Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 20.III

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.23 от 20 Март 1973г.

Отменено основание - виж § 2 от заключителните разпоредби на Закона за моряшките паспорти - ДВ, бр. 42 от 20 май 1994 г.


Чл. 1. Този правилник се издава въз основа на чл. 14 от Указа за моряшките паспорти и моряшките книжки в Народна република България и урежда:

а) определянето на моряшките паспорти и моряшките книжки и органите, които ги издават;

б) реда и условията за издаването и подменянето на моряшките паспорти и моряшките книжки;

в) реда и условията за снабдяване с визи;

г) реда и условията за продължаване на срока, преиздаването и унищожаването на моряшките паспорти и моряшките книжки;

д) реда и условията за изземването и съхраняването на моряшките паспорти и моряшките книжки;

е) реда и условията, при които се преминава държавната граница;

ж) реда за съставяне на актове и издаване на наказателни постановления.


I. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ И ОРГАНИТЕ, КОИТО ГИ ИЗДАВАТ

Чл. 2. За преминаване държавната граница на Народна република България и за пребиваване в чужбина се издават:

а) моряшки паспорти - на български граждани, назначени на работа на български кораби за задгранично плаване. Валидността им е за срок от 3 години. При изтичането на този срок могат да се правят две продължения за по 3 години;

б) моряшки книжки - на български граждани, назначени на работа на български кораби, плаващи каботажно. Валидността им е за срок от 3 години. При изтичането на този срок могат да се правят две продължения за по 3 години.


Чл. 3. Моряшките паспорти и моряшките книжки са лични (за едно лице). Моряшкият паспорт съдържа написан на български, английски и немски език следните данни:

а) име, презиме и фамилия;

б) дeн, месец и година на раждане;

в) гражданство;

г) срок за валидността на моряшкия паспорт (книжка);

д) дата, място и от кого е издаден моряшкият паспорт;

е) придружаващи лица от семейството;

ж) заверки за продължаване срока на моряшкия паспорт;

з) заверки за промяна служебното положение на моряка.

Корицата на моряшкия паспорт е облепена със синя кожа или платно, с щампован герб на Народна република България, на всяка страница е изобразен държавният герб и има надпис "Моряшки паспорт", а на всеки лист - номерът на паспорта.

Моряшката книжка съдържа същите данни, написани само на български език. Корицата е облепена с червено платно, без щампован герб на Народна република България и без контролни номера на всяка страница.


Чл. 4. В моряшките паспорти като придружаващи лица се вписват членовете на семействата на лицата от корабния екипаж (съпруг, съпруга и деца под 16-годишна възраст, когато имат разрешение да пътуват и живеят на корабите).


Чл. 5. Моряшките паспорти и моряшките книжки удостоверяват самоличността на лицата от корабния екипаж през време на службата им на корабите за задгранично и крайбрежно плаване и в пределите на Народна република България.


Чл. 6. Моряшките паспорти и моряшките книжки се издават от Министерството на транспорта - в поделенията на Държавната инспекция по корабоплаване. Последните могат да продължават валидността на моряшките паспорти и моряшките книжки.


II. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ИЗДАВАНЕТО И ПОДМЕНЯНЕТО НА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ

А. В страната

Чл. 7. Българските граждани, които са назначени на работа на българските кораби за задгранично и каботажно плаване, се снабдяват с моряшки паспорти и моряшки книжки въз основа на лична писмена молба до съответната районна държавна инспекция по корабоплаване. Молбите се облепват с таксова марка съгласно Тарифа № 4 на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси. Към молбата се прилагат:

а) писмо-искане от съответното корабоплавателно предприятие, в което се отразява на кой кораб и на каква длъжност е назначено лицето, и разрешение за задгранично плавне (само за моряшки паспорт), издадено от съответните компетентни органи, където ще се издава моряшкият паспорт;

б) медицинско свидетелство, издадено от транспортна болница или поликлиника;

в) свидетелство за правоспособност - само за длъжностите, посочени в Наредбата за компетентността на морските лица в Народна република България;

г) донаборно свидетелство и писмено съгласие от съответното военно окръжие за младежите, които не са изслужили редовната си военна служба, а за подлежащите на военен отчет - разписка от военното окръжие за предадена военно-отчетна книжка (само за издаване на моряшки паспорт);

д) личен паспорт;

е) документ за завършено образование;

ж) три снимки с размери три на четири сантиметра. Снимките трябва да бъдат направени през последните три години на тънка фотохартия и да отговарят напълно на лицевите черти на молителя;

з) стар моряшки паспорт (книжка), ако лицето има издаден такъв.


