Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 79 от 16.VIII

НАРЕДБА № 5 ОТ 24 ЯНУАРИ 2000 Г. ЗА ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА РАДИОСЪОРЪЖЕНИЯ И КРАЙНИ УСТРОЙСТВА ЗА ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ И СВЪРЗВАНЕТО ИМ КЪМ ОБЩЕСТВЕНИ ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ

 

НАРЕДБА № 5 ОТ 24 ЯНУАРИ 2000 Г. ЗА ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА РАДИОСЪОРЪЖЕНИЯ И КРАЙНИ УСТРОЙСТВА ЗА ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ И СВЪРЗВАНЕТО ИМ КЪМ ОБЩЕСТВЕНИ ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ПОЩИ И ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ

Обн. ДВ. бр.9 от 1 Февруари 2000г., отм. ДВ. бр.79 от 16 Август 2002г.

Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства - ДВ, бр. 79 от 16 август 2002 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя:

1. общите изисквания за пускане на пазара и в действие, включително свързване към обществените далекосъобщителни мрежи (ОДМ) на радиосъоръжения, крайни устройства за далекосъобщения и устройства за наземни станции за спътникова връзка, предназначени за граждански нужди (наричани по-нататък далекосъобщителни устройства - ДУ);

2. процедурите за оценяване на съответствието на ДУ с определените за тях изисквания;

3. изискванията към лицата, които могат да оценяват съответствието, и изпитвателните лаборатории, които могат да изпитват за съответствие;

4. начина за осъществяване контрола на пуснатите на пазара и в действие, включително свързаните към ОДМ далекосъобщителни устройства.


Чл. 2. Тази наредба урежда:

1. пускането на пазара и в действие, включително свързването към ОДМ, само на ДУ, които съответстват на изискванията и чието съответствие е оценено и удостоверено съгласно тази наредба;

2. уеднаквяване на процедурите за оценяване на съответствието и другите изисквания при пускането на пазара и свързването на ДУ към ОДМ с тези на страните от Европейския съюз и други страни, и създаване на тази основа на условия за взаимно признаване на изпитвания и оценки на съответствието.


Чл. 3. (1) Далекосъобщителните устройства, с изключение на радиосъоръженията, за които е определен разрешителен режим, когато са преминали през някоя от предвидените в чл. 14, ал. 1 процедури за оценяване на съответствието и са маркирани съгласно нея, могат свободно да се предлагат на местата за търговия, на изложения, в проспекти и каталози, в електронните медии или по всякакъв друг начин, и да се пускат на пазара.

(2) Радиосъоръженията, за които е определен разрешителен режим, когато са преминали през предвидените в тази наредба процедури за оценяване на съответствието и са маркирани съгласно нея, могат свободно да се предлагат и пускат на пазара след получаване на разрешително от Държавната комисия по далекосъобщения (ДКД).

(3) Разрешава се вносът на ДУ, които не са преминали през процедурите за оценяване на съответствието и не носят маркировките, определени в тази наредба, ако са предназначени за:

1. изпълнение на процедурите за оценяване на съответствието с цел последващо пускане на пазара;

2. реекспорт;

3. видоизменяне и/или усъвършенстване с цел реекспорт или за привеждането им в съответствие с изискванията с цел последващо изпълнение на процедурите за оценяване на съответствието и пускане на пазара;

4. излагане на търговски, промишлени или технически изложби или панаири;

5. изпитвания, анализи или опити, за да се определят техните технически характеристики за информативни или изпитвателни цели с изследователски, промишлен или търговски характер.

(4) В случаите по ал. 3, т. 1, 4 и 5 устройствата не могат да превишават количествата, необходими за осъществяване на целта, за която са внесени.

(5) В случаите по ал. 3, т. 4 на видно място до изложените ДУ се поставя надпис, че те не отговарят на изискванията на тази наредба и не са предназначени за пускане на пазара в Република България, или, ако отговарят на тези изисквания, че ще бъдат пуснати на пазара, след като бъде оценено тяхното съответствие.

(6) При вноса на ДУ по ал. 3 се прилагат митническите режими, установени в Република България.


Чл. 4. Държавната комисия по далекосъобщения води публичен регистър на издадените от нея удостоверения за одобрение на типа.


Чл. 5. Служителите на ДКД, лицата за оценяване на съответствието и изпитвателните лаборатории, извършващи дейности по изпитване за съответствие, оценяване на съответствието и контрол на пазара съгласно тази наредба са длъжни да опазват производствената и търговска тайна, съгласно изискванията на Закона за далекосъобщенията и Закона за защита на конкуренцията.


Глава втора.
ПУСКАНЕ НА ПАЗАРА НА ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ УСТРОЙСТВА

Раздел I.
Съответствие

Чл. 6. Отговорен за съответствието на ДУ с изискванията на тази наредба е:

1. неговият производител, регистриран в Република България по Търговския закон, когато той е лицето, което го пуска на пазара, или

2. писмено упълномощеният представител на чуждестранен производител, регистриран в Република България по Търговския закон, действащ от негово име за изпълнение на задълженията, свързани с пускането на устройството на пазара, или

3. вносителят, или всяко друго лице, регистрирано в Република България по Търговския закон, което го пуска на пазара, когато то не е нито производителят, нито упълномощен от него представител.


Чл. 7. (1) Далекосъобщителните устройства могат да се пускат на пазара само ако отговарят на следните съществени изисквания:

1. безопасност на потребителите;

2. безопасност на персонала, обслужващ ОДМ;

3. електромагнитна съвместимост;

4. защита на ОДМ от повреди;

5. ефективно използване на радиочестотния спектър, предвиден за наземни и космически връзки, а също така и на орбиталните ресурси;

6. взаимодействие на ДУ с оборудването на ОДМ, с оглед установяване, изменяне, отчитане на таксови единици, поддържане и освобождаване на реални или виртуални връзки;

7. взаимодействие между ДУ през ОДМ, в определените за това случаи, в т. ч. при предоставяне на обикновена телефонна услуга, телексна услуга и предоставяне на линии под наем.

(2) Когато за ДУ са в сила и други нормативни актове, определящи изисквания за безопасност и електромагнитна съвместимост, разпоредбите по ал. 1, т. 1, 2 и 3 се прилагат само по отношение на изискванията, които са специфични за ДУ.


Чл. 8. (1) Различните видове ДУ съобразно тяхното предназначение се оценяват за съответствие със съществените изисквания по чл. 7, които са конкретизирани в технически спецификации, разработени и публикувани съгласно чл. 97, т. 3 от Закона за далекосъобщенията (ЗД).

(2) Предназначението на ДУ се посочва от лицата по чл. 6 пред лицето, което оценява съответствието по реда, предвиден в наредбата.

(3) Всеки вид ДУ, което е годно за свързване към ОДМ, но не е предназначено за такова използване, трябва да бъде придружено с декларация на лицето по чл. 6 и инструкция за използване/експлоатация, в които това обстоятелство трябва да бъде отразено. Декларацията се оформя съгласно приложение № 1. Когато ДУ се пуска на пазара за първи път, по един екземпляр от тези два документа се предава на лицето, оценило неговото съответствие.

(4) Лицето по чл. 6 трябва да докаже при поискване от лицето, което оценява съответствието на устройството, неговото предназначение в зависимост от техническите му характеристики и начина на функциониране.


Чл. 9. Техническите спецификации, разработени и публикувани като стандарти съгласно чл. 97, т. 3 ЗД, прилагането на които осигурява съответствието на ДУ със съществените изисквания, се смятат за хармонизирани с тези изисквания (по-нататък - хармонизирани стандарти).


Чл. 10. (1) Далекосъобщителните устройства, произведени в съответствие с хармонизираните стандарти, се смятат за съответстващи на съществените изисквания, доколкото се отнася до аспектите, които стандартите покриват във връзка със съответните разпоредби.

(2) Лице по чл. 6, пускащо на пазара ДУ, което съответства частично или не съответства на хармонизираните стандарти, трябва да докаже по друг начин, описан в техническото досие на ДУ, че то отговаря на съществените изисквания, доколкото се отнася до аспектите, които стандартите покриват във връзка със съответните разпоредби.

(3) Лицето по чл. 6 следва да има възможността да представи техническото досие на ДУ, съгласно изискванията на чл. 12, при поискване от органа за контрол.


Чл. 11. (1) Лице по чл. 6, което пуска на пазара ДУ, подлежащо на някоя от процедурите за оценяване на съответствието по чл. 14, ал. 1, т. 3, 4 и 5, трябва да представи при поискване от органа по контрол декларация за съответствие на устройството с приложимите за него съществени изисквания и/или хармонизирани стандарти.

(2) За ДУ, подлежащи на процедурите за оценяване на съответствието по чл. 14, ал. 1, т. 3 и 4, декларацията по ал. 1 трябва да включва уверение, че всички произвеждани устройства съответстват на типа, посочен в сертификата за проверка на типа по чл. 18, ал. 3, издаден съгласно процедурата по чл. 14, ал. 1, т. 2.

(3) Когато за едно ДУ се изисква декларация за съответствие по силата на няколко нормативни акта, достатъчна е само една обща декларация.

(4) Декларацията за съответствие се оформя съгласно приложение № 2 при спазване на указанията, дадени в БДС EN 45014.

(5) Декларацията за съответствие трябва да бъде представена в оригинал или като заверено от лицата по чл. 6 копие и, ако е на чужд език, да бъде придружена с легализиран превод.

