Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 5.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА КООПЕРАТИВНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОТ 1954 Г.

 

ПРАВИЛНИК ЗА КООПЕРАТИВНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОТ 1954 Г.

Обн. ДВ. бр.27 от 2 Април 1954г., отм. ДВ. бр.63 от 5 Август 1960г.

Отменен с чл. 53 от Правилника за кооперативните организации - ДВ, бр. 63 от 5 август 1960 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Кооперациите са самодейни обществено-стопански социалистически организации. Те съставляват неразделна част от социалистическата организация на народното стопанство и са органи по изпълнението на държавния народностопански план. В тях членуват доброволно трудещи се при еднакви права и задължения, като чрез развиване на колективни форми на стопанска дейност участвуват в социалистическото строителство на страната. Кооперациите се борят за повишаване равнището на материалния и културния живот на членовете си и за възпитанието им като активни строители на социалистическото общество.


2. Общият надзор на кооперациите се упражнява от Министерския съвет със съдействието на кооперативните съюзи и народните съвети на депутатите на трудещите се.

Народните съвети оказват помощ на кооперативните организации и упражняват контрол при изпълнение на техните планове.


3. Кооперативните организации (кооперации и кооперативни съюзи) действуват въз основа на Закона за кооперациите, настоящия правилник и устава им. Уставът се съобразява със съответния примерен устав.


4. Кооперациите са:

а) трудово-кооперативни земеделски стопанства (ТКЗС);

б) трудово-производителни кооперации;

в) потребителни кооперации (Селкоп, Наркоп);

г) риболовни кооперации;

д) кооперации на инвалидите и

е) жилищно-строителни кооперации.

Министерският съвет може да разреши образуването и на други видове кооперации.


5. Трудово-кооперативните земеделски стопанства (ТКЗС) и жилищно-строителните кооперации се изключват от разпорежданията на настоящия правилник.


II. УЧРЕДЯВАНЕ НА КООПЕРАТИВНИ ОРГАНИЗАЦИИ

6. За учредяване на трудово-производителна кооперация, кооперация на инвалиди и риболовна кооперация са необходими най-малко 7 трудещи се, а за потребителна кооперация - 15 трудещи се, които да отговарят на условията за членуване, да се съгласят за нейното образуване, да приемат устава и да изберат управителни и ревизионни органи.

За учредяването на районен, окръжен или централен съюз са необходими най-малко 5 непосредствено низшестоящи кооперативни организации - членове-учредители.

С учредяването на кооперативната организация учредителите стават по право нейни членове.

Учредители на трудова производителна кооперация, на кооперация на инвалиди и на риболовна кооперация не могат да бъдат лица, които се намират помежду си в брак или в родство по права линия (баща, син, внук и пр.) и по съребрена до трета степен включително (братя и сестри, чичо, вуйчо и леля с племенници).

Решението на учредителното събрание и приетият устав трябва да бъдат одобрени от съответния централен съюз, а на централните съюзи - от Министерския съвет.

Кооперативната организация се счита учредена и добива качеството на юридическа личност, след като бъде регистрирана при съответния народен съд.


7. За образуване на трудово-производителна кооперация е необходимо повече от половината учредители да имат съответна квалификация, установена от висшестоящата организация въз основа на трудова книжка или други документи. Това не се отнася за учредяване на кооперация на инвалиди.


8. Регистрацията на кооперативните организации се извършва по писмено заявление, подадено от избрания на учредителното събрание управителен орган.

Към заявлението за регистрацията се прилагат:

а) два преписа от протокола на учредителното събрание;

б) два преписа от приетия на общото събрание и подписан от учредителите устав;

в) удостоверение от централния съюз, че решението на учредителното събрание за основаване на кооперативната организация е одобрено от него;

г) декларации от членовете на управителните и ревизионните органи, а за трудово-производителните кооперации, кооперациите на инвалидите и риболовните кооперации - от всички , учредители, че не се намират в роднинските връзки, посочени в чл. 6;

д) свидетелство за съдимост от членовете на управителните и ревизионните органи, че не са лишени от права по точки 1 и 2 на чл. 28 от Наказателния закон.

Кооперациите изпращат заявленията за регистрация с приложенията чрез съответния районен съюз.