Чл. 8. За издадените моряшки паспорти (книжки) съответната районна държавна инспекция по корабоплаване води специална регистрова книга по одобрен образец.


Чл. 9. За всяко лице, на което е издаден моряшки паспорт или моряшка книжка, се води моряшки картон по одобрен образец. В моряшкия картон се нанасят всички промени, независимо от това, че те се вписват и в моряшкия паспорт (книжка).


Чл. 10. При промяна на местослуженето от море на река Дунав и обратно валидността на моряшките паспорти и моряшките книжки се запазва, като районната държавна инспекция по корабоплаването, която го е издала, изпраща заедно с тях и моряшкия картон в районната държавна инспекция по корабоплаване на новото местослужене.


Чл. 11. Вписванията и подпечатванията в моряшките паспорти и моряшките книжки се извършват от определените за това със заповед на началника на районната държавна инспекция по корабоплаване служители. Допълнителните вписвания в моряшките паспорти и моряшките книжки се заверяват само от началника на съответната районна държавна инспекция по корабоплаване.


Чл. 12. Забраняват се вписванията, зачертаванията и изтриванията от други лица и служби. Направените корекции са валидни само когато са заверени от началника на съответната районна държавна инспекция по корабоплаване.


Чл. 13. Придружаващите лица се вписват в моряшките паспорти само когато затова има писмо от съответното корабоплавателно предприятие и разрешение за задгранично плаване от съответните компетентни органи. Те се считат за придружаващи, когато са вписани в екипажния списък на кораба и списъкът е заверен от органите на районната държавна инспекция по корабоплаване. При слизане от кораба придружаващите лица не се заличават от моряшкия паспорт.


Чл. 14. При вписването в моряшкия паспорт на придружаващите лица началникът на съответната районна държавна инспекция по корабоплаване е длъжен да спазва разпоредбите на Указа за моряшките паспорти и моряшките книжки в Народна република България.


Чл. 15. Личните паспорти на вписаните в екипажния списък придружааващи лица се задържат в районната държавна инспекция по корабоплаване, заверила екипажния списък, след което последната препраща за съхранение личните паспорти в тази инспекция, която е издала моряшкия паспорт.


Б. В чужбина

Чл. 16. Дипломатическите и консулските представителства на Народна република България могат да продължават валидността на издадените моряшки паспорти за срок от 3 години. Държавните такси се събират съгласно Тарифа № 4 на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.


Чл. 17. При продължаване срока на моряшкия паспорт капитанът на кораба подава писмена молба до дипломатическите или консулските представителства на Народна република България, в която декларира, че лицето е член на корабния екипаж и е български гражданин.


Чл. 18. При продължаване срока на моряшките паспорти дипломатическите и консулските представителства на Народна република България уведомяват писмено Министерството на транспорта.


Чл. 19. За вписването на придружаващите лица в моряшките паспорти и моряшките книжки се заплащат такси, установени с Тарифата за услугите, извършвани от Държавната инспекция по корабоплаване.


III. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА СНАБДЯВАНЕ С ВИЗИ

Чл. 20. Българските граждани, след като получат моряшки паспорти и се налага да пътуват не с кораб, а с друго превозно средство за смяна на екипаж, за получаването на нов кораб или други подобни причини, се снабдяват с необходимите визи.


Чл. 21. Визите биват:

а) чуждестранни транзитни - издават се за страната, през която ще мине транзит;

б) чуждестранни входни - издават се за страните, в които ще се пребивава;

в) български изходни - издават се за излизане зад граница.


