НАРЕДБА № 3 ОТ 10 НОЕМВРИ 1997 Г. ЗА МЕЖДУНАРОДЕН АВТОМОБИЛЕН ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ И ТОВАРИ
НАРЕДБА № 3 ОТ 10 НОЕМВРИ 1997 Г. ЗА МЕЖДУНАРОДЕН АВТОМОБИЛЕН ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ И ТОВАРИ
Обн. ДВ. бр.113 от 2 Декември 1997г., отм. ДВ. бр.108 от 19 Ноември 2002г.
Отменена с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 11 от 31 октомври 2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари - ДВ, бр. 108 от 19 ноември 2002 г., в сила от 19.11.2002 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за извършване на международни превози на пътници и товари с автомобили с българска регистрация срещу заплащане.
(2) Разпоредбите на наредбата се прилагат и за международни превози, извършвани за собствена сметка, с изключение на изискванията за финансова стабилност и благонадеждност.
(3) Международните превози на пътници и товари се извършват в съответствие с международните договори и спогодби, по които Република България е страна, при задължително спазване на вътрешното законодателство на всяка държава, през чиято територия преминава маршрутът.
Чл. 2. Международни превози на пътници и товари могат да се извършват от превозвачи, които притежават лиценз и разрешения, издадени по реда, установен в тази наредба.
Чл. 3. Органите на Министерството на транспорта водят регистри на превозвачите и превозните средства.
Глава втора.
ЛИЦЕНЗ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНИ ПРЕВОЗИ
Чл. 4. Лиценз за извършване на международни превози се издава в случаите, когато превозвачът е:
1. благонадежден;
2. професионално компетентен;
3. финансово стабилен.
Чл. 5. Благонадежден по смисъла на чл. 4, т. 1 е превозвачът с добра репутация или лицето, назначено да ръководи превозната дейност на предприятието, ако не е било осъждано за умишлено престъпление и не е лишавано от право да извършва превозна дейност.
Чл. 6. (1) Професионално компетентен по смисъла на чл. 4, т. 2 е превозвачът или лицето, назначено да ръководи превозната дейност, което има познания в областите, посочени в приложение № 1, придобити посредством специализирани квалификационни курсове по утвърдена програма, и най-малко средно образование.
(2) Министърът на транспорта одобрява програмите и определя фирмите, браншовите или други организации, които провеждат курсовете и изпитите за професионална компетентност по ал. 1.
Чл. 7. Финансово стабилен по смисъла на чл. 4, т. 3 е превозвачът, който разполага с финансови средства за извършване на превозната дейност и за добро управление на предприятието в размер най-малко 5 000 000 лв. собствен (регистриран) капитал, но не по-малко от 10 минимални работни заплати за страната - за всяко превозно средство.
Чл. 8. (1) Лице, което иска да му бъде издаден лиценз за извършване на международни превози на пътници и товари, подава до Министерството на транспорта молба, към която се прилагат следните документи:
1. за превозвача:
а) заверено копие на съдебното решение за вписване в търговския регистър, удостоверение за последното му актуално състояние и декларация, че за превозвача не е открито производство по обявяване в несъстоятелност;
б) документ, потвърждаващ финансовата стабилност на превозвача - банкови гаранции, счетоводен отчет и баланс, регистриран капитал или други равностойни документи;
в) свидетелство за съдимост на лицето, назначено да ръководи превозната дейност, и две препоръки за добра репутация на превозвача от негови клиенти, спедитори, туристически агенции и др.;
г) документ за успешно издържан изпит за професионална компетентност за превозвача и/или за лицето, назначено с трудов договор да ръководи превозната дейност, и удостоверения за положен изпит за професионална компетентност и за психологическа годност на водачите, издадени от Държавната автомобилна инспекция по образец (приложения № 2 и 3);
д) заверено копие от удостоверението за данъчна регистрация;
е) заверено копие от удостоверението за регистрация в "Булстат";
ж) документ за внесена държавна такса;
з) декларация за собствена или наета гаражна площ, съответстваща на броя на превозните средства, с които ще се извършват международните превози;
2. за превозните средства, с които превозвачът ще извършва международни превози:
а) копие от свидетелството за регистрация на автомобилите и копие от знака за преминат годишен преглед за всеки от тях;
б) удостоверение за митническа годност на моторните превозни средства, извършващи превоз на товари;
в) удостоверение за годността на автобусите за международни превози в съответствие с техническите изисквания, безопасността и околната среда, издадено със срок на валидност 1 година от Държавната автомобилна инспекция по образец (приложение № 4);
г) удостоверение, издадено от определен от министъра на транспорта орган или организация, за категоризацията на автобусите за международни превози на пътници, със срок на валидност 1 година по образец (приложение № 5);
д) нотариално заверен договор за наем или лизинг на автомобили, ремаркета или полуремаркета със срок на действие на наема и лизинга не по-малък от 1 година в случаите, когато превозвачът не използва собствени автомобили, ремаркета и полуремаркета.
