НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 1312 ОТ 1991 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ТАКСИТЕ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ГРАЖДАНСКИТЕ ЛЕТИЩА И ЗА АЕРОНАВИГАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 1312 ОТ 1991 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ТАКСИТЕ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ГРАЖДАНСКИТЕ ЛЕТИЩА И ЗА АЕРОНАВИГАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Обн. ДВ. бр.22 от 14 Март 1997г.
§ 1. В чл. 2, ал. 3 думата "от" се заменя с "преди".
§ 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 6 се създават т. 5, 6 и 7:
"5. въздухоплавателни средства, изпълняващи полети за първоначално обучение на летци-пилоти по заявка до съответното летище на упълномощен от министъра на транспорта Учебен център;
6. въздухоплавателни средства за облитане на радиотехнически средства за управление на въздушното движение, въздушната навигация и кацането;
7. въздухоплавателни средства, изпълняващи полети за оказване на спешна и неотложна медицинска помощ."
2. В ал. 7 т. 3 и 4 се заличават.
§ 3. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Размерът на аеронавигационната такса за прелитане за даден полет (R1) се определя по следната формула:
R1=t1 . n1,
където:
R1 е размерът на таксата;
t1 - размерът на осреднената таксова единица;
n1 - броят на обслужените единици за даден полет."
2. Алинея 3 се заличава.
3. Създават се нови ал. 3, 4, 5 и 6:
"(3) Размерът на осреднената таксова единица за прелитане (t1) е равен на 64,78 USD.
(4) Броят на обслужените единици за даден полет с прелитане (n1) се определя по следната формула:
n1 = d . p,
където:
d е променлива за разстоянието;
р - променлива за тегло на даденото въздухоплавателно средство.
(5) Размерът на променливата за разстояние (d) се определя, като се раздели на 100 числото на километрите на ортодромическото разстояние между:
1. летището на излитане или точката на вход във въздушното пространство на Република България и първото летище на кацане или точката на изход от въздушното пространство на Република България;
2. разстоянието, което се взема под внимание, се намалява с 20 км за всяко излитане и за всяко кацане на летище, разположено на територията на Република България.
(6) Размерът на аеронавигационната такса за прелитане за вътрешни и каботажни полети (R3) се определя по следната формула:
R3=0,1 R1."
§ 4. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Размерът на таксата за аеронавигационно обслужване в зоната на летищата (R2) се определя по следната формула:
R2= 0,2 t2 . р,
където:
R2 е размерът на таксата;
t2 - размерът на осреднената таксова единица;
р - променлива за тегло на даденото въздухоплавателно средство."
2. Създават се ал. 3, 4, 5 и 6:
"(3) Размерът на осреднената таксова единица за обслужване в зоната на летищата (t2) за по-лети с въздухоплавателни средства с максимално излетно тегло над 10 тона е равен на 382,98 USD.
(4) Размерът на осреднената таксова единица за обслужване в зоната на летищата (t2) за полети с въздухоплавателни средства с максимално излетно тегло под 10 тона е равен на 110,00 USD.
(5) Подход и кацане, както и минаване на втори кръг се таксуват като еднократно ползване. Кацането се приема за измерителна единица.
(6) Размерът на таксата за аеронавигационно обслужване в зоната на летищата при вътрешни и каботажни полети (R4) се определя по следната формула:
R4=0,1 R2."
§ 5. Създава се чл. 14а:
"Чл. 14а. (1) Размерът на променливата за тегло (р) съгласно чл. 13 и 14 на даденото въздухо-плавателно средство се определя по формулата:
където w е максималното излетно тегло на въздухоплавателното средство, изразено в тонове, според сертификата за летателна годност или ръководството за летателна експлоатация на въздухоплавателното средство.
(2) В случай, когато максималното излетно тегло на въздухоплавателното средство не е известно, размерът на променливата за тегло се определя, като се вземе теглото на най-тежкото съществуващо въздухоплавателно средство от този тип.
(3) В случай, когато операторът е декларирал, че той ще оперира с две или повече въздухоплавателни средства, които са различни модели на един и същи тип, осреднената стойност от максималното излетно тегло на всички негови въздухоплавателни средства от този тип се взема при определянето на размера на променливата за тегло на въздухоплавателните средства от този тип. Осредняване на стойността на максималното излетно тегло за отделните типове въздухоплавателни средства за отделните оператори се извършва най-малко един път в годината.
(4) Променливата за тегло се определя като число с точност до стотни."
§ 6. В чл. 15, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се заличава.
2. Точки 2 и 3 стават т. 1 и 2.
3. Създават се т. 3, 4, 5, 6 и 7:
"3. на селскостопанската авиация на Република България;
4. за първоначално обучение на летци-пилоти, извършвани по заявка до съответното летище, на упълномощен от министъра на транспорта Учебен център;
5. за облитане на радиотехнически средства за управление на въздушното движение, въздушната навигация и кацането;
6. за оказване на спешна и неотложна медицинска помощ;
7. специални полети."
§ 7. Създава се чл. 16:
"Чл. 16. (1) В размера на таксовите единици (t1) по чл. 13 и (t2) по чл. 14 на тази наредба, които се определят ежегодно, се включват и разходите по събиране на аеронавигационните такси от Евроконтрол.
(2) Определените по ал. 1 таксови единици (t1) и (t2) се публикуват в Сборника за аеронавигационна информация на Република България."
§ 8. В § 6 след думите "летищните власти" се допълва " ,съответно - пред Ръководство на въздушното движение".
§ 9. В § 8 след думите "тази наредба" се допълва "с изключение на разпоредбите на чл. 7, ал. 6, т. 4 и чл. 15, ал. 1, т. 7, за които инструкции с указания по прилагането им могат да дават съвместно министърът на транспорта и министърът на финансите."
§ 10. Тази наредба влиза в сила от 1 март 1997 г.