(6) Декларацията за съответствие следва да бъде представяна при поискване от органа за контрол в период десет години, считано от датата на производство на ДУ. В случай на серийно произвеждано ДУ срокът тече от датата на производството на последния екземпляр.


Чл. 12. (1) Техническото досие на ДУ трябва да съдържа:

1. общо описание на типа, достатъчно за идентифициране на ДУ (търговско наименование, марка, модел, тип, предназначение, външен вид, представен чрез подходящи фотографии, фабричен номер - в случай на единично производство);

2. схеми от разработването и производството на ДУ и списък на съставните му части (градивни елементи, включително интегрални схеми, сглобени единици и др.);

3. описания и обяснения в обем и във вид, които позволяват да бъдат разбрани схемите, списъците, свързването и функционирането на ДУ;

4. списък с означенията и наименованията на хармонизираните стандарти, които са приложени изцяло или частично, и описание на техническите решения, които са приети в изпълнение на приложимите за ДУ съществени изисквания, когато не са приложени хармонизирани стандарти или няма такива;

5. резултати от изчисленията при разработването, от извършени проверки и др.;

6. протоколи от изпитвания;

7. документите, удостоверяващи изпълнението на съответната процедура за оценяване на съответствието;

8. предвидените за ползване от потребителя данни, инструкции или наръчници, например инструкция за използване и наръчник за експлоатация.

(2) Техническото досие трябва да бъде написано на български език. В случаите, когато това е невъзможно поради естеството или обема на описанията, части от техническото досие могат да се представят и на английски език, с изключение на документите по ал. 1, т. 8.

(3) Техническото досие следва да бъде представяно при поискване от органа за контрол в период десет години, считано от датата на производство на ДУ. В случай на серийно произвеждано ДУ срокът тече от датата на производството на последния екземпляр.

(4) Техническото досие или части от него могат да се представят и на електронен носител.


Раздел II.
Процедури за оценяване на съответствието

Чл. 13. Чрез процедурите за оценяване на съответствието се гарантира спазването на съществените изисквания към ДУ съгласно тази наредба.


Чл. 14. (1) Далекосъобщителните устройства се подлагат на някои от следните процедури за оценяване на съответствието:

1. одобряване на типа (приложение № 3);

2. проверка на типа (приложение № 4);

3. съответствие на типа (приложение № 5);

4. осигуряване на качеството на производството (приложение № 6);

5. всеобхватно осигуряване на качеството (приложение № 7);

6. вътрешен контрол на производството (приложение № 8).

(2) Процедурата "Проверка на типа" се съпровожда с издаване на декларация съгласно процедурата "Съответствие на типа" или съгласно процедурата "Осигуряване на качеството на производството". Притежанието на сертификата, издаден по процедурата "Проверка на типа", без декларация, не е основание за пускане на ДУ на пазара.

(3) Изборът на процедура се извършва от лицето по чл. 6 в зависимост от категорията на устройството.

(4) Когато за ДУ са в сила и други нормативни актове, определящи изисквания за безопасност и електромагнитна съвместимост, разпоредбата на ал. 1 се прилага само по отношение на изискванията, които са специфични за ДУ.


Чл. 15. (1) Радиосъоръжения, за които има въведено в страната общо техническо регламентиране (CTR) на Европейския съюз, се подлагат или на процедурата "Одобряване на типа", или на процедурата "Проверка на типа", или на процедурата "Всеобхватно осигуряване на качеството". Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на тази група устройства.

(2) Радиосъоръжения, за които са в сила решения на Европейския комитет по радиосъобщения (ERC), към които Република България се е присъединила, се подлагат или на процедурата "Одобряване на типа", или на процедурата "Всеобхватно осигуряване на качеството". Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на тази група устройства.

(3) Радиосъоръжения за наземни станции за спътникова връзка, които служат само за приемане и са предназначени за свързване към оборудването на далекосъобщителен оператор, предоставящ обществени услуги, и за които има въведено в страната общо техническо регламентиране на Европейския съюз, се подлагат, доколкото се отнася до наземния им интерфейс, на същите процедури за оценяване на съответствието, както тези по ал. 1. Другите им елементи могат да бъдат подлагани на процедурата "Вътрешен контрол на производството".

(4) Радиосъоръжения за наземни станции за спътникова връзка, които служат само за приемане, не са предназначени за свързване към оборудването на далекосъобщителен оператор, предоставящ обществени услуги, и за които има въведено в страната общо техническо регламентиране на Европейския съюз, се подлагат или на същите процедури за оценяване на съответствието, както тези по ал. 1, или на процедурата "Вътрешен контрол на производството".

(5) Другите радиосъоръжения се подлагат на същите процедури, както тези по ал. 2. Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на тази група устройства.


Чл. 16. (1) Крайните устройства, които не използват радиочестотен спектър, и за които има въведено в страната общо техническо регламентиране на Европейския съюз, се подлагат на същите процедури, както тези по чл. 15, ал. 1. Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на тази група крайни устройства.

(2) Крайните устройства, които не използват радиочестотен спектър, и за които са в сила специфични национални изисквания, се подлагат или на процедурата "Одобряване на типа", или на процедурата "Всеобхватно осигуряване на качеството". Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на тази група крайни устройства.


Чл. 17. (1) Лице по чл. 6, което желае да се оцени съответствието на негов продукт по процедурата "Одобряване на типа", подава заявление за одобряване пред ДКД съгласно приложение № 3.

(2) Лице по чл. 6, което желае да се оцени съответствието на негов продукт по някоя от другите процедури по чл. 14, ал. 1, прави искане пред лице, получило разрешение да оценява съответствието, включено в съответния списък по чл. 22. За изпълнението на една и съща процедура за един и същ продукт лицето (наричано по-нататък заявител) не може да се обръща едновременно към повече от едно лице за оценяване на съответствието.

(3) За изпълнение на процедурите по чл. 14, ал. 1, с изключение на процедурата "Одобряване на типа", взаимоотношенията между заявителя и лицето за оценяване на съответствието се уреждат с договор между тях.


Чл. 18. (1) Държавната комисия по далекосъобщения при изпълнение на процедурата "Одобряване на типа" издава удостоверение за одобрение на типа.

(2) Удостоверението за одобрение на типа е документ, който удостоверява, че ДУ:

1. отговаря на приложимите за него изисквания;

2. може да се пуска на пазара;

3. може да се пуска в действие, включително да се свързва към ОДМ, ако е предназначено за такова свързване.

(3) Лицата за оценяване на съответствието по чл. 22 при изпълнение на процедурата "Проверка на типа" издават на заявителя сертификат за проверка на типа.

(4) Сертификатът за проверка на типа удостоверява съответствието на представителни образци на типа устройство, за което се иска оценката, с приложимите за него изисквания.

(5) Лицата за оценяване на съответствието при изпълнение на процедурите "Осигуряване качеството на производството" и "Всеобхватно осигуряване на качеството" издават удостоверение за одобрение.

(6) При изпълнение на процедурата "Осигуряване качеството на производството" удостоверение за одобрение се издава само ако преди това е била изпълнена процедурата "Проверка на типа" и е издадена декларацията за съответствие по чл. 11, ал. 1 и 2.

(7) При изпълнение на процедурата "Всеобхватно осигуряване на качеството" удостоверение за одобрение се издава само ако е издадена декларацията за съответствие по чл. 11, ал. 1.

(8) Удостоверението за одобрение е документ, с който лице за оценяване на съответствието одобрява съответната система за осигуряване на качеството на мястото, където се произвежда далекосъобщителното устройство, и удостоверява неговото съответствие с изискванията.

(9) Лицата за оценяване на съответствието, изпълняващи процедурите по чл. 14, ал. 1, т. 3, 4 и 5, издават също и удостоверение за одобрение на свързването. Удостоверението за одобрение на свързването е документ, който удостоверява, че ДУ може да се свързва към ОДМ, ако е предназначено за такова свързване.


Чл. 19. (1) Сертификат за проверка на типа се издава на името на заявителя и не може да се преотстъпва.

(2) Удостоверение за одобрение на типа се издава на името на заявителя и не може да се преотстъпва.

(3) Удостоверенията по чл. 18, ал. 5 и 9 се издават на името на заявителя и може да се преотстъпват на друго лице при съгласието на лицето, оценило съответствието. Това съгласие може да бъде отказано само в случай, че лицето, на което се извършва преотстъпването, не е в състояние да изпълни задълженията, предвидени за титуляря.


Чл. 20. (1) Сертификатът за проверка на типа се издава за неограничен срок.

(2) Удостоверението за одобрение на типа се издава за неограничен срок.

(3) Срокът за валидност на удостоверенията по чл. 18, ал. 5 и 9 се определя от съответните лица за оценяване на съответствието.

(4) При серийно произвеждани ДУ издадените удостоверения по чл. 18, ал. 1, 5 и 9 са валидни за всички бройки при условие, че те са напълно идентични с оцененото устройство.

(5) Удостоверенията по ал. 4 стават невалидни:

1. когато за това има решения на органа или лицето, които са ги издали;

2. с изтичане на срока им за валидност, ако е определен такъв;

3. със смъртта на титуляря - физическо лице;

4. с прекратяването или ликвидацията на титуляря - юридическо лице.

(6) Държавната комисия по далекосъобщения може да обяви за невалидно издадено от нея удостоверение, когато това е продиктувано от изменение на тази наредба и други нормативни актове, отнасящи се за съответното ДУ, включително при промяна на задължителни технически изисквания.

(7) Държавната комисия по далекосъобщения може да обяви за невалидно издадено от нея удостоверение, когато титулярят на удостоверението не спазва изискванията на тази наредба.

