Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 106 от 3.XII

НАРЕДБА № 6 ОТ 29 НОЕМВРИ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ СЛЕД ЗАВЪРШЕН VII КЛАС В ПРОФИЛИРАНИ ГИМНАЗИИ, ПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ В ГИМНАЗИИ И В СОУ И В ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ С УТВЪРДЕН ДЪРЖАВЕН ПРИЕМ

 

НАРЕДБА № 6 ОТ 29 НОЕМВРИ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ СЛЕД ЗАВЪРШЕН VII КЛАС В ПРОФИЛИРАНИ ГИМНАЗИИ, ПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ В ГИМНАЗИИ И В СОУ И В ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ С УТВЪРДЕН ДЪРЖАВЕН ПРИЕМ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Обн. ДВ. бр.106 от 3 Декември 1999г., изм. ДВ. бр.19 от 10 Март 2000г., доп. ДВ. бр.55 от 7 Юли 2000г., отм. ДВ. бр.4 от 12 Януари 2001г.

Отменена с § 5, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 6 от 28 декември 2000 г. за приемане на ученици, завършили VII клас или основно образование, в профилирани гимназии, професионални гимназии, техникуми, професионални училища, профилирани паралелки в средни общообразователни училища и в паралелки за професионално обучение в средни общообразователни училища - ДВ, бр. 4 от 12 януари 2001 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за кандидатстване, класиране и записване на ученици след завършен VII клас в държавни и общински профилирани гимназии, профилирани паралелки в гимназии и в СОУ и в професионални гимназии с утвърден държавен прием.


Чл. 2. (1) Държавният план-прием се определя и утвърждава съгласно разпоредбите на чл. 49 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета и чл. 25 от Закона за професионалното образование и обучение.

(2) Утвърденият държавен план-прием се обявява в Инспектората по образование на Министерството на образованието и науката (ИО на МОН) в срок до 30 април.

(3) В срок до 30 юни началникът на ИО на МОН определя местата от утвърдения държавен прием, които се заемат от ученици с хронични заболявания и/или специфични образователни потребности, по реда на глава четвърта и обявява окончателния брой на приеманите ученици за всяка паралелка.

(4) Началникът на ИО на МОН утвърждава за всяко училище в срок до 1 октомври осъществения държавен план-прием.


Чл. 3. (1) Учениците се приемат чрез:

1. конкурс с полагане на национален изпит-тест;

2. конкурс с полагане на национални изпити-тест и съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение;

3. конкурс с полагане на национални изпити-тест и изпит по математика;

4. конкурс с полагане на национални изпити-тест и проверка на способностите.

(2) Националният изпит тест проверява знанията и уменията на учениците по български език, математика, природни и обществени науки.

(3) Провеждането на националните изпити се организира от Министерството на образованието и науката (МОН) в срок съгласно приложение № 1.

(4) Провеждането на проверката на способностите на учениците за профил "Изкуства" и за определени професии в професионални гимназии се организира от МОН в срок съгласно приложение № 1.

(5) Провеждането на проверката на способностите на учениците за профил "Спорт" се организира от съответното училище съгласувано с Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта и българските спортни федерации по график, обявен в съответното училище и в ИО на МОН.


Чл. 4. (1) Националните изпити се полагат на територията на областта, в която учениците са завършили VII клас.

(2) Учениците полагат изпити на територията на друга област само в случаите, когато държавният план-прием за областта не предвижда провеждането на желаните от тях изпити.

(3) Формата и съдържанието на националните изпити и критериите за оценяване се определят с програми и тестови материали, утвърдени от МОН. Програмите се публикуват и обявяват в ИО на МОН в срок до 15 декември.


Чл. 5. Приемането на учениците се извършва от всяко училище, както следва:

1. първо класиране-в два етапа;

2. второ класиране;

3. попълване на незаетите места след второ класиране.