(2) Когато собствените, наетите под наем или на лизинг автомобили имат товароносимост над 3,5 т (респ. общата им маса надвишава 6 т) - за товарните, и над 9 места, вкл. мястото на водача - за автобусите, и същите отговарят на техническите изисквания и стандарти за осъществяване на международни превози, заедно с лиценза се изготвя списък на годните превозните средства, с които ще се извършват превозите - марка, модел, регистрационен №, година на производство и година на регистрация.
(3) За всяко превозно средство, включено в списъка по ал. 2, Министерството на транспорта издава удостоверение и вписва номера и датата на издаване на лиценза по образец (приложение № 6).
(4) Удостоверението се издава в един екземпляр. При загубване или унищожаване превозвачът получава ново по същия ред.
(5) При настъпване на промени в обстоятелствата по ал. 1, т. 1 превозвачът в 14-дневен срок писмено уведомява Министерството на транспорта, а при промени в обстоятелствата по ал. 1, т. 2 - подава молба в същия срок за отразяване на промените в списъка на годните превозни средства.
Чл. 9. За международни превози на пътници и товари за собствена сметка не се прилагат изискванията за благонадеждност и финансова стабилност.
Чл. 10. (1) Лицензът е поименен и не подлежи на преотстъпване.
(2) Лицензът се издава за срок една година.
Чл. 11. Лицензът се издава в срок до 30 дни от датата на постъпване на заявлението или от датата на комплектоването му с необходимите документи по образец (приложение № 7).
Чл. 12. (1) Лиценз не се издава, ако:
1. решението на лицензиращия орган съдържа отказ поради липса на изискуемите документи по чл. 8;
2. издаденият лиценз е бил отнет през последните 12 месеца за нарушения на наредбата, на резервационната система, за нарушения на разпоредбите на двустранни и многостранни международни договори, по които Република България е страна, на паспортния или митническия режим.
Чл. 13. Лицензът се отнема:
1. когато се установи, че е издаден въз основа на неистински или документ с невярно съдържание;
2. когато отпадне някое от обстоятелствата по чл. 8;
3. при нарушения на наредбата, на резервационната система за издаване на разрешителни, на разпоредбите на двустранните или многостранните международни договори, по които Република Българияе страна, на паспортния или митническия режим.
Чл. 14. Отнемането и отказът от издаване на лиценз се мотивират и подлежат на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Чл. 15. Действието на лиценза се прекратява от датата на:
1. искането на неговия притежател за прекратяване валидността му;
2. прекратяване юридическото лице на лицензопритежателя или прекратяване дейността на едноличния търговец; 3. изтичане на срока, за който е издаден.
Глава трета.
