговите права и правата на облигационерите в случай на нецелево използване на средствата;

5. общата номинална стойност и размерът на облигационния заем;

6. съотношението между размера на облигационния заем и внесения капитал;

7. минималният и максималният размер на заема, в рамките на който подписката ще се счита за станала;

8. видът и класовете облигации и свързаните с тях права в сравнение с други ценни книжа на емитента;

9. правата на притежателите на привилегировани акции по отношение на облигациите, ако има такива;

10. начинът, редът и срокът за превръщане на облигациите в акции, включително стойността по чл. 215, ал. 4 от Търговския закон, и извлечение от протокола на общото събрание на облигационерите съгласно чл. 216 от Търговския закон;

11. предимствата на акционерите за записване на облигации, които могат да бъдат превърнати в акции съгласно чл. 215, ал. 1, изречение трето от Търговския закон, и предимствата на облигационерите от предишни емисии, ако има такива;

12. подчинеността на облигационния заем на други задължения;

13. условията за набиране на вноските;

14. сроковете и начинът за връщане на направените вноски при условията на чл. 206, ал. 5 от Търговския закон и дължимите лихви;

15. редът и крайният срок за погасяване на облигациите;

16. редът за обратно изкупуване по искане на емитента и/или на облигационера, условията и сроковете за изплащане, начинът на определяне на цената и на премията, ако има такава, при обратно изкупуване на облигациите;

17. задължените за изплащането лица;

18. видът и размерът на предоставеното обезпечение, ако има такова;

19. при лихвоносни облигации - датата на емитиране и срокът до падежа на облигациите, схемата за погасяване на облигационния заем, гратисният период, лихвените плащания, начинът за изчисляването им и периодичността на плащанията, условията и процедурата за обратно изкупуване и изплащане;

20. при облигации с друга форма на доход - начинът на образуване на дохода и падежите на плащанията;

21. ограниченията за записване на облигации от емитента, негови акционери, членове на управителния орган или свързани лица, както и други ограничения относно кръга на участниците в подписката;

22. кредитният и инфлационният риск;

23. мястото, където са достъпни за публиката годишните счетоводни отчети на емитента за последните 2 години, решението на общото събрание за обявяване на заема и друга информация за емитента и емисията;

24. планираното използване на набрания чрез емисията облигационен заем;

25. трите имена или наименованието на представителя на емитента по отношение на облигационерите, ако има такъв;

26. срокът и мястото на провеждане на първото общо събрание на облигационерите съгласно чл. 208 от Търговския закон;

27. предвидените в устава условия за провеждане на общи събрания на облигационерите и представителството им в общото събрание на акционерите;

28. начинът на оповестяване на задължителните отчети по чл. 81 ЗЦКФБИД.


Чл. 21. (1) Когато комисията потвърди проект за търгово предложение за закупуване или замяна на акции, по партидата на емитента се вписват и:

1. датата на заявлението за потвърждаване на проекта за търгово предложение;

2. трите имена, ЕГН, местожителството и адресът на предложителя на проекта; за юридическите лица съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, данъчният номер, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

3. решението на комисията, с което се потвърждава проектът за търговско предложение за закупуване или замяна на акции;

4. броят на акциите с право на глас от съответния клас, които предложителят смята да придобие;

5. цената за всяка акция или за ценните книжа, предложени за замяна;

6. броят на гласовете, които предложителят притежава пряко или чрез свързани лица в общото събрание на емитента;

7. броят на гласовете, които емитентът притежава пряко или чрез свързани лица в общото събрание на предложителя;

8. срокът за приемане на предложението от акционерите на емитента;

9. размерът на отметнината при оттегляне на търговото предложение;

10. уведомлението съгласно чл. 98, ал. 1 ЗЦКФБИД;

11. отговорът на Комисията за защита на конкуренцията съгласно чл. 98, ал. 2 ЗЦКФБИД;

12. становището на управителния орган по чл. 98, ал. 4 ЗЦКФБИД;

13. наименованието и адресът на управление на банката, в която приелите търговото предложение за закупуване депозират притежаваните от тях ценни книжа;

14. данни за публикуването на съобщението за търгово предложение;

15. резултатът от търга.

(2) Когато комисията откаже потвърждаване на проект за търгово предложение за закупуване или замяна на акции, по партидата на емитента се вписва решението за отказ.


Раздел V.
Обстоятелства, подлежащи на вписване в регистъра на инвестиционните дружества

Чл. 22. В регистъра на инвестиционните дружества подлежат на вписване следните обстоятелства:

1. подаването на заявление за разрешение за извършване на дейност като инвестиционно дружество;

2. решението на комисията, с което се издава разрешение за извършване на дейност като инвестиционно дружество;

3. решението на комисията, с което се отказва разрешение за извършване на дейност като инвестиционно дружество;

4. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, записаният и внесеният капитал, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където е вписан инвестиционният посредник, управляващ дружеството, и номерът на вписването в регистъра за инвестиционните посредници;

5. трите имена на лицата, които управляват и представляват инвестиционния посредник при управлението на дейността на инвестиционното дружество;

6. наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където е вписана банката-депозитар на инвестиционното дружество, и номерът и датата на издаденото й от Българската народна банка разрешение;

7. трите имена, ЕГН и местожителството на лицата, които притежават пряко или чрез свързани лица над 10 на сто от гласовете в общото събрание на дружеството заявител или друго участие, което им дава възможност да го контролират; за юридическо лице съответно се вписват наименованието, номерът на вписването в БУЛСТАТ (ЕКПОУ), седалището, адресът на управление, предметът на дейност, съдът, номерът на фирменото дело, партидата, регистърът, томът и страницата, където лицето е вписано;

8. размерът на капитала, който може да бъде влаган в ценни книжа от един или друг вид;

9. редът и начинът за разпределяне на дивиденти;

10. затвореният период на инвестиционно дружество от отворен тип;

11. решението на комисията, с което се дава разрешение на инвестиционно дружество от отворен тип да инвестира до 10 на сто от капитала си в книжа на един емитент;

12. разрешението от комисията за ползване на заем от инвестиционно дружество от отворен тип съгласно чл. 137, ал. 2 ЗЦКФБИД;

13. уведомлението от инвестиционното дружество от отворен тип за спиране на обратното изкупуване на акциите му съгласно чл. 110, ал. 3 ЗЦКФБИД;

14. решението на комисията за отнемане на разрешението за извършване на дейност като инвестиционно дружество.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 12, ал. 2 от Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества.


§ 2. Комисията дава указания по прилагането на наредбата.


Промени настройката на бисквитките