ВЕТЕРИНАРНА КОНВЕНЦИЯ МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЯ (РАТИФИЦИРАНА С УКАЗ № 389 ОТ 3 МАЙ 1968 Г. ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 10 МАЙ 1968 Г.)
ВЕТЕРИНАРНА КОНВЕНЦИЯ МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЯ
(РАТИФИЦИРАНА С УКАЗ № 389 ОТ 3 МАЙ 1968 Г. ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 10 МАЙ 1968 Г.)
Обн. ДВ. бр.19 от 6 Март 1970г.
Преамбюл
Правителството на Народна република България и Правителството на Република Франция в желанието си да осигурят здравното състояние на двете страни, както и в желанието си да улеснят размяната на животни и на произведения от животински произход и да развият сътрудничеството в областта на ветеринарното дело, подписаха следните споразумения:
Член 1
Компетентните власти на двете страни разработват при взаимно съгласие правилата, които определят ветеринарно-санитарните условия за внос на живи животни и продукти от животински произход от територията на една от договарящите се страни в територията на другата.
Член 2
Ветеринарните служби на двете страни си разменят всеки 15 дни здравни бюлетини, съдържащи статистически данни за заразните болести по животните. Те се взаимно информират по всички интересуващи ги ветеринарни разпоредби.
Член 3
Договарящите страни се задължават да улесняват:
1. Сътрудничеството между лаборатории на ветеринарните служби на двете страни.
2. Размяна на ветеринарни специалисти с цел за осведомяване върху здравното състояние на животните и за обмяна на опит относно ветеринарните научни и технически постижения.
Член 4
Ветеринарните власти на двете страни влизат в пряка връзка по въпросите, отнасящи се до изпълнението на настоящата Конвенция, както и по евентуално изменение на административните споразумения, които се предвиждат за нейното изпълнение.
Член 5
Разходите, направени по прилагането на член 3 на настоящата Конвенция, са за сметка на страната, която изпраща специалистите в командировка.
Член 6
Трудностите, които биха могли да възникнат при прилагане за настоящата конвенция, ще се разглеждат от една смесена комисия в състав от по трима членове за всяка страна, от които двама ветеринарни специалисти от централните ветеринарни служби. Комисията ще се събира в срок от два месеца след поискване на една от страните на територията на страната, която иска срещата. Заседанията ще се ръководят последователно, съответно от член на всяка делегация. Първото заседание ще се ръководи от член на делегацията, където се провежда срещата. Въпросите, по които комисията не ще бъде в състояние да вземе решение, ще се разрешават по дипломатически път.
Член 7
Настоящата Конвенция се прилага от страна на Френската република в департаментите на Митрополията и от страна на Народна република България в територията на страната.
Член 8
Всяка от Договарящите се страни нотифицира до другата изпълнението на предвидените в Конституцията й процедури за приложението на настоящата Конвенция, която влиза в сила от датата на разменените официални информации.
Настоящата Конвенция е в сила до изтичане 6 месеца от деня, в който една от Договарящите страни е съобщила за денонсирането й.
В уверение на това, долуподписаните съответно упълномощени за този случай от правителствата си подписаха настоящата Конвенция.
Съставена в София на 30 януари 1968 година в два екземпляра на български и френски език, които са идентични.