НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ
НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ ОТ 1997 Г.
Обн. ДВ. бр.95 от 21 Октомври 1997г., отм. ДВ. бр.37 от 5 Май 2000г.
Отменено основание. Виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 68 на Министерския съвет от 27 април 2000 г. за приемане на Наредба за изискванията към дейността на инвестиционните посредници, с който се отменя Постановление № 371 на Министерския съвет от 1997 г. за приемане на Наредба за изискванията към дейността на инвестиционните посредници - ДВ, бр. 37 от 5 май 2000 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази наредба се уреждат изискванията към инвестиционните посредници, свързани със сключването и изпълнението на договори с клиентите, с воденето на отчетност и съхраняването на информация, с вътрешната организация, както и с условията и реда за разкриване на информация.
Глава втора.
ОТНОШЕНИЯ С КЛИЕНТИТЕ
Раздел I.
Общи разпоредби
Чл. 2. (1) При извършване на сделки с ценни книжа инвестиционният посредник е длъжен да полага дължимата грижа за интересите на клиента. Когато извършва сделки за сметка на клиенти, инвестиционният посредник е длъжен да предпочита интереса на клиентите си пред своя собствен интерес, както и да сключва сделките при най - добрите условия.
(2) Инвестиционният посредник не може да предлага съвети на инвеститори, които не са поискали това, или консултации по въпроси, които не са му поставени.
(3) Забраната по ал. 2 не засяга:
1. рекламната дейност на инвестиционния посредник, когато рекламните материали и публикации са адресирани до неограничен кръг лица и съдържат обща информация за извършваната дейност;
2. задължението на инвестиционния посредник да информира клиентите си за рисковете, свързани със сделките с ценни книжа.
(4) Инвестиционният посредник е длъжен да третира справедливо клиентите си, като изисква от тях информация за финансовите им възможности, инвестиционните цели, опит и готовност да рискуват и съобразява съветите и препоръките си с получената информация.
(5) Инвестиционният посредник е длъжен да се мотивира, когато дава съвети и препоръки на клиентите си. Инвестиционният посредник не може да дава препоръки, мотивирани единствено от стремеж да се получи възнаграждение.
(6) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява по подходящ начин информацията, получена от клиентите му за финансовите им възможности, инвестиционни цели, опит и готовност да рискуват, както и за дадените им съвети и препоръки, заедно с мотивите.
(7) Инвестиционният посредник и неговите служители не могат да използват получената информация във вреда на клиентите, в собствена полза или в полза на трети лица.
Чл. 3. Рекламните материали и публикации на инвестиционния посредник не могат да съдържат невярна или заблуждаваща информация.
Чл. 4. (1) Инвестиционният посредник не може:
1. да извършва дейност за сметка на клиент, ако не е информирал клиента по подходящ начин за потенциалните конфликти на интереси, както и за конкретните конфликти на интереси, ако с това няма да се наруши съществуващо задължение за спазване на поверителност или да се застрашат интересите на друг клиент, включително в случаите, когато:
а) инвестиционният посредник или негов брокер е придобил или може да придобие ценни книжа, чието закупуване препоръчва на клиента, или извършва сделки за собствена сметка с тези ценни книжа;
б) е предвидено специално възнаграждение за инвестиционния посредник или за брокера, ако препоръчваната сделка бъде извършена;
в) може да възникне или е възникнал конфликт с интереса на друг клиент на инвестиционния посредник;
2. да предоставя невярна информация, включително за:
а) цената или стойността на ценната книга;
б) емитента;
в) имуществените задължения, произтичащи от сделки с ценни книжа;
3. да извършва сделки за сметка на клиенти в обем или с честота, за които според обстоятелствата може да се приеме, че се извършват единствено в интерес на инвестиционния посредник;
4. да прави симулативни предложения за сключване на сделки, да разпространява неверни слухове, както и да извършва други заблуждаващи действия във връзка с цената или обема на сделките с ценни книжа;
5. да дава пари в заем за закупуване на ценни книжа, да извършва продажби на ценни книжа, които не са изцяло изплатени, или да изпълнява нареждания за закупуване на ценни книжа, преди да е получил паричните средства, необходими за заплащането им.
(2) Забраната по ал. 1, т. 3 не се прилага за сделки, за извършването на които клиентът е дал изрични нареждания по своя инициатива.
(3) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява по подходящ начин копие от информацията, която е предоставил на отделните си клиенти съгласно ал. 1.