РАЗРЕШЕНИЯ ЗА МЕЖДУНАРОДНИ ПРЕВОЗИ
Чл. 16. В случаите, когато международните договори, по които Република България е страна, изискват това, освен лиценз и удостоверение по чл. 8, ал. 3 за годността на всяко превозно средство превозвачът трябва да притежава и разрешение за държавата, до или през чиято територия се извършва превозът.
Чл. 17. Редът за заявяване, ползване и отчитане на разрешенията от резервационната система се определя със заповед на министъра на транспорта.
Глава четвърта.
МЕЖДУНАРОДЕН ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ
Раздел I.
Превоз по редовни автобусни линии
Чл. 18. За извършване на международни превози по редовни автобусни линии освен лиценз се изисква и разрешение от Министерството на транспорта за превоз по редовна автобусна линия по образец (приложение № 8).
Чл. 19. Лице, което иска да му бъде издадено разрешение за превози по редовни автобусни линии, представя в Министерството на транспорта притежавания лиценз, както и:
1. удостоверение от общината по месторегистрация на превозвача, че същият е извършвал вътрешни превози по редовни автобусни линии минимум 2 години или е обслужвал международна автобусна линия най-малко 1 година;
2. препоръка от браншовата организация в случаите, когато превозвачът членува в такава;
3. разписание, схема на маршрута и тарифа на международната линия;
4. договор за съвместно обслужване на линията или с представителство на партньор от държавата, явяваща се краен пункт на маршрута;
5. график за работата на екипажите;
6. други документи, които се изискват от двустранните международни договори, по които Република България е страна.
Чл. 20. За превози по редовни автобусни линии за съседни държави се изискват автобуси с минимум "две звезди" по международната класификационна система, а за всички останали - с минимум "три звезди".
Чл. 21. Превозвачът получава разрешение за превоз по редовни автобусни линии, ако броят на собствените му автобуси за една редовна линия е минимум два, а за повече от една редовна линия - минимум 50% от необходимите за обслужване на линията автобуси.
Чл. 22. Когато заявлението за превоз по редовни автобусни линии е комплектовано с документите по чл. 18 и 19, Министерството на транспорта в съответствие с двустранните международни договори открива процедура за съгласуване с компетентните органи на държавите, през чиито територии преминава маршрутът.
Чл. 23. При отказ на компетентните органи на една от държавите, през чиято територия преминава маршрутът, Министерството на транспорта уведомява превозвача в 14-дневен срок,
Чл. 24. (1) След получаване на потвърждение от държавите, през чиито територии преминава маршрутът, Министерството на транспорта издава разрешението и съгласува местата за спиране на територията на Република България.
(2) Разрешението се издава за срок три години и не подлежи на преотстъпване. Първоначалното разрешение се издава за една година.
(3) Разрешението се отнема предсрочно, ако отпаднат изискванията, въз основа на които е издадено, или са извършени нарушения на наредбата, на двустранните и многостранните международни договори, по които Република България е страна, на паспортния или митническия режим през последните 12 месеца.
Чл. 25. Молба за удължаване срока на разрешителното се подава 4 месеца преди изтичане срока на действието му, като се прилага справка за реализираните курсове и превозените пътници през изтеклия период, в т.ч. и за фирмата партньор.
Чл. 26. Министерството на транспорта не издава разрешение, когато:
1. автобусите, с които ще се извършва международният превоз, не са достатъчно на брой или не отговарят на изискванията за обслужване на линията;
2. превозвачът е извършил нарушение на разпоредбите на наредбата или националните законодателства, международните спогодби или разпоредбите на паспортния или митническия режим през последните 12 месеца;
3. се застрашава пряко съществуването на вече разрешени автобусни линии, освен в случаите, когато автобусната линия ще се обслужва само от един превозвач;
4, при отказ на компетентните органи на една от държавите, през чиято територия преминава маршрутът.
Чл. 27. Промени в утвърдените първоначални условия на действащата редовна автобусна линия се допускат веднъж годишно.
