ПРАВИЛНИК ЗА ПРОИЗВОДСТВО, КОНТРОЛ И ПЛАСМЕНТ НА ЛОЗОВ ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ
ПРАВИЛНИК ЗА ПРОИЗВОДСТВО, КОНТРОЛ И ПЛАСМЕНТ НА ЛОЗОВ ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ
Обн. ДВ. бр.55 от 10 Юли 1959г., отм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г.
Отменен с § 5 от заключителните разпоредби на Наредба № 95 от 4 август 2006 г. за търговия на лозов посадъчен материал - ДВ, бр. 71 от 1 септември 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.
1. Производството, разпределянето, транспортът и съхраняването на лозовия посадъчен материал се организират под ръководството и контрола на Министерството на земеделието и горите.
2. Под лозов посадъчен материал се разбира: лозови подложкови резници за облагородяване, лозови резници за вкореняване и за калеми, облагородени и необлагородени вкоренени лози и вкоренени подложкови резници.
3. Лозов посадъчен материал може да се произвежда само от утвърдените и районирани от Министерството на земеделието и горите сортове. Други сортове могат да се произвеждат само когато са предназначени за износ или за опитни цели в научноизследователските учреждения.
4. С производство на лозов посадъчен материал за продажба имат право да се занимават само определени и одобрени от Министерството на земеделието и горите ТКЗС, ДЗС и научноизследователски учреждения съгласно дадения им план по сортове и количества.
Останалите ТКЗС, ДЗС и други обществени стопанства могат да произвеждат лозов посадъчен материал само за свои нужди в рамките на плана за засаждане на нови лозя от районираните за тях сортове.
Лозови резници за подложки и калеми могат да произвеждат също и кооператорите от съществуващите маточници в личните си стопанства и частни земеделски стопани. Произведените стандартни резници и калеми от районираните сортове те предават изцяло на производствено-заготвителната организация при Министерството на земеделието и горите. Те нямат право да ги облагородяват и вкореняват.
Забранява се засаждането на нови маточници от кооператори и частни стопани.
5. За производство на облагородени вкоренени лози се използуват само първокласни подложкови резници и вкоренени подложки, а за производство на вкоренени подложки - първокласни и второкласни подложкови резници, рязани при върха на 2 см над видимото око.
6. За подложки се използват резници само от сортовете Рупестрио дьо Ло (Монтикола), Шасла по Берландиери 41Б и Берландиери по Рипария Кобер 5ББ. Подложки от други сортове могат да се използват само за научноизследователски работи.
Всички други сортове подложки, които се установят при прегледите на маточниците, се унищожават от производителите по указание на контролните органи.
Забранява се набирането на подложкови резници от дивачки, пръснати из старите лозя.
7. Подложковите резници се сортират в първа и втора класа. В първа класа влизат тези, които имат дебелина на малкия диаметър при върха от 6 до 12 мм и дължина не по-малка от 38 см. За същата цел могат да се използуват и метрови резници с не по-малко от 120 см дължина, от които да се получат 3 къси резници. При измерването на дължината не се взема под внимание частта от резника от долния възел. За засаждане на лозя върху наклонени терени и бедни почви дължината на резника след присаждане трябва да бъде най-малко 40 см.
Подложковите резници трябва да имат типично за сорта оцветяване на кората и дървесината без повреди от градушка, лошо култучене, чернилка и др.; да са прави, със сортова чистота 100% и добре узрели - при превиване мъртвата кора да се отделя лесно, а дървесината при дялане да има свеж вид, без присъствие на мъртва тъкан.
Във втора класа влизат всички останали здрави подложкови резници с показатели като на тези за първа класа, но с дебелина на малкия диаметър при върха под 6 мм и над 12 мм, рязани 2 см над връхното и 2 см под долното око. Същите могат да се вкореняват или да се използуват за засаждане на маточник.
