НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 29 ОТ 1999 Г. ЗА ОСНОВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯТ РЕД НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА БОЛНИЧНА ПОМОЩ, ДИСПАНСЕРИТЕ И ДОМОВЕТЕ ЗА МЕДИКО-СОЦИАЛНИ ГРИЖИ
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 29 ОТ 1999 Г. ЗА ОСНОВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯТ РЕД НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА БОЛНИЧНА ПОМОЩ, ДИСПАНСЕРИТЕ И ДОМОВЕТЕ ЗА МЕДИКО-СОЦИАЛНИ ГРИЖИ
Обн. ДВ. бр.80 от 3 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.7 от 23 Януари 2007г.
§ 1. Член 7 се изменя така:
"Чл. 7. Хигиенните изисквания към лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи са посочени в приложение № 1 съобразно предмета на тяхната дейност."
§ 2. В чл. 11, ал. 2 думите "и по-голям от 40" се заличават.
§ 3. Член 12 се отменя.
§ 4. Член 16 се изменя така:
"Чл. 16. (1) В сградите на лечебните заведения за болнична помощ могат да осъществяват дейност лечебни заведения и аптеки.
(2) В сградите на лечебните заведения и прилежащите им терени други юридически или физически лица могат да осъществяват дейност, само когато тя е свързана с осъществяването на медицинската помощ."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 5. (1) Директорът на регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция издава хигиенно заключение по чл. 47, т. 9 от Закона за лечебните заведения по образец съгласно приложение № 2.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2007 г., в сила от 01.02.2007 г.) При установяване на несъответствие на лечебното заведение за болнична помощ, диспансер или дом за медико-социални грижи с здравните изисквания по чл. 7 директорът на регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция дава задължителни предписания и определя срок за тяхното изпълнение. Срокът не може да бъде по-дълъг от три години.
§ 6. (1) Управителите, съответно изпълнителните директори, на съществуващите и преобразувани лечебни заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи са длъжни да изпълнят предписанията и да приведат лечебното заведение в съответствие с изискванията по чл. 7.
(2) При неизпълнение на предписанията в определения срок директорът на регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция спира със заповед експлоатацията на лечебното заведение за болнична помощ, диспансер или дом за медико-социални грижи при спазване изискванията на Закона за народното здраве и Правилника за прилагането на Закона за народното здраве.
Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 29 ОТ 1999 Г. ЗА ОСНОВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯТ РЕД НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА БОЛНИЧНА ПОМОЩ, ДИСПАНСЕРИТЕ И ДОМОВЕТЕ ЗА МЕДИКО-СОЦИАЛНИ ГРИЖИ
(ОБН. - ДВ, БР. 7 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 01.02.2007 Г.)
§ 21. Наредбата влиза в сила от 1 февруари 2007 г.
Приложение № 1 към чл. 7
Хигиенни изисквания към помещенията на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи, както и осигуряване на противоепидемичен режим в тях
I. Общи изисквания
1. Лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се разкриват в самостоятелни сгради в съответствие с изискванията на Наредба № 7 на Министерството на здравеопазването за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда (обн., ДВ, бр. 46 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 46 от 1994 г., бр. 89 и 101 от 1996 г., бр. 101 от 1997 г., бр. 20 от 1999 г.).
2. В сградите на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи и прилежащите им терени не се допуска разполагането на съоръжения, които не са свързани пряко с дейността им.
3. Лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи осигуряват достъп за моторни превозни средства, място за паркиране, но не по-малко от 4 паркоместа.
4. Инфекциозните отделения (клиники) и отделенията (клиниките) за лечение на болни с открита форма на туберкулоза се разкриват:
4.1. В самостоятелни сгради с осигурено пречистване на отпадните води преди заустване в общата канализационна мрежа.
4.2. При невъзможност за осигуряване на самостоятелна сграда и при доказана необходимост по изключение с разрешение на главния държавен санитарен инспектор се допуска разкриване на инфекциозно отделение (клиника) в обща сграда с други отделения (клиники) при следните условия:
4.2.1. осигуряване на самостоятелен подход и отделни входове за приемане и изписване на инфекциозно болните;
4.2.2. пълна изолация на стълбища, асансьори, вентилационни и канализационни инсталации, складове и спомагателни помещения от останалите отделения;
4.2.3. осигуряване на самостоятелни помещения за хранене и детска млечна кухня с измиване и дезинфекция на съдовете на място;
4.2.4. осигуряване на отделен санитарен пропусник за персонала;
4.2.5. осигуряване самостоятелно изпиране и химиотермодезинфекция на бельо и постелъчен инвентар в отделението;
4.2.6. осигуряване изгаряне на всички твърди болнични отпадъци от отделението;
4.2.7. осигуряване пречистване на отпадните води.
