Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 88 от 8.X

НАРЕДБА № 6 ЗА ОБЩИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ТРУДОВАТА ДЕЙНОСТ

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ОБЩИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ТРУДОВАТА ДЕЙНОСТ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ

Обн. ДВ. бр.75 от 3 Септември 1996г., отм. ДВ. бр.88 от 8 Октомври 1999г.

Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 7 от 23 септември 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване - ДВ, бр. 88 от 8 октомври 1999 г., в сила от 09.01.2000 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят общите изисквания и задължения за осигуряване на безопасност при трудовата дейност във всички предприятия, учреждения, организации и други места независимо от формата на организация, вида на собственост и основанието, на което се извършва работата.


Чл. 2. При организиране и осъществяване на трудовата дейност се изпълняват изискванията на тази наредба, на нормативните актове по безопасност на труда за различните производства, дейности, видове работа и работно оборудване и на нормативните актове по хигиена на труда и противопожарна охрана.


Раздел II.
Изисквания при проектиране и строителство

Чл. 3. (1) Строежите се проектират и изпълняват съгласно изискванията на нормативните актове по проектиране, строителство и тази наредба.

(2) Площадките за строителство на предприятия, на сгради, съоръжения и др., се определят в зависимост от дейността, която ще се извършва в тях, като се осигуряват нормите и изискванията за защита на работещите и населението и за опазване на околната среда.

(3) В установените защитни зони не се допуска строителство на производствени и жилищни сгради, вкл. и сгради за временни и аварийни нужди.

(4) Сградите и съоръженията с производствено предназначение се разполагат на площадката на предприятието по начин, осигуряващ минимални неблагоприятни взаимни влияния.

(5) Ползването на строежите се разрешава въз основа на издаденото разрешение за строеж, одобрените проекти за строителство и при доказано съответствие с изискванията за безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана.

(6) Съответствието с изискванията за безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана при приемане на строежи или части от тях с производствено предназначение, на съоръжения, машини, технологии и работно оборудване, както и при промяна на предназначението на строежи или на обекти се установява с единични и комплексни изпитвания.


Раздел III.
Изисквания към територията и вътрешния транспорт на предприятието, към производствените сгради, работните помещения и работните места

Чл. 4. Територията на предприятието (обекта) се огражда и/или се предприемат други мерки за ограничаване достъпа на външни лица.


Чл. 5. (1) Пътищата на територията на предприятията и организацията на вътрешния транспорт се съобразяват с характера на трудовата дейност, използваните транспортни средства и превозваните товари.

(2) Вътрешните пътища се изграждат и поддържат с трайна настилка и се означават с необходимите маркировка и сигнализация.

(3) Когато по пътищата има движение на хора, се устройват пешеходни пътеки.

(4) Безопасността при експлоатация на жп линии, собственост на предприятие, вкл. и местата на пресичането им с други пътища и пешеходни пътеки, се осигурява съгласно нормативните актове на Министерството на транспорта и на Национална компания "Български държавни железници".


Чл. 6. (1) Вътрешният транспорт на предприятието, осъществяван с моторни превозни средства, електрокари и мотокари, се организира при осигуряване изискванията на нормативните актове за безопасност на движението, безопасност при експлоатация, обслужване и ремонт на моторни превозни средства и изискванията на противопожарната охрана, съобразени със специфичните изисквания на съответните технология и производство.

(2) Експлоатацията на транспортни средства с неизправни сигнални (светлинни и звукови), кормилни, спирачни, осветителни системи, както и от неправоспособни лица е забранена.


Чл. 7. Превозването на хора с транспортни, подемно-транспортни, товарни и други средства от вътрешния транспорт, непредназначени за тази цел, е забранено.


Чл. 8. Товарите се обработват при спазване на изискванията за безопасност на труда и установените знаци и сигнали.


Чл. 9. Товарите, класифицирани като опасни, се транспортират и обработват при спазване на изискванията на специфичните за тях нормативни актове.


Чл. 10. (1) Сградите и съоръженията с производствено и друго предназначение се изграждат с конструкция, която да осигурява надеждност, съответстваща на дейностите, извършвани в тях.

(2) Технологични процеси и дейности с отделяне на прах, токсични и други вредни вещества, високо ниво на шум, наличие на йонизиращи лъчения, инфрачервена радиация, лазери, електромагнитни полета, с прегряващ микроклимат, мокри процеси и др. се организират в отделни сгради и помещения при спазване изискванията на съответните за вида дейност нормативни актове по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана.