Чл. 22. Чуждестранните визи се вземат чрез Министерството на външните работи преди получаването на българската изходна виза. За страните, с които Народна република България има сключена двустранна спогодба за безвизово пътуване или за страните, които са обявили безвизов режим, транзитни и входни визи не се издават.


Чл. 23. Българските изходни визи са:

а) еднократни - важат за едно излизане зад граница. Имат валидност за преминаването на границата до 30 дни от датата на издаването им. След изтичането на срока той може да бъде продължен или да бъде издадена нова виза;

б) многократни - важат за неопределен брой излизания зад граница и имат валидност за срок от 3 години. Изходните визи се издават от съответните поделения на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 24. Чуждестранните транзитни и входни визи и българските изходни визи за членовете от екипажа на даден кораб се уреждат по служебен път от съответното корабоплавателно предприятие.


Чл. 25. Корабоплавателното предприятие, което изпраща в горните случаи екипаж или членове от него за даден кораб, урежда и получаването на екипажния списък, заверен от съответната районна държавна инспекция по корабоплаване.


IV. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА СРОКА, ПРЕИЗДАВАНЕТО И УНИЩОЖАВАНЕТО НА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ

Чл. 26. След изтичането на тригодишния срок от издаването на моряшкия паспорт (книжка) лицето подава писмена молба до съответната районна държавна инспекция по корабоплаване за удължаване срока на валидност с още 3 години. Срокът за валидност може да се продължава само два пъти за по 3 години, ако външният вид и състоянието на моряшкия паспорт (книжка) разрешават това. Към молбата се прилагат:

а) писмо от съответното корабоплавателно предприятие, в което се указва, че лицето продължава да служи на корабите, а за моряшките паспорти - и разрешение за задгранично плаване от съответните компетентни органи;

б) медицинско свидетелство, издадено от транспортна болница.


Чл. 27. След изтичане на последния срок на валидност на моряшкия паспорт или моряшката книжка те се подменят по ред, указан в параграф 7 на този правилник.


Чл. 28. При изгубване, повреждане или унищожаване на моряшкия паспорт или моряшката книжка се извършва следното:

а) лицето, чийто паспорт (книжка) е загубен, повреден или унищожен, незабавно уведомява писмено за това районната държавна инспекция по корабоплаване, която го е издала, както и корабоплавателното предприятие;

б) корабоплавателното предприятие извършва разследване на обстоятелствата, при които е станало загубването, повреждането или унищожаването на моряшкия паспорт (книжка). Съставя протокол с мнение за виновност или невинност и го изпраща в съответната районна държавна инспекция по корабоплаване, издала горните документи;

в) районната държавна инспекция по корабоплаване уведомява останалите районни държавни инспекции по корабоплаване и съответното поделение на Министерството на вътрешните работи за невалидността на моряшкия паспорт (книжка).


Чл. 29. При установяване на невинност на притежателя на моряшкия паспорт (книжка) на лицето се издава нов по реда, указан в параграф 7 на този правилник.


Чл. 30. Излезлите от употреба моряшки паспорти (книжки) се унищожават чрез изгаряне от комисия, съставена от служители на районната държавна инспекция по корабоплаване и назначена със заповед на началника на инспекцията, като се съставя протокол. Преди унищожаването на моряшките паспорти и моряшките книжки данните за плавателния стаж се вписват в моряшкия картон.


V. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ИЗЗЕМВАНЕТО И СЪХРАНЯВАНЕТО НА МОРЯШКИТЕ ПАСПОРТИ И МОРЯШКИТЕ КНИЖКИ

Чл. 31. Право да изземват моряшките паспорти и моряшките книжки имат органите, които са ги издали - съответната районна държавна инспекция по корабоплаване и органите на Министерството на вътрешните работи.

Органите на граничните контролно-пропускателни пунктове, когато констатират нарушения на Закона за митниците, Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол, Закона за задграничните паспорти, Указа за моряшките паспорти и моряшките книжки в Народна република България и на този правилник, могат да задържат моряшкия паспорт и моряшката книжка на нарушителя, за което незабавно донасят до районната държавна инспекция по корабоплаване, която е издала паспорта (книжката).


