Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 31 от 14.IV

НАРЕДБА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА ПРОДУКТИТЕ С ИЗИСКВАНИЯТА ЗА БЕЗОПАСНОСТ

 

НАРЕДБА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА ПРОДУКТИТЕ С ИЗИСКВАНИЯТА ЗА БЕЗОПАСНОСТ

Приета с ПМС № 226 от 20.05.1997 г.

Обн. ДВ. бр.43 от 30 Май 1997г., отм. ДВ. бр.31 от 14 Април 2000г.

Отменена с параграф единствен, т. 10 на Постановление № 50 на Министерския съвет от 5 април 2000 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 31 от 14 април 2000 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за оценяване съответствието на продуктите с изискванията за опазване на живота и здравето на хората, на околната среда, животните и растенията, определени в български държавни стандарти (БДС) и нормативни актове, наричани по-нататък "изисквания за безопасност".


Чл. 2. (1) Задължително е оценяването на съответствието с изискванията за безопасност на продуктите, включени в списъци по образец съгласно приложение № 1, изготвени и обнародвани в "Държавен вестник" от съответните министерства и ведомства, съобразно компетентността им и съгласувано с Комитета по стандартизация и метрология (КСМ). За продукти, за които следва да се оценят различни аспекти на безопасността, съответните министерства и ведомства съобразно компетентността си издават съвместно списъци.

(2) Производител или вносител, който пуска на пазара продукти, за които БДС и нормативни актове определят изисквания за безопасност, е длъжен да удостовери съответствието на продукта с тези изисквания по реда на тази наредба.


Чл. 3. (1) Продукти, които имат маркировка "СЕ", приета в Европейския съюз, се пускат на българския пазар, без да се оценява съответствието им по реда на тази наредба. Вносителите на такива продукти трябва да разполагат с декларация на производителя за съответствие на продукта и документация по чл. 9.

(2) Когато в БДС или нормативен акт се определят по-високи изисквания за безопасност на продуктите по ал. 1 и/или се обхващат други аспекти на безопасността, съответствието им с тези изисквания се оценява по реда на тази наредба.

(3) Министерствата и ведомствата, обнародващи списъците по чл. 2, ал.1, отбелязват в тях продуктите по ал. 2.


Раздел II.
Оценяване и удостоверяване съответствието на продуктите с изискванията за безопасност

Чл. 4. (1) Съответствието на продуктите с изискванията за безопасност в зависимост от тяхната техническа сложност и степен на опасност при използването им се оценява на етапа на разработване или проектиране на продукта и/или на етапа на производство на продукта по процедури, наричани по-нататък "модули", посочени в приложение № 2.

(2) Когато за оценяване съответствието на даден вид продукти се предвижда модул със система по качеството, задължително се предвижда и модул без такава система.


Чл. 5. (1) Съответствието на продуктите с изискванията за безопасност в зависимост от съответния модул се оценява от:

1. производителя или вносителя, който пуска продукта на пазара;

2. лицата, получили разрешение за оценяване на съответствието по реда на наредбата.

(2) Когато оценяването на съответствието трябва да се извърши от лица по ал. 1, т. 2, търговецът може да се обърне само към едно лице.


Чл. 6. (1) Удостоверяване съответствието на продуктите с изискванията за безопасност се извършва съгласно модулите по чл. 4 чрез:

1. декларация за съответствие;

2. маркировка за съответствие;

3. удостоверение за съответствие.

(2) Производител или вносител, който пуска продукт на пазара, декларира съответствието му с изискванията за безопасност с декларация по образец съгласно приложение № 3.

(3) Маркировката за съответствие с изискванията за безопасност се нанася върху продукта при спазване на указанията по приложение № 4. Маркировката се състои от символа "СБ", идентификационния номер на лицето, извършило оценяване на съответствието, и годината на оценяване. Символът "СБ" и годината се нанасят от производителя или вносителя. Идентификационният номер се нанася от производителя или вносителя с разрешение на лицето, извършило оценяването. Нанесените върху продукта други означения не може да закриват маркировката. Продукти, които не се маркират, не трябва да имат означения, които да я наподобяват.

(4) Удостоверение за съответствие се издава от лицата по чл. 5, ал. 1, т. 2, когато това се изисква от съответния модул, и по образец съгласно приложение № 5.


Чл. 7. Производител или вносител, който изменя предназначението и/или внася изменения в пуснат на пазара продукт по чл. 2, ал. 1, е длъжен да удостовери съответствието му с изискванията за безопасност, когато тези изменения са свързани с безопасността на продукта.


Чл. 8. Производителят или вносителят не може да маркира с маркировката "СБ" продукти:

1. които не съответстват на изискванията за безопасност;

2. които не са включени в списъците по чл. 2, ал. 1;

3. за които не са спазени изискванията на предписаните в приложение № 2 модули.


Чл. 9. (1) Производител или вносител, който пуска на пазара продукт по чл. 2, ал. 1, е длъжен да разполага и да представя при поискване от контролните органи по чл. 25, ал. 2 документация от производителя на български език, която да съдържа:

1. името и адреса на производителя;

2. идентификация на продукта (търговско наименование, марка, модел, тип, а за единични продукти и фабричен номер);

3. означенията и наименованията на стандартите и/или нормативните актове, определящи изискванията за безопасност, на които трябва да отговаря продуктът;

4. документи за продукта, съдържащи специфични изисквания за безопасност;

5. инструкция за употреба/експлоатация, когато такава се изисква от стандарт или от нормативен акт;

6. протоколи от извършени изпитвания;

7. удостоверение за съответствие.

(2) Документацията по ал. 1 се съхранява от производителя или вносителя в срок 10 години от датата на спиране на производството на съответния продукт.


Раздел III.
Разрешения за извършване на оценяване съответствието на продуктите с изискванията за безопасност

Чл. 10. Разрешение за извършване на оценяване съответствието на продуктите по чл. 2, ал. 1 с изискванията за безопасност се издава от съответното министерство или ведомство, включило продукта в обнародвания списък. В случаите по чл. 2, ал. 1, изречение второ, разрешението се издава съвместно от съответните министри или ръководители на ведомства.