Чл. 11. Мачти, антени, комини, кули, сгради и други съоръжения, височината на които представлява опасност за въздухоплаването, се сигнализират със светлинна маркировка.


Чл. 12. Собственикът или ползвателят на обект, сгради и работно оборудване съставя досиета с документацията по чл. 3, ал. 5 и 6, които се допълват с документи, отразяващи и периодичните изпитвания при експлоатацията, ремонта и преустройствата, както и измерванията на състоянието на работната среда, вкл. резултатите от мониторинга, когато се предвижда такъв.


Чл. 13. (1) Работните помещения и работните места трябва да осигуряват безопасни условия на труд и опазване здравето на работещите.

(2) Размерите на работните помещения се съобразяват с характера на трудовата дейност и броя на работещите в тях.

(3) Размерите на работните помещения, броят на хората, разполагането на работно оборудване в тях, пътищата за транспортни средства и хора и свободните площи, да отговарят на изискванията на нормативните актове по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана за съответната дейност.


Чл. 14. (1) Мястото, броят, размерите и видът на вратите и порталите в работните помещения, както и материалите, от които се изработват, се определят от характера на дейността, вида на работните помещения, транспортните средства и обработваните товари и от изискванията за евакуация при аварии и пожари.

(2) Вратите и порталите на работните помещения трябва да осигуряват безопасното преминаване на работещите.

(3) Тежките врати и порталите се осигуряват срещу самооткачване и самопридвижване.

(4) Вратите и порталите в работните помещения трябва да могат да се отварят ръчно.

(5) Механизираните врати и портали трябва да имат лесно забележим и достъпен за използване механизъм за отваряне.

(6) При авария в енергийната система механизираните врати трябва автоматично да се отворят и да остават отворени.

(7) Вратите и порталите, определени за преминаване само на транспортни средства, се маркират със знаци, забраняващи движението на пешеходци.


Чл. 15. Зони, работни помещения, места, оборудване или части от тях, при които съществува опасност за работещите, се означават с установените знаци и сигнали за безопасност на труда и противопожарна охрана.


Чл. 16. Пътните маршрути, в т. ч. и разстоянията между използваните транспортни средства и вратите, порталите, колоните, работното оборудване и др., се определят така, че да осигуряват сигурността на съоръженията и транспортните средства и безопасността на хората.


Чл. 17. Врати, стени и други прегради, изработени от прозрачен материал, се маркират за предотвратяване на сблъскване.


Чл. 18. (1) В работните помещения и в сградите се осигуряват пътища и изходи за евакуация при аварийни ситуации, пожари, бедствия и др., съобразени с броя на работещите.

(2) Аварийните пътища и изходи се поддържат винаги свободни с оглед осигуряване на възможно най-бързото извеждане на хората в безопасната зона.

(3) Вратите на аварийните изходи трябва да могат да се отварят отвътре навън безпрепятствено и без ключ.

(4) Аварийните пътища и изходи се сигнализират с установените знаци и сигнали, като при необходимост се осигурява и аварийно осветление.


Чл. 19. (1) Подовете на работните помещения и на работните места се изработват и поддържат така, че да не са хлъзгави, да нямат опасни неравности, наклони, препятствия и отвори.

(2) Подовете и стените на работните помещения се изработват от материали, които се отделят вредни за хората емисии, и са съобразени с противопожарните изисквания.

(3) Повърхността на подовете, стените и таваните се поддържат чисти съгласно производствените и хигиенните изисквания.


Чл. 20. (1) Работните помещения и места се осветяват при спазване на установените норми и изисквания.

(2) Когато в зависимост от характера на работата за конкретни помещения, работни места, обекти и др. са установени специални изисквания към осветлението, се прилагат разработените за тях норми.

(3) Аварийно осветление се осигурява на работни места, на които при авария в осветителната система работещите са изложени на риск от злополуки.


Чл. 21. (1) В работните помещения се осигурява приоритетно естествено осветление.

(2) Когато естественото осветление е недостатъчно, се устройва смесено осветление.

(3) При различни изисквания за осветеността на работните места в едно помещение се устройва комбинирано (общо и местно) осветление.


Чл. 22. В процеса на експлоатацията се поддържат проектните, количествените и качествените показатели на осветителните уредби.


Чл. 23. (1) Концентрацията на вредните вещества в състава на въздуха в работната среда не трябва да бъде по-висока от установените хигиенни норми.

(2) В зависимост от вида и степента на вредност на веществата се осъществява непрекъснат или периодичен контрол за съдържанието им във въздуха на работните места. В процеси, при които се осъществява непрекъснат контрол, се осигурява сигнализация за наличие на концентрации, по-високи от допустимите.