Чл. 32. Всеки моряк, заличен от екипажния списък на даден кораб, е длъжен да предаде моряшкия си паспорт (книжка) на капитана на кораба. Капитанът на кораба предава последния в районната държавна инспекция по корабоплаване, но не по-късно от заверката на екипажния списък за следващия пореден рейс. Ако лицето премине на работа на друг кораб, районната държавна инспекция по корабоплаване извършва промяната в моряшкия паспорт (книжка), след като за това бъде представен писмен документ от корабоплавателното предприятие с указани точни данни за слизане от единия и качване на другия кораб.


Чл. 33. Корабоплавателното предприятие е длъжно, когато един моряк напусне службата си по корабите, в едномесечен срок писмено да уведоми съответната районна държавна инспекция по корабоплаване. Последната унищожава моряшкия паспорт (книжка) по реда, указан в параграф 30 на този правилник.


Чл. 34. Моряшките паспорти и моряшките книжки се съхраняват в районната държавна инспекция по корабоплаване, която ги е издала, когато лицата не са в задгранично или каботажно плаване. По време на рейс моряшките паспорти и моряшките книжки се съхраняват от капитана на кораба, а когато лицата са вън от кораба - от притежателите им.


Чл. 35. В районната държавна инспекция по корабоплаване се съхраняват:

а) личните паспорти на лицата, които са вписани в екипажния списък на даден кораб от задгранично или каботажно плаване;

б) моряшките паспорти (книжки) на лицата, които не се числят към екипажа на даден кораб, и на тези, чийто срок не е изтекъл, при положение, че не са иззети по реда на параграф 31 и 32 от този правилник;

в) по изключение моряшките паспорти или моряшките книжки на вписани в екипажния списък лица, непотърсили личния си паспорт;

г) личните паспорти на придружаващите лица, когато се намират в задгранично плаване.


VI. РЕД И УСЛОВИЯ, ПРИ КОИТО СЕ ПРЕМИНАВА ДЪРЖАВНАТА ГРАНИЦА

Чл. 36. Български граждани, на служба на български кораби, могат да преминават държавната граница на Народна република България, ако притежават редовен моряшки паспорт или друг, заместващ го документ, удостоверяващ самоличността им и правото за заминаване, както и необходимите за целта визи и попълнен граничен контролен лист. Преминаването на държавната граница на Народна република България е позволено само при граничните контролно-пропускателни пунктове, където се представят личните документи за проверка и се отбелязва датата на напускане и завръщане в страната.


Чл. 37. Органите на граничните контролно-пропускателни пунктове пропускат заминаващите български граждани на служба по българските кораби зад граница по направление на страните, за които е валиден моряшкият паспорт.


Чл. 38. Членовете на корабните екипажи и придружаващите ги лица, вписани в екипажния списък, могат да изнасят и внасят валутни ценности и други предмети съгласно действуващите нормативни актове.


VII. СЪСТАВЯНЕ НА АКТОВЕ И ИЗДАВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ

Чл. 39. За нарушаване разпорежданията на Указа за моряшките паспорти и моряшките книжки в Народна република България виновните се наказват с глоба до 40 лева, ако извършеното не съставлява престъпление.

Съставянето на актове, издаването и обжалването на наказателните постановления става по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Наказателните постановления, с които се налага глоба до 20 лева, не подлежат на обжалване.

Нарушенията се констатират с актове, съставени от органите по издаване на моряшките паспорти (книжки) и от органите на Министерството на вътрешните работи.

Наказателните постановления се издават от началниците на районните държавни инспекции по корабоплаване, началника на отдел "Задгранични паспорти" при Министерството на вътрешните работи, началниците на Софийско градско и окръжните управления на МВР и ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Народна република България.

Този правилник отменя Правилника за приложение на Указа за моряшките паспорти и моряшките книжки в НР България от 1965 г.


Промени настройката на бисквитките