Чл. 28. (1) При извършване на превоз в автобуса трябва да се намират следните документи:
1. удостоверението по чл. 8, ал. 3;
2. удостоверението за категоризация на автобуса;
3. разрешението за конкретния превоз, валидно за частта от маршрута, намираща се на българска територия;
4. разрешенията, издадени от компетентните органи на държавите, през чиято територия преминава маршрутът;
5. списъкът на пътниците;
6. талонът от билета на всеки пътник;
7. пътният лист по образец (приложение № 9).
(2) Списъкът на пътниците се попълва и заверява във всяка спирка, където се качват и слизат пътници.
Чл. 29. (1) Наличието на договор за превоз на пътници се доказва с билет, издаден от превозвача на пътника, а предаването на багажа - с багажна разписка.
(2) Ако билетът не е редовен, не е налице при пътуването или е загубен, договорът е валиден и взаимоотношенията се уреждат по общия ред.
Раздел II.
Совалкови превози
Чл. 30. За извършване на международни совалкови превози на пътници с автобуси се изисква освен лиценз и разрешение от Министерството на транспорта по образец (приложение № 10).
Чл. 31. Лице, което иска да му бъде издадено разрешение за извършване на совалкови превози, представя в Министерството на транспорта към заявлението си притежавания лиценз, както и:
1. схема на маршрута;
2. разписание с честотата на пътуванията и срока за започване и завършване на превоза;
3. данни за автобусите, с които ще се извършва превозът.
Чл. 32. Когато заявлението за совалкови превози е комплектовано, Министерството на транспорта открива процедура за съгласуване с компетентните органи на държавите, през чиито територии преминава маршрутът.
Чл. 33. При отказ на компетентните органи на една от държавите, през чиито територии преминава маршрутът, Министерството на транспорта уведомява превозвача в 14-дневен срок.
Чл. 34. Министерството на транспорта не открива процедура за съгласуване и не издава разрешение, когато:
1. не са изпълнени изискванията на тази наредба;
2. превозвачът е извършил нарушения на наредбата, националните законодателства, международните договори, паспортния или митническия режим или разпоредбите на разрешителния режим през последните 12 месеца.
Чл. 35. (1) След получаване на потвърждение от компетентните органи на държавите, през чиито територии преминава маршрутът, Министерството на транспорта издава разрешение.
(2) Разрешението се издава за срока на заявяването и не може да се преотстъпва.
(3) Разрешението се отнема предсрочно, ако отпаднат изискванията, въз основа на които е издадено, или са извършени нарушения на наредбата или националните законодателства, резервационната система, паспортния или митническия режим през последните 12 месеца.
Чл. 36. При извършване на совалкови превози в автобуса трябва да се намират следните документи:
1. удостоверението по чл. 8, ал. 3;
2. удостоверението за категоризацията на автобуса по международната система за класификация;
3. пътният лист;
4. разрешението за конкретния превоз, валидно за частта от маршрута, намираща се на българска територия;
5. разрешенията, издадени от компетентните органи на държавите, през чиито територии преминава маршрутът;
6. списъкът на предварително съставената група пътуващи.
Раздел III.
Случайни превози
Чл. 37. За извършване на случайни превози се изисква освен лиценз и разрешение по образец (приложение № 11), когато международните спогодби и двустранни договори, по които Република България е страна, изискват това.
Чл. 38. Необходимите документи за получаване на разрешение по чл. 37 се определят конкретно за всеки превоз.
Чл. 39. (1) Разрешението се издава за срока на заявяването и не може да се преотстъпва.
(2) Може да бъде отказано издаване на разрешение в случаите, когато превозвачът не отговаря на изискванията или са извършени нарушения на наредбата или на националните законодателства, на паспортния или митническия режим и резервационната система през последните 12 месеца.
