УСТАВ НА БЪЛГАРСКАТА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА
УСТАВ НА БЪЛГАРСКАТА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА
Обн. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 1973г.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Българската търговско-промишлена палата е обществена организация със следните основни задачи:
1. Да проучва икономическия живот у нас и в чужбина, да съдейства за установяване, разширяване и задълбочаване на икономическите връзки и сътрудничество на българските стопански организации със стопански организации и фирми на други страни.
2. Да спомага за задълбочаване участието на Народна република България в социалистическата икономическа интеграция със страните - членки на СИВ, преди всичко със СССР и другите социалистически страни.
3. Да съдейства за разширяване на промишленото коопериране с развиващите се и развитите несоциалистически страни.
4. Да съдейства промишлеността, строителството, транспорта, селското стопанство и други отрасли на националната икономика в усвояване постиженията на техническия прогрес, разширяване асортимента и подобряване качеството на стоките за народно потребление.
5. Да организира участието на Народна република България в световни изложения, национални изложби, международни панаири и други и да подпомага българските стопански организации при участието им в тези мероприятия.
6. Да съдейства на заинтересуваните страни да се провежда контрол на стоките по вноса и износа.
7. Да урежда по арбитражен ред спорове между български и чуждестранни предприятия и фирми.
Чл. 2. (1) Българската търговско-промишлена палата е юридическа личност на самостоятелен бюджет със седалище гр. София.
(2) Палатата може да открива свои бюра за представителство в по-големите търговско-промишлени градове в страната и чужбина, да участва в организирането на смесени търговски камари или други форми за двустранно или многостранно икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Чл. 3. Министърът на външната търговия упражнява надзор върху дейността на Българската търговско-промишлена палата.
ДЕЙНОСТ НА ПАЛАТАТА
Чл. 4. Търговско-промишлената палата извършва следните дейности:
1. Установява, поддържа и развива икономически контакти с търговските, стопанските, търговско-индустриалните камари, с браншови съюзи, икономически институти, комитети, асоциации, отделни форми и други организации в чужбина, създадени за съдействие на търговията и международното икономическо сътрудничество.
2. Приема и изпраща стопански делегации за установяване и разширяване на икономическите връзки и проучване на условията за научно-техническо и промишлено интегриране и коопериране.
3. Участва в работата на международни организации, институти, камари и други форми на международно сътрудничество в областта на търговията, промишлеността, транспорта и други отрасли на икономиката и правото, свързани с тях, които имат отношение към проблемите за развитие на икономическите връзки, интеграция и коопериране.
4. Популяризира стопанските успехи на НР България и пропагандира произведенията и експортните възможности на българската промишленост и селско стопанство; информира стопанските кръгове в чужбина за икономическото развитие на НР България и българските стопански организации за икономическия живот в чужбина.
5. Приема поръчки от външнотърговските организации и организира в чужбина рекламиране на техните експортни възможности чрез публикация в печата, радиото и телевизионните предавания, изготвяне на филми и други. Организира по поръчка рекламата на чуждестранни организации и фирми в България.
6. Организира в чужбина национални, общопредставителни изложби и участието на НР България в световни изложения и международни панаири и други. Организира българските павилиони и подпомага чуждото участие на международния панаир в гр. Пловдив. Подпомага стопанските обединения и външнотърговските организации при организиране на самостоятелни изложби и участия на панаири в чужбина.
7. Организира сесии, симпозиуми и други мероприятия в страната и чужбина, отнасящи се до икономически, технически, правни и други проблеми на международното сътрудничество, интеграция и коопериране.
8. Съдейства на членовете си за осъществяване на конкретни мероприятия, свързани с икономическата интеграция и промишлено коопериране със съответните организации от страните - членки на СИВ и други социалистически страни, а също и за сътрудничество с организации и фирми от несоциалистическите страни.
9. Подпомага членовете си в усвояване постиженията на техническия прогрес, подобряване на качеството и разширяване на асортимента на стоките чрез организиране на специализирани и сравнителни изложби, симпозиуми, доставка на каталози и проспекти, техническа литература, публикации и други.
10. Събира и поддържа в известност съществуващите чуждестранни правни норми, обичаи, съдебна и арбитражна практика, международни конвенции, типови договори и други източници на правото, отнасящи се до външнотърговската дейност на интересуващите ни страни.
11. Информира членовете си и интересуващите се в чужбина за съществуващите у нас правни норми, които се отнасят до външнотърговския стокообмен и икономическото сътрудничество.
12. Свидетелствува за българските търговски пристанища и други обичаи.