Чл. 6. (1) Учениците могат да кандидатстват за приемане в училищата на територията на една или повече области.

(2) Учениците подават заявление за участие в класирането за всеки профил или професия в училището, за което кандидатстват.

(3) До участие в класиране се допускат ученици, получили оценка най-малко 3.00 на всеки един от предвидените за съответния профил или професия изпити.

(4) За всеки профил или професия класирането се извършва по реда на бала.

(5) Когато в класирането участват близнаци и само единият от тях е приет, другият се приема в същото училище извън утвърдения държавен прием.

(6) Когато в класирането участват кръгли сираци, но не са приети, те се приемат извън утвърдения държавен прием.


Чл. 7. (1) Незаетите места след всяко класиране се обявяват в ИО на МОН и в училищата в срок съгласно приложение № 1.

(2) За незаети места се считат:

1. местата в паралелките до утвърдения държавен прием, за които няма приети ученици;

2. местата на приети, но незаписали се ученици;

3. местата на записали се и изтеглили документите си ученици.


Глава втора.
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

Чл. 8. (1) В профилираните гимназии и профилираните паралелки в гимназии и СОУ учениците се приемат чрез конкурс, както следва:

1. за профил "Хуманитарен"-с полагане на национални изпити-тест и съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение;

2. за профил "Природоматематически"-с полагане на национални изпити-тест и изпит по математика;

3. за профил "Изкуства"-с полагане на национални изпити-тест и проверка на способностите;

4. за профил "Спорт"-с полагане на национален изпит-тест и проверка на способностите.

5. (нова - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) за профил "Чуждоезиков"-с полагане на национални изпити-тест и по избор на ученика: съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение или изпит по математика.

(2) В професионалните гимназии учениците се приемат по един от следните начини, определен с решение на педагогическия съвет:

1. конкурс с полагане на национален изпит-тест;

2. конкурс с полагане на национални изпити-тест и проверка на способностите в областта на изобразителното изкуство или музиката - за професии, за усвояването на които се изискват такива способности.

(3) В предложението на директора за държавния план-прием до ИО на МОН се обявява за всеки профил чуждият език, който ще се изучава интензивно в VIII клас, и балообразуващият предмет (балообразуващи предмети) от удостоверението за завършен VII клас.

(4) В предложението на директора за държавния план-прием до ИО на МОН се обявяват за всяка професия начинът за приемане на ученици, чуждият език, който ще се изучава интензивно в VIII клас, и балообразуващият предмет (балообразуващи предмети) от удостоверението за завършен VII клас.


Чл. 9. (1) Учениците подават заявление за допускане до националните изпити по образец (приложение № 2), утвърден от министъра на образованието и науката, в училища, определени от ИО на МОН, в срок съгласно приложение № 1.

(2) За проверка на способностите за профил "Спорт" учениците подават заявление за допускане до директора на училището в срок, определен от приемащото училище.


Чл. 10. Изискванията към учениците при кандидатстване са:

1. да завършват VII клас в годината на кандидатстване;

2. да не са по-възрастни от 16 години, навършвани в годината на кандидатстване;

3. професиите, за които кандидатстват, да не са противопоказни за здравословното им състояние.


Глава трета.
КЛАСИРАНЕ И ЗАПИСВАНЕ

Чл. 11. (1) Класирането на учениците по чл. 5 се извършва от всяко училище с утвърден държавен план-прием.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) За всяко класиране ученикът подава заявление до директора на приемащото училище, в което по реда на желанията си посочва избраните от него профил, професия, специалност.

(3) Учениците имат право едновременно да участват за класиране в училища по ал. 1 на територията на една или повече области в сроковете, определени в приложение № 1.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) Когато броят на записалите се ученици по ал. 1 в едно училище след втори етап на първо класиране е по-малък от нормативно определения минимален брой ученици за разкриване на една паралелка, държавен прием за този профил или професия не се извършва.