Чл. 40. При извършване на случайни превози в автобуса трябва да се намират следните документи:
1. удостоверението по чл. 8, ал. 3;
2. удостоверението за категоризацията на автобуса по международната система за класификация;
3. пътният лист;
4. разрешенията на компетентните органи, през чиито територии преминава маршрутът, когато такива се изискват от международните договори и спогодби;
5. списъкът на предварително съставената група пътуващи.
Глава пета.
МЕЖДУНАРОДЕН ПРЕВОЗ НА ТОВАРИ
Чл. 41. (1) За извършване на международни превози на товари се изисква освен лиценз превозвачът да има и разрешение за държавата, до или през чиято територия преминава маршрутът, когато такова се изисква по силата на двустранните спогодби, по които Република България е страна.
(2) Редът за заявяване, ползване и отчитане на еднократните разрешения за превоз на товари, включени в резервационната система, се определя със заповед.
(3) Разпределението на многостранните, многократни (СЕМТ) разрешителни за международни превози на товари се определя със заповед на министъра на транспорта.
Чл. 42. При извършване на международен превоз на товари в превозното средство трябва да се намират следните документи:
1. удостоверението по чл. 8, ал. 3;
2. пътният лист по образец (приложение № 12);
3. товарителницата по образец съгласно Конвенцията за Договора за международен автомобилен превоз (CMR);
4. разрешенията от компетентните органи на държавите, през чиито територии се извършва превозът;
5. други документи за водача, превозното средство и товара, вкл. митническите гаранционни документи, които изискват международните договори и спогодби, по които Република България е страна.
Глава шеста.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРЕВОЗВАЧИТЕ И ВОДАЧИТЕ
Чл. 43. (1) Превозвачът допуска до управление на превозните средства за международни превози на пътници и товари само водачи, с които е сключил трудов договор.
(2) Превозвачът организира дейността си и труда на водачите при спазване разпоредбите на конвенциите: За договора за международен автомобилен превоз на пътници и багажи (CVR), За договора за международен автомобилен превоз на товари (CMR), Митническа конвенция за ТИР карнетите (TIR), Европейска спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози (AETR), За превоз на опасни товари по шосе (ADR) и др., Закона за движението по пътищата и нормативните актове по приложението му, както и създава условия за повишаване квалификацията им.
Чл. 44. Водачът на превозно средство, извършващо международни превози на пътници и товари, трябва да отговаря на следните изисквания:
1. минимална възраст 23 години за международни превози на товари и 25 години - за пътнически превози;
2. свидетелство за управление на МПС - категория "С", "С + Е", "Д" или "Д+Е";
3. да е издържал изпит за професионална компетентност на водачи в съответствие с чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "г";
4. да притежава удостоверение за психологическа годност със срок на валидност 3 години.
Глава седма.
КОНТРОЛ
Чл. 45. При нарушаване разпоредбите на тази наредба на виновните длъжностни лица се налага административно наказание съгласно чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 46. (1) Контролът и установяването на нарушенията по тази наредба и на резервационната система се осъществяват от органите по чл. 40 и 56 от Закона за движението по пътищата.
(2) Наказателните постановления се издават от министъра на транспорта или упълномощени от него длъжностни лица.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 47. (1) Когато при нарушения на изискванията на наредбата се състави акт, контролният орган задържа удостоверенията за годност на превозните средства и за професионална компетентност и ги предава заедно с акта в Министерството на транспорта.
(2) Удостоверенията се връщат след привеждане в съответствие с изискванията на чл. 8, т. 2 от наредбата.
Глава осма.
