Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 4.V

НАРЕДБА № 21 ОТ 20 АПРИЛ 1999 Г. ЗА ПРАВИЛАТА ЗА ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ГОДНОСТ ЗА ЛЕТАТЕЛНА РАБОТА И ДРУГИ ВИДОВЕ АВИАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ В ГРАЖДАНСКАТА АВИАЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 21 ОТ 20 АПРИЛ 1999 Г. ЗА ПРАВИЛАТА ЗА ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ГОДНОСТ ЗА ЛЕТАТЕЛНА РАБОТА И ДРУГИ ВИДОВЕ АВИАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ В ГРАЖДАНСКАТА АВИАЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Обн. ДВ. бр.41 от 4 Май 1999г., отм. ДВ. бр.40 от 18 Май 2007г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 21 от 25 април 2007 г. за правилата за освидетелстване при определяне на медицинската годност за летателна работа и други видове авиационни дейности в гражданското въздухоплаване - ДВ, бр. 40 от 18 май 2007 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Тази наредба урежда състава и правилата за дейност на специализираната авиолекарска комисия за определяне на медицинската годност за летателна работа и други авиационни дейности, определя лицата от въздухоплаването в гражданската авиация на Република България, които подлежат на освидетелстване, както и изискванията, на които трябва да отговарят.


Чл. 2. Медицинското и психологическо освидетелстване за установяване на медицинската годност е задължително за целия авиационен персонал, който извършва гражданска въздухоплавателна дейност, за ръководителите на въздушното движение, както и за авиационния персонал от други страни, който работи в Република България.


Чл. 3. За летателно обучение, летателна работа и други авиационни специалности в гражданската авиация на Република България са необходими определени физически и психологически качества и състояния на здравето с цел осигуряване безопасност на полетите. За наличието или отсъствието на тези качества, както и за тяхната изразеност и състояние се произнасят компетентни експерти-специалисти лекари и психолози.


Чл. 4. Медицинското и психологическо освидетелстване се извършва от комисия за авио-медицинско освидетелстване (КАМО) и лаборатория по авиационна психология и безопасност полети към авиотранспортната поликлиника в съответствие с медицинските стандарти, утвърдени от министъра на транспорта съобразно международните изисквания.


Чл. 5. На първоначално медицинско и психологическо освидетелстване подлежат всички кандидати за обучение от посочените класове в чл. 20 с цел подбор на кандидатите съобразно медицинските стандарти за нуждите на гражданската авиация в България.


Чл. 6. На периодични освидетелствания подлежат всички лица в гражданската авиация на Република България в съответствие с предвидените класове по чл. 20.


Чл. 7. Медицинската годност се удостоверява за срок съответно шест, дванадесет и двадесет и четири месеца от датата на освидетелстване, а в случаите, когато е определен контролен преглед - до датата на контролния преглед.


Чл. 8. Периодичните медицински освидетелствания за годност от 1-ви до 4-ти клас се провеждат в съответствие със сроковете, предвидени в Наредбата за издаване на свидетелства за правоспособност на летателния персонал от гражданската авиация на Република България.


Чл. 9. В случаите, когато по наложителни причини освидетелстването не може да бъде проведено в срок, летателната годност може да се удължи до два месеца само в съответствие с последното решение на комисията, без случаите с индивидуална годност, с ограничена годност или с контролен преглед, след извършване медицински преглед от оторизиран лекар от авио-транспортната поликлиника след съгласуване с главния лекар или председателя на КАМО на авиотранспортната поликлиника.


Раздел II.
Комисия за авиомедицинско освидетелстване

Чл. 10. (1) Комисията за медицинско освидетелстване се състои от авиомедицински експерти и включва:

1. председател;

2. специалист-интернист;

3. специалист-невролог;

4. специалист-офталмолог;

5. специалист-оториноларинголог;

6. специалист-хирург.

(2) При необходимост към КАМО се привличат и други експерти (гинеколог, дерматолог, ортопед, стоматолог и др.). За нуждите на експертизата се ползват резултати от различни специализирани лаборатории и кабинети по функционална диагностика, авиационна психология, клинична лаборатория, отоневрология и др.


Чл. 11. Авиомедицински експерт може да бъде специалист с призната специалност, който е преминал курс по авиомедицинска подготовка в авиотранспортна поликлиника.


