НАРЕДБА № 12 ОТ 29 АВГУСТ 1997 Г. ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ СРЕДСТВА ЗА ДОМАШНО ЛЕЧЕНИЕ
НАРЕДБА № 12 ОТ 29 АВГУСТ 1997 Г. ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ СРЕДСТВА ЗА ДОМАШНО ЛЕЧЕНИЕ
Обн. ДВ. бр.76 от 5 Септември 1997г., изм. ДВ. бр.106 от 14 Ноември 1997г., доп. ДВ. бр.112 от 29 Септември 1998г., доп. ДВ. бр.7 от 26 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.41 от 4 Май 1999г., отм. ДВ. бр.90 от 3 Ноември 2000г.
Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 23 от 30 октомври 2000 г. за реда за предписване и получаване на скъпоструващи лекарства, заплащани от републиканския бюджет - ДВ, бр. 90 от 3 ноември 2000 г., в сила от 1 януари 2001 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) С тази наредба се утвърждават списъците на заболяванията и на лекарствените средства, наричани по-нататък за краткост "лекарства", отпускани безплатно или срещу частично заплащане за домашно лечение, които се изплащат съответно от бюджетите на публичните здравни заведения към общините и от Министерството на здравеопазването (МЗ), и се уреждат редът и условията за тяхното предписване, получаване и изплащане.
(2) Лекарствените средства за заболяванията, които се изплащат от бюджета на публичните здравни заведения към общините, са посочени в приложение № 1.
(3) Лекарствените средства за заболявания, изискващи постоянно животоспасяващо и животоподдържащо домашно лечение, които се изплащат от бюджета на МЗ, са посочени в приложение № 2.
Чл. 2. За всяко заболяване, извън случаите по приложения № 1 и 2, общинските бюджети осигуряват изплащане на лекарствени средства за домашно лечение на деца до 1-годишна възраст-100 на сто, а за деца от 1- до 4-годишна възраст-75 на сто по списък съгласно приложение № 3.
Чл. 3. (1) На болните, които имат право да получават лекарства по реда на тази наредба, се издава карта-обр. № 132б (приложение № 4), от публичното здравно заведение, което им оказва медицинска помощ по местоживеене. Редът за издаване на картата и работата с нея става съгласно изискванията, посочени в приложение № 5.
(2) Издадената карта по ал. 1 се извежда в журнал учетна форма-бл. на МЗ № 134 (приложение № 6). В нея се нанася изходящият номер, под който е изведена.
Чл. 4. (1) Районните центрове по здравеопазване (РЦЗ) водят регистри, които съдържат:
1. наименование и седалище на публичните здравни заведения, които издават карти по чл. 3;
2. наименование и седалище на публичните здравни заведения, които заплащат лекарствата;
3. наименование и седалище на частните здравни заведения и кабинети, в които се предписват лекарствата;
4. трите имена и адресите на медицинските специалисти, имащи право да предписват лекарства;
5. наименование и седалище на аптеките на територията им.
(2) Районните центрове по здравеопазване уведомяват здравните заведения, лицата и аптеките по ал. 1 за техните регистрационни номера.
Раздел II.
Предписване на лекарствата
Чл. 5. (1) Право да предписват лекарства по тази наредба имат лекарите, стоматолозите и фелдшерите, работещи в публични и частни здравни заведения, както и упражняващите частна медицинска практика в кабинети или по домовете на гражданите.
(2) Лекарствените средства по приложение № 1, за които от съответния общински бюджет се заплаща 100 % от цената и за които курсът на лечение е над 100 000 лв., се предписват въз основа на решение на комисия, създадена със заповед на съответния директор на РЦЗ. Директорите на РЦЗ в София и Пловдив съгласуват заповедта с управление "Здравеопазване" към съответната община.
(3) Лекарствените средства от групата на имуномодулаторите и имуносупресорите по т. 59 и 60 от приложение № 1 се изписват само от националния консултант по гастроентерология.
(4) Предписването на лекарства се извършва по реда на Наредба № 30 от 1995 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени средства (ДВ, бр. 76 от 1995 г.) и при спазване разпоредбите на тази наредба.
(5) Лицата по ал. 1, които нямат регистрационен номер и личен печат, нямат право да предписват лекарства по реда на тази наредба.
Чл. 6. Лекарствата се предписват срещу представяне на карта-обр. № 132б, за предписване и получаване на лекарства, личната амбулаторна карта (ЛАК) и протокола.
Чл. 7. (1) Лекарствата се предписват на рецепта бл. на МЗ № 132в (приложение № 7) в два екземпляра.
(2) В рецептата се нанасят:
1. данните, посочени в Наредба № 30 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени средства;
2. наименованието и регистрационният номер на здравното заведение, от което е издадена рецептата;
3. регистрационният номер на лицето, предписало рецептата;
4. изходящият номер на картата по чл. 3, ал. 1;
5. номерът на заболяването по приложение № 1 или 2 или диагнозата на заболяването по чл. 2;
6. номерът на протокола;
7. наименованието и регистрационният номер на заведението, което ще изплаща рецептата;
8. номерът на лекарствената група;
9. лимитът (процентът) от цената, която се заплаща от бюджета.
Чл. 8. (1) Лицата, предписващи рецепти за лекарства по реда на тази наредба, отразяват вида, количеството и начина на употребата им в картата-обр. № 132б, и в личната амбулаторна карта на болния.
(2) Лицата, предписващи рецепти на болни, на които е оказана медицинска помощ по спешност, не отразяват данните по ал. 1 в ЛАК.
(3) Личните амбулаторни карти на лицата, имащи право да получават лекарства по тази наредба, се съхраняват в публичното здравно заведение, обслужващо лицето по местоживеене.
(4) Лицата по ал. 3 имат право да получават своята лична амбулаторна карта, за да се явят на преглед при частно практикуващ специалист или консултант, след което я връщат в здравното заведение.
Чл. 9. (1) Лицата по чл. 5, ал. 1 предписват лекарства от посочените лекарствени групи в приложение № 1. Те информират болния за цената, до която бюджетът заплаща предписаното лекарство.
(2) В една рецепта се предписват до три лекарства и само за едно заболяване.
(3) Количеството на изписаните лекарства при лечение на остри заболявания е за не повече от 10 дни, а при хронични-за не повече от 30 дни.
(4) Рецептата е валидна за срок четири дни за острите заболявания и петнадесет дни за хроничните заболявания от датата на издаването є.
Чл. 10. Наркотичните лекарства, които са под специален контрол съгласно Единната конвенция по упойващите вещества, ратифицирана с Указ № 634 на Президиума на Народното събрание (ДВ, бр. 67 от 1968 г.) (табло 1), и Конвенцията за психотропните вещества (списък), ратифицирана с Указ № 690 на Държавния съвет на Народна република България (ДВ, бр. 30 от 1972 г.), се предписват с рецепта в два екземпляра. За първи екземпляр се използва рецептурна бланка с жълт цвят обр. бл. на МЗ № 5028-ДС-V-1980 г., а за втори-съответната бланка на МЗ (приложение № 7), на която в десния горен ъгъл се означават серията и номерът на рецептата с жълт цвят.
Раздел III.
Изпълнение на рецептите
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.) Лекарствата, предписани по приложение № 1, се получават от всяка аптека, намираща се на територията на съответната община, срещу представяне на рецепта в два екземпляра и карта - обр. № 132б.
(2) Когато лекарствата липсват в аптеките по ал. 1 или в съответната община няма аптека, рецептата може да бъде изпълнена от всяка друга аптека в страната срещу заплащане, за което аптеката издава фактура на името на изплащащото здравно заведение, посочено в карта-обр. № 132б, и връща на лицето двата екземпляра от рецептата. Когато лекарството се води на количествен отчет съгласно Конвенцията за психотропните вещества и Единната конвенция за упойващите вещества, аптеката задържа един екземпляр от рецептата.
Чл. 12. (1) Рецептите се изпълняват съгласно предписаните форма, концентрация, определено време за лечение и количество на лекарството.
(2) Лекарствата се отпускат в количества, посочени в чл. 9, ал. 3.
(3) Когато липсват някои от предписаните лекарства, фармацевтът ги зачерква във всички екземпляри на рецептата, подписва се, издава препис на рецептурна бланка (приложение № 6) в два екземпляра за липсващите лекарства, подпечатва с печата на аптеката и вписва в горния десен ъгъл думата "копие".
