ИНСТРУКЦИЯ ЗА КАРТОТЕКИРАНЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ С ВИСШЕ, ПОЛУВИСШЕ И СРЕДНО СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ
ИНСТРУКЦИЯ ЗА КАРТОТЕКИРАНЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ С ВИСШЕ, ПОЛУВИСШЕ И СРЕДНО СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ
Обн. ДВ. бр.8 от 26 Януари 1973г.
Раздел I.
I. ОБЩИ УКАЗАНИЯ
1. На основание 1318-то постановление на Министерския съвет от 25 септември 1951 година и изменението му с т. 18 от 98-мо постановление на Министерския съвет от 16 май 1957 година, както и въз основа на 311-то разпореждане на Бюрото на МС от 1 август 1972 г. всички държавни стопански организации, клонове, предприятия, поделения, учреждения и обществени организации са длъжни да картотекират и да водят картотека за всички специалисти със завършено висше образование, влизащи в списъчния състав на персонала, независимо от характера на изпълняваната от тези специалисти работа.
Специалистите с полувисше и средно специално образование се картотекират само по преценка и по указание на съответното министерство, комитет, ведомство и окръжен народен съвет. В този случай ръководителят на съответното централно ведомство издава заповед в духа на настоящите указания.
2. Картотекирането на завършилите висше образование се извършва с единната отчетна "Карта на специалиста, завършил висше образование или средно техническо образование" (типова форма № 75-ЦСУ, № 5-СП) от албума типови форми за счетоводни документи и книжа, одобрен от Министерството на финансите и държавния контрол със заповед № 23 от 17 януари 1958 година и от Централното статистическо управление със заповед № 3 от 15 януари 1958 г.
Държавните стопански организации, клоновете, предприятията, учрежденията и организациите се снабдяват с отчетни карти на специалистите (типова форма № 75-ЦСУ, № 5-СП) по реда и начина, установени за общоупотребяваните типови форми и книжа от ДТП "Печатни произведения".
3. Карта за специалиста се съставя за всяко лице със завършено висше образование (в случаите на указание на централното ведомство и за специалистите със завършено полувисше и средно специално образование) веднага след постъпването на работа и зачисляването на специалиста в списъчния състав на държавната стопанска организация, клона, предприятието, учреждението или организацията, въз основа на диплома или удостоверение за завършено висше образование. Лицата, удостоени на длъжност за висше образование, не се картотекират, тъй като удостояването не дава степен на образование, а само право за заемане на длъжност.
4. За осигуряване пълнота на картотеката карта на специалиста се съставя за всички лица с висше образование (за специалистите със средно специално и полувисше образование по указание на ведомството), независимо от работата, която извършват, и длъжността, която заемат, т.е. независимо от това, дали работят в административните служби или в производството като специалисти или като работници, в помощните и страничните дейности и производства, намиращи се на баланса на държавната стопанска организация, клона, предприятието, учреждението.
5. За специалисти с висше (полувисше или средно специално) образование се считат лицата, които имат диплома (удостоверение или свидетелство) за завършено образование, както и тези, на които с правителствени документи се признава съответна степен на образование (а не право за заемане на длъжност).
Лицата, които са завършили висшето си образование, но прод.лжават учението си по аспирантура, се картотекират на мястото, където работят, а тези, които не работят, не подлежат на картотекиране.
Лицата, завършили висше образование и са на производствен стаж, но не са представили дипломната си работа или не са издържали държавния си изпит, т.е. нямат още диплома или друг документ за завършено образование, не се считат за специалисти и не се картотекират.
6. Когато специалистът работи по съвместителство, картата се попълва в онова предприятие или учреждение, където е основната му работа (съгласно чл. 74 от Кодекса на труда).
7. Картите за специалистите се съставят от служба "Личен състав" или от специално лице, определено от ръководителя на държавната стопанска организация, клона, предприятието, учреждението или организацията. Всяка карта се подписва от специалиста, за когото е съставена, и от началника на служба "Личен състав" или от ръководителя на учреждението, в случай, че няма служба "Личен състав". Картата се попълва ясно и четливо с мастило, като се отговаря на всички въпроси без съкращения и зачерквания.
8. Картотеката за специалистите се води в първичните отчетни звена - държавна стопанска организация, клон, предприятие, учреждение и организация. Министерствата, ведомствата, държавните стопански обединения и централните управления водят задължително картотека само за специалистите с висше образование, които са на работа при тях.
