Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 26 от 2.IV

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА ОТ 1974 Г.

Приет с Постановление № 72 от 30.12.1973 г.

Обн. ДВ. бр.9 от 1 Февруари 1974г., изм. ДВ. бр.73 от 14 Септември 1976г., изм. ДВ. бр.26 от 2 Април 1982г., изм. ДВ. бр.40 от 23 Май 1986г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г., изм. ДВ. бр.71 от 30 Август 1991г.

Отменен с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата, обн., бр. 25 от 22 март 1996 г., в сила от 1 юни 1996 г.


Глава първа.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА НЯКОИ ПОНЯТИЯ

Чл. 1. По смисъла на този правилник употребените понятия имат следното значение:

1. "Път" - всяка земна площ в населените места или извън тях, която е предназначена или обикновено се използува за движение на пътни превозни средства и пешеходци. Обхватът на пътя включва: платно (платна) за движение, разделителни ивици, банкети (тротоари), отводнителни окопи, откоси и ограничителни ивици.

2. "Автомагистрала" - автомобилен път, който не обслужва пряко прилежащата територия, предназначена е за високи скорости при специални правила за движение, с разделени платна за движение в двете посоки, не пресича пътища, железопътни и трамвайни линии и пешеходни пътеки на едно ниво и е обозначен със знаци за автомагистрала.

3. "Платно за движение" - част от пътя, предназначен за движение на пътни превозни средства. Пътят може да има няколко разграничени платна за движение.

4. "Лента за движение" - надлъжна част от платното за движение, означена или неозначена с надлъжна маркировка и предназначена за движение в една посока на недвуколесни пътни превозни средства. Платното за движение може да има една или повече ленти.

5. "Кръстовище" - място, на което два или повече пътя се пресичат, отделят или вливат на различни нива с възможност за преминаване от един път в друг.

6. "Възел" - място, на което два или повече пътя се пресичат, отделят или вливат на различни нива с възможност за преминаване от един път в друг.

7. "Пътни принадлежности" пътни знаци, маркировка, светлинни средства за подаване на сигнали, направляващи стълбчета, предпазни огради, снегозащитни съоръжения, крайпътни насаждения и тревни площи, площадки с чешми, за краткотраен отдих, за паркиране, за складиране на пътностроителни материали и други, както и устройства, които служат за оформяването на пътя като транспортно съобщително съоръжение, за създаване на условия за безопасно и безпрепятствено движение.

8. "Недостатъци на пътя" - нарушение на целостта на пътя, на пътните съоръжения и принадлежности, както и съчетания между пътните елементи, които създават опасност за движението.

9. "Препятствия по пътя" - предмети, вещества или други, които се намират на пътя и създават опасност за движението.

10. "Пешеходна пътека" - част от платното за движение, предназначена за преминаване на пресичащи го пешеходци, която е маркирана с линии или е означена и с пътни знаци.

11. "Железопътен прелез" - пресичане на едно ниво на път с железопътна линия. "Охраняем жп прелез" е прелезът, който е снабден с бариери. Светлините на прелезите са сигнали, а не белег за охраняемост.

12. "Намалена видимост" - при здрач, мъгла, валеж, запрашеност, задименост и други подобни.

13. "Ограничена видимост" - при стръмнини, завои и други препятствия, които пречат на видимостта.

14. "Населено място" - застроена със сгради територия, при която началото и краят са обозначени със съответни пътни знаци.

15. "Автомобил" - безрелсово превозно средство, което се привежда в движение с двигател и се използува за превоз на хора и товари по пътищата или за теглене на пътни превозни средства. Към автомобилите се приравняват и тролейбусите. По предназначението си автомобилите биват:

а) леки - за превоз на хора до 9 места, включително мястото на водача;

б) товарни - за превоз на товари или за теглене на пътни превозни средства;

в) тролейбуси - за превоз на хора с повече от 9 места;

г) специални - с постоянно монтирана апаратура, съоръжения или машини, които не позволяват използуването му за други цели.

16. "Мотоциклет" - дву- или триколесно превозно средство с кош или без кош, което има двигател с работен обем над 50 куб. см. Към мотоциклетите се приравняват и моторните превозни средства с три колелета, теглото на които без товар не надвишава 400 кг.

17. "Мотопед" - дву- или триколесно превозно средство, което има двигател с работен обем 50 куб. см.

18. "Самоходна машина" - моторно превозно средство, което не е предназначено за превозване на хора и товари.

19. "Ремарке" - пътно превозно средство за превоз на хора или товари, теглено от моторно превозно средство.

20. "Полуремарке" - пътно превозно средство за превоз на товари, съединено с моторно превозно средство така, че значителна част от теглото и товара му се носи от моторното превозно средство.

21. "Велосипед" - пътно превозно средство с две или три колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява.

22. "Товароносимост" - общото тегло на хората и товара, които пътното превозно средство е определено да превозва.

23. "Натоварване на ос" - фактическото тегло на максимално натоварената ос на едно пътно превозно средство.

24. "Общо тегло" - фактичското тегло на едно пътно превозно средство, което включва собствено тегло, пътници, товар, гориво и обслужващ персонал.

25. "Участник в движението" - лице, което се намира на пътя и със своето действие или бездействие оказва влияние върху движението.

26. "Пешеходец" - участник в движението, който се намира на пътя извън превозното средство и не извършва работа по пътя. За пешеходци се считат и лицата, които се предвижват с инвалидни колички без двигател, които тикат или теглят двуколесни пътни превозни средства, каручки, детски и други колички.

27. "Пътник" - лице, което се намира във или на пътно превозно средство, но не участвува в управлението му.

28. "Предимство" - правото на един участник в движението да премине преди друг на едно и също място от платното за движение.

29. "Пътно-транспортно произшествие" - събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало смърт или нараняване на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.


Глава втора.
РЕГУЛИРАНЕ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

Чл. 2. (1) Движението по пътя се регулира със сигналите на регулировчик или светофар, както и с пътни знаци, маркировка и правила за движение.

(2) Светофарите и пътните знаци се поставят на видно място отдясно по посока на движението и на островите. Те могат да се дублират от лявата страна или над платното за движение.

(3) Пътните знаци и светофарите трябва да отговарят на съответния стандарт.


Раздел I.
Регулировчик

Чл. 3. За сигнали на регулировчика служат положението на ръцете и тялото му.


Чл. 4. Регулировчик, обърнат към водачите и пешеходците с ляво или дясно рамо, с дясна ръка, насочена встрани, успоредно на гърдите, или с прибрани ръце към тялото, разрешава движението за пътните превозни средства направо и надясно, а за пешеходците - направо.


Чл. 5. Регулировчик с вдигната дясна ръка хоризонтално напред:

1. Разрешава на водачите на пътните превозни средства, намиращи се от лявата му страна, движение във всички посоки, а на пешеходците да преминават зад гърба му.

2. Разрешава на водачите на пътните превозни средства, към които е обърнат с гърди, да завиват надясно.

3. Забранява движението на пътни превозни средства, намиращи се откъм гърба му, направо и наляво. Тези, които завиват надясно, осигуряват предимство на движещите се направо.

4. Разрешава на водачите на пътните превозни средства, които се намират от дясната му страна, да завиват надясно, като осигуряват предимство на завиващите наляво.

5. В случаите на точка 3 и 4 трамваите не могат да завиват надясно.


Чл. 6. Регулировчик, обърнат към водачите и пешеходците с гърди или гръб, с дясна ръка, насочена встрани, успоредно на гърдите, или двете ръце прибрани към тялото или изпънати встрани, забранява движението им.


Чл. 7. Регулировчик, вдигнал дясната си ръка нагоре, забранява навлизането на пътни превозни средства и пешеходци в кръстовището и предупреждава за смяна на сигнала. На водачите, които непосредствено преди подаване на този сигнал са имали разрешаващ сигнал и не могат да спрат, като спазват установените правила, продължават движението си. Пешеходците, които се намират на платното за движение, са длъжни да преминат, а ако това е невъзможно - да спрат на острова за безопасност. При липса на остров - на средата на платното за движение.


Чл. 8. Регулировчикът може да си служи с ръце за даване на допълнителни разбираеми сигнали за намаляване или увеличаване на скоростта, за спиране и други.


Раздел II.
Светлинни сигнали

Чл. 9. Светлинните сигнали за регулиране движението по пътищата са със зелен, жълт и червен цвят.


Чл. 10. (1) За регулиране на движението се използуват предимно трисекционни светофари. Секциите на светофара се разполагат вертикално, като редът на сигналите от горе на долу е червен, жълт, зелен.

(2) Сигналите на светофарите имат следните значения:

1. "Зелен сигнал" - разрешава движението на пътните превозни средства и на пешеходците, ако за тях или за трамваите няма отделен светофар. Движението на пътните превозни средства е разрешено направо, надясно и наляво. Мигането на зелената светлина предупреждава, че времето на действие на зеления сигнал изтича.

2. "Жълт сигнал" - забранява навлизането на пътните превозни средства и на пешеходците в кръстовището и в местата за преминаване на пешеходци и предупреждава за смяна на сигнала. На водачите, които при включване на жълтия след зеления немигащ сигнал не могат да спрат, спазвайки установените правила, се разрешава по-нататъшно движение. Пешеходците, които при включване на жълтия сигнал се намират на платното за движение, завършват преминаването му. Ако това е невъзможно, спират на острова за безопасност, а когато няма остров - на средата на платното за движение.

3. "Червен сигнал" - забранява навлизането на пътни превозни средства и пешеходци. Жълт сигнал, включен едновременно с червен, не изменя забраняващото действие на червения сигнал, а предупреждава, че времето на неговото действие изтича.

4. "Жълта мигаща светлина" - означава внимание и разрешава движението на пътните превозни средства и на пешеходците при спазване на пътните знаци, маркировката и правилата за предимство.


Чл. 11. Зеленият сигнал на трисекционния светофар може да бъде във формата на стрелка (стрелки) на черен фон, която показва разрешената посока(посоки) за движение. В този случай в секцията за червен сигнал се нанася с черен контур същата стрелка (стрелки). По същия начин може да бъде устроена и секцията за жълт сигнал. Стрелките в секциите за червения и жълтия сигнал означават, че зеленият сигнал разрешава движението в указаната от стрелката(стрелките) посока.


Чл. 12. (1) На нивото на секцията за зеления сигнал светофарът може да има от едната или двете страни допълнителна секция със зелена стрелка(стрелки) на черен фон. При включена зелена стрелка (стрелки) се разрешава движение само в указаната посока (посоки). Зелената стрелка (стрелки) може да се включва едновременно само с червен или жълт сигнал на трисекционния светофар.

(2) Стрелката, която указва завой наляво, разрешава и завиване в обратна посока само когато е поставен пътен знак № 105.


Чл. 13. Движението по всяка лента от едно платно за движение може да бъде регулирано с отделен светофар.