(4) За получените лекарства, както и за направените промени в рецептата съгласно ал. 3 получателят се подписва.
Чл. 13. Фармацевтите номерират всяка рецепта, постъпила в аптеката, вписват стойността на лекарствата в нея и в картата-обр. № 132б, и ги регистрират в журнал по чл. 13, ал. 1 от Наредба № 30 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени средства.
Чл. 14. Лицата, които получават лекарства по реда на този раздел, заплащат в аптеката 200 лв. независимо от стойността на рецептата, включително и в случаите когато лекарствата се отпускат срещу фактура.
Чл. 15. (1) Аптеки, които нямат регистрационен номер, съгласно чл. 4, ал. 1, т. 5 не могат да изпълняват рецепти по реда на тази наредба.
(2) Фармацевтите не изпълняват рецепти, които не отговарят на изискванията на тази наредба, както и когато гражданите не представят карта-обр. № 132б, в която са отразени предписаните лекарства.
Раздел IV.
Отчитане и изплащане на лекарствата
Чл. 16. За отпуснатите лекарства по приложения № 1 и 3 периодично аптеките издават фактури и описи. Описите се съставят съгласно учетна форма-бланка на МЗ № 135 (приложение № 8), в три екземпляра.
Чл. 17. (1) Аптеката изпраща в здравното заведение, което изплаща лекарствата, фактурите, първите два екземпляра от описа по чл. 16 и първия екземпляр от рецептата.
(2) Здравното заведение изпраща в РЦЗ първия екземпляр от описа по чл. 16.
Чл. 18. (1) Лекарствата се изплащат от здравното заведение, издало карта-обр. № 132б, по чл. 3, ал. 1.
(2) Лекарствата, предписани на болни с карти, издадени от селски здравни служби (СЗС), селски здравни участъци (СЗУ) или фелдшерски здравни пунктове (ФЗП), се изплащат от здравното заведение, в чиято структура са тези служби.
(3) Когато картите са издадени от самостоятелни СЗС, СЗУ и ФЗП, намиращи се на територията на кметства, лекарствата се изплащат от здравно заведение, което е на територията на общината, към която са кметствата.
(4) Когато картите са издадени от самостоятелни СЗС, СЗУ и ФЗП, намиращи се на територията на общината, където няма други здравни заведения, лекарствата се изплащат от една от тези здравни служби, определена от кмета на същата община.
Чл. 19. Здравното заведение по местоживеене на болния изплаща средствата за закупените от гражданите лекарства по реда на чл. 11, ал. 2 след представяне на рецепта в два екземпляра и фактурата в срок 15 дни от представянето им.
Чл. 20. Сумите по чл. 14 и чл. 27, ал. 2 остават в аптеката, изпълнила рецептата.
Чл. 21. (1) Средствата за изплащане на лекарствата по приложения № 1 и 3 на тази наредба се осигуряват от кредитите на здравните заведения по § 5 от бюджета им, които се отделят в самостоятелна сметка.
(2) Здравните заведения изплащат дължимите суми на аптеките не по-късно от 15 дни след получаване на описите и фактурите по чл. 17.
(3) По решение на общинските съвети плащането по ал. 2 на аптеките се извършва и пряко от общините. В тези случаи редът за предоставяне на документите по чл. 17 се определя от директора на РЦЗ съгласувано с кмета на съответната община.
Раздел V.
Условия и ред за предписване и получаване на животоспасяващи и животоподдържащи лекарствени средства
Чл. 22. (1) Животоспасяващите и животоподдържащите лекарства за домашно безплатно лечение, заболяванията, за които се предписват, и публичните здравни заведения, които издават протоколи и рецепти за тях, както и аптеките, които ги отпускат, са посочени в приложение № 2.
(2) Лекарствата по ал. 1 се предписват по реда на този раздел и при спазване изискванията на чл. 6 и 7.
Чл. 23. (1) За заболяванията по приложение № 2 лекуващите лекари в здравните заведения, посочени в същото приложение, издават рецепта бл. на МЗ № 132в (приложение № 7) въз основа на протокол съгласно приложение № 9.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.) На болните от захарен диабет рецептите за човешки инсулини за инжектиращи устройства, инжектиращите устройства (инсулинови писалки), иглите към тях и вносните перорални антидиабетни средства без манинил се издават по реда на ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.) На болните от захарен диабет, лекувани с човешки инсулини без инжектиращи устройства (без инсулинови писалки), спринцовките за еднократна употреба, иглите към тях, българските перорални средства и манинилът се изписват само с рецепта бл. на МЗ № 132в (приложение № 7) от лекуващия лекар или от лекар по профила на заболяването.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.) Показанията за изписване на различни видове инсулини с инжектиращи устройства и антидиабетни средства са посочени в приложение № 10.
(5) Лекарствените средства на болните със злокачествени заболявания се изписват само с рецепта бл. на МЗ № 132в (приложение № 7) от лекуващия лекар в здравното заведение, посочено в приложение № 2, въз основа на медицинската документация и ЛАК.
Чл. 24. (1) Протоколите по чл. 23, ал. 1 се издават от комисия в състав не по-малко от трима лекари, определени със заповед на ръководителя на здравното заведение. Комисията издава протокола по предложение на лекуващия лекар и въз основа на медицинската документация на болния.
(2) В комисиите по ал. 1 се включват завеждащите клиники, отделения и други специалисти по профила на заболяванията от съответното здравно заведение.
(3) Протоколи за заболяванията се издават при откриване и регистриране на заболяването и в случаите, при които се сменя видът на съответното лекарство. Те се съставят в четири екземпляра, като първият екземпляр от протокола се предоставя на лекуващия лекар за издаване на рецепта, вторият-на аптеката, която отпуска лекарството, третият се съхранява в здравното заведение, към което е комисията, издала протокола, а четвъртият се прилага към картата.
(4) Номерът на издадения протокол се вписва в ЛАК и в карта-обр. № 132б, по чл. 3, ал. 1.
Чл. 25. (1) Здравните заведения по местоживеене на лицата със заболявания, посочени в приложение № 2, насочват болните към комисиите, които имат право да издават протоколи, с медицинско направление (бл. на МЗ № 119) и с личните им амбулаторни карти. След издаването на протокола в личната амбулаторна карта се вписват видът, количеството и начинът на употреба на предписаните лекарства по този раздел, след което картата се връща на съответното здравно заведение.
(2) Лекуващият лекар въз основа на получения екземпляр от протокола по чл. 24, ал. 3 и 4 издава рецепта по образец съгласно приложение № 6 в два екземпляра, като в графата "Плащащо здравно заведение" вписва МЗ. Протоколите се съхраняват при лекуващия лекар.
(3) Лекарствата за заболяванията по т. 1-7, 10, 11 и 12 от приложение № 2 се изписват в количества за не повече от 3 месеца, а тези по т. 8 и 9-за не повече от 30 дни.
(4) Болните получават лекарствата от аптеката, определена в приложение № 2 и посочена в протокола.
Чл. 26. (1) Всяко здравно заведение, посочено в приложение № 2, ежегодно до 15 юли съобщава броя на болните от посочените заболявания и необходимите видове и количества лекарствени средства за всяка следваща година в съответния РЦЗ. Районните центрове по здравеопазване не по-късно от 1 август изпращат в МЗ обобщена заявка за потребностите на всяко здравно заведение от района.
(2) Министерството на здравеопазването осигурява лекарствата и доставянето им в аптеките.
Чл. 27. (1) Аптеката, изпълнила рецептите по този раздел, съставя описи по образец съгласно приложение № 11 в два екземпляра. Първият екземпляр от описа остава в аптеката, а вторият заедно с рецептите се изпраща в съответния РЦЗ.
(2) Лицата, които получават лекарства по реда на този раздел, заплащат в аптеката 200 лв.
Чл. 28. Районните центрове по здравеопазване въз основа на описите по чл. 27, ал. 1 изпращат ежемесечно до 15-о число на следващия месец обобщено сведение съгласно приложение № 12 в управление "Лекарствена политика" на МЗ.
Чл. 29. Рецептите, издадени по реда на чл. 23, ал. 3 и чл. 25, ал. 2, се изпълняват и отчитат по реда на този раздел.
Чл. 30. Лекарствата, предписвани и получавани по този раздел, не могат да се изписват и получават и по раздели II и III.
Раздел VI.