9. В регистрацията се отбелязва: видът на кооперацията и предметът на нейната дейност, наименованието и точният адрес, а за селските потребителни кооперации - и районът на дейността им, размерът на дяловете и размерът на отговорността, имената и адресите на членовете на управителните и ревизионните органи, както и как се задължава и подписва кооперативната организация. Ако съюзите или районните кооперации имат кантори, бази, предприятия и др., които не са отделни юридически лица, за тях се прави бележка към регистрацията заедно с имената на лицата, които са упълномощени да ги представляват. За същите предприятия, кантори, бази и др. заинтересуваните кооперативни организации правят съобщения на народния съвет на депутатите на трудещите се, в района на който те упражняват дейността си.

Подлежат на вписване и всички последващи промени на горните данни и на устава. Управителните органи са длъжни да правят писмено искане за вписването на тези промени в седмичен срок от настъпването им.


10. На регистрация по същия ред подлежат и предприятията, базите, канторите и др. към кооперативните съюзи или районните кооперации, които се обособяват като отделни юридически лица. Регистрацията се извършва по искане на съответния съюз в народния съд по местонахождението на предприятието.

Към заявлението за регистрация по този член се представя:

а) препис от решението на съюза или районната кооперация за учредяване на предприятието, базата, кантората и др. като отделна юридическа личност;

б) препис от устава (правилника) на предприятието и др. в два екземпляра, утвърдени от управителния орган на съюза, към който е учредено предприятието;

в) съгласие от съответния централен съюз.

След извършване на регистрацията съюзът или районната кооперация са длъжни в 7-дневен срок да поискат от народния съд да направи съответна бележка към своята регистрация.


11. Когато народният съд установи нередности в книжата, той посочва в какво се състоят те и дава срок за изправянето им.


12. След регистрацията на кооперативните организации и на техните предприятия, кантори и други юридически личности всички действия, отнасящи се до предмета и дейността на тези организации, от датата на учредителното събрание за кооперативните организации и от датата на решенията за предприятието, кантората и др. се считат като действие на кооперативната организация или на кооперативното предприятие.Това правило се отнася и до режима на данъчното облагане.


13. Ако кооперацията не бъде регистрирана, лицата, които са действували от нейно име и за нейна сметка, са лично и солидарно отговорни за действията си даже когато са действували като пълномощници на общото събрание.


14. Кооперативната организация, не започнала дейност в продължение на 6 месеца от деня на регистрацията, се счита за неучредена и се заличава от народния съд по искане на съответната висшестояща организация.


III. УСТРОЙСТВО НА КООПЕРАТИВНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

15. Кооперациите са основно звено в системата на съответните кооперативни съюзи.

Трудово-производителните кооперации се обединяват в районни съюзи, към които членуват и кооперациите на инвалиди.

Потребителните кооперации се обединяват в районни кооперативни съюзи, към които членуват и риболовните кооперации. Районните кооперативни съюзи могат да се обединяват в окръжни кооперативни съюзи.

Районните кооперативни съюзи на потребителните кооперации или окръжните кооперативни съюзи се обединяват в Централен кооперативен съюз, а районните съюзи на трудово-производителните кооперации - в Централен съюз на трудово-производителните кооперации.

По решение на управлението на съответния централен съюз към окръжния или централния съюз могат да членуват направо и кооперации в зависимост от тяхното значение.


16. Съюзите имат за задача да ръководят и контролират членуващите в тях кооперативни организации, като спомагат за развитието на тяхната дейност.


17. Съюзите имат правата и задълженията на кооперации. Централните съюзи могат да представляват пред съдилищата и арбитражните органи кооперативните организации от своята система, а окръжните и районните съюзи - членуващите в тях съюзи и кооперации и да защищават интересите им пред държавните учреждения, без да е необходимо пълномощно за това. Кооперативните организации от системата на всеки централен съюз могат взаимно да се представляват пред съда и арбитражните органи по писмени пълномощия.


18. Висшестоящите съюзи ревизират кооперативните организации в своята система най-малко един път в годината, независимо от контрола, който упражняват съответните ревизионни комисии.


19. С разрешение на Централния кооперативен съюз потребителните кооперации и съюзите могат да откриват свои производствени предприятия.