(8) Държавната комисия по далекосъобщения в случаите по ал. 5, т. 1 и 2 решава дали изтеклият срок на валидност трябва да породи действия спрямо ДУ, които вече са били пускани на пазара и в действие.

(9) Държавната комисия по далекосъобщения може да издаде ново удостоверение за одобрение на типа на основата на документи, представени при предишно одобряване на типа.


Чл. 21. (1) Титулярят на удостоверение за одобрение на типа известява в двуседмичен срок ДКД от настъпването на промени в идентификационните означения по чл. 27, ал. 1, т. 1, 2 и 3, седалището и търговската му регистрация.

(2) Титулярят на удостоверение по чл. 18, ал. 5 и 9, издадено от лице за оценяване на съответствието, известява това лице за измененията по ал. 1 в срок, определен в договора между тях.

(3) Титулярят на удостоверение за одобрение на типа известява предварително ДКД за всички технически изменения, които желае да внесе в одобреното ДУ. Известието за изменение се оформя съгласно приложение № 9. Държавната комисия по далекосъобщения решава в двуседмичен срок дали предвижданите изменения изискват ново одобряване. При ново одобряване се издава ново удостоверение за одобрение на типа.

(4) Титулярят на удостоверение по чл. 18, ал. 5 и 9, издадено от лице за оценяване на съответствието, известява това лице за всички технически изменения, които желае да внесе в оцененото ДУ, в срок, определен в договора между тях.


Раздел III.
Лица за оценяване на съответствието и изпитвателни лаборатории

Чл. 22. (1) Председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения (КПД) издава разрешения на лица, които имат право да оценяват съответствието на ДУ по процедурите, предвидени в чл. 14, ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5. В КПД се поддържа списък на тези лица. Списъкът се публикува.

(2) Държавната комисия по далекосъобщения издава разрешения на:

1. изпитвателни лаборатории, които имат право да изпитват за съответствие при прилагането на процедурата "Одобряване на типа";

2. изпитвателни лаборатории, които имат право да изпитват за съответствие при контрола на пуснатите на пазара продукти.

(3) Държавната комисия по далекосъобщения поддържа и публикува списък на лабораториите по ал. 2.


Чл. 23. (1) Разрешения за извършване на оценяване на съответствието и изпитване за съответствие се издават на лица, които:

1. са регистрирани по Търговския закон, създадени са със закон или с акт на Министерския съвет;

2. разполагат с необходимия персонал и технически средства за извършване на съответните дейности;

3. не са участвали, включително наетият от тях персонал, при проектирането, производството, доставката и монтажа на ДУ, влючващи се в обхвата на разрешението;

4. имат нает персонал, който притежава:

а) професионален опит и техническа компетентност за съответната дейност;

б) достатъчни познания за изискванията по отношение на извършваните дейности и практически умения за тяхното изпълнение;

в) необходимите способности за съставяне на документите;

5. могат да гарантират безпристрастност и независимост на персонала си;

6. имат застраховка за вредите, които могат да настъпят вследствие неизпълнение на задълженията им;

7. персоналът им е обвързан с изискването за опазване на производствената и търговската тайна, свързана с дейността.

(2) Лицата и лабораториите, които кандидатстват за получаване на разрешение от съответния компетентен орган, подават заявление с посочване обхвата на исканото разрешение. Към заявлението се прилагат:

1. документи, удостоверяващи акта на създаването им;

2. документи, удостоверяващи притежаването на необходимите технически средства за извършване на дейността, или договори, удостоверяващи правото да ползват такива средства, притежавани от други лица;

3. документи, удостоверяващи наличието на необходимия персонал за извършване на дейността и неговата квалификация;

4. договори, ако има такива, удостоверяващи възможността им да ползват услугите на квалифицирани лица, и документи, удостоверяващи тяхната квалификация;

5. декларация, че те или наетият от тях персонал, по отношение на ДУ, за които се иска разрешението:

а) не са проектанти, разработчици, производители, доставчици и инсталатори (монтажници), нито преки или косвени съизпълнители или представители на лица, извършващи такива дейности;

б) не са оператори на ОДМ и не предоставят далекосъобщителни услуги, нито са преки или косвени съизпълнители или представители на лица, извършващи такива дейности;

6. застрахователни договори за вредите, които могат да настъпят вследствие на неизпълнение на задълженията им;

7. декларации, подписани от наетия персонал, за опазване на производствената и търговската тайна, свързана с извършването на дейността;

8. наръчник по качеството съгласно БДС EN 45001;

9. атестат за акредитация по определен стандарт от серията БДС ЕN 45000 (ако такава акредитация е извършвана);

10. документ за платена такса.

(3) Лица и лаборатории, притежаващи атестата по ал. 2, т. 9, се счита, че имат необходимата техническа компетентност и отговарят на изискванията по ал. 1.

(4) В срок до три месеца от подаване на заявлението и документите по ал. 2 съответният компетентен орган извършва проверка на място на кандидатстващото лице или лаборатория и издава съответното разрешение.

(5) В случаите, когато заявителят не отговаря на изискванията по ал. 1, съответният компетентен орган в срока по ал. 4 отказва издаването на разрешение. Отказът се мотивира и заявителят се уведомява писмено в седемдневен срок от вземането на решение.

(6) Разрешението за извършване на съответната дейност се издава за срок три години. Продължаване на срока или разширяване обхвата на разрешението се извършва по реда на този член.

(7) Разрешението за извършване на съответната дейност съдържа:

1. наименование на органа, който го издава;

2. име на лицето или лабораторията, седалище, адрес на управление и представителство;

3. наименование на ДУ и процедурите, влизащи в обхвата на разрешението;

4. дата на издаване на разрешението и срок на валидност.

(8) Разрешенията за извършване на съответните дейности се отнемат, когато лицата или лабораториите престанат да отговарят на някои от изискванията по ал. 1 или когато не изпълняват задълженията си при извършване на съответните дейности.

(9) Отказът да се издаде разрешение, както и решението за отнемане на разрешението, подлежат на обжалване в 14-дневен срок по реда на Закона за административното производство.


Чл. 24. Държавната комисия по далекосъобщения е лице за оценяване на съответствието на ДУ.


Раздел IV.
Далекосъобщителни устройства, които не се подлагат на оценяване на съответствието и маркиране

Чл. 25. По тази наредба не се изисква оценяване на съответствието и маркиране на:

1. радиосъоръжения, които се експлоатират на честоти по-ниски от 9 kHz и по-високи от 3000 GHz;

2. построени от радиолюбители радиосъоръжения, които се използват само в диапазоните, определени за радиолюбителска дейност;

3. радиосъоръжения, които временно се експлоатират от лица, имащи постоянно местожителство или седалище в чужбина за период, който не превишава три месеца, когато ще се експлоатират в режим съгласно чл. 39, ал. 2 ЗД;

4. радиотелефонни и радионавигационни устройства, които се експлоатират само когато са трайно инсталирани на кораби и въздухоплавателни средства и/или служат за координиране на движението и за осигуряване на безопасността, и които са признати за тази цел от Министерството на транспорта и съобщенията;

5. наземни спътникови станции, предназначени за използване като част от ОДМ;

6. радиосъоръжения, които служат само за приемане, освен включените в списъците по чл. 15;

7. далекосъобщителните устройства, излагани на търговски, промишлени или технически изложби (панаири), при спазване на разпоредбата по чл. 3, ал. 5;

8. далекосъобщителни устройства, които се експлоатират само от дипломатическите представителства, постоянните мисии, консулските служби и правителствените международни организации вътре в техните сгради или върху прилежащите им терени, с изключение на интерфейсите към ОДМ;

9. проводници и кабели.


Глава трета.
ПУСКАНЕ НА ПАЗАРА И В ДЕЙСТВИЕ, ВКЛЮЧИТЕЛНО СВЪРЗВАНЕ КЪМ ОДМ НА ИЗПОЛЗВАНИ ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ УСТРОЙСТВА

Чл. 26. (1) Използваните ДУ се пускат на пазара и в действие, включително се свързват към ОДМ, само ако съответстват на изискванията на нормативните актове, действащи към момента на тяхното пускане на пазара.

(2) Използвани ДУ, когато не са изменяни или когато внесените в тях изменения не са съществени, се пускат на пазара след изпълнение на процедурата "Одобряване на типа". В този случай лицата по чл. 6 осигуряват съответствието по ал. 1 чрез проверка за съответствие на всички пускани на пазара използвани ДУ.

(3) За използваните ДУ, чиито важни за функционирането им съставни части са били изменени, са в сила същите разпоредби, както тези за нови ДУ.


Глава четвърта.
ОЗНАЧЕНИЯ И МАРКИРОВКИ

Чл. 27. (1) Всяко ДУ, което се пуска на пазара и в действие, включително се свързва към ОДМ, трябва да носи следните идентификационни означения:

1. наименование или означение на модела;

2. име на производителя;

3. име на лицето, отговорно за пускането на ДУ на пазара, ако то не е производителят;

4. фабричен (пореден) номер и/или номер на партидата (серията).

(2) Върху ДУ, преминали през процедурата "Одобряване на типа", се нанася маркировката, дадена в приложение № 10, а върху ДУ, преминали през другите процедури - маркировката, дадена в приложение № 11.

(3) Означенията и маркировките се нанасят на достъпно за проверка място и трябва да бъдат добре видими, четливи и трудно изтриваеми. Маркировките по ал. 2 могат да се включват в етикета на устройството, съдържащ означенията по ал. 1.