13. Издава сертификати за произход на стоки, удостоверения и други документи, свързани с международния стокообмен.
14. Поддържа библиотека с българска и чуждестранна стопанска и правна литература.
15. Съдейства за доброволно (извънарбитражно) уреждане на спорове между български и чужди предприятия, фирми и други.
16. Действа по пълномощие на чуждестранни физически и юридически лица за патентоване на техни изобретения и регистриране на търговски марки, марки за услуги, наименования за произход и промишлени образци в НР България, както и на българските организации и предприятия за регистриране на техни търговски марки, марки за услуги, наименования за произход и промишлени образци в чужбина.
17. Води фирмен регистър за регистрация на всички български организации, имащи външнотърговска дейност.
18. Организира и създава подходящи условия за дейността на арбитражния съд и диспашорското бюро.
19. Осъществява ръководство и контрол на по-горестоящата организация върху предприятията от системата на Българската търговско-промишлена палата.
ЧЛЕНСКИ СЪСТАВ
Чл. 6. Редовните членове на палатата плащат годишен членски внос, определен от общото събрание. Държавните стопански обединения и външнотърговските организации плащат годишен членски внос от 2000 лв., а министерствата, ведомствата и останалите редовни членове на палатата - 1000 лева.
УПРАВИТЕЛНИ ОРГАНИ
Чл. 7. (1) Българската търговско-промишлена палата има следните управителни органи:
общо събрание на членовете;
управителен съвет;
изпълнителен комитет;
контролно-ревизионна комисия.
(2) Общото събрание бива редовно и извънредно.
(3) Общото събрание взема решения по следните въпроси:
1. Одобрява перспективните планове за работата на палатата за периода от едно събрание до друго.
2. Разглежда, обсъжда и одобрява дейността на палатата.
3. Обсъжда и взема решения по конкретни проблеми, стоящи пред палатата или нейните членове.
4. Изменя и допълва Устава на палатата.
5. Избира управителния съвет.
6. Избира контролно-ревизионна комисия.
(4) Редовно общо събрание се свиква най-малко веднъж на две години от управителния съвет.
(5) Извънредно общо събрание може да се свиква по всяко време от управителния съвет, контролно-ревизионната комисия или по искане на повече от половината от членовете на палатата.
(6) Дневният ред на общото събрание се одобрява и обявява от органа, който го свиква.
(7) Покана за свикване на общото събрание се изпраща на членовете на палатата най-малко 15 дни преди датата, на която е обявено събранието.
(8) В поканата се означават дневният ред, времето и мястото, в което ще се проведе общото събрание. Към поканата се прилага отчетът на управителния съвет и контролно-ревизионната комисия и другите документи, свързани с проблемите, включени в дневния ред на събранието.
(9) Общото събрание се счита за законно и може да взема решение, ако участвуват в работата му не по-малко от половината плюс един от редовните членове на палатата.
(10) Ако на уречения ден и час не се явят достатъчен брой членове, събранието се отлага за следващия ден или ако това не е възможно, по решение на управителния съвет се свиква за друг ден, но не по-късно от един месец от датата на отложеното събрание; повторно свиканото събрание може да вземе решение независимо от броя на явилите се членове, като може да обсъжда и взема решения по дневния ред, обявен за отложеното събрание.
(11) Общото събрание се ръководи от делови президиум, избран от присъстващите членове в състав: председател, членове и секретар.
(12) Решенията на общото събрание се вземат с мнозинство на присъстващите членове.
(13) Мнозинство от две трети от присъстващите членове се изисква за изменение и допълнение Устава на палатата и за обявяване на палатата в ликвидация.
Чл. 8. (1) Общото събрание избира 40 лица измежду представителите на редовните членове и 11 лица измежду член-кореспондентите за членове на управителния съвет.
(2) Членовете на управителния съвет се избират за срок от две години и могат да бъдат преизбрани.
(3) Напусналите длъжността си представители на редовните членове се заместват от други длъжностни лица, посочени от организацията, която представляват.
(4) Управителният съвет на палатата има следните задачи:
1. Разглежда отделните мероприятия, свързани с изпълнението на този устав, и предписва мерки за осъществяването им.
2. Одобрява годишния бюджет и плановете на палатата.
3. Контролира работата на изпълнителния комитет и другите органи на палатата.
4. Изготвя и одобрява отчетни доклади пред общото събрание.
5. Избира председател и заместник-председател на съвета.
(5) Управителният съвет на палатата се свиква най-малко два пъти в годината по покана на:
1) изпълнителния комитет на палатата или
2) контролно-ревизионната комисия, или
3) една трета от членовете на управителния съвет.