(3) При специални изисквания към състава на въздуха в работната среда и концентрациите на отделни негови елементи, различни от хигиенните норми, се прилагат по-строгите норми и изисквания.


Чл. 24. Изделия и повърхности се почистват струйно само с разрешени от Министерството на здравеопазването материали.


Чл. 25. (1) В работните помещения, в които има отделяне на прах, токсични и други вредни вещества, се осигурява принудителна вентилация.

(2) При източника на отделяне на вредни вещества и прахове се устройва и местна (локална) вентилация.


Чл. 26. В случаите, когато е възможно аварийно отделяне на силно токсични вещества или създаване на взривоопасни и пожароопасни концентрации в работните помещения или зони, се осигуряват аварийни вентилационни системи.


Чл. 27. При технологични процеси, свързани с употребата, получаването или съхранението на токсични вещества, или при възможност за създаване на взривоопасни смеси в зависимост от съществуващия риск се изпълняват едно или повече технически решения:

1. автоматично включване на вентилационните системи с началото на технологичния процес;

2. автоматично задействащи се аварийни системи - вентилационни, сигнализиращи, пожароизвестителни, пожарогасителни инсталации;

3. изключване на производствения процес и сигнализиране при повреда или неефективно действие на вентилационната уредба;

4. неутрализиране на вредностите.


Чл. 28. (1) При наличие на наднормени нива на шума в работните места в зависимост от технологичните възможности се прилагат технически решения за неговото ограничаване при източниците на шум, звукопоглъщаща обработка на стени и тавани и др.

(2) При невъзможност да се ограничи нивото на шума, чрез технически решения се осъществява дистанционно управление на машините и съоръженията или се изграждат звукоизолирани кабини за персонала.


Чл. 29. (1) Машини и съоръжения, източници на вибрации, се монтират по проекти, гарантиращи механичната надеждност на строителната конструкция на сградите и съоръженията или на отделни техни части.

(2) За ограничаване нивото на вибрациите машините и съоръженията се монтират на отделни фундаменти и/или се прилагат технически решения за гасене на вибрациите.

(3) Ръчните машини и инструментите, източници на наднормени стойности на вибрации, се комплектоват с виброгасещи ръкохватки.


Чл. 30. На работни места с наличие на полета и лъчения не се допуска превишаване на максимално допустимите стойности на интензитета им или на установената продължителност за пребиваване на работещи в тях.


Чл. 31. (1) За ограничаване въздействието на електромагнитните полета на работните места, по пътища за движение на хора и транспортни средства се изграждат постоянни или временни екраниращи устройства.

(2) Екраниращите устройства са метални (плътни или мрежести) и се заземяват.


Чл. 32. (1) При наличие на електростатични полета се прилагат едно или повече технически решения:

1. заземяване на металните и токопроводимите части на машините и съоръженията;

2. използване на токопроводими подови настилки в помещенията и на токопроводими обувки и облекла от работещите;

3. изравняване на потенциалите между отделните части на тръбопроводите, съоръженията и частите на помещението.

(2) При работа в условия на електростатични полета задължително се осигурява изпълнението на всички специфични изисквания, заложени в съответните нормативни актове за безопасност на труда и противопожарна охрана.


Чл. 33. (1) През студения и преходните периоди на годината в работните помещения се осигурява отопление съобразно характера на работата и в съответствие с хигиенните норми.

(2) В големи производствени помещения (халета), където е технически невъзможно да се осигурят изискванията по ал. 1, се вземат допълнителни мерки за затопляне на работещите (изграждане на отоплени помещения или кабини, топли въздушни душове, осигуряване на специални работни облекла и др.).

(3) Изборът на отоплителните източници и системи се съобразява с изискванията и характера на работата и работното помещение и с нормите и изискванията за безопасност и противопожарна охрана.

(4) При наднормени стойности на скоростта на движение на въздуха се вземат мерки за нейното ограничаване - въздушни завеси, паравани, прегради, врати, остъкляване и др.

(5) При работа в помещения, в които технологично се поддържат отрицателни температури, на работещите се осигурява специално работно облекло и се въвежда специфичен режим на работа.

(6) За затопляне на работещите на работните места на открито през студения период на годината се осигуряват помещения или фургони.


Чл. 34. (1) В работни зони и производствени помещения с наднормени стойности на температурата се прилагат технически и организационни решения за ограничаването на вредното й въздействие.