Чл. 12. (1) За участие в класиране учениците подават в съответното училище следните документи:

1. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) заявление по образец;

2. копие на удостоверението за завършен VII клас;

3. копие на служебната бележка за оценките от положените национални изпити, издадена от ИО на МОН (приложение № 3);

4. копие на медицинското свидетелство със заключение, че професиите, по които ученикът желае да се обучава, не са му противопоказни-за професионалните гимназии.

(2) При подаване на документите за участие в класиране учениците представят оригиналите на документите по ал. 1, т. 2, 3 и 4 за сверяване с копието.


Чл. 13. (1) Балът за класиране за профилираните гимназии и профилираните паралелки в гимназии и СОУ се образува, както следва:

1. за профил "Хуманитарен" като сбор от:

а) оценката от националния изпит тест;

б) удвоената оценка от националния изпит съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение;

в) оценката по балообразуващ предмет (балообразуващи предмети), определен/и с решение на педагогическия съвет-от удостоверението за завършен VII клас;

2. за профил "Природоматематически" като сбор от:

а) оценката от националния изпит тест;

б) удвоената оценка от националния изпит по математика;

в) оценката по балообразуващ предмет (балообразуващи предмети), определен/и с решение на педагогическия съвет-от удостоверението за завършен VII клас;

3. за профили "Изкуства" и "Спорт" като сбор от:

а) оценката от националния изпит тест;

б) удвоената оценка от проверката на способностите;

в) оценката по балообразуващ предмет (балообразуващи предмети), определен/и с решение на педагогическия съвет, от удостоверение-то за завършен VII клас.

4. (нова - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) за профил "Чуждоезиков" като сбор от:

а) оценката от националния изпит-тест;

б) удвоената оценка на избрания от ученика национален изпит: съчинение-разсъждение по проблем от изучавано в VII клас литературно произведение или изпит по математика;

в) оценката по балообразуващ предмет (балообразуващи предмети), определен/и с решение на педагогическия съвет-от удостоверението за завършен VII клас.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 19 от 2000 г.) Балът за класиране за професии в професионалните гимназии се образува от оценките, получени на националните изпити съгласно чл. 8, ал. 2, и оценката по балообразуващ предмет (балообразуващи предмети) от удостоверението за завършен VII клас, определен/и с решение на педагогическия съвет. Начинът за формиране на бала се определя с решение на педагогическия съвет.


Чл. 14. (1) Учениците с равен бал се подреждат в класирането по следния ред:

1. ученик с по-висока оценка от националния изпит тест;

2. ученик с по-висок общ успех от удостоверението за завършен VII клас.

(2) Общият успех за завършен седми клас се изчислява като средноаритметична оценка с точност до 0,01 от оценките по: български език и литература, първия чужд език, математика, физика, химия, биология, история, география.

(3) Когато и след подреждане по реда на ал. 1 останат ученици с еднакви показатели и с броя им се надхвърля утвърденият държавен прием, те се приемат над него.


Чл. 15. Сроковете за подаване на документи, за класиране и за записване се определят съгласно приложение № 1.


Чл. 16. (1) При всяко класиране ученикът може да бъде приет във:

1. едно училище;

2. две или повече училища.

(2) В случаите по ал. 1, т. 2 ученикът се записва в избраното от него училище.


Чл. 17. Приемането на учениците на първо класиране се извършва в два етапа, както следва:

1. първи етап:

а) всички ученици, подали заявление за съответния профил или професия в училището, се подреждат в класирането по реда на бала;

б) класираните ученици за местата до утвърдения държавен план-прием се записват в срок съгласно приложение № 1;

в) класираните ученици над утвърдения държавен план-прием са резерви в съответното училище;

2. втори етап:

а) местата на незаписалите се на първия етап ученици се обявяват в училището и в ИО на МОН в срок съгласно приложение № 1;

б) за местата по буква "а" се записват съответният брой резерви, които следват в класирането по реда на т. 1, буква "а", в срок съгласно приложение № 1;

в) незаетите места след втория етап се обявяват в училището и в ИО на МОН в срок съгласно приложение № 1.