ТАКСИ
Чл. 48. Размерът на таксите, събирани по тази наредба, се определя с тарифа, одобрена от Министерския съвет.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "превозвач" е всяко юридическо лице или едноличен търговец, който извършва превоз на товари или пътници със собствени, наети под наем или на лизинг превозни средства;
2. "международен превоз" е всеки превоз на пътници или товари, при който превозното средство преминава през държавна граница;
3. "лиценз" - документ, издаден от Министерството на транспорта за удостоверяване правото на достъп до професията превозвач на пътници или товари;
4. "превоз за собствена сметка" е всеки превоз със собствени превозни средства и от водачи, работещи в предприятието, при което се извършва превоз на работници, работещи в това предприятие, или превозът е предназначен да превози товари от и до предприятието, вътре във или извън предприятието, за негови собствени нужди, без заплащане;
5. "превоз на пътници по редовни автобусни линии" е всеки превоз на пътници по определено разписание, маршрут, тарифа и спирки срещу заплащане;
6. "совалков превоз" е превоз на предварително организирани групи пътници от определен отправен пункт до местоназначението и обратно връщане на същата група в същия състав до началния пункт; първото обратно пътуване и последното до района на местоназначението са без пътници;
7. "случаен превоз" е превоз, който не отговаря нито на определението за редовни автобусни линии, нито за совалкови превози и може да бъде:
а) "обиколен превоз при затворени врати" - при който едно и също превозно средство се използва за превоз на предварително определена група без изменение на състава, като пътуването започва и завършва на наша територия;
б) превоз от вида "пълен - празен" - при който пътуването на групата започва от един пункт в Република България и завършва на територията на друга държава, при условие, че превозното средство се връща празно:
в) превоз от вида "празен - пълен" - при който превозното средство извършва пътуването от пункт на територията на Република България без пътници, а на връщане - с група, при условие, че пътуващите са били предварително превозени до другата държава с превозно средство на същия превозвач, като превозното средство при първото пътуване се е върнало в отправния пункт празно;
8. "предварително съставена група" е група, при която орган или лице отговарят за нея и са поели задължение да сключат договора или да заплатят колективно за превоза, или са получили всички резервации преди тръгване, както и група,при която броят на пътниците надхвърля 12 души или 40 % от капацитета на превозното средство:
9. "резервационна система" е системата за заявяване, използване и отчитане на получените разрешения за извършване на международни превози;
10. "финансова стабилност" - наличие на достатъчно финансови средства, които осигуряват осъществяването на дейността на превозвача;
11. "благонадеждност" - състояние на сигурност, гарантиращо, че лицето не уврежда, нито застрашава с действията си обществото или икономиката на страната;
12. "професионална компетентност" - притежаването на знания и умения в определени области, придобити чрез посещения в специални курсове.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 7 и 39 от Закона за движението по пътищата.
§ 3. Лицата, осъществяващи международни превози до влизане в сила на наредбата, запазват правата си до изтичане срока на действие на лицензите и разрешенията им.
§ 4. (1) Всички превозвачи и водачи на превозни средства, извършващи международни превози, преминават задължителен курс и се подлагат на изпит за професионална компетентност до 1 година от влизане на наредбата в сила.
(2) Наредбата влиза в сила от 1 януари 1998 г., а изискванията по чл. 7 влизат в сила от 1 януари 1999 г.
Приложение № 1 към чл. 6
Списък на областите, в който са необходими познания за професионална компетентност
I. Право
Познания в областите на гражданското, търговското, социалното и данъчното законодателство, в т.ч.:
общи познания върху договорите;
превозни договори и в частност отговорност на
превозвача (същност и граници);
търговски дружества;
търговски книжа;
трудово право и социално осигуряване;
данъчен режим.
II. Търговско и финансово управление на предприятието
начин на плащане и финансиране;
изчисление и себестойност;
ценообразуване, тарифиране и условия за извършване на провозите;
застраховка;
фактуриране;
автогари, билетопродажби;
помощни дейности, свързани с транспорта на товари.
III. Достъп до пазара разпоредбите за достъп до професията и управлението и;
превозни документи;
организация на провозите, услуга и изготвяне на
превозен план при превоза на пътници;
условия за извършване на пътнически превози.
IV. Технически норма и експлоатация тегла и размери на превозните средства; избор на превозно средство;
приемане на превозното средство и регистрация; стандарти за поддръжка на превозното средство; товаро - разтоварни операции; превоз на опасни товари, превоз на багаж.