(2) При наличие на високо ниво на слънчева радиация на работното място се прилагат мерки за ограничаването й.


Чл. 35. Организацията на работа трябва да осигурява безопасност на работещите на работните им места, по пътищата за достигане до тях и във всички други места и зони, където се извършва работа, вкл. операции по настройка, поддържане, експлоатация и ремонт на работното оборудване.


Чл. 36. Работата в складовете за съхраняване на суровини, материали и продукция се организира в съответствие с изискванията на тази наредба и на специфичните изисквания на нормативните актове по безопасността на труда и противопожарна охрана.


Раздел IV.
Изисквания към водоснабдителните и канализационните системи

Чл. 37. (1) Предприятията и обектите в зависимост от характера на извършваната в тях работа се осигуряват с необходимите количества вода за производствени, питейни, битови и противопожарни нужди.

(2) Забранено е свързването на водопроводни инсталации за питейна вода с инсталациите за вода с промишлено-технологично предназначение.

(3) При наличие на водопроводни инсталации от различен тип се осигуряват мерки, изключващи възможността за използване на промишлени и битови води за питейни нужди.


Чл. 38. (1) В предприятията се изграждат необходимите канализационни системи и съоръжения.

(2) Отпадъчни води, съдържащи агресивни, токсични вещества, петролни и други подобни продукти се отвеждат в самостоятелна канализационна система и се осигурява тяхното пречистване или неутрализация.

(3) Забранено е смесването в обща канализационна система на отпадните води по ал. 2 с битово-фекалните отпадни води преди тяхното пречистване или неутрализация до концентрации съгласно действащите норми.

(4) Отпадните води се пречистват и неутрализират по технологии и със съоръжения съгласно проект, съгласуван със съответните компетентни органи.

(5) При канализациите за химически замърсени води се изграждат необходимите съоръжения съгласно изискванията за безопасност и противопожарна охрана за всеки конкретен случай.


Раздел V.
Изисквания към работното оборудване и технологичните процеси

Чл. 39. (1) Провежданото за използване в страната и внасяното работно оборудване, технологии и материали трябва да отговарят на нормите и изискванията по безопасност на труда и противопожарна охрана.

(2) Производителите и вносителите на работно оборудване, технологии и материали осигуряват съпроводителна документация на български език с всички необходими данни и изисквания, свързани с безопасната им експлоатация, ремонт и използване.


Чл. 40. При създаването на организация на работа, избора на технологичните процеси и на работното оборудване се осигурява спазването на установените норми и изисквания по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана.


Чл. 41. Работното оборудване и процесите, при които се отделят прах, токсични и други вредни вещества, се комплектоват с пречиствателни и/или вентилационни устройства.


Чл. 42. (1) За всяка вентилационна или пречиствателна уредба се води документация, съдържаща техническите й параметри и инструкция за експлоатация и ремонт.

(2) Нови или ремонтирани вентилационни или пречиствателни уредби се въвеждат в експлоатация след установяване на ефективността на тяхната работа.

(3) За всяка вентилационна и пречиствателна уредба след въвеждането й в експлоатация се съставя досие съгласно чл. 12, което се съхранява в определено със заповед длъжностно лице.


Чл. 43. Вентилационните уредби, изхвърлящи в атмосферата отработен въздух, в който концентрацията на вредни вещества и прахове превишава с 30 на сто определените пределнодопустими концентрации за работната среда, се комплектоват с пречиствателни съоръжения.


Чл. 44. В зависимост от възможния риск и установената технология процесите, свързани с употребата, получаването или съхранението на токсични вещества, се извършват в херметизирано оборудване.


Чл. 45. (1) Не се допуска до експлоатация работно оборудване с липсващи или неизправни системи за контрол, защита, сигнализация и автоматизация, свързани с безопасността на труда.

(2) Контролно-измервателните средства, свързани с безопасността на труда, се осигуряват метрологично.

(3) Скалите на контролно-измервателните средства допълнително се маркират с установените за безопасна работа стойности на измерваната величина, като се създават условия за точното отчитане на показанията им.


Чл. 46. Автоматичните регулиращи устройства трябва да осигуряват сигнализиране при излизане на процесите извън границите на регулиране, когато това създава опасност от злополуки и аварии.


Чл. 47. Работното оборудване трябва да е съобразено със средата и помещенията, в които ще бъде използвано - пожароопасност, взривоопасност, поражение от електрически ток и др.


Чл. 48. Използваното самостоятелно или в състава на технологични системи работно оборудване, трябва да отговаря на изискванията за безопасност през целия период на експлоатацията му.