Чл. 14. (1) За регулиране на пешеходното движение се използуват двусекционни светофари с червен и зелен цвят на сигналите във вид на силует на спрял и движещ се пешеходец. Секциите са правоъгълни и са разположени вертикално, като червеният сигнал е отгоре.

(2) Пешеходците преминават само на зелен сигнал. Мигането на зелената светлина показва, че времето на неговото действие изтича.


Чл. 15. (1) За разрешаване и спиране на движението на пътните превозни средства по отделни ленти от платното за движение се използуват дусекционни светофари с два сигнала:

1. Зелен сигнал във вид на стрелка, насочена надолу - разрешава движението по лентата, над която е поставен.

2. Червен сигнал във вид на две пресичащи се наклонени линии - забранява движението по лентата, над която е поставен.

(2) Секциите са с квадратна форма. Когато са разположени хоризонтално, стрелката е отдясно, а когато са разположени вертикално, стрелката е отдолу.


Чл. 16. (1) Пред железопътни прелези се използуват светофари с една или две (разположени една до друга) последователно мигащи червени светлини. Тези сигнали се включват при наближаването на влак и забраняват преминаването на пътни превозни средства зад светофара.

(2) Такива светофари може да се поставят и пред подвижни мостове, пристанища, на ферибооти и на места, където излизат автомобили със специален режим на движение.


Чл. 17. (1) За регулиране движението на трамваите може да се използува специален светофар, като цветът на светлините е лунно бял. Сигналите на този светофар не се отнасят за водачите на нерелсовите пътни превозни средства и се синхронизират със сигналите на светофарите за тях.

(2) Броят на хоризонтално разположените светлини е в зависимост от посоките на трамвайното движение и може да укаже най-много три посоки.

(3) Сигналите на светофара имат следното значение:

1. Забранено е навлизането в кръстовището при включени всички горни светлини и при изключена долна светлина.

2. Разрешено е движението, когато са включени следните светлини:

а) направо - долна светлина и горна над нея;

б) надясно - долна светлина и горна дясна;

в) наляво - долна светлина и горна лява.

3. С едновременно подаване на някои от сигналите по точка 2 се разрешава и едновременно движение в съответните посоки.


Чл. 18. На допълнителна табелка със син фон и бели цифри или на черен фон със светлинно изобразени цифри може да се означи скоростта на движение, която осигурява преминаване на зелен сигнал през следващите кръстовища, или препоръчителната скорост по следващия пътен участък или лента за движение.


Раздел III.
Пътни знаци

Чл. 19. Пътните знаци са предупредителни, забранителни, задължителни и указателни.


Чл. 20. (1) Предупредителните пътни знаци предупреждават водача за характера на предстояща конкретна опасност и за необходимостта от вземане на съответни мерки.

(2) Предупредителните пътни знаци имат форма на равностранен триъгълник с бял или жълт фон, ограден с червена ивица. На фона с черен цвят символично е изобразена конкретната опасност.


Чл. 21. Значение на предупредителните знаци:

№ 1 "Пресичане на път с предимство"

№ 2 "Пресичене на път без предимство"

№ 3 "Път отдясно без предимство"

№ 4 "Път отляво без предимство"

№ 5 "Пресичане на равнозначни пътища"

№ 6 "Кръстовище с кръгово движение"

№ 7 "Светлинно регулиране"

№ 8 "Неохраняем железопътен прелез"

№ 9 "Охраняем железопътен прелез"

№ 10 "Пешехдна пътека"

№ 11 "Велосипедна пътека"

№ 12 "Деца"

№ 13 "Възможна е поява на дамашни животни"

№ 14 "Възможна е поява на дивеч"

№ 15 "Опасен завой надясно"

№ 16 "Опасен завой наляво"

№ 17 "Последователни опасни завои, първият от които е надясно"

№ 18 "Последователни опасни завои, първият от които е наляво"

№ 19 "Участък от пътя, стеснен от двете страни"

№ 20 "Участък от пътя, стеснен отдясно"

№ 21 "Участък от пътя, стеснен отляво"

№ 22 "Стръмен наклон при спускане"

№ 23 "Стръмен наклон при изкачване"

№ 24 "Хлъзгав участък от пътя"

№ 25 "Неравности по платното за движение"

№ 26 "Участък от пътя в ремонт"

№ 27 "Възможно е изхвърляне на малки камъни"

№ 28 "Възможно е срутване или падане на камъни"

№ 29 "Излизане на крайбрежен път или на бряг"

№ 30 "Подвижен мост или ферибоот"

№ 31 "Тунел"

№ 32 "Възможна е поява на силен страничен вятър"

№ 33 "Възможно е ниско прелитане на самолети"

№ 34 "Двупосочно движение"

№ 35 "Внимание!" - опасности, непредвидени в другите знаци.


Чл. 22. (1) Предупредителните пътни знаци се поставят извън населените места от 100 до 150 метра от началото на опасния участък, а в населените места - на разстояние от 50 до 100 метра. При необходимост знаците се поставят на друго разстояние, което се означава с допълнителна табелка № 142.

(2) Знак № 1 се поставя до 20 метра преди пресичането с пътя, който има предимство. Извън населените места той се предхожда от същия знак, поставен на разстояние, означено върху допълнителна табелка № 142.

(3) Знаци № 12, 29 и 30 извън населени места, когато са поставени на повече от 100 метра, задължително се повтарят на не по-малко от 50 метра пред опасния участък.

(4) Разстоянието до края на изобразената върху предупредителния пътен знак опасност при необходимост се означава с допълнителна табелка № 141.


Чл. 23. (1) Със забранителните пътни знаци се означава въвеждането на определени забрани в движението.

(2) Общият признак на забраната е кръг с червена ивица и бял или жълт фон, освен знак № 36, който има форма на осмоъгълник с бяла ивица и червен фон.


Чл. 24. Значение на забранителните знаци:

№ 36 "Спри! Осигури предимство!"

№ 37 "Забранено е влизането на пътни превозни средства"

№ 38 "Забранено е влизането на пътни превозни средства в двете посоки"

№ 39 "Забранено е движението на моторни превозни средства, с изключение на мотоциклетите без кош и на мотопедите"

№ 40 "Забранено е движението на товарни автомобили". Когато върху знака с цифра е означен тонаж, забраната се отнася за товарни автомобили с общо тегло над посоченото.

№ 41 "Забранено е движението на моторни превозни средства с ремаркета или полуремаркета". Забраната не се отнася за туристическите ремаркета, теглени от леки автомобили.

№ 42 "Забранено е движението на трактори и самоходни машини"

№ 43 "Забранено е движението на мотоциклети и мотопеди"

№ 44 "Забранено е движението на велосипеди"

№ 45 "Забранено е движението на пътни превозни средства с животинска тяга или на животни"

№ 46 "Забранено е движението на изобразените пътни превозни средства"

№ 47 "Забранено е движението на колички за превоз на товари, теглени или тикани от хора"

№ 48 "Забранено е движението на пешеходци"

№ 49 "Забранено е движението на пътни превозни средства с общо тегло, по-голямо от означеното"

№ 50 "Забранено е движението на пътни превозни средства с натоварване на която и да е от осите, надвишаващо означеното"

№ 51 "Забранено е движението на пътни превозни средства с височина, включително товарът, по-голяма от означената"

№ 52 "Забранено е движението на пътни превозни средства с ширина, включително товарът, по-голяма от означената"

№ 53 "Забранено е движението на пътни превозни средства с дължина, включително товарът, по-голяма от означената"

№ 54 "Задължителна минимална дистанция"

№ 55 "Забранено е разминаването". Движещите се срещу знака пътни превозни средства са без предимство.

№ 56 "Забранено е завиването надясно"

№ 57 "Забранено е завиването наляво"

№ 58 "Забранено е завиването в обратна посока"

№ 59 "Забранено е изпреварването на автомобили и мотоциклети с кош"

№ 60 "Забранено е на товарни автомобили да изпреварват автомобили и мотоциклети с кош"

№ 61 "Забранена е скорост над означената"

№ 62 "Забранено е спирането на пътни превозни средства"

№ 63 "Забранено е паркирането". Разрешен е престоят за качване или слизане на пътници и за извършване на товарно-разтоварна работа само в присъствието на водача.

№ 64 "Митница" Определя митнически пункт, където се спира задължително за контрол. Със съответно променен текст знакът определя и мястото, на което водачът е длъжен да спре за изпълнение на определени административни предписания.

№ 65 "Забранена е употребата на звуков сигнал"

№ 66 "Край на ограничението на скоростта"

№ 67 "Край на забраната за изпрeварване"

№ 68 "Край на забраната за изправарване от товарни автомобили"

№ 69 "Край на забраните, установени с пътни знаци"


Чл. 25. (1) Забранителните пътни знаци се поставят непосредствено пред местата или участъците от пътя, за които се въвежда забраната, или на разстояние от тях, указано с допълнителна табелка № 142, а пътен знак № 36 се предшествува от знак № 1 с допълнителна табелка № 143.

(2) Забраната на пътните знаци № 37, 38, 39 и 62 не се отнася за трамваите.

(3) Забраната на знаци № 38, 39 и 62 не се отнася до обществения пътнически транспорт, когато се движи по определен маршрут.

(4) Зона на действие на забранителните знаци:

1) за пътни знаци № 56 и 57 - кръстовището, пред което са поставени;

2) за пътни знаци № 59, 60, 61 - до следващото кръстовище или до пътни знаци № 66, 67 и 68, или е разстоянието, означено на допълнителна табелка № 141, ако е до 100 м;

3) за пътни знаци № 62 и 63 - до следващото кръстовище;

4) за пътен знак № 65 - до края на населеното място, или е разстоянието, означено на допълнителна табелка № 141.

(5) За непосочените в предходната алинея забранителни пътни знаци, които имат зона на действие, тя може да бъде определена със знак № 69 или с допълнителна табелка.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) Когато са поставени едновременно:

1. предупредителен и забранителен пътен знак, забраната се простира до края на опасността, означена на предупредителния знак;

2. знак № 167 и знаци № 38, 39, 46, 62 и 63, забраната не се отнася за леки автомобили, които превозват лица с документ за инвалидност, издаден от Министерството на народното здраве.

(7) Пътни знаци № 49, 50, 51, 52 и 53 се дублират на най-близкото кръстовище пред препятствието и разстоянието до него се означава с допълнителна табелка № 142.


Чл. 26. Със задължителните пътни знаци се означава задължение за движение само в определена посока или с определена минимална скорост или по определени части от платното за движение. Тези пътни знаци са кръгли със син фон и бяла ивица. На фона с бял цвят се изобразява символично задължението. Знак № 85 се присича с червена наклонена линия.