V. Безопасност на движението законови, подзаконови и административни разпоредби в областта на пътното движение; безопасност на движението; пътна мрежа;
превантивна дейност и мерки, които трябва да се предприемат при ПТП.
VI. Международен регламентационен режим двустранни и многостранни спогодби за международни превози между правителството на Република България и на други договарящи се страни;
разпоредби и изисквания, които се прилагат към българските превозвачи и които произтичат от националното законодателство, през чиито територии се осъществява превозът; международни конвенции и договори; митнически формалности и процедури; формалности и процедури, които се прилагат при преминаване през границата;
основни разпоредби в областта на пътното движение по държави.
Приложение № 2 към чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "г"
лице |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
ДЪРЖАВНА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ |
УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КОМПЕТЕНТНОСТ |
(име, презиме, фамилия) |
че същият е издържал успешно изпита за професионална |
(превозвач, водач) |
гръб |
На основание чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "г" от Наредбата |
за международен превоз с автомобили на пътници и |
Удостоверението е неразделна част от |
документите, които водачът следва да представя |
на контролните органи. |
Издадено на:................................................................................. |
Приложение № 3 към чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "г"
Приложение № 3 към чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "г"
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
ДЪРЖАВНА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ |
УДОСТОВЕРЕНИЕ |
ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКА ГОДНОСТ |
(име, презиме, фамилия) |
ЕГН ............................... се допуска за водач |
на международни превози въз основа на протокол |
(подпис и печат) |
Приложение № 4 към чл. 8, ал. 1, т. 2, буква "в"
лице |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
ДЪРЖАВНА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ |
УДОСТОВЕРЕНИЕ |
ЗА ГОДНОСТ НА АВТОБУС |
ЗА МЕЖДУНАРОДЕН ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ |
(подпис и печат) |
гръб |
Приложение № 6 към чл. 8, ал. 3
лице |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
ДЪРЖАВНА АВТОМОБИЛНА ИНСПЕКЦИЯ |
УДОСТОВЕРЕНИЕ |
НА МПС ЗА МЕЖДУНАРОДЕН ПРЕВОЗ |
(подпис и печат) |
гръб |
Удостоверението е неразделна част от документите, |
които водачът следва да представя на контролните |
органи. |
Приложение № 7 към чл. 11
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
BG |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
ЛИЦЕНЗ |
за извършване на международни |
автомобилни превози |
На основание чл. 11 от Наредбата за международни |
автомобилни превози на пътници и товари Министер- |
ството на транспорта издава този лиценз с право за |
извършване на международни превози |
(вид превоз) |
Издаден на: |
Валиден до: |
За министерство |
на транспорта: |
(подпис и печат) |
Приложение № 9 към чл. 28, т. 7
лице |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
Удостоверение на МПС за | |
ПЪТЕН ЛИСТ |
за автобус, извършващ международен превоз |
(име, презиме, фамилия) (подпис) |
Автобусът е технически изправен. | Приех автобуса |
технически | |
изправен. | |
Разрешил излизането: | Не съм употребил алкохол. |
Здравословно съм добре. | |
(презиме, подпис) | |
(презиме, подпис) | |
Предварителен медицински преглед: | |
Проба за алкохол:...............% | Водачът е годен да управлява автобус. |
Здравословно състояние: добро/лошо | |
(презиме, подпис) |
|
Автобуса приех: | Автобуса предадох: |
(презиме, подпис) | (презиме, подпис) |
(име, презиме, фамилия)(подпис) |
гръб |
Маршрути | Разпределение на нарядното време |