8. За присадници и резници при производство на облагородени и необлагородени вкоренени лози се използват здрави и добре узрели лозови пръчки от европейските сортове, събрани само от маркирани и наблюдавани в продължение на 3 години високодобивни с качествено грозде и редовно плодоношение лози, не по-млади от 3 години
През първите 3 години от влизането на правилника в сила калеми могат да се събират и от главини в маточните лозя, наблюдавани в течение само на една година. Дебелината на калемите при върха трябва да бъде най-малко 6 мм, а при основата най-много 12 мм, измервана по малкия диаметър, и с не по-малко от 7 очи по дължината, обхващащи средната част на едногодишната пръчка. От дефицитните сортове за присадници по изключение могат да се използуват и резници от култуци, които отговарят на горните условия. Резниците за калеми трябва да се изрязват на 4 см под долното и толкова над връхното око. Допускат се за производство на облагородени и вкоренени лози само резници за калеми с най-много до 5% повредени очи.
9. Събирането на подложкови резници в зависимост от условията трябва да става през есента или пролетта, а резниците за калеми - само през есента. Пролетно събиране на резниците за присадници се разрешава само в Петричкия и Санданския район и черноморското крайбрежие на дълбочина не по-голяма от 15 - 20 км.
10. Всички ТКЗС и ДЗС, производители на облагородени и вкоренени лози, са длъжни да имат маточни лозя от определените им от отделите "Селско стопанство" при изпълкомите на окръжните народни съвети сортове, от маркираните лози на които да събират резници за калеми за производство на облагородени лози. Маточните лозя се създават или чрез засаждане на нови лозя от определените сортове, или чрез определяне на подходящи участъци от съществуващите лозя. Определянето на маточните лозя от съществуващите лозови насаждения да стане не по-късно от една година след обнародването на настоящия правилник, а засаждането на нови маточни лозя да започне с елитен вкоренен материал също не по-късно от една година от влизането на правилника в сила.
11. Производителите на вкоренени лози могат да използуват първокласни лозови резници за подложки и присадници (калеми) за облагородяване и резници от европейските сортове за вкореняване, доставени от производствено-заготвителната организация на Министерството на земеделието и горите, само когато са снабдени с преносително свидетелство от семеконтролната инспекция, в чийто район са събрани резниците. В преносителното свидетелство се посочват броят на лозовите резници по сортове, произходът и качеството им, както и че същите могат да се използват за производство на облагородени или необлагородени вкоренени лози.
Забранява се движението и използуването на лозов материал, който не е одобрен от семеконтролната инспекция и не е снабден с преносително свидетелство. Преносителното свидетелство се издава само в деня на пренасянето и е валидно за едно пренасяне.
12. Производителите на лозов посадъчен материал са задължени да провеждат своевременно и качествено всички агротехнически мероприятия по отглеждането на лозовите маточници и лозите във вкоренилищата, като обработката на почвата, филизенето, култученето и превързването на маточниците, навременното вкореняване на лозите във вкоренилището, разрохкването на тировете, подхранването с торове, почистването на росните корени, борбата с болестите и неприятелите и др. За агротехниката по отглеждането на лозовия посадъчен материал министерството издава специална инструкция.
Забранява се филизенето и култученето на лозите във вкоренилищата.
13. Задължават се отделите "Селско стопанство" при изпълкомите на окръжните народни съвети да организират засаждането на нови маточни лозя и да определят такива от стари лозови насаждения в сроковете, предвидени в § 10 на настоящия правилник, както и да осигурят маркирането на главините, от които ще се набират калеми за облагородяване, най-късно 10 дни преди започване на гроздобера.
Те отговарят за своевременното провеждане на всички агротехнически мероприятия по отглеждането на лозовите маточници и лозите във вкоренилищата за изпълнението на възложените от Министерството на земеделието и горите планове по сортове и количество.
При отбора и маркирането на лозите в стопанствата - производители на лозов посадъчен материал за продажба, се включват и специалистите от Управление "Сортови семена".
14. Производители, които не изпълняват дадения им план за производство на лозов посадъчен материал по сортове и количества, не спазват указанията във връзка с производството и контрола, се лишават от Министерството на земеделието и горите от правото да произвеждат лозов посадъчен материал.