9. По преценка на горестоящата организация - комитет, министерство, ведомство, държавно стопанско обединение, ОНС и пр., централна картотека може да се организира и води и за специалистите, заети в подведомствените им клонове, предприятия, учреждения и организации. В този случай по указание на централното ведомство картоните за специалистите се съставят в 2 екземпляра - един за картотеката на първичното звено и един за централната картотека при горестоящата организация. Последната може да пригоди картотеката за механизиране в съответствие с предлаганата регистрационна техника или машинна обработка.
10. Специалистите, които работят в народните съвети, се картотекират по следния начин:
а) специалистите, заети в мероприятия по земеделието, се картотекират от управление (отдел) "Земеделие". Специалистите, заети в АПК (включително тези, заети в стопанствата-членове на АПК), се картотекират централно от самия АПК (въз основа на раздел II, т. 9, буква "е" от Временния правилник на АПК). Картотеката в АПК се организира и води по стопанства - за ТКЗС, за ДЗС и пр. За целта АПК трябва да даде необходимите указания в духа на настоящата инструкция;
б) специалистите, заети в отделите и мероприятията по народното здраве, се картотекират от отдел "Народно здраве" при окръжния народен съвет;
г) всички останали специалисти, които работят в останалите отдели и мероприятия по бюджета на съвета, се картотекират в служба "Личен състав" при окръжния народен съвет.
По решение на окръжния народен съвет може да се води картотека на специалистите и в други отдели към народните съвети или в самите самостоятелни учреждения от мероприятията на съвета, както и в градските и селските народни съвети, така и в съветите на селищата от градски тип. В тези случаи председателят на окръжния народен съвет издава заповед в духа на настоящата инструкция за картотекиране на специалистите.
11. Картоните за специалистите в клоновете, предприятията, учрежденията и организациите се подреждат в специална картотека в служба "Личен състав". Всички станали промени в семейното положение, партийната принадлежност, заеманата длъжност и др. своевременно следва да се отразяват в картоните на специалистите.
При преместване или напускане на специалиста от клона, предприятието, учреждението картонът заедно с трудовата книжка му се дават и той е длъжен да ги представи там, където постъпва на работа.
При преместване на специалиста от един цех или отдел в друг цех или отдел при същия клон, предприятие и пр., когато картотеката е обща, картонът трябва да се премести в групата на картоните, които са за съответния цех или отдел, като се впишат измененията в длъжността на специалиста.
Раздел II.
II. УКАЗАНИЕ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА КАРТАТА НА СПЕЦИАЛИСТА
12. Данните по картите на специалистите се сверяват с данните по личните им досиета.
13. По точка 4 - "Социално положение" (обществена група) до постъпване в университета - се посочва положението на специалиста по това време - работник, служещ, член на ТКЗС, коопериран занаятчия, частен земеделски стопанин, некоопериран занаятчия и др. (частен търговец, служител на религията, свободна професия и др.).
Едно лице е "Работник", ако е заето с работа, свързана с изразходването предимно на физически труд; "Служещ" - ако е заето с работа, при която предимно се изразходва умствен труд; "Член на ТКЗС", ако е член на ТКЗС и същевременно работи постоянно в общественото стопанство на ТКЗС, независимо дали изразходва физически или умствен труд; "Коопериран занаятчия" - ако работи и е член-коператор в съответната промишлена, комунална, строителна или друга трудово-производителна кооперация; "Частен земеделски стопанин" - ако работи само в своето частно селско стопанство; "Некоопериран занаятчия" - ако работи частно занаята си и "Друго" ако лицето е със свободна професия, т.е. работи работа, която по своя характер не е свързана с постоянна работа в определена стопанска организация, клон, предприятие, учреждение, организация (писател, композитор, художник, скулптор, адвокат), или пък лицето има друго занятие - частна търговия, служител на религията, предприемач и пр.
Ако специалистът до постъпване в университета не е работил (бил е ученик), социалното му положение се определя според това на родителите - например: син на работник, син на служещ, син на членове на ТКЗС и т.н., като се имат пред вид указанията в т. 13 по-горе.
14. По точка 5 "Народност" - се посочва какъв е по народност специалистът - българин, турчин, евреин, арменец и пр.
15. По точка 8 - "Какво висше учебно заведение е завършил" - се посочва наименованието на висшето учебно заведение без съкращение, например: Висш икономочески институт "Карл Маркс", Висш селскостопански институт "Г. Димитров" и т.н. Когато специалистът е завършил повече от едно висше учебно заведение, в картона се посочват по реда на завършването всички учебни заведения, от които специалистът е получил диплома за завършено висше образование.