Трудово-производителните кооперации могат да продават свои произведения в собствените си показни магазини, на пазари и панаири извън заявените и договорирани количества с търговските организации.

С разрешение на Министерството на вътрешната търговия трудово-производителните кооперации могат да продават произведения, получени от други предприятия - държавни и кооперативни, но само когато е необходимо да комплектуват с тях своите произведения.

Със същите права се ползуват и кооперациите на инвалидите, които по начало наред с тази дейност имат право и на търговска дейност, посочена в техните устави и съответни правителствени разпореждания.


20. Кооперативните съюзи и районните кооперации могат да образуват клонове, предприятия, бази и кантори със самостоятелно счетоводство и управление. Те договарят от името и за сметка на съответната кооперативна организация, към която са обособени. В това си качество за своята дейност те могат да водят дела пред съдебните и арбитражните органи и да отговарят по дела, заведени срещу тях.

Кооперативните съюзи могат да обособяват такива предприятия, бази, кантори и др. като отделни юридически личности. Тяхното устройство и дейност се уреждат с устав (правилник), одобрен от съответния централен съюз.


IV. ОРГАНИ НА КООПЕРАТИВНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

21. Органи на кооперативните организации са:

а) в кооперациите - общото събрание, съответно събранието на пълномощните, и управителният съвет, съответно управлението;

б) в районните и окръжните съюзи - общото събрание, управителният съвет, управлението или изпълнителният комитет;

в) в централните съюзи - конгресът, съветът и управлението;

г) ревизионна комисия - във всички кооперативни организации.


22. Общото събрание на кооперативната организация може да освобождава от имуществена отговорност управителните и ревизионните органи, кооперативните работници и служители, както и членовете на трудово-производителните, рибарските кооперации и кооперациите на инвалидите, и да я намалява и разсрочва. Тези решения влизат в сила след утвърждаването им от съответния централен съюз, след съгласуване с Министерството на финансите.

Решението на общото събрание за освобождаване от отговорност или за нейното намаляване е законно, ако въпросът за освобождаване от отговорност по конкретно посочени щети е поставен на дневен ред. Ако не е налице това, решението на събранието е нищожно по право.

Управителните и ревизионните органи или отделните техни членове, както и членовете на упоменатите в ал. I кооперации отговарят в това си качество по решение на общото събрани само по обикновен исков ред. Ако общото събрание откаже да ги освободи от отговорност, то е длъжно да вземе решение за търсене на отговорност по исков ред.


23. Съставените до влизане в сила на Закона за кооперациите актове за начет срещу управителни и ревизионни органи и членовете на трудово-производителните кооперации и кооперации на инвалидите се придвижват по заварения ред.


24. Управителните органи представляват кооперативната организация.

Ограниченията на представителните права на управителния съвет, управлението и изпълнителния комитет, определени с разпоредби в устава или с решение на общото събрание, относно сделки, които са във връзка с предмета на кооперативната организация, нямат действие спрямо трети лица.


25. Ревизионните комисии при централните съюзи извършват документални ревизии на централните съюзи и на техните предприятия. При тези ревизии материалната отговорност се търси по реда на начета.


26. Органи на Министерството на народното здраве и социалните грижи имат право да провеждат контрол и да дават указания за правилното трудоустройване на инвалидите, като съгласуват дейността си с висшестоящата кооперативна организация.


V. СРЕДСТВА

27. Освен кредита, който ползуват кооперативните организации от Българската народна банка и Българската инвестиционна банка по установения ред, те могат да ползуват взаимен кредит от собствените си средства, организирани от централните съюзи.

Ползуването на взаимен кредит от собствените средства на кооперациите се извършва по правилник, изработен в съгласие с Българската народна банка.


28. Частично връщате на дялови вноски, и то до размера на задължителните дялови вноски, се допуска само при потребителните кооперации с разрешение на Централния кооперативен съюз. Връщането се извършва по реда, установен за връщане на вноски при прекратяване на членство.

Дяловите вноски на членовете на кооперативната организация не могат да бъдат запорирани за дълговете им, докато се числят към дяловия фонд.

Кооперативните организации могат да прихващат своите вземания, макар и падежът им да не е настъпил, с дяловете и всички други вземания на прекратилите членството си кооператори.