Чл. 11. Разрешение се издава на лице, което:

1. е търговец, регистриран по Търговския закон, или юридическо лице, създадено със или по силата на специален нормативен акт;

2. не е или не е било проектант/разработчик, конструктор, доставчик, монтажник на продукта, който ще се оценява; нито е или е било консултант на производителя във връзка с прилагането на неговата система по качеството или при създаването на продукта; не е било представител на никое от изброените лица и не е тяхно упълномощено лице, участвало в разработването, проектирането, конструирането, производството, търговията и експлоатацията на продукта;

3. не изпълнява по силата на нормативен акт функции за контрол на пуснатите на пазара продукти, за които се иска разрешението;

4. може да осигури изпълнението на един или няколко модула за оценяване на съответствието.


Чл. 12. (1) За издаване на разрешение за оценяване на съответствието с изискванията за безопасност се представят следните документи:

1. заявление, което съдържа име/фирма, седалище и адрес на управление на заявителя;

2. препис от съдебното решение за регистрация, съответно - от акта за създаването му като юридическо лице;

3. справка за наличната материално-техническа съоръженост и екипировката;

4. справка за персонала - брой, квалификация и професионален опит;

5. декларация по чл. 11, т. 2.

(2) Заявителят може да представи и атестат за акредитация, с която се признава неговата компетентност.


Чл. 13. (1) Съответният министър или ръководител на ведомство определя комисия, която проверява подадените документи и изпълнението на изискванията по чл. 11. Когато документите са редовни и изискванията са спазени, съответният министър или ръководител на ведомство със заповед нарежда издаването на разрешение по чл. 10. В случаите по чл. 2, ал. 1, изречение второ, се издава съвместна заповед.

(2) Когато представените документи са непълни или не отговарят на изискванията по чл. 12, ал. 1, както и при необходимост от допълнителна информация, комисията дава писмени указания на заявителя и определя едномесечен срок за отстраняване на недостатъците.


Чл. 14. (1) Съответният министър или ръководител на ведомство се произнася по заявлението за издаване на разрешение в тримесечен срок от датата на постъпването му и съобщава решението си на заявителя по реда на чл. 17 от Закона за административното производство.

(2) Срокът на валидност на разрешението е до три години считано от датата на издаването му.

(3) Лицето, което притежава разрешение, може три месеца преди изтичане на срока му да поиска издаването на ново разрешение по реда на чл. 12.

(4) В случаите на непълни или нередовни документи по чл. 12, ал. 1 или при несъответствие на заявителя с изискванията по чл. 11 съответният министър или ръководител на ведомство отказва издаването на разрешение с мотивирана заповед, която подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.


Чл. 15. Разрешението за извършване на оценяване на съответствието съдържа:

1. наименование на органа - издател на разрешението;

2. име/фирма, седалище и адрес на управление на лицето, получило разрешението;

3. наименование на продуктите по чл. 2, ал. 1 и модулите по чл. 4;

4. дата на издаване на разрешението;

5. идентификационен номер на лицето, определен от КСМ;

6. подпис и печат на издателя.


Чл. 16. (1) В министерствата и ведомствата се водят съответни регистри за издадените от тях разрешения, които съдържат:

1. данните от разрешенията по чл. 15;

2. данните за изменение, подновяване и отнемане на разрешенията;

3. промените в адресната регистрация/адреса на управление и предмета на дейност.

(2) Министерствата и ведомствата своевременно предоставят на КСМ данните по ал. 1, въз основа на които КСМ води обобщен регистър.

(3) Препис от заповедта по чл. 13, ал. 1 се представя от съответното лице в КСМ за определяне на идентификационен номер. На едно лице се дава един идентификационен номер независимо от броя на издадените му разрешения.

(4) В съответното министерство и ведомство в разрешението за извършване на оценяване на съответствието се вписва определеният от КСМ идентификационен номер на лицето.

(5) В КСМ се води обобщен регистър за издадените разрешения и идентификационни номера и се съставя списък на лицата с издадени разрешения. Списъкът периодично се публикува в официалното издание на КСМ.

(6) Лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието, уведомява КСМ за всяко изменение в обстоятелствата по ал. 1, т. 2 и 3.


Чл. 17. Разрешение за извършване на оценяване на съответствието не може да се прехвърля или преотстъпва.


Чл. 18. (1) Длъжностни лица, упълномощени от съответните министри или ръководители на ведомства, осъществяват контрол за спазване на изискванията по чл. 11, 17, 21, 22 и 23 от лицата, получили разрешение.

(2) За целите на контрола длъжностните лица по ал. 1 имат право на достъп до местата, където се извършват дейностите по оценяване на съответствието.


Чл. 19. Когато лицата престанат да отговарят на изискванията по чл. 11 и/или е установено нарушение на изискванията на чл. 17, 21, 22 и 23, съответните министри или ръководители на ведомства издават заповед за отнемане на разрешението.


Чл. 20. Заповедите на министрите и ръководителите на ведомства, с които се нарежда издаването на разрешение за оценяване на съответствието или отнемането на разрешение за оценяване на съответствието, се обнародват в "Държавен вестник".


Чл. 21. Лицата, получили разрешение да извършват оценяване на съответствието с изискванията за безопасност:

1. поддържат добра професионална подготовка на персонала;

2. осигуряват условия за безпристрастност при оценяване на съответствието и за обективност при изпълнение на задълженията на персонала, като не допускат възнаграждението му да зависи от броя и резултата на извършените дейности по оценяване на съответствието.


Чл. 22. (1) Лицата по чл. 5, ал. 1, т. 2 издават съобразно модулите по чл. 4 удостоверения за съответствие със срок на валидност не по-кратък от 1 година.

(2) Лицата по чл. 5, ал. 1, т. 2 контролират дали продуктите продължават да съответстват на изискванията, по които са били оценени, чрез извършване на последващи проверки.

(3) При констатиране на несъответствие с изискванията по ал. 2 лицата по ал. 1 обявяват за невалидни издадените от тях удостоверения за съответствие, като уведомяват за това министрите или ръководителите на ведомства, издали разрешение за извършване оценяване на съответствието, КСМ и лицата, получили удостоверенията.