15. Всеки притежател на лозови маточници и вкоренилища е длъжен най-късно до 20 май всяка година да декларира пред семеконтролната инспекция и отдел "Селско стопанство" при изпълкома на окръжния народен съвет:
а) площта на маточниците, които притежава, по местности, възраст и брой на лозите от всеки сорт;
б) броя на поставените за вкореняване облагородени и необлагородени лози и подложки по сортове, върху какви подложки са облагородените лози, площта и местността заедно със скица на всяко вкоренилище, на което са отбелязани редовете, заети с различните сортове лози.
Отделите "Селско стопанство" при изпълкомите на окръжните народни съвети са длъжни в срок до 1 юни да съобщават в Министерството на земеделието и горите същите данни по ТКЗС и ДЗС, без споменатите скици на вкоренилищата.
16. За осигуряване получаването на качествен посадъчен материал при неговото производство се упражнява следният задължителен контрол:
а) на маточните лозя - не по-късно от 10 дни преди гроздобера, с цел да се провери автентичността, родовитостта и качеството на гроздето на маркираните лози. Контролът се извършва от органите на семеконтролните инспекции. Те проверяват и специално заведените книги за качеството на маточните лози;
б) на подложковия материал - на 4 пъти:
първия път - през месец юни, за да се провери автентичността на сортовите подложки, извършено ли е филизенето, превързването и култученето;
втория път - през месец юли, за да се провери етикетирани ли са установените сортови примеси и дали редовно, навреме и качествено се извършват култученето и превързването;
третия път - след свързването на снопчетата и преди придвижването им от маточника, за да се установи автентичността и качеството на резниците по БДС;
четвърти преглед се провежда преди присаждането, за да се установи състоянието на подложковите резници след съхраняването по отношение на свежестта и здравното им състояние. Преди облагородяването такава проверка се извършва за състоянието на дървесината и пъпките на резниците, предназначени за калеми;
в) за вкоренените облагородени и необлагородени лози и вкоренените подложки - на четири пъти:
първия път - през месец юли, за да се провери разстоянието и дълбочината на вкореняването, автентичността на сортовете, прилаганата агротехника, почистването на росните корени и борбата срещу болестите и неприятелите на лозите. След този преглед производителите продължават да унищожават допуснатите при вкореняването сортови примеси.
За да се осигури производството на автентичен лозов материал, стопанствата-производители се задължават най-късно до 31 юли да унищожават всички сортови примеси във вкоренилищата. На нарушителите контролните органи съставят актове и ги задължават да унищожават примесите;
втория път - през месец септември, за да се установи отстранени ли са сортовите примеси, почистени ли са росните корени и изобщо изпълнени ли са нарежданията от първата проверка;
трета проверка се извършва през месец ноември при изваждането на материала от вкоренилището и окачествяването му.
При този преглед се проверяват автентичността и качеството на извадените от вкоренилището лози по БДС. При контрола при третата проверка се обръща най-голямо внимание на следните показатели:
вкоренените облагородени и необлагородени лози и вкоренените подложки да бъдат сортирани на първа и втора класа.
Първокласните облагородени и вкоренени лози и първокласните вкоренени подложки трябва да отговарят на следните условия: да имат дължина поне 32 плюс 2 см, измерени от стъпалото на подложката до основата на едногодишен летораст. Дължината на зрялата част на едногодишната пръчка да не е по-малка от 15 см. Когато лозичките имат повече от един летораст, допуска се зрялата им част да е поне 12 см.
Първокласните лози трябва да имат най-малко 3 добре развити стъпални корени, излизащи от три страни на подложката, с дължина на здравата им част поне 7 см; да имат здрава спойка и да не се появява каквато и да е пукнатина в дървесината при спойката при огъване на четирите й страни под ъгъл 90ш; да няма брука. Присадникът и подложката да са свежи, напълно здрави, без повреди. По първите две междувъзлия на леторастите да няма поражения от градушка, измръзване, гъбни и бактерийни болести. Възрастта на първокласните лози може да бъде най-много две години.
Партидите, съдържащи лози, болни от чернилка, се унищожават.
Във втора класа влизат лозите с по-къси леторасти и по-слаби корени от тези в първа класа, напълно здрави, без повреди на долните две междувъзлия на леторастите от градушка, измръзване, гъбни и бактерийни болести, със здрава спойка и слаба брука. Присадникът и подложката да са свежи.
