Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 5 от 14.I

НАРЕДБА № 1 ОТ 5 ЯНУАРИ 1999 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ТОПЛОИЗОЛАЦИЯТА НА СГРАДИ

 

НАРЕДБА № 1 ОТ 5 ЯНУАРИ 1999 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ТОПЛОИЗОЛАЦИЯТА НА СГРАДИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО Наредба се прилага за сгради, чието проектиране е започнало преди 1 март 2005 г.

Обн. ДВ. бр.7 от 26 Януари 1999г., отм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2005г.

Отменена с § 2 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 7 от 15 декември 2004 г. за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради - ДВ, бр. 5 от 14 януари 2005 г.


Чл. 1. (1) С тази наредба се определят изискванията за проектиране на топлоизолацията на отопляеми сгради с температура в помещенията над 18 градуса С и относителна влажност на въздуха под 75 на сто.

(2) Наредбата се прилага при проектиране топлоизолацията на:

1. жилищни сгради, общежития, хотели и мотели;

2. детски и учебни заведения;

3. здравни заведения и заведения за социални грижи;

4. административни, обществени и общественообслужващи сгради;

5. магазини и заведения за обществено хранене;

6. отопляеми промишлени сгради или отопляеми помещения в промишлени сгради;

7. зрителни и спортни зали, в които се предвижда отопляване най-малко 15 градуса С за повече от 3 месеца годишно.


Чл. 2. (1) Наредбата не се отнася за проектиране на топлоизолацията на ограждащите конструкции на сгради със специфични параметри на температурно-влажностния режим, като стационарни хладилници, обществени бани и перални, производствени помещения с влажен и мокър режим (с относителна влажност на въздуха над 75 на сто), селскостопански и животновъдни сгради, оранжерии, временни сгради и др.

(2) При липса на специални норми за проектиране на топлоизолацията по ал. 1 може да се ползва тази наредба.


Чл. 3. Изчисляването на топлоизолацията и свързаната с нея влагоизолация (дифузията на водни пари) се извършва съгласно Нормите за проектиране на топлоизолацията на сгради, дадени в приложението, които са неразделна част от наредбата и са отпечатани заедно с наредбата в Бюлетин "Строителство и архитектура", издание на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Чл. 4. (1) На топлоизолация се изчисляват граничещите с външния въздух или със студени и неотопляеми помещения външни ограждащи елементи на сградите:

1. външни стени, включително участъците, разположени зад отоплителните тела, и външните стени на тавански жилища и други обитаеми помещения;

2. прозорци и външни врати;

3. покриви и тавански плочи при неотоплявани тавански помещения;

4. подове върху земята, над неотопляеми сутерени и граничещи с външния въздух.

(2) Топлоизолация за елементите по ал. 1 се изисква, когато разликата в температурите на съседните помещения е по-голяма от 10 градуса С.


Чл. 5. Фугите между отделните външни ограждащи елементи на сградата (деформационни, между сглобяеми елементи и други видове) трябва да осигуряват изискванията за топлоизолация и въздухонепроницаемост, които се предявяват към основните ограждащи елементи.


Чл. 6. Във външните стени на помещения с относителна влажност на въздуха до 75 на сто се допускат невентилируеми (затворени) въздушни прослойки с височина, равна на етажната, но не по-голяма от 6 т.


Чл. 7. Външните стени на сутерени в частта си под нивото на прилежащия терен се осигуряват с необходимата хидроизолация срещу проникване на почвени води и капилярна влага.


Чл. 8. (1) За подове на отопляеми помещения, които са в непосредствен контакт със земята, се предвижда топлоизолация по периферията им с широчина най-малко 80 ст. Топлоизолацията се защитава от овлажняване.

(2) Топлоизолационният слой на пода се проектира с коефициент на термично преминаване не по-малък от този на външните ограждащи строителни конструкции.


Чл. 9. Топлотехническото оразмеряване се оформя като част "Топлотехническа ефективност" на проекта, въз основа на който се издава разрешение за строеж.


Чл. 10. (1) Част "Топлотехническа ефективност" на проекта съдържа:

1. обяснителна записка;

2. оразмеряване на топлоизолацията на външните ограждащи строителни елементи и на сградата като цяло;

3. архитектурно-конструктивни чертежи и детайли и спецификация на топлоизолационните материали и изделия;

4. указания за изпълнение на топлоизолацията.

(2) Обяснителната записка по ал. 1 съдържа необходимите изходни данни за оразмеряване на топлоизолацията и характеристика на топлотехническите качества на приетите проектни решения.


Чл. 11. Техническите решения за топлоизолация на ограждащите елементи на сградите трябва да удовлетворяват изискванията на противопожарните строително-технически норми.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство и отменя Наредба № 1 за разработване на част "Топлотехническа ефективност на ограждащите конструкции на сградите" към проучвателните и проектните работи (ДВ, бр. 104 от 1992 г.) и Нормите за проектиране на топлоизолацията на сгради (публ. в Бюлетина за строителство и архитектура, кн. 6 от 1987 г.; изм., бр. 6-7 от 1991 г.).


§ 2. (1) Наредбата влиза в сила за сгради, чието проектиране започва три месеца след обнародването й в "Държавен вестник".

(2) Наредбата се прилага задължително за отопляемите сгради по чл. 1, в това число:

1. за нови сгради;

2. за пристроените и надстроените части на съществуващи сгради;

3. при реконструкции на фасадите на съществуващи сгради.


§ 3. Указания по прилагане на наредбата дава министърът на регионалното развитие и благоустройството.


Промени настройката на бисквитките