Контрол по предписването, отпускането и изплащането на лекарствата
Чл. 31. Контролът по предписването, отпускането и изплащането на лекарствата се осъществява от завеждащите отделения, ръководителите на здравните заведения, управителите на аптеките, специализираните органи по здравеопазване при общините, районните центрове по здравеопазване, Националния институт по лечебни средства, Главно управление "Икономика на здравеопазването", Главно управление "Лечебно-профилактична помощ" и управление "Лекарствена политика" при МЗ.
Чл. 32. (1) Районните центрове по здравеопазване съставят и поддържат картотеки за лицата, здравните заведения и аптеките, посочени в чл. 4, ал. 1, в които нанасят информацията от описите, получени по чл. 17, ал. 2 и чл. 27, ал. 1.
(2) Районните центрове по здравеопазване съставят и поддържат картотеките по ал. 1 под методическото ръководство на Националния център за здравна информация и осигуряват необходимите данни от тях за осъществяване на контрола от органите по чл. 31.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Служителите в здравните заведения, определени да получават, съхраняват и раздават болничните листове за временна нетрудоспособност, съхраняват и раздават бланките, рецептите и картите за предписване и получаване на лекарства по тази наредба.
§ 2. Изплащането от здравните заведения на лекарствата, предписани по реда на тази наредба, се извършва съгласно Наредба № 3 за плащанията (обн., ДВ, бр. 63 от 1992 г.; изм., бр. 77 от 1992 г.; попр., бр. 80 от 1992 г.; изм., бр. 80 от 1993 г., бр. 8 и 84 от 1996 г. и бр. 14 от 1997 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. Медицински специалисти, които нарушават тази наредба, се наказват с глоба съгласно чл. 101 от Закона за народното здраве.
§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 26, ал. 4 от Закона за народното здраве и отменя Наредба № 46 от 1996 г. за прилагане на чл. 1, ал. 4 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве (обн., ДВ, бр. 3 от 1996 г.; изм. и попр., бр. 14 от 1996 г.; изм., бр. 32 и 56 от 1997 г.).
§ 5. Тази наредба влиза в сила от деня на обнародването є в "Държавен вестник".
§ 6. Рецептите, издадени до влизането є в сила, се изпълняват по съществуващия към тази дата ред.
Приложение № 1 към чл. 1, ал. 2
Списък на заболяванията и групите лекарствени |
средства, които се изплащат от бюджета на |
държавните здравни заведения към общините |
I. | Инфекциозни и паразитни болести | |
001-139 | ||
1. | Трихинелоза, ентеробиоза, ламблиоза, | |
токсоплазмоза, аскаридоза, тениози | ||
124; 127; 130; 134 | ||
Антихелминтни лекарствени сред- | ||
ства P02B; P02C; Р02D | до 2000 лв. | |
Антипротозойни лекарствени сред- | ||
ства P01AB; J01XD | до 1000 лв. | |
2. | Туберкулоза-всички форми 010-018 | |
Антибактериални лекарствени сред- | ||
ства-противотуберкулозни средства | ||
и флуорхинолониJ04A; J01G; J01M; | 100 % | |
J04AK01 | от цената | |
3. | Остри инфекциозни заболявания: | |
скарлатина 034 | ||
Антибактериални лекарствени сред- | ||
ства-антибиотици J01FA; J01CE | до 2000 лв. | |
4. | Вирусен хепатит до 6 месеца след | |
заболяването 070 | ||
Хепатопротектори A05B | до 2000 лв. | |
5. | Полово предавани болести (сифи- | |
лис, гонококция) 090; 098 | ||
Антибактериални лекарствени сред- | ||
ства-антибиотици J01AA; | ||
J01CE01; J01CE08 | до 5000 лв. | |
6. | HIV-позитивни и болни от СПИН 099 | |
Противовирусни средства J05AB | 100 % | |
от цената | ||
Антимикотични средства J02A | 50 % | |
от цената | ||
Комбинирани сулфонамиди J01EE | до 2000 лв. | |
7. | Стафилококова болест при родилки, | |
възникнала до 30-ия ден след изпис- | ||
ването от родилното отделение 670; | ||
674.1; 674.2; 675 | ||
Антибактериални лекарствени сред- | ||
ства-антибиотици J01DA; J01FA; | ||
J01GB | до 5000 лв. |
8. | Ехинококоза (неоперабилна и рици- | |
дивираща, резидуална и руптура на | ||
ехинококовата киста) 122 | ||
Антихелминтни лекарствени сред- | 100 % | |
ства P02CA | от цената | |
II. | Злокачествени тумори | |
9. | Злокачествени заболявания, вкл. И | |
онкохематологични 140-208; 230-234 | ||
Хормони и антагонисти на хормони | ||
L02; G03CA; G03BA; G02СВ; Н03АА; | 100 % | |
G03DC | от цената | |
Кортикостероиди H02AB06; | 100 % | |
H02AB07 | от цената | |
Имуномодулатори L03 | 100 % | |
от цената | ||
Противовирусни средства J05A | 50 % | |
от цената | ||
Антимикотични средства J02A; | 50 % | |
J01XD | от цената | |
Антибиотици, други антибактериал- | ||
ни средства, вкл. комбинации J01 | до 2000 лв. | |
Антиеметични лекарствени средства, | 100 % | |
вкл. комбинации A04AD | от цената | |
Наркотични аналгетици N02A | 100 % | |
от цената | ||
Нестероидни противовъзпалителни | ||
лекарствени средства и ненаркотич- | ||
ни аналгетици N02BB02; A03EA | до 500 лв. | |
Антианемични лекарствени средства | 100 % | |
и комбинации В03А; В03ХА; В03В | от цената | |
Хепатопротектори A05B | до 1000 лв. | |
Средства, повлияващи обмяната на | ||
пикочната киселина M04AA | до 1000 лв. | |
Препарати при аденом на простат- | 50 % | |
ната жлеза I-II стадий G04BX | от цената | |
III. | Болести на ендокринните жлези, | |
на храненето и на обмяната | ||
240-279.8 | ||
10. | Хипотиреоидизъм 243-244 | |
Тиреоидни хормони H03AA | 100 % | |
от цената | ||
11. | Тиреотоксикоза (базедова болест, | |
токсична нодозна гуша, токсичен | ||
аденом) 242 | ||
Антитиреоидни препарати H03B | до 5000 лв. |
12. | Ендемична и спорадична гуша 240; | |
241 | ||
Тиреоидни хормони H03AA | до 5000 лв. | |
13. | Гастрином-Цьолингер-Елисон | |
синдром (в случаи, при които не | ||
може да се извърши операция) и | ||
инсулином 251.5 | ||
Н2-хистаминови блокери A02BA | до 2000 лв. | |
14. | Хипопаратиреоидизъм 252.1 | |
Активни метаболити на | 100 % | |
витамин D A11CC | от цената | |
15. | Акромегалия 253.0 | |
Антирастежен хормон H01CB | 100 % | |
от цената | ||
Допаминергични лекарствени сред- | ||
ства-пролактинови инхибитори | ||
G02CB | до 10 000 лв. | |
16. | Хиперпролактинемия 256 | |
Допаминергични лекарствени сред- | ||
ства-пролактинови инхибитори | ||
G02CB | до 6000 лв. | |
17. | Безвкусен диабет 253.5 | |
Антиепилептични средства N03AF | до 4000 лв. | |
18. | Иценко-Къшинг 255.0 | |
Допаминоергични лекарствени сред- | ||
ства-пролактинови инхибитори | ||
G02CB | до 10 000 лв. | |
Антиандрогени G03H | до 8000 лв. | |
Антиепилептични лекарствени сред- | ||
ства N03A | до 4000 лв. | |
Антагонисти на хормони-инхиби- | ||
тори на ензими L02BG | до 5000 лв. | |
19. | Вродена надбъбречна хиперплазия | |
255.1; 255.2; 255.3 | ||
Кортикостероиди H02 | до 3000 лв. | |
Антиандрогени G03HA | до 8000 лв. | |
20. | Адисонова болест 255.4 | |
Кортикостероиди H02 | до 3000 лв. | |
21. | Хипогонадизъм (синдром на Turner) | |
257.1-257.2 | ||
Гонадотропини G03 | до 15 000 лв. | |
Естрогени G03C | до 1600 лв. | |
Прогестагени G03D | до 500 лв. |
22. | Пубертас прекокс 259.1 | |
Аналози на гонадотропин рилизинг | 100 % | |
хормон L02AЕ | от цената | |
Антиандрогени G03HA | 100 % | |
от цената | ||
Прогестагени L02AB; G03D | 100 % | |
от цената | ||
23. | Синдром на белтъчно-енергийна | |
малнутриция (глутенови и | ||
глутеноподобни ентеропатии; | ||
алергии към кравето мляко) | ||
261; 262; 263 | ||
Нисколактозни и безглутенови | 100 % | |
храни, соеви и хидролизатни млека | от цената | |
Панкреасни ензимни препарати | ||
A09AA | до 1500 лв. | |
