Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 21 от 17.III

ИНСТРУКЦИЯ № IV-11/VII-12007 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА МЕСТНИТЕ И ДЪРЖАВНИТЕ ТАКСИ ПРИ ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № IV-11/VII-12007 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА МЕСТНИТЕ И ДЪРЖАВНИТЕ ТАКСИ ПРИ ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Издадена от министъра на финансите и министъра на строежите и архитектурата

Обн. ДВ. бр.70 от 4 Септември 1973г., доп. ДВ. бр.21 от 17 Март 1978г.

1. (1) Съгласно чл. 41, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси при прехвърлянето на собственост върху недвижими имоти по възмезден или безвъзмезден начин, както и при учредяване на други вещни права върху недвижими имоти се заплаща местна такса.

(2) Таксата се определя върху пазарната цена на недвижимите имоти (чл. 42 с. з.). При замяна таксата се определя върху стойността на по-скъпия имот.

(3) При сделки, в които участвува държавно учреждение, таксата се плаща от другата договаряща страна (чл. 41, ал. 2 с. з.).

2. (1) Размерът на таксата при възмездно прехвърляне на собственост и учредяване на други вещни права върху недвижими имоти се определя по тарифен № 2, буква "а" от Тарифата за местните такси (ДВ, бр. 5 от 1962 г.).

(2) Размерът на таксата при безвъзмездно прехвърляне на недвижими имоти и безвъзмездно учредяване на вещни права се определя по тарифен № 1 от Тарифата за местните такси (ДВ, бр. 5 от 1962 г.).

(3) Таксата за дарения в полза на съпрузи и низходящи се плаща с 25% намаление.

3. Съгласно чл. 4, буква "в" от Закона за държавните такси за издаване на нотариални актове за продажба на недвижими имоти, замяна, дарение, суперфиции и сервитути върху стойността на правото се плаща нотариална такса по т. 24 от Ведомствената тарифа № 1 на Министерството на правосъдието (ДВ, бр. 1 от 1970 г.).

4. (1) Съгласно чл. 20, ал. 3 от Закона за собствеността на гражданите дължимите държавни и местни такси при прехвърляне на недвижими имоти по реда на глава II от посочения закон чрез народните съвети се заплащат от купувача.

(2) Правилото на този текст се прилага включително и когато купувач на прехвърлян недвижим имот е държавата, като в тези случаи такса не се заплаща от продавача. Това следва от обстоятелството, че не е възможно цената, по която се продава от гражданина недвижим имот чрез народния съвет, фактически да бъде различна в зависимост от това, дали купувач е гражданин или държавата, като първия път таксата се заплати от купувача, а втория път от продавача. Ако закупеният от държавата имот бъде препродаден от нея на друг гражданин, обаче по силата на чл. 53, ал. 1 от Правилника за приложение на Закона за собствеността на гражданите в продажната цена се включват и разноските по изкупуването, т. е. следващите се държавни и местни такси.

(3) Съгласно чл. 20, ал. 3 от Закона за собствеността на гражданите купувачите на недвижими имоти, продавани по реда на глава II от закона, заплащат и 1% допълнителна такса на народния съвет за извършената продажба. Когато купувач на имота е държавата, тази такса също се събира от гражданина, на когото имотът би бил препродаден впоследствие.

5. (1) По силата на глава II от Закона за собствеността на гражданите се преустановява свободната продажба на недвижими имоти в градовете и селата без посочените в списъците, утвърдени от Министерския съвет, съгласно чл. 15, т. 2 от закона. Считано от 30.III.1973 г. всички продажби на такива имоти се извършват чрез общинските народни съвети на купувачи, определени от съветите и по цени, определени съгласно чл. 17 от закона на основата на тарифа, утвърдена от Министерския съвет.

(2) В ДВ, бр. 46 от 1973 г. бе обнародвана Тарифата за цените на недвижимите имоти, съгласно която ще се извършва оценката им. При действието на Закона за собствеността на гражданите и на тарифата повече не съществува възможност за установяване пазарни цени на недвижимите имоти в градовете и в селата, невключени в списъците по чл. 15, т. 2 от закона. Поради това чл. 42 от Закона за местните данъци и такси и чл. 3 от Закона за държавните такси във връзка със Закона за собствеността на гражданите трябва да се тълкуват в смисъл, че считано от 30.III.1973 г. пазарните цени на недвижимите имоти в посочените населени места са равни на цените по Тарифата за цените на недвижимите имоти.