Чл. 27. Значение на задължителните пътни знаци:

№ 70 "Движение само направо след знака"

№ 71 "Движение само надясно след знака"

№ 72 "Движение само наляво след знака"

№ 73 "Движение само надясно пред знака"

№ 74 "Движение само наляво пред знака"

№ 75 "Движение само направо и надясно след знака"

№ 76 "Движение само направо и наляво след знака"

№ 77 "Движение само надясно и наляво след знака"

№ 78 "Кръгово движение". Движението е разрешено само в указаната от стрелките посока до излизане от кръга.

№ 79 "Задължително заобикаляне на препятствие отдясно пред знака"

№ 80 "Задължително заобикаляне на препятствие отляво пред знака"

№ 81 "Платно за движение само за леки автомобили"

№ 82 "Алея само за велосипеди"

№ 83 "Алея само за пешеходци"

№ 84 "Задължителна минимална скорост"

№ 85 "Край на ограничението за задължителна минимална скорост"

№ 85а (нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) "Задължителни вериги за сняг най-малко на две от двигателните колела"


Чл. 28. (1) Задължителните пътни знаци се поставят непосредствено пред участъците или местата от пътя, за които се отнася конкретното задължение, а пътни знаци № 70, 71, 72, 75, 76 и 77 могат да се поставят и на разстояние от тях, което може да бъде означено на допълнителна табелка № 142.

(2) Посоката на действие на задължителните пътни знаци № 81, 82 и 83 може да се означи с допълнителна табелка № 155.

(3) Пътни знаци № 79 и 80 се поставят отпред на препятствието, за което се отнасят.

(4) Стрелките на задължителните пътни знаци № 71, 72, 75, 76 и 77 могат и да съответствуват на действителната посока на пътя.

(5) Зона на действие на задължителните пътни знаци:

1. за пътни знаци № 70 до 78 е непосредствено на това кръстовище, където е поставен знакът;

2. за пътен знак № 84 - до пътен знак № 85 или е разстоянието, означено на допълнителна табелка № 141.


Чл. 29. (1) Указателните пътни знаци са правоъгълни или квадратни и указват особеностите на пътната обстановка, разположените по пътя след знака обекти, начина, по който е организирано движението, посоката и разстоянието до отделните обекти и други.

(2) Фонът на указателните пътни знаци № 89, 90, 93, 94, 95, 99, 100, 101, 105, от 108 до 115 и от 120 до 140 е в зависимост от пътя, за който се отнасят:

1. за автомагистрала - зелен;

2. за път извън населено място (без автомагистралите) - син. Пътен знак № 140 на международен път има зелен фон;

3. за път в населено място - бял, с изключение на пътни знаци от № 120 до 139, които са със син фон.

(3) Указателните пътни знаци № 88, 91, 92, 96, 97, 103, 104 и от 116 до 119 са винаги със син фон, № 98, 106 и 107 са винаги с бял фон, № 86, 87 и 102 са специално оформени.


Чл. 30. Значение на указателните пътни знаци:

№ 86 "Път с предимство пред всички останали пътища"

№ 87 "Край на пътя с предимство пред всички останали пътища"

№ 88 "Предимство за преминаване пред насрещно движещите се пътни превозни средства"

№ 89 "Автомагистрала"

№ 90 "Край на автомагистралата"

№ 91 "Автомобилен път" Разрешено е движението само на автомобили.

№ 92 "Край на автомобилния път"

№ 93 "Начало на населено място". Когато табелата е с бял фон, след нея важат правилата за движение в населено място, а когато е със син или зелен фон, тези правила не важат.

№ 94 "Край на населеното място"

№ 95 "Наименование на обект"

№ 96 "Път без изход". Краят на пътя без изход е означен с червен правоъгълник, ограден с бяла ивица.

№ 97 "Пресичаният път е без изход". Краят на пътя без изход е означен с червен правоъгълник, ограден с бяла ивица.

№ 98 "Пътен бенкет с недостатъчна носимоспособност"

№ 99 "Брой на лентите за движение в една посока". Върху знака може да бъде изобразена конкретна забрана поотделно за всяка лента или съответно задължение.

№ 100 "Посоки за движение от лентите за престрояване"

№ 101 "Средна лента за изпреварване в определената посока"

№ 102 "Лента за движение само на пътни превозни средства за обществен пътнически транспорт"

№ 103 "Еднопосочно движение след знака"

№ 104 "Навлизане в път с еднопосочно движение"

№ 105 "Място за завиване в обратна посока"

№ 106 "Предварителен пътеуказател за отбиване на движението"

№ 107 "Преминаване в платното за насрещно движение при автомагистрали". Табелата е с бял фон, червена ограничителна линия и изображение според конкретната пътна обстановка.

№ 108 "Предварително указание посоката на движение за завиване в населено място". Изображението е според конкретната пътна обстановка.

№ 109 "Предварително указване посоката за движение на означения вид пътни превозни средства". На знака може да бъде посочено и общото им тегло.

№ 110 "Предварителен пътеуказател".Указва посоките и наименованията към населени места или други обекти. Може да се нанасят номерът на пътя, изображенията на пътни знаци, информиращи за особеностите на движението и други.

№ 110а (нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) "Възможност за ползуване на пътя". Указва условията за преминаване през планински проходи. Поставя се на входа на пътищата, водещи към прохода. Наименованието на прохода се изписва с бял цвят, състои се от табели 1, 2 и 3, които са подвижни и имат цвят и значение, както следва:

а) табела 1 - зелен цвят с бял надпис "Отворено" или червен цвят с бял надпис "Затворено";

б) табела 2 - бял цвят без надпис или с изобразен знак № 85а"Задължителни вериги за сняг най-малко на две от двигателните колела" или знак № 110б "Символ за препоръчително ползуване на вериги или гуми за сняг";

в) табела 3 - бял цвят при отворен проход, без надпис, а при затворен- с наименованието на селището, до което е възможно ползуването на пътя.

№ 110б (нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) "Символ за препоръчително ползуване на вериги или гуми за сняг".

№ 111 "Предварително указване наименованието и посоката към населено място или обект". Поставя се над платното за движение.

№ 112 "Пътеуказателна табела". Указва наименованието на населените места, посоката и разстоянието в километри до населени места или други обекти. Може да се използува и като предварителен пътеуказател.

№ 113 "Пътеуказателна стрелка". Указва посоката на движение. Може да съдържа наименование на населено място или друг обект, номера на пътя, символи от указателните знаци или на пътни превозни средства, символа на самолет при указване посоката към гражданско летище, както и надписите:"Заобиколи" - при отбиване на движението или "Излизане" - когато е поставена на мястото, където се напуска автомагистралата.

№ 114 "Пътеуказател за излизане от автомагистрала". Указва посоката и наименованието на населено място или обект.

№ 115 "Указател за разстояние". Указва разстоянието в километри до следващите населени места или други обекти.

№ 116 "Място за паркиране"

№ 117 "Място за платено паркиране"

№ 118 "Място за паркиране само на таксита"

№ 119 "Болница"

№ 120 "Пешеходна пътека". Син фон с черно символично изображение върху бял триъгълник.

№ 121 "Пешеходен подлез или надлез"

№ 122 "Бензиностанция"

№ 123 "Автосервиз"

№ 124 "Телефон"

№ 125 "Медицински пункт"

№ 126 "Вода за пиене"

№ 127 "Ресторант"

№ 128 "Бюфет или павилион"

№ 129 "Хотел или мотел"

№ 130 "Къмпинг"

№ 131 "Къмпинг с място за паркиране на автомобил с туристическо ремарке"

№ 132 "Туристическа база"

№ 133 "Място за отдих"

№ 134 "Начало на пешеходен маршрут"

№ 135 "Информационно бюро за туристи"

№ 136 "Трамвайна спирка"

№ 137 "Тролейбусна спирка"

№ 138 "Автобусна спирка"

№ 139. "Километричен знак"

№ 140 "Номер на пътя"


Чл. 31. (1) Указателният пътен знак № 86 може да се постави в началото на пътя и се повтаря при (пред, след, над) всяко кръстовище, като с него се означава правото на предимство пред всички останали пътища, на които задължително се поставя пътен знак № 1 или № 36. Под знака може да се постави допълнителна табелка № 158 за означаване посоката на пътя с предимство.

(2) Указателният пътен знак № 87 се поставя в края на пътя с предимство. Той може да бъде предшествуван от същия знак с допълнителна табелка № 142.

(3) Указателният пътен знак № 88 се поставя пред стеснението на пътя.

(4) Указателният пътен знак № 89 може да се постави заедно със забранителни пътни знаци от № 42 до № 48 върху обща табела със зелен фон. Това не променя характера на действието на тези знаци.

(5) Посока, разстояние или други символи, свързани с означенията върху указателните пътни знаци, могат да бъдат указани с допълнителни табелки № 142, 153, 154 или 155, поставени под тях или изобразени в олната им част.


Чл. 32. Допълнителни и други средства за сигнализиране:

1. Допълнителни табелки от № 141 до № 161

№ 141 "Определя зоната на действие на забранителните знаци или указва продължителността на опасния участък, сигнализиран с предупредителните знаци"

№ 142 "Указва разстоянието от пътния знак до началото на опасния участък, мястото на забраната или задължителното действие, както и до обект"

№ 143 "Указва разстоянието до пътен знак № 36". Поставя се под пътен знак № 1.

№ 144 "Указва мястото за спиране на пътните превозни средства при знак № 36 или при сигнал на светофара или регулировчика, забраняващ движението".

Поставя се над стоп-линията върху платното за движение.

№ 145 "Време на действие на знака"

№ 146 "Препоръчителна скорост"

№ 147 "Начало на зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63"

№ 148 Продължаване зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63, въведена със също такива пътни знаци, които ги предшествуват"

№ 149 "Край на зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63, въведена със също такива знаци, които ги предшествуват". На допълнителните табелки № 143, 147 и 148 може да бъде посочена дължината на зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63.

№ 150 "Начало на зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63 след тях". На нея може да бъде означена дължината на зоната на действието им.

№ 151 "Продължаване зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63, въведена със също такива пътни знаци, които ги предшествуват".

№ 152 "Край на зоната на действие на пътни знаци № 62 и 63, въведена със също такива пътни знаци, които ги предшествуват"

№ 153 "Посочва начина за паркиране на пътни превозни средства"

№ 154 "Вид на пътното превозно средство". Указва вида, а при необходимост и общото тегло на пътното превозно средство, за което се отнася действието на пътния знак, под който е поставен

№ 155 "Посока към обект". На табелката може да се посочи и разстоянието до него.

№ 156 "Посочва лентата за движение, над която се поставя заедно с пътния знак, чието действие се отнася за нея".

№ 157 "Схема на кръстовище от равнозначни пътища". Поставя се под пътен знак № 5.

№ 158 "Схема на кръстовище с означение посоката на пътя с предимство". Поставя се под пътни знаци № 1, 36 и 86.

