ДЪЛГОСРОЧНА СПОГОДБА МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ ОТНОСНО СТОКООБМЕНА МЕЖДУ ДВЕТЕ СТРАНИ (ОДОБРЕНА С РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ № 35 ОТ 29 ЯНУАРИ 1966 Г., ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 10 ДЕКЕМВРИ 1965 Г.)
ДЪЛГОСРОЧНА СПОГОДБА МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ ОТНОСНО СТОКООБМЕНА МЕЖДУ ДВЕТЕ СТРАНИ (ОДОБРЕНА С РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ № 35 ОТ 29 ЯНУАРИ 1966 Г., ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 10 ДЕКЕМВРИ 1965 Г.)
Обн. ДВ. бр.70 от 5 Септември 1967г.
Член 1
Двете Договарящи страни ще положат всички усилия за развитието на търговския стокообмен между двете страни на основата на взаимната изгодност. За целта те ще вземат необходимите мерки за улесняване на стокообмена в рамките на действуващите в страните им разпоредби.
Член 2
В случаите когато е необходимо разрешение, компетентните власти на двете страни ще си разрешават взаимно, поне до посочените във всеки контингент количества и стойности, износа и вноса на стоки, фигуриращи в приложените към настоящата Спогодба листи "А" и "Б".
Гореспоменатите листи "А" и "Б" важат за 1966 г. Контингентите, посочени във въпросните листи, са годишни, не могат да се снижават в процеса на прилагането на Спогодбата и са основа за изготвянето на годишните листи. Смесената комисия, предвидена в чл. 6 на настоящата Спогодба, ще се натоварва всяка година с изготвянето на листите за търговския обмен между двете страни през следващите години.
Член 3
Плащанията, отнасящи се до търговския обмен между двете страни, ще се уреждат съгласно разпоредбите на Договора за плащания между двете страни, подписан в София на 25 февруари 1958 година.
Член 4
Двете Договарящи страни ще положат всички възможни усилия, щото цените и останалите договорни условия за стоките, доставяни съгласно настоящата Спогодба, да се установяват въз основа на цените и другите договорни условия за същите стоки в главните световни пазари.
Член 5
Двете Договарящи страни се уговориха, че ще се считат за български произведения стоките, които произлизат и идват от България, а за италиански произведения -- стоките, които произлизат и идват от Италия.
Член 6
Учредява се Смесена комисия, съставена от представители на двете правителства, с оглед да се осигури доброто изпълнение на настоящата Спогодба.
Смесената комисия ще се свиква поне веднъж в годината, по искане на една от двете Договарящи страни, последователно в Рим и в София.
Смесената комисия ще държи сметка, при изготвянето на поменатите в член 2 листи, за желанието на двете Договарящи страни да развиват стокообмена през всяка година от валидността на настоящата Спогодба.
Бдейки за доброто изпълнение на Спогодбата, Смесената комисия ще разглежда между другото хода на стокообмена и в случай, че е необходимо, ще набележи необходимите мерки за осигуряване съответствието между структурата на стокообмена и предвидената в листите структура.
Член 7
Всяка от Договарящите страни ще може да предложи започване на преговори за ревизиране на настоящата Спогодба с оглед да се внесат в нея всички полезни изменения.
Настоящата Спогодба ще се счита за изтекла в случай, че въпросните преговори, които ще трябва да се водят в духа на осигуряване на равни печалби за двете Договарящи страни, не достигнат до положителен резултат в срок от 12 месеца от деня на искането на ревизиране.
Член 8
Настоящата Спогодба ще влезе в сила в деня на подписването й, с действие, начиная от1 януари 1966 година до 31 декември 1969 година.
Преди изтичането на Спогодбата Смесената комисия ще представи на двете правителства съответни предложения за по-нататъшно развитие на стокообмена между двете страни. Съставена в София на 10 декември 1965 г. в два екземпляра на френски език.