(3) (Нова - ДВ, бр. 21 от 1978 г.) По силата на чл. 37 от Правилника за прилагане на Закона за собствеността на гражданите собственикът на имота може в предложението за продажба да посочи по-ниска цена от определената за имота по Тарифата за цените на недвижимите имоти. По-ниска цена от определената по тарифата собственикът може да предложи и със съгласието си за продължаване срока за продажба на имота, когато не се е явил купувач съгласно чл. 42 от същия правилник. Със съгласието на собственика може да бъде намалена цената и тогава, когато имотът се продава по решение на председателя на общинския народен съвет (чл. 8 ЗСГ във връзка с чл. 33, ал. 2 ППЗСГ). Във всички тези случаи местните и държавните такси се определят върху цената, по която имотът е продаден чрез общинския народен съвет.

6. (1) Съгласно чл. 34, ал. 1 от Правилника за приложението на Закона за собствеността на гражданите, когато прехвърлянето на недвижим имот или учредяването на вещно право се извършва чрез народния съвет по реда на глава II от закона, цената на имота или вещното право се определя от председателя или определен от него заместник-председател на изпълнителния комитет на общинския народен съвет с решение. То се постановява въз основа на извършена оценка от комисия в състав: представител на техническата служба (на отдел или служба "Архитектура и благоустройство"),представител на отдел или служба "Финанси" при съвета и юрисконсулта при съвета, ако има такъв, като в нея при нужда се включват и други специалисти. Комисията се назначава със заповед на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет.

(2) Решението за определяне цената на недвижимия имот или на вещното право може да се обжалва от собственика или притежателя на вещното право пред районния съд в 7-дневен срок от съобщението му. Съдът решава спора окончателно. Срещу неговото решение се допускат преглед и отмяна по реда на чл. 225 и 231 от Гражданския процесуален кодекс (чл. 36 от правилника).

(3) Таксите по Закона за местните данъци и такси и Закона за държавните такси и допълнителната такса по чл. 20, ал. 3 от Закона за собствеността на гражданите се внасят на основата на определената по чл. 34, ал. 1 и чл. 36 от правилника цена от определения от изпълнителния комитет на общинския народен съвет с влязло в сила решение купувач на имота в 7-дневен срок от писменото съобщение, което му се прави. В същия срок внася дължимите такси и собственикът, който има право да изкупи имота и е направил предложение за това (чл. 45, ал. 1 и 2 от правилника).

(4) Нотариусът не издава нотариален акт за прехвърляне на имота или за учредяване на вещното право, докато не се увери, че са внесени напълно следващите се такси (чл. 47 от правилника).

7. (1) Оценката на недвижими имоти и вещни права, които са прехвърлят или учредяват за издръжка и гледане или които се заменят между граждани при спазване на чл. 21, ал. 1 от Закона за собствеността на гражданите, а така също даренията на такива недвижими имоти и вещни права по чл. 21, ал. 2 от закона, делбите на недвижими имоти, публичната продан на недвижими имоти и изкупуването на частта на съсобственик на имота се извършват при заплащане на таксите, определени по правилата на т. 6 от тази инструкция.

(2) Размерът на тези такси се определя от нотариуса въз основа на издадено от общинския народен съвет удостоверение за цената на имота, определена на основата на Тарифата за цените на недвижимите имоти. Удостоверението се издава въз основа на оценка от служител от отдел или служба "Архитектура и благоустройство" при общинския народен съвет. Когато такъв служител няма, оценката се дава от районния техник или служител при отдел "Архитектура и благоустройство" при окръжния народен съвет.

(3) Удостоверенията за оценката на имотите в случаите по тази точка се издават най-късно в срок от един месец от деня, в който е поискано тяхното издаване от гражданите.

8. (1) По силата на новата ал. 2 на чл. 42 от Закона за местните данъци и такси, приета със Закона за изменение и допълнение на някои данъчни закони (ДВ, бр. 53 от 1973 г.), при прехвърлянето на недвижими имоти в двегодишния срок по чл. 7, ал. 1 от Закона за собствеността на гражданите между роднини по права линия, между братя и сестри, както и при дарения на имоти в същия срок в полза на племенници, таксите се определят върху данъчната оценка на имотите.