(4) Маркировките се нанасят за процедурата "Одобряване на типа" от титуляря на удостоверението за одобрение на типа, а за другите процедури за оценяване на съответствието - от заявителя на оценяването.

(5) Други означения и маркировки, нанасяни върху ДУ, не трябва да закриват маркировките по ал. 2, да намаляват тяхната четливост, да ги наподобяват и да въвеждат в заблуждение относно тяхното значение и графично оформяне.


Чл. 28. Маркировките по чл. 27, ал. 2 се нанасят само върху ДУ, които са преминали успешно приложимите за тях процедури.


Глава пета.
СВЪРЗВАНЕ НА ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ УСТРОЙСТВА КЪМ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ДАЛЕКОСЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ

Чл. 29. (1) Към ОДМ могат да се свързват само ДУ, които са оценени за съответствие, маркирани са съгласно тази наредба и се използват по предназначение.

(2) Свързването на излъчващи радиосъоръжения, които не са на свободен режим, се извършва след получаване на индивидуална лицензия или регистрация по обща лицензия.

(3) Операторите на ОДМ със свои правила определят конкретните взаимоотношения със заявителите по свързването на ДУ към техните мрежи.


Чл. 30. Операторите на ОДМ могат да откажат свързването на ДУ към тях в случаите, когато няма свободен капацитет в съответната мрежа и/или свързването на устройството изисква инсталирането на допълнителни съоръжения в обслужващата ползвателя част от мрежата.


Чл. 31. (1) Операторите на ОДМ могат да изключват свързани към тях ДУ, когато те:

1. са повредени, или

2. нарушават нормалната работа на съответната мрежа, или

3. са опасни за обслужващия персонал.

(2) В случаите по т. 2 и 3 на ал. 1 операторите уведомяват незабавно ДКД.


Глава шеста.
КОНТРОЛ

Чл. 32. На контрол за спазването на тази наредба подлежат пуснати на пазара и в действие, включително свързани към ОДМ, далекосъобщителни устройства.


Чл. 33. Контролът по спазването на тази наредба се извършва от ДКД.


Чл. 34. (1) Служители по контрола са служителите на ДКД, оправомощени от нейния председател съгласно чл. 122 ЗД.

(2) Служителите по контрола имат правата, определени в чл. 126 ЗД.


Чл. 35. При контрола могат да се изземват и задържат документи и ДУ в качеството им на веществени доказателства съгласно чл. 125 ЗД. Документите се изземват и задържат, ако това не пречи на дейността на проверяваното лице, в противен случай се взимат заверени от проверяваното лице копия на документите. Оригиналите на иззетите документи се връщат на проверяваното лице в двуседмичен срок, ако не се открият нарушения.


Чл. 36. (1) При съмнение, че пуснато на пазара или в действие ДУ, означено съгласно тази наредба, не съответства на изискванията, служителите по контрола могат да поискат от лицата по чл. 6 да представят декларацията за съответствие по чл. 11 и/или техническото досие по чл. 12, или части от него.

(2) Лицата по чл. 6 представят декларацията за съответствие веднага при поискване, а техническото досие или части от него - в 30-дневен срок.


Чл. 37. (1) Служителите по контрола могат да взимат извадки за изпитване на контролираните ДУ във всеки един от следните случаи:

1. проверяваното лице не е предало всички или част от ДУ и/или данните (документите), които са му били поискани на място или в срока по чл. 36, ал. 2;

2. има съмнения, че документите, издадени в изпълнение на процедурите за оценяване на съответствието, представени на служителите по контрола, не съответстват на устройството;

3. от декларацията за съответствие по чл. 11 и/или техническото досие по чл. 12 не става ясно дали ДУ отговаря на изискванията;

4. има други основания да се смята, че ДУ не съответства на изискванията.

(2) Служителите по контрола могат да изискват безплатно да им се предоставят необходимите за контрола ДУ и да ги изпращат за изпитване, което се вписва в констативния протокол по чл. 38.

(3) Изпитванията на ДУ, взети от служителите по контрола, се извършват в една или повече лаборатории, включени в списъците по чл. 22, ал. 2, при условие, че те не са участвали в изпитвания на конкретното устройство във връзка с неговото разработване, производство и/или пускането му на пазара. При липсата на лаборатории, отговарящи на това условие, изпитванията могат да се провеждат в съответните лаборатории само под непосредствено наблюдение на служители по контрола.

(4) Броят на взетите за контролни изпитвания екземпляри на ДУ се определя от служителите по контрола за всеки конкретен случай. Той трябва да е достатъчен за извършване на изпитванията по контролираните показатели и да е съобразен с приетите в техническите спецификации методи за изпитване.

(5) Разходите за изпитванията са за сметка на лицето, отговорно за пускането на пазара, когато:

1. то не е предоставило всички или част от ДУ и/или данните (документите), които са му били поискани на място или в срока по чл. 36, ал. 2;

2. резултатите от изпитванията покажат, че ДУ не отговарят на изискванията.


Чл. 38. (1) При извършен контрол на място се съставя констативен протокол, в който се вписват следните данни:

1. името и фамилията, длъжността и местоработата на служителя, който го съставя;

2. датата, часът и мястото, където е извършен контролът;

3. името и фамилията, длъжността, местожителството или местоработата на лицето, при което е извършен контролът;

4. наименованието и предназначението на ДУ и свързаните с тях данни и документи, които са били обект на контрола;

5. направените искания за представяне на сведения и документи, които не са били в наличност в момента на извършване на контрола;

6. задържаните от служителите по контрола документи;

7. констатираните при контрола обстоятелства;

8. броят на иззетите за изпитване извадки, ако има такива, количеството на екземплярите (образците) във всяка една извадка, големината на партидата, от която са направени извадките, както и всички данни, които се сметнат за полезни за идентифициране на взетите екземпляри, включително пълното наименование, под което ДУ се притежава, продава или експлоатира;

9. обявената от проверяваното лице стойност на всички екземпляри от иззетите за изпитване извадки, удостоверена с помощта на счетоводни документи;

10. подписът на служителя, съставил протокола;

11. подписът на лицето по т. 3.

(2) При отказ на лицето по т. 3 на ал. 1 да подпише протокола, служителят по контрола отбелязва това в протокола и същият се подписва от двама свидетели с посочване на трите им имена, адрес и ЕГН.


Чл. 39. (1) При нарушения на тази наредба, установени от служителите по контрола, се съставят актове и се издават наказателни постановления съгласно чл. 124, ал. 1 и 2 ЗД. Наказателните постановления могат да се обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Председателят на ДКД или оправомощено от него лице може да спре със заповед до отстраняване на констатирани нарушения на тази наредба продажбата, разпространението и пускането в действие, включително свързването към ОДМ на ДУ, за които е установено,че са налице някои от следните обстоятелства:

1. нямат означенията по чл. 27, ал. 1 и маркировките по ал. 2 на същия член или тези означения и маркировки не отговарят на изискванията;

2. маркирани са за съответствие, без да са преминали през приложимите за тях процедури по чл. 14, ал. 1;

3. налице са данни за фалшифициране на означенията и маркировките;

4. маркирани са за съответствие, одобрени са и са преминали през приложимите за тях процедури, но не отговарят на изискванията;

5. не се използват по предназначение.

(3) Заповедта по ал. 2 може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.

(4) Със заповедите по ал. 2 може да се ограничава или забранява също свободното движение на пуснати на пазара и в действие, включително свързани към ОДМ ДУ, за които лицата по чл. 6:

1. не могат да представят веднага декларацията за съответствие, или

2. не могат да представят в срока по чл. 36, ал. 2 поисканото за справка техническо досие или части от него.


Чл. 40. Държавната комисия по далекосъобщения публикува мерките по чл. 39.


Чл. 41. При повторни нарушения на тази наредба се прилага чл. 143 ЗД.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) По смисъла на тази наредба:

1. "Крайно устройство" е устройство, предназначено за пряко или непряко свързване към крайна точка на ОДМ за предаване, пренасяне, обработка или приемане на информация. Свързването може да бъде по проводник, оптично влакно или друго електромагнитно средство.

2. "Техническа спецификация" е спецификацията, съдържаща се в документ и определяща характеристиките, на които трябва да отговаря даден продукт, каквито са равнището на качеството или възможностите за използване, безопасността, размерите, включително прилаганите за продукта предписания относно терминологията, символите, изпитванията и методите за изпитвания, опаковката, маркировката и етикетирането.

3. "Стандарт" е техническа спецификация, одобрена от признат орган и предназначена за общо и повтарящо се прилагане, спазването на която не е задължително.

4. "Техническо досие" е съвкупност от документи, които описват устройството и дават информация и обяснения за начина, по който приложимите съществени изисквания са били спазени.

5. "Интерфейс" е крайна точка на дадена мрежа, т. е. физична точка, чрез която ползвателите получават достъп до дадена ОДМ и/или радиоинтерфейс, определящ електромагнитния път между радиосъоръжения, и техните технически спецификации.

6. "Категория устройства" е клас, определящ дадени типове устройства, които се разглеждат като сходни по смисъла на тази наредба, и интерфейсите, за които устройствата са предназначени. Дадено устройство може да принадлежи към няколко категории.

7. "Производител" е всяко физическо или юридическо лице, което е отговорно за проектирането и производството на продукт и/или предоставянето на продукта от негово име или променя, съществено модифицира и преправя продукта с оглед пускането му на пазара или за собствени нужди.

8. "Упълномощен представител" е лице, писмено упълномощено от производителя да действа от негово име за изпълнение на задълженията, свързани с пускането на продукт на пазара.