Чл. 49. (1) Органите за управление на работното оборудване не трябва да позволяват самопроизволно включване или промяна в режима на работата му.

(2) Органите за управление се монтират, разполагат, изпълняват и означават съгласно изискванията на съответните нормативни актове по безопасност на труда и по начин, позволяващ да бъдат лесно видими и индентифицирани.

(3) Органите за управление се разполагат извън опасните зони. Когато е наложително отделни органи за управление да са разположени в опасна зона, се предприемат допълнителни мерки оперирането с тях да бъде безопасно.

(4) Мястото за управление на работното оборудване се устройва така, че да осигурява видимост на оператора към опасните зони. При невъзможност за осигуряване видимост от мястото на управление на работното оборудване до всички опасни зони се изгражда сигнална система, посредством която да се подава навременна информация на работещите за режимите на работа, свързана с тяхната безопасност.

(5) В зависимост от вида и характера на работното оборудване и от съществуващите опасности при неговата експлоатация се осигурява устройство за аварийно спиране.


Чл. 50. (1) Сигналите за безопасност трябва да бъдат ясни и недвусмислено възприемани от работещите.

(2) Установените сигнали за безопасност трябва да бъдат обявяване по подходящ начин на съответните работни места.


Чл. 51. (1) Движещите се части на работното оборудване, които създават риск от злополуки, се ограждат с предпазни устройства, осуетяващи достъпа до опасните зони, или се снабдяват с устройства, спиращи движението им при достигане на опасната зона от човек или предмети.

(2) Огражденията и предпазните устройства да отговарят на следните изисквания:

1. да са достатъчно здрави;

2. да не предизвикват допълнителна опасност;

3. да не могат да бъдат лесно отстранени или изключени от действие;

4. да са разположени на достатъчно разстояние от опасната зона;

5. да не ограничават повече от необходимото възможността за наблюдение на работното оборудване и неговото обслужване.


Чл. 52. Работното оборудване или части от него с висока или много ниска температура, ако не са термично изолирани, се ограждат с предпазни устройства.


Чл. 53. Работното оборудване се използва само по предназначение и при условията, за които е предвидено.


Чл. 54. Работните места и зони на работа, свързани с експлоатацията и обслужването на работното оборудване, се осветяват съгласно изискванията.


Чл. 55. (1) Устройствата за изключване на работното оборудване от захранващите го енергийни източници се монтират и обозначават по начин, позволяващ лесното им индентифициране.

(2) При изключване и включване на работното оборудване към енергийните източници се изпълняват организационните и техническите мероприятия, осигуряващи безопасност на работещите.


Чл. 56. На работното оборудване се поставят всички необходими знаци, предупредителни надписи и маркировка, свързани с осигуряване безопасността на работещите.


Чл. 57. Всички операции, извършвани с работното оборудване или с негови части и елементи във връзка с монтаж, експлоатация, ремонт и поддържане, се изпълняват при спазване на установените организационни и технически мерки за безопасна работа.


Чл. 58. (1) При извършване на работа на височина за поддържане и ремонт на сгради, работно оборудване или части от тях се осигуряват необходимите помощни средства (площадки, платформи, стълби и др.) за безопасно изпълнение на работата.

(2) Използваните площадки, платформи, стълби и др. съгласно чл. 1, вкл. и тези, които са елемент на стационарни съоръжения, трябва да отговарят на установените за тях изисквания и да осигуряват безопасност при работа.


Чл. 59. (1) При проектирането, строежа и експлоатацията на електрически уредби, съоръжения, уреди и инструменти се спазват изискванията за:

1. устройството на електрическите уредби;

2. експлоатацията на енергопотребителите;

3. безопасността на труда при експлоатация на електрическите уредби и съоръжения;

4. противопожарните строително-технически норми;

5. мълниезащитата.

(2) Обслужването на електрически уредби и съоръжения става от лица с необходимата професионална подготовка, притежаващи изискващата се за съответната работа квалификационна група и медицински освидетелствани.


Чл. 60. Резервно енергийно захранване на предприятия и технологични процеси се осъществява в случаите, когато прекъсването на енергозахранването може да доведе до аварии и опасности за живота и здравето на хора.


Чл. 61. (1) Ремонтите на производственото оборудване се извършват в съответствие с изискванията на съпроводителната, технологичната и ремонтната документация и утвърдените графици за ремонт.