(2) По силата на новата ал. 3 на чл. 42 от същия закон, когато прехвърлянето се извършва на низходящи, ненавършили или навършили пълнолетие, таксите по ал. 2 на същия член се събират в половин размер.

(3) В същия смисъл е разпоредбата на новите алинеи 3 и 4 към чл. 2 от Закона за държавните такси.

9. (1) Определянето на таксите в тези случаи се извършва въз основа на издадени от отделите и службите "Финанси" при общинските народни съвети удостоверения съобразно оценката за облагане с данък "Сгради".

(2) Удостоверенията по предходната алинея се издават най-късно в срок от седем дни от деня, в който е поискано тяхното издаване от гражданите.

(3) В случай че се прехвърля не целият недвижим имот, за който е установена данъчна оценка и се събира данък "Сгради", а реална част от него, например ако се касае за двуетажна или триетажна сграда и от нея се прехвърля един етаж, ако се извършва хоризонтално разделяне на жилището на две жилища и т. н. се постъпва така:

а) Отделите или службите "Архитектура и благоустройство" съставят проект за разделяне на имота с посочване в него границите на реалните части на новите имоти, квадратурата и кубатурата на тези реални части, идеалните части от общите части на сградата и мястото. Към проекта се прилага скица на терена. Така изготвеният проект за разделяне на имота се утвърждава по установения в Закона за териториално и селищно устройство и правилника за прилагането му ред.

б) Отделите или службите "Финанси" при общинските народни съвети на основата на представения утвърден архитектурен проект с посочената в него кубатура на новите обекти (жилища) и идеалните части от общите части на сградата и мястото, припадащи се на всеки един от обектите (жилищата), определят данъчната оценка на всеки един от новите имоти и издават удостоверение за нея.

(4) Архитектурните проекти по предходната буква "а" се изготвят и утвърждават най-късно в срок от един месец от искането на гражданите. Отделите и службите "Финанси" издават удостоверения за данъчната оценка на недвижимия имот в случаите на същата буква "б" най-късно в срок от седем дни от искането на гражданите.

10. (1) В случай че недвижимият имот, върху който се прехвърля собственост или се учредяват други вещни права, се намира в населено място включено в списъците по чл. 15, т. 2 от Закона за собствеността на гражданите, оценката на имота се извършва по пазарната му цена. Последната се определя съгласно дадените указания с окръжно № IV-а-2 от 21.I.1969 г. на Министерството на финансите, от отделите или службите "Архитектура и благоустройство" и отделите или службите "Финанси" при народните съвети, като максималната цена не може да надвишава цените по Тарифата за цените на недвижимите имоти.

(2) Тези удостоверения се издават най-късно в срок от един месец от деня, в който е поискано тяхното издаване.

11. При прехвърляне правото на надстрояване и правото на пристрояване на съществуващи сгради се заплащат местна и държавна такса и допълнителна такса в размер 1%, включително върху стойността на идеалната част от общите части на съществуващата сграда, които се прехвърлят на приобретателя. Стойността на тези общи части се определя по Тарифата за цените на недвижимите имоти, включително и когато прехвърлянето се извършва в двегодишния срок по чл. 7 от Закона за собствеността на гражданите, щом това прехвърляне не се налага за съобразяване с размерите, до които може да се притежава собственост върху недвижими имоти от гражданите.

12. (1) С новите членове 6, ал. 1, буква "л", 41 б и 48, буква "б" от Закона за местните данъци и такси и 5а от Закона за държавните такси се подменя съдържанието на чл. 3 от Указа за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство, така че считано от влизането в сила на тези текстове, чл. 3 от Указа няма повече да се прилага.

(2) Следва да се има пред вид, че занапред в случаите на чл. 41а от Закона за местните данъци и такси, когато прехвърлянето на собственост върху жилища се извършва не с нотариален акт, а съгласно чл. 117, ал. 4 от Закона за териториално и селищно устройство, с Наредбата за продажба и замяна на държавни жилища или с други нормативни актове само с договор между народния съвет и гражданина също се извършва освобождаване от държавна и местна такса.

Промени настройката на бисквитките