29. Дивидент върху дяловите вноски не се заплаща втрудово-производителните кооперации, кооперациите на инвалидите ииболовните кооперации.


VI. Преустройство и прекратяване на кооперативните организации

30. Договорите на управителните органи на кооперативните организации за сливане или вливане и протоколите на тия органи за разделяне подлежат на одобрение от непосредствено висшестоящите организации.


31. Сливането, вливането и разделянето на кооперативните организации се извършва по решение на общото събрание, събранието на пълномощниците или на конгреса. С това решение се одобряват сключените договори между управителните органи или съставените протоколи.

Решенията на общите събрания се одобряват от централните съюзи, като при разделяне се спазват условията за образуване на кооперативните организации.


32. При сливане общото събрание (събрание на пълномощниците) на сливащите се кооперативни организации приема устава и избира управителни и ревизионни органи. Общото събрание не може да изменя договора за сливане и вливане до изтичане на една година от одобрението на централния съюз.

Регистрирането на сливане или вливане става по реда на чл. 9 и следващите членове. С регистрирането слелите се или влелите се кооперативни организации престават да съществуват, а новообразуваната кооперативна организация става юридическа личност.


33. Членовете на слелите се или влели кооперативни организации стават по право членове на новата кооперативна организация или на кооперативната организация, към която е станало вливането. Правата и задълженията на слелите се или влели се кооперативни организации преминават по право към новата кооперативна организация, съответно към онази, към която е станало вливането.


34. В решението за разделяне се указват подробно условията, по които ще стане разпределянето на членовете, фондовете, активите и пасивите и разрешението на всички въпроси, които могат да възникнат с обособяване на новите юридически лица.Тези условия се съобразяват с баланса, приключен към датата на разделянето.


35. Общите събрания на новообразуваните кооперативни организации са задължени да се съобразяват с условията по предходния член.

С регистрирането новите кооперативни организации добиват качество на юридически лица, а разделената кооперативна организация престава да съществува и се заличава.


36. Членовете на разделилата се кооперативна организация стават по право членове на новообразуваните кооперативни организации съобразно условията за разделянето. По същия начин имуществата (активите, пасивите, дяловият фонд и останалите фондове) преминават по право към новообразуваните кооперативни организации.

Новообразуваните кооперативни организации отговарят спрямо трети лица солидарно за задълженията на разделилата се кооперативна организация, като по между си уреждат отношенията съобразно условията за разделянето.


37. Правилата за разделяне на кооперативни организации се прилагат съответно и към случаите, когато определени групи от членове на една кооперативна организация преминават към друга поради прегрупиране по отрасли или по селищни райони. В тия случаи кооперативните организации, към които са преминали тия кооператори, отговарят за задълженията на кооперативната организация, от която те излизат, до размера на прехвърления актив.


38. При преминаването на член-кооператор от една кооперативна организация към друга, като за трудово-производителните кооперации това става с разрешение на районния съюз, прехвърлянето на дяловата му вноска става, след като се утвърди от общото събрание отчетът за годината, през която е членувал, и след като дяловата му вноска бъде освободена от изплащане на загуби или ако доплати разликата, с която участвува в загубата. До прехвърлянето на дяловата му вноска той се счита член на новата кооперация, като е длъжен да внесе разликата, ако му е определена по-висока дялова вноска. Встъпителната вноска, дадена в кооперативната организация, в която е членувал, не се прехвърля с дяловата му вноска, а нова не се внася.


39. Всички имуществени спорове, възникнали във връзка с разделянето, се решават окончателно от централните съюзи.


40. Кооперативните организации се прекратяват по решение на общото събрание или по решение на управлението на съответния централен съюз.

Общото събрание (събранието на пълномощниците) на кооперативната организация взема решение за прекратяването й чрез ликвидация, ако присъствуват повече от 2/3 от членовете кооператори и ако за прекратяването гласуват повече от половината от всички членове на кооперативната организация.

С решението за прекратяване общото събрание избира и ликвидационна комисия.


41. Прекратяването на кооперативна организация и обявяването й в ликвидация по решение на управлението на централните съюзи се допуска в следните случаи:

а) когато тя преследва забранени от закона цели;

б) когато със своята дейност е изменила предназначението си или е загубила стопанското си оправдание;

в) при намаление броя на членовете под установения с настоящия правилник минимален брой и ако в срок от 6 месеца броят не е попълнен с нови членове;

г) когато членският състав и организацията не отговарят на устава и настоящия правилник и

д) когато систематически приключват със загуби или не са в състояние да плащат задълженията си към държавата или към други организации и лица.

