Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 28.VI

НАРЕДБА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГЛАВА ОСМА ОТ ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО "ДИПЛОМИРАНИ ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛИ"

 

НАРЕДБА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГЛАВА ОСМА ОТ ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО "ДИПЛОМИРАНИ ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛИ"

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 141 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.,

Обн. ДВ. бр.55 от 28 Юни 1996г., отм. ДВ. бр.68 от 16 Юни 1998г.

Отменено основание - виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 131 на Министерския съвет от 8 юни 1998 г. за приемане на Наредба за прилагане на глава осма "Дипломирани експерт-счетоводители" от Закона за счетоводството - ДВ, бр. 68 от 16 юни 1998 г., в сила от 1 януари 1998 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Предмет на наредбата е придобиването на правоспособност и лишаването от права на дипломиран експерт-счетоводител, проверката и заверката на годишни счетоводни отчети, отговорностите, свързани с проверката и заверката, органите и функциите на Института за дипломираните експерт-счетоводители.


Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ НА ДИПЛОМИРАН ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛ

Чл. 2. Правоспособност на дипломиран експерт-счетоводител се придобива след успешно полагане на изпити за оценка на способността за упражняване на професията.


Чл. 3. (1) До изпитите се допускат физически лица с признати в Република България дипломи за висше образование с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и със стаж след придобиване на дипломата не по-малко от:

1. шест години като счетоводител, методолог по счетоводство, научна и преподавателска дейност по счетоводство и контрол; или

2. десет години като финансов ревизор или данъчен инспектор.

(2) Когато образователно-квалификационната степен е "магистър" по счетоводство, изискващият се стаж е 3 години.

(3) Стажът по ал. 1 и 2 трябва да е формиран до 30 юли на годината на подаване на документите за допускане до изпита.


Чл. 4. (1) Кандидатите за придобиване на правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители представят в Института на дипломираните експерт-счетоводители от 1 до 30 юли на съответната година молба за допускане до изпит, към която прилагат:

1. свидетелство за съдимост;

2. диплома за висше образование;

3. документ за трудов стаж;

4. писмена декларация от лицето по образец, утвърден от Института на дипломираните експерт-счетоводители, за условията на чл. 51, ал. 1 от закона относно гражданството.

(2) При повторно кандидатстване към молбата се прилагат само документите по ал. 1, т. 1 и 4.


Чл. 5. (1) Кандидатите за придобиване на правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители полагат изпити по:

1. счетоводство - писмен;

2. счетоводство - устен;

3. одиторски контрол и данъчно законодателство - писмен;

4. търговско законодателство - писмен.

(2) Неположилите успешно писмен изпит не се допускат на устен изпит по счетоводство.

(3) Изпитът по одиторски контрол и данъчно законодателство и по търговско законодателство се полага след успешно издържани изпити по счетоводство.


Чл. 6. (1) Изпитите за придобиване на правоспособност на дипломираните експерт-счетоводители се организират от Института на дипломираните експерт-счетоводители през периода 15 септември - 31 октомври на съответната година.

(2) Изпитите се провеждат от определени от Института на дипломираните експерт-счетоводители комисии.

(3) Членове на изпитните комисии по счетоводство и одиторски контрол и по данъчно законодателство може да бъдат само дипломирани експерт-счетоводители, а по търговско законодателство - лица с научна степен или с научно звание в съответната област.


Чл. 7. (1) Резултатите от проведените изпити се оформят в протокол с оценка "да" или "не". Протоколът се подписва от всички членове на изпитната комисия. Оценките са окончателни и не подлежат на преразглеждане.

(2) Кандидатите, издържали успешно изпитите с оценка "да", се вписват в регистъра на дипломираните експерт-счетоводители и получават диплома по отпечатан от Министерството на финансите образец.

(3) Положените успешно изпити от кандидатите, неполучили правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители, се признават за следващите три последователни сесии.


Чл. 8. (1) Регистърът на дипломираните експерт-счетоводители се води по години в Института на дипломираните експерт-счетоводители и в него се вписват:

1. собственото, бащиното и фамилното име на дипломирания експерт-счетоводител;

2. серията и номерът на личния паспорт;

3. единният граждански номер;

4. номерът и датата на дипломата за дипломиран експерт-счетоводител;

5. датата на вписване в регистъра;

6. личният подпис, удостоверяващ получаването на дипломата;

7. датата на приемане като член на института;

8. основанието и датата на отписване от регистъра.