№ 159 "Указва изменението на посоката (посоките) на платното за движение". Табелата може да бъде поставена и вертикално с върха на стрелките нагоре, отпред на препятствието.

№ 160 "Бализи". Указват приближаването към железопътен прелез. Червените линии са наклонени към платното за движение:

а) поставя се на 240 метра под пътен знак № 8 или № 9 пред ж п прелез

б) поставя се на 160 метра пред ж п прелез

в) поставя се на 80 метра пред ж п прелез.

№ 161 а) "Неохраняем ж п прелез с един коловоз".

б) "Неохраняем ж п прелез с два и повече коловоза". Знак № 161а и знак № 161б се поставят непосредствено пред ж п прелеза.

2. Други средства за сигнализиране от № 162 до 166.

№ 162 "Светеща колонка". Поставя се отпред на островите, които са върху платното за движение. Над колонката може да се постави задължителен пътен знак.

№ 163 "Направляващи (ограничителни) стълбчета". Те са бели с черна лента в горната част. Поставят се от двете страни на платното за движение.

Разположените вдясно имат червен, а разположените вляво - жълт светлоотразяващ правоъгълник в черната лента.

№ 164 "Средства за сигнализиране на временно забранени площи и ленти за движение на пътните превозни средства":

а) конуси;

б) бариери с червени и бели наклонени линии, поставени хоризонтално;

в) светлоотразителни или светещи въжета с червени флагчета;

г) водеща ограничителна табела с червени и бели линии, наклонени към платното за движение, поставена вертикално;

д) преносим пътен знак;

е) мигащи светлини;

№ 165 "Отличителни знаци на лицата, извършващи работа на пътя":

а) оранжев работен костюм;

б) дневно светеща сигнална жилетка;

в) бял ръкавел, колан и каска;

г) стоп - палка.

№ 166 "Отличителен знак за слепи":

а) бял бастун;

б) бяла лента на лявата ръка.

№ 167 (нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) "Отличителен знак "Инвалид". Има правоъгълна форма със син фон и бял символ. Използува се самостоятелно или едновременно с други знаци за създаване облекчение на автомобилите, ползуващи знака "Инавлид".


Чл. 32а. (Нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) Изпълнителните комитети на народните съвети създават условия за облекчаване на инвалидите, когато ползуват автомобили до учреждения, магазини и др. За тази цел те определят маршрути за движение, обособяват места в паркингите и времето за паркиране, като поставят знака "Инвалид".


Чл. 33. (1) Допълнителните табелки са правоъгълни или квадратни с бял фон и черни букви, цифри или символи, с изключение на:

а) № 146 и 153, които са със син фон;

б) № 159, който е с червени и бели стрелки;

в) № 160 и 161, които са с бял фон и червени наклонени линии.

(2) Допълнителни табелки № 147, 148 и 149 се поставят успоредно, а № 150, 151 и 152 - перпендикулярно на платното за движение под пътни знаци № 62 и 63.

(3) Символите или надписите на допълнителни табелки № 142 и 154 могат да се поставят заедно със забранителни или задължителни пътни знаци върху обща табела с бял фон. Това не променя характера на действието на тези пътни знаци.


Чл. 34. (1) Маркировката на платното за движение бива надлъжна, напречна или друга.

(2) Към маркировката се отнасят линиите, знаците, надписите и други обозначения, нанесени на платното за движение.


Чл. 35. Надлъжната маркировка на платното за движение служи за отделяне на лентите за движение с означаване на участъците, където е разрешено или забранено да се преминава от една лента в друга, както и за ограничаване края на платното за движение. Тя може да бъде:

№ 1 "Неперекъсната единична или двойна линия". Тя не може да се пресича или застъпва от пътни превозни средства. Когато единичната линия очертава края на платното за движение, разрешава се пресичането й за спиране вдясно от нея. С жълта непрекъсната линия и съответни надписи "BUS" или "ТАКСИ" може да бъде отделена лента за движение на пътните превозни средства за обществен пътнически транспорт.

№ 2 "Единична прекъсната линия". Разрешено е пресичането й от двете страни.

№ 3 "Единична прекъсната линия, изпълнена с интервал, по-малък от дължината на чертата". Предупреждава, че следва непрекъсната линия.

№ 4 "Две успоредни линии, едната от които е прекъсната, а другата - непрекъсната". Разрешено е пресичането им само от страната на прекъснатата линия.

№ 5 "Двойна прекъсната линия". Разрешено е пресичането само на линията, разположена отдясно по посока на движението. Пресичането на разположената отляво двойна прекъсната линия е забранено. Използува се при промяна на броя на лентите за движение в една посока.


Чл. 36. Напречната маркировка може да бъде:

№ 6 "Стоп - линия" - широка линия, нанесена напречно на лентата за движение. Водачът е длъжен да спре пред нея при наличие на пътен знак № 36 и при забраняващ движението сигнал на светофара или регулировчик. Пред стоп-линията може да бъде нанесен символът "STOP".

№ 7 "Линия за даване на предимство". Единична прекъсната широка линияя или редица от триъгълници с върхове срещу движението. Поставя се при знак № 1 и посочва мястото, където водъчът е длъжен да спре, когато дава предимство. Пред линията може да бъде нанесен триъгълник, върхът на който е насочен срещу движението.

№ 8 "Пешеходна пътека тип "Зебра". Означава се с широки непрекъснати линии успоредно на оста на пътя. Пешеходците имат предимство и пред пътните превозни средства, с изключение на трамваите.

№ 9 "Пешеходна пътека". Очертава се с две успоредни прекъснати линии, перпендикулярни или коси към оста на пътя. Пешеходците нямат предимство, освен пред завиващите, нерелсови превозни средства.

№ 10 "Велосипедна пътека".

Очертава се с две успоредни линии, състоящи се от квадрати или ромбове, успоредни на движението.


Чл. 37. Други видове маркировка:

№ 11 "Площ, забранена за движение и спиране на пътни превозни средства". Очертава се по контура с непрекъсната линия и се защрихова с наклонени линии.

№ 12 "Начин за подреждане на пътни превозни средства при паркиране"

№ 13 "Участък, забранен за паркиране". Очертава се с непрекъсната зигзагообразна жълта линия в края на платното за движение или с прекъсната жълта линия на бордюра или в края на платното за движение от външната страна на крайната линия.

№ 14 "Участък, забранен за спиране". Очертава се с непрекъсната жълта линия на бордюра или в края на платното за движение от външната страна на крайната линия.

№ 15 "Непрекъсната линия за очертаване границите на площадките за паркиране". Може да бъде пресичана от ползуващите площадката.

№ 16 "Стрелки за насочване в лентата, която трябва да се заеме от пътните превозни средства за продължаване на движението им в желаната посока".

№ 17 "Стрелки за престрояване и за указване задължителната посока на движение на пътните превозни средства преди кръстовището".

В частта на лентите, очертани с прекъснати линии, стрелките указват лентата, която трябва да се заеме за продължаване на движението в желаната посока.

В частта на лентите, очертани с непрекъснати линии, стрелките определят задължителната посока на движение.

№ 18 "Стрелки за предварително избиране на лентата за движение пред две намиращи се едно след друго кръстовища, където е необходимо предварително престрояване до първото кръстовище".

№ 19 "Прекъснати направляващи линии за очертаване посоката на движение при завиване в кръстовище".

№ 20 "Черни и жълти линии, наклонени по посока на движението". Обозначават препятствие или елементи на съоръжение, разположени непосредствено до платното за движение.

№ 21 "Цифри, букви или други обозначения за допълнителна информация на водача, написани на платното за движение".


Чл. 38. Строителни площадки, препятствия по платното за движение, както и аварийно възникнали препятствия, когато заемат част от пътното платно, се сигнализират, както следва:

1. от свечеряване до зазоряване - с жълта светлинна сигнализация, бариери, водещи ограничителни табели, сигнални конуси, пътни знаци и други;

2. от зазоряване до свечеряване - с бариери, водещи ограничителни табели, сигнални конуси, пътни знаци и други.


Чл. 39. Строителни площадки и препятствия по пътя, заемащи цялото платно за движение, се осигуряват с отбивен или обиколен път, годен да поеме и осигури безопасно движение на пътните превозни средства.


Глава трета.
МАНЕВРИ ПРИ ДВИЖЕНИЕТО И СИГНАЛИ, ПОДАВАНИ ОТ ВОДАЧИТЕ

Чл. 40. (1) Маневра е всяко изменение на положението на пътно превозно средство спрямо пътя и останалите участници в движението, като потегляне, включване в движението или излизане от него, престрояване, завиване, изпреварване, заобикаляне, разминаване, спиране, движение на заден ход и други подобни.

(2) Маневрата се извършва плавно, за най-кратко време и на късо разстояние.


Чл. 41. (1) Водачът, който има намерение да предприеме маневра, е длъжен:

1. да се убеди, че няма забрани за маневрата;

2. да не пречи или да не застрашава останалите участници в движението;

3. да подаде своевременен, ясен и достатъчен за възприемане сигнал за намерението си, който прекратява непосредствено след приключване на маневрата.

(2) Сигналът за маневра не предоставя на водача предимство за преминаване и не го освобождава от задължението да вземе всички еобходими мерки за безопасност.


Чл. 42. (1) Сигналът за изменяне посоката на движение при маневра се подава със светлинни пътепоказатели за съответната посока, а за превозните средства, които нямат светлинни пътепоказатели - с ръка.

(2) Ако сигналите се подават с ръка, водачът е длъжен:

1. преди тръгване, престрояване, изпреварване или завиване наляво да изпъне встрани лявата си ръка;

2. преди тръгване, престрояване или завиване надясно да изпъне встрани дясната си ръка;

3. преди спиране да вдигне ръка вертикално нагоре.

(3) Сигналът, подаван с ръка, може да бъде прекратен непсредствено преди започване на маневрата.


Чл. 43. (1) Звуковият сигнал в населените места е забранен, освен в случаите за предотвратяване на пътно транпортно произшествие.

(2) Като допълнителен сигнал може да служи превключването на светлините (къси - дълги), а извън населените места - и звуков сигнал.


Раздел I.
Престрояване, завиване надясно, наляво и в обратна посока

Чл. 44. (1) Престрояването е преминаване на пътно превозно средство от една лента в друга с цел да се продължи движението направо, да се завие, да се спре или да се излезе от платното за движение.

(2) Престрояването се допуска на разстояние, не по-малко от 30 метра преди кръстовище.


Чл. 45. При престрояване водачът е длъжен да даде предимство на пътните превозни средства, движещи се попътно в права посока. Ако престрояването се извършва едновременно в съседни редове, предимство има водачът, който се намира вдясно.


Чл. 46. (1) На кръстовище се завива наляво по най-краткия път, но така, че при навлизане в напречния път извън кръстовището пътното превозно средство да не се окаже на лентите за насрещно движение.