тръгва | дата | час | пристига | дата | час | пробег | общо по | в дви- | в престой | Брой |
от (град; | в (град; | км | маршр. | жение | общо | по техн. | грани- | по- | друг | на път- | ||||
държава) | държава) | (час) | прич. | чен | чивка | ниците |
Приложение № 10 към чл. 30
лице |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА | BG |
РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СОВАЛКОВ МЕЖДУНАРОДЕН ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ | № 000000 |
С АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ | |
Важи: | Брой пътувания |
Транспортна фирма - превозвач (име, адрес): | |
(граничен пункт на територията |
|
на Република България) |
|
Възможни ограничения: |
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ: |
Разрешението трябва да се намира в превозното средство и да се представя при всяко поискване на контролните |
органи. Разрешението е валидно само за международен превоз на пътници. Не е валидно за вътрешни превози. |
Не може да се преотстъпва на друга превозвачи. Превозвачът е длъжен да съблюдава на територията на Република |
България законите, разпоредбите и административните предписания в сила на нейна територия, и в частност |
в областта на транспорта и пътното движение. |
За Министерство на транспорта: |
гръб |
ЗАВЕРКА НА ГРАНИЧНИЯ КОНТРОЛЕН ОРГАН |
Заверка по граничного контрольного органа |
Bestatigungen von kontrollbehorden an der Grenze |
Отиване | Връщане | Отиване | Връщане |
(дата, печат) | (дата, печат) | (дата, лечат) | (дата, печат) |
Отъезд | Прибытие | Отъезд | Прибытие |
(дата, печать) | (дата, печать) | (дата, печать) | (дата, печать) |
Hinfahrt | Ruckfahrt | Hinfahrt | Ruckfahrt |
(datum, | (datum, | (datum, | (datum, |
stempel) | stempel) | stempel) | stempel) |
Отиване | Връщане | Отиване | Връщане |
(дата, печат) | (дата, печат) | (дата, лечат) | (дата, печат) |
Отъезд | Прибытие | Отъезд | Прибытие |
(дата, печать) | (дата, печать) | (дата, печать) | (дата, печать) |
Hinfahrt | Ruckfahrt | Hinfahrt | Ruckfahrt |
(datum, | (datum, | (datum, | (datum, |
stempel) | stempel) | stempel) | stempel) |
Данни относно | протичане на пътуването. |
№ на пъту- | Данни | Употреба | Тръгване | Връщане |
ването | за пътуването | на автобуса | (дата) | (дата) |
№ of | Information | Using the | Departure | Arrival |
the ride | about the ride | vehicle |
оти- | връ- | пълен | празен | дата | час | дата | час | |
ване | щане | with | without | date | time | date | time | |
to | back | passen- | passen- | |||||
gers | gers | |||||||
(*) | (*) | (**) | (**) |
1 |
2 |
3 |
20 |
(*) Да се отбележи с кръстче (X) в една от двете колони 1 или 2 в съответствие с посоката на пътуване. |
(**) Да се отбележи с кръстче (X) в една от двете колони 4 или 5 в съответствие с използването на автобуса при |
пътуването: "пълен" или "празен". |
Приложение № 12 към чл. 42, т. 2
лице |
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА |
Удостоверение на МПС за | |
ПЪТЕН ЛИСТ |
за автобус, извършващ международен превоз |
Полуремарке марка .............................................................................................. | |
Ремарке марка ......................................................................................................... |
(име, презиме, фамилия) (подпис) |
Автомобилът е технически изправен. | Приех автомобила |
технически | |
изправен. | |
Разрешил излизането: | Не съм употребил алкохол. |
Здравословно съм добре. | |
(презиме, подпис) |
|
(презиме, подпис) |
|
Автомобила приех: | Автомобила предадох: |
(презиме, подпис) |
(презиме, подпис) |
(име, презиме, фамилия)(подпис) |
гръб |
Маршрути | Разпределение на нарядното време | Пробег |
тръгва | дата | час | пристига | дата | час | пробег | общо по | в дви- | в престой |
от (град; | в (град; | км | маршр. | жение | общо | по техн. | грани- | по- | друг | с | без | ||||
държава) | държава) | (час) | прич. | чен | чивка | товар | товар |