(2) Вписването и промените в регистъра, вкл. лишаването от правоспособност на дипломирания експерт-счетоводител, се обнародват в едномесечен срок в "Държавен вестник".


Чл. 9. (1) Дипломираният експерт-счетоводител ползва печат, в който са записани личното и фамилното или бащиното име и номерът на дипломата за експерт-счетоводител. Печатът се получава от Института на дипломираните експерт-счетоводители.

(2) При изгубване на личния печат дипломираният експерт-счетоводител е длъжен незабавно да обяви в два централни всекидневника съобщение за невалидността на неговия печат. На основание на молба и копие от съобщенията във всекидневниците се получава нов печат от Института на дипломираните експерт-счетоводители. На новоиздадения печат се поставя цифрата "9" пред номера на дипломата.


Глава трета.
ИНСТИТУТ НА ДИПЛОМИРАНИТЕ ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛИ

Чл. 10. (1) Дипломираните експерт-счетоводители, които упражняват правото да заверяват годишни счетоводни отчети, задължително членуват в Института на дипломираните експерт-счетоводители.

(2) Дипломираните експерт-счетоводители, които упражняват правото да заверяват годишни счетоводни отчети, подават молба за членство в Института на дипломираните експерт-счетоводители.

(3) Членството в Института на дипломираните експерт-счетоводители се вписва в регистъра на института.


Чл. 11. (1) Финансирането на дейността на Института на дипломираните експерт-счетоводители се осигурява от:

1. членски внос на членовете на института;

2. постъпления за подготовка на кандидатите за дипломирани експерт-счетоводители;

3. постъпления за провеждане на изпити на кандидатите за дипломирани експерт-счетоводители.

(2) Размерът на членския внос се определя в устава на института, а постъпленията по ал. 1, т. 2 и 3 - от управителния съвет.


Чл. 12. (1) Институтът на дипломираните експерт-счетоводители организира и ръководи методически и методологически дейността на своите членове и на другите дипломирани експерт-счетоводители и осигурява упражняването на професията им в интерес на обществото.

(2) Институтът на дипломираните експерт-счетоводители изпълнява следните функции:

1. координира и подпомага дейността на правоспособните лица за заверка;

2. провежда изпити за придобиване на правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители;

3. организира поддържането и повишаването на квалификацията на дипломираните експерт-счетоводители;

4. осъществява контрол върху дейността и поведението на членовете на института;

5. провежда обучение на кандидатите за дипломирани експерт-счетоводители;

6. участва в разработването и актуализирането на националното законодателство по счетоводство и в заверките на отчетите.


Чл. 13. Функциите, съставът и изборът на управителния съвет и на контролния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители се определят в устава на института. В устава се определя и начинът на свикване на общото събрание, което се състои от всички дипломирани експерт-счетоводители - членове на института.


Чл. 14. (1) Председателят на управителния съвет представлява Института на дипломираните експерт-счетоводители.

(2) Председателят на управителния съвет се избира с тайно гласуване от общото събрание, на което присъстват най-малко половината от всички членове. За избран се счита кандидатът, получил най-много гласове от присъстващите, но не по-малко от половината плюс един.


Чл. 15. (1) Дисциплинарната комисия включва трима дипломирани експерт-счетоводители и по един представител на Министерството на финансите и на Министерството на правосъдието. Председателят се определя от министъра на финансите измежду дипломираните експерт-счетоводители.

(2) Дипломираните експерт-счетоводители - членове на дисциплинарната комисия, се назначават от министъра на финансите за срок 3 години.

(3) Дисциплинарната комисия представя всяка година отчет за дейността си на министъра на финансите.


Глава четвърта.
ПРОВЕРКА И ЗАВЕРКА НА ГОДИШНИТЕ СЧЕТОВОДНИ ОТЧЕТИ

Чл. 16. Проверката и заверката на годишния счетоводен отчет обхваща:

1. оценката на прилаганите принципи на счетоводството;

2. методологическата обоснованост на текущото счетоводно отчитане;

3. вътрешния контрол;

4. правилността на годишното счетоводно приключване;

5. достоверността на годишния счетоводен отчет;

6. съответствието между годишния счетоводен отчет и доклада за дейността (управлението) на предприятието.