9. "Вносител" е лице, което първо е придобило права за собственост върху внесен продукт, пуснат на пазара в Република България, или което е посредничело при придобиването на продукта от друга страна директно в собственост на неговите потребители или притежатели.

10. "Пускане на пазара" е предоставянето на продукта безплатно или срещу заплащане за първи път, при което той преминава от етапа на производство или внос към етапа на разпространение и/или използване.

11. "Пускане в действие" е моментът, при който продуктът преминава в етап на първо ползване от крайния потребител.

12. "Оценяване на съответствието" е съвкупност от дейности за систематично изследване на степента, в която един продукт отговаря на изискванията.

13. "Одобряване" е даването на разрешение за търгуване с продукт, или за използването му с уточнена цел, или в предвидени условия.

14. "Одобряване на типа" е одобряване, основано на изпитване на типа.

15. "Изпитване на типа" е изпитване за съответствие въз основа на един или повече образци от даден продукт, представителни за продукцията.

(2) Другите термини, използвани в тази наредба, са съгласно ЗД и БДС EN 45020.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Далекосъобщителни устройства, одобрени от КПД и ДКД до влизане в сила на тази наредба, могат свободно да се внасят, пускат на пазара и в действие, включително да се свързват към ОДМ, до изтичането на срока на издадените удостоверения за одобрение.


§ 3. (1) До 31 декември 2001 г. лицата, които пускат ДУ на пазара след изпълнение на процедурата "Вътрешен контрол на производството" по чл. 14, ал. 1, т. 6, са длъжни да извършват изпитвания за съответствие само в лаборатории, акредитирани съгласно стандартите БДС ЕN 45001, БДС EN 45002 и БДС EN 45003.

(2) Протоколите от изпитванията по ал. 1 се прилагат към техническото досие по приложение № 8.


§ 4. Тази наредба отменя Наредба № 7 от 1993 г. за одобряване на типа на крайните устройства на далекосъобщенията (обн., ДВ, бр. 5 от 1994 г.; изм., бр. 9 от 1997 г.) и Наредба № 14 от 1994 г. за свързване на крайни устройства към обществените далекосъобщителни мрежи в Република България (ДВ, бр. 35 от 1994 г.).


§ 5. Изпълнението на тази наредба се възлага на ДКД.


§ 6. Наредбата се издава на основание чл. 16, ал. 3 във връзка с чл. 97, т. 4 и 5 ЗД.


§ 7. Наредбата влиза в сила от датата на обнародването є в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 8, ал. 3



ДЕКЛАРАЦИЯ
Производителят/доставчикът
 
 
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................
Лице за контакти............................................................................................................................................................................................................................

Телефон.................Факс...............................................................................................................................................................................................................

Е-mail.....................................................................................................................................................................................................................................

 
декларира, че далекосъобщителното устройство
 
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
не е предназначено за свързване към обществени далеко-
съобщителни мрежи.

Свързването на това устройство към обществените

далекосъобщителни мрежи в Република България ще бъде
нарушение на Наредба № 5 от 2000 г. за оценяване съот-
ветствието на радиосъоръжения и крайни устройства за
далекосъобщения и свързването им към обществени дале-
косъобщителни мрежи (ДВ, бр. 9 от 2000 г.).
 
Място и дата: .........................................................................................................
Подпис: ...............................................................................................................


Приложение № 2 към чл. 11, ал. 4



ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ
№ ...........................................................................................................................................................................................................................................
 
Производителят/доставчикът
 
............................................................................................................................................................................................................................................
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................
декларира на своя отговорност, че далекосъобщителното
устройство
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
съответства на изискванията на следните документи:
 
Означение: Наименование: Издание, дата на
    издаването или
    обнародването:
.............................................................................
..........................................................................
.......................................................................................
.............................................................................
..........................................................................
.......................................................................................
.............................................................................
..........................................................................
.......................................................................................
.............................................................................
..........................................................................
.......................................................................................
.............................................................................
..........................................................................
.......................................................................................
     
Място и дата:..........................................................................................................
Подпис:.................................................................................................................
  (име и длъжност
  на декларатора)


Приложение № 3 към чл. 14, ал. 1, т. 1


Процедура за оценяване на съответствието "Одобряване на типа"


1. Заявителят попълва заявление за откриване на процедурата "Одобряване на типа" съгласно приложение № 12, заплаща такса съгласно Тарифа за таксите, които се събират от ДКД по Закона за държавните такси (ДВ, бр. 16 от 1999 г.), и представя:

а) общо описание на типа устройство, достатъчно за неговото идентифициране (търговско наименование, производител, марка, модел, тип, предназначение, външен вид, представен чрез подходящи фотографии, фабричен номер - в случай на единично производство);

б) схеми (електрически, блокови и монтажни) на ДУ и списък на съставните му части (градивни елементи, включително интегрални схеми, сглобени единици);

в) описания и обяснения в обем и във вид, които позволяват да бъдат разбрани схемите, списъците, свързването и функционирането на ДУ;

г) списък с означенията и наименованията на хармонизираните стандарти, които са приложени изцяло или частично, и описание на техническите решения, които са приети в изпълнение на приложимите за ДУ съществени изисквания, когато не са приложени хармонизирани стандарти или няма такива;

д) резултати (протоколи) от изпитвания за съответствие и/или оценки (сертификати) за съответствие със съществените изисквания по чл. 7, ако такива са извършени (издадени) преди подаването на заявката;

е) предвидените за ползване от потребителя данни или инструкции и наръчници, например инструкция за използване и наръчник за експлоатация.

2. Документите по т. 1 се представят на български език. В случаите, когато това е невъзможно поради естеството или обема на описанията, част от документите могат да се представят и на английски език. Това не се отнася за документите по т. 1, буква "е", които задължително се представят на български език.

3. Заявител, който иска да му бъде открита процедурата "Одобряване на типа" за далекосъобщително устройство, чийто тип вече е бил одобрен от ДКД, представя документите по т. 1, букви "а", "б", "в" и "е" и декларация за съответствие на всички екземпляри на устройството, които ще се предлагат на пазара, с представената документация. Декларацията се оформя съгласно приложение № 13.

4. Държавната комисия по далекосъобщения разглежда постъпилите заявления и в двуседмичен срок открива процедурата "Одобряване на типа", като писмено уведомява заявителя. Отказът да се открие процедура се мотивира. При отхвърляне на заявката внесената такса не подлежи на връщане.

5. При недостатъчна информация по т. 1 ДКД в срока по т. 4 писмено уведомява заявителя. Процедурата се открива в двуседмичен срок след допълване на информацията.

6. Всяко ДУ, представено за одобряване на типа, се подлага на изпитване, за да се определи съответствието му с изискванията, с изключение на случаите по т. 12 и 13. Изпитванията се извършват в избрани от заявителя една или няколко лаборатории по чл. 22 съобразно тяхната компетентност. Разходите за изпитванията са за сметка на заявителя независимо от резултата.


7. Заявителят представя в избраната от него лаборатория:

а) образци от подлежащото на изпитване ДУ в количество, определено в списъците по чл. 15 и 16;

б) документите по т. 1, букви "а", "б", "в" и "е" или копия от тях.

8. Изпитвателната лаборатория може в зависимост от вида на изпитванията и при необходимост да поиска друго количество образци за изпитване съобразно програмата за изпитване.

9. Заявителят представя в ДКД оригиналите на протоколите от изпитванията.

10. При положителни резултати от изпитванията заявителят представя в ДКД декларация за идентичност на всички екземпляри на устройството с представените за изпитване образци. Декларацията се оформя съгласно приложение № 14. В случаите по т. 12 и 13 тя се представя заедно с другите документи.

11. Държавната комисия по далекосъобщения издава удостоверение за одобрение на типа на дадено ДУ, ако:

а) то отговаря на съществените изисквания по чл. 7, и

б) заявителят е представил декларацията за идентичност по т. 10.

12. Държавната комисия по далекосъобщения издава удостоверение за одобрение на типа на ДУ по чл. 15, ал. 1 и 2 и чл. 16, ал. 1 при условията на т. 11, когато заявителят удостовери съответствието на ДУ чрез:

а) удостоверение (сертификат) за одобрение (съответствие), издадено от чуждестранно лице за оценяване на съответствието, нотифицирано и извършило оценката съгласно законодателството на Европейския съюз относно ДУ;

б) протоколи от изпитвания, издадени от чуждестранни лаборатории, определени и извършили изпитванията съгласно законодателството на Европейския съюз относно ДУ.

13. Държавната комисия по далекосъобщения може да издаде удостоверение за одобрение на типа на ДУ по чл. 15, ал. 1 и 2 и чл. 16, ал. 1 при условията на т. 11, когато заявителят удостовери съответствието на ДУ чрез:

а) удостоверения (сертификати) за одобрение, издадени от компетентни чуждестранни органи (лица) по процедура, аналогична на настоящата процедура, ако изпитванията и оценките са извършени по технически спецификации с изисквания, които са еднакви или по-строги от тези по чл. 8, ал. 1;

б) удостоверения (сертификати) за одобрение (съответствие) и/или протоколи от изпитвания, издадени от чуждестранни лица за оценяване на съответствието или чуждестранни лаборатории, невключени в списък по чл. 22, ако процедурите за оценяване на съответствието са аналогични на процедурите по чл. 14, ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5, а изпитванията и оценките са извършени по технически спецификации с изисквания, които са еднакви или по-строги от тези по чл. 8, ал. 1.