Чл. 18. За всеки профил и професия с приключване на записването след първо класиране началникът на ИО на МОН утвърждава броя на разкритите паралелки и обявява незаетите места в срок съгласно приложение № 1.


Чл. 19. (1) Във второ класиране участват незаписалите се и записалите се, но изтеглили документите си ученици.

(2) Учениците участват във второ класиране за профил или професия в училищата, за които има незаети места до утвърдения държавен прием.


Чл. 20. След всяко класиране учениците, които са се записали, но са изтеглили документите си, не запазват мястото си.


Чл. 21. (1) За попълване на незаетите места след второ класиране участват ученици, отговарящи на изискванията на чл. 6, ал. 3, които не са се записали.

(2) При кандидатстване за попълване на незаетите места учениците подават заявление до директора на училището и оригиналите на документите по чл. 12, ал. 1.


Чл. 22. Учениците се записват в училището с оригиналите на документите по чл. 12, ал. 1.


Глава четвърта.
ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ С ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И/ИЛИ СЪС СПЕЦИФИЧНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ В ПРОФИЛИРАНИ ГИМНАЗИИ, ПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ В ГИМНАЗИИ ИЛИ СОУ И В ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ

Чл. 23. (1) Учениците с хронични заболявания и/или със специфични образователни потребности се приемат по документи за профилите или професиите, които не са противопоказни за здравословното им състояние.

(2) Насочването на ученици по ал. 1 се извършва съобразно списък на заболяванията, утвърден от министъра на здравеопазването.

(3) Броят на учениците, които се приемат при условията и по реда на ал. 1 и 2, е не повече от 5 за всяка паралелка.


Чл. 24. Изисквания към учениците при кандидатстване:

1. да завършват VII клас в годината на кандидатстване или да са завършили VII клас и да не са постъпили в VIII клас;

2. да не са по-възрастни от 16 години, навършвани в годината на кандидатстване.


Чл. 25. (1) Учениците представят в ИО на МОН в срок от 15 до 26 май следните документи:

1. служебна бележка от училището, в което се обучават, удостоверяваща класа и срочните оценки за първия учебен срок, или заверено копие от удостоверението за завършен VII клас;

2. протокол от ЛКК, издаден от здравното заведение, където се лекува и наблюдава ученикът;

3. училищен здравен картон с приложени медицински изследвания, епикризи и консултации, потвърждаващи заболяването.

(2) Учениците се насочват към подходящ профил или професия в училище съобразно ограниченията, произтичащи от тежестта на заболяването, като се отчита успехът от балообразуващите предмети и желанието им. Предимство имат ученици, които поради характера на заболяването си могат да се обучават по не повече от две професии.

(3) Документите по ал. 1 и препис-извлечение от протокола за насочване на учениците се изпращат в училищата от ИО на МОН в срок до 12 юни.

(4) Учениците се записват в срок до 30 юни с оригинала на удостоверението си за завършен VII клас.


Глава пета.
ПРИЕМАНЕ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, ОБУЧАВАЛИ СЕ В ЧУЖДЕСТРАННИ УЧИЛИЩА, И НА ЧУЖДЕНЦИ В ПРОФИЛИРАНИ ГИМНАЗИИ, ПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ В ГИМНАЗИИ И В СОУ И В ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Чл. 26. Българските граждани, обучавани в училища на други държави, се приемат в училищата по чл. 1 по реда за кандидатите, обучавали се в българските училища.


Чл. 27. В училищата по чл. 1 могат да кандидатстват и чужденци.


Чл. 28. Постоянно пребиваващите в страната чужденци, които не заплащат обучението си по силата на международна договореност или актове на Министерския съвет, могат да кандидатстват в училища по чл. 1 по реда на тази наредба.