24. Муковисцидоза 277.0. Състояние | ||
след резекция на панкреаса 577 | ||
Муколитици R05CB | до 2000 лв. | |
Антибиотици, други антибакте- | ||
риални средства G04AB; G01A; | ||
S01EC | до 5000 лв. | |
25. | Хемохроматоза | |
Железни хелатни агенти V03AC | 100 % | |
от цената | ||
26. | Лечение на остеопорозата при | |
жени с преждевременно прекратя- | ||
ване на яйчниковата функция пора- | ||
ди двустранна овариектомия, радио- | ||
и лъчелечение 256.3 | ||
Комбинация на естрогени и прогеста- | ||
гени G03FА | до 4000 лв. | |
Антипаратиреоидни хормони H05BA | до 10 000 лв. | |
IV. | Болести на кръвта и кръвотворните | |
органи и нарушения на имунната | ||
система 280-289 | ||
27. | Полицитемия вера, първична тром- | |
боцитемия, миелофиброза 238.4 | ||
Цитостатици L01 | 100 % | |
от цената | ||
28. | Анемии (вродени хемолитични, | |
апластични и автоимунни) 284 | ||
Цитостатици | 100 % | |
от цената | ||
Имуносупресори L04АХ | 100 % | |
от цената | ||
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. |
29. | Хеморагични заболявания: тромбо- | |
цитопении и тромбоцитопатии 287 | ||
Цитостатици L01 | 100 % | |
от цената | ||
Имуносупресори L04АХ | 100 % | |
от цената | ||
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
30. | Вроден имунен дефицит 279 | |
Имуноглобулини J06BА | до 6000 лв. | |
V. | Психични разстройства 290-319 | |
31. | Шизофрения 295 | |
Антипсихотични лекарствени | 100 % | |
средства N05A | от цената | |
Антипаркинсонови лекарствени | 100 % | |
средства-антихолинергични N04A | от цената | |
Антидепресанти N06A | до 1000 лв. | |
Антиепилептични лекарствени | ||
средства N03A | до 3000 лв. | |
32. | Афективни психози и протрахирано | |
протичащи и често рецидивиращи | ||
психични разстройства. Психози в | ||
старческа възраст 296 | ||
Антидепресанти N06A | 100 % | |
от цената | ||
Антипсихотични лекарствени сред- | ||
ства N05A | до 3000 лв. | |
Антиепилептични лекарствени | ||
средства N03АF; N03АG | до 300 лв. | |
Антипаркинсонови лекарствени | ||
средства-антихолинергични N04 | до 1000 лв. | |
VI.Болести на нервната система | ||
320-389 | ||
33. | Паркинсонизъм 332 | |
Антипаркинсонови лекaрствени | 100 % | |
средства N04АА; N04BB; N04BD | от цената | |
34. Мозъчни инсулти и преходни нару- | ||
шения на мозъчното кръвообраще- | ||
ние с прекарана огнищна невроло- | ||
гична симптоматика 430; 435 | ||
Ноотропни лекарствени средства | ||
N06BX | до 2000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
Централни и периферни вазодила- | ||
татори C04A | до 5000 лв. |
35. | Множествена склероза и други де- | |
миелинизиращи заболявания на | ||
централната и периферната нервна | ||
система 340; 341 | ||
Хипофизни хормони H01AA | 100 % | |
от цената | ||
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Централни миорелаксанти M03B | до 5000 лв. | |
36. | Епилепсия и психични разстройства, | |
свързани с епилепсията 345.0; 345.3 | ||
Антиепилептични лекарствени | 100 % | |
средства N03A | от цената | |
Анксиолитици N05 | до 1000 лв. | |
37. | Миастения 358.0 | |
Антихолинестеразни лекарствени | 100 % | |
средства N07AA | от цената | |
Кортикостероиди H02AB | до 1000 лв. | |
Имуносупресори L04A | 100 % | |
от цената | ||
38. | Хередодегенеративни невро-мускул- | |
ни заболявания, вкл. болест на Уил- | ||
сън-Коновалов 359.1; 335.1; 335.2; 335 | ||
Ноотропни лекарствени средства | ||
N06BX | до 5000 лв. | |
Специфични антиревматоидни лекар- | 100 % | |
ствени средства M01CС | от цената | |
Други синтетични антихолинергични | ||
и антихолинестеразни лекарствени | ||
средства А03АХ; А07АА | до 8000 лв. | |
39. | Детска церебрална парализа 343 | |
Централни миорелаксанти M03B; | 100 % | |
N05BA | от цената | |
Ноотропни средства N06BX | до 5000 лв. | |
VII. | Болести на окото и на неговите | |
придатъци 360-379 | ||
40. | Съдови заболявания на окото (диа- | |
бетна ретинопатия, артериални и | ||
венозни оклузии, исхемични опти- | ||
копатии, дегенерация на ретината) | ||
362.0; 362.1; 362.3 | ||
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
Периферни вазодилататори C04A | до 5000 лв. | |
41. | Глаукома и катаракта 365; 366 | |
Парасимпатикомиметици S01EB | до 2000 лв. | |
Антибиотици и сулфонамиди S01A | до 1000 лв. | |
Мидриатици и циклоплегици S01F | до 500 лв. |
VIII. | Болести на сърдечно-съдовата | |
система 390-459 | ||
42. | Артериална хипертония 401-405 | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Инхибитори на ангиотензин-кон- | ||
вертиращия ензим C02E | до 5000 лв. | |
Антиадренергични средства-само- | ||
стоятелни и в комбинации C02A | до 500 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
43. | ИБС-стабилна ангина пекторис | |
III и IV функционален клас по | ||
НИХА, която по различни причини | ||
не е обект на оперативно лечение | ||
(АК-байпас)-(АV блок) 413 | ||
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
44. | ИБС-състояние след коронарна | |
хирургия 413 | ||
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
45. | ИБС-състояние след пристъпи на | |
нестабилна ангина пекторис и | ||
ангина тип принцметал до 6 месеца | ||
след началото на нестабилитета 413 | ||
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
46. | ИБС с прекаран миокарден | |
инфаркт 410-414 | ||
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
47. | Състояние след доказан белодробен | |
тромбемболизъм 415 | ||
Антикоагуланти (антагонисти на | 100 % | |
витамин К) В01АА | от цената | |
Тромбоцитни антиагреганти | до 500 лв. |
48. | Състояние след клапно протезиране | |
459 | ||
Сърдечни гликозиди C01AA | до 5000 лв. | |
Антикоагуланти (антагонисти на | 100 % | |
витамин К) В01АА | от цената | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
49. | Проводни нарушения 426 | |
Бета-рецепторни антагонисти R03CB | до 1500 лв. | |
Комбинация на беладона с фено- | ||
барбитал А03СВ | до 300 лв. | |
50. Надкамерни тахиаритмии с чести и | ||
тежки пристъпи за противорецидивно | ||
лечение и контрол на камерна честота | ||
(предсърдно мъждене, предсърдно | ||
трептене, АV риентри тахикардии, | ||
автоматични надкамерни тахикардии, | ||
тахикардии при WPW синдром) 427.0 | ||
Сърдечни гликозиди C01AA | до 5000 лв. | |
Антиаритмични лекарствени | ||
средства C01B | до 10 000 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
51. | Камерни тахиаритмии с неблаго- | |
приятна и лоша прогноза 427.1 | ||
Антиаритмични лекарствени сред- | ||
ства C01B | до 10 000 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
52. | Хронично белодробно сърце с бело- | |
дробно-сърдечна недостатъчност | ||
416.9 | ||
Сърдечни гликозиди C01AA | до 5000 лв. | |
Диуретици и комбинации C03 | до 500 лв. | |
53. | Камерна дисфункция със или без | |
сърдечна недостатъчност 428 | ||
Сърдечни гликозиди C01AA | до 5000 лв. | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
Инхибитори на ангиотензин-конвер- | ||
тиращия ензим C02EA | до 5000 лв. |
54. | Посттромбозен синдром при хро- | |
нична артериална и венозна недо- | ||
статъчност, заболявания на лим- | ||
фните пътища 457; 443 | ||
Антикоагуланти B01A | 100 % | |
от цената | ||
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A | до 500 лв. | |
Периферни вазодилататори C04A | до 2000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти B01AC | до 500 лв. | |
Вазопротекторни лекарствени | ||
средства C05 | до 500 лв. | |