С решението на централните съюзи за прекратяване чрез ликвидация се назначава ликвидационна комисия.


42. Ликвидационната комисия се състои най-малко то двама члена, които не могат да се намират помежду си и с членовете на ревизионната комисия в роднинските връзки, определени в чл. 6, и да не са лишени от права по точки 1 и 2 на чл. 18 от Наказателния закон. Избраната по реда на точка 40 ликвидационна комисия подлежи на одобрение от централния съюз, който през време на ликвидацията може да подменя състава й.

В решенията за ликвидация се определя срок за извършване на ликвидацията. Този срок не може да бъде по-голям от една година и може да бъде продължен в изключителни случаи от централния съюз.


43. Решенията за прекратяване чрез ликвидация, имената на членовете на ликвидационната комисия, техните адреси и седалището на комисията се вписват по писмено заявление на ликвидационната комисия в регистъра, където е вписана кооперативната организация, в 7-дневен срок от деня на решението на общото събрание или от деня на получаване решението на централния съюз.

В 7-дневен срок от вписването се извършва публикация на горните данни в съответния окръжен печатен орган. В тази публикация се поканват кредиторите да предявят своите вземания в определен от ликвидационната комисия срок. Този срок не може да бъде по-голям от два месеца. Ликвидационната комисия може да изпраща на кредиторите с известен адрес отделни съобщения за предявяване на вземанията им.


44. Кооперативната организация преустановява своята дейност и управителните органи преустановяват своите функции от момента на вписването на решението за прекратяване. В тридневен срок те са длъжни да предадат всички дела и имущества на ликвидационната комисия.


45. Ликвидационната комисия е длъжна да довърши текущите работи на кооперативната организация, да превърне имуществата й в пари и да изплати задълженията й. Тя може да извършва нови работи само когато това е необходимо за довършването на текущите.

Прекратена кооперативна организация може до приключване на ликвидацията да се върне към нормална стопанска дейност с решение на органа, който е постановил прекратяването й.


46. Докато трае ликвидацията, постановленията на Закона за кооперациите, на настоящия правилник и на устава относно общото събрание, управителните органи и ревизионната комисия се прилагат и по отношение на ликвидациите, като ликвидационната комисия действува с правата и задълженията на управителен орган. Ликвидираща кооперативна организация се задължава пред трети лица с подписите най-малко на двама от ликвидаторите.

В своята работа ликвидационната комисия се ръководи и контролира от централните съюзи или по тяхно нареждане - от съответните съюзи. Разпорежданията на тези ръководни и контролни органи са задължителни за ликвидационната комисия.


47. Кредиторите на обявената в ликвидация кооперативна организация са длъжни да предявят своите вземания пред ликвидационната комисия в срока, определен в публикацията, независимо от техния произход, обезпечаване и срок за изискуемост. Никой кредитор не може да предявява вземания след заличаване на кооперативната организация.


48. След изтичане на срока за предявяване на вземанията ликвидационната комисия привежда в известност окончателно всички вземания и задължения на кооперативната организация, независимо дали са предявени или не.

За задълженията, които ликвидационната комисия оспорва, тя уведомява кредиторите с писмо и обратна разписка. Те са длъжни в двуседмичен срок да предявят съдебен (арбитражен) иск и да уведомят веднага писмено ликвидационната комисия за това. В този случай последната не може да прави разпределение и е длъжна до решаване на делото да резервира съответната част от ликвидационното имущество за изпълнение на това задължение.


49. При разпределение на ликвидационното имущество ликвидаторите се съобразяват със законните привилегии и техния ред, като остатъка разделят пропорционално на вземанията.

Заделените суми по спорните вземания, както и сумите, припадащи се на кредиторите с неизвестно местожителство, ликвидационната комисия внася на влог по фонд "Регулиране оборотни средства на потребителните кооперации" или фонд "Регулиране оборотни средства на трудово-производителните кооперации и на съюзите им". В същата сметка внася и сумите на ония кредитори, които не са се явили да получат вземанията след разпределянето им.


