Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 78 от 11.IX

НАРЕДБА № Т02 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТ ЗА ПРОИЗХОД ПРИ ИЗНОС НА ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ НЕГО ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ

 

НАРЕДБА № Т02 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2000 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТ ЗА ПРОИЗХОД ПРИ ИЗНОС НА ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ НЕГО ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА В сила от 1.01.2001 г.

Обн. ДВ. бр.1 от 2 Януари 2001г., попр. ДВ. бр.78 от 11 Септември 2001г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2002г., изм. ДВ. бр.1 от 3 Януари 2003г., отм. ДВ. бр.51 от 3 Юни 2003г.

Отменена с § 1 на Наредбата за отмяна на Наредба № Т02 от 2000 г. за условията и реда за издаване на документ за произход при износ на дребен рогат добитък и месо от него за Европейската общност - ДВ, бр. 51 от 3 юни 2003 г., в сила от 1 юни 2003 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за:

1. издаване на документ за произход (document of origin) при износ на жив дребен рогат добитък, наричан по-нататък "ДРД", и месо от него с произход от Република България за Европейската общност за количествата от тарифната квота, определена съгласно Анекс "Н" към чл. 21, ал. 2 от Европейското споразумение за асоцииране между Европейските общности и техните страни членки, от една страна, и Република България, от друга страна, изменено с Протокола за адаптиране търговските аспекти на споразумението, и изменено съгласно Наредба на Съвета (ЕО) № 2290/2000 от 9 октомври 2000 г. за установяване на някои концесии от страна на Общността под формата на тарифни квоти за някои селскостопански стоки и за адаптиране под формата на автономни и преходни мерки на някои селскостопански концесии, осигурени в Европейското споразумение с България (OJL № 262, 17 октомври 2000), и посочени в приложение № 1;

2. отчитане и контрол върху осъществяването на износа на количествата жив ДРД и месо от него, за които са издадени документи за произход по реда на тази наредба.

(2) Документът за произход се издава от Министерството на икономиката за количествата от тарифната квота по ал. 1, т. 1, както следва:

1. на традиционни търговци износители - за 80 на сто от количествата;

2. на търговци новоизносители - за 20 на сто от количествата.


Чл. 2. (1) За издаването на документ за произход търговецът подава заявление, съдържащо количеството (в това число жив ДРД, изразено в кланично тегло и месо от ДРД), което иска да му бъде възложено, и към което прилага следните документи:

1. копие от решението за вписване в съдебния регистър и данъчна регистрация;

2. спесимен от подписа на заявителя или лице, което има право да го представлява, заверен нотариално или от БТПП;

3. разрешително за одобрено карантинно депо и за износ на животни съгласно Наредба № 3 от 1995 г. за ветеринарномедицинските изисквания при износ на живи животни от едър и дребен рогат добитък и месо от тях (обн., ДВ, бр. 10 от 1995 г.; изм., бр. 19 и 99 от 1995 г.) и/или за ползване на кланица, одобрена от съответните органи на Европейската общност;

4. документ за внесен паричен депозит за участие в разпределението на тарифната квота за износ на жив ДРД и месо от него в размер 100 щ. д. за всеки заявен тон кланично тегло или месо от него;

5. декларация дали е "свързано лице" по смисъла на § 1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон с традиционен търговец и/или с търговец новоизносител.

(2) Заявлението с приложените към него документи се подава от лицето, което има право да представлява търговеца съгласно съдебната регистрация, или упълномощен от него представител.


Раздел II.
Процедура за разпределение на количествата от тарифната квота

Чл. 3. (1) Процедура за разпределение на количества от тарифната квота се открива два пъти в годината, както следва:

1. на пети януари - за 80 % от размера на тарифната квота;

2. на петнадесети юли - за останалите 20 % от тарифната квота, както и освободени и свободни количества от разпределението по т. 1.

(2) За участие в процедурата търговците подават заявления с приложените към тях документи по чл. 2. Заявленията се приемат от трима служители на Министерството на икономиката - членове на комисията по ал. 3, в приемната при деловодството на министерството на ул. Леге 4 в срок три работни дни от датата на откриване на съответната процедура. Заявленията се описват от приемащите служители по реда на подаването им. Когато датите по ал. 1, т. 1 и 2 са неприсъствени дни, процедурата се открива на първия присъствен ден след пети януари, съответно петнадесети юли.

