Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 23.XI

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 1997 Г. ЗА ОЦЕНКА НА РИСКОВИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ И ЗА ФОРМИРАНЕ НА ПРОВИЗИИ ЗА ПОКРИВАНЕ НА РИСКА ОТ ЗАГУБИ

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 1997 Г. ЗА ОЦЕНКА НА РИСКОВИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ И ЗА ФОРМИРАНЕ НА ПРОВИЗИИ ЗА ПОКРИВАНЕ НА РИСКА ОТ ЗАГУБИ

ИЗДАДЕНА ОТ БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА В сила от 1.I.2000 г.

Обн. ДВ. бр.101 от 23 Ноември 1999г.

§ 1. В чл. 2 т. 1 се изменя така:

"1. всички кредити и други вземания на банка, отразени като балансови позиции, независимо от основанието за възникването им и използвания финансов инструмент, за които има риск от намаляване на отчетната им стойност;".


§ 2. В чл. 3 ал. 2 и 4 се изменят така:

"(2) Когато банка има повече от една експозиция към едно лице, свързани лица или лица, които не са свързани помежду си, но се разглеждат като носители на общ риск и има вероятност при възникване на финансови проблеми в едното, другото или всички останали да изпитат затруднения при погасяване на задълженията си, общата експозиция се класифицира в групата, към която се отнася експозицията с най-висока степен на риск."

"(4) Банките могат да прилагат по-детайлна и по-строга вътрешна класификация на рисковите си експозиции, както и за измерване на риска към дадена държава, по критерии, установени във вътрешните им правила по чл. 4, ал. 1."


§ 3. В чл. 4 се създава ал. 4:

"(4) Правилата по ал. 1 се представят в Българската народна банка, управление "Банков надзор", съгласно чл. 57, ал. 1 от Закона за банките в срок до 10 дни от приемането им, съответно от внасянето на изменения и допълнения в тях."


§ 4. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1 и 5 се изменят така:

"(1) Рисковите експозиции се оценяват и класифицират въз основа степента на потенциалния риск, срока на забавата на изискуемите суми по тях, оценката на финансовото състояние на длъжника и главните източници за изплащане на неговите задължения, формиращи като цяло матрица за оценка и класификация на тези експозиции."

"(5) Рискова експозиция, която не надхвърля по стойност 0,05 на сто от собствения капитал (капиталова база) на банката, се оценява и класифицира само според срока на забавата и се отчита най-малко веднъж годишно."

2. Създава се ал. 6:

"(6) Експозициите към дадена държава се оценяват и класифицират въз основа на статистическата информация, представяна от национални и международни източници, като се отчита влиянието на икономическата политика, социално-политическото развитие и стабилност в съответната страна, както и обслужването на задълженията."


§ 5. В чл. 6 ал. 2 и 3 се изменят така:

"(2) Специфичните провизии се формират срещу конкретно определени експозиции, класифицирани като редовни, под наблюдение, нередовни, съмнителни и загуба.

(3) Специфичните провизии за покриване на условни задължения, отразени като задбалансови позиции, се отчитат в пасива на баланса."


§ 6. В глава втора се създава чл. 7а:

"Общи резерви

Чл. 7а. (1) Общите резерви се определят за покриване на неидентифицирани рискове от загуби, които не могат да бъдат отнесени към отделно вземане.

(2) Общите резерви се формират след облагането на печалбата с данък.

(3) Общите резерви за покриване на загуби се включват във фонд "Резервен" (общи резерви) по смисъла на чл. 24 от Закона за банките."


§ 7. В чл. 8, ал. 2 т. 3 се изменя така:

"3. длъжникът предоставя редовно на банката изискваните от нея финансови отчети и други сведения, включително годишни счетоводни отчети."


§ 8. В чл. 10, ал. 2 т. 2 се изменя така:

"2. във финансовото състояние на длъжника има значимо влошаване, което е в състояние да застраши погасяването на задълженията."


§ 9. В чл. 11, ал. 2 т. 3 се изменя така:

"3. във финансовото състояние на длъжника съществува влошаване, което при настъпилите условия и обстоятелства прави много съмнително пълното погасяване на задълженията."


§ 10. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Загуба са рисковите експозиции, които се приемат за несъбираеми и не носят пряка или косвена доходност за банката."

2. Алинея 3 се заличава.


§ 11. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Банките формират специфични провизии спрямо сумата на главницата за отделна рискова експозиция в следните размери:

1. за редовни експозиции - до 3 на сто;

2. за експозиции под наблюдение - от 15 до 25 на сто;

3. за нередовни експозиции - от 30 до 50 на сто;

4. за съмнителните експозиции - от 50 до 75 на сто;

5. за загуба - 100 на сто."

2. Създава се ал. 2:

"(2) Банките формират специфични провизии върху нетната стойност на съответната рискова експозиция, която представлява разликата между размера на главницата и безрисковите обезпечения."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 със следното съдържание:

"(3) Банките формират 100 на сто специфични провизии спрямо сумата на балансово начислените просрочени лихви до 90 дни независимо от класификационната група, към която е отнесена главницата."

4. Създават се ал. 4, 5 и 6:

"(4) Оценката на обезпечението и/или на придобито имущество срещу вземане по просрочени експозиции се основава на текуща пазарна цена на актива, а когато няма такава, цената се определя посредством оценка от лицензиран оценител. В случаите, когато стойността му надвишава 5 на сто от собствения капитал на банката, пазарната оценка се извършва от двама независими лицензирани оценители, като се приема по-ниската оценка.