(2) При завиване надясно пътните превозни средства трябва да се движат възможно най-вдясно на платното за движение.


Чл. 47. (1) Завиването в обратна посока се извършва от крайната лява част на платното за движение в една посока. Насрещно движещите се пътни превозни средства имат предимство.

(2) При недостатъчна ширина на платното за движение завиването може да започне и от лентата, която се намира вдясно. В този случай предимство имат движещите се и в двете посоки пътни превозни средства.

(3) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение на заден ход.


Чл. 48. Завиване в обратна посока се забранява в следните случаи:

1. на разстояние, по-малко от 20 метра преди и след кръстовище;

2. на обозначени пешеходни пътеки извън кръстовище и на разстояние, по-малко от 20 метра преди тях;

3. в тунели, на мостове, надлези, подлези и на разстояние, по-малко от 150 метра от тях;

4. на ж п прелези и на разстояние, по-малко от 160 метра от неохраняемите ж п прелези;

5. извън населените места на участъци с видимост в двете посоки на пътя по-малко от 150 метра.


Раздел II.
Изпреварване

Чл. 49. (1) Изпреварването е минаване покрай и излизане пред друго превозно средство, което се движи в същата посока. Изпреварването е свързано с излизане от заеманиея ред и с връщане в него.

(2) Изпреварване се допуска само след като водачът се убеди, че през целия период на изпреварването няма да застраши насреща движещото се или изпреварваното превозно средство.


Чл. 50. Пътните превозни средства се изпреварват от лявата им страна по посока на движението.


Чл. 51. Преди да включи пътепоказател, водачът, който ще изпреварва, е длъжен да се убеди, че:

1. не го изпреварва друго превозно средство;

2. движещото се отпред пътно превозно средство не е подало сигнал за изменение на посоката вляво.


Чл. 52. Който е предприел изпреварване, е длъжен:

1. да се убеди, че има видимост и свободен път на достатъчно разстояние за изпреварване;

2. да осигури достатъчно странично разстояние между неговото и изпреварваното пътно превозно средство;

3. да премине вдясно, без да принуждава изпреварвания да намалява скоростта или да изменя посоката на движението.


Чл. 53. Изпреварваният е длъжен да не увеличава скоростта или по какъвто и да е друг начин да възпрепятствува изпреварването.


Чл. 54. Освен в случаите на изрична забрана изпреварване не се допуска:

1. когато при ограничена видимост се навлиза в лента, в която е разрешено и насрещно движение;

2. при намалена видимост;

3. на регулирани с регулировчик кръстовища с една лента за движение в една посока и на нерегулирани кръстовища;

4. на съответно обозначена колона от три или повече моторни превозни средства на въоръжените сили, когато изпреварването налага навлизане в колоната;

5. на неохраняеми ж п прелези;

6. пред и в стеснени пътни участъци;

7. ако относителната скорост на двете превозни средства не позволява изпреварване за кратко време;

8. на колона, която се движи по път с една лента за движение в една посока, когато няма възможност да заеме място в колоната, без да принуди изпреварваните да намалят скоростта или да изменят посоката;

9. пред и на пешеходна пътека тип "Зебра" или означена с пътен знак № 10, когато по нея се движат пешеходци;

10. пред и на велосипедна пътека, означена с пътен знак № 11, когато по нея се движат велосипедисти;

11. след пътен знак "Участък от пътя в ремонт".


Раздел III.
Заобикаляне

Чл. 55. (1) Заобикаляне е минаване покрай препятствие, повреди по пътя, пешеходци или неподвижен участък в движението.

(2) Заобикалянето се извършва от лявата странаа по посока на движението, а при невъзможност или наличие на знак № 79 - и от дясната.

(3) Който заобикаля, е длъжен да даде предимство на пътните превозни средства, движещи се на лентата, по която ще извърши заобикалянето.


Раздел IV.
Разминаване

Чл. 56. (1) Разминаването е минаване покрай друг участник в движението, който се движи в противоположна посока.

(2) При разминаване водачите са длъжни да осигурят достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства.


Чл. 57. (1) На пътни участъци с опасен наклон, на който не може да стане безопасно разминаване и ако редът на преминаване не е уреден с пътни знаци, предимство имат пътните превозни средства, които се изкачват.

(2) Ако разминаването е невъзможно без извършване движение на заден ход, тази маневра се извършва от:

1. водача, който е бил длъжен да даде път;

2. водача на единичното пътно превозно средство, ако насрещните са повече, независимо от предимството.


Раздел V.
Спиране, престой и паркиране

Чл. 58. (1) Спирането е привеждане на пътно превозно средство в покой. Превозното средство е в престой, когато е спряно за качване и слизане на пътници и за извършване на товарно-разтоварна работа в присъствието на водача. То е паркирано, когато е спряно за неограничено време.


Чл. 59. (1) При спиране на пътното превозно средство скоростта се намалява плавно.

(2) При спиране за престой или паркиране пътното превозно средство се доближава на не повече от 30 см от тротоара или се спира върху банкета, а при липса на банкет - най-вдясно на платното за движение.

(3) Спирането за даване на предимство се извършва в заеманата лента, на местата, указани със знак, маркировка, пред кръстовище, препятствие, пешеходна пътека тип "Зебра", стеснение, при даден сигнал за преминаване на колона от деца и в други подобни случаи.

(4) Рязкото спиране се забранява, освен ако това е необходимо за предотвратяване на пътно транспортно произшествие.


Чл. 60. (1) В населените места спирането за престой и паркирането по двулентовите пътища с двупосочно движение се разрешават откъм страната на четните номера на сградите, а за извършване на товаро-разтоварна дейност - и от другата страна, ако това не спира движението на пътните превозни средства.

(2) По еднопосочните пътища престоят и паркирането се извършват от дясната страна по посока на движението, а за извършване на товароразтоварна дейност се разрешава и от лявата страна, ако това не спира движението на пътните превозни средства.


Чл. 61. (1) Паркирането върху платното за движение в населено място се разрешава само в един ред или по начин, указан на самото място.

(2) Паркирането върху тротоарите се разрешава само ако са означени за тази цел.


Чл. 62. (1) Паркирането по пътищата извън населените места се разрешава само на означените за тази цел места.

(2) Повредено моторно превозно средство, с изключение на мотоциклетите и мотопедите, при невъзможност да бъде изведено извън платното за движение се сигнализира със светлоотразяващ триъгълник на разстояние най-малко 50 метра или с друго светлинно устройство, сигнализиращо внимание, поставено непосредствено до или на автомобила.


Чл. 63. Спирането е забранено:

1. на ж п прелези, трамвайни линии, мостове, надлези, подлези, в тунели и стеснени участъци по пътя;

2. на разстояние, по-малко от 30 метра, пред табелата на спирката за обществен превоз на пътници и на 10 метра след нея, както и на места, определени за таксиметрови автомобили;

3. на кръстовища и на по-малко от 5 метра от тях, с изключение на случаите, когато пътен знак, сигнал или маркировка дават други указания;

4. на пешеходни пътеки и на по-малко от 5 метра пред тях;

5. на местата, където превозното средство би закривало от ползуващия пътя пътен знак или сигнал;

6. на места с ограничена видимост;

7. в зоната на действие на знак № 59 и 60.


Чл. 64. Спирането е забранено на места, където спрялото превозно средство ще създаде затруднение за движението на другите пътни превозни средства или на пешеходците.


Чл. 65. Паркирането е забранено пред входовете на гаражи, паркове, училища, театри, кина, заводи, предприятия и други места, където се налага влизане или излизане на пътни превозни средства.


Чл. 66. При напускане на моторното превозно средство водачът е длъжен да спре двигателя, да включи предавателния механизъм на първа предавка или заден ход, да изтегли лоста на ръчната спирачка и да заключи превозното средство, а при наклон - и да завърти кормилния кръг докрай към бордюра или ската.


Чл. 67. Държавните, кооперативните и обществените моторни превозни средства домуват задължително на местата, посочени в регистрационния талон, а когато са в командировка - на местата, където са командировани.


Раздел VI.
Движение на заден ход

Чл. 68.(1) Преди потегляне на заден ход водачът е длъжен да се убеди, че тази маневра няма да създаде затруднение за движението и ще бъде безопасна.

(2) При движение на заден ход водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и по време на движението непрекъснато да го наблюдава. Ако не е в състояние лично да извършва това, осигурява лице, което да му сигнализира за опасности.


Раздел VII.
Спирки на обществения пътнически транспорт и преминаване покрай тях

Чл. 69. (1) Водачите на превозни средстваа за обществен превоз на пътници спират на определените спирки, като предната част на превозното средство е на 1 метър преди табелата, която указва спирката, и то така, че пътниците да могат да се качват или слизат удобно.

(2) Спирането на всички спирки е зъдлжително.


Чл. 70. (1) При приближаване на спиращ, спрял или потеглящ от спирките трамвай, когато слизането или качването на пътниците е от страната на платното за движение, по което се извършва движението на нерелсовите пътни превозни средства, водачът е длъжен да спре зад трамвая в лентата си за движение и да осигури безопасно слизане или качване на пътниците.

(2) Когато на спирката ими изграден или очертан остров за безопасност, водачът на нерелсовото моторно превозно средство преминава с намалена скорост, без да спира, ако не пречи на пътниците, които слизат или се качват.


Чл. 71. (1) При преминаване покрай спиращ, спрял или потеглящ на(от) спирка автобус или тролейбус водачът на нерелсовото превозно средство е длъжен да намали скоростта или да спре.

(2) Ако автобусът е означен със знак "Внимание деца", водачът е длъжен да спре, за да пропусне децата.


Чл. 72. На спирки в населени места водачите на превозни средства трябва да улесняват тролейбусите и автобусите за обществен превоз, които се включват в движението в същата посока. Това не освобождава водачите на тролейбусите и автобусите от задължението да вземат мерки за безопасност.


Глава четвърта.
ПРЕМИНАВАНЕ ПРЕЗ КРЪСТОВИЩЕ

Раздел I.
Регулирано кръстовище

Чл. 73. (1) Регулирано кръстовище е това, на което редът за преминаване се определя от сигнали на регулировчик или светофар или от пътни знаци.

(2) Пътното превозно средство, което се движи в разрешената посока или по път с предимство, преминава кръстовището преди превозните средства, които се движат по напречния път, независимо от посоката на вижението му.


Чл. 74. Ако сигналите на регулировчика или на светофара или пътният знак разрешават движение едновременно на трамвай и нерелсови превозни средства, трамваят има предимство независимо от посоката на движението му.


Чл. 75. (1) При завиване наляво или в обратна посока на кръстовище, регулирано със светофар без допълнителна секция или с пътни знаци, водачът на нерелсовото превозно средство е длъжен да даде предимство на насрещните превозни средства, които се движат направо или завиват надясно.