(2) При извършване на ремонтни работи, свързани с риск за работещите, се осъществяват организационни и технически мероприятия за безопасност:

1. спиране на работното оборудване;

2. изключване на енергозахранването;

3. преустановяване на технологичното захранване с материали, суровини, елементи и др.;

4. реализиране на мерки против повторно включване;

5. поставяне на знаци, табели и ограждения;

6. проверка за отсъствие на вредности и за обезопасяване на работното място;

7. други мерки в зависимост от опасностите, спецификата на работното оборудване или процеса.

(3) При извършване на ремонтни работи в затворени съдове освен мерките по ал. 2 се осигуряват и:

1. изпразване и изолиране на съда със заглушки;

2. проветряване преди и по време на работа;

3. измервания за наличие на вредности (вкл. взривоопасни концентрации) преди и по време на работа;

4. осветление, изпълнено съобразно средата;

5. почистване на вътрешните повърхности;

6. предпазни колани;

7. осигурително въже;

8. наблюдаване и осъществяване на връзка с работещите;

9. други мероприятия съобразно спецификата и технологическите процеси и предназначението на затворения съд.

(4) Ремонтирано работно оборудване се въвежда в експлоатация след доказване на безопасните му качества, отразени в документ, съхраняван в досие съгласно чл. 12.


Чл. 62. (1) Работно оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди, се защитава срещу корозия в съответствие с изискванията на проектите, конструкторската и ремонтната документация.

(2) За установяване на степента на корозия работното оборудване подлежи на периодични прегледи. Сроковете и методиката на прегледите са съгласно нормативни или съпроводителни документи или се определят с вътрешен нормативен акт.


Чл. 63. (1) Проектирането, изработването, вносът, монтажът, узаконяването, техническото освидетелстване, поддържането, ремонтът, периодичните прегледи и експлоатацията на съоръженията с повишена опасност по чл. 281, ал. 2 от Кодекса на труда, в т. ч. и тези, подлежащи на технически надзор, се осъществява съгласно изискванията на специфичните за тях нормативни актове.

(2) Когато за някои съоръжения с повишена опасност няма специфични нормативни изисквания, те се разработват от ведомството или предприятието.


Чл. 64. Съоръженията с повишена опасност се обозначават с ясна маркировка за номиналните стойности на експлоатационните им параметри: товароподемност, налягане, скорост на движение, вид на съхранявания или пренасян флуид и др., и се снабдяват със съответните защитни и контролно-измервателни средства, необходими за безопасната им експлоатация.


Чл. 65. (1) Повдигателни уредби без изправни крайни изключватели, с неизпитани въжета, вериги и товарозахватни приспособления не се допускат за експлоатация.

(2) Не се допуска:

1. повдигането на товари, превишаващи товароподемността на повдигателното съоръжение;

2. експлоатацията на въжета и вериги за повдигане на товари при износване, по-голямо от допустимото;

3. използването на непредвидени в техническата документация или неизправни товарозахватни приспособления;

4. тегленето и влаченето на товари с повдигателни съоръжения.


Чл. 66. (1) Заваръчни работи се извършват при спазване изискванията за безопасност на труда при заваряване и рязане на металите.

(2) При електродъгово заваряване се предприемат мерки за недопускане осветяването на хора.


Чл. 67. (1) Ръчните операции се извършват с изправни и удобни инструменти, които не създават условия за нараняване на ползващите ги и отговарят на следните общи изисквания:

1. чуковете да имат изпъкнало чело, да не са подбити, да нямат пукнатини и да са здраво закрепени към дръжките;

2. пробоите, центрите и секачите да нямат пукнатини и подбитости;

3. секачите да са с дължина не по-малка от 150 мм;

4. гаечните ключове да нямат пукнатини и отчупени части;

5. дръжките на ръчните инструменти да са гладки и изработени от жилав и твърд материал;

6. дължината на дръжките на чуковете да е от 300 до 400 мм за шлосерските и от 450 до 900 мм за ковашките чукове в зависимост от теглото им.

(2) За други непосочени инструменти се спазват специфичните за тях изисквания за безопасност.

(3) В помещенията с взривоопасна среда се използват инструменти, недопускащи образуването на искри.


Раздел VI.
Противопожарна охрана

Чл. 68. Цялостната организация на дейностите в предприятията и обектите се съобразява с изискванията на нормативните актове за пожарна безопасност.


Чл. 69. При проектиране и строителство на сгради, съоръжения и инсталации, при тяхното преустройство, надстрояване, пристрояване и възстановяване се спазват разпоредбите на противопожарните строително-технически норми.


Чл. 70. Експлоатацията на обектите, ремонтните и други видове дейности се извършва в съответствие с изискванията за пожарната безопасност.