Чл. 5. (1) Инвестиционният посредник е длъжен да информира клиентите си за:
1. правата на ценните книжа в случаите, когато дава препоръки за сключване на сделки с такива ценни книжа;
2. рисковете, свързани с инвестирането и сделките с ценни книжа;
3. видовете разходи за клиента и начина на изчисляването им.
(2) При приемане на нареждания, давани от клиент изключително по негова собствена инициатива, инвестиционният посредник е длъжен да го информира за явните рискове, свързани със сделката, за която се отнася нареждането, освен ако клиентът вече е бил информиран писмено за тези рискове по повод на предишни нареждания.
(3) По време на действието на договор инвестиционният посредник е длъжен да предоставя на разположение на клиента си достъпната му информация, която е от значение за цената на ценните книжа - предмет на сделки, ако с това не се нарушава законова забрана. Това изискване не се прилага в случаите на управление на инвестиционен портфейл по собствена преценка без специални нареждания от клиента, както и при изпълнение на нареждания, давани изключително по собствена инициатива на клиента.
(4) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява копие от информацията и документите, предоставени на разположение на клиентите му по реда на предходните алинеи.
Раздел II.
Задължения във връзка със сключването на договор
Чл. 6. (1) Инвестиционният посредник е длъжен да сключва договорите с клиентите си при общи условия, предварително одобрени от комисията. Общите условия се излагат на видно и достъпно място в помещението, в което инвестиционният посредник извършва сделките с ценни книжа.
(2) Инвестиционният посредник е длъжен да дава по подходящ начин възможност на клиентите да се запознаят със съдържанието на общите условия и да сключва договорите си с тях на базата на тези общи условия.
Чл. 7. Общите условия трябва да съдържат съответно:
1. данни за инвестиционния посредник, включващи:
а) фирмата, номера на вписване в регистъра на комисията, номера и датата на издаденото разрешение, номера, партидата, тома и страницата на вписването на дружеството в търговския регистър, идентификационен код по регистър БУЛСТАТ и данъчен номер;
б) предмета на дейност;
в) ограниченията и изискванията към дейността съгласно Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества и наредбите по прилагането му;
2. уредба на правата и задълженията на инвестиционния посредник, по - специално:
а) дължима грижа при изпълнение на договора, както и предпочитане на интереса на клиента пред собствения интерес;
б) посочване, че обемът на представителната власт се определя с всеки конкретен договор или с пълномощно;
в) посочване, че конкретните условия и срокове се определят с конкретния договор;
г) условията и реда за преупълномощаване и заместване;
д) изрично посочване, че цялата изгода принадлежи на клиента, ако инвестиционният посредник сключи и изпълни сделката при условия, по - благоприятни от тези, които е установил клиентът;
е) условията, при които инвестиционният посредник може да договаря сам със себе си;
ж) условията, реда и формата за отказ от изпълнение на нареждане;
з) условията за изпълнение на допълнителни нареждания на клиента;
и) условията за отклоняване от поръчката и последиците от него;
к) задължение за незабавно уведомяване на клиента за сключена сделка и начин на уведомяване;
л) реда за даване на отчет, както и за прехвърляне на правата на клиента, когато сделката е извършена от свое име;
м) условията и сроковете за периодично отчитане пред клиента;
н) условията за съхраняване на ценните книжа, паричните средства и другото имущество, получени във връзка с поръчката или придобити по сключената сделка;
о) отговорността за неизпълнение на договорните задължения;
п) възнаграждението;
3. правата и задълженията на клиента, по - специално:
а) правото да изисква точно изпълнение на договорните задължения от страна на инвестиционния посредник;
б) задължението да дава ясни, точни и изчерпателни нареждания, свързани с изпълнението на договорните отношения, в писмена форма;
в) реда и формата за даване на нарежданията;
г) условията, реда и формата за оттегляне на нарежданията;
д) посочване, че рискът се носи от клиента;
е) реда за приемане на отчетите и за информиране относно възражения по тях;
4. условията и реда за изменение и прекратяване на договорите с клиентите;
5. условията и реда за изменение и допълнение на общите условия, посочване, че изменянето или заменянето на общите условия има сила за насрещната страна само ако й е било съобщено и тя не е съобщила в дадения й писмено достатъчен срок, че го отхвърля;
6. при управление на индивидуален портфейл от ценни книжа по собствена преценка без специални нареждания от клиента, и:
а) операциите, за извършване на които инвестиционният посредник се овластява;
б) посочване, че клиентът предварително дава потвърждението си за всяка операция или сделка, извършена от инвестиционния посредник съгласно общите условия и клаузите на договора;
в) инвестиционните цели, както и ограниченията на инвестиционната дейност, ако има такива;
г) изрично посочване, че ценните книжа и паричните средства на клиента се управляват изцяло за негова сметка и риск;
7. клауза, че клиентът е получил информацията, която инвестиционният посредник е длъжен да му предостави съгласно Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества и наредбите по прилагането му, и че е наясно с рисковете, свързани с инвестирането и със сделките с ценни книжа;
8. приложим закон и начин за разумно и справедливо уреждане на споровете.