Локални антисептици, унгвенти и | ||
помощни средства С05В; D03 | до 500 лв. | |
Антибактериални лекарствени | ||
средства J01 | до 1000 лв. | |
IХ. | Болести на дихателната система | |
460-519 | ||
55. | Хронична обструктивна белодробна | |
болест 490-496 | ||
Антибиотици, други антибактериал- | ||
ни лекарствени средства и комбина- | ||
ции J01 | до 5000 лв. | |
Адреномиметици R03CС; R03AC | до 5000 лв. | |
Антихолинергични лекарствени | ||
средства R03ВB | до 5000 лв. | |
Метилксантини R03DA | до 1500 лв. | |
Кортикостероиди R03BA01 | до 5000 лв. | |
56. | Бронхиална астма 493 | |
Кортикостероиди R03BA01 | 100% | |
от цената | ||
Антиастматични лекарствени | ||
средства R03АС02; R03BB; R03BC | до 5000 лв. | |
Други адренергични лекарствени | ||
средства R03BC | до 3000 лв. | |
Антихистаминови лекарствени сред- | ||
ства, препарати, потискащи освобож- | ||
даването на медиаторите R06 | до 5000 лв. | |
Ваксини J07AX | до 1000 лв. | |
Алергени за специфична хипосенси- | ||
билизация | до 1000 лв. | |
Хистаглобини | до 3000 лв. | |
57. | Идиопатична белодробна хемо- | |
сидероза 518 | ||
Имуносупресори L04АХ | 100% | |
от цената | ||
Антианемични лекарствени средства | ||
В03АА | до 500 лв. |
Х. | Болести на храносмилателната | |
система 520-579 | ||
58. | Хроничен улцерозен колит и болест | |
на Крон 555; 556 | ||
Имуносупресори L04AХ | 100 % | |
от цената | ||
Антибактериални лекарствени | ||
средства J01CA; J01XD | до 5000 лв. | |
Чревни противовъзпалителни | ||
лекарствени средства A07EC | до 8000 лв. | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
59. | Хроничен активен хепатит (хрони- | |
чен автоимунен и хроничен вирусен | ||
хепатит В и С) 571.4 | ||
Хепатопротектори A05BA | до 1000 лв. | |
Имуномодулатори и имуносупре- | 100 % | |
сори L03AА04; L04AХ | от цената | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
60. | Чернодробни цирози 571.5; 571.6 | |
Имуномодулатори L03AА04 | 100 % | |
от цената | ||
Хепатопротектори A05BA | до 1000 лв. | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
Антиподагрозни лекарствени | ||
средства M04A | до 2000 лв. | |
Минерали A12BA | до 500 лв. | |
Препарати на жлъчната киселина | ||
А05АА | до 2000 лв. | |
ХI. | Болести на пикочно-половата | |
система 580-629 | ||
61. | Първични гломерулонефрити и | |
сателитни нефропатии (при кола- | ||
генози, интерстициални нефрити, | ||
амилоидоза, обменни и кръвни | ||
заболявания) 580 | ||
Цитостатици и имуносупресори | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
62. | Хронична бъбречна недостатъчност | |
II-III степен 585 | ||
Антианемични средства B03A; | 100 % | |
B03XА | от цената | |
Минерали A12AА03; A12AА04; | ||
А02АВ | до 1500 лв. | |
Активни метаболити на | 100 % | |
витамин D A11CC | от цената |
63. | Терминална хронична бъбречна недо- | |
статъчност на диализно лечение 585 | ||
Антианемични средства и комбина- | 100 % | |
ции В03А; В03ХА | от цената | |
Минерали A12AА03; A12AА04; | ||
А02АВ | до 1500 лв. | |
Активни метаболити на | 100 % | |
витамин D А11СС | от цената | |
Антипаратиреоидни хормони Н05ВА | 100 % | |
от цената | ||
Блокери на калциевите канали С08 | до 1000 лв. | |
Инхибитори на ангиотензин-конвер- | ||
тиращия ензим С02ЕА | до 5000 лв. | |
Антиадренергични средства с цен- | ||
трално действие С02А | до 500 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
С07А | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти В01АС | до 500 лв. | |
64. | Ендометриоза 617 | |
Прогестагени G03D | до 4000 лв. | |
Хормонални перорални контрацеп- | ||
тивни средства G03A | до 5000 лв. | |
Аналози на гонадотропин рилизинг | 100 % | |
хормона L02AE | от цената | |
ХII. | Бременност, раждане и следродов | |
период 630-676 | ||
65. | Инфекции на пикочополовия тракт | |
и асимптомна бактериурия, възник- | ||
нали по време на бременността 646.5; | ||
646.6 | ||
Антибактериални и антимикотични | ||
лекарствени средства G01А; J01C; | ||
J01D; J01F; J04AB | до 5000 лв. | |
66. | Профилактика и лечение на прежде- | |
временните раждания, прееклампсия, | ||
анемии по време на бременността | ||
644.0; 648.2; 648.9; 655 | ||
Бета-адреномиметици G02CA | до 5000 лв. | |
Спазмолитици А03А; А03В | до 1000 лв. | |
Антианемични средства В03А | до 2000 лв. | |
ХIII. | Болести на кожата и на подкож- | |
ните тъкани 680-709 | ||
67. | Дерматитис херпетиформис 694.0 | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. |
68. | Псориазис (артропатичен, еритро- | |
дермичен, пустулозен) 696.0 (713.3) | ||
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Имуносупресори и цитостатици | 100 % | |
L01ВА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1000 лв. | |
69. | Лупус еритематодес 695.4 | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Имуносупресори и цитостатици | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни и специфични антирев- | ||
матични лекарствени средства и | ||
аналгетици M01A; M01C; N02B | до 1500 лв. | |
70. | Пемфигус 694.4 | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Цитостатици и имуносупресори | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Антибактериални лекарствени | ||
средства J01 | до 2000 лв. | |
ХIV. | Болести на костно-артикуларната | |
система, на мускулите и на съе- | ||
динителната тъкан 710-739 | ||
71. | Артрити, свързани с инфекции (ин- | |
фекциозни и реактивни, вкл. | ||
синдром на Райтер) 711 | ||
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1500 лв. | |
Аминосалицилова киселина и по- | ||
добни лекарствени средства А07ЕС | до 8000 лв. | |
72. | Ревматоиден артрит и ювенилен | |
хроничен артрит 714.0; 714.3 | ||
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Цитостатици и имуносупресори | 100 % | |
L01АА01; L01ВА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1500 лв. | |
Специфични антиревматични | ||
лекарствени средства M01C | до 10 000 лв. | |
73. | Подагра 712.0 (274.0) | |
Антиподагрозни лекарствени | ||
средства M04A | до 5000 лв. | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици М01А; N02B | до 2000 лв. |
74. | Панартериитис нодоза и други вас- | |
кулити (първични и вторични) 446 | ||
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Цитостатици и имуносупресори | 100 % | |
L01АА01; L01ВА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства M01A | до 1000 лв. | |
Тромбоцитни антиагреганти и анти- | ||
коагуланти B01AC; В01АА | до 4000 лв. | |
75. | Дерматомиозит (полимиозит) 710.3 | |
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Имуносупресори и цитостатици | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1000 лв. | |
76. | Склеродермия прогресива 710.1 | |
Имуносупресори и цитостатици | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
и специфични противоревматични | ||
лекарствени средства M01A; M01C | до 1500 лв. | |
Периферни вазодилататори С04А | до 2000 лв. | |
77. | Болест на Бехчет 711.2 | |
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Имуносупресори и цитостатици | 100 % | |
L01АА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1000 лв. | |
78. | Смесена съединителнотъканна | |
болест 710.2; 710.9 | ||
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Цитостатици и имуносупресори | 100 % | |
L01АА01; L01ВА01; L04АХ01 | от цената | |
Нестероидни противовъзпалителни | ||
средства и аналгетици M01A; N02B | до 1000 лв. | |
Специфични антиревматични лекар- | ||
