ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ПРОЛЕТНИТЕ И ЕСЕННИТЕ ТРАДИЦИОННИ ПАНАИРИ
ИНСТРУКЦИЯ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ПРОЛЕТНИТЕ И ЕСЕННИТЕ ТРАДИЦИОННИ ПАНАИРИ
Обн. ДВ. бр.62 от 3 Август 1956г.
Местните панаири са големи периодически пазари за покупко-продажба на селскостопански произведения и промишлени стоки на дребно, както и за популяризиране успехите на промишлеността и селското стопанство, в които участвуват жители от околните селища и цялата страна. Откриването на пролетни и есенни местни панаири се разрешава от министъра на вътрешната търговия или натоварен от него заместник-министър по искане на изпълнителния комитет на местния народен съвет, предявено чрез съответния изпълнителен комитет на окръжния народен съвет.
В искането за откриване на местен панаир народният съвет посочва: датата на откриването и продължителността на панаира (пролет и есен); мястото, където ще се провежда панаирът - районът на кооперативния пазар или извън него; благоустроена ли е площта, определена за панаирен терен; какви стоки ще се продават на панаира; по времетраенето на панаира ще се организира ли селскостопанска изложба; управлението на панаира и редът в панаира.
На панаирите участвуват с магазини, павилиони, будки, сергии и колички местните държавни и кооперативни търговски предприятия, трудово-кооперативните земеделски стопанства, кооператорите и едноличните земеделски стопани (които продават селскостопанските си излишъци).
Циркове, панорами, въртележки и други развлечения участвуват в панаира с разрешение на народния съвет, на чиято територия се провежда панаирът.
Частните търговци, имащи позволително за отседнала или подвижна търговия, могат да участвуват на местните панаири само ако имат разрешение за това от народния съвет, на чиято територия се провежда панаирът.
Министерството на вътрешната търговия води регистър за местните панаири в страната.
За да се подобри организацията, оформяването на местните панаири и се създадат условия за по-пълно задоволяване потребностите на трудещите се, както и за по-добро провеждане на културно-масовата работа, към народните съвети се създава панаирен комитет с участието на: началниците на отделите "Търговия", "Култура", "Селско стопанство", представители на търговските организации, "Комунални услуги" и др.
Панаирният комитет осигурява изработването на:
1. Ситуационна скица за границите на панаира, в която се предвижда разпределянето на панаирната площ на сектори за търговията на ТКЗС, насрещната търговия, разположението на масите и сергиите, сектора за обществено хранене и селскостопанска изложба, места за забавни игри, циркове, естради и др.
2. Проект за архитектурно и художествено оформяване на панаирния терен, от кого ще се извършва съобразно разпределението на секторите и предназначението им.
3. Списък за участниците в панаира: търговски организации и ТКЗС, кои с колко щанда, циркове, люлки, стрелбища и др.
4. План за търговията на панаира, изработен от отделите "Търговия" съвместно с търговските организации, в който се включва: участието на държавните и кооперативните търговски организации, какви групи стоки ще се продават, количествата и асортиментът им, като при това се обърне внимание на стоките от децентрализирания фонд - домашни потреби, дребен селскостопански инвентар, обикновена бижутерия, детски играчки, преоценени стоки и др. Специално място в плана да се отдели на общественото хранене, като се предвиди необходимият брой ресторанти-градини на открито.
5. Мероприятия от отдели "Култура", отдели "Селско стопанство", отдели "Комунално стопанство", комитети за физкултура и спорт и ръководствата на обществените организации за участието на циркове, изнасяне на концерти и спектакли от самодейни и професионални колективи, оркестри, организиране на изложби на българската и съветската литература с щандове за продажба на книги, организиране на кинопредставления на открито, забавни и физкултурни игри и състезания, художествена украса на целия панаир, построяване на естради за изнасяне на концерти и спектакли, организиране на местни селскостопански и животновъдни изложби за популяризиране на постиженията в селското стопанство, опита на първенците-високодобивници и постиженията на селскостопанската наука, показване на постиженията в промишлеността и др.
За оперативно ръководство на цялостната дейност на панаира се изгражда управление на панаира, в което влизат органи на отделите "Търговия" за ръководство и контрол на търговията; представители на народната милиция за поддържане на реда в панаира и опазване стоките на търгуващите организации и ТКЗС, представители на санепидстанция за провеждане на постоянен санитарен контрол на продаващите се хранителни стоки, представители на отдел "Култура" за провеждането на радиочасове по радиоуредбата, представители от ГСП "Комунални услуги" за организиране културно-битово обслужване на участниците в панаира, като подслон за хората и добитъка, където да могат да пренощуват и отпочинат, и други услуги.
Управлението на панаира се помещава в района на панаирния терен в специална палата (или друго помещение), на което се поставя надпис "Управление на панаира". В управлението на панаира се поддържа постоянно денонощно дежурство по време на провеждането на панаира. Управлението на панаира ръководи оперативно цялостната дейност на панаира и следи за изпълнението на предвидените мероприятия, както и поддържа реда, хигиената и установява контрол върху дейността на търгуващите в района на панаира.
Същото упражнява контрол върху работата на забавните игри и не допуска забранени хазартни игри, пиянки, мятане на халки върху бутилки, спортна пушка, локум табла, спортни топчета, късметчета - гадатели с мишки, морски свинчета и др.
Плановете на панаирния комитет, както и съставът на управлението на панаира се утвърждават от изпълкома на съответния народен съвет.
В срок до 20 дни след провеждане на панаира отделите "Търговия" и "Култура" представят кратък писмен отчет в изпълкома за провеждането на панаири с изводи и препоръки, копие от които се изпраща в Министерството на вътрешната търговия.