Чл. 71. Заваръчни и други огневи работи се осъществяват в съответствие с изискванията за пожарната безопасност при извършване на огневи работи.


Раздел VII.
Изисквания към санитарното и битовото обслужване

Чл. 72. (1) Територията на предприятието, производствените и други помещения и работните места се поддържат чисти.

(2) Отпадъците се събират и обработват на определени и обозначени за това места съгласно производствените, санитарните и противопожарните изисквания.

(3) Забранено е съхраняването или натрупването на материали, готова продукция и отпадъци по пътищата и проходите за преминаване на хора и транспортни средства.

(4) Материалите, суровините и готовата продукция се съхраняват на определени за това места, като се спазват изискванията за безопасност на труда и в съответствие със санитарните, противопожарните и технологичните изисквания.


Чл. 73. За осигуряване на личната хигиена на работниците се устройват санитарно-битови помещения съгласно изискванията на нормативните актове.


Раздел VIII.
Осигуряване на лични предпазни средства и специални работни облекла

Чл. 74. (1) На работещите се осигуряват необходимите лични предпазни средства и специални работни облекла съгласно реда и изискванията в нормативните актове за безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана.

(2) Не се допускат до работа лица, които са без изискващите се за съответния вид работа облекла и не са инструктирани и обучени за използването им.


Чл. 75. (1) Във всяко предприятие се утвърждава списък на работните места и видовете работа, за които на работещите се осигуряват лични предпазни средства и специални работни облекла, определят се видът, сроковете за износване и условията за използването им. Списъкът се обявява пред работещите.

(2) Предприятията осигуряват условия за съхраняване, почистване, дезинфекция, поддържане и периодично изпитване на личните предпазни средства и специалните работни облекла съгласно изискванията на производителя и изискванията, регламентирани в нормативните актове по безопасност и хигиена на труда.

(3) Забранено е използването на личните предпазни средства и специалните работни облекла не по предназначението им.

(4) Всички разходи по доставката и поддържането на личните предпазни средства и специалните работни облекла са за сметка на предприятието.


Раздел IX.
Задължения на работодателя, на работниците и служителите

Чл. 76. Работодателят изпълнява всички изисквания на нормативните актове, свързани с осигуряване на безопасни условия на труд и опазване на здравето и живота на работещите, като реализира мерки за:

1. създаване на вътрешна система от правила и изисквания за безопасна работа, съобразена с установените в страната норми и обхващаща всички дейности;

2. определяне на задължения на длъжностните лица за създаване на организация на работа в ръководените от тях дейности, която да отстранява или в максимална степен да ограничава съществуващите рискове за здравето и живота на работещите;

3. назначаване на специалисти или възлагане задължения на длъжностни лица за осъществяване на координация в работата и контрол за изпълнението на задачите, свързани с безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана;

4. оценяване на съществуващите рискови фактори;

5. периодично обсъждане състоянието на условията на труд, създадената организация на работа, нивото на съществуващия риск и приемане на мерки и програма за решаване на проблемите и подобряване условията на труд;

6. създаване на вътрешна информационна система по безопасността на труда;

7. въвеждане на съвременно и безопасно работно оборудване и заменяне на опасни вещества и материали с безопасни или по-малко опасни;

8. осигуряване на необходимите материални, трудови и финансови ресурси за провеждане на дейността за осигуряване на безопасни условия на труд;

9. своевременно информиране на работещите за възможните рискове и за всички мерки, имащи отношение към тяхното предотвратяване;

10. осигуряване на необходимото обучение и инструктажи на работещите за безопасните методи на работа;

11. провеждане на изискващите се медицински прегледи на работещите;

12. организиране дейността за противопожарна охрана и работата за предотвратяването и ликвидирането на аварии и пожари;

13. взаимно информиране и определяне на задълженията на страните за осигуряване безопасността на работещите при съвместна дейност с други предприятия;

14. осигуряване на съпроводителната документация на произвежданото в предприятието и доставяното за използване работно оборудване, свързана с безопасната експлоатация, използването и ремонта му;

15. своевременно поддържане и ремонт на работното оборудване за осигуряване на безопасното му използване;

16. приоритетно въвеждане на средства за колективна защита срещу съществуващия риск;

17. осигуряване на необходимите лични предпазни средства, специални и работни облекла;

18. осигуряване на взаимодействие със службите за бърза медицинска помощ, за противопожарна охрана и гражданска защита;

19. изясняване и анализиране на причините за допуснати злополуки и аварии и предприемане на мерки за недопускането им;

20. информиране на съответната районна инспекция по труда при промяна в характера на работата.