ствени средства M01C | до 10 000 лв. | |
79. | Болест на Бехтерев 720.0 | |
Кортикостероиди H02AB | до 1500 лв. | |
Аналгетици, нестероидни противо- | ||
възпалителни лекарствени средства | ||
M01A | до 2000 лв. | |
ХV. | Вродени аномалии и хромозомни | |
аномалии 740-758 |
80. | Сърдечно-съдови заболявания и | |
техните усложнения при деца над | ||
3-годишна възраст | ||
а) в продължение на 1 година след | ||
извършване на сърдечна операция; | ||
б) при хронични заболявания на сър- | ||
дечно-съдовата система (на миокарда, | ||
перикарда и ендокарда; неоперабилни | ||
вродени сърдечни малформации; деца | ||
с вродени и придобити сърдечни забо- | ||
лявания с тежки следоперативни хемо- | ||
динамични нарушения, водещи до инва- | ||
лидизация); | ||
в) ритъмни и проводни нарушения при | ||
оперирани и неоперирани; | ||
г) след операция за клапно протезиране | ||
416; 417; 423-429; 745; 746; 747 | ||
Сърдечни гликозиди C01AA | до 5000 лв. | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 1000 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Инхибитори на ангиотензин-конвер- | ||
тиращия ензим C02EA | до 5000 лв. | |
Антиаритмични средства C01B | до 10 000 лв. |
Забележка. При всички останали сърдечни или съдови |
заболявания, при които се налага използването на |
медикаменти, различни от посочените в този списък, |
да се ползват посочените в раздел "Сърдечно-съдова |
патология за възрастни". |
81. | Тежки ихтиози 757.1 | |
Лекарствени средства за лечение на | ||
ихтиоза D02AE; D05BB | до 5000 лв. | |
82. | Булозна епидермолиза 757.3 | |
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Антибактериални лекарствени | ||
средства D06A; J01FA | до 2000 лв. | |
83. Тежко болни с изтичане на чревно | ||
съдържимо, урина, гноевидни мате- | ||
рии или труднозаздравяващи рани | ||
V55 | ||
Превързочни материали и уро-, коло- | 100 % | |
и илеоколектори | от цената |
XVI. | Трансплантация на органи и тъкани | |
V42 | ||
84. | Състояние след трансплантация на | |
органи и тъкани V42 | ||
Кортикостероиди H02AB | до 500 лв. | |
Диуретици C03 | до 500 лв. | |
Блокери на калциевите канали C08 | до 1000 лв. | |
Инхибитори на ангиотензин-кон- | ||
вертиращия ензим C02EA | до 5000 лв. | |
Антиадренергични лекарствени | ||
средства с централно действие | ||
C02A | до 1000 лв. | |
Бета-адренорецепторни блокери | ||
C07A | до 500 лв. | |
Антибактериални лекарствени | ||
средства-антибиотици J01; | ||
G04AG | до 2000 лв. | |
Антимикотични лекарствени | ||
средства J02A | до 2000 лв. | |
Противовирусни лекарствени | ||
средства J05А | до 5000 лв | |
Антикоагуланти, антагонисти на | ||
витамин K B01AA | до 2000 лв | |
Мидриатици и циклоплегици- | ||
антихолинергични лекарствени | ||
средства S01FA | до 500 лв. | |
ХVII. | Травми и отравяния | |
85. | Хронични професионални отра- | |
вяния с тежки метали, органични | ||
разтворители, пестициди, пласт- | ||
маси и др. 983; 984; 985 | ||
Антидоти V03AB | 100 % | |
от цената |
Приложение № 2 към чл. 1, ал. 3
(Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 7 от 1999 г.)
Списък на животоспасяващи и животоподдържащи лекарства, |
заболяванията, за които се предписват, здравните |
заведения, които издават протоколи и предписват |
рецепти за тях, и аптеките, които отпускат лекар- |
ствата, изплащани от бюджета на Министерството на |
здравеопазването |
Заболяване | Лекарства | Здравни заведения, | Здравни заве- | Аптеки, |
и състояние | които имат право | дения, в които | отпускащи | |
да издават | лекарите имат | лекарства | ||
протоколи | право да пред- | |||
писват лекар- | ||||
ства | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. Хипофизарен | Растежен | Университетска | Университетска | Болничната |
нанизъм | хормон - | болница по педиа- | болница по пе- | аптека на |
(включително | Соматотропинум | трия към Медицин- | диатрия към | Университет- |
и при синдром | (рекомбинантен) | ски университет | ски университет | ска болница |
на Търнер) | (МУ) - София, Дет- | (МУ) - София, Дет- | по педиатрия | |
ска клиника по ен- | ска клиника по ен- | към МУ - София | ||
докринология | докринология | |||
2. Състояние | Циклоспоринум | Университетски | Университетски | Болничните |
след транс- | Азатиопринум | болници към МУ - | болници към МУ - | аптеки на |
плантация на | Преднизонум | София, в които има | София, вкоито | МУ-София |
органи и тъ- | Метилпреднизо- | диспансер за наб- | в които има | в които има диспан- |
кани | лонум | людение на случаи- | диспансер за на- | сер за наблюдение |
те след трансплан- | блюдение на | на случаите след | ||
тация на тъкани и | случаите след | трансплантация на | ||
органи | трансплантация | тъкани и | ||
на тъкани и органи | органи |
3. Терминална | Еритропоетинум | Университетски и | Университет ски и | Болничните |
бъбречна недо- | институтски болни- | институтски | аптеки на | |
статъчност на | ци към МУ и ВМИ, | болници към МУ | здравните | |
хемодиализно | НИСМ "Пирогов", | и ВМИ, НИСМ | заведения, | |
лечение | обединени районни | "Пирогов", | посочени в | |
и общински болни- | обединени ра- | колони № 3 | ||
ци, в които има | йонни и общин- | и 4 | ||
центрове за хемо- | ски болници, в | |||
диализа | които има цен- | |||
рове за хемо- | ||||
диализа |
4. Таласемия | Железни хелатни | Национален център | Здравните за- | Болничните |
майор | препарати: де- | по клинична и | ведения, посо- | аптеки на |
фероксаминум | трансфузионна хе- | чени в колона | здравните | |
мезилас | матология, универ- | № 3 | заведения, | |
ситетски болници | посочени в | |||
към МУ - София, | колони № 3 | |||
болници към оста- | и 4 | |||
налите медицински | ||||
университети и | ||||
институти, в чиито | ||||
клиники се лекуват | ||||
болни по профила | ||||
на заболяването и | ||||
обединени районни | ||||
болници |
5. Вроде- | Антихе- | Национа- | Здравните | Болнич- |
ни коагу- | мофилни | лен център | заведения, | ните |
лопатии | лекарстве- | по клинич- | посочени в | аптеки |
ни средс- | на и транс- | колона | на здрав- | |
тва (кръв- | фузионна | № 3 | ните заве- | |
ни коагу- | хематоло- | дения, | ||
лационни | гия, уни- | посочени | ||
фактори - VII и | верситетски | в колони | ||
VIII и | болници | № 3 и 4 | ||
IХ) | към МУ- | |||
София, | ||||
болници към | ||||
останалите | ||||
медицински | ||||
университети | ||||
и институти, | ||||
в чиито кли- | ||||
ники се леку- | ||||
ват болни по | ||||
профила на | ||||
заболяване- | ||||
то, и обеди- | ||||
нени район- | ||||
ни болници |
6. Фенилкето- | Храни, | Университетска | Здравните за- | Болничните |
нурия и други | използвани ка- | болница по педиат- | ведения, по- | аптеки на |
веществообмен- | то медикаменти | рия към МУ - София | сочени в коло- | здравните |
ни заболявания | (клиниките, в кои- | на № 3 | заведения, | |
то се лекуват бол- | посочени в | |||
ни по профила на | колони № 3 | |||
заболяването) | и 4 |
7. Муковисци- | Панкреасни | Детските клиники | Здравните за- | Болничните |
доза | ензимни препа- | на университетски- | ведения, посо- | аптеки на |
рати | те болници при | чени в колона | здравните | |
МУ - София, и бол- | № 3 | заведения, | ||
ниците на остана- | посочени в | |||
лите медицински | колони № 3 | |||
университети и | и 4 | |||
институти, в кои- | ||||
то се лекуват | ||||
болни по профила | ||||
на заболяването |
плантация на | Преднизонум | София, в които има | София, вкоито | МУ-София |