5. Строителни изисквания:
5.1. Минималната светла височина на помещенията е 2,50 м. В помещения с източници на йонизиращи лъчения, операционни и родилни зали се осигурява минимална светла височина 3 м.
5.2. Стените на манипулационните, стерилизационната, помещенията за разливане на храна, санитарните възли, както и зоната на санитарните прибори се изпълняват с покрития, позволяващи влажно почистване и дезинфекция (гладък фаянс, теракота и др.) на височина 1,5 м от готов под, а тези на работните помещения и миялната на медико-диагностичните лаборатории на височина 1,8 м. Стените на болничните стаи, кабинетите, чакалнята, медико-техническите лаборатории и коридорите се покриват с латексова боя и с други покрития, позволяващи влажно почистване и дезинфекция. Не се допускат релефни мазилки.
5.3. Стените на операционните и родилните зали, отделенията за анестезиология, реанимация и интензивно лечение, за термична травма и за отглеждане на недоносени деца се изпълняват с покритие без фуги и без използване на блажна боя.
5.4. Подовите настилки в помещенията на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи са водонепропускливи, позволяващи влажно почистване и дезинфекция. В тези помещения не се допускат подови настилки на текстилна основа (балатум), с изключение на тези в болничните стаи. Подовете в медико-диагностичната лаборатория да са устойчиви на термични и химични въздействия. Подовите настилки в операционни и родилни зали да са изпълнени по начин, изключващ възможността от натрупване на статично електричество.
5.5. Осветлението в различните видове помещения да отговаря на изискванията на БДС 1786-84 "Осветление. Естествено и изкуствено".
5.6. Стойностите на шумовите нива в помещенията на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи не трябва да надвишават изискванията на Хигиенни норми 0-64 за пределно допустими нива на шума в жилищни и обществени сгради и жилищни райони (обн., ДВ, бр. 87 от 1972 г.; изм. и доп., бр. 16 от 1975 г.).
6. Инсталационни изисквания:
6.1. Отоплителните, вентилационните и климатичните инсталации се проектират и изграждат в съответствие с Нормите за проектиране на отоплителни, вентилационни и климатични инсталации, публикувани в бр. 6, 7, 8 и 9 от 1986 г. на Бюлетина за строителство и архитектура (БСА), издание на Стопанско обединение "Строителство" и на Комитета по териториално и селищно устройство при Министерския съвет.
6.2. Електрозахранването и електрическите уредби се проектират и изграждат съгласно Правилника за устройство на електрическите уредби (публ., ДИ "Техника" 1980; изм. и доп., БСА, кн. 3 от 1982 г., и Наредба № 2 за електрически уредби в сгради - ДВ, бр. 11 от 1999 г.).
6.3. Водопроводните и канализационните инсталации се проектират и изграждат съгласно Нормите за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради (публ. в бр. 5 и 6 от 1986 г. на Бюлетина за строителство и архитектура, издание на Стопанско обединение "Строителство", и на Комитета по териториално и селищно устройство при Министерския съвет, попр., БСА, бр. 8 от 1987 г.; изм. и доп., БСА, бр. 11 от 1988 г., бр. 1 от 1993 г.; ДВ, бр. 62 от 1995 г. и бр. 15 от 1996 г.):
6.3.1. лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се осигуряват с необходимото количество вода, отговаряща на изискванията на БДС 2823-83 "Вода за пиене";
6.3.2. в предоперационните, операционните, подготвителните към родилните зали, боксове и полубоксове в инфекциозните отделения и в помещенията за изкъпване на новородени се предвиждат кранове, управлявани крачно, лакетно, с фотоклетка или по други начини, гарантиращи стерилността при работа;
6.3.3. не се допуска разполагането на подови сифони в помещенията, посочени в т. 5.3;
6.3.4. болничните стаи, кабинетите, манипулационните и санитарните възли се оборудват с мивка с течаща топла и студена вода.
7. Лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи съобразно вида и предмета на своята дейност се състоят от следните видове основни помещения с осигурена минимална площ:
7.1. Консултативно-диагностичен блок:
7.1.1. приемно-консултативни кабинети - 12 кв. м;
7.1.1.1. кабинет за прием на пациентите за хоспитализация и по спешност - 12 кв. м;
7.1.1.2. помещения за групова психотерапия към психиатричните диспансери - 25 кв. м;
7.1.1.3. кабинет за информационно обслужване и регистрация на пациентите или на диспансеризираните болни - по 6 кв. м за всяко работно място;
7.1.2. медико-диагностични лаборатории - по 6 кв. м за всяко работно място, но не по-малко от 15 кв. м за всяко функционално звено;
7.1.3. отделения без легла:
7.1.3.1. кабинети за образна диагностика - площта се определя от вида на образно-диагностичната апаратура; към тях се осигуряват две съблекални по 1,5 кв. м, кът с кислородна инсталация; при наличие на апаратура - източник на йонизиращи лъчения, се осигуряват: процедурно помещение - 16 кв. м, командно - 3 кв. м, фотолаборатория - 12 кв. м, склад за филми и химикали - 3 кв. м;
7.1.3.2. кабинети за физикално лечение и рехабилитация - не по-малко от 6 кв. м на процедурно място;
7.1.3.3. патологоанатомично и съдебно-медицинско отделение - най-малко по 50 кв. м;
7.1.3.4. кръвна банка с кабинет за изследване на кръвните групи и хладилна камера за съхранение на биопродуктите - общо не по-малко от 20 кв. м;
7.1.4. спомагателни помещения:
7.1.4.1. чакалня - по 2 кв. м на кабинет, но не по-малко от 12 кв. м;
7.1.4.2. санитарни възли с преддверие за персонал и пациенти - с площ по 3 кв. м;
7.1.4.3. складови помещения - по 4 кв. м за всеки тип;
7.1.4.4. помещение за съхраняване на чистачния инвентар и препаратите за почистване и дезинфекция с мивка аусгус - 4 кв. м;
7.1.4.5. помещение с хладилна камера за съхраняване на трупове - 10 кв. м.
7.2. Стационарен блок:
7.2.1. болнично отделение (клиника):
7.2.1.1. болнични стаи:
7.2.1.1.1. за възрастни и деца над 14 г. - по 6,5 кв. м на едно легло, но не по-малко от 12 кв. м;
7.2.1.1.2. за деца от 3 до 14 г. - по 5 кв. м на едно легло, но не по-малко от 8 кв. м;
7.2.1.1.3. за деца до 3 г. - по 4 кв. м на едно легло, но не по-малко от 6 кв. м;
7.2.1.1.4. за следоперативна реанимация - по 12 кв. м на едно легло;
7.2.1.1.5. за дихателна реанимация и за интензивно лечение - 16 кв. м на легло;
7.2.1.1.6. изолатор - по 6,5 кв. м на едно легло, но не по-малко от 12 кв. м;
7.2.1.2. манипулационна - 9 кв. м;
7.2.1.3. превързочна към отделенията с хирургични специалности, цистоскопна, за ендоскопски и биопсични изследвания - по 16 кв. м;
7.2.1.4. гипсовъчна - 9 кв. м;
7.2.1.5. лекарски кабинети - по 12 кв. м;
7.2.1.6. сестринска стая - 12 кв. м;
7.2.1.7. стая за помощния персонал - 6 кв. м;
7.2.1.8. разливен хранителен офис с чиста и нечиста част - 12 кв. м с осигурени минимум по две двугнездни мивки;
7.2.1.9. детска млечна кухня с чиста и нечиста част - по 6 кв. м;
7.2.1.10. столова (дневна) - по 1,5 кв. м на болнично легло;
7.2.1.11. занималня за деца, снабдена с играчки и учебни пособия - 12 кв. м;
7.2.1.12. общи санитарни възли към отделението - по един на всеки 10 болнични легла - по 3 кв. м;
7.2.1.13. санитарен възел и баня за медицинския персонал - 6 кв. м;
7.2.1.14. клизмено помещение с тоалетна - 6 кв. м;
7.2.1.15. помещение за изливане, измиване и дезинфекция на подлоги и уринатори и за съхранение на използван постелъчен инвентар и болнично бельо - 5 кв. м;
7.2.1.16. обща баня за отделението с вана - 8 кв. м;
7.2.1.17. индивидуален санитарен възел с душ към болничните стаи, ако са предвидени такива, и задължително за инфекциозните отделения - 3 кв. м;
7.2.1.18. склад (шкаф) за чисто бельо - 2 кв. м;
7.2.1.19. помещение за разделно временно съхранение на твърди болнични отпадъци с кът за чистачния инвентар и мивка тип аусгус;
7.2.1.20. склад за инвентар и консумативи - 4 кв. м;
7.2.1.21. други допълнителни помещения в зависимост от спецификата на отделението (клиниката);
7.2.2. операционен блок (сектор):