Чл. 23. (1) Лицата, извършили оценяване съответствието на продуктите по чл. 2, ал. 1, водят картотека, която съдържа данни за:

1. продукта и неговия производител;

2. издадените протоколи за изпитване и/или удостоверения за съответствие;

3. извършения контрол на продуктите, пуснати на пазара;

4. удостоверенията за съответствие, обявени за невалидни.

(2) Данните за издадени и обявени за невалидни удостоверения за съответствие са публични.


Чл. 24. (1) Лицата, извършили оценяване съответствието на продукти по чл. 2, ал. 1, представят в КСМ данни за издадените и обявените от тях за невалидни удостоверения за съответствие.

(2) Комитетът по стандартизация и метрология публикува данните по ал. 1 в официалното си издание.


Раздел IV.
Административнонаказателни разпоредби

Чл. 25. (1) За нарушение на чл. 2, ал. 2, чл. 6, 7, 8 и 9 нарушителите се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Актовете за установяване на нарушенията по ал. 1 се съставят от длъжностните лица на следните контролни органи по чл. 14, ал. 2 от Закона за стандартизацията - Министерството на околната среда, Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Министерството на труда и социалните грижи, Министерството на териториалното развитие и строителството, Министерството на транспорта, Министерството на отбраната, Комитета по пощи и далекосъобщения и Комитета по стандартизация и метрология. Наказателните постановления се издават от съответните министри, ръководители на ведомства или определени от тях длъжностни лица.


Чл. 26. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда, определен в Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "продукт"е всеки предмет, предназначен за потребление или който е вероятно да бъде използван от потребители, независимо дали се предлага, продава и доставя срещу заплащане или безплатно в рамките на търговска или друга дейност и дали е нов, използван или подновен (ремонтиран, възстановен);

2. "пускане на пазара" e първото поставяне на разположение срещу заплащане или безплатно на продукт с цел неговото използване или последващо разпространение;

3. "оценяването на съответствието" е съвкупност от дейности за систематично изследване на степента, в която един продукт отговаря на изискванията за безопасност;

4. "производител" е лице, отговорно за произвеждането на продукт, или лице, представящо се за производител чрез поставяне на своето име/наименование, търговска марка или друг отличителен знак върху продукта, неговата единична и групова опаковка и/или техническата и търговската документация на този продукт, както и лице, което подновява (ремонтира, възстановява) продукт;

5. "вносител" е лице, което първо е придобило права на собственост върху внесен продукт, пуснат на пазара в Република България, или което е посредничело при придобиването на продукта от друга страна директно в собственост на неговите потребители или притежатели.


Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 37, ал. 1, т. 2 от Правилника за прилагане на Закона за стандартизацията (обн., ДВ, бр. 47 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 20 и 74 от 1975 г., бр. 15 от 1989 г., бр. 72 от 1993 г.).


§ 3. Наредбата влиза в сила 6 месеца след обнародването є в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1



...............................................................................................................................................................................................
(наименование на министерството или ведомството)
 
Списък № ......................................................................................................................................
от .........................................................
на продуктите, подлежащи на оценяване на съответствието
с изискванията за безопасност
Код по Наимено- Прилаган Органи, с кои-
  Нацио- вание на модул за то се издава
  налната продукта оценяване съвместно раз-
  номенкла- или групата на съответ- решение в слу-
  тура на продукти ствието чаите по чл. 2,
  промиш-     ал. 1, изрече-
  лената     ние второ
  продукция      
  (ННПП)      
1 2 3 4 5
 
 
 
Подпис: .............................................................................................................................................................................................

(министър/ръководител на ведомство)


Приложение № 2 към чл. 4, ал. 1


Модули* на процедурите за оценяване на съответствието


Раздел I

Общи правила

Чл. 1. За целите на описанието на модулите на процедурите за оценяване на съответствието лицата, получили разрешение да оценяват съответствието с изискванията за безопасност, се наричат "нотифицирани лица".

Чл. 2. Процедурите за оценяване на съответствието включват модули, които се отнасят до:

1. етапа на разработване на продукта, и/или

2. етапа на производство на продукта.

Чл. 3. По правило даден продукт се оценява и на двата етапа по чл. 2, след което, при положителни резултати, той може да бъде пуснат на пазара.

Чл. 4. При определяне на модулите за оценяване на съответствието се отчитат:

1. пригодността на модула за дадения вид продукт;

2. характерът на опасностите;

3. инфраструктурата на сектора (съществуване или липса на неутрални органи);

4. начинът и обемът на производството на продукта.

Чл. 5. С цел защита на производствената и търговската тайна на нотифицираните лица се предоставя техническата документация, необходима единствено за оценяване на съответствието.

Чл. 6. (1) Модулите А, С и Н могат да се допълват със заградените в правоъгълник текстове от съответния модул. Това се посочва в списъците по чл. 2, ал. 1 от наредбата.

(2) Модул С се използва в комбинация с модул B.

(3) По правило модулите D, E и F се използват в комбинация с модул B. В специални случаи -например при подукти с проста конструкция и проектно решение, те могат да се използват и самостоятелно.


Раздел II

Модул А "Вътрешен контрол на производството"

Чл. 7. Модулът описва процедурата, при която производителят:

1. осигурява и декларира, че съответният продукт изпълнява валидните за него изисквания за безопасност;

2. нанася върху всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие.

________________________________________________________

* Модулите съответстват на Решение на Съвета на Европейската общност от 22 юли 1993 г. "Относно модулите за различните фази на процедурите за оценяване на съответствието и правилата за нанасяне и използване на маркировката "СЕ" за съответствие, предназначени за използване в директивите за техническа хармонизация".

Чл. 8. Производителят изготвя посочените в чл. 9 технически документи и ги съхранява за контрол от страна на компетентните държавни органи най-малко в продължение на 10 години след последната дата на производство на продукта.

Чл. 9. (1) Техническите документи трябва да дават възможност за оценяване съответствието на продукта с изискванията за безопасност.

(2) Документите по ал. 1 трябва да разкриват в необходимата за оценяването степен разработката, производството и функционирането на продукта.

Чл. 10. Производителят съхранява заедно с документите по чл. 9 и копие от декларацията за съответствие.