50. Неизвестните кредитори, които не са предявили вземанията си в определения срок, се удовлетворяват само от онази част от имуществото, която е останала неразделна към датата на предявяване на техните вземания. От тази дата те участвуват в разпределянето с останалите кредитори пропорционално с неизплатените им вземания.


51. Отделни изпълнителни действия срещу имуществата на ликвидиращата кооперативна организация не се допускат.


52. След окончателното разпределяне ликвидационната комисия дава отчет пред общото събрание или събранието на пълномощниците.

Общото събрание се свиква от ликвидационната комисия по реда, предвиден в устава. Събранието е законно, ако присъствуват повече от половината му членове. Ако не се състои поради липса на нужния брой членове, то се отлага за срок от седем дни и се счита за законно независимо от числото на присъствуващите. Решенията на събранието се вземат с просто мнозинство на гласовете.

Отчетът на ликвидационната комисия и решението на събранието се одобряват от висшестоящата организация. Ако те не се одобрят, свиква се ново общо събрание в срок, указан от висшестоящата организация.

Остатъкът от актива се предава на висшестоящата организация.


53. Ликвидационната комисия може да прекрати неизпълнените от кооперативната организация договори, сключени до момента на обявяването й в ликвидация, само със заплащане на действително претърпените щети поради прекратяването. Това право ликвидационната комисия може да упражни, ако в едномесечен срок от встъпването в правата си уведоми писмено другата договаряща страна за прекратяването на договора.


54. Членовете на ликвидационната комисия отговарят солидарно пред членовете и кредиторите на ликвидиращата кооперативна организация за причинените от тях щети, а също и пред висшестоящата организация, към която се предава остатъкът от актива на ликвидиращата кооперативна организация.


55. Разходите за издръжката на ликвидационната комисия се извършват от средствата на ликвидиращата кооперативна организация в рамките на бюджета, одобрен от органа, който е утвърдил или назначил тази комисия.


56. Ликвидационната комисия е длъжна в 7-дневен срок след одобряването на отчета и на решението на общото събрание от висшестоящата кооперативна организация да регистрира заличаването на ликвидираната кооперативна организация.

В същия срок ликвидационната комисия предава за съхраняване архивата на ликвидираната кооперативна организация на висшестоящата организация.


ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

57. Дяловият капитал на заварените членове на трудово-производителните кооперации и кооперациите на инвалидите се преизчислява на базата на примерния устав, както следва:

а) когато завареният дялов капитал се състои от внесено от членовете-кооператори имущество, разликата над 4000 лв. се отчислява от дяловия фонд и се прехвърля по кредиторната сметка на кооператора;

б) сумата до 4000 лв., както и сумата, която е внесена в пари, независимо от нейния размер, се надлежно преизчислява в дялови вноски съобразно примерните устави и указанията на Централния съюз на трудово-производителните кооперации.


58. В случаите, в които до влизане в сила на настоящия правилник е извършено със съгласието на висшестоящата организация разделяне не по реда на чл. 34, а като част от членовете напускат старата кооперативна организация и образуват нова, или се извършва прехвърляне на част от членовете към друга кооперативна организация не по реда на чл. 37, а чрез напускане на тези членове и записването им към друга кооперативна организация, отношенията във връзка с фондовете се уреждат по реда на този правилник. Споровете, породени при това уреждане, както и всички имуществени спорове между участниците в преустройството, произлезли от последното, се разрешават от централния съюз по реда на чл. 39 от настоящия правилник.


59. Кооперативните организации, които не са се преустроили в срока, определен в чл. 95 от изменения Закон за кооперациите, се считат прекратени по право. Ликвидацията им се извършва от ликвидатори, назначени от Централния съюз, и по реда на настоящия правилник.

Висящите дела, заведени по реда на чл. 66 от отменения Закон за кооперациите ("Д. в.", брой 282 от 1948 г.), се прекратяват. Кооперациите се считат в ликвидация от деня на влизане на този правилник в сила и се ликвидират от ликвидатори, назначени от централния съюз.


60. Настоящият правилник се издава въз основа на чл. 2, ал. I от Закона за кооперациите. За неговото приложение централните съюзи могат да издават инструкции.


Промени настройката на бисквитките