органи и тъ- | Метилпреднизо- | диспансер за наб- | в които има | в които има диспан- |
кани | лонум | людение на случаи- | диспансер за на- | сер за наблюдение |
те след трансплан- | блюдение на | на случаите след | ||
тация на тъкани и | случаите след | трансплантация на | ||
органи | трансплантация | тъкани и | ||
на тъкани и органи | органи |
3. Терминална | Еритропоетинум | Университетски и | Университет ски и | Болничните |
бъбречна недо- | институтски болни- | институтски | аптеки на | |
статъчност на | ци към МУ и ВМИ, | болници към МУ | здравните | |
хемодиализно | НИСМ "Пирогов", | и ВМИ, НИСМ | заведения, | |
лечение | обединени районни | "Пирогов", | посочени в | |
и общински болни- | обединени ра- | колони № 3 | ||
ци, в които има | йонни и общин- | и 4 | ||
центрове за хемо- | ски болници, в | |||
диализа | които има цен- | |||
рове за хемо- | ||||
диализа |
4. Таласемия | Железни хелатни | Национален център | Здравните за- | Болничните |
майор | препарати: де- | по клинична и | ведения, посо- | аптеки на |
фероксаминум | трансфузионна хе- | чени в колона | здравните | |
мезилас | матология, универ- | № 3 | заведения, | |
ситетски болници | посочени в | |||
към МУ - София, | колони № 3 | |||
болници към оста- | и 4 | |||
налите медицински | ||||
университети и | ||||
институти, в чиито | ||||
клиники се лекуват | ||||
болни по профила | ||||
на заболяването и | ||||
обединени районни | ||||
болници |
9. Безвкусен | Дезмопресинум | Университетски | Здравните за- | Аптеките, |
диабет | болници към МУ - | ведения, посо- | определени | |
София, болници към | чени в колона | т РЦЗ, и | ||
останалите универ- | № 3, работни- | болнични | ||
ситети и институ- | ческите поли- | аптеки | ||
ти, в които има | клиники, поли- | |||
клиника за диабет- | клиниките от | |||
ноболни, обединени | IV и V функци- | |||
районни и общински | онален тип | |||
болници, центрове | ||||
за диабетноболни, | ||||
необединени град- | ||||
ски поликлиники, | ||||
в които има ендо- | ||||
кринолог |
10. Паркинсо- | Допаминергични | Републикански нев- | Здравните за- | Аптеките, |
низъм | средства: | рологичен диспан- | ведения, посо- | определени |
Леводопум | сер към Универси- | чени в колона | от РЦЗ, и | |
тетска болница по | № 3 | болнични | ||
неврология и пси- | аптеки | |||
хиатрия - IV км, | ||||
университетски | ||||
болници към МУ - | ||||
София, болниците | ||||
към останалите ме- | ||||
дицински универси- | ||||
тети и институти, | ||||
в които има клини- | ||||
ки за лечение на | ||||
болни по профила | ||||
на заболяването, | ||||
обединени районни | ||||
и общински болници | ||||
и необединени | ||||
градски поликлини- | ||||
ки, в които има | ||||
невролог |
11. (Изм. - ДВ, бр. 106 | ||||
от 1997 г.) | ||||
Злокаче- | Аминоглуте- | Национален онколо- | Здравните за- | Аптеките |
ствени забо- | мидум - табл. | гичен център, На- | ведения, посо- | на здравни- |
лявания | Блеомицинум - | ционален център по | чени в колона | те заведе- |
фл. | клинична и транс- | 3 | ния посоче- | |
БЦЖ-ваксина | фузионна хематоло- | ни в колона 4, | ||
интравезикал- | гия, Клиника по | без ВМИ- | ||
на - фл. | детска онкохемато- | Стара | ||
Букулфанум - | логия при Държавна | Загора | ||
табл. | университетска | |||
Бекалутамидум - | болница "Царица | |||
табл. | Йоанна" към МУ - | |||
Кармустинум - | София, онкологич- | |||
фл. | ните диспансери и | |||
Хлорамбуцилум - | специализираните | |||
табл. | клиники към оста- | |||
Цисплатинум - | налите медицински | |||
фл. | университети и | |||
Циклофосфами- | институти | |||
дум - фл. табл. | и останалите | |||
обединени | ||||
районни болници | ||||
на територията на | ||||
общините, в които | ||||
няма онкологичен | ||||
диспансер, но има | ||||
разкрит онкологичен | ||||
кабинет с лекар | ||||
специалист-онколог, | ||||
съгласувано със | ||||
съответния онколо- | ||||
гичен диспансер, | ||||
обслужващ болните | ||||
на дадения район | ||||
Ципротерони | ||||
ацетос - табл. | ||||
и амп. | ||||
Дакарбазинум - | ||||
фл. | ||||
Дексаметазо- | ||||
нум - амп. | ||||
Доксорубицини | ||||
хлоридум - фл. | ||||
Епирубицини |
хидрохлоридум - | ||||
фл. | ||||
Еритропоети- | ||||
нум - амп. | ||||
Етопозидум - | ||||
фл. | ||||
Флуороураци- | ||||
лум - фл. | ||||
Флутамидум - | ||||
табл. | ||||
Филграстинум - | ||||
фл. | ||||
Молграмусти- | ||||
нум - фл. | ||||
Интерферонум- | ||||
алфа - фл. | ||||
Ломустинум - | ||||
капс. | ||||
Калций фоли- | ||||
нас - фл. | ||||
Медроксипро- | ||||
гестерони | ||||
ацетас - табл. | ||||
Метотракса- | ||||
тум - фл. | ||||
Митомицинум - | ||||
амп. | ||||
Митоксантрони - | ||||
фл. | ||||
Мелфаланум - | ||||
табл. | ||||
Меркаптопури- | ||||
нум - табл. | ||||
Прокарбазинум - | ||||
капс. | ||||
Тамоксифенум - | ||||
табл. | ||||
Тенипозидум - | ||||
амп. | ||||
Трописетронум - | ||||
табл. амп. | ||||
Винбластинум - | ||||
фл. |
Винкристинум - | ||||
фл. | ||||
Мезнум - амп. | ||||
Фосфестролум | ||||
натрикум - | ||||
табл. | ||||
Доцетаксел | ||||
трихидрат - фл. | ||||
Цитарабинум - | ||||
фл. | ||||
Госерелинум - | ||||
фл. | ||||
Ондансетронум - | ||||
амп. табл. | ||||
Гранисетронум - | ||||
амп. | ||||
Карбоплатин - | ||||
фл. | ||||
Паклитаксел | ||||
ЗОМГ - фл. | ||||
Винорелбинум - | ||||
фл. | ||||
Кладрибине - | ||||
фл. | ||||
Ифосфамид - фл. | ||||
Дактиномицин - | ||||
фл. | ||||
Ленограстим | ||||
флакони | ||||
Аспарагиназум | ||||
флакони |
12. СПИН | AZT | Инфекциозна бол- | Инфекциозна | Болничната |
Ламивудин, | ница - София | болница - | аптека на | |
Индинавир, | София | Инфекциозна | ||
Ритонавир и | болница - | |||
Сангвинавир | София |
Приложение № 3 към чл. 2
Списък на лекарствените средства, отпускани |
безплатно или срещу частично заплащане на |
деца от 0 до 3 години, 11 месеца и 29 дни |
I. | Antibiotica |
1. Amopen-caps., sir. | |
2. Ampicillin-caps., sir. | |
3. Cephalexin-caps., tabl., sir. | |
4. Erythran-tabl., sir. | |
5. Gentamycin-amp.: 10, 20, 40 mg | |
6. Penicillin-flac., tabl. | |
7. Tubocin-caps., sir. | |
II. | Chimioterapeutica |
1. Trimezol-sir., tabl. 120 mg | |
2. Nelidix-tabl., sir. | |
3. 5-Nitrox-tabl. | |
III. | Analgetica, antipyretica |
1. Amidophen-tabl., sir., supp. | |
2. Amidophen cum Nd citricum-sir. | |
3. Paracetamol-tabl., sir. | |
4. Analgin-flac. | |
IV. | Expectorantia |
1. Tussiphen-bebe | |
2. Tussiphen | |
3. Expectorans 1 et 2 | |
4. Siracol | |
5. Dimex | |
6. Broncholytin | |
7. Bromhexin | |
V. | Капки за нос, очи и др. |
1. Sol. Sulfacetamidi | |
2. Eurotalgin | |
3. Otalgeton | |
4. Xylopharm 0,05 % | |
5. Sol. Collargoli |
Приложение № 4 към чл. 3, ал. 1
Министерство | |
на здравеопазването | |
КАРТА | |
за предписване и получаване | |
на лекарства | |
Заболя- | Заб. № | Прил. | Прото- | Изпл. | Лекар |
вания | № | кол № | рег. № | (п.) |
1. |
2. |
3. |
4. |
Лекар-рег. № | Ръководител на |
здр. заведение: | ||
(име) | (подпис) | |
(подпис и печат) | ||
Бл. МЗ № 132б |
Предписани лекарства |
Дата | Лек. Гр. | Наимено- | Количе- | Лекар, подпис, |
№ | вание | ство | печат |
Отпуснати лекарства |
Дата | Цена | Лимит лек. | Аптекар, подпис, |
Гр. № | печат |
Приложение № 5 към чл. 3, ал. 1
Указания за работа с картата за предписване и получаване на лекарства и храни
1. Карта обр. № 132б се издава от публичното здравно заведение, обслужващо лицето по местоживеене.
