НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 1998 Г. ЗА РЕДА ЗА ПИСМЕНО ДЕКЛАРИРАНЕ НА СТОКИ ПРЕД МИТНИЧЕСКИТЕ УЧРЕЖДЕНИЯ
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 1998 Г. ЗА РЕДА ЗА ПИСМЕНО ДЕКЛАРИРАНЕ НА СТОКИ ПРЕД МИТНИЧЕСКИТЕ УЧРЕЖДЕНИЯ
Обн. ДВ. бр.72 от 13 Август 1999г., попр. ДВ. бр.80 от 10 Септември 1999г.
§ 1. В чл. 1 ал. 3 се изменя така:
"(3) Писменото деклариране на стоки от пътници може да се извърши и чрез използване на специален формуляр на стокова митническа декларация по реда на глава трета."
§ 2. В чл. 17 се създава нова ал. 3 със следния текст:
"(3) В случаите на чл. 829 ППЗМ попълването на клетки 2, 11, 15, 15а, 16, 18, 21, 25, 26, 27, 29 и 34 не е задължително."
§ 3. Глава трета се изменя така:
"Глава трета
ДЕКЛАРИРАНЕ НА СТОКИ ОТ ПЪТНИЦИ ЧРЕЗ СПЕЦИАЛЕН ФОРМУЛЯР НА СТОКОВА МИТНИЧЕСКА ДЕКЛАРАЦИЯ
Чл. 26. Разпоредбите на тази глава уреждат реда за писмено деклариране на стоки от пътници чрез специален формуляр на стокова митническа декларация.
Чл. 27. (1) Преди започване на митническата проверка на пътниците - местни и чуждестранни лица, се предоставят указания за попълване на стоковата митническа декларация.
(2) Указанията се предоставят на български, английски, немски, руски и френски език. При необходимост указанията могат да се превеждат и на други езици.
(3) Пътниците имат право да изберат указания, напечатани на предпочитания от тях език.
(4) Указанията се подписват от пътниците, с което те удостоверяват, че са запознати със задълженията им за деклариране.
(5) Запознаването със задълженията за деклариране на лица, ненавършили 16 години, се извършва от съпровождащите ги пълнолетни лица.
Чл. 28. (1) Декларирането не може да се извърши чрез специалния формуляр на стокова митническа декларация, а се изисква задължително деклариране с ЕАД, когато пътниците - местни и чуждестранни лица, пренасят:
1. стоки с търговски характер;
2. стоки, подлежащи на специфични формалности за съответния режим;
3. стоки, за които може да се поиска възстановяване на митни сборове или други платени суми.
(2) Пътниците - чуждестранни лица, задължително декларират писмено с ЕАД и временно внасяните от тях лични вещи и стоки за спортни цели с висок размер на митните сборове.
(3) Декларирането може да се извърши с ЕАД вместо със специалния формуляр на стокова митническа декларация и във всички останали случаи по искане на пътника.
Чл. 29. (1) Пътниците - местни лица, декларират писмено при излизане чрез специалния формуляр на стокова митническа декларация:
1. за износ стоки с нетърговски характер, които при износ подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол;
2. за временен износ:
а) стоки с нетърговски характер с по-значителна стойност, които имат намерение да реимпортират в Република България;
б) стоки с нетърговски характер, които при временен износ подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол.
(2) Пътниците - местни лица, декларират писмено при влизане чрез специалния формуляр на стокова митническа декларация:
1. за внос:
а) стоки с нетърговски характер, придобити в чужбина, които надвишават нормите за безмитен внос;
б) стоки с нетърговски характер, които при внос подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол;
2. за реимпорт стоки, които са били декларирани за временен износ с такъв формуляр на стокова митническа декларация.
(3) Когато пътниците - местни лица, не пренасят стоки, подлежащи на деклариране по ал. 1 при излизане и ал. 2 при влизане, стокова митническа декларация не се попълва.
Чл. 30. (1) Пътниците - чуждестранни лица, декларират писмено при излизане чрез специалния формуляр на стокова митническа декларация:
1. за износ стоки с нетърговски характер, които при износ подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол;
2. за реекспорт стоки, които са били декларирани за временен внос при влизане, в специалния формуляр на стоковата митническа декларация.
(2) Пътниците - чуждестранни лица, декларират писмено при влизане чрез специалния формуляр на стокова митническа декларация:
1. за внос стоки с нетърговски характер, които при внос подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол;
2. за временен внос стоки с нетърговски характер, които при временен внос подлежат на забрани, ограничения или специфичен контрол.
(3) Когато пътниците - чуждестранни лица, не пренасят стоки, подлежащи на деклариране по ал. 1 при излизане и ал. 2 при влизане, стокова митническа декларация не се попълва.
Чл. 31. (1) За целите на чл. 29 и 30 стоковата митническа декларация се предоставя на български, английски, немски, руски и френски език. При необходимост стоковата митническа декларация може да се превежда и на други езици.
(2) Пътниците имат право да изберат стокова митническа декларация, напечатана на предпочитания от тях език.
Чл. 32. Когато пътникът е лице, ненавършило 16 години, стоковата митническа декларация се попълва с неговите данни и се подписва от едно от съпровождащите го пълнолетни лица.
Чл. 33. (1) Стоките, подлежащи на деклариране, се описват в митническата декларация по техните най-характерни белези, бройки и собствена стойност съгласно чл. 658, т. 9 ППЗМ, даващи възможност да бъдат еднозначно определени и митнически оформени.
(2) Когато се декларира "непридружаван багаж", в стоковата митническа декларация се декларират всички придобити в чужбина стоки и тяхната собствена стойност в момента на внасяне. След приключване на контрола митническият служител вписва в декларацията с цифри и думи общата собствена стойност на пропуснатите без митни сборове стоки. Декларацията се представя от пътника в митническото учреждение за целите на облагане на непридружавания багаж.
(3) След приключване на контрола митническият служител огражда с линия декларираните стоки и техните стойности, заверява с подпис и личен печат попълнената стокова митническа декларация и я връща на пътника.
Чл. 34. (1) Заверените стокови митнически декларации се съхраняват от пътниците - местни лица, по време на пътуването и престоя зад граница и се представят на митническите органи при завръщането им в страната за осъществяване на митнически контрол.
(2) Заверените стокови митнически декларации се съхраняват от пътниците - чуждестранни лица, по време на престоя в Република България и се представят на митническите органи при напускане на страната за осъществяване на митнически контрол."
§ 4. В приложение № 7 към чл. 16, т. 24 и 34, чл. 18, т. 24, чл. 20, т. 20 - Класификатор на митническите учреждения в Република България, думите "Главно управление "Митници" 9999" се заменят с "Главно управление на митниците 9999".
§ 5. (Попр. - ДВ, бр. 80 от 1999 г.) Приложение № 20 към чл. 16, т. 17 и 26, чл. 18, т. 17 и 26 - Класификатор на валутите, след думите "Български лев BGB 100" се добавя "Български нов лев BGN 975".
§ 6. Наредбата влиза в сила от 13 август 1999 г.