Чл. 12. Комисията за медицинско освидетелстване извършва:

1. медицински подбор на кандидати за летателно обучение и обучение за други авиационни специалности;

2. периодично медицинско освидетелстване на авиационните специалисти, притежаващи свидетелство за годност;

3. извънредни освидетелствания при заболявания, влошена работоспособност и други, по искане на лицето, ръководството на фирмата или на гражданската въздухоплавателна администрация;

4. контролни прегледи след по-тежки заболявания и при хронични болестни състояния;

5. научно-практична дейност по проблеми на авиомедицинското осигуряване, експертиза, лечение, рехабилитация, режим на труд и почивка и безопасност на полетите.


Чл. 13. Лабораторията по авиационна психология и безопасност полети извършва психологическо освидетелстване като част от освидетелстването по чл. 2 и прави:

1. психологически подбор на кандидати за летателно обучение и обучение по други авиационни специалности;

2. извънредни, периодични и контролни освидетелствания по показания;

3. научно-практична дейност по проблеми на психологическото осигуряване безопасността на полетите.


Чл. 14. В своята работа експертите ползват съвременни методи в експертното изследване и последните постижения на медицината и психологията.


Чл. 15. За нуждите на експертизата КАМО и лабораторията по авиационна психология ползват и резултати от контрол на тренажорни и летателни изпитания и други специални проверки на професионалните качества.


Чл. 16. За издаване на медицинско свидетелство за годност се извършват прегледи и изследвания за установяване на:

1. физическо и психическо здраве;

2. състояние на зрението;

3. състояние на слуха.


Чл. 17. (1) Обемът на прегледите за освидетелстване включва:

1. подробна и задълбочена анамнеза, за която освен данните и сведенията, съобщени срещу подпис от самия кандидат, специалистите се насочват към активно търсене на данни за минали заболявания и отклонения от нормата;

2. пълен медицински преглед за установяване на физическото развитие, психическото и здравното състояние; особено внимание се отделя на функционалното състояние на зрителния, слуховия и вестибуларния анализатор и на психичните функции и личностни особености; при този преглед като основен критерий се приема отсъствие на:

а) вродени или придобити аномалии;

б) явни, скрити, остри или хронични заболявания;

в) рани, телесни увреждания или последствия от операции, които биха могли да предизвикат такава степен на нетрудоспособност, водеща до нарушение безопасността на полета или безопасността на даденото лице при изпълнение на неговите задължения.

(2) По време на освидетелстването се извършват следните изследвания:

а) антропометрия - измерване на ръст, тегло;

б) сърдечно-съдова система - измерване на кръвно налягане, ЕКГ (функционално изследване на ССС с физическо натоварване при първоначално освидетелстване, на 40- и 50-годишна възраст и по показания);

в) зрителен анализатор - зрителна острота, цветоусещане, биомикроскопия, фундоскопия и тонометрия;

г) слухово-вестибуларен апарат - аудиометрия, тимпанометрия;

д) неврологичен статус и психиатрична анамнеза;

е) психологическо изследване - беседа, бланкови и апаратурни методики;

ж) хирургичен статус;

з) стоматологичен статус;

и) параклинични изследвания - ПКК,урина, биохимични проби.

(3) На лицата, работещи с вредности, се извършват допълнителни изследвания.

(4) При нужда, по показания, обемът на посочените изследвания може да бъде разширен по преценка на съответните специалисти. При първоначално освидетелстване задължително се прави рентгеново изследване на бял дроб и сърце, ЕЕГ.

(5) Валидността на клинико-лабораторните изследвания е десет дни от провеждането им, а на специалните изследвания - по преценка на съответния специалист.


Чл. 18. (1) Всеки експерт дава заключение по специалността си след щателен медицински преглед и необходимите изследвания съобразно медицинските стандарти и го удостоверява с подписа си.

(2) Дадените мнения от други лечебни заведения или отделни специалисти не са задължителни по отношение на годността, а служат само при диагностичното обсъждане.

(3) Комисията взима общо решение по годността за летателна работа след обсъждане становищата на всички членове на комисията при спазване на реда, предвиден в тази наредба.


Чл. 19. Критериите за годност и изискванията към физическите и психологическите качества и здравното състояние не изчерпват цялото разнообразие на експертната практика.


