Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 11 от 6.II

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 1997 Г. ЗА КАПИТАЛОВАТА АДЕКВАТНОСТ НА БАНКИТЕ

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 1997 Г. ЗА КАПИТАЛОВАТА АДЕКВАТНОСТ НА БАНКИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА

Обн. ДВ. бр.11 от 6 Февруари 2001г.

§ 1. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. (1) Първичният капитал се образува от сбора на:

1. внесения капитал и премийните резерви, свързани с издадените от банката акции;

2. фонд "Резервен" (общите резерви) по смисъла на чл. 24 от Закона за банките;

3. други резерви с общо предназначение, образувани за сметка на печалбата на банката след облагането є с данък върху печалбата.

(2) Сборът по ал. 1 се намалява със:

1. нематериалните активи;

2. загубата за текущата и от минали години;

3. номиналната стойност на обратно изкупените от банката собствени акции."


§ 2. В чл. 10, ал. 4 думите "ал.2, т. 3 и 4" се заменят с "ал. 2, т. 4 и 5".


§ 3. В чл. 11 се правят следните изменения:

1. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Сборът на сумите по ал. 1 се намалява със:

1. инвестициите в акции или друга форма на дялово участие, представляващи 10 и над 10 на сто от внесения капитал на банка или небанкова финансова институция по чл. 1, ал. 5 от Закона за банките, както и инвестициите в дългово/капиталови (хибридни) инструменти и в подчинен срочен дълг в такива институции, в които банката има участие 10 и над 10 на сто от внесения капитал, за всеки отделен случай, когато те не са консолидирани в баланса є;

2. всички инвестиции в акции или друга форма на дялово участие, представляващи 10 и над 10 на сто от внесения капитал в неконсолидирано дружество, различно от тези по т. 1;

3. инвестициите в акции или друга форма на дялово участие в капитала, в дългово/капиталови (хибридни) инструменти и в подчинен срочен дълг в банка и небанкова финансова институция по чл. 1, ал. 5 от Закона за банките, различни от тези по т. 1, в случай че общата им сума надвишава 10 на сто от собствения капитал (капиталова база) на банката, преди намаленията по т. 1 и 2."

2. Създават се ал. 5 и 6:

"(5) Собственият капитал (капиталовата база) на консолидирана основа се образува съгласно ал. 1, като към него се прибавят, респективно извадят, следните елементи:

1. малцинствените участия;

2. репутацията;

3. разликите от трансформиране на отчети в друга валута;

4. други елементи, допустими от действащото законодателство при консолидация.

(6) Когато елементите по ал. 5 са дебитни (положителни) позиции, с тях се намалява консолидираният собствен капитал. Когато те са кредитни (отрицателни), могат да се прибавят към консолидираните допълнителни капиталови резерви със съгласие на Българската народна банка."


§ 3. В чл. 12, ал. 1 т. 7 се изменя така:

"7. вземания, изцяло обезпечени със залог на вземане към банката под формата на блокиран депозит в левове или чуждестранна валута, за която Българската народна банка обявява всеки ден обменен курс."


§ 4. В чл. 13, ал. 1 т. 1, 3 и 4 се изменят така:

"1. вземания срещу местни банки или изцяло гарантирани от тях;"

"3. вземания срещу банки от държави, посочени в списъка на Българската народна банка по чл. 12, ал. 1, т. 3 или изцяло гарантирани от тях, при условие, че тези вземания не са включени в собствения им капитал;

4. вземания със срок до една година срещу банки от държави извън списъка на Българската народна банка по чл. 12, ал. 1, т. 3 или изцяло гарантирани от тях, при условие че тези вземания не са включени в собствения им капитал."


§ 5. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 т. 1 се изменя така:

"1. нетната открита валутна позиция, когато надвишава 2 на сто от собствения капитал (капиталова база) на банката;".

2. В ал. 2 т. 3 се отменя.


§ 6. В чл. 17 т. 6 се изменя така:

"6. форуърд-форуърд депозити и частично платените ценни книжа по маржови сметки при брокери."


§ 7. В чл. 18 т. 3 се изменя така:

"3. гаранции за добро изпълнение, тръжни, митнически и данъчни гаранции и други гаранции, които нямат характера на кредитни заместители."


§ 8. В чл. 19 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. документарните акредитиви, при които предметът на доставка служи за обезпечение, и ангажиментите по сделки с клиенти на банката, които ангажименти се прекратяват с изтичането на определен срок или с настъпването на друго определено условие, предвидени в сделката."

2. Точка 2 се отменя.

3. Досегашната т. 3 става т. 2.


§ 9. Член 20 се изменя така:

"Чл. 20. Задбалансови позиции с конверсионен фактор 0 на сто от отчетната им стойност са онези позиции на банката, които се водят зад баланса pro memoriam и от които не може да възникне плащане от страна на банката, както и неусвоените кредитни ангажименти (кредитни улеснения по споразумения за отпускане на кредити, за закупуване на ценни книжа или предоставяне на гаранции или акцепти) с първоначален срок до една година или които могат да бъдат прекратени едностранно от банката по всяко време без предизвестие."


§ 10. В чл. 23 се създава ал. 6:

"(6) Отношението на обща капиталова адекватност и отношението на адекватност на първичния капитал на банка, която е банка майка, се изчислява на консолидирана основа в съответствие с методите, посочени в чл. 6 от Наредба № 12 от 2000 г. за надзор на консолидирана основа (ДВ, бр. 62 от 2000 г.)."


§ 11. В чл. 25 ал. 3 се изменя така:

"(3) Всяка банка майка съставя и представя в Българската народна банка, управление "Банков надзор", консолидиран отчет за рисковия компонент и адекватността на капитала съгласно разпоредбите на тази наредба и Наредба № 12 от 2000 г. за надзор на консолидирана основа (ДВ, бр. 62 от 2000 г.) ."


§ 12. В § 1 от допълнителните разпоредби т. 1-4 се отменят и досегашните т. 5-9 стават съответно т. 1-5.


Промени настройката на бисквитките