(5) Банките формират общи резерви за възможните загуби, свързани с държавния риск по реда на чл. 7, в размери, установени във вътрешните правила съгласно чл. 4.

(6) Банките формират размера на провизиите за рисковите експозиции, класифицирани по ал. 1 въз основа на мотивирано писмено предложение на кредитния комитет."


§ 12. Заглавието на глава пета се изменя така:

"ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ И ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА РИСКОВИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ, ЗАДБАЛАНСОВО ОТЧИТАНЕ НА РИСКОВИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ, КЛАСИФИЦИРАНИ КАТО ЗАГУБА И ОТНАСЯНЕ (РЕИНТЕГРИРАНЕ) КЪМ ПЕЧАЛБАТА НА ПРОВИЗИИ"


§ 13. Член 18 се изменя така:

"Чл. 18. (1) Една експозиция се счита за преструктурирана и предоговорена, когато първоначалните условия на споразумението са изменени, чрез удължаване на срока на изплащането на главницата и лихвите, намаление на лихвения процент, намаление на главницата, рефинансиране, заместване на длъжник от трето лице или встъпване на трето лице като длъжник, частично погасяване чрез замяна на дълг срещу собственост или други финансови отстъпки от страна на банката.

(2) Не е преструктурирана предоговорената експозиция, която не е идентифицирана като влошена, напълно е обезпечена и има основание да се счита, че банката ще събере главницата и лихвата.

(3) Преструктурирана експозиция може да бъде прекласифицирана като редовна експозиция само ако в продължение на не по-малко от една година постоянно отговаря на изискванията по чл. 8.

(4) Преструктурирането се извършва за сметка на начислените провизии, респективно прекласификация в друга класификационна група и доначисляване на провизии.

(5) Банка може да преструктурира вземане само въз основа на мотивирано писмено предложение на кредитния комитет."


§ 14. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. Заглавието се изменя така:

"Балансово отчитане на рисковите експозиции, класифицирани като загуба".

2. Алинея 1 се отменя.

3. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Банките прекратяват балансовото отчитане на рискови експозиции, класифицирани като загуба, изцяло покрити с провизии, с мотивирано решение на компетентния съгласно устава орган за управление на банката по писмено предложение на кредитния комитет."

4. Създава се ал. 5:

"(5) Отписване от баланса се извършва в срок не по-голям от една година, когато цялото или част от вземането се счита за несъбираемо и/ или не съществува реална възможност за възстановяване. Отписването на вземането се извършва за сметка на начислените провизии."


§ 15. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:

1. Заглавието се изменя така:

"Задбалансово отчитане на рискови експозиции, класифицирани като загуба".

2. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Банките отчитат задбалансово рисковите експозиции по чл. 19, ал. 2, както и погасените по давност експозиции.

(2) Задбалансовото отчитане на експозициите по ал. 1 се прекратява с решение на компетентния съгласно устава орган за управление на банката, когато длъжникът е:".

3. В ал. 2 се създава т. 3:

"3. направил възражение за давност."


§ 16. В чл. 22 се създава ал. 3:

"(3) Банките оповестяват в годишните си публични отчети използваните методи за оценка на обезпеченията и влиянието им върху формираните специфични провизии, както и дела на класифицираните и преструктурирани експозиции в портфейлите си."


§ 17. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

1. Точки 1, 3, 6, 7 се заличават.

2. Точка 2 се изменя така:

"2. "Безрискови обезпечения" са:

а) парични средства и депозити при банката в левове или конвертируема валута, за която Българската народна банка обявява всеки работен ден обменен курс;

б) монетарно злато;

в) ценни книжа и гаранции, издадени от правителството на Република България;

г) ценни книжа и гаранции, издадени от правителства, централни банки и международни организации, посочени в приложения № 1 и 2 на Наредба № 8 от 1997 г. за капиталовата адекватност на банките (обн., ДВ, бр. 62 от 1997 г.; попр., бр. 92 от 1997 г.);

д) осемдесет на сто от размера на приетите банкови гаранции със срок до една година;

е) половината от справедливата цена на недвижим имот в жилищна сграда в страната, върху който е учредена първа по ред ипотека, изцяло покрита със застраховка;".

3. Точка 4 се изменя така:

"4. "Свързани лица" са лицата по смисъла на § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Закона за банките."

4. Създава се т. 10:

"10. "Влошаване" е намаляване на качеството на едно или повече вземания, при което е вероятно банката да не може да събере всички дължими суми съгласно договорните условия."

5. Създава се т. 11:

"11. "Държавният риск" е възможността чуждестранни държавни (обществени) кредитополучатели от конкретна държава да не могат или да не желаят, а други кредитополучатели да не могат да изпълняват чуждестранните си задължения по причини извън обичайните рискове по кредити и/или е възпрепятстван трансферът на средства в дадена страна към чуждестранни кредитори по финансови или други причини."

6. Създава се т. 12:

"12. "Преструктуриране" е даване на отстъпки от страна на кредитора към длъжника, които не би дал при други обстоятелства, предизвикани от влошаване на финансовото му състояние, водещо до невъзможност да се изплати дългът."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 18. Банките, които до влизането на тази наредба в сила не са начислили провизии за вземания, обезпечени с ипотека върху недвижим нежилищен имот, следва да формират необходимите провизии в срок до 30.IХ.2000 г.


§ 19. Тази наредба е приета с Решение № 124 на УС на БНБ от 21.Х.1999 г. и влиза в сила от 1.I.2000 г.


Промени настройката на бисквитките