(3) Заявленията се разглеждат от комисия, определена със заповед на министъра на икономиката, в първите три работни дни от датата на изтичане на срока по ал. 2.

(4) Когато към 30 септември на съответната година са налице освободени количества от тарифната квота, за тях се открива процедура за разпределение на първия работен ден от октомври. За откриване на процедурата се публикува обява най-малко в два централни всекидневника.


Чл. 4. (1) Разпределението на количествата от тарифната квота за износ на жив ДРД или месо от него за Европейската общност по чл. 1, ал. 1, т. 1 се извършва, както следва:

1. за традиционни търговци износители - пропорционално на средно условно количество за всеки традиционен търговец износител;

2. за търговци новоизносители - пропорционално на заявените от тях количества.

(2) Формулите за извършване на съответните изчисления по ал. 1 са посочени в приложение № 2.

(3) Когато съответният търговец е заявил количество, по-малко от възложеното след съответните изчисления по ал. 1, т. 1, съответно ал. 1, т. 2, за изпълнение му се възлага количество съобразно заявеното от него.

(4) Освободените количества след прилагане на ал. 3 се преразпределят между останалите заявители по реда на ал. 1.

(5) Традиционен търговец износител, съответно търговец новоизносител, както и традиционен търговец износител, съответно търговец новоизносител, който е "свързано лице" по смисъла на § 1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон с търговец новоизносител или с традиционен търговец износител, не може да получи дял, по-голям от 35 % от тарифната квота.

(6) В разпределението по предходните алинеи участват търговците, за които е налице потвърждение от дирекция "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността" на Министерството на икономиката за постъпване на сумите за внесен паричен депозит по чл. 2, ал. 1, т. 4.


Чл. 5. (1) Резултатите от разпределението по чл. 4 и количествата от тарифната квота, които се възлагат за изпълнение на съответните търговци, се обявяват след утвърждаване от министъра на икономиката в срок до седем работни дни след изтичане на срока за приемане на заявленията по чл. 3, ал. 2 на определено за целта място в сградата на Министерството на икономиката.

(2) На търговците, на които са възложени за изпълнение количества, по-малки от заявените, разликата в депозита по чл. 2, ал. 1, т. 4 се възстановява до размера на възложеното количество.


Раздел III.
Издаване на документи за произход

Чл. 6. (1) Документът за произход се издава от Министерството на икономиката в съответствие с изискванията на раздел II А от Наредба на Комисията (ЕО) № 1439/95 от 26 юни 1995 г. за определяне на специални правила за прилагане на Наредба на Съвета (ЕИО) № 3013/89 при внос и износ на продукти от сектор овче и козе месо (ОJ L № 143, 27 юни 1995, l. am. ОJ L № 161, 29 юни 1996) по образец съгласно приложение № 3.

(2) За издаване на документ за произход търговецът, на когото е разпределен дял от тарифната квота, представя в Министерството на икономиката формуляр по образеца, посочен в приложение № 3, в четири екземпляра (оригинал и три копия), попълнени печатно на английски език.

(3) На търговците, заявили износ на жив ДРД и месо от него, се издават документи за произход за износ на месо от ДРД в размер не по-малък от 30 % от възложения дял.

(4) Документ за произход се издава в срок един работен ден от подаване на документите по ал. 2.

(5) Издадените документи за произход не могат да бъдат прехвърляни или преотстъпвани на трети лица.

(6) Издадените документи за произход не подлежат на анулиране, ако въз основа на тях е издаден импорт лиценз.


Чл. 7. Преизчисляването в кланично тегло се извършва при спазване на следните съотношения:

1. 100 килограма (KGM) живо тегло ДРД е равно на 47 KGM кланично тегло;

2. 100 KGM овнешко или козе месо с кости (кланично тегло) е равно на 55 KGM овнешко или козе месо без кости;

3. 100 KGM агнешко или ярешко месо с кости (кланично тегло) е равно на 60 KGM агнешко или ярешко месо без кости.


Чл. 8. (1) Документът за произход се издава в четири екземпляра (оригинал и три копия), като Министерството на икономиката предоставя на заявителя оригинал и едно копие (жълто) и задържа останалите две копия (розово и зелено).