(6) За датата на заседанието на управителния съвет се отправя покана към членовете му, в която се означават денят, часът, мястото на заседанието и дневният ред. Към поканата се прилагат документите, свързани с въпросите, които ще бъдат обсъждани.
(7) Заседанията на управителния съвет могат да се проведат, ако се явят не по-малко от половината плюс един от общия брой на членовете му.
(8) Решенията на управителния съвет се вземат с мнозинство от явилите се на събранието членове.
(9) Необходимо е съгласието на две трети от броя на явилите се членове, когато се вземат решения за избор на председател на изпълнителния комитет или за одобряване бюджета на палатата.
Чл. 9. (1) За пряко и непосредствено ръководство на палатата управителният съвет избира за срок от две години между своите членове изпълнителен комитет в състав от 11 души.
(2) В изпълнителния комитет по право влизат заместник-председателите, главният секретар и главните директори на предприятията към палатата.
(3) Председателят на управителния съвет на палатата е по право председател на изпълнителния комитет и на Българската търговско-промишлената палата.
(4) Изпълнителният комитет може да взема решения по следните въпроси:
1. По изпълнение на решенията на общото събрание, на управителния съвет на палатата и във връзка с изпълнението на бюджета на същата.
2. Одобрява уставите, правилниците и други документи на секциите, съветите и други, съставяни съгласно чл. 4 от този устав.
3. След съгласуване с компетентните органи определя по установения ред таксите, получавани от палатата и нейните поделения, както и размера на възнагражденията, плащани от тях.
4. Взема решения по всички текущи въпроси, свързани с дейността на палатата.
5. Може да постанови създаването на секции, комитети, съвети и други по отрасли. Задачите на тези помощни органи се определят с правилник, одобрен от изпълнителния комитет на палатата.
6. Ръководи и контролира дейността на предприятията при палатата.
(5) Решенията на изпълнителния комитет са законни, ако на заседанието на комитета присъстват половината плюс един от членовете му и се вземат с обикновено мнозинство.
(6) За заседанията на изпълнителния комитет се води протокол, в който се вписват взетите решения.
Чл. 10. (1) Председателят на палатата я представлява пред трети лица.
(2) В негово отсъствие или по негово пълномощие палатата може да се представлява и задължава от определен заместник в рамките на дадените му пълномощия.
(3) Председателят назначава и уволнява служителите от палатата по определения от законите на страната ред.
Чл. 11. (1) Общото събрание избира контролно-ревизионна комисия в състав от трима члена измежду представителите на редовните членове и член-кореспондентите на търговско-промишлената палата.
(2) Членовете на контролно-ревизионната комисия се избират за срок от 2 години. Те могат да бъдат преизбрани.
(3) Контролно-ревизионната комисия в пълен състав или отделни нейни членове извършват ежегодно проверка на работата на палатата. За направените констатации или препоръки се съставят протоколи, които се изпращат на управителния съвет или изпълнителния комитет на палатата.
(4) Контролно-ревизионната комисия дава отчет за работата си пред общото събрание.
Чл. 12. Членовете на общото събрание, на управителния съвет, на изпълнителния комитет и поканените специалисти за участието им в събранията и заседанията не получават заседателни пари и възнаграждения освен в случаите, когато са натоварени с извършването на работа извън дневния ред на събранията и заседанията.
Чл. 13. Задачите, правата и задълженията на службите на палатата се определят от правилника за вътрешния ред, който се утвърждава от управителния съвет.
Чл. 14. Българската търговско-промишлена палата набира средства за своята дейност от:
членски внос;
таксите за услуги, които извършва;
отчисления от приходите на предприятията към нея;
продажба на имущество;
дарения, лихви и други.
Чл. 15. (1) Бюджетът на Българската търговско-промишлена палата се изготвя от изпълнителния комитет, одобрява се от управителния съвет и се утвърждава от министъра на външната търговия след съгласуване с миНистъра на финансите.
(2) Председателят на палатата и упълномощените от него лица упражняват бюджета на палатата.
ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 16. (1) Дейността на Българската търговско-промишлена палата може да бъде прекратена по решение на общото събрание, одобрено от Министерския съвет на НР България.
(2) Прекратяването и ликвидацията на предприятията към палатата става по реда, установен за държавните предприятия.
(3) След прекратяване на дейността на палатата се назначава ликвидатор, който обявява ликвидацията и дава срок на кредиторите да предявяват вземанията си. За обявяване ликвидацията се прави обявление в Държавен вестник.
(4) Имуществото на палатата, останало след ликвидацията, се предава на държавата.