Партидите, които съдържат лози, болни от чернилка, се унищожават.
След отделянето на първокласните и второкласните лози останалите се унищожават като негодни.
Негодният лозов посадъчен материал се унищожава от производителя само по нареждане и в присъствието на контролния орган и представител на местния народен съвет веднага след отделянето му. Те съставят протокол за унищожаването на негодния лозов посадъчен материал.
По предназначение първокласните облагородени и необлагородени вкоренени лози се използуват за засаждане на нови лозя и попълване на млади лозови насаждения, а второкласните - за превкореняване.
Четвъртата проверка на вкоренения посадъчен материал се извършва след съхраняване през пролетта преди засаждането или транспортирането на материала в стопанствата, в които ще се засажда. При този преглед се проверява отново здравното състояние, качеството и автентичността на лозовия материал.
17. За да се проведе ефикасен контрол върху произведения вкоренен лозов материал, всеки производител на лозов посадъчен материал се задължава да уведоми семеконтролната инспекция, в чийто район се намира, поне 10 дни по-рано от датата, когато ще започне изваждането, сортирането, свързването и етикетирането на материала.
Сортирането до изискванията на БДС, свързването и етикетирането на лозите се извършва от производителя. Заготвителната организация при Министерството на земеделието и горите чрез своите специалисти следи за правилното сортиране, етикетиране и опаковка на материала, който ще се изкупува. Подготовката на материала за собствени нужди се извършва под ръководството на отделите "Селско стопанство" при изпълкомите на окръжните народни съвети и агрономите в ТКЗС.
При подготовката на отделните партиди за продажба контролните органи се уведомяват за датата, на която трябва да се извърши окачествяването на материала. Контролните органи преглеждат стандартния материал и в тяхно присъствие и контрол и на тяхна отговорност работниците от стопанствата-производители пломбират снопчетата. В случаите, когато посадъчният лозов материал не е сортиран добре, контролните органи задължават производителите да извършат за своя сметка ново пресортиране. За неизпълнение нарежданията на контролните органи във връзка с контрола на лозовия посадъчен материал и сортирането му до изискванията на БДС и настоящия правилник производителите се наказват съгласно чл. 8 от Закона за посевния и посадъчния материал.
18. Предвидените в § 16, буква "б", алинеи 1 и 2, и "в", алинеи 2 и 3 от настоящия правилник прегледи се извършват от специалистите по трайни култури към отделите "Селско стопанство" при изпълкомите на окръжните народни съвети, инспекторите по растителна карантина и ръководителите на растително-защитните бази.
Инспекторите по растителна карантина и ръководителите на растително-защитните бази отговарят за здравното състояние на лозовия посадъчен материал.
19. Органите на семеконтролните инспекции могат да извършват контрол през всички етапи на производството на лозовия посадъчен материал. Те отговарят за автентичността и неговото качество, извършват окачествяването на стандартния материал и издават документи за неговата годност.
Лозовият посадъчен материал, предназначен за собствени нужди на стопанствата-производители, не се пломбира, а само се етикетира.
20. Всички първокласни облагородени и необлагородени лози и вкоренени подложки от един и същ сорт се навързват на снопчета по 25 броя.
Всички първокласни къси (38 см) подложкови резници и резниците за калеми се връзват на снопчета по 100 броя, а второкласните подложкови резници - по 200 броя.
Метровите подложкови резници се навързват по 250 броя.
21. Снопчетата от облагородените и необлагородените лози, вкоренените подложки и метровите подложкови резници се връзват на три места, в късите подложкови резници и резниците за калеми - на две места. Връзването може да стане с тел, върбови пръчки или други превързочни материали.
22. При транспорт във вътрешността на страната лозовият материал се свързва, както следва:
Късите подложкови резници и резниците за калеми се връзват на бали по 10 снопчета заедно или всичко 1000 броя. Метровите подложкови резници се балират по 4 снопа в бала или всичко 1000 броя.
Балите от подложкови резници и резници за калеми преди превързването се обвиват с едра слама.