(2) Документът за произход е валиден до три месеца от датата на неговото издаване, но не по-късно от 31 декември на съответната година.

(3) Износителят е длъжен да подаде в Министерството на икономиката следните документи за получаване на второ копие (зелено) от документа за произход: външнотърговски договор и импорт лиценз.

(4) В клетка № 4 на второто копие на документа за произход Министерството на икономиката вписва номера на издадения импорт лиценз от органите на Европейската общност.


Раздел IV.
Отчитане и контрол върху осъществяването на износа

Чл. 9. (1) Търговците отчитат изпълнение на износа на количества от тарифната квота по чл. 1, ал. 1, т. 1 в 10-дневен срок от датата на заверяване от изходно митническо учреждение на митническата декларация, въз основа на която е осъществен последният износ. Към отчета се прилагат митническите декларации и второто копие, издадено по чл. 8, ал. 3, с отбелязани върху гърба му от митническите учреждения изнесени количества по доставки.

(2) Износителите, на които е възложен дял от тарифната квота, за количествата, за които няма издаден документ за произход или импорт лиценз от органите на Европейската общност и са в невъзможност да го усвоят, са длъжни незабавно, но не по-късно от пет работни дни преди датата на откриване на процедура по чл. 3, ал. 1, т. 2 и ал. 4, да уведомят Министерството на икономиката. За целта търговците представят нотариално заверена декларация за освобождаване на такива количества.

(3) В случай, че освободените количества по ал. 2 представляват не повече от 50 на сто от възложения дял на съответния търговец, те се приспадат от възложения му дял и не се вземат предвид при определяне процента на реализирания износ.


Чл. 10. (1) При отчет за изпълнение на износа на по-малко от 95 на сто от възложения дял депозитът по чл. 2, ал. 1, т. 4 се освобождава пропорционално на изнесеното количество.

(2) При отчет за изпълнение на износа не по-малко от 95 на сто от получения дял депозитът по чл. 2, ал. 1, т. 4 се освобождава.

(3) Депозитът по чл. 2, ал. 1, т. 4 за количествата по чл. 10, ал. 1, които не са изнесени, се внася в приход на републиканския бюджет.

(4) Не се освобождава и се внася в приход на републиканския бюджет депозитът по чл. 2, ал. 1, т. 4 за количествата, за които няма издаден документ за произход или импорт лиценз на съответния износител, когато не е представил декларация за освобождаването му пет работни дни преди датата на откриване на процедура по чл. 3, ал. 4.

(5) Заявление по чл. 2 на търговец, осъществил изпълнение на по-малко от 95 на сто от възложените му след разпределението количества, не се приема преди изтичане на една година от датата на съответното разпределение.

(6) Търговец, осъществил изпълнение на по-малко от 95 на сто от възложените му след разпределението количества, губи качеството си на традиционен търговец износител или не може да придобие това качество независимо от разпоредбата на § 1, ал. 1, т. 1 от допълнителните разпоредби.

(7) Алинеи 3, 4, 5 и 6 не се прилагат в случаите на неизпълнение на износа поради въведени по реда на § 2, ал. 1 от допълнителните разпоредби ветеринарно-санитарни забрани.

(8) Не се приемат заявления на търговци, за които е установено от съответните контролни органи и има влязло в сила наказателно постановление за нарушаване на ветеринарно-санитарните изисквания, за срок една година от установяване на съответното нарушение.


Чл. 11. (1) Когато въз основа на справка от търговския регистър се установи, че търговец е подал декларация по чл. 2, ал. 1, т. 5 с невярно съдържание, заявление по чл. 2 на съответния търговец не се приема преди изтичане на една година от датата на издаване на последния му документ за произход.

(2) В случаите по ал. 1, ако към момента на установяване на неверни данни в декларацията по чл. 2, ал. 1, т. 5 съответният търговец има неотчетен износ, депозитът по чл. 2, ал. 1, т. 4 се внася в полза на републиканския бюджет, независимо от процента на изпълнение по този износ.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) По смисъла на тази наредба:

1. "традиционен търговец износител" е търговец, осъществил износ за Европейската общност на жив ДРД или месо от него най-малко през две от последните три календарни години в общ размер не по-малък от 100 т кланично тегло, отчетите за който износ се съхраняват в Министерството на икономиката;

2. "търговец новоизносител" е търговец, неотговарящ на изискванията по т. 1;

3. "предходна година" е календарната година, предхождаща тази, в която се извършва разпределение на тарифната квота.

