ПРАВИЛНИК ЗА ГОРСКИТЕ КЛИМАТИЧНИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ
ПРАВИЛНИК ЗА ГОРСКИТЕ КЛИМАТИЧНИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ
Обн. ДВ. бр.32 от 20 Април 1951г.
Отменен с т. 27 на Правилника за горско-климатичните училища в България - ДВ, бр. 99 от 11 декември 1953 г.
2. Горските климатични училища се откриват от окръжните (околийските и приравнените към тях градски) отдели "Народна просвета", след одобряване на писмен доклад от МНП; издържат се за сметка на съответния бюджет.
3. Непосредствената администрация, организация, стопанско ръководство и контролът на работата в горските климатични училища се извършват от окръжните (околийските и приравнените към тях градски) отдели "Народна просвета".
Осигуряването на медицински кадри, ръководството и контролът на медицинската работа в горските климатични училища се осъществяват от окръжните (околийските и приравнените към тях градски) отдели "Народно здраве".
4. Градските (околийските) народни съвети дават на училищата подходящи помещения и ги оземляват (100 кв.м на дете двор), осигуряват отопление и оказват съдействие на администрацията по отношение снабдяването с хранителни продукти, стопанско и учебно обзавеждане, както и снабдяват училищата с медицински инвентар, инструментариум и медикаменти.
5. Горските климатични училища се организират за деца на възраст от 8 до 14 години - от I до VI клас.
6. Учениците от горските климатични училища си запазват места в респективните общообразователни училища; връщайки се в своето училище, те биват приемани в съответния клас въз основа на документа от горското климатично училище без какъвто и да било допълнителен изпит.
8. Територията и помещенията на горските климатични училища трябва да отговарят на общи санитарно-хигиенични условия в детските санитарни заведения (осигурена добра вода за пиене, електричество и др.).
Парцелът на горското климатично училище трябва да има достатъчно озеленена (залесена) площ, място за зеленчукова градина, лехи за цветя и физкултурни площадки.
9. За правилно организиране на лечебно-профилактичната и учебно-възпитателната работа за всяко горско климатично училище трябва да има следните помещения:
а) класни стани (според броя на класовете);
б) учителска стая (същата и за библиотека);
в) помещение за клуб;
г) веранди, приспособени за учебни занятия и спане на открито;
д) лекарски кабинет (същият и за лечебни процедури);
е) спални помещения;
ж) столова;
з) тоалетна стая с душове;
и) допълнителни помещения: кухня, склад, гардероб, сушилня и др.;
к) изолационна стая.
10. Организирането на горските климатични училища трябва да отговаря на изискванията и нормите, установени за провеждане на санаториалния режим и за правилното организиране на учебно-възпитателната работа.
12. Децата се изпращат в горското климатично училище от специална подборна комисия в състав: представител на тубдиспансера (председател), лекаря и директора на горското климатично училище. В комисията присъствуват и лекарят и директорът на общообразователното училище. Подборът на децата се потвърждава от началниците на отделите: "Народна просвета" и "Народно здраве" при съответния народен съвет.
13. На основание данните от подбора децата се изпращат в горските климатични училища, като се снабдяват със следните документи:
а) извадки от протокола на подборната комисия, които дават основание за изпращане на ученика в горско училище;
б) удостоверение от училищния лекар с данни за здравното състояние на ученика - извадки от индивидуалната здравно-амбулаторна карта (прекарани болести, направени ваксинации, анализи и др.);
в) педагогическа характеристика на ученика - успех и поведение.
14. При еднакви медицински индикации в горските климатични училища се изпращат с предимство деца на ударници, социално слаби, пострадали от фашизма.
15. Горските климатични училища се попълват два пъти годишно - на 5 септември и на 12 януари. През лятната ваканция горското климатично училище се използува за летовище на също такива деца.
17. Учебната работа в горските климатични училища се извършва на срокове, както тези в общообразователните училища:
а) от 1.IX. до 31.XII. - I срок;
б) от 12.I. до края на учебната година - II и III срок.