Чл. 77. Работникът и служителят са длъжни да:

1. се явяват на работа в състояние, което позволява да изпълняват възложените им задачи;

2. спазват трудовата дисциплина, установения ред и изискванията на нормативните актове по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана;

3. се грижат за собствената си безопасност и безопасността на лицата, които могат да пострадат от техните действия или бездействие;

4. се убедят преди започване на работа в безопасното състояние на работното място и работното оборудване, което използват или обслужват;

5. работят само с изправни машини, съоръжения, уредби, апарати и инструменти и при констатиране на неизправност да сигнализират прекия си ръководител;

6. изпълняват работи, за които имат необходимата правоспособност и са инструктирани;

7. използват по предназначение определените им специални работни облекла и лични защитни средства;

8. поддържат реда и чистотата на работното си място и не позволяват задръстването на пътищата и проходите с материали, продукция и отпадъци;

9. ползват инструментите, машините, апаратите и съоръженията само за операции, за които те са предназначение;

10. спазват установените изисквания за лична хигиена в зависимост от характера на работа, условията на труд, използваните материали, вещества и др.;

11. оказват съдействие за реализирането на всички мерки, свързани с осигуряване на безопасни условия на труд и опазване на здравето на хората.

12. повишават квалификацията си по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана.


Раздел .
ХI

ДЕЙНОСТ ПРИ АВАРИИ

Чл. 78. (1) Във всяко предприятие се разработва план за предотвратяване и ликвидиране на аварии.

(2) Планът ежегодно или в по-кратък период, ако това е указано в друг специфичен за дейността нормативен акт, се утвърждава от ръководителя на предприятието.

(3) В частта си по противопожарна охрана планът се съгласува със съответния териториален орган на Министерството на вътрешните работи.

(4) При настъпили изменения в организацията на работа или в технологичната схема в плана се нанасят съответните корекции.

(5) Всички длъжностни лица, работниците и служителите се запознават с плана срещу подпис.


Чл. 79. В плана за ликвидиране на аварии се предвиждат мерки и средства в зависимост от съществуващите опасности.


Чл. 80. Планът за предотвратяване и ликвидиране на аварии съдържа:

1. оперативна част, включваща плана на предприятието с означени схеми на енергоносителни системи, водоеми, транспортни съоръжения, противопожарни съоръжения и др.;

2. профилактични мерки за предотвратяване на аварии, предвиждащи: методи за проучване на възможните аварийни ситуации; мерки, които биха предотвратили възникването на авария; места за складиране и поддържане на материали, инструменти, средства за защита и за долекарска медицинска помощ и др.;

3. разпределение на задълженията между отделните лица, участващи в ликвидиране на аварията, и взаимодействието им;

4. списък на длъжностните лица от предприятието и външни органи и организации, които незабавно трябва да бъдат уведомени за аварията.


Чл. 81. (1) Съответният ръководител запознава работниците и служителите с плана и задълженията им, свързани с конкретното работно място.

(2) Периодично, но не по-малко от един път годишно, в предприятията се организира проиграване на възможните аварийни ситуации, предвидени в плана за предотвратяване и ликвидиране на аварии.


КОНТРОЛ ПО СПАЗВАНЕ НА НАРЕДБАТА

Чл. 82. (1) Контролът по прилагането на тази наредба се осъществява от контролните органи за спазването на трудовото законодателство.

(2) За предотвратяване и преустановяване на нарушенията на тази наредба, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях се прилагат принудителни административни мерки съгласно чл. 404 от Кодекса на труда.


Чл. 83. Нарушителите на изискванията на тази наредба, ако не подлежат на по-тежко наказание, носят отговорност по чл. 413 и 415 от Кодекса на труда.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "работно оборудване" е всяка машина, апарат, инструмент, инсталация устройство, уредба или съоръжение, използвани при работа;

2. "опасна зона" е всяка зона във и около работното оборудване и в работното място, в която съществува опасност за здравето или живота на работещите.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 276, ал. 1 от Кодекса на труда.


§ 3. Тази наредба влиза в сила от 1 ноември 1996 г.


§ 4. Указания по прилагането на наредбата се дават от Главна инспекция по труда при Министерството на труда и социалните грижи.


§ 5. Наредбата и информационно приложение за нормативни актове, свързани с осигуряването на безопасност при трудовата дейност, да се издаде в бюлетина на Министерството на труда и социалните грижи "Безопасност на труда".


Промени настройката на бисквитките