7.2.2.1. пространство за прием (трансфер) на болните - по 5 кв. м за операционна маса;
7.2.2.2. депо за транспортни колички - 4 кв. м;
7.2.2.3. санитарен пропусник за операционния персонал:
7.2.2.3.1. съблекалня със санитарен възел и душ - 8 кв. м;
7.2.2.3.2. помещение за обличане на операционното облекло - 4 кв. м;
7.2.2.3.3. стая за почивка на операционния екип с обособен кът за написване на оперативния протокол - 6 кв. м;
7.2.2.3.4. предоперационно помещение за измиване и подготовка на операционния екип - 10 кв. м;
7.2.2.4. помещение за преданестезиологична подготовка на болните - 8 кв. м;
7.2.2.5. операционна зала - 30 кв. м за една операционна маса;
7.2.2.6. площ извън операционната зала за експресна стерилизация на инструментариум - 4 кв. м;
7.2.2.7. помещения за съхраняване на стерилните материали, за апаратура и консумативи и за използвано операционно бельо и временно съхранение на опасни отпадъци от операционната зала - всяко по 2 кв. м;
7.2.3. родилен блок (сектор):
7.2.3.1. помещение за санитарна обработка на родилката с тоалетна и душ - 16 кв. м;
7.2.3.2. предродилна зала - по 6,5 кв. м на едно легло;
7.2.3.3. родилна зала с едно родилно легло - 24 кв. м, родилна зала с две родилни легла - 36 кв. м;
7.2.3.4. помещение за грижа за новородените - 16 кв. м;
7.2.3.5. зала за реанимация на новородените - по 6 кв. м на едно легло;
7.2.3.6. зала за реанимация на родилките - по 8 кв. м на едно легло;
7.2.3.7. помещения за съхраняване на стерилните материали, за апаратура и консумативи и за използвано операционно бельо и временно съхранение на опасни отпадъци от родилната зала - всяко по 2 кв. м;
7.2.3.8. помещение за съхраняване на плаценти при хладилни условия - 1,5 кв. м.
7.3. Болнична аптека - с необходими помещения и площи съгласно изискванията на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина и нормативните актове по прилагането му.
7.4. Административно-стопански блок:
7.4.1. помещения за административно обслужване и информационна система - не по-малко от 12 кв. м всяко;
7.4.2. хранителен блок - с необходими помещения и площи съгласно изискванията на Наредба № 27 от 1996 г. за хигиенните изисквания към заведенията за обществено хранене с осигуряване и на допълнително помещение за измиване, дезинфекция и съхранение на количките и съдовете за транспортиране на храна - не по-малко от 40 кв. м; при абонаментно доставяне на храната в лечебното заведение за болнична помощ, диспансера или дома за медико-социални грижи се осигурява помещение за приемане и разпределяне на храната с осигуряване на условия за хладилно съхранение на храна и контролни проби от нея;
7.4.3. централна стерилизация - с необходими помещения и площи съгласно приложение № 7 към чл. 90, 93, 96 и 98 от Нормите за проектиране на болнични заведения от общ тип и амбулаторно-поликлинични заведения (публ. в бр. 7 от 1987 г. на Бюлетина за строителство и архитектура, издание на Стопанско обединение "Строителство", и на Комитета по териториално и селищно устройство при Министерския съвет);
7.4.4. централна пералня - с необходими помещения и площи съгласно Наредба № 37 от 1995 г. за хигиенните изисквания към устройството и експлоатацията на обществените перални (ДВ, бр. 95 от 1995 г.); при абонаментно изпиране на болничното бельо се осигуряват необходимите помещения и поточност за изпиране на замърсеното с биологични материи бельо;
7.4.5. спомагателни звена:
7.4.5.1. покрит гараж за автомобили - по 20 кв. м за всеки автомобил със склад за резервни авточасти и материали (по 0,5 кв. м на автомобил), стая за почивка на шофьорите - 12 кв. м;
7.4.5.2. складови помещения - не по-малко от 12 кв. м всяко;
7.4.5.3. газова станция за медицински цели - 4 кв. м при централизирано подаване на медицински газове;
7.4.5.4. помещение за съхраняване на опасните отпадъци с осигурена течаща вода и подов сифон - 2 кв. м;
7.4.5.5. помещение за изгаряне на опасните болнични отпадъци (ако не е предвидено изгарянето да става на друго място) с площ в зависимост от предвиденото съоръжение;
7.4.5.6. площадка за контейнери за болничните отпадъци, които нямат характер на опасни отпадъци.