Снопчетата от вкоренени и облагородени и необлагородени лози и вкоренени подложки се връзват по 20 в бала или всичко 500 лози в бала. Корените на балираните за транспорт лози се обвиват с влажен материал - мъх, стърготини, ситна слама и др. Долната половина на балите се опакова със зебло, едра слама. телена мрежа и други до спойката, като след това се превързват с тел. При износ на лозов посадъчен материал опаковката се извършва с опаковъчен материал и по начин, посочен от страната-вносителка, на договорни начала.
23. Производителите на лозов посадъчен материал се задължават да извършват етикетирането и пломбирането му под контрола на семеконтролните инспекции. Етикетите трябва да бъдат направени от ламарина с размер 2 Х 10 см. Надписът върху етикета трябва да съдържа името на сорта на лозите и подложката, ако лозите са облагородени. Етикетирането и пломбирането на облагородените и необлагородените лози, на вкоренените подложки, подложковите резници и резниците за присадници е задължително. На всяко одобрено от контролните органи снопче се поставя оловна пломба, върху която освен наименованието на семеконтролната инспекция се поставя един номер, различен за всеки производител. Етикетите и пломбите се доставят от изкупвателната организация за сметка на производителя.
24. Разпределянето на произведения лозов посадъчен материал (вкоренени облагородени и необлагородени лози, вкоренени подложки, подложкови резници и резници за калеми) става от Министерството на земеделието и горите по сортове и количество съгласно районирането на отделните сортове в рамките на годишния план за засаждане на нови лозя.
Министерството на земеделието и горите разпределя материала по окръзи, а последните - по стопанства, на които е необходим посадъчен материал. Всички разпределящи органи се ръководят от утвърденото райониране на лозарството.
25. Лозовият посадъчен материал трябва да се съхранява, както следва:
а) подложковите резници, изрязани през есента или зимата, се съхраняват в помещения или землянки при температурни колебания между 2 и 6 градуса или в траншеи при същите температурни граници в пясък с 10% влажност (на 100 кг пясък се поставя 10 л вода). Практически тази влажност се проверява, като навлажненият пясък се взема в ръка и при стискане се образува топка, която не се разпада при отваряне на ръката; ако при натискането с пръст се образува дупка, без разпадане на топката, това показва, че влагата е над 10 %.
При съхраняването в помещения, землянки и траншеи на дъното се постила пясък с влажност 10% на слой, дебел 10 - 12 см. Върху него снопчетата се нареждат хоризонтално, след което се посипват с пясък, който трябва да проникне между пръчките, да запълни празните пространства и да покрие долния ред резници около 3-4 см, нареждат се наново снопчета и т.н., като последният ред се покрива със слой пясък, дебел 20 см. Височината на така наредените снопчета да не надминава 2 метра.
При съхраняването на резниците в траншеи над горния пласт пясък се настилат стебла от слънчоглед или царевица, слама и почва на дебелина 25-30 см така, че да се направи двускатен покрив. От страна на траншеите се изкопава канавка за оттичане на водата. Обикновено траншеите се правят дълбоки 2 м, широки 3 м и дълги - според нуждата;
б) вкоренените облагородени и необлагородени лози и вкоренените подложки се съхраняват в землянки или в избени помещения, в които температурата не пада под 0 градуса, а се движи между 2 и 6 градуса. Съхраняват се също в пясък с 10% влага. Настила се върху пода 10-12 см пясък, на който снопчетата се нареждат вертикално или хоризонтално. При вертикалното нареждане върху лозите се насипва пясък, който трябва да изпълни празното пространство между корените и стеблата на височина 10 см над корените. Пясъкът се навлажнява периодически, когато се забележи, че изсъхва.
При съхраняването в хоризонтално положение лозите се нареждат с корените едни срещу други, без да се допират, на разстояние около 10-15 см. Снопчетата се поставят на редове с наклон към корените така, че пясъкът да не отива към спойките. За да се поддържа наклонът при нареждането на лозите, на всеки 3-4 реда снопчета се поставят напречно колове до спойките, чрез които се създава необходимият наклон.