14. Държавната комисия по далекосъобщения при изпълнение на условията за одобряване на типа по т. 11 издава удостоверението за одобрение в срок до един месец от откриване на процедурата и уведомява заявителя.

15. При получаване на удостоверението за одобрение заявителят заплаща такса съгласно Тарифа за таксите, които се събират от ДКД по Закона за държавните такси (ДВ, бр. 16 от 1999 г.).


Приложение № 4 към чл. 14, ал. 1, т. 2


Процедура за оценяване на съответствието "Проверка на типа" (МОДУЛ "B")

1. Проверката на типа е процедура, при която лице за оценяване на съответствието установява и удостоверява, че даден представителен екземпляр от разглежданата продукция отговаря на приложимите за него изисквания.

2. Заявката за проверка на типа се прави от производителя или от неговия упълномощен представител пред избрано от него лице за оценяване на съответствието.

Заявката съдържа:

а) името и адреса на производителя или на упълномощения му представител, ако заявката е подадена от него;

б) писмена декларация, че същата заявка не е подадена пред друго лице за оценяване на съответствието, и

в) техническата документация, описана в т. 3.

Заявителят предоставя на разположение на лицето за оценяване на съответствието един представителен екземпляр от разглежданата продукция, наричана по-нататък "тип" 1. Лицето може да поиска други екземпляри, ако това се изисква от програмата за изпитване.

3. Техническата документация трябва да дава възможност за оценяване съответствието на продукта със съществените изисквания по чл. 7 и да разкрива в необходимата за оценяването степен разработването, производството и функционирането на продукта. Документацията трябва да съдържа:

а) общо описание на типа, достатъчно за идентифициране на ДУ (търговско наименование, марка, модел, тип, предназначение, външен вид, представен чрез подходящи фотографии, фабричен номер - в случай на единично производство);

б) схеми от разработването и за производството на ДУ и списък на съставните му части (градивни елементи, включително интегрални схеми, сглобени единици и др.);

в) описания и обяснения в обем и във вид, които позволяват да бъдат разбрани схемите, списъците, свързването и функционирането на ДУ;

г) списък с означенията и наименованията на хармонизираните стандарти, които са приложени изцяло или частично, и описание на техническите решения, които са приети в изпълнение на приложимите за ДУ съществени изисквания, когато не са приложени хармонизирани стандарти или няма такива;

д) резултати от изчисленията при разработването, от извършени проверки и др.;

е) протоколи от изпитвания;

ж) предвидените за ползване от потребителя данни или инструкции и наръчници, например инструкция за използване и наръчник за експлоатация.

4. Лицето за оценяване на съответствието:

4.1. проучва техническата документация, проверява дали типът е произведен в съответствие с нея и разкрива елементите, които са били проектирани в съответствие с приложимите положения в хармонизираните стандарти, а също така елементите, чиято разработка не се опира на положенията на тези стандарти;

4.2. извършва или осигурява извършването на подходящ контрол и необходимите изпитвания, за да провери дали приетите от производителя решения осигуряват спазването на съществените изисквания по чл. 7, т. 1 и 2;

4.3. извършва или осигурява извършването на подходящ контрол и необходимите изпитвания, за да провери дали типът отговаря на задължителните технически спецификации;

4.4.уговаря със заявителя мястото, където ще се извършват необходимите проверки и изпитвания.

5. Когато типът отговаря на изискванията, лицето за оценяване на съответствието издава на заявителя сертификат за проверка на типа. Сертификатът съдържа името и адреса на производителя, заключенията от контрола, условията за неговата валидност и данните, необходими за идентифициране на одобрения тип.

Към сертификата се прилага списък на съществените части на техническата документация. Копие от него се съхранява от лицето за оценяване на съответствието.


6. Заявителят информира лицето за оценяване на съответствието, което притежава техническата документация, отнасяща се до сертификата за съответствие на типа, за всички изменения на одобрения продукт, които трябва да получат ново одобрение, ако тези изменения могат да повлияят на съответствието със съществените изисквания или на предвидените условия за използване на продукта. Това ново одобрение се дава под формата на допълнение към първоначалния сертификат.

7. Всяко лице за оценяване на съответствието съобщава на другите лица за оценяване на съответствието полезните данни относно издадените и обявените за невалидни сертификати за съответствие на типа и допълненията към тях.

8. Другите лица за оценяване на съответствието могат да получат копие от сертификатите от проверката на типа и/или допълненията към тях. Приложенията към сертификатите се държат на разположение на другите лица за оценяване на съответствието.

9. Производителят или неговият упълномощен представител съхранява заедно с техническата документация копия от сертификатите за съответствие на типа и допълненията към тях в продължение най-малко на десет години от последната дата на производство на продукта.

Когато нито производителят, нито неговият упълномощен представител не са регистрирани в Република България по Търговския закон, задължението да се държи на разположение техническата документация се пада на лицето, което е отговорно за пускането на продукта на пазара.

Забележка. При изпълнение на тази процедура от ДКД тя издава сертификат за проверка на типа, ако заявителят докаже, че:

1. притежава протокол от изпитване на типа, издаден от изпитвателна лаборатория по чл. 22, и

2. изпълнява условията, предвидени в процедурата.


Приложение № 5 към чл. 14, ал. 1, т. 3


Процедура за оценяване на съответствието

"Съответствие на типа" (модул "С")

1. Съответствието на типа е процедура, при която производителят или неговият упълномощен представител се уверява и декларира, че продуктите съответстват на типа, описан в сертификата за проверка на типа, и отговарят на приложимите за тях изисквания. Производителят или неговият упълномощен представител нанася маркировката по чл. 27, ал. 2 (приложение № 10) върху всеки продукт и издава писмена декларация за съответствие на типа (приложение № 2).

2. Производителят взима всички необходими мерки, за да може производственият процес да осигури съответствието на произведените продукти на типа, описан в сертификата за проверка на типа, и на приложимите за него изисквания.

3. Производителят или упълномощеният от него представител съхранява копие от декларацията за съответствие съгласно чл. 11.

Когато нито производителят, нито неговият упълномощен представител не са регистрирани по Търговския закон в Република България, задължението да се държи декларацията за съответствие на разположение на органа за контрол се пада на лицето, което е отговорно за пускането на продукта на пазара.

4. Лице за оценяване на съответствието, избрано от производителя, извършва или осигурява извършването на контрол на продукта през случайни интервали. Подходяща извадка от крайните продукти, взети на място от лицето или под негов контрол, се контролира и се извършват подходящи изпитвания, за да се провери съответствието на продуктите с изискванията. В случай, че един или повече екземпляри от контролираните продукти не съответстват, лицето за оценяване на съответствието взима подходящи мерки.


Приложение № 6 към чл. 14, ал. 1, т. 4


Процедура за оценяване на съответствието "Осигуряване качеството на производството" (модул "D")


1. Осигуряването на качеството на производството е процедура, при която производителят, като изпълнява задълженията по т. 2, се уверява и декларира, че продуктите съответстват на типа, описан в сертификата за проверка на типа, и отговарят на приложимите за тях изисквания. Производителят или упълномощеният от него представител нанася маркировката по чл. 27, ал. 2 (приложение № 11) върху всеки продукт и издава писмена декларация за съответствие на типа (приложение № 2).

2. Производителят прилага одобрена система по качеството на производството, извършва контрола и изпитванията на крайните продукти, предвидени в т. 3, и е подложен на надзора по т. 4.

3. Система по качеството.

3.1. Производителят прави заявка за оценяване на неговата система по качеството пред лице за оценяване на съответствието по свой избор за съответните продукти.

Тази заявка съдържа:

а) всички подходящи данни за категорията на разглеждания продукт;

б) документацията относно системата по качеството;

в) техническата документация относно одобрения тип и копие от сертификата от проверката на типа, при необходимост.

3.2. Системата по качеството трябва да гарантира съответствието на продуктите на типа, описан в сертификата от проверката на типа, и на приложимите за тях изисквания.

Всички елементи, изисквания и положения, приети от производителя, трябва да са систематично свързани и подредени в документация под формата на мерки, процедури и инструкции. Тази документация относно системата по качеството трябва да позволява еднакво разглеждане на програмите, плановете, наръчниците и досиетата по качеството.

По-специално тя трябва да включва адекватно описание на:

а) цели по качеството, структурна схема, отговорности на кадрите и техните правомощия относно качеството на продуктите;

б) производствени процеси, методи за контрол и осигуряване на качеството и методи и систематични действия, които ще се прилагат;

в) контрол и изпитвания, които ще бъдат извършени преди, по време на и след производството, с посочване на тяхната честота;

г) досиета по качеството, каквито са докладите от контрола и данните от изпитванията и калибрирането, докладите за квалификацията на съответния персонал и др.;

д) начини, позволяващи да се контролира постигането на изискваното качество на продуктите и ефикасното функциониране на системата по качеството.

3.3. Лицето за оценяване на съответствието оценява системата по качеството, за да определи дали тя съответства на изискванията по т. 3.2. То разглежда като съответстващи на тези изисквания системи по качеството, създадени в приложение на съответния хармонизиран стандарт. (Този хармонизиран стандарт е стандартът БДС.)

Екипът одитори трябва да включва поне един член с опит в оценяването на съответствието на технологията на съответния продукт. Процедурата за оценяване включва контролно посещение в местата на производство.

Решението се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключението от контрола и мотивираното решение от оценяването.


3.4. Производителят се задължава да изпълнява задълженията, произтичащи от така одобрената система по качеството, и да я поддържа адекватна и ефикасна.

Производителят или неговият упълномощен представител информира лицето, одобрило системата по качеството, за всички предвиждани изменения на системата по качеството.