Чл. 29. (1) Временно пребиваващите в страната чужденци, които не заплащат обучението си по силата на международна договореност или актове на Министерския съвет, както и временно и постоянно пребиваващите в страната чужденци, които заплащат обучението си, се приемат извън утвърдения държавен прием, без да полагат конкурсни изпити.

(2) Броят на учениците, които се приемат при условията и по реда на ал. 1, е не повече от трима за всяка паралелка.

(3) Приемането на учениците се извършва след разрешение от началника на ИО на МОН, който определя приемащото училище.


Чл. 30. Размерът на средствата, които чужденците заплащат за своето обучение, се определя от министъра на образованието и науката.


Чл. 31. Началникът на ИО на МОН определя училищата, в които се полагат изпитите, предвидени с решението на легализационната комисия на МОН.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Документацията от приема на учениците се съхранява две учебни години в приемащото училище.


§ 2. Служебно ангажираните лица изпълняват задълженията си в определените с тази наредба срокове, включително и в съботните, неделните и празничните дни.


§ 3. Вариантите на изпитните задачи по математика се разработват от комисия към Съюза на математиците в България и се утвърждават от министъра на образованието и науката.


§ 4. Ученици, положили конкурсни изпити по изобразително изкуство, музика и хореография в училищата към Министерството на културата, могат да участват с оценките от тези изпити в класиране за профил "Изкуства" в СОУи в определени професии в професионалните гимназии. Резултатите от изпитите се удостоверяват със служебна бележка, издадена от училището към Министерството на културата, в което е положен съответният изпит.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 5. Техникумите извършват приемането на ученици при спазване на изискванията на тази наредба.


§ 6. (Доп. - ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Националната природо-математическа гимназия, Националната Априловска гимназия - Габрово, Профилираната гимназия с изучаване на румънски език - София, училищата към Техническия университет - Техникум по микропроцесорна техника и технологии - Правец, Професионална гимназия за сценични кадри - Пловдив, Професионална гимназия за приложни изкуства - Смолян, Професионална гимназия за промишлени форми - Казанлък и Средно технологическо училище по електронни системи - София, самостоятелно могат да определят условията и реда за приемане на ученици в съответното училище.


§ 7. Министърът на образованието и науката дава указания по прилагане и финансиране на дейностите по тази наредба.


§ 8. Тази наредба отменя Наредба № 1 от 1997 г. за приемане и преместване на ученици в общообразователни и професионални училища с утвърден държавен прием (обн., ДВ, бр. 5 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 39 от 1997 г., бр. 32 от 1998 г., бр. 27 и 47 от 1999 г.).


§ 9. Тази наредба се издава на основание чл. 50, ал. 1, 2 и 3 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (ДВ, бр. 68 от 1999 г.)


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 и 4; чл. 7, ал. 1; чл. 9, ал. 1; чл. 11, ал. 3; чл. 15; чл. 17, т. 1, буква "б" и т. 2; чл. 18


(Изм. - ДВ, бр. 19 от 2000 г.)



ГРАФИК
за организиране приемането на ученици след
завършен VII клас за учебната 2000-2001 г.
 