II. Специфични изисквания
1. Лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се обзавеждат с мебели и медицинско оборудване, съответстващи на предмета на дейността им и позволяващи влажно почистване и дезинфекция.
2. При работа в различните отделения (клиники) на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се спазват общите принципи на асептика и антисептика, посочени в Наредба № 13 от 1998 г. за организацията на профилактиката и контрола на вътреболничните инфекции (ДВ, бр. 95 от 1998 г.) и указанията на Министерството на здравеопазването (публ. в Сборника от инструктивни материали за борба със заразните болести - том I, издание на МЗ от 1985 г.).
3. При работа в лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се спазват Указание № 2 от 2.IX.1998 г. на Министерството на здравеопазването за начини и средства за дезинфекция в здравните заведения (публ. в Служебен бюлетин на МЗ, бр. 1 от 1999 г.) и Хигиенните норми и изисквания при провеждане на стерилизация в медицинската практика, утвърдени със заповед № 09-300 от 2.VII.1998 г. на министъра на здравеопазването (Служебен бюлетин № 7 на МЗ от 1999 г.).
4. Събирането и временното съхранение на битовите и опасните отпадъци от медицинската дейност на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се извършва разделно на определени за целта места. След образуването на опасните отпадъци от медицинската дейност те задължително се обеззаразяват с общоприетите дезинфекционни средства, разрешени от Министерството на здравеопазването, и се опаковат по начин, който не допуска контакт с тях, съгласно Указание № 1 от 1998 г. на МЗ за разделно събиране и временно съхранение на твърди болнични отпадъци (Служебен бюлетин № 2 на МЗ от 1998 г.).
5. Изграждането на нови и реконструкцията на съществуващи лечебни заведения за болнична помощ, диспансери и домове за медико-социални грижи се съгласуват с органите на държавния санитарен контрол съгласно чл. 18 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве (обн., ДВ, бр. 31 от 1974 г.; изм., бр. 99 от 1980 г., бр. 101 от 1989 г., бр. 76 и 101 от 1990 г., бр. 81 от 1991 г., бр. 4 и 93 от 1992 г., бр. 65 от 1994 г., бр. 66 и 100 от 1995 г., бр. 54 от 1996 г., бр. 39 от 1998 г.; попр., бр. 42 от 1998 г.; изм., бр. 90 и 142 от 1998 г., бр. 61 от 2000 г.).
6. Въвеждането в експлоатация на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите и домовете за медико-социални грижи се извършва по реда на Наредба № 6 за разрешаване ползването на строежите в Република България (ДВ, бр. 72 от 1999 г.) и съгласно чл. 28 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве.
Приложение № 2 към § 5, ал. 1
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО |
ХИГИЕННО-ЕПИДЕМИОЛОГИЧНА ИНСПЕКЦИЯ |
Изх. № ............./........ г. |
ХИГИЕННО ЗАКЛЮЧЕНИЕ |
за лечебно заведение за болнична помощ, диспансер, |
дом за медико-социални грижи по чл. 47, т. 9 от Закона |
за лечебните заведения |
(пълно наименование на лечебното заведение) |
....... от ........ г. на ............. окръжен съд. |
Лице, което представлява лечебното заведение |
(име, данни от лична карта, ЕГН, адрес) |
Във връзка с молба № ....... от ............ г. и извършен |
оглед на място ХЕИ - гр. ............, дава следното |
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: |
(наименование на лечебното заведение, адрес) |
1. ОТГОВАРЯ на хигиенните изисквания по чл. 7 от |
Наредба № 29 за основните изисквания, на които тряб- |
ва да отговарят устройството, дейността и вътрешният |
ред на лечебните заведения за болнична помощ, дис- |
пансерите и домовете за медико-социални грижи по |
2. НЕ ОТГОВАРЯ на хигиенните изисквания по чл. 7 от |
Наредба № 29 за основните изисквания, на които тряб- |
ва да отговарят устройството, дейността и вътрешният |
ред на лечебните заведения за болнична помощ, дис- |
пансерите и домовете за медико-социални грижи. |
Директор: |
(подпис, печат) |