Лицето за оценяване на съответствието оценява предложените изменения и решава дали изменената система по качеството ще продължи да отговаря на изискванията по т. 3.2 или е необходимо ново оценяване.

Решението се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключението от контрола и мотивираното решение от оценяването.

4. Надзор под отговорността на лицето за оценяване на съответствието.

4.1. Целта на надзора е да се осигури точното изпълнение на задълженията на производителя, произтичащи от одобрената система по качеството.

4.2. Производителят осигурява на лицето за оценяване на съответствието достъп,за целите на контрола, до местата за производство, контрол, изпитвания и съхраняване, и му предоставя всички необходими данни, по-специално:

а) документацията относно системата по качеството;

б) досиетата по качеството, каквито са докладите от контрола и данните от изпитванията и калибрирането, докладите за квалификацията на съответния персонал и др.

4.3. Лицето за оценяване на съответствието извършва одити на редовни интервали от време, за да се увери, че производителят поддържа и прилага системата по качеството; то предава на производителя доклад от одита.

4.4. Освен това лицето за оценяване на съответствието може да извършва внезапни посещения при производителя. При тези посещения то може да извършва или осигурява извършването на изпитвания, за да се провери доброто действие на системата по качеството, ако е необходимо. То предава на производителя доклад за посещението и, ако е направено изпитване, протокол от изпитването.

5. Производителят държи на разположение на органа за контрол в продължение на не по-малко от десет години, смятано от последната дата на производството на продукта:

а) документацията относно системата по качеството;

б) данни за адаптациите на системата по качеството съгласно т. 3.4;

в) решенията и докладите на лицето за оценяване на съответствието по т. 3.4, 4.3 и 4.4.

6. Всяко лице за оценяване на съответствието държи на разположение на другите лица за оценяване на съответствието подходящи данни относно издадени и обявени за невалидни решения за одобряване на системи по качеството.

Забележка. При изпълнение на тази процедура от ДКД тя издава документите по чл. 18, ал. 5 и 9, ако заявителят докаже, че:

1. притежава сертификат за осигуряване качеството на производството съгласно БДС ISO 9002, издаден на негово име, и за мястото, където се произвежда устройството, и

2. изпълнява условията, предвидени в процедурата.


Приложение № 7 към чл. 14, ал. 1, т. 5


Процедура за оценяване на съответствието "Всеобхватно осигуряване на качеството" (модул "H")


1. Всеобхватното осигуряване на качеството е процедура, при която производителят, като изпълнява задълженията по т. 2, се уверява и декларира, че съответните продукти отговорят на приложимите за тях изисквания. Производителят или упълномощеният от него представител нанася маркировката по чл. 27, ал. 2 (приложение № 11) върху всеки продукт и издава писмена декларация за съответствие (приложение № 2).

2. Производителят прилага одобрена система по качеството при разработването, производството на крайните продукти и контрола и изпитванията, извършвани върху тези продукти, както е посочено в т. 3, и е подложен на надзора по т. 4.

3. Система по качеството.

3.1. Производителят прави заявка за оценяване на неговата система по качеството пред лице за оценяване на съответствието по свой избор.

Тази заявка съдържа:

а) всички подходящи данни за разглежданите продукти;

б) документацията относно системата по качеството;

в) техническата документация относно одобрения тип и копие от сертификата от проверката на типа, при необходимост.

3.2. Системата по качеството трябва да гарантира съответствието на продуктите с приложимите за тях изисквания.

Всички елементи, изисквания и положения, приети от производителя, трябва да са систематично свързани и подредени в документация под формата на мерки, процедури и инструкции. Тази документация относно

системата по качеството трябва да позволява еднакво разглеждане на програмите, плановете, наръчниците и досиетата по качеството.

По-специално тя трябва да включва адекватно описание на:

а) цели по качеството, структурна схема, отговорности на кадрите и техните правомощия в областта на качеството при разработването и по отношение на продуктите;

б) технически спецификации, включително подходящите хармонизирани стандарти, технически нормативни актове и спецификации за изпитване, които ще се прилагат и, когато не са приложени изцяло хармонизирани стандарти, средствата, които ще се използват, за да бъдат спазени приложимите съществени изисквания;

в) методи за контрол и проверка на разработването, систематизираните процеси и действия, които ще се използват по време на разработването и се отнасят до съответната категория продукти;

г) съответни начини на производство, контрол и осигуряване на качеството, систематизирани процеси и действия, които ще се прилагат;

д) контрол и изпитвания, които ще бъдат извършени преди, по време на и след производството, с посочване на тяхната честота, а също така, при необходимост, резултати от извършени изпитвания преди производството;

е) средства, позволяващи да се получи уверение, че оборудването за изпитване и контрол отговаря на специфичните изисквания за извършване на необходимото изпитване;

ж) досиета по качеството, каквито са докладите от контрола и данните от изпитванията и калибрирането, докладите за квалификацията на съответния персонал и др.;

з) начини, позволяващи да се контролира постигането на изискваното качество в областта на разработването и на продукта, и ефикасното функциониране на системата по качеството.


3.3. Лицето за оценяване на съответствието оценява системата по качеството, за да определи дали тя съответства на изискванията по т. 3.2. То разглежда като съответстващи на тези изисквания системи по качеството, създадени в приложение на съответния хармонизиран стандарт.

Лицето за оценяване на съответствието проверява, в частност, дали системата за контрол на качеството осигурява съответствието на продукта с изискванията в светлината на имащата връзка с това документация, предавана съгласно т. 3.1 и 3.2, включително, при необходимост, резултатите от изпитванията, предоставяни от производителя.

Екипът одитори трябва да включва поне един член с опит в оценяването на съответствието на технологията на съответния продукт. Процедурата за оценяване включва контролно посещение в местата на производство.

Решението се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключението от контрола и мотивираното решение от оценяването.

3.4. Производителят се задължава да изпълнява задълженията, произтичащи от така одобрената система по качеството, и да я поддържа адекватна и ефикасна.

Производителят или неговият упълномощен представител информира лицето за оценяване на съответствието, одобрило системата по качеството, за всички предвиждани изменения на системата по качеството.

Лицето за оценяване на съответствието оценява предложените изменения и решава дали изменената система по качеството ще продължи да отговаря на изискванията по т. 3.2 или е необходимо ново оценяване.

Решението се съобщава на производителя. Съобщението съдържа заключението от контрола и мотивираното решение от оценяването.

4. Надзор под отговорността на лицето за оценяване на съответствието.

4.1. Целта на надзора е да се осигури точното изпълнение на задълженията на производителя, произтичащи от одобрената система по качеството.

4.2. Производителят осигурява на лицето за оценяване на съответствието достъп, за целите на контрола, до местата за производство, контрол, изпитвания и съхраняване, и му предоставя всички необходими данни, по-специално:

а) документацията относно системата по качеството;

б) досиетата по качеството, предвидени в частта от системата по качеството относно производството, каквито са докладите от контрола и данните от изпитванията и калибрирането, докладите за квалификацията на съответния персонал и др.

4.3. Лицето за оценяване на съответствието извършва одити на редовни интервали от време, за да се увери, че производителят поддържа и прилага системата по качеството; то предава на производителя доклад от одита.

4.4. Освен това лицето за оценяване на съответствието може да извършва внезапни посещения при производителя. При тези посещения то може да извършва или осигурява извършването на изпитвания, за да се провери доброто действие на системата по качеството, ако е необходимо. То предава на производителя доклад за посещението и, ако е направено изпитване, протокол от изпитването.

5. Производителят държи на разположение на органа за контрол в продължение на не по-малко от десет години, смятано от последната дата на производството на продукта:

а) документацията относно системата по качеството;

б) данни за адаптациите на системата по качеството съгласно т. 3.4;

в) решенията и докладите на лицето за оценяване на съответствието по т. 3.4, 4.3 и 4.4.


6. Всяко лице за оценяване на съответствието държи на разположение на другите лица за оценяване на съответствието подходящи данни относно издадени и обявени за невалидни решения за одобряване на системи по качеството, включително справките относно съответния (съответните) продукт (продукти).

Забележка. При изпълнение на тази процедура от ДКД тя издава документите по чл. 18, ал. 5 и 9, ако заявителят докаже, че:

1. притежава сертификат за всеобхватно осигуряване на качеството съгласно БДС ISO 9001, издаден на негово име, и за мястото (местата), където се разработва и произвежда устройството, и

2. изпълнява условията, предвидени в процедурата.


Приложение № 8 към чл. 14, ал. 1, т. 6


Процедура за оценяване на съответствието "Вътрешен контрол на производството" (модул "А")


1. Вътрешният контрол на производството е процедура, при която производителят, като изпълнява задълженията по т. 2, се уверява и декларира, че съответните продукти отговарят на приложимите за тях изисквания. Производителят нанася върху всеки продукт установената в страната единна маркировка за съответствие и издава писмена декларация за съответствие.

2. Производителят съставя описаната в т. 3 техническа документация. Производителят или неговият упълномощен представител я държи на разположение на органа за контрол в продължение на не по-малко от десет години, смятано от последната дата на производство на продукта. Когато нито производителят, нито неговият упълномощен представител не са регистрирани по Търговския закон в Република България, задължението да се държи техническата документация на разположение на органа за контрол се пада на лицето, което е отговорно за пускането на продукта на пазара.