(2) Списъкът на търговците по ал. 1, т. 1 се поставя на видно място в сградата на Министерството на икономиката преди началната дата за подаване на заявления.


§ 2. (1) В случаите на ветеринарно-санитарни забрани за износ на живи животни и животински продукти от Република България и за внос в Европейската общност на жив ДРД и месо от него с произход от Република България издаването на документи за произход се преустановява, считано от датата на обнародване на акта за въвеждане на забраната в "Държавен вестник", съответно на съобщението за забраната за внос в Европейската общност.

(2) Издаването на документи за произход се възобновява от деня, следващ деня на влизане в сила на отмяната на съответната забрана. Ако този ден е неприсъствен, издаването на документи за произход се възобновява в първия следващ присъствен ден.


§ 3. (1) По реда на чл. 2, ал. 1, т. 4 се приемат парични депозити за износ на ДРД и месо от него, както следва:

1. в левове, внесени по сметка № 5000102634 на Министерството на икономиката при БНБ (код 66196611), като равностойността им се изчислява по седмичния централен валутен курс за митническите цели, или

2. в щатски долари, внесени безкасово по набирателна сметка № 5100102638 на Министерството на икономиката при БНБ (код 66196611); SWIFT Code BNBGBGSF, чрез Bank of New York, New York 8900057629; SWIFT Code: IRVTUS3N.

(2) В платежните документи за внасяне на съответния депозит се вписва изрично неговото предназначение.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба не урежда правата и задълженията на износителите, възникнали съгласно обичайната международна търговска практика.


§ 5. Тази наредба отменя Наредба № 1 от 1999 г. за условията и реда за издаване на документ за произход при износ на дребен рогат добитък и месо от него за Европейската общност (обн., ДВ, бр. 9 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 39 и 62 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 1 и 95 от 2000 г.).


§ 6. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2001 г.


Приложение № 1 към чл. 1, ал. 1, т. 1


(Попр. - ДВ, бр. 78 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.)



Тарифна квота за внос в Европейската общ-
ност на жив ДРД и месо от него с произход от
Република България за 2003 г.
 
Описание Тарифен Количество Размер на
на стоката код (тона) митото
Жив дребен 0104 10 30    
рогат добитък 0104 10 80    
  0104 20 90 7000 0
Овнешко 0204    
и козе месо      


Забележки:

1. Тарифният код е посочен съгласно Комбинираната номенклатура на Европейската общност по анекс I към Наредба на Комисията (ЕО) № 3009/95 от 22 декември 1995 г. (OJ № L 319, 30 декември 1995).

2. Количествата са посочени в тонове кланично тегло.


Приложение № 2 към чл. 4, ал. 2


Формули за извършване на изчисленията по чл. 4, ал. 1


За традиционните търговци износители


1. Определя се средно условно количество за всеки традиционен търговец износител, равно на: стойността на реализирания от него износ за Европейската общност по данни от съхраняваните в Министерството на икономиката копия от образци на писмени митнически декларации по чл. 9, ал. 1 за предходните две години, отнесена към средно претеглената цена, постигната от традиционните търговци износители, при реализирания от тях износ през същите две години.


Средното условно количество се определя чрез:

а) стойността на износа Аf през предходните две години, реализиран от всеки традиционен търговец, по формулата:



    n
Аf = S piqi, i=1,2, 3 ... n,
    i=1


където:

pi е цената по i-тата митническа декларация;

qi - количеството по i-тата митническа декларация;

n - броят съхранявани митнически декларации;

б) средно претеглената цена pcpm, постигната от традиционните търговци, реализирали през предходните две години износ на количествата от тарифната квота, по следната формула:


    m  
    S Аf  
    f=1  
pcpm =
____________________
, f=1, 2, 3 ... m,
    Km  


където:

Km е размерът на реализираните количества от тарифната квота за традиционни търговци износители за предходните две години;

m - броят на традиционните търговци износители за предходните две години;

в) средното условно количество за всеки традиционен търговец qycлf, заявил участие в разпределението на квотата, се определя по формулата:


    Аf
qycлf = _____.
    pcpm


2. Определя се коефициент на пропорционалност като съотношение между количеството по чл. 3, ал. 1 и 4 и сумата на средните условни количества на всички традиционни търговци износители, заявили участие в разпределението на квотата.