(2) Водачът на трамвай, когато завива наляво, е длъжен да даде предимство на насрещния трамвай, който се движи направо или завива надясно.


Чл. 76. Водач, който е навлязъл в кръстовището при разрешен сигнал на светофара, е длъжен да излезе от него независимо от сигнала на светофара при излизане от кръстовището.


Чл. 77. Забранено е навлизането в кръстовище дори и при разрешаващ сигнал на светофара, ако в кръстовището или непосредствено след него се е образувало задръстване, което ще принуди водача да спре на кръстовището.


Чл. 78. Който се е преустроил в лента, очертана с непрекъснати линии, е длъжен да продължи движението си в посоката, за която тя е предназначена.


Чл. 79. Когато пътят с предимство на кръстовище променя посоката си наляво или надясно (допълнителна табелка № 158), водачите, които излизат от него и навлизат в пътя без предимство, помежду си се ръководят от правилата за преминаване на нерегулирано кръстовище. От същото правило трябва да се ръководят помежду си и водачите, които се движат по второстепенния път.


Чл. 80. (1) На кръстовище на път с три или повече платна нерелсовите пътни превозни средства, които се движат в средното двупосочно платно, имат предимство пред движещите се по еднопосочните платна.

(2) Правилото на предходната алинея важи и за нерегулирани кръстовища.


Раздел II.
Нерегулирани кръстовища

Чл. 81. Нерегулирано е кръстовището, което е образувано от пресичането на равнозначни пътища, както и кръстовището само със светофар, който е изключен, повреден или е с включена жълта мигаща светлина.


Чл. 82. (1) На нерегулирано кръстовище предимство има пътното превозно средство, което се намира или приближава кръстовището от дясната страна на другите превозни средства, независимо от посоката на движението им.

(2) Правилото от предходната алинея важи и за кръстовище с кръгово движение, означено със знак № 78, както и за Т-образно кръстовище.

(3) Трамваите имат предимство пред останалите участници в движението, независимо от местоположението (дясно или ляво) или от посоката на движението им. Водачите на трамваи се ръководят помежду си от правилото за предимството на десния.


Чл. 83. (1) При насрещно движение пътните превозни средства, които се движат направо или завиват надясно, имат предимство пред нерелсовите превозни средства, които завиват наляво.

(2) От правилото на предходната алинея са длъжни да се ръководят помежду си и водачите на трамваи.


Чл. 84. Пътно превозно средство, което се движи по път с настилка, има предимство пред превозно средство, което се движи по път без настилка(земен път).


Глава пета.
РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА НЕРЕЛСОВИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА НА ПЛАТНОТО ЗА ДВИЖЕНИЕ

Чл. 85. Броят на лентите за движение на пътните превозни средства се определя от надлъжната маркировка или пътен знак № 99 или 100, а когато няма такава маркировка или знаци - от водачите, съобразно с ширината на платното за движение и на автомобилите, както и от необходимото странично разстояние между тях.


Чл. 86. На двупосочно платно за движение с по една лента за всяка посока водачът на пътно превозно средство е длъжен да се движи възможно най-вдясно на платното за движение. Забранява се навлизането в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване, заобикаляне, завиване наляво или в обратна посока.


Чл. 87. На двупосочно трилентово платно за движение със средна лента за изпреварване в двете посоки се забранява навлизането в крайната лява лента, както и навлизането в средната лента, освен при изпреварване, заобикаляне или престрояване, ако престрояването е разрешено чрез маркировка и пътни знаци.


Чл. 88. На двупосочно платно с повече от една лента за движение в едната посока се забранява навлизането в лентите за насрещно движение.


Чл. 89. На платно за движение с повече ленти в една посока извън зоните за престрояване се използува за движение най-дясната свободна лента.


Чл. 90. На път с повече платна за движение се забранява преминаването от едно платно в друго за смяна на посоката на движението, като се пресича разделителната (затревената) ивица, освен ако тя е прекъсната и сигнализирана.


Чл. 91. На двупосочен път с три и повече ленти за движение, означени с маркировка и светлинни сигнали от светофари над тях по чл. 15, посоката на движение по някои съседни вътрешни ленти може да бъде сменявана. Тези ленти се означават от всяка страна с две прекъснати бели линии върху настилката, пресичането на които от пътно превозно средство се разрешава само когато те са вдясно от него.


Чл. 92. (1) Водач, който поради ниска скорост причинява създаване на колона от пътни превозни средства, е длъжен да ги пропусне при първа възможност за спиране, която предлага пътят.

(2) Когато всички ленти за движение в една посока са заети с колони от пътни превозни средства (колонно движение), забраняват се напускането на заеманата лента освен при престрояване, както и движението със скорост, която задържа частта от колоната зад него.

(3) Лента, която съответствува на по-нататъшната посока на движение, се избира възможно най-рано.


Чл. 93. На платно за движение с три и повече ленти в една посока, означени с надлъжна маркировка и пътен знак № 99, се допуска многоредово движение. Движението на пътно превозно средство с по-голяма скорост от движещото се в съседната лява лента не се счита за изпреварване.


Чл. 94. (1) На платното за движение с три и повче ленти в една посока на водачите на товарни автомобили и самоходни машини, които не могат да развиват или на които не е разрешена допустимата за пътя максимална скорост, се забранява навлизането в крайната лява лента, освен при престрояване.

(2) Самоходни машини и други пътни превозни средства, които не могат да развиват или на които не е разрешена скорост, по-висока от 40 км/час, задължително се движат в крайната дясна лента, освен при престрояване или заобикаляне.


Чл. 95. Движението на нерелсово пътно превозно средство по трамвайно платно, ако няма други забрани, се разрешава само при изпреварване или заобикаляне в посоката на движение на трамвая, и то без да му пречи.


Глава шеста.
ДВИЖЕНИЕ ПО АВТОМАГИСТРАЛА

Чл. 96. (1) Навлизането в автомагистрала и излизането от нея стават само на определени, съответно означени места (пътни възли).

(2) При навлизане от възел в автомагистрала се дава предимство на тези, които се движат по нея, като вливането от лентата за ускоряване в техния покок става, без да ги затруднява.


Чл. 97. При движение по автомагистрала се използува най-дясната свободна лента, ако не са въведени други специални условия чрез съответни пътни знаци, маркировка и сигнали. Излизането от автомагистрала при възел става след своевременно престрояване в крайната дясна лента. В лентата за забавяне се навлиза също своевременно.


Чл. 98. При извършване на ремонти и при наличност на други пречки за движението се разрешава в отделни участъци преустановяване на движението по една или повече от лентите на едно платно или отклоняването му в насрещно движение със съответна сигнализация.


Чл. 99. По автомагистрала се забранява:

1. движение на пешеходци, мотопедисти, велосипедисти, животни, както и на всякакъв вид моторни превозни средства, които конструктивно не могат да развиват по равен и хоризонтален път скорост най-малко 50 км/час, с изключение на моторните превозни средства на контролните органи и на обслужващите автомагистралата превозни средства и машини. Ако на движещото се по автомагистралата моторно превозно средство или на превозвания от него товар се появи повреда, която не позволява то да се движи със скорост, по- голяма от 50 км/час, водачът е длъжен да напусне автомагистралата на най-близкото разрешено място;

2. спиране извън определените за целта места, с изключение на моторните превозни средства на контролните органи и обслужващите автомагистралата превозни средства и машини, съответно означени и сигнализирани. При наложително спиране върху платното за движение или лентата за принудително спиране моторното превозно средство се извежда от тях. Ако извеждането за известно време е невъзможно, на 100 метра зад него се поставя предупредителен светлоотразителен триъгълник или друго светлинно сигнализиращо устройство, а при изправна електроинсталация се включват и габаритните светлини;

3. завиване в обратна посока, навлизане или пресичане на разделителната ивица, включително и в зоните, където тя е прекъсната;

4. движение на заден ход;

5. движение на товарни автомобили и автобуси по-наляво от крайната дясна лента, освен при изпреварване или заобикаляне на единични моторни превозни средства;

6. превоз на извънгабаритни товари;

7. управление на моторно превозно средство с учебна цел.


Глава седма.
ДВИЖЕНИЕ ПРИ ОСОБЕНИ И СПЕЦИАЛНИ УСЛОВИЯ

Раздел I.
Движение и спиране през нощта и при намалена видимост

Чл. 100. При движение, спиране и престой през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства да бъдат с включени съответно дълги или къси светлини, габаритни светлини и светлината за осветление на задния регистрационен номер, а при намаляване на скоростта и спиране - стоп-светлини.


Чл. 101. (1) Нощно време разминаването на моторните превозни средства се извършва на къси светлини. Те се включват на разстояние, не по-малко от 150 м, или от момента, в който насрещния водач подаде сигнал чрез превключване на светлините.

(2) Късите светлини се включват задължително и когато моторното превозно средство се движи зад друго на по-малко от 50 метра.

(3) При заслепяване водачът е длъжен да намали скоростта или да спре.


Чл. 102. (1) На осветен участък от пътя задължително се включват къси светлини.

(2) Фаровете за мъгла се използуват само при мъгла, дъжд или снеговалеж, едновременно с включени габаритни светлини. Ако моторното превозно средство няма форове за мъгла, движението се извършва на къси светлини.

(3) Късите светлини се включват задължително при движение в тунел.


Чл. 103. При намалена видимост под 50 м е забранено:

1. движение на заден ход;

2. завиване в обратна посока;

3. движение на извънгабаритни самоходни машини и превоз на извънгабаритни товари;

4. управление на моторно превозно средство с учебна цел.


Раздел II.
Преминаване на железопътен прелез

Чл. 104. При приближаване на ж. п. прелез водачът е длъжен да се убеди, че не предстои преминаване на влак, и да се ръководи от пътните знаци, светлинната и звуковата сигнализация, положението на бариерите или указанията на прелезопазача.


Чл. 105. (1) Спирането на пътни превозни средства пред ж. п. прелез е задължително:

1. при липса на бариери или сигнализация;

2. при спуснати или започнали да се спускат или вдигат бариери;

3. при мигаща червена светлина на светофара или включена звукова сигнализация, независимо от положението на бариерите;

4. при вдигнати бариери и липса на сигнал на светофара, ако към прелеза приближава релсово превозно средство.

(2) Спирането пред ж. п. прелез се извършва на не по-малко от 2 метра от бариерата или от светофара, а при липса на бариера или светофар - на не по-малко от 10 метра до първата релса.

(3) Преди да потегли, водачът е длъжен отново да се убеди, че към прелеза не се приближава релсово превозно средство.


Чл. 106. (1) При принудително спиране на превозно средство върху релсите или в опасна близост до тях водачът е задължен да вземе незабавни мерки за изместване на превозното средство. Ако това е невъзможно, той трябва да направи всичко необходимо за своевременно предупреждение на машинистите от двете посоки за създадената опасност.