Чл. 20. Установяват се следните 4 класа медицински заключения за годност:

1. медицинско заключение 1-ви клас - за кандидати и притежатели на свидетелство за годност за професионални летци;

2. медицинско заключение 2-ри клас - за кандидати и притежатели на свидетелство за годност за:

а) любители летци;

б) парашутисти (и техните разновидности);

в) делтапланеристи (и техните разновидности);

г) балонисти (и техните разновидности);

3. медицинско заключение 3-ти клас - за кандидати и притежатели на свидетелство за годност за ръководител полети;

4. медицинско заключение 4-ти клас - за кандидати и притежатели на свидетелство за годност за:

а) бордни домакини;

б) бордни съпроводители;

в) бордни оператори.


Чл. 21. (1) Специалистите от КАМО дават заключения по специалността си, а комисията като цяло може да вземе следните експертни решения:

1. годен;

2. ограничено годен;

3. индивидуално годен;

4. временно негоден за определен срок;

5. негоден.

(2) При определяне на ограничена или индивидуална годност се посочват точно причините за ограничаването, условията и видовете професионална дейност, за които се отнася, както и работното място на освидетелстваното лице (работа в многочленен екипаж, на самолети с двойно управление, работа с инструктор, работа в екип, забрана за работа в тропически условия и др.). В решението на КАМО се посочва отклонението от медицинските стандарти по чл. 4.

(3) Комисията за авиомедицинско освидетелстване може да вземе решение по чл. 21, ал. 1, т. 4 за срок до една година, след което задължително се извършва освидетелстване за определяне на годността. Общият срок за непрекъснато болнично лечение и отпуск по болест не може да превишава максималните срокове, допустими от Кодекса на труда и инструкциите на Министерството на здравеопазването. При заболявания, изискващи по-продължително лечение с добра прогноза, по изключение може да се вземе решение по чл. 21, ал. 1, т. 4 за срок повече от една година.

(4) Притежателите на свидетелство за годност от съответните класове са длъжни при влошаване на здравословното им състояние да прекратят работа и сами да потърсят лекарска консултация от съответните здравни органи. При заболявания, продължаващи повече от 20 дни, след болнично лечение или след произшествия и инциденти, притежателите на свидетелство за годност подлежат на извънредно освидетелстване.

(5) При констатиране на остро, бързопреходно заболяване по време на медицинското освидетелстване изследването се отлага и се определя временна забрана за работа, след което освидетелстването продължава. Ако вследствие на това отлагане кандидатът за обучение не може да се включи в графика на административната комисия по приема, КАМО не носи отговорност за това.

(6) По време на освидетелстването освидетелстваните се считат за негодни до приключване на прегледите и взимане на решение.


Чл. 22. При психологическото освидетелстване на кандидати за 1-ви и 3-ти клас за обучение се поставя оценка по шестобалната система. Оценката за останалите класове е препоръчителна. Психологическо изследване за притежателите на свидетелство за годност се извършва по показания и се дава под формата на заключение от лабораторията по авиационна психология при периодичните или извънредните освидетелствания заедно с медицинското заключение.


Чл. 23. (1) Решенията на комисията се оформят в протокол и се отразяват в медицинската книжка на лицето.

(2) За решението на комисията се съобщава на кандидата.

(3) Решението на комисията по чл. 21, ал. 1, т. 1, 2 и 3 се съобщава с уведомително писмо до гражданската въздухоплавателна администрация.


Чл. 24. (1) Решенията на комисията за авиомедицинско освидетелстване по чл. 21, ал. 1, т. 1, 2 и 3 се оформят в свидетелство за годност.

(2) Решението по чл. 21, ал. 1, т. 5 може да се обжалва пред Централната лекарска експертна комисия (ЦЛЕК) при Министерството на транспорта от освидетелстваното лице по реда на Закона за административното производство.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 37 от Закона за гражданско въздухоплаване (обн., ДВ, бр. 94 от 1972 г.; изм., бр. 30 от 1990 г.; изм. и доп., бр. 16 от 1997 г., бр. 85 от 1998 г.) и чл. 15, т. 2 от приложение № 1 към чл. 1, ал. 1 от ПМС № 49 от 1992 г. и чл. 3, т. d), чл. 32, т. а), чл. 37 от Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване (ДВ, бр. 55 от 1994 г.), Документ 8984 - Ан - 895 на ИКАО - Ръководство по авиационна медицина, Документ 9379 - Ан - 916 на ИКАО и Медицинските нормативи (JARMED) на Обединените Европейски авиационни администрации JАА).


Промени настройката на бисквитките