Чл. 17. (1) Предприятията по чл. 52, ал. 1 от Закона за счетоводството сключват договор с дипломиран експерт-счетоводител за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет.

(2) Договорът по ал. 1 може да се сключи и с дипломиран експерт-счетоводител - едноличен търговец, както и чрез търговско дружество на дипломирани експерт-счетоводители, като в този случай в договора се определя правоспособното лице, което заверява годишния счетоводен отчет.


Чл. 18. Възнаграждението за проверка и заверка на счетоводния отчет се установява въз основа на договорените работни часове и цената за работен час.


Чл. 19. За извършената проверка и заверка на счетоводен отчет правоспособното лице съставя доклад за заверка, за заверка с резерви или за отказ от заверка съобразно стандартите за проверка и заверка на годишните счетоводни отчети.


Чл. 20. Заверката на годишните счетоводни отчети се извършва от името на дипломирания експерт-счетоводител и се удостоверява с личен подпис и печат на доклада за заверка, на счетоводния баланс и на отчета за приходите и разходите.


Глава пета.
ОТГОВОРНОСТИ

Чл. 21. (1) Административнонаказателната отговорност на дипломирания експерт-счетоводител се установява от дисциплинарната комисия. За установените нарушения дисциплинарната комисия съставя акт за нарушение, който се представя на министъра на финансите до 3 дни от изготвянето му. В акта се съдържа предложение за размера на глобата и за срока за лишаване от права.

(2) Министърът на финансите издава наказателно постановление в 15-дневен срок от получаване на акта, с което определя размера на наложената глоба или срока за лишаване от права.


Чл. 22. (1) Писмените материали за нарушенията на дипломираните експерт-счетоводители или на неправоспособното лице се изпращат до дисциплинарната комисия.

(2) В срок до 45 дни от получаването на писмения материал дисциплинарната комисия проучва и взема решения по сигнала. Преди вземане на решението дисциплинарната комисия може да поиска писмено обяснение от лицата по чл. 57а, ал. 1, 2 и 3 от Закона за счетоводството, като определя срок за представянето му.

(3) Дисциплинарната комисия може да изиска и експертни становища на членове на Института на дипломираните експерт-счетоводители или на други лица.

(4) Писменото обяснение по ал. 2 и експертните становища по ал. 3 се прилагат към акта за нарушение.


Чл. 23. (1) Когато дисциплинарната комисия установи, че деянието не съставлява нарушение по закона, тя прекратява преписката с мотивирано решение, което се изготвя в два екземпляра.

(2) Към 30 декември всяка година дисциплинарната комисия представя на министъра на финансите отчет за прекратените преписки и мотивите за прекратяването им.


Чл. 24. Решенията на дисциплинарната комисия се вземат с обикновено мнозинство от всички членове.


Чл. 25. Наказателната и имуществената отговорност за вреди, виновно причинени от дипломиран експерт-счетоводител, се търсят по съдебен ред.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на чл. 17, ал. 2:

1. "Търговско дружество" е дружество, образувано по Търговския закон от дипломирани експерт-счетоводители по Закона за счетоводството, с предмет на дейност: заверка на годишни счетоводни отчети.

2. "Едноличен търговец" е търговец - дипломиран експерт-счетоводител по Закона за счетоводството, регистриран по Търговския закон, с предмет на дейност: заверка на годишни счетоводни отчети.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 55а от Закона за счетоводството.


§ 3. В първото общо събрание на Института на дипломираните експерт-счетоводители участват всички дипломирани експерт-счетоводители, изявили желание да членуват в него.


§ 4. Решенията на първото общо събрание се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите дипломирани експерт-счетоводители.


§ 5. Положените успешно изпити от кандидатите за дипломирани експерт-счетоводители по действащия ред до влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за счетоводството се признават до три последователни сесии.


§ 6. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на финансите и на председателя на управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители.


Промени настройката на бисквитките