Чл. 8. При сключване на договор с клиент се изисква да бъде открита сметка за ценните книжа или паричните средства за извършване на сделките, съответно да бъде представено удостоверение от банка, че съответните ценни книжа или парични средства са депозирани при нея и ще бъдат блокирани в случай на сделка.
Раздел III.
Текущо информиране
Чл. 9. (1) Инвестиционният посредник, който е сключил договор за управление на индивидуален портфейл от ценни книжа по собствена преценка без нареждане от клиента, е длъжен най - малко в края на всяко тримесечие да изпраща на посочения от клиента адрес отчет за:
1. подбора на инвестициите, състава и диверсификацията на портфейла, като посочва пазарната му стойност в началото и края на отчетния период;
2. пазарното състояние на ценните книжа в портфейла;
3. метода на оценяване на ценните книжа в портфейла;
4. подробности за сделките по управлението на портфейла, сключени през отчетния период, включително ценните книжа, върху които е учреден залог;
5. извършените за клиента разходи и начина за тяхното изчисляване.
(2) Към отчета по ал. 1 инвестиционният посредник прилага всички документи, които е подписал, приел или предал за сметка на клиента, както и тези, които удостоверяват извършените за негова сметка правни действия.
(3) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява копие от отчетите и документите по ал. 1 и 2.
Чл. 10. (1) След сключване на сделка за сметка на клиент инвестиционният посредник е длъжен да му изпрати в 7 - дневен срок писмено потвърждение за сключената сделка, което трябва да съдържа поне следната информация:
1. трите имена и адреса на клиента или фирмата, седалището и адреса на управление, съответно идентификационния код на клиента, както и на другата страна по договора;
2. вида на сключената сделка;
3. вида, броя, единичната и общата стойност на ценните книжа;
4. датата, времето и мястото на извършване на сделката;
5. условията, времето и мястото на предаване на ценните книжа, съответно сертификатите;
6. датата и мястото на сетълмента;
7. разходите за клиента, включително възнаграждението на инвестиционния посредник и на трети лица, ако има такива;
8. дивидента или купоните;
9. пазара, на който е извършена сделката;
10. посочване дали инвестиционният посредник е препоръчал сделката, съответно е посъветвал клиента да не я сключва, или сделката изобщо не е била предмет на препоръки или съвети от страна на инвестиционния посредник;
11. други условия, приложими към сделката.
(2) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява по подходящ начин копия от потвържденията по ал. 1.
Чл. 11. Инвестиционният посредник е длъжен незабавно да уведомява клиентите си за всяка съществена промяна в неговата организация и дейност, която може да се отрази на изпълнението на сключен договор.
Чл. 12. Инвестиционният посредник предоставя на клиентите си информацията по тази глава на хартиен носител или по друг подходящ начин.
Глава трета.
АДМИНИСТРАТИВНА СИСТЕМА
Раздел I.
Водене на отчетност и съхраняване на информация
Чл. 13. (1) Инвестиционният посредник е длъжен да води дневника по чл. 58 от Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества на хартиен и магнитен носител.
(2) При загубване на информация в случай на техническа авария инвестиционният посредник е длъжен да я възстанови в двуседмичен срок.
Чл. 14. В дневника се вписват най - малко следните данни:
1. трите имена и адресът или фирмата, седалището и адресът на управление на клиенти;
2. датата и времето на получаване на нареждането, съответно на оттеглянето му;
3. видът и броят на ценните книжа, за които се отнася нареждането, както и номерата на сертификатите при нареждане за продажба;
4. единичната цена и общата стойност на поръчката;
5. видът на нареждането и правата, предоставени на инвестиционния посредник с него;
6. срокът на валидност на нареждането, ако има такъв; лицето, приело и вписало нареждането в дневника.