Чл. 11. Производителят предприема всички необходими мерки с цел начинът на производство да осигури съответствието на продуктите с посочените в чл. 9 технически документи и с валидните за тях изисквания за безопасност.


Раздел III

Модул Аа "Вътрешен контрол на производството"

Чл. 12. Този модул включва модул А със следните допълнения:

1. За всеки продукт един или повече специални аспекти на продукта се подлагат на едно или повече изпитвания от производителя или за негова сметка. Тези изпитвания се извършват от нотифицирано лице, избрано от производителя.

Производителят по време на производствения процес нанася идентификационния номер на нотифицираното лице, с негово разрешение,

или

2. Нотифицираното лице, избрано от производителя, в произволни интервали от време провежда случайни изпитвания на продукта или поръчва те да бъдат проведени. Изследва се взета на място от нотифицираното лице подходяща проба/извадка от готовите продукти. Провеждат се подходящи изпитвания съгласно съответните стандарти и нормативни актове или равностойни на тях изпитвания с цел да се провери съответствието на продуктите с изискванията за безопасност.

Производителят по време на производствения процес нанася идентификационния номер на нотифицираното лице, с негово разрешение.

Раздел IV

Модул В "Одобряване на типа"

Чл. 13. Модулът описва онази част от процедурата, при която нотифицирано лице констатира и удостоверява, че представителна проба/образец от съответната продукция удовлетворява валидните за нея/него изисквания за безопасност.

Чл. 14. (1) Производителят подава заявка за одобряване на типа до нотифицирано лице, избрано от него.

(2) Заявката по ал. 1 съдържа:

1. име и адрес на производителя;

2. писмена декларация, че същата заявка не е подадена при никое друго нотифицирано лице;

3. техническите документи съгласно чл. 14, ал. 4.

(3) Заявителят задължително предоставя на нотифицираното лице проба/образец, представителна за съответната продукция. Нотифицираното лице може да изисква допълнително проби/образци, когато те са необходими за изпълнение на програмата на изпитването.

(4) Техническите документи по ал. 2, т. 3 трябва да дават възможност за оценяване съответствието на продукта с изискванията за безопасност. Те трябва да разкриват в необходимата за оценяването степен разработката, начина на производство и функционирането на продукта.

Чл. 15. Нотифицираното лице:

1. проверява техническите документи и факта, дали пробата/образецът е била произведена в съответствие с тези документи, и констатира кои съставни части са били разработени според изискванията на съответните стандарти и кои не са били разработени в съответствие с тях;

2. извършва съответните изследвания и необходимите изпитвания или възлага да бъдат извършени, за да се установи дали избраните от производителя решения удовлетворяват изискванията за безопасност;

3. извършва съответните изследвания и необходимите изпитвания или възлага да бъдат извършени, за да се установи дали съответните стандарти са правилно приложени;

4. уговаря със заявителя мястото, където да бъдат извършени изследванията и необходимите изпитвания.


Чл. 16. (1) Нотифицираното лице издава на заявителя удостоверение за съответствие на типа, ако пробата/образецът отговаря на изискванията за безопасност.

(2) Удостоверението съдържа:

1. име и адрес на производителя;

2. резултати от изпитването;

3. евентуални условия за валидност на удостоверението;

4. данните, идентифициращи одобрения тип.

(3) Към удостоверението се прилага списък на използваните при оценяването технически документи. Копие от него се съхранява от нотифицираното лице.

(4) Ако нотифицираното лице откаже да издаде на производителя удостоверение за съответствие на типа, това трябва да бъде изчерпателно обосновано. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

Чл. 17. (1) Заявителят информира нотифицираното лице, на което са представени техническите документи за одобряване на типа, за всички изменения на одобрения тип, ако тези изменения засягат съответствието с изискванията за безопасност или с предписаните условия за използване на продукта.

(2) В случаите по ал. 1 нотифицираното лице извършва допълнително одобряване, за което издава допълнение към първоначалното удостоверение за съответствие на типа.

Чл. 18. (1) Всяко нотифицирано лице уведомява останалите нотифицирани лица за издадените удостоверения за съответствие на типа и за издадените, съответно отменените, допълнения към тях.

(2) Останалите нотифицирани лица могат да получат копия от удостоверенията за съответствие на типа и/или допълненията към тях. Приложенията към удостоверенията се държат на разположение на останалите нотифицирани лица.

Чл. 19. Производителят съхранява заедно с техническите документи копие от удостоверението за съответствие на типа и неговите допълнения най-малко 10 години след последната дата на производство на продукта.


Раздел V

Модул С "Съответствие с одобрения тип"

Чл. 20. Модулът описва онази част от процедурата, при която производителят:

1. осигурява и декларира, че съответните продукти отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и удовлетворяват валидните за тях изисквания за безопасност;

2. нанася върху всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие.

Чл. 21. Производителят предприема всички необходими мерки с цел процесът на производство да осигури съответствието на произведените продукти с типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и с валидните за тях изисквания за безопасност.

Чл. 22. Производителят съхранява едно копие от декларацията за съответствие най-малко 10 години след последната дата на производство на продукта.

Чл. 23. Възможни са следните допълнителни изисквания:

1. За всеки произведен продукт се извършват едно или повече изпитвания в един или повече специфични аспекти. Тези изпитвания се извършват от производителя или за негова сметка. Изпитванията се извършват под отговорността на нотифицираното лице, избрано от производителя.

Производителят, с разрешение на нотифицираното лице, нанася неговия идентификационен номер по време на производствения процес, или

2. Нотифицираното лице, избрано от производителя, в произволно избрани интервали от време извършва или възлага да бъдат извършени случайни изпитвания на продукта. Изследва се подходяща проба/извадка от произведените продукти, взета на място от нотифицираното лице. Провеждат се подходящи изпитвания съгласно съответните стандарти и нормативни актове или равностойни на тях, за да се провери съответствието на продуктите с изискванията за безопасност. Ако един или повече от изпитваните продукти не отговарят на изискванията, нотифицираното лице взима подходящи мерки.

Производителят по време на производствения процес нанася идентификационния номер на нотифицираното лице, с негово разрешение.