Вид дейност Срок
1 2 3
1. Подаване на заявления по  
  чл. 10, ал. 1 за допускане до  
  национални изпити 29.V-9.VI.2000 г.
2. Провеждане на националните  
  изпити:  
  -тест 19.VI.2000 г.
  -съчинение-разсъждение по  
  проблем от изучавано в VII клас  
  литературно произведение 22.VI.2000 г.
  -математика 26.VI.2000 г.
3. Проверка на способностите  
  на учениците по:  
  -музика 20.VI.2000 г.
  -хореография 21.VI.2000 г.
  -изобразително изкуство 23.VI.2000 г.
4. Обявяване на резултатите от  
  националните изпити и от про-  
  верката на способностите до 2.VII.2000 г.
5. Подаване на документи  
  за първо класиране 3-6.VII.2000 г.
6. Обявяване на резултатите  
  от първо класиране 10.VII.2000 г.
7. Записване на учениците, при-  
  ети на първи етап от първо  
  класиране 11-12.VII.2000 г.
8. Обявяване местата на незапи-  
  салите се ученици от първия  
  етап на първо класиране 13.VII.2000 г.
9. Втори етап-записване  
  на резервите 13-14.VII.2000 г.
10. Утвърждаване от началника  
  на ИО на МОН броя на раз-  
  критите паралелки и обявяване  
  на незаетите места след първо  
  класиране 17.VII.2000 г.
11. Подаване на документи  
  за второ класиране 18-21.VII.2000 г.
12. Обявяване на резултатите  
  от второ класиране 24.VII.2000 г.
13. Записване на учениците, при-  
  ети на второ класиране 25-27.VII.2000 г.
14. Обявяване на незаети места  
  след второ класиране 28.VII.2000 г.
15. Попълване на незаетите в срокове, опре-
  места след второ делени от съот-
  класиране и записване ветното училище


Приложение № 2 към чл. 9, ал. 1



  ДО
  ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
  НА ОБЛАСТНАТА
  КОМИСИЯ
 
гр. .................................................................................................................................................
   
ЗАЯВЛЕНИЕ
 
за допускане до конкурс с полагане на
национални изпити и проверка на способностите
от ................................................, пол .................,
ЕГН ................ живущ (п.к.) ......... гр.(с.) ......................,
община..............................., област ............................,
ул. ................................. № ...., бл. ...., вх. ...., ет. ....,
ап. ....., дом. тел. ....................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
 

През учебната 1999-2000 г. предстои да завърша VII клас в ...........................................................................................................................................................................................................................................

................................. училище, гр.(с.) .......................,
община..............................., област ............................,

Желая да бъда допуснат(а) до конкурс с полагане на национални изпити

и проверка на способностите, както следва:
 
I. Национални изпити: КОД
1. Тест
..............................................................................................................................................
2.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
3.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
II. Проверка на способностите:  
1.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
2.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
3.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
     

Забележка. Кодът се попълва от длъжностното лице, което приема

заявлението.
 
Гр.(с.).............................................................................................................
Подпис на длъжн. лице:  
   
........................................................................................
дата:...................................................................................................................
Подпис на кандидата:  
   
........................................................................................
  Подпис на родител:  
  (настойник)
........................................................................................


Приложение № 3 към чл. 12, ал. 1, т. 3



СЛУЖЕБНА БЕЛЕЖКА
 
за оценките на кандидатите от националните изпити
и от проверката на способностите за приемане след
завършен VII клас
 

Областната комисия по изпитите към ИО на МОН, гр. .....................,

издава настоящата служебна бележка на кандидата ................................................................................................................................................................................................................................................
вх. № ............................., ЕГН .................................,
в уверение на това, че е получил следните оценки от националните изпити и
от проверката на способностите:
  Оценки
    с думи с цифри
I. Национални изпити    
1. Тест
........................................................................
........................................................................
2. Съчинение-разсъждение    
  по проблем от изучавано    
  в VII кл. литературно    
  произведение
........................................................................
........................................................................
3. Математика
........................................................................
........................................................................
II. Проверка на способностите по:    
1. Музика
........................................................................
........................................................................
2. Хореография
........................................................................
........................................................................
3. Изобразително изкуство
........................................................................
........................................................................
 
Забележки:

1. Служебната бележка да послужи за кандидатстване в училищата с прием

след завършен VII клас.

2. В графа "Оценки" се вписват оценките от положените изпити или "не се

явил".
 
  Председател на
 
областната комисия:.............................................................................................................................................
Дата...................................................................................................................................
(печат на ИО на МОН)


Промени настройката на бисквитките