При хоризонтално поставяне лозите се нареждат на височина до 2 м. Най-отгоре се покриват с пласт пясък, дебел 20 см, с 10% влажност;
в) снопчетата с резници за калеми се съхраняват също в землянки или избени помещения, където може да се поддържа температура от 2 до 6 градуса. Отдолу на пода на помещението се поставя еди пласт пясък, дебел 10-12 см, с 10 % влажност. Върху него снопчетата се нареждат вертикално, след което основите им се закриват с пясък около 10-15 см от основата.
В съхранилищата въздушната влажност не трябва да превишава 70%.
През време на съхраняването на лозовия посадъчен материал в землянки или избени помещения трябва да се извършва редовно проветряване чрез вентилатори или при липса на такива - чрез отваряне на вратите и прозорците през най-топлите часове на деня.
26. Забранява се търговията и продажбата в страната на лозов посадъчен материал от ДЗС, ТКЗС, частни стопани и други организации освен от заготвителната организация при Министерството на земеделието и горите.
Разрешава се на ДЗС да обменят лозов посадъчен материал помежду си без посредничеството на заготвителната организация, когато това е по плана на министерството и материалът е снабден със съответната документация от семеконтролната инспекция.
27. Подложковият материал, вкоренените облагородени лози и дивачки и резниците за калеми могат да се движат от едно място на друго само ако са придружени с преносително свидетелство по установен образец, издадено от семеконтролната инспекция, от чийто район се купуват.
28. Задължават се стопанствата-производители да издават удостоверения за автентичността на всяка партида лозов посадъчен материал, която предават на заготвителната организация.
Преписи от тези удостоверения заготвителната организация издава на купувачите, които последните съхраняват до започване плодоношението на създаденото с този посадъчен материал ново лозе.
29. Забранява се безусловно засаждането на лозя с второкласни и стратифицирани лози, лози от нерайонирани сортове и лози от директните сортове.
Засадените нови лозя с второкласни стратифицирани (отоплени), нерайонирани и с директни сортове лози се изкореняват задължително за сметка на нарушителя.
30. Разпределянето на лозовия посадъчен материал да се извършва по утвърденото райониране на сортовете.
31. За нарушения на § 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 16, буква "в", алинеи 3 и 4, 17, ал. 3, 20, 21, 22, 23, 24, 26, ал. 1, 27, 29 и 30 от настоящия правилник, виновните се наказват по чл. 16 от Закона за посевния и посадъчния материал с глоба до 4 000 лева, а посадъчният материал, предмет на нарушението, се конфискува.
Конфискуваният стандартен посадъчен материал се предава на заготвителната организация на Министерството на земеделието и горите за оползотворяване, а негодният веднага се унищожава от контролните органи. Сумите, получени от продажбата на конфискувания годен материал по изкупна стойност, се внасят в приход на държавния бюджет.
Когато се налага пресортиране на конфискувания лозов посадъчен материал, заготвителната организация извършва пресортирането му, като на заангажираните работници се заплаща по ведомост от сумата, получена от отнетия в полза на държавата и предаден на изкупвателната организация материал.
32. Нарушенията на § 9, 12, 13, 14, 15, 17, алинеи 1 и 2, 18, 25 и 28, ал. 1 от настоящия правилник се наказват по чл. 207 от Наказателния кодекс глоба до 200 лв. за всеки отделен случай.
33. Нарушенията на настоящия правилник се констатират с актове, които се съставят от органите на семеконтролните инспекции.
Въз основа на съставените актове началникът на Управление "Растениевъдство" при Министерството на земеделието и горите издава наказателни постановления за налагане на глоба и постановяване на конфискация.
34. Съставянето на актовете, издаването на наказателни постановления и тяхното обжалване става по реда на глава ХХVIII от Наказателно-процесуалния кодекс.
Наказателни постановления по § 31 от настоящия правилник за наложена глоба до 5 лв. не подлежат на обжалване.
35. Настоящият правилник се издава на основание чл. 20 от Закона за посевния и посадъчния материал (обн., Изв., бр. 13 от 1958 г.) и точка 7 от Постановление № 1958 на Министерския съвет и Централния комитет на Българската комунистическа партия за развитие на лозарството и винопроизводството от 1951 г. и влиза в сила от деня на обнародването му в "Известия на Президиума на Народното събрание".