Чл. 15. (1) Инвестиционният посредник, който извършва дейност за сметка на клиентите си, трябва освен данните по чл. 14 да поддържа ежедневно и информация за:
1. сделките с ценни книжа, извършени за сметка на клиентите, които дават нареждания, включваща:
а) вида на извършената сделка;
б) трите имена и адреса или фирмата, седалището и адреса на управление на страните по сделката;
в) номера и датата на емисията, вида и броя на ценните книжа, за които се отнася сделката, съответно падежа и дохода до падежа;
г) датата, времето и мястото на извършване на сделката;
д) лицето, с чието посредничество е извършена сделката;
е) имуществените задължения, произтекли от сделката;
ж) датата и мястото на извършване на сетълмента;
з) единичната цена и общата стойност на сделката;
и) възнаграждението, включително възнаграждението за брокера, който е извършил сделката, ако такова се предвижда, както и другите разходи за клиента;
к) името на брокера, извършил сделката;
л) пазара, на който е извършена сделката;
2. ценните книжа, предложени чрез публична подписка и записани за сметка на клиента, който дава нареждания:
а) фирмата на емитента и на поемателя на емисията, ако има такъв;
б) цената, на която клиентът е записал ценните книжа;
в) броят и цената на ценните книжа, съответно номерата на сертификатите, които са разпределени за клиента след края на подписката;
г) датата, времето и мястото на предаване на разпределените ценни книжа, съответно удостоверенията за тях, и на извършване на вноските срещу записаните ценни книжа;
д) системата за разпределение, приложена (включително от поемателя) относно записаните за сметка на клиента ценни книжа;
3. ценните книжа, паричните средства и другите финансови инструменти, съхранявани за сметка на клиента, който дава нареждания:
а) ценните книжа на открит депозит (депозит на виждане);
б) паричните средства и ценните книжа, съхранявани за клиента;
в) ценните книжа, предоставени като обезпечение за заем;
г) ценните книжа, предоставени за обезпечаване на други задължения.
(2) Изискванията по ал. 1 се прилагат съответно и за сделките, които инвестиционните посредници извършват за собствена сметка.
Чл. 16. (1) Инвестиционният посредник е длъжен да поддържа система за водене на ежедневна отчетност относно:
1. състоянието на активите и пасивите;
2. приходите и разходите;
3. предоставените и получените гаранции и обезпечения.
(2) Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява по достъпен и подходящ за ползване начин цялата документация, свързана с дейността му, включително отнасящата се до вътрешната му организация, сключените договори със или за сметка на клиенти и актуален списък на клиентите, договорите за собствена сметка, откритите сметки и другите търговски сделки с трети лица, отношенията с персонала, както и външната кореспонденция.
Раздел II.
Вътрешна организация
Чл. 17. (1) Инвестиционният посредник е длъжен да прилага подходящи мерки за съхраняване на ценните книжа и паричните средства на клиентите и за отделяне на собствения портфейл от ценни книжа от този на инвеститорите.
(2) Инвестиционният посредник не може да използва ценните книжа и паричните средства на клиентите си за цели, които не са свързани с дейността, която той извършва за тяхна сметка.
(3) Мерките по ал. 1 трябва да осигуряват гаранции за запазване на имуществените права на клиентите, свързани с принадлежащите им ценни книжа и парични средства.
Чл. 18. (1) Инвестиционният посреднике длъжен да притежава вътрешна организация, която:
1. да създаде условия за избягване на конфликти на интереси между инвестиционния посредник и клиентите му, както и между клиентите помежду им, а когато такива конфликти са неизбежни - да осигури справедливо третиране на клиентите, и разкриване на информация, ако е възможно;
2. да осигури прилагането на изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари;
3. да осигури контрол за спазването от страна на членовете на управителния и контролния орган, на брокерите и служителите на изискванията за извършване на дейност, установени в закона и в актовете по прилагането му, и за изпълнение на поетите задължения към клиентите, както и възможност за установяване на извършени нарушения.
(2) Вътрешният контрол по ал. 1 може да се упражнява от лицето, което управлява инвестиционния посредник, или от специално назначен служител или служители.
Глава четвърта.
РАЗКРИВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ
Чл. 19. (1) Инвестиционните посредници уведомяват комисията за:
1. промяна на предмета на дейност, на фирмата, на седалището и адреса на управление, на идентификационния код по регистър БУЛСТАТ или на данъчния номер;
2. откриване или закриване на клон;
3. преобразуване на дружеството;
4. промяна в начина на представляване;
5. изменение и/или допълнение на устава или на дружествения договор;
6. изменение и/или допълнение на други документи, послужили като основание да се издаде разрешение за извършване на дейност като инвестиционен посредник;
7. възникване или промяна на обстоятелство, в резултат на което нормативните изисквания към членовете на управителния или контролния орган или към лицата, които непосредствено извършват сделките, вече не са спазени;
8. замяна на лице, на което е възложено управлението на дружеството, или на лице, което непосредствено сключва и изпълнява сделките с ценни книжа;
9. придобиване от едно лице на над 10 на сто от гласовете в общото събрание на инвестиционния посредник или друго участие, което дава възможност да се упражнява решаващо влияние върху дейността му, както и последващи промени в дяловото участие;
10. промяна на общите условия, при които се сключват договорите с клиентите;
11. отнемане на разрешението за извършване на дейност от Българската народна банка;
12. откриване на производство за обявяване в несъстоятелност;
13. откриване на процедура за ликвидация.