16. По точка 9 - "Факултет" се посочва пълното наименование на факултета, който е завършил специалистът, например: "Агрономически факултет", "Фармацевтически факултет" и др.
За висши учебни заведения, където не е имало или няма факултети, по тази точка се поставя тире.
17. По точка 10 - "Каква специалност" - се посочва точно специалността по дипломата, получена при завършване на висшето си образование, например: двигатели с вътрешно горене, електрически станции, мрежи и системи, електронноизчислителни машини и устройства, промишлено и гражданско строителство, икономика на промишлеността и т.н.
18. По точка 11 - "Какво е специализирал" - се посочва тясната специалност на специалиста, например: геология и хидрология, минно строителство, минни измервания (маркшайдерство), водоснабдяване и канализация, лекар по обща медицина, лекар епидемолог, химик, геолог, планиране на народното стопанство, финанси и кредит, стокознание, икономика на външната търговия и т.н. Точното наименование на тясната специалност е посочено в дипломата на специалиста. В случай, когато специалистът е завършил висшето си образование, без да е получил тясна специалност, това се посочва на реда на точка 11. Такива са случаите на завършилите бившия свободен университет, висшите училища в Свищов и Варна и т.н.
19. По точка 12 - "Година на завършване висшето учебно заведение" - се посочва годината, през която специалистът е взел държавния си изпит или защитил дипломната си работа, т.е. годината на дипломирането на специалиста.
20. По точка 13 - "Трудов стаж по тази специалност" се посочва колко години е работил специалистът по специалността си. За трудов стаж по специалността се счита времето, през което специалистът е заемал длъжност или работил в дейност, за която се изисква квалификация еднаква или сродна с квалификацията, която има специалистът. При определянето на трудовия стаж по специалността да се има пред вид издадената от бившия Комитет по труда и работна заплата Наредба № 15 за приложение на щатните таблици, обн., ДВ, бр. 43 и 44 съответно от 2 и 6 април 1967 година.
Годините, през които лицето не е било на работа по специалността си, независимо по каква причина, не се посочват в точка 13.
Трудовият стаж по точка 13 се посочва в навършени години.
21. По точка 14 - "Учреждение или предприятие, в което сега работи и каква работа извършва" - се посочва:
точното наименование на предприятието или учреждението - например: Металургичен завод "Ленин", а не само "Завод Ленин";
длъжността, която заема специалистът при постъпването му на работа (когато се съставя картонът), отделът и цехът, в който работи. Промените в длъжността и преместването от отдела или цеха не се отразяват по точка 14, а се вписват на гърба на картата на специалиста;
точният адрес на учреждението или предприятието - посочва се горестоящата организация, към която се числи клонът, предприятието, учреждението;
откъде идва специалистът - посочва се точното наименование на клона предприятието, учреждението, където е бил на работа по-рано.
22. По точка 15 - "Работи като съвместител" в предприятие (учреждение) - се посочват наименованието и адресът на предприятието или учреждението, в което специалистът работи по съвместителство (по чл. 74 от КТ).
На гърба на картата на специалиста се посочват на отделни редове всички промени на мястото на работа и на заеманите длъжности от специалиста.
23. Ръководителите на държавните стопански организации, клоновете, предприятията, учрежденията и организациите носят отговорност за всички пропуски и нередности при воденето на картотека за специалистите.
24. Органите на Централното статистическо управление извършват контрол по организацията на картотекирането на специалистите.
За нарушения на установения ред и на начина за водене на картотеката на специалистите виновните лица подлежат на санкции съгласно Указа за наказания във връзка с нарушения на статистическата отчетност (ДВ, бр. 21 от 13 март 1953 година).
25. Ежегодно в срокове, посочени от Централното статистическо управление, всички държавни стопански организации, клонове, предприятия, учреждения и организации правят статистическа разработка на данните от картотеките на специалистите по форми и инструкции, одобрени от Централното статистическо управление.
26. Съгласно 311-то разпореждане на Бюрото на Министерския съвет от 1 август 1972 г. министерствата, ведомствата, държавните стопански организации не могат да събират друга информация по форми и указания, несъгласувани с ЦСУ.
27. Тази инструкция е утвърдена от ЦСУ със заповед № 129 от 29 декември 1972 година. Тя отменя инструкцията на ЦСУ със същото заглавие, обн., Изв., бр. 67 от 21 август 1959 година.