Раздел VI

Модул D "Осигуряване качеството на производството"

Чл. 24. Модулът (*1) описва онази част от процедурата, при която производителят, изпълняващ задълженията по чл. 25:

1. осигурява и декларира, че съответните продукти отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и (*2) удовлетворяват валидните за тях изисквания за безопасност;

2. нанася на всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие; към маркировката "СБ" се добавя идентификационният номер на лицето по чл. 27.

Чл. 25. Производителят поддържа одобрена система за осигуряване качеството на производството, контрола и изпитването на крайния продукт съгласно чл. 26 и подлежи на надзор съгласно чл. 27.

Чл. 26. (1) Производителят подава заявка до избрано от него нотифицирано лице за оценяване на системата му по качеството за съответните продукти.

(2) Заявката по ал. 1 съдържа:

1. всички валидни данни за предвидената категория на продукта;

2. документите на системата по качеството;

3. при необходимост техническите документи за одобрения тип и едно копие от удостоверението за съответствие на типа.

(3) Системата по качеството трябва да осигурява съответствието на продуктите с типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и (*3) с валидните за тях изисквания за безопасност.

(4) Всички отчетени от производителя основни положения, изисквания и предписания се включват в редовно поддържана документация под формата на писани мероприятия, процедури и инструкции.

(5) Документацията за системата по качеството по ал. 4 трябва да осигурява възможността всички програми, планове, наръчници и отчети по качеството да бъдат тълкувани по единен начин. Тя задължително съдържа пълно описание на:

1. целите по отношение на качеството, както и организационната структура, отговорностите и компетентностите на кадрите по отношение качеството на продуктите;

2. производствения процес, методите за контрол и осигуряване на качеството и други систематизирани действия;

3. проверките и изпитванията, които ще се извършват преди, по време и след производството (с посочване на тяхната честота);

________________________________________________________

1 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, след разпоредбите на чл. 24 и преди тези на чл. 25 се прилагат разпоредбите на чл. 8 и 9 от модул А.

2 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, думите "отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и" отпадат.

3 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, думите "с типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и" отпадат.

_______________________________________________________

4. документите по качеството (отчети от контрола, данни от изпитванията и от калибрирането, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др.);

5. средствата, с помощта на които може да се наблюдава реализирането на желаното качество на продукта и ефективното функциониране на системата за осигуряване на качеството.

(6) Нотифицираното лице оценява системата по качеството, за да установи дали тя удовлетворява посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания. За системи по качеството, прилагащи БДС EN ISO 9002 и отчитащи спецификата на продукта, оценката се съобразява с изискванията на този стандарт.

(7) Екипът от одитори включва най-малко един член с опит по оценяване производството на дадения продукт.

(8) Процедурата по оценяване включва едно контролно посещение на предприятието на производителя.

(9) Решението за оценяване на системата по качеството се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключенията от контрола и мотивираното решение от оценяването.

(10) Производителят изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и се грижи тя винаги да остава адекватна и ефективна.

(11) Производителят уведомява нотифицираното лице, одобрило системата по качеството, за всяко предвиждано изменение на системата. Нотифицираното лице проверява планираните изменения и решава дали изменената система за осигуряване на качеството все още отговаря на посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания или е необходимо ново оценяване. То съобщава решението си на производителя. Съобщението съдържа резултатите от контрола и мотивировка на решението.


Чл. 27. (1) Този модул включва осъществяването на надзор под отговорността на нотифицираното лице.

(2) Цел на надзора по ал. 1 е да се гарантира точното изпълнение от производителя на задълженията му, произтичащи от одобрената система по качеството.

(3) При надзора производителят осигурява на нотифицираното лице достъп до местата за производство, приемане, изпитване и съхранение и му предоставя необходимите документи, по-специално:

1. документацията на системата по качеството;

2. документите по качеството (отчети от контрола, данни от изпитванията и от калибрирането, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др.).

(4) Нотифицираното лице периодично извършва последващи проверки, за да се увери, че производителят поддържа и прилага системата по качеството, и връчва на производителя констативен протокол от тези проверки.

(5) Нотифицираното лице може да прави внезапни посещения на производителя. По време на тези посещения при необходимост то може да извърши или да възложи извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството. Нотифицираното лице връчва на производителя констативен протокол от посещението, а в случай на изпитвания - протокол от тези изпитвания.

Чл. 28. Производителят съхранява за контрол от страна на компетентните държавни органи най-малко в продължение на 10 години след последната дата на производство на продукта и предоставя на властите при поискване:

1. документите по чл. 26, ал. 2, т. 2;

2. актуализациите по чл. 26, ал. 10 и 11 и решенията и протоколите на нотифицираното лице по чл. 26, ал. 11 и чл. 27, ал. 4 и 5.

Чл. 29. Всяко нотифицирано лице уведомява другите нотифицирани лица за съответните издадени, съответно отнети, решения за одобряване на системи по качеството.


Раздел VII

Модул Е "Осигуряване качеството на продукта"

Чл. 30. Модулът (*4) описва онази част от процедурата, при която производителят, който изпълнява задълженията по чл. 31:

1. осигурява и декларира, че съответните продукти отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и (*5) удовлетворяват валидните за тях изисквания за безопасност;

2. нанася на всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие; към маркировката "СБ" се добавя идентификационният номер на нотифицираното лице, компетентно за надзора, съгласно чл. 33.

Чл. 31. Производителят поддържа одобрена система за контрол и изпитване на крайния продукт съгласно чл. 32 и подлежи на надзор съгласно чл. 33.

Чл. 32. (1) Производителят подава заявка до избрано от него нотифицирано лице за оценяване на системата му по качеството за съответните продукти.

(2) Заявката по ал. 1 съдържа:

1. всички необходими данни за предвидената категория на продукта;

2. документите на системата по качеството;

3. при необходимост техническите документи за одобрения тип и едно копие от удостоверението за съответствие на типа.

_____________________________________________

4 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, след разпоредбите на чл. 30 и преди тези на чл. 31 се прилагат разпоредбите на чл. 8 и 9 от модул А.

5 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, думите "отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и" отпадат. _________________________________________________

(3) Всеки продукт се изпитва в рамките на системата по качеството. Извършват се изпитванията, определени в съответните стандарти и нормативни актове, или равностойни на тях изпитвания, за да се провери съответствието с изискванията за безопасност.