(2) Задължението по ал. 1 се изпълнява от инвестиционния посредник в 7 - дневен срок от:
1. вземане на решението от компетентния орган по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4, 5, 8 и 10;
2. придобиване на участието по ал. 1, т. 9;
3. внасяне на изменението или допълнението по ал. 1, т. 6;
4. узнаване на обстоятелството по ал. 1, т. 7, 11, 12 и 13.
Чл. 20. (1) Инвестиционният посредник е длъжен до 10 - о число на всеки месец да уведомява комисията дали през отчетния период са настъпили промени в обстоятелствата по чл. 19, ал. 1.
(2) Инвестиционният посредник, който не поема емисии на ценни книжа и не извършва сделки с ценни книжа за собствена сметка, е длъжен да уведомява комисията по реда на ал. 1 веднъж на 3 месеца.
(3) Задълженията по ал. 1 и 2 се изпълняват чрез представяне на попълнен формуляр по образец, представен от комисията.
Чл. 21. Инвестиционният посредник предоставя на комисията информацията по тази глава на хартиен и магнитен носител в определен от комисията формат.
Чл. 22. Инвестиционният посредник е длъжен да съхранява в продължение на 5 години цялата информация и документи относно дейността си на хартиен или електронен (магнитен) носител на достъпно и подходящо за ползване място и по начин, който да осигурява запазването им на втори носител или възстановяването им в случай на загубване по технически причини.
Глава пета.
ОСОБЕНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА СДЕЛКИ ИЗВЪН фОНДОВА БОРСА
Чл. 23. (1) Освен изискванията по предходните глави инвестиционният посредник, който извършва сделки извън фондова борса, е длъжен да предостави на клиентите си в писмена форма информация за:
1. текущите условия на пазара, включително дали ценните книжа - предмет на нареждането, се търгуват на фондова борса или на друг организиран пазар;
2. последната цена на съответните ценни книжа на фондовата борса или на друг организиран пазар, както и за съществени промени или нововъзникнали обстоятелства, които могат да повлияят върху тази цена;
3. цената, по която инвестиционният посредник купува и продава ценните книжа, ако извършва редовни покупки и продажби на тези ценни книжа за дребни инвеститори.
(2) Инвестиционният посредник, който извършва дейност извън фондовата борса, е длъжен да вписва и съхранява информация за:
1. цените, които е съобщил на отделните си клиенти съгласно изискванията на ал. 1;
2. основанието и източника на информацията за тези цени;
3. всяка друга информация, която е предоставил на клиент във връзка със сключването на договор;
4. полученото възнаграждение.
(3) Информацията по ал. 1 трябва да бъде подписана от клиента и от инвестиционния посредник, освен ако инвестиционният посредник е бил предварително писмено овластен от клиента да извършва сделки по собствена преценка без специални нареждания.
Чл. 24. Инвестиционните посредници са длъжни да извършват сделки при условията на котировките, които са обявили предварително, освен ако съответната котировка изрично е обявена като ориентировъчна.
Чл.25. Инвестиционните посредници, които приемат нареждания при ограничени параметри, са длъжни да ги изпълняват на цени, по -добри от собствените им цени купува и продава, или да ги изпълняват срещу насрещни нареждания на други клиенти, ако това е необходимо за изпълнение на разпоредбата на чл. 58, ал. 3 от Закона за ценните книжа, фондовнте борси и инвестиционните дружества.
Чл. 26. Инвестиционните посредници са длъжни да съхраняват съответната информация и документи, които удостоверяват изпълнението на нарежданията на клиентите при най - добрите условия.
Чл. 27. Не се допуска сключване на споразумения за предварително фиксиране на цени и котировки.
Глава шеста.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 28. (1) Нарушенията на тази наредба се наказват съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по - тежко наказание.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от длъжностни лица, упълномощени от председателя на комисията, а наказателните постановления се издават от председателя на комисията.
(3) Нарушенията се установяват, а наказателните постановления се издават, обжалват и изпълняват по реда, определен в Закона за административните нарушения и наказания.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание § 9, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби във връзка с глава шеста от Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества.
§ 2. Комисията по ценните книжа и фондовите борси дава указания по прилагането на наредбата.