(2) Предупреждението за спиране на релсово превозно средство денем се извършва с кръгово движение на ръката, в която може да се държи ярко забелязващ се предмет, а нощем - със запалена факла или фенер.


Чл. 107. Забранява се на водача:

1. да пресича железния път на места извън прелеза;

2. да вдига самоволно бариерата или да я заобиколя;

3. да превключва скоростния механизъм на превозното средство през време на преминаване на ж. п. прелез, или да го преминава с изключена предавка;

4. да преминава през ж. п. прелез, ако от другата му страна няма достатъчно място за движение или престой поради задръстване.


Раздел III.
Теглене на моторни превозни средства

Чл. 108. Тегленето на технически неизправно моторно превозно средство по пътищата се разрешава при спазване на следните изисквания:

1. прикачването да е здраво и сигурно;

2. тегленото моторно превозно средство да се управлява от правоспособен водач;

3. твърдата връзка (теглич) да е с дължина от 3 до 4 метра, а гъвкавата (въже, верига) - от 4 до 6 метра. При гъвкава връзка поне на две места се поставят ярко червени флагчета;

4. теглещото моторно превозно средство денем да бъде с включени къси светлини.


Чл. 109. (1) При използуване на гъвкава връзка тегленото моторно превозно средство трябва да има изправна кормилна уредба, спирачна система, стоп-сигнали и звуков сигнал, а при твърда връзка - спирачната система може да бъде и неизправна.

(2) Ако управлението или предният мост на тегленото моторно превозно средство е неизправно, трябва да се използува "колесар" или специално моторно превозно средство, при което тегленото моторно превозно средство се движи на задните или предните си колела.

(3) При теглене през нощта или при намалена видимост задното габаритно осветление на тегленото моторно превозно средство трябва да бъде включено, а при гъвкава връзка - и предните габаритни светлини.


Чл. 110 Водачите на теглещото и тегленото моторно превозно средство са задължени предварително да се уточнят за начина на разбиране по време на движение.


Чл. 111. Не се допуска теглене по пътищата:

1. на мотоциклет без кош, мотопед или велосипед;

2. на повече от един автомобил;

3. на автомобил от друг автомобил с ремарке и обратно;

4. с гъвкава връзка при спускане по хлъзгав път.


Чл. 112. При теглене не се позволява превоз на хора в тегленото моторно превозно средство.


Раздел IV.
Движение в района на бензиностанция

Чл. 113. В района на бензиностанция моторните превозни средства се движат задължително в една посока.


Чл. 114. При навлизане в района на бензиностанция водачите са длъжни:

1. да подреждат моторните превозни средства от двете страни на бензиновите колонки най-малко на един метър едно зад друго по реда на пристигането;

2. да изгасят двигателя и да изключат запалителната система и нафтовото отопление преди зареждане с гориво;

3. да не се отдалечават от моторното превозно средство.


Чл. 115. В района на бензиностанцията се забранява:

1. пушенето (независимо вън или вътре в моторното превозно средство);

2. регулировъчно-ремонтни операции или форсиране на двигателя;

3. паркиране на моторни превозни средства.


Чл. 116. Мотоциклетите и мотопедите се придвижват на ръка към бензиновите колонки с изгасен двигател най-малко от 15 метра. След зареждането се отдалечават по същия начин и на същото разстояние.


Глава осма.
СКОРОСТ И ДИСТАНЦИЯ

Чл. 117. (1) Разрешават се следните максимални скорости в км/час: ______________________________________________________________________ Вид моторно превозно средство В населено Извън насе- По авто-

място лено място магистрала ______________________________________________________________________ За леки автомобили, за товарни автомобили до 1 тон полезен товар и за автобуси до 12 места 60 80 120 За автобуси и товарни автомобили без ремарке 60 70 100 За автобуси, които превозват деца, автомобили с ремаркета, автомобили, управлявани от инвалиди или от водачи със стаж до 2 години, и мотоциклети 50 70 100 За товарни автомобили, които превозват хора 50 60 забранено За трамвай и тролейбуси 50 50 За мотопеди 50 60 забранено За трактори, влекачи и други самоходни машини и при теглене на моторни превозни средства 30 40 " За автомобили, които превозват общоопасни товари 30 50 "

(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) В населени и извън населени места на пътни участъци при наличие на условия за безопасност могат да се разрешават и по-високи скорости, които се сигнализират с пътен знак.


Чл. 118. (1) На пътни участъци може да се определя задължителна минимална скорост, обозначена с пътен знак № 84.

(2) Максималната скоростт не може да се ограничава под 40 км/час, с изключение на места, на които се извършват ремонт, проучвателни и други подобни дейности, налагащи движение с по-ниска скорост, както и при движение на войскови колони.


Чл. 119. При движение нощно време по неосветен път съответната допустима максимална скорост на автомобили, мотоциклети и мотопеди се намалява.


Чл. 120. При превключване от дълги на къси светлини скоростта се намалява.


Чл. 121. По път с локви, кал или с дребни камъни движението се извършва със скорост, при която пешеходците по тротоара или върху банкета да не бъдат изцапани.


Чл. 122. Покрай място, където са събрани много хора, при преминаване през пешеходна пътека, както и покрай животни, движението се извършва бавно.


Чл. 123. Скоростта се намалява, а при необходимост пътното превозно средство се спира, когато на пътя или близо до него се намират деца.


Чл. 124. Водачът в зависимост от скоростта на движението, от състоянието на пътната повърхност и от спирачните възможности на моторното превозно средство е длъжен да се движи на такава дистанция, при която да може да избегне удряне в движещо се отпред превозно средство при намаляване на скоростта му или при внезапно спиране.


Чл. 125. Водачите на бавноходни пътни превозни средства и на пътни превозни средства с разрешено общо тегло над 3,5 тона или с дължина, по-голяма от 7 метра, при движение едно зад друго са длъжни да спазват дистанция, която да позволява на тези, които се движат зад тях, да ги изпреварват и да заемат място между тях.


Глава девета.
МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА СЪС СПЕЦИАЛЕН РЕЖИМ НА ДВИЖЕНИЕ

Чл. 126. (1) Когато автомобилите на противопожарната охрана, на бързата медицинска помощ, на Държавния съвет, на Министерския съвет, на Министерството на вътрешните работи и на Военната автомобилна инспекция към Министерството на народната отбрана сигнализират своето приближаване чрез специални звукови или светлинни сигнали, подавани от сирена или лампа с проблясваща светлина, движещите се по същото платно са длъжни да преминат вдясно и да спрат. Движението им се разрешава след преминаване на сигнализиращото моторно превозно средство или на колоната.

(2) След подаване на сигнализацията водачът на моторното превозно средство със специален режим на движение може и да не се съобразява с предписанията на пътните знаци, със светлинните сигнали и с правилата за движение при условие, че няма да създаде опасност за другите участници в движението.

(3) С тези права се ползуват и водачите на превозни средства, които се съпровождат от патрулни автомобили или мотоциклети на Министерството на вътрешните работи.

(4) Когато движението се регулира от регулировчик, водачът на моторното превозно средство със специален режим на движение се ръководи от неговите сигнали.


Чл. 127. Специалната сигнализация на моторното превозно средство със специален режим на движение се използува само ако това се налага от спешността на възложената задача.


Глава десета.
ПРАВИЛА ЗА ДВИЖЕНИЕ НА ПЕШЕХОДЦИ

Чл. 128. Пешеходците се движат в дясната част на тротоара по посока на движението си и не могат да пренасят обемисти предмети, които затрудняват движението по тротоарите, както и предмети, с които могат да замърсят другите пешеходци.


Чл. 129. (1) Пешеходците пресичат платното за движение перпендикулярно, след като се убедят, че няма да пречат на пътните превозни средства, и за възможното най-кратко време.

(2) Пресичането на платното за движение става по продълженията на тротоарите, когато има тротоари.

(3) Когато на платното за движение има очертани пешеходни пътеки, те се използуват задължително.

(4) На пешеходна пътека тип "Зебра" пешеходците имат предимство пред останалите участници в движението, с изключение на релсовите превозни средства.


Чл. 130. На пешеходците е забранено:

1. да преминават платното за движение на места, където видимостта е ограничена;

2. да навлизат в платното за движение непосредствено пред или зад спряло, спиращо или потеглящо пътно превозно средство;

3. да навлизат внезапно в платното за движение.


Чл. 131. При подаване на специален сигнал от моторните превозни средства със специален режим на движение пешеходците са длъжни бързо да освободят платното за движение. Преминаването се разрешава след отминаване на сигнализиращото превозно средство или на колоната.


Чл. 132. (1) Пешеходците чакат превозните средства за обществено ползуване на определените места на тротоара.

(2) Изчакването на трамвая може да стане и на острова за безопасност.


Чл. 133. (1) Качването и слизането в превозните средства за обществено ползуване се разрешават през всички врати, като при качване от предната врата се дава предимство на инвалиди, болни и възрастни хора, бременни жени, майки с деца до 10 години, както и на контролните органи.

(2) Качването и слизането в товарни автомобили стават само от страната на тротоара или от задната страна на автомобила, а за леките автомобили - от страната на тротоара (банкета).

(3) Забраняват се качването и слизането в пътните превозни средства във време на движение или когато те не са спряли на спирката.


Чл. 134. (1) Лицата, чийто характер на работа изисква пребиваване на платното за движение, траябва да имат добре видими отличителни знаци.

(2) Слепите, които се движат самостоятелно по пътищата, могат да носят бял бастун и бяла лента на лявата ръка.


Чл. 135. (1) Организирани колони от хора се движат в дясната страна на платното за движение не повече от четири в редица, като не създават пречки за движението на пътните превозни средства. Първият и последният от левия ред на колоната носят: денем - червени флагчета, а нощем или при условията на намалена видимост - запален фенер отпред с бяла, а отзад с жълта светлина. Ако дължината на колоната е над 20 метра, вървящите от лявата страна на всеки 10 метра носят допълнително запалени фенери с бяла светлина.

(2) Колона от деца и учащи се в основните училища се движи само по тротоарите, и то не повече от по двама в редица. Лицето, което води колоната, при пресичане на платното за движение, в случай на необходимост, може да спре движението на превозните средства.

(3) Колона от деца и учащи се от основните училища се води задължително най-малко от две лица и пресича платното за движение само на определените места.

(4) При намалена видимост водачите на колона от деца или учащи се от основните училища, които пресичат платното за движение, са длъжни да спрат движението на пътните превозни средства до преминаването на колоната.

(5) При намалена видимост движение на колони по платното за движение, с изключение на колони от войници, е забранено.

(6) Колоната се съпровожда от един или повече водачи, които се движат отдясно, за да имат възможност да я наблюдават и контролират.


Глава единадесета.
ПРЕВОЗВАНЕ НА ХОРА И ТОВАРИ

Чл. 136. Превозването на хора и товари се извършва с пътни превозни средства, предназначени за тази цел, ако не се превишава тяхната товароносимост или пътниковместимост.