Коефициентът за пропорционалност F се определя по формулата:


    KT1  
F = ____________, f = 1, 2, 3 ... m,
    m  
    S qycлf  
    f=1  


където KT1 са количествата от тарифната квота, подлежащи на разпределение между традиционните търговци износители.

3. Количеството, което се възлага на съответния традиционен търговец износител, се определя, като средното му условно количество се умножава по коефициента по т. 2.

Количеството от тарифната квота Qf, което се възлага за изпълнение на съответния традиционен търговец, се определя по формулата:

Qf = qyc лf . F.


За търговци новоизносители

1. Определя се коефициент на пропорционалност F по формулата:



n
S Аi . F = А,
i=1


където:

А е общото количество от тарифната квота, което е определено за разпределение между търговците новоизносители;

Аi - количеството, заявено от i-тия търговец новоизносител;

n - броят на търговците новоизносители, подали заявления за участие.

2. Количеството от тарифната квота Qi, което се възлага за изпълнение на i-тия търговец, се определя по формулата:

Qi = F . Аi.

3. При условие, че за някои търговци новоизносители получените количества Qi по т. 2 са под съответното минимално търговско количество, количествата на тези търговци новоизносители се приравняват на съответното минимално търговско количество - 10 тона кланично тегло, за износ на жив ДРД и месо от него - 15 тона кланично тегло, в т.ч. 30 на сто месо от ДРД, и за износ на месо от ДРД - 5 тона кланично тегло.

4. В случаите, когато обявеното за разпределение количество е недостатъчно за извършване на приравняването по т. 3, комисията по чл. 3, ал. 3 може да определи минимално количество за съответното разпределение, което в тези случаи ще се счита за минимално търговско количество.

5. С m се означава броят на търговците новоизносители, получили съответното минимално търговско количество след разпределението.

6. За търговците новоизносители, получили количества над съответните минимални търговски количества, количествата от тарифната квота по чл. 1, ал. 2, т. 2 се преразпределят отново по реда, определен в т. 1 и 2, като общото количество от тарифната квота за разпределение по т. 1 става A - (5 или 15 или съответното минимално, определено по т. 3) m, а броят на търговците новоизносители по т. 1, подали заявления за участие, става n-m.


Приложение № 3 към чл. 6, ал. 1



Document of origin
 
     
1. Exporter (name, full address, country) 2. № of deliverance  
    ORIGINAL
     
     
  3. ISSUING AUTHORITY
   
4. Consignee (name, full address, country)  
   
   
   
   
  5. Country of exportation
   
   
  6. Intended country of destination
   
Document of origin to accompany application for a licence to import  
sheep, goats, sheepmeat and goatmeat into the European Community,  
issued in accordance with Title II, A of Regulation (EC) № 1439/95 7. Means of transport at the outset 8. Duty Rate
     
     
     
Expiry date    
9. Marks, numbers, number and kind of packages; description of goods; nature and presentation of 10. CN Code
the products; whether the meat is fresh, cilled or frozen, number of livestock.  
   
   
   
  11. Net mass (kg)
   
   
   
   
12. Net mass (kg)(in words).
 
 
 
CERTIFICATION BY THE ISSUING AUTHORITY
 
I hereby certify that the quantity shown on this document of origin representing......kg carcase mass (1) of the total
quantity covered by Regulation (EC) № 1440/95 and by subsequent tariff quota regulations originales in.....it
relates to the tariff quota for the year..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
 
Place Date
   
(Stamp of the issuing authotity) (Signature)
   



(1) Carcase weight (bone-in equivalent weight). By this term is understood the weight of bons-in meat presented as such as well
as boned meat converted by a coefficient into bone-in weight. For this purpose 55 kg of boned mutton or goatmeat other than kid
corresponds to 100 kg of bone-in mutton or goatmeat other than kid and 60 kg of boned lamb or kid corresponds to 100 kg of bone-
in lamb. 100 kg live weight corresponds to 47 kg carcase weight (bone-in equivalent weight).


To be completed by typewriter or in block capitals


Промени настройката на бисквитките