3. Техническата документация трябва да дава възможност да се оцени съответствието на продуктите с приложимите за тях изисквания. Тя трябва да съдържа:

а) общо описание на продукта;

б) схеми на разработването и за производството на продукта и списък на съставните му части (градивни елементи, включително интегрални схеми, сглобени единици и др.);

в) описания и обяснения в обем и във вид, които позволяват да бъдат разбрани схемите, списъците и функционирането на продукта;

г) списък с означенията и наименованията на хармонизираните стандарти, които са приложени изцяло или дотолкова, доколкото е било полезно, и, при липсата на такива стандарти, техническите документи за конструкцията и описание на техническите решения, които са приети в изпълнение на приложимите за продуктите изисквания;

д) резултатите от изчисленията при разработването, от извършени проверки и др.;

е) протоколи от изпитванията.

4. Производителят или неговият упълномощен представител съхраняват екземпляр от декларацията за съответствие в състава на техническата документация.

5. Производителят взима всички необходими мерки, за да се увери, че производствените процеси гарантират съответствието на произвежданите продукти с техническата документация по т. 2 и с приложимите за тях изисквания.


Приложение № 9 към чл. 21, ал. 3



ИЗВЕСТИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ
 

В съответствие с чл. 21, ал. 3 от Наредба № 5 от

2000 г. за оценяване съответствието на радиосъоръжения
и крайни устройства за далекосъобщения и свързването
им към обществени далекосъобщителни мрежи (ДВ, бр. 9
от 2000 г.)
 
Долуподписаният
 
............................................................................................................................................................................................................................................
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................

Телефон...................Факс................................................................................................................................................................................................................

URL (Е-mail)..................................................................................................................................................................................................................................

Лице за контакти............................................................................................................................................................................................................................

Телефон...................Факс................................................................................................................................................................................................................

Е-mail........................................................................................................................................................................................................................................

 
титуляр на удостоверение за одобрение на типа
далекосъобщително устройство
 
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
Производител................................................................................................................................................................................................................................
Идентификационен номер
на удостоверението за
одобрение на типа...........................................................................................................................................................................................................................
Дата на одобряването........................................................................................................................................................................................................................
 
известявам Държавната комисия по далекосъобщения,
че се предвижда в устройството да се внесат
следните изменения:
 
Вид и причини за измененията
 
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
 
Подробно описание на измененията
 
Наименование и №
на документа, автор.........................................................................................................................................................................................................................
Дата на появяване
на документа,
№ на приложението...........................................................................................................................................................................................................................
 
Допълнителни данни са дадени в
 
приложение (приложения).....................................................................................................................................................................................................................
 
Декларация
 
 Декларирам, че посочените по-горе изменения не проме-
  нят свойствата на далекосъобщителното устройство, опи-
  сано в протокола от изпитванията при неговото одобря-
  ване.
 Декларирам, че посочените по-горе изменения не водят
  до излизане извън допустимите граници на характеристи-
  ките, посочени в техническите спецификации, и, следо-
  вателно, променят по допустим начин свойствата на да-
  лекосъобщителното устройство, описано в протокола от
  изпитванията при неговото одобряване. Изменените стой-
  ности са описани в следния документ:
   
Наименование
и № на документа,
автор.......................................................................................................................................................................................................................................
Дата на появяване
на документа,
№ на приложението...........................................................................................................................................................................................................................
 
Място и дата: .........................................................................................................
Подпис: ...............................................................................................................


Приложение № 10 към чл. 27, ал. 2


Маркировка за съответствие, нанасяна върху далекосъобщителни устройства, преминали през процедурата "Одобряване на типа" по чл. 14, ал. 1, т. 1

1. Маркировката за съответствие се състои от буквите "ДКД" (съкращение на "Държавна комисия по далекосъобщения"), последвани от номера на издаденото от нея удостоверение за одобрение на типа, така както е посочено на примера от фиг. 1.


ДКД Р-19-262/99


Фиг. 1


2. Когато далекосъобщителното устройство е предназначено за свързване към обществени далекосъобщителни мрежи, след маркировката по т. 1 се нанася знакът, изобразен на фиг. 2.


Фиг. 2


3. Когато далекосъобщителното устройство е годно за свързване към обществени далекосъобщителни мрежи, но не е предназначено за такова свързване, вместо знака по т. 2 се нанася знакът, изобразен на фиг. 3.


Фиг. 3


4. Буквите и цифрите от маркировката по т. 1 се нанасят с шрифт "Arial Cyr" с минимална височина 5 мм. Когато към тях се добавя знакът по т. 2 или знакът по т. 3, тези знаци са с височина, равна на височината на буквите и цифрите.


Приложение № 11 към чл. 27, ал. 2


Маркировка за съответствие, нанасяна върху далекосъобщителни устройства, които са преминали през процедурите за оценяване на съответствието по чл. 14, ал. 1, т. 3, 4 и 5


1. Маркировката за съответствие се състои от идентификационния номер на лицето по чл. 22, извършило оценяването на съответствието, така както е посочено на примера от фиг. 1.


0014


Фиг. 1


2. Когато далекосъобщителното устройство е предназначено за свързване към обществени далекосъобщителни мрежи, до маркировката по т. 1 се нанася знакът, изобразен на фиг. 2.


Фиг. 2


3. Когато далекосъобщителното устройство е годно за свързване към обществени далекосъобщителни мрежи, но не е предназначено за такова свързване, вместо знака по т. 2 се нанася знакът, изобразен на фиг. 3.


Фиг. 3


4. Цифрите от маркировката по т. 1 се нанасят с шрифт "Arial Cyr" с минимална височина 5 мм. Когато към тях се добавя знакът по т. 2 или знакът по т. 3, тези знаци са с височина, равна на височината на цифрите.


Приложение № 12 към приложение № 3, т. 1



Господин Председател,
 

В съответствие с приложение № 3, т. 1 от Наредба

№ 5 от 2000 г. за оценяване съответствието на радиосъо-
ръжения и крайни устройства за далекосъобщения и свърз-
ването им към обществени далекосъобщителни мрежи (ДВ,
бр. 9 от 2000 г.)
 
заявявам, че желая да ми бъде открита процедура "Одобря-
ване на типа" на следното далекосъобщително устройство:
 
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
 
произведено от
 
............................................................................................................................................................................................................................................
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................

Телефон...................Факс................................................................................................................................................................................................................

URL (Е-mail)..................................................................................................................................................................................................................................

 
и представям:
 
1. Документи съгласно приложение № 3, т. 1, букви "а",
"б", "в", "г" и "е" от наредбата:
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
2. Протоколи от изпитвания в оправомощени лаборатории,
извършени преди подаване на това заявление (приложение №
3, т. 1, буква "д" от наредбата):
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
3. Документи съгласно приложение № 3, т. 12 от наредбата:
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
4. Документи съгласно приложение № 3, т. 13 от наредбата:
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
5. Документи съгласно приложение № 3, т. 3 от наредбата:
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
6. Декларация за съответствие при представяне на доку-
ментите по т. 5 (в случая по приложение № 3, т. 3 от
наредбата):
 
 ДА  НЕ
   



7. Декларация за идентичност на устройството, при пред-
ставяне на документи по която и да е от т. 2, 3 и 4 (при-
ложение № 3, т. 10 от наредбата):
 
 ДА  НЕ
   
8. Други документи
Декларирам, че ще изпълнявам отнасящите се до мен задъл-
жения, определени в посочената по-горе наредба.
 
Място и дата: .........................................................................................................
Подпис: ...............................................................................................................


Приложение № 13 към приложение № 3, т. 3



ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ
 
Долуподписаният
 
............................................................................................................................................................................................................................................
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................

Телефон...................Факс................................................................................................................................................................................................................

URL (Е-mail)..................................................................................................................................................................................................................................

декларирам,
че всички далекосъобщителни устройства от типа
 
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
Производител...........................................,
 
пуснати от мен на пазара, ще съответстват на представе-
ната документация, свързана с одобряването на типа съг-
ласно приложение № 3, т. 3 от Наредба № 5 от 2000 г. за
оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни ус-
тройства за далекосъобщения и свързването им към общест-
вени далекосъобщителни мрежи (ДВ, бр. 9 от 2000 г.).

Известно ми е, че съгласно чл. 21, ал. 3 от

същата наредба съм задължен да известявам ДКД за всички
предвиждани изменения в одобрения тип устройство.
Място и дата: .........................................................................................................
Подпис: ...............................................................................................................


Приложение № 14 към приложение № 3, т. 10



ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИДЕНТИЧНОСТ
 
Долуподписаният
 
............................................................................................................................................................................................................................................
Адрес.......................................................................................................................................................................................................................................
Седалище....................................................................................................................................................................................................................................

Телефон...................Факс................................................................................................................................................................................................................

URL (Е-mail)..................................................................................................................................................................................................................................

декларирам,
че всички далекосъобщителни устройства от типа
 
Марка.......................................................................................................................................................................................................................................
Вид (например модем)........................................................................................................................................................................................................................
Модел (наименование
или означение)..............................................................................................................................................................................................................................
Производител...........................................,
 
пуснати от мен на пазара, ще са идентични на изпитаните
образци при одобряването на типа устройство.

Известно ми е, че съгласно чл. 21, ал. 3 от

Наредба № 5 от 2000 г. за оценяване съответствието на
радио-съоръжения и крайни устройства за далекосъобщения
и свързването им към обществени далекосъобщителни мрежи
(ДВ, бр. 9 от 2000 г.) съм задължен да известявам ДКД за
всички предвиждани изменения в одобрения тип устройство.
Място и дата: .........................................................................................................
Подпис: ...............................................................................................................


Промени настройката на бисквитките