НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 1996 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ БРОЯ НА УЧЕНИЦИТЕ В ПАРАЛЕЛКИТЕ И ГРУПИТЕ НА СРЕДНИТЕ УЧИЛИЩА ПО ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 1996 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ БРОЯ НА УЧЕНИЦИТЕ В ПАРАЛЕЛКИТЕ И ГРУПИТЕ НА СРЕДНИТЕ УЧИЛИЩА ПО ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА
Обн. ДВ. бр.144 от 8 Декември 1998г.
§ 1. Член 4 се отменя.
§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Текстът на чл. 8 става ал. 2 на същия член.
2. Създава се нова ал. 1 със следното съдържание:
"Чл. 8. (1) Броят на учениците в паралелка може да бъде под определения минимален или над определения максимален брой в следните случаи:
1. когато в съответното училище за първа година на обучение са приети по-малко от определения минимален брой ученици за една паралелка, има отпаднали или напуснали ученици и когато размерите на класните стаи са по-малки и няма възможност за преустройването им;
2. когато за съответния вид училище за първа година са приети ученици над определения максимален брой за една паралелка, но са недостатъчни за формиране на две паралелки."
§ 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 думите "от 7 до 10" се заменят с "от 6 до 8".
2. В т. 2 след думата полифония отпада буквата "и", а след музикален анализ се добавя "и народна музика (музикална фолклористика)".
3. В т. 5 след думите "оркестрови трудности" се добавя "и педагогическа практика".
4. Точка 6 се изменя така:
"6. по актьорско майсторство, говор и дикция - в група по 3 ученици, а по пластика и исторически танци - в група от 3 до 8";
5. Точка 7 се отменя.
§ 4. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. по главен специален предмет: оформление на тъкани, облекло и мода, художествена обработка на дърво, художествена обработка на метали, детски играчки и сувенири, аранжиране, промишлен дизайн, театрална живопис и бутафория, грим и перуки, художествено осветление, композиция, лютиерство, рекламна графика, иконопис, художествена керамика, реставрация, дизайн на фината керамика, художествена мебел - групите са от 7 до 11 ученици. По изключение минималният брой на учениците в група може да бъде по-малък от 7, а максималният - по-голям от 11, когато по съответната специалност са приети по-малък, съответно по-голям, брой ученици, като при по-малко от 5 души група не се създава".
2. Точка 2 се изменя така:
"2. по общохудожествените специални предмети с практически занимания в изящните и приложни училища - рисуване, живопис, скулптура, компютърна графика, художествено проектиране и др., обучението се провежда на групи от 7 до 12 ученици. Групите могат да се сформират от различни класове и специалности;"
3. Точка 3 се изменя така:
"3. по главните специални предмети по изящни изкуства при профилирането в XI и XII клас деленето на групи става както по главен специален предмет - от 7 до 11 ученици в група;"
4. Създава се нова точка 5 със следното съдържание:
"5. по учебно-творческа практика паралелките се делят на групи от 7 до 12 ученици; групите могат да се сформират от различни паралелки."
§ 5. В чл. 11 се правят следните изменения:
1. В т. 1 в края на второто изречение отпадат думите "по физическа непригодност".
2. Точка 3 се отменя.
§ 6. Член 12 се изменя и допълва, както следва:
1. Алинея 1 се изменя:
"Чл. 12. (1) В Националната гимназия за древни езици и култури "Константин-Кирил Философ" при обучение по латински, старобългарски, старогръцки и други чужди езици в една група следва да има от 9 до 12 ученици, а при обучението по санскрит - 9, като останалите ученици от всички паралелки образуват отделна група и когато са по-малко от 9."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Групите при профилирано обучение в XI и XII клас са от 5 до 12 ученици."
§ 7. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. Досегашният текст на чл. 14 става ал. 1.
2. Създават се нови ал. 2 и 3 със следното съдържание:
"(2) По специалния предмет - изобразително изкуство, паралелката се дели на две групи - от 9 до 12 ученици.
(3) По графично машинно чертане паралелките се делят на групи от 9 до 12 ученици."
§ 8. В раздел II се създава нов чл. 15 със следното съдържание:
"Чл. 15. В училищата по изкуствата, посочени в чл. 1, 2, 3 и 7, при обучението по чужди езици паралелката се дели на две, когато броят на учениците е по-голям от 15. Когато учениците изучават различни езици, група се образува при най-малко 5 ученици от випуск."
§ 9. В раздел III чл. 15 и 17 се отменят, а чл. 16 придобива следното съдържание:
"Чл. 16. Индивидуално обучение в училищата по изкуствата и културата се провежда по музикални инструменти и дирижиране от клавир."
§ 10. Член 18 става чл. 17 и се променя, както следва:
1. В т. 1, буква "а" думите "от 7 до 10" се заменят с "от 6 до 8".
2. В т. 1, буква "б" числото "9" се заменя с "11".
§ 11. Досегашният чл. 19 става чл. 18.
§ 12. В заключителната разпоредба се изменя цифрата "§ 1" с "§ 1а", с която се определя основанието за издаване на наредбата