Раздел I.
Превозване на хора

Чл. 137. (1) Преди тръгване водачът на моторното превозно средство е длъжен да се убеди, че са осигурени всички условия за безопасно превозване на пътниците.

(2) Водачите на автобуси, тролейбуси и трамваи тръгват само при затворени врати и ги отварят след спиране на определените спирки.


Чл. 138. (1) На пътниците се забранява:

1. да заемат място близо до водача, като ограничават видимостта му;

2. да стоят на стъпалото или на други опасни места;

3. да отварят вратите във време на движение или да възпрепятсвуват тяхното затваряне;

4. да се навеждат навън през прозорците;

5. да пътуват със замърсено облекло и вещи, които могат да замърсят пътниците.

(2) Пътниците са длъжни да спазват указанията на контролните органи и на персонала, който обсужва моторното превозно средство.

(3) Контролните органи и обслужващият персонал на моторното превозно средство са длъжни да изискват от пътниците да спазват правилата, посочени в ал. 1.


Чл. 139. (1) Превозването на хора в каросерията на товарен автомобил се разрешава на водач, който има свидетелство за управление на моторно превозно средство от категория "Д", а за водачи от въоръжените сили - и от категория "С", при спазване на следните изисквания:

1. каросерията да е снабдена със здраво закрепени седалки, а последната седалка - със стабилна облегалка. Седалките да са поставени на не по-малко от 15 см по-ниско от горния край на страничните капаци. Разстоянието между седалките да бъде не по-малко от 60 см;

2. да има лесноснемащ се пожарогасител извън кабината;

3. капаците на каросерията да са осигурени против самоотваряне.

(2) Преди тръгване водачът е длъжен да инструктира пътниците за реда на качване и слизане и да ги предупреди, че е забранено да стоят прави в каросерията.


Чл. 140. (1) Максималният брой на превозваните лица в каросерията на товарния автомобил се определя в зависимост от полезния товар, както следва:

1. до 500 кг - 6 лица

2. над 500 кг и до 1500 кг - 10 лица

3. над 1500 кг и до 2500 кг - 20 лица

4. над 2500 кг и до 4000 кг - 25 лица

5. над 4000 кг и до 7000 кг - 30 лица

6. над 7000 кг - 35 лица

(2) Броят на превозваните лица не може да надвишава броя на местата за сядане.


Чл. 141. Превозването на детска група в товарен автомобил се разрешава само при бедствия. Групата трябва да бъде придружавана най-малко от двама възрастни.


Чл. 142. (1) Разрешава се превозването в товарен автомобил на товарачи, съпроводители на товари и лица, които оформят приемането и предаването на превозваните пратки, като им се осигури подходящо място за сядане под нивото на страничните капаци до кабината.

(2) Допустимият брой на товарачите може да бъде за до един тон полезен товар един човек и за всеки следващ тон - по един, но не повече от 8 лица.


Чл. 143. Пътници могат да се превозват с товарни автомобили само в бордови каросерии.


Чл. 144. На ремарке, теглено от колесен трактор, е разрешено да се превозват до 4 лица за извършване на товаро-разтоварна дейност при условията на чл. 142 и със скорост до 20 км/час.


Чл. 145. Забранено е превозването на хора:

1. в моторно превозно средство, което превозва неукрепен, леснозапалителен, взривоопасен, радиоактивен или силноотровен товар и амбалаж от тях, както и в необезопасено моторно превозно средство след превозване на вредни вещества за здравето;

2. в повече от определения при регистрацията брой на местата;

3. в туристически ремаркета, товарни ремаркета, полуремаркета, самоходни шасита, трактори и други селскостопански машини, самосвали и товарни кошове на мотоциклети.


Чл. 146. (1) В лекия автомобил, освен определения брой места, се допуска превозването на задната седалка на още две деца до 7-годишна възраст или на едно дете до 14-годишна възраст.

(2) В коша на мотоциклет се допускаа допълнително превозване на едно дете до 7-годишна възраст.


Чл. 147. Забранява се превозването на деца до 10-годишна възраст на предната седалка на лек автомобил и на задната седалка на мотоциклет или мотопед.


Чл. 148.(1) Превозването на деца до 7-годишна възраст от домовете им и обратно с леки таксиметрови автомобили може да се извършва при следните условия:

1. в лекия автомобил може да се превозват на предната седалка най-много до две деца, които може да бъдат вързани с колан, а на задната - колкото е броят за местата за възрастни плюс две;

2. автомобилът да бъде с изправни заключалки на вратите, които преди тръгване водачът да заключва;

3. автомобилът да се движи с намалена скорост, не по-висока от 60 км/час.

(2) При движение на автомобила водачът е длъжен да следи за поведението на децата и при нужда да спира своевременно.


Чл. 149. При превозване на група деца се поставя задължително отпред и отзад на автобуса или на таксиметровия автомобил знакът "Внимание деца!".


Раздел II.
Превозване на товари

Чл. 150. Товарът се разполага и закрепва на превозните средства така, че да не представлява опасност за пешеходците и другите участници в движението, да не пада и да не се влачи, да не ограничава видимостта на водача, да не нарушава устойчивостта на пътното превозно средство, да не нарушава управлението му, да не закрива светлинните и сигналните устройства, номерата, отличителните знаци, огледалата за виждане назад и сигналите, подавани с ръка.


Чл. 151. (1) Товари, които при движението на автомобила издават шум, се обезшумяват чрез поставяне на подходяща опаковка или по друг начин.

(2) В населените места от 22 часа до 6 часа се забраняват товарно-разтоварните работи, които предизвикват шум.


Чл. 152. Товари, които могат да бъдат ответи или разпилени, както и блестящи предмети, се превозват покрити.


Чл. 153. Товари, които чрез разпръскване, изтичане или чрез издаване на миризми могат да засегнат по какъвто и да е начин хора, да замърсяват или да станат причина за заледяване на пътя, се превозват в затворени, непропускащи каросерии или в съответни съдове или опаковка.


Чл. 154. Ако товарът е паднал изцяло или частично на пътя, водачът взема необходимите мерки за обезопасяване на движението и за почистване на платното за движение.


Чл. 155. (1) Товарът трябва да бъде означен с табела"Извънгабаритен товар", ако:

1. излиза отпред или отзад извън пътното превозно средство с повече от 1 метър;

2. излиза отстрани на най-издадената част на пътното превозно средство с повече от 20 см.

(2) С табела "Извънгабаритен товар" се обозначава и всяко пътно превозно средство (с рамарке или без ремарке), което с товар или без товар има по-голяма дължина от 22 м, ширина от 2,50 м и височина от 4 м.

(3) Когато пътно превозно средство (с ремарке или без ремарке) заедно с товара има ширина от 2,50 до 3,50 м, височина от 4 до 4,50 м и общо тегло до 30 тона, движението му се извършва с разрешение на ръководителя на организацията, която превозва товара.

(4) Когато пътното превозно средство или товарът има размери, по-големи от дължина 22 м, ширина 3,50 м, височина 4,50 м и общо тегло над 30 тона, движението му се извършва с разрешение от Главното управление на пътищата при Министерството на транспорта и от инистерството на вътрешните работи. В този случай пред пътното превозно средство трябва да се движи съпроводителен автомобил на превозвача или товародателя, който отпред или отгоре носи знак № 35 и табела с надпис "Извънгабаритен товар", а от лявата страна - развят червен флаг.

(5) Разрешението по предходната алинея не се изисква за моторните превозни средства на Министерството на народната отбрана.


Чл. 156. Взривните, радиоактивните, силнодействуващите отрови, лесно възпламеняващите се вещества и другите опасни товари и необезвреден амбалаж от тях се превозват по ред, определен в съответния нормативен акт. Препис от нормативния акт и изискващите се за превоза документи придружават товара.


Чл. 157. (1) Товарно-разтоварните работи не трябва да застрашават безопасността на движението, както и да замърсяват пътя или околната среда.

(2) Когато моторното превозно средство спре на пътя, за да бъде натоварено или разтоварено, тази дейност трябва да започне незабавно.

(3) Товарно-разтоварната дейност на места, където е забранено движението на товарни автомобили, се извършва след разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи. По същия начин се разрешава и товарно-разтоварната дейност, когато се налага качването на превозните средства на тротоарите.


Глава дванадесета.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
Изисквания към моторните превозни средства

Чл. 158. Разрешава се движението на моторно превозно средство по пътищата, ако то отговаря в техническо отношение на изискванията на завода-производител за експлоатацията му, на този правилник и на наредбата по чл. 8, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.


Чл. 159. (1) Забранява се движение на моторно превозно средство, ако има някои от следните неизправности или повреди:

1. По спирачната система:

а) работната (основната) спирачка не осигурява равномерно спиране на всички колела;

б) при еднократно натискане на педала или ръкохватката на работната спирачка, без товар и при скорост 30 км/час на сух хоризонтален път с твърдо покритие и коефициент на сцепление не по-малък от 0,6, не се осигурява следната ефективност на спиране: __________________________________________________________________

Спирачен път, не Максимално

Вид моторно превозно средство по-голям от (м) закъснение, не

по-малко от

(м/сек 2) __________________________________________________________________ Леки автомобили и всички модифи- кации, построени на тяхна база 7,2 5,8 __________________________________________________________________ Товарни автомобили с максимално тегло до 8 т., а също модифика- ции, построени на тяхна база; автовлакове; автобуси с дължина до 7,5 м 9,5 5,0 __________________________________________________________________ Товарни автомобили с максимално тегло над 8 т, а също модификации, построени на тяхна база; авто- влакове; автобуси с дължина над 7,5 м 11,0 4,2 ___________________________________________________________________

Мотоциклети без кош 7,5 5,5 ___________________________________________________________________

Мотоциклети с кош 8,2 5,0 ___________________________________________________________________

Спирачният път се измерва от момента на натискане на спирачния педал до пълно спиране на моторното превозно средство.

в) нарушена е херметичността на пневматичния привод на спирачната система, която предизвиква понижаване налягането на въздуха при неработещ двигател повече от 1 кг/кв. см в час или изтичане на течност от хидравличния привод на сприрачната система;

г) неизправен е манометърът за пневматичната спирачна сиситема;

д) компресорът не осигурява предписаното налягане на въздуха в пневматичната спирачна система;

е) незиправна е спирачната система на ремаркето или полуремаркето;

ж) има протрита връзка (привод) или корозирал тръбопровод на спирачната система;

з) лостът на ръчната спирачка не се задържа от фиксиращото устройство;

и) ръчната спирачка не задържа моторното превозно средство с товар на път с наклон 16% (за автовлакове - 8%);

к) няма предпазно въже или верига на едноосните или двуосните нетуристически ремаркета, които нямат устройство за автоматично спиране в случай на прекