Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 44 от 25.V

НАРЕДБА № 7 ОТ 21 ОКТОМВРИ 1999 Г. ЗА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ

 

НАРЕДБА № 7 ОТ 21 ОКТОМВРИ 1999 Г. ЗА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ

Издадена от Българската народна банка

Обн. ДВ. бр.102 от 26 Ноември 1999г., изм. ДВ. бр.41 от 24 Април 2001г., изм. ДВ. бр.114 от 6 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.44 от 25 Май 2004г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2005г., изм. ДВ. бр.62 от 29 Юли 2005г., отм. ДВ. бр.7 от 23 Януари 2007г.

Материята е преуредена с Наредба № 7 от 22 декември 2006 г. за големите експозиции на банките - ДВ, бр. 7 от 2007 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Предмет

Чл. 1. (1) С тази наредба се определя допустимият размер на концентрация на риск общо за банката или банковата група към всеки отделен клиент или свързани лица.

(2) Основна цел на наредбата е да се разпредели и ограничи загубата, която банката/банковата група може да понесе в резултат от концентрацията на експозиции.


Експозиция

Чл. 2. (1) Експозиция към отделен клиент или свързани лица по смисъла на чл. 29, ал. 2 от Закона за банките са:

1. (изм. - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) всички активи, посочени в глава трета, раздел втори от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките (ДВ, бр. 5 от 2005 г.), отразени като балансови позиции, без да се прилагат рисковите им тегла, независимо от условията на възникването им и използвания финансов инструмент;

2. (изм. - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) задбалансови позиции по глава трета, раздел трети от Наредба № 8 за капиталовата адекватност на банките, при които може да възникне вземане за банката.

(2) В експозициите по ал. 1 не се включват :

1. активите, с които е намален собственият капитал (капиталовата база) на банката, съгласно Наредба № 8 на Българската народна банка за капиталовата адекватност на банките;

2. активите, които възникват при сделки с чуждестранна валута и сделки с ценни книжа в процеса на уреждане на задълженията по тях, но за не повече от обичайните два, съответно пет, работни дни;

3. активите, изцяло покрити със специфични провизии.

(3) "Отделен клиент" е:

1. всяко физическо или юридическо лице, както и гражданско дружество или друго сдружение на такива лица, което няма самостоятелна правосубектност;

2. държавата, съответно общините или органите им, когато се проявяват като самостоятелни носители на задължения към банката и по отношение на които банката има експозиция.


Експозиции от търговски портфейл

Чл. 2a. (Нов - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) (1) Банките, които изчисляват капиталови изисквания за пазарен риск, измерват и отчитат възникналите големи експозиции към отделен клиент или свързани лица като сума от експозициите им в банковия и търговския портфейл при спазване на изискванията и лимитите по чл. 29 от Закона за банките.

(2) Експозицията към един клиент или свързани лица в търговския портфейл на банката включва следните елементи:

1. положителната разлика между дългите и късите позиции по всички финансови инструменти, емитирани от един клиент или свързани лица, като нетните позиции по всеки инструмент се изчисляват по начина, определен в чл. 29 от Наредба № 8;

2. при поемане на емисия на дългов или капиталов инструмент - формираната нетна експозиция, изчислена по начина, определен в чл. 39 от Наредба № 8;

3. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) експозициите, изчислени по реда на чл. 22, 23 и 26 от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките, свързани със сделки или споразумения, от които произтича сетълмент риск или риск от контрагента.

(3) Експозициите към група свързани лица, възникнали от търговския портфейл на банката, се изчисляват чрез сумиране на отделните експозиции за всяко лице от групата.


Общи правила за банките

Чл. 3. (1) Голяма експозиция по смисъла на чл. 29, ал. 3 от Закона за банките е експозицията, която е установена поотделно за банка или на консолидирана основа за банкова група към отделен клиент или свързани лица.

(2) Решенията съгласно чл. 29, ал. 4 от Закона за банките, които водят до формиране на голяма експозиция към отделен клиент или свързани лица, се вземат преди възникване на експозицията.

(3) Голяма експозиция има и в случаите, когато тя се формира:

1. в резултат на намаляване размера на собствения капитал (капиталова база), установен с Наредба № 8 на Българската народна банка за капиталовата адекватност на банките;

2. в резултат на нововъзникнала свързаност между отделни клиенти или отделен клиент и свързани лица, към които банката вече има експозиция;

3. (нова - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) в резултат на промяна на пазарните цени или други фактори, влияещи върху стойността на съществуващи експозиции на банката.


Специфични експозиции

Чл. 4. При отпускане на синдикиран кредит или при съвместно поемане на емисия, включително по сделки NIFs и RUFs, участващата банка отчита експозиция, съответстваща на нейния дял или съгласно условията на сключения договор.


Собствени правила на банките

Чл. 5. (1) Банките/банковите групи създават и поддържат подходящи административни и счетоводни процедури, както и ефективен вътрешен контрол за определянето и регистрирането на всички големи експозиции и последващите промени, които настъпват с тях.

(2) В правилата за кредитната си дейност, приети на основание чл. 41, ал. 2 от Закона за банките, банките/банковите групи определят случаите, при които възниква общ риск за банката поради едновременното необслужване на няколко големи експозиции, както и повишаване кредитната концентрация вследствие на нововъзникнала свързаност.

(3) В правилата за кредитната си дейност банките въвеждат ограничения за концентрация на експозиции към определен икономически сектор и/или географски район.

(4) Банките представят в Българската народна банка, управление "Банков надзор", копие от правилата по ал. 2 в седемдневен срок от приемането им, съответно от внасянето на изменения и допълнения в тях.


Ограничения за големите експозиции

Чл. 6. (1) Ограниченията по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките се прилагат по отношение експозиция към един клиент или свързани лица, която представлява общ риск за банката или банковата група.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Ограниченията по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките се прилагат и по отношение експозицията към отделни клиенти, свързани чрез взаимни гаранции, търговска зависимост или задлъжнялост между тях, както и случаите, когато клиентите са финансово (делово) обвързани по такъв начин, че при възникване на финансови проблеми в единия има вероятност другият или всички останали да изпитат затруднения при погасяване на задълженията.


Изключения

Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 114 от 2002 г.) (1) Разпоредбата на чл. 6, ал. 1 не се прилага към:

1. (изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) експозиции към държавата и централната банка или пряко и безусловно гарантирани от тях, до размера на гаранцията;

2. (изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) експозиции към правителства и централни банки на държави, определени в приложение № 1 от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталова адекватност на банките или пряко и безусловно гарантирани от тях, до размера на гаранцията;

3. (изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) експозиции към правителства и централни банки на държави, различни от тези по т. 2, или пряко и безусловно гарантирани от тях експозиции, до размера на гаранцията, деноминирани и финансирани в националната им валута;

4. експозиции, обезпечени с ценни книжа, емитирани от правителството на Република България и централната банка, оценени по тяхната справедлива цена, до размера на обезпечението;

5. експозиции, обезпечени с ценни книжа, емитирани от правителства или централни банки на държави, определени в приложение № 1 от Наредба № 8 от 1997 г. за капиталовата адекватност на банките, до размера на обезпечението;

6. (изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) експозиции, обезпечени със залог на злато или залог на вземане към банката под формата на блокиран депозит в левове или чуждестранна валута, за която Българската народна банка обявява всеки работен ден обменен курс, до размера на обезпечението.

(2) Изключението по ал. 1 не се прилага към експозиции по т. 2 и 5, когато последният към датата на отчета рейтинг на съответната държава, присъден от международно призната кредитна агенция, е по-малък от BBB - по Standard & Poor's или Fitch/IBCA или Baa3 по Moody's.


Глава втора.
УСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗМЕРА НА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ

Изчисляване

Чл. 8. (1) При изчисляване експозицията на банка/банкова група към всеки отделен клиент или свързани лица се сумират активите по чл. 2, ал. 1, формиращи общ риск за банката, без прилагане на рискови тегла или конверсионни фактори.

(2) (Нова - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) Банките, които изчисляват капиталови изисквания за пазарен риск, измерват и отчитат възникналите големи експозиции към отделен клиент или свързани лица като сума от експозициите им в банковия и търговския портфейл, които формират общ риск за банката, без да се прилагат рисковите тегла и/или конверсионните фактори.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) Определянето на голяма експозиция на банката/банковата група се извършва посредством отнасянето й спрямо собствения капитал (капиталова база) на банката/банковата група.


Обхват на експозиция

Чл. 9. (1) Когато се установи свързаност между отделни клиенти на неконсолидирана или консолидирана основа, експозициите към тях се сумират и отчитат като една експозиция, носеща общия риск за банката или банковата група.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., доп. - ДВ, бр. 114 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Когато експозиция към отделен клиент или свързани лица е пряко, безусловно и изцяло гарантирана от трето лице, тази експозиция може да се третира като открита към гаранта, ако той не се намира в отношения на свързаност с лицата, чието задължение гарантира.

(3) (Нова - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Когато гарант по предходната алинея е банка, експозицията може да се третира като открита към нея - до размера на гарантираната й част.


Експозиции с намален размер

Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 114 от 2002 г.) При определяне на съотношенията по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките междубанковите експозиции с остатъчен матуритет до една година участват, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) експозициите към местни банки или банки, лицензирани в държави, включени в списъка по приложение № 1 от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките - с нулеви стойности;

2. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г.) експозициите към банки, лицензирани в държави по т. 1, за които се прилага чл. 7, ал. 2, както и към банки, лицензирани в държави извън списъка по приложение № 1 от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките - с 20 на сто от стойността си.

(2) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Разпоредбата на ал. 1 се прилага и по отношение на експозиция, която на основание чл. 9, ал. 3 се счита за открита към банка.

(3) (Предишен текст на ал. 2 - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат към вземания от банки, като подчинен срочен дълг или дългово капиталови (хибридни) инструменти, които са част от капиталовата база на тези институции.

(4) (Предишен текст на ал. 3 - ДВ, бр. 41 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) При определяне на съотношението по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките експозиция, която е изцяло покрита с обезпечение под формата на първа по ред ипотека върху напълно застрахован и оценен по справедлива цена недвижим имот в жилищна сграда, който е обитаван или ще бъде обитаван или отдаван под наем от кредитополучателя, участва с половината от стойността си.


Глава трета.
ЕКСПОЗИЦИИ НА КЛОНОВЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ БАНКИ И НА ДЪЩЕРНИ ДРУЖЕСТВА

Клонове на чуждестранни банки

Чл. 11. Размерът на експозициите, възникнали в клон на чуждестранна банка, се определя спрямо собствения капитал (капиталовата база) на чуждестранната банка.


Дъщерни дружества на чуждестранни банки

Чл. 12. (Доп. - ДВ, бр. 114 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Експозицията на банка, лицензирана в България, която е дъщерно дружество на чуждестранна банка, към банката-майка или други дъщерни банкови дружества от групата, както и към собствените си банкови дъщерни дружества, когато тази експозиция не е включена в собствения капитал на тези дружества, участва с нулеви стойности при определяне на съотношението по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките, когато са налице следните условия:

1. чуждестранната банка е лицензирана в държава, включена в приложение № 1 към Наредба № 8 на БНБ за капиталовата адекватност на банките;

2. чуждестранната банка е обект на консолидиран надзор от страна на държавата, която е лицензирала;

3. сключено е двустранно споразумение за обмен на информация между органите за банков надзор на двете държава.


Дъщерни дружества на местни банки

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2004 г.) Експозицията на банка, която е дъщерно дружество на друга банка, лицензирана в България, към банката-майка или други дъщерни банкови дружества от групата, участва с нулеви стойности при определяне на съотношението по чл. 29, ал. 5 и 6 от Закона за банките, когато е обект на консолидиран надзор и тази експозиция не е включена в собствения капитал на банката-майка или тези дружества. Банката изчислява съотношението и на индивидуална основа спрямо собствения й капитал.


Глава четвърта.
УВЕДОМЛЕНИЯ И ОТЧЕТ НА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ

Уведомления за свързаност

Чл. 14. Преди възникване на експозиция банката изисква от всеки клиент да състави и представи сведение за наличие или отсъствие на свързаност с други лица, както и за всяка нововъзникнала свързаност или за настъпили промени във вече заявената.


Уведомления за голяма експозиция

Чл. 15. (1) Банката представя в Българската народна банка, управление "Банков надзор", уведомления по чл. 57, ал. 1, т. 5 от Закона за банките в 10-дневен срок от вземането на решение, водещо до формиране на голяма експозиция.

(2) При възникване на голяма експозиция към отделни клиенти банката представя уведомления за наличие на свързаност между тях.

(3) (Нова - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) Банката докладва за голяма експозиция, формирана при условията на чл. 3, ал. 3 - в 10-дневен срок от възникването й.


Докладване на големи експозиции

Чл. 16. (1) Експозиции към клиенти, между които съществува свързаност по смисъла на Закона за банките и които формират общ риск за банката, се отчитат като отделна експозиция към "свързани лица".

(2) При отчитане на големите експозиции изключенията по чл. 7 се докладват като неделима част от общия отчет.

(3) В отчета за големите експозиции обезпеченията съгласно чл. 10, ал. 3 се посочват с пълния си размер.

(4) Междубанковите експозиции се докладват в пълен размер.


Отчет

Чл. 17. (1) Банките съставят и представят отчет за големите си експозиции в Българската народна банка, управление "Банков надзор", до 15-о число на месеца, следващ отчетното тримесечие.

(2) Подуправителят на Българската народна банка, ръководещ управление "Банков надзор", дава задължителни указания за начина на съставяне и представяне на отчетите за големите експозиции.

(3) Управление "Банков надзор" може да изисква допълнителна информация за всяка отделна експозиция.


Консолидиран отчет

Чл. 18. Банките и банковите групи съставят и консолидиран отчет за големите експозиции по ред, установен с отделна наредба на Българската народна банка.


Глава пета.
КОНТРОЛ И МЕРКИ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА ДОПУСНАТИ НАРУШЕНИЯ

Контрол

Чл. 19. (1) Органите за банков надзор при Българската народна банка извършват проверки за верността на отчетите за големите експозиции, включително чрез проверки на място и сравняване на данните от отчетите с тези по счетоводната и оперативната отчетност на банките.

(2) Проверителите по чл. 61, ал. 2 от Закона за банките извършват проверка и дават заключение относно концентрацията на експозиции.


Мерки

Чл. 20. (1) При допуснати нарушения на тази наредба Българската народна банка прилага предвидените в Закона за банките мерки.

(2) При формиране на големи експозиции в случаите по чл. 3, ал. 3 мерките по ал. 1 се прилагат, ако в тримесечен срок не бъде отстранено евентуално възникнало несъответствие с предписанията на тази наредба.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "NIF (note issuance facility)" е кредитна сделка, свързана с емитирането на ценни книжа от клиент с посредничеството и под управлението на банката, при която банката предоставя на клиента определен лимит, до който приема да изкупува обратно ценните книжа, емитирани от клиента по тази сделка.

2. "RUF (revolving underwriting facility)" е кредитна сделка, вариант на NIF, при която не една, а група банки посредничи при емитирането на ценни книжа на клиент, като предоставя лимит, обикновено до пълния размер на емисията, до който групата банки приема да изкупи емитираните от клиента ценни книжа, в случай че същите не бъдат продадени, и в частта, до която обявената емисия не бъде продадена при публична подписка.

3. "Синдикиран кредит" е финансиране от група банки или банки и други небанкови институции, когато всеки поотделно участва в общата сума на кредита.

4. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) "Собствен капитал (капиталова база)" е капиталът по смисъла на чл. 3 - 7 от Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките.

5. (нова - ДВ, бр. 44 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) За "пряко и безусловно гарантирана експозиция" се считат едно или повече вземания, които отговарят на условията, посочени в § 1, т. 12 от допълнителните разпоредби на Наредба № 8 от 2004 г. за капиталовата адекватност на банките.

6. (нова - ДВ, бр. 5 от 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.) "Търговски" и "банков" портфейл са портфейлите по смисъла на Наредба № 8 за капиталовата адекватност на банките.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 29 във връзка с § 19 от Закона за банките и е приета с Решение № 123 на Управителния съвет на Българската народна банка от 21 октомври 1999 г.


§ 3. Тази наредба отменя Наредба № 7 на Българската народна банка за големите и вътрешните кредити на банките (обн., ДВ, бр. 43 от 21 май 1993 г.; попр., бр. 80 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 34 и 37 от 1995 г.).


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 1999 Г. ЗА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 114 ОТ 2002 Г.)


§ 5. Когато вследствие прилагането на чл. 7, ал. 2 или чл. 10, ал. 1, т. 2, предл. първо отчетните стойности на експозиции се явяват в нарушение на Закона за банките или на тази наредба, банките са длъжни да отстранят тези нарушения до 30.VI.2003 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 1999 Г. ЗА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 44 ОТ 2004 Г.)


§ 8. Тази наредба се прилага и спрямо експозициите на банките, заварени при влизането й в сила. Когато вследствие прилагането на тази наредба заварени от нея експозиции се явяват в нарушение на Закона за банките, банките са длъжни да отстранят тези нарушения до 30.IХ.2004 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 1999 Г. ЗА ГОЛЕМИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ НА БАНКИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 5 ОТ 2005 Г.)


§ 8. Тази наредба влиза в сила от 1.VII.2005 г.


Приложение № 1 към чл. 10, ал. 1


(Отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)


Промени настройката на бисквитките