2. Фелдшерите издават картата обр. 132б след писмена консултация с лекаря, отговарящ за съответния фелдшерски здравен пункт.
3. Картата обр. № 132б се издава на основание данните от личната амбулаторна карта на болните с уточнена диагноза на заболяването чрез съответните инструментални, клинико-лабораторни и други видове изследвания и консултации, ако това е било необходимо на лекуващия лекар.
4. В картата се попълват ясно и четливо:
а) наименованието на издаващото здравно заведение;
б) името на болния, единният му граждански номер и адресът на постоянно местоживеене, регистриран в паспорта, който се представя;
в) заболяването (заболяванията) с текст и съответният номер от списъка на заболяванията по приложения № 1, 2 и 3 и номерът на протокола;
г) изплащащото заведение-здравно заведение, община или Министерството на здравеопазването (вписва се само регистрационният номер на определената изплащаща структура, т.е. здравното заведение или общината, а когато това е Министерството на здравеопазването, се нанася само "МЗ");
д) името на издаващия картата и регистрационният му номер.
5. Попълнените карти се извеждат в журнал учетна форма № 134, след което върху картата се поставя печат на здравното заведение върху подписа на лицето, попълнило картата. Изходящият номер на картата се състои от регистрационния номер на здравното заведение, поредния номер от журнала и последните две цифри на годината, в която е издадена картата. Всяка страница от журнала се изписва в два екземпляра. Единият екземпляр от страницата се изпраща в РЦЗ, който служи за входен документ за автоматизираната система за контрол.
6. В личната амбулаторна карта на лицето се вписва датата на връчването на картата и получателят се подписва.
7. Поправки в паспортната част на картата не се допускат, а когато това се налага, направилият поправката се подписва и подпечатва с печата на здравното заведение.
8. Когато картата бъде изчерпана, се издава втора карта под същия номер, първата се съхранява в личната амбулаторна карта на лицето.
9. За загубена или унищожена карта се издава нова карта в 3-дневен срок след подаване на молба до ръководителя на съответното здравно заведение. Картата се издава с нов номер. При извеждане на картата в последната графа на журнала и върху нея се маркира буквата "Д". В този случай лицето заплаща сума в размер 100 лв., която се внася в извънбюджетната сметка на здравното заведение.
10. При отпадане на основанието за получаване на лекарства здравното заведение, издало картата, уведомява РЦЗ за това съгласно методическите указания към автоматизираната система за контрол.
11. Лекарят (фелдшерът), който предписва лекарства, попълва всички реквизити на картата. Всяко лекарство се вписва на отделен ред. За всяко заболяване се води отделен лист на картата.
12. Лекарят (фелдшерът) преди издаването на рецепта за безплатно или частично платено домашно лечение се информира от картата кога и какви лекарства са били предписани и отпуснати на болния, като се съобразява с датата на изпълнение на рецептата от предишния месец.
13. Преди изпълнението на рецептата аптекарят се информира от картата дали предписаните лекарства
не са надхвърлили съответния лимит за месеца съгласно приложение № 1 и дали съответстват по вид съгласно издадения протокол за заболяванията по приложение № 2.
14. При изпълнението на рецептата аптекарят вписва в картата датата на отпускането, цената на лекарството и лимита на съответната лекарствена група.
15. Всяко заболяване съгласно приложения № 1, 2 и 3 се регистрира на отделна страница в картата.
Приложение № 6 към чл. 3, ал. 2
МЗ-Здравно заведение | ЖУРНАЛ |
на издадените карти | |
за безплатни (частично | |
платени) лекарства | |
Поред. | Името | ЕГН | Заболя- | Рег. № | Забе- |
№/год. | на лицето, | ване № | на | лежка | |
получило | лекаря | ||||
картата |
Бл. МЗ № 134 |
Приложение № 7 към чл. 7, ал. 1
Образец на рецепта |
Министерство на здравеопазването |
Лекар: ................................................ | |
Дата: ................................................. | |
Плащ. здр. зав. ................................. | |
Цена | Сума за изплащане |
Лек. Гр. № | Rp. |
Лимит | |
% | |
Лек. Гр. № | |
Лимит | |
% | |
Лек. Гр. № | |
Лимит | |
% | |
(подпис и печат) | |
За: | Възраст |
Адрес: ул. | № |
гр./с. | |
Отпуснал: | Получил: |
Бл. МЗ № 132в |
Приложение № 8 към чл. 16
Аптека | |
рег. № | на изпълнените рецепти (Протокола) |
за лекарствени средства | |
(плащащо здравно заведение) |
№ | Стойност | Рег. № | Карта № | Заболяване № |
по ред | лева/ст. | на лекаря | Приложение № |
Бл. МЗ № 135 |
Приложение № 9 към чл. 23, ал. 1
Министерство | |
на здравеопазването | за предписване на лекарства |
(здравно заведение) |
Днес, ...................., комисия в състав (имена, длъжност, |
специалност): |
се събра и разгледа представената от лекуващия |
лекар медицинска документация, включваща и анам- |
неза и статус на лицето (име, презиме и фамилия на |
болния): |
Въз основа на горното комисията установи, че болни- |
ят страда от: |
Комисията предлага по-нататъшното лечение на бол- |
ния да продължи / да започне със следното регистрирано |
лекарствено средство: |
(наименование на лекарственото средство) |
за срок ................. от ...............месеца |
Рецептата за лекарството да се издаде по т. ....... от прило- |
жение № 2 |
(наименование на здр. заведение, от чиято болнична аптека ще |
се получи, или аптеката, определена от РЦЗ) |
(трите имена на ръководителя | |
на здр. заведение, назначил | |
комисията) | |
Дата:.................(печат) |
Приложение № 10 към чл. 23, ал. 4
(Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.)
Показания за предписване на различни видове инсулини, писалки и перорални антидиабетни лекарствени средства
I. Показания за лечение с човешки инсулини:
(Точка I. отм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.)
II. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1999 г.) Показания за лечение на болни от диабет с инжектиращи устройства:
1. Деца от 0 до 18-годишна възраст.
2. Бременни жени.
3. Лица с увредено зрение.
4. Лица до 30 години на интензифицирано лечение с инсулин.
III. Показания за лечение с перорални средства:
В зависимост от протичането на заболяването се определя видът на пероралното средство за всеки пациент, като се има предвид индивидуалната му ефективност за постигане на пълен гликемичен контрол.
Приложение № 11 към чл. 27, ал. 1
Аптека | |
рег. № | на изпълнените рецепти за безплатни |
лекарствени средства за | |
заболяванията по | |
приложение № 2 | |
(здравно заведение) |
№ | Код на | Код на | Вид на | Коли- | Рег. | Кар- | Забо- |
по | заболя- | лекар- | лекар- | чество | № | та | лява- |
ред | ване | ство- | ство- | на | № | не | |
то | то | лека- | № | ||||
ря |
Приложение № 12 към чл. 28
Районен център |
по здравеопазване |
Сведение |
за заявените и доставени животоспасяващи лекарства |
№ | Брой | Наимено- | Заявено | Доста- | Разход- | Налич- |
по | болни | вание на | коли- | вено | вано | но ко- |
ред | лекарст | чество | коли- | коли- | личес- | |
вото | чество | чество | тво |
(трите имена и тел.) | (подпис) |