(4) Всички отчетени от производителя основни положения, изисквания и предписания се включват в редовно поддържана документация под формата на писани мероприятия, процедури и инструкции.

(5) Документацията за системата по качеството по ал. 4 трябва да осигурява възможността всички програми, планове, наръчници и отчети по качеството да бъдат тълкувани по единен начин. Тя задължително съдържа пълно описание на:

1. целите по отношение на качеството, както и организационната структура, отговорностите и компетентностите на кадрите по отношение качеството на продуктите;

2. проверките и изпитванията, които ще се извършват на крайния етап на производството;

3. средствата за контрол на ефективното функциониране на системата по качеството;

4. документите по качеството (отчети от контрола, данни от изпитванията и от калибрирането, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др).

(6) Нотифицираното лице оценява системата по качеството, за да установи дали тя удовлетворява посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания. За системи по качеството, прилагащи БДС EN ISO 9003 и отчитащи спецификата на продукта, оценката се съобразява с изискванията на този стандарт.

(7) Екипът от одитори включва най-малко един член с опит по оценяване производството на дадения продукт.

(8) Процедурата по оценяване включва едно контролно посещение на предприятието на производителя.

(9) Решението за оценяване на системата по качеството се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключенията от контрола и мотивираното решение от оценяването.

(10) Производителят изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството и се грижи тя винаги да остава адекватна и ефективна.

(11) Производителят уведомява нотифицираното лице, одобрило системата по качеството, за всяко предвиждано изменение на системата. Нотифицираното лице преценява планираните изменения и решава дали изменената система по качеството все още отговаря на посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания или е необходимо ново оценяване. То съобщава решението си на производителя. Съобщението съдържа заключенията от контрола и мотивираното решение от оценяването.


Чл. 33. (1) Този модул включва осъществяването на надзор под отговорността на нотифицираното лице.

(2) Цел на надзора по ал. 1 е да се гарантира точното изпълнение от производителя на задълженията му, произтичащи от одобрената система по качеството.

(3) При надзор производителят осигурява на нотифицираното лице достъп до местата за производство, приемане, изпитване и съхранение и му предоставя необходимите документи, по-специално:

1. документацията на системата по качеството;

2. техническата документация за продукта;

3. документите по качеството (отчети от контрола, данни от изпитванията и от калибрирането, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др.).

(4) Нотифицираното лице периодично извършва последващи проверки, за да се увери, че производителят поддържа и прилага системата по качеството, и връчва на производителя констативен протокол от тези проверки.

(5) Нотифицираното лице може да прави внезапни посещения на производителя. По време на тези посещения при необходимост то може да извърши или да възложи извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството. Нотифицираното лице връчва на производителя констативен протокол от посещението, а в случай на изпитвания - протокол от тези изпитвания.

Чл. 34. Производителят съхранява за контрол от страна на компетентните държавни органи най-малко в продължение на 10 години след последната дата на производство на продукта и предоставя на властите при поискване:

1. документите по чл. 32, ал. 2, т. 3;

2. актуализациите по чл. 32, ал. 11 и реше-нията и протоколите на нотифицираното лице по чл. 32, ал. 11 и по чл. 33, ал. 4 и 5.

Чл. 35. Всяко нотифицирано лице уведомява другите нотифицирани лица за съответните издадени, съответно отнети, решения за одобряване на системи по качеството.


Раздел VIII

Модул F "Изпитване на продуктите"

Чл. 36. Модулът (*6) включва онази част от процедурата, при която производителят:

1. осигурява и декларира, че съответните продукти, спрямо които са били приложени разпоредбите на чл. 37, ал. 1, отговарят на типа, описан в удостоверението за съответствие на типа, и (*7) удовлетворяват валидните за тях изисквания за безопасност;

2. взима всички необходими мерки с цел процесът на производство да осигури съответствието на продуктите с типа, описан в удостоверението за съответствието на типа, и (*7прим) валидните за тях изисквания за безопасност, нанася на всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие.

Чл. 37. (1) Нотифицираното лице извършва съответните проверки и изпитвания, за да провери съответствието на продукта с изискванията за безопасност или чрез контрол и изпитване на всеки отделен продукт съгласно чл. 38 или чрез контрол и изпитване на статистическа основа съгласно чл. 39 по избор на производителя. Този избор може да бъде ограничен с нормативен акт или в списъците по чл. 2, ал. 1 от наредбата.

(2) Производителят съхранява едно копие от декларацията за съответствие най-малко 10 години след последната дата на производство на продукта.

Чл. 38. При контрол чрез проверка и изпитване на всеки отделен продукт се извършва следното:

1. всеки продукт се изпитва поотделно, като се подлага на изпитванията, предвидени в съответните стандарти и нормативни актове, или на равностойни на тях изпитвания, за да се провери съответствието им с типа, посочен в достоверението за съответствие на типа, и (*8) изискванията за безопасност;

2. нотифицираното лице разрешава на производителя да поставя на всеки отделен продукт неговия идентификационен номер и да издава удостоверение за съответствие във връзка с извършените изпитвания;

3. производителят съхранява и при поискване представя удостоверенията за съответствие, издадени от нотифицираното лице.

Чл. 39. При статистическия контрол се извършва следното:

1. производителят представя продуктите си във вид на проби/извадки и взима всички необходими мерки с цел производственият процес да осигури еднообразието на всички произведени партиди;

2. всички продукти трябва да са на разположение за контрол във вид на еднородни партиди, като от всяка партида се взима случайна проба/извадка; единиците в пробата/извадката се подлагат на изпитванията, предвидени в съответните стандарти и нормативни актове, или на равностойни на тях изпитвания, за да се провери съответствието им с валидните за тях изисквания за безопасност и да се реши дали партидата се приема или отхвърля;

3. определят се методът, който трябва да се приложи, планът за контрол със специфичните му характеристики и др.;

_____________________________________________

8 Когато този модул се използва без прилагане на модул B, думите "с типа, посочен в удостоверението за съответствие на типа, и" отпадат. ______________________________________________

4. ако партидата се приеме, нотифицираното лице разрешава на производителя да нанесе на всеки продукт идентификационния му номер и да издаде удостоверение за съответствие във връзка с извършените изпитвания; всички продукти от партидата, с изключение на тези, при които не е установено съответствие, могат да бъдат пуснати на пазара;

5. ако дадена партида се отхвърли, нотифицираното лице взима подходящи мерки тази партида да не бъде пусната на пазара;

6. при натрупване на случаи на отхвърляне на партиди статистическият контрол може да бъде прекратен;

7. производителят с разрешение на нотифицираното лице може да нанася по време на производствения процес идентификационния му номер;

8. производителят предоставя при поискване удостоверенията за съответствие, издадени от нотифицираното лице.


Раздел IX

Модул G "Контрол на единичен продукт"

Чл. 40. Модулът описва онази част от процедурата, при която производителят:

1. осигурява, декларира, че съответният продукт, за който е издадено удостоверението по чл. 41, удовлетворява съответните изисквания за безопасност;

2. нанася на всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие.

Чл. 41. (1) Нотифицираното лице изследва продукта и го подлага на изпитвания съгласно съответните стандарти и нормативни актове или на равностойни на тях изпитвания, за да провери съответствието му с валидните за него изисквания за безопасност.

(2) Нотифицираното лице разрешава на производителя да нанася неговия идентификационен номер върху всеки одобрен продукт и да издава удостоверение за съответствие във връзка с извършените изпитвания.

Чл. 42. Целта на техническата документация е да се осигури възможност да се оцени съответствието с изискванията за безопасност, както и да се изяснят разработката, производството и начинът на функциониране на продукта.

Раздел X

Модул H "Всеобхватно осигуряване

на качеството"

Чл. 43. Модулът описва онази част от процедурата, при която производителят, изпълняващ задълженията по чл. 44:

1. осигурява и декларира, че съответните продукти удовлетворяват валидните за тях изисквания за безопасност;

2. нанася на всеки продукт маркировката "СБ" и издава писмена декларация за съответствие; към маркировката "СБ" се добавя идентификационният номер на нотифицираното лице, компетентно за надзора съгласно чл. 46.

Чл. 44. Производителят поддържа одобрена система по качеството при проектирането/разработването, производството, контрола и изпитването на крайния продукт, както е определено в чл. 45, и подлежи на надзора по чл. 46.

Чл. 45. (1) Производителят подава заявка до избрано от него нотифицирано лице за оценяване на системата му по качеството.

(2) Заявката по ал. 1 съдържа:

1. всички необходими данни за предвидената категория на продукта;

2. документацията на системата по качеството.

(3) Системата по качеството трябва да осигурява съответствието на продуктите с валидните за тях изисквания за безопасност.

(4) Всички отчетени от производителя основни положения, изисквания и предписания се включват в редовно поддържана документация под формата на писани мероприятия, процедури и инструкции.

(5) Документацията на системата по качеството по ал. 4 трябва да осигури възможността всички програми, планове, наръчници и отчети по качеството да бъдат тълкувани по единен начин. Тя задължително съдържа пълно описание на:

1. целите по отношение на качеството, както и организационната структура, отговорностите и компетентностите на кадрите по отношение качеството на проектирането/разработването и качеството на продуктите;

2. техническите спецификации за разработване, включително прилаганите стандарти;

3. методите за контрол и проверка на резултатите от проектирането/разработването, методите и системните действия, прилагани при разработването на продуктите от съответната категория;

4. съответните техники за производство, контрол върху качеството и осигуряване на качеството, приложените методи и системни действия;

5. проверките и изпитванията, извършени преди, по време и след производството, с посочване на тяхната честота;

6. документите по качеството (отчети от контрола, данни от изпитванията и калибрирането, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др.);

7. средствата, с които се наблюдава изискваното качество на проектирането/разработването и на продукта, както и ефективността на функциониране на системата по качеството.

(6) Нотифицираното лице оценява системата по качеството, за да установи дали тя удовлетворява посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания. За системи по качеството, прилагащи БДС EN ISO 9001 и отчитащи спецификата на продукта, оценката се съобразява с изискванията на този стандарт.

(7) Екипът от одитори на нотифицираното лице включва най-малко един член с опит по оценяване производството на дадения продукт.

(8) Процедурата по оценяване включва едно контролно посещение на предприятието на производителя.

(9) Решението за оценяване на системата по качеството се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключенията от контрола и мотивираното решение от оценяването.

(10) Производителят изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и се грижи тя винаги да е адекватна и ефективна.

(11) Производителят уведомява нотифицираното лице, одобрило системата по качеството, за всяко предвиждано изменение на системата. Нотифицираното лице проверява планираните изменения и решава дали изменената система за осигуряване на качеството все още отговаря на посочените в ал. 3, 4 и 5 изисквания или е необходимо ново оценяване. То съобщава решението си на производителя. Съобщението съдържа резултатите от контрола и мотивировка на решението.


Чл. 46. (1) Този модул включва осъществяването на надзор под отговорността на нотифицираното лице.

(2) Цел на надзора по ал. 1 е да се гарантира точното изпълнение от производителя на задълженията му, произтичащи от одобрената система по качеството.

(3) При надзор производителят осигурява на нотифицираното лице достъп до местата за производство, приемане, изпитване и съхранение и му предоставя необходимите документи, по-специално:

1. документацията на системата по каче-ството;

2. документите по качеството, предвидени в частта от системата по качеството, отнасяща се до разработването, като резултати от анализи, пресмятания, изпитвания и др.;

3. документите по качеството, предвидени в частта от системата по качеството, отнасяща се до производството (като отчети от извършен контрол, данни от изпитвания и калибрирания, отчети за квалификацията на заетия в тази сфера персонал и др.).

(4) Нотифицираното лице периодично извършва последващи проверки, за да се увери, че производителят поддържа и прилага системата по качеството, и връчва на производителя констативен протокол от тези проверки.

(5) Нотифицираното лице може да извършва внезапни посещения при производителя. При тези посещения то може да прави или да възложи извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството. Нотифицираното лице връчва на производителя констативен протокол за посещението си, а в случай на изпитване - протокол от изпитването.