През летния сезон, наред с лечебно-оздравителната работа с учениците, се провеждат масово-културни мероприятия и се организира по указание на лекаря тяхното участие в селскостопанската работа на парцела на училището.
За деца, които имат поправителни изпити, се организират учебни занятия.
18. Учебните занятия с учениците се провеждат по системата на класните уроци при стабилно разписание, съгласувано с дневния ред на училището.
Учебните занятия, според метеорологичните условия, се провеждат на открито, на веранда или в класната стая, прозорците на която имат фрамуги (малки механизирани прозорчета за по-лесно проветряване).
19. Броят на учениците в класната стая не бива да бъде по-голям от 20 души.
20. Продължителността на урока в горските климатични училища е 40 минути, голямото междучасие 30 минути, малкото междучасие 10 минути.
21. Учебно-възпитателната работа в горските климатични училища се провежда въз основа указанията на МНП.
Горските климатични училища трябва да осигурят:
а) трайните, систематични познания на учениците по учебните предмети, според програмата на съответните класове в началния и средния курсове на общообразователните училища;
б) прилагане на всички необходими лечебно-профилактични и оздравителни мероприятия;
в) използуване естествените фактори на природата (слънце, въздух, вода); организиране учебните занятия на открито;
г) провеждане на специално хранене по санаториален оклад;
д) правилно физическо развитие и придобиване на навици за здравословно спортуване;
е) провеждане на извънучебната работа;
ж) правилно редуване на труд и почивка.
22. В горските климатични училища се установява следният дневен ред (режим), който определя дневното обслужване на децата в продължение на 13-14 часа:
Събуждане, измерване температурата, тоалет 7-8 ч.
Първа закуска 8-8.20 ч.
Разходка 8.20-9 ч.
Учебни занятия 9-13 ч.
Подготовка за обяд и обяд 13-13.45 ч.
Дневен сън (дневна почивка), температура 13.45-15.30 ч.
Разходка 15.30-16 ч.
Втора закуска 16-16.20 ч.
Учене на уроци 16.20-18 ч.
Занятия в клуба 18-19 ч.
Разходка 19-20 ч.
Вечеря 20-20.30 ч
Свободно време 20.30-20.50 ч.
Вечерен тоалет 20.50-21-30 ч.
Сън 21.30 ч.
Забележка. Промените в дневния режим са възможни само с лекарско разрешение, утвърдено от окръжния (околийския и приравнения към него градски) отдел "Народна просвета".
24. Лекарят и останалият медицински персонал (сестри, фелдшери) осъществява медицинската работа, като се ръководи от специални инструкции, издадени от МНЗСГ, и се намира под контрола и ръководството на съответния тубдиспансер.
25. Ръководството на учебно-възпитателната работа в горското климатично училище се осъществява от директора-педагог, който се назначава от окръжния (околийския и приравнения към него градски) отдел "Народна просвета". На него се възлага да осигури пълното съгласуване между провежданите в училището педагогически и оздравителни мероприятия за децата.
26. Основните въпроси по учебно-възпитателната и оздравителната работа в горското климатично училище се решават от учителския съвет.
27. В щата на горското климатично училище се включват учителите, възпитателите, ръководителят на Димитровската пионерска организация "Септемврийче", ръководители на работилниците, медицинският персонал и стопанският такъв. Броят на персонала в горското климатично училище се определя от специални щатни таблици.
28. Горското климатично училище се отчита за работата си пред окръжния (околийския и приравнения към него градски) отдел "Народна просвета" и пред МНП. Препис от отчета се изпраща на окръжния (околийския и приравнения към него градски) отдел "Народно здраве" и МНЗСГ.
29. За подобряване прехраната на туберкулозните деца при горските климатични училища трябва да се организират допълнителни стопанства.
30. Дете, настанено в горското климатично училище и получило след това отваряне на туберкулозното огнище, се изпраща незабавно в болнично заведение.