Чл. 47. Производителят съхранява за контрол от страна на компетентните държавни органи най-малко в продължение на 10 години след последната дата на производство на продукта и предоставя на властите при поискване:

1. документите по чл. 45, ал. 2, т. 2;

2. актуализациите по чл. 45, ал. 11 и решенията и протоколите на нотифицираното лице по чл. 45, ал. 11 и чл. 46, ал. 4 и 5.

Чл. 48. Всяко нотифицирано лице уведомява другите нотифицирани лица за съответните издадени, съответно отнети, решения за одобряване на системи по качеството.

Чл. 49. При прилагането на този модул са възможни следните допълнителни изисквания:

1. Контрол на разработката:

а) производителят подава до нотифицирано лице заявка за контрол на разработката;

б) заявката трябва да изяснява разработката, начина на производството и функционирането на продукта и да позволява да се оцени съответствието с изискванията за безопасност.

2. Заявката по т. 1 съдържа:

а) техническите спецификации за разработката, включително стандартите, които са били приложени;

б) необходимите доказателства за тяхната пригодност; тези доказателства включват резултатите от изпитвания, които са били извършени в подходящи лаборатории на производителя или по негова поръчка.

3. Нотифицираното лице проверява заявката и издава на заявителя удостоверение за одобряване на разработката, когато тя удовлетворява съответните изисквания за безопасност. Удостоверението съдържа резултатите от проверката, условията за тяхната валидност, необходимите данни за идентифициране на одобрената разработка и, при необходимост, описание на функционирането на продукта.

4. Заявителят информира нотифицираното лице, издало удостоверението за одобряване на разработката, за всяко изменение на одобрената разработка. Внесените в одобрената разработка изменения се нуждаят от допълнително одобряване от нотифицираното лице, когато тези изменения могат да нарушат съответствието с изискванията за безопасност или с предписаните условия за използване на продукта. Това допълнително одобряване се оформя като допълнение към удостоверението за одобряване на разработка.

5. Нотифицираното лице съобщава на другите нотифицирани лица информация за:

а) издадените удостоверения за одобряване на разработка и допълненията към тях;

б) отнетите удостоверения за одобряване на разработка и допълненията към тях.


Приложение № 3 към чл. 6, ал. 2



ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ
№.............................................................................................................................................................................................................................................................
Производител/вносител:...................................................................................................................................................................................................................
Адрес:.......................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................
Продукт:...............................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................
Продуктът съответства на изискванията за опазване на живота и здравето
на хората, на околната среда, животните и растенията, определени в
български държавни стандарти (БДС) и нормативни актове, в т.ч.:
Означение Наименование: Издание, дата на из-
    данието или обнарод-
    ването:
..............................................
.......................................................
......................................................................
..............................................
.......................................................
......................................................................
..............................................
.......................................................
......................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
(място и дата на съставяне на декларацията)
(име и длъжност на декларатора) (подпис)
(име и длъжност на декларатора) (подпис)
Указания за попълване на декларацията
1. Продуктът се описва еднозначно с посочване на кода по Националната
номенклатура на промишлената продукция.
За серийно произвеждани продукти не е необходимо да се посочва
индивидуалният номер на продукта. Достатъчно е да се посочат
наименованието, типът, номерът на модела или серията и други подобни.
2. Документите се посочват чрез техните идентификационни означения,
наименование и дата на издаване.
3. Допълнителна информация се дава при необходимост. Такава може
да бъде например:
наименованието и адресът на изпитвателната лаборатория или органът
по сертификация;
позоваване на протокол от изпитване за съответствие;
позоваване на въведена система за управление на качеството и/или на
околната среда, включително когато такава система е сертифицирана
(регистрирана) по правилата на дадена система за сертификация или е
оценена от самия производител или вносител.
4. Декларацията може да се подписва само от лицата, които управляват
или представляват производителя или вносителя.


Приложение № 4 към чл. 6, ал. 3


Указания за маркиране на продуктите


1. Маркировката за съответствие се нанася върху самите продукти или върху техните етикети, а при техническа невъзможност-върху тяхната единична опаковка. При липса на такава опаковка маркировката се нанася в придружителната документация.

2. Маркировката се нанася по начин, който я запазва четлива и трайна при експлоатация, транспорт и съхранение на продукта в условията, предвидени за него.

3. Символът "СБ" от маркировката за съответствие има следното графично изображение:









Той се изброява с височина най-малко 5 мм, освен ако в нормативните актове за конкретните продукти не е определено друго.

При намаляване или увеличаване на размерите на символа "СБ" пропорциите в графичното му изображение по т. 3 се запазват.

4. В случаите по чл. 3, ал. 2 маркировката "СБ" се поставя в близост до маркировката "СЕ".


Приложение № 5 към чл. 6, ал. 4



.............................................................................................................................................................................................................................................................
(пълно наименование и идентификационен номер на
лицето, извършило оценяването на съответствието)
 
.........................................................................................................................................................................................................................................................
(адрес, телефон, факс)
 
УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ
№................................................................................................................................................................................................................................................................................
 

С това удостоверение...........................................................................................................................................................................................................................................

потвърждава, че....................................................................................................................................................................................................................................................

продукт (код по ННПП) ...........................................................................................................................................................................................................................................

тип...................................................................................................................................................................................................................................................................

вид (марка) ....................................................................................................................................................................................................................................................

производител/вносител ...........................................................................................................................................................................................................................................

съответства на изискванията за безопасност по следните български държавни

стандарти (БДС) и нормативни актове:
Означение Наименование: Издание, дата на из-
    данието или обнарод-
    ването:
..............................................
................................................................
......................................................................
..............................................
................................................................
......................................................................
..............................................
................................................................
......................................................................
Удостоверението се издава на основание извършените дейности по
оценяване на съответствието, предвидени в модул ........................................................................................................................................................................................................................
Това удостоверение не може да се прехвърля или преотстъпва.
Производителят/вносителят уведомява лицето, издало това удостоверение,
за всички внесени в продукта изменения, както и при промяна на
неговото предназначение.
Удостоверението е издадено на ...........................................................................................................................................................................................................................................
Удостоверението е валидно до..............................................................................................................................................................................................................................................
(подпис и печат на
лицето, извършило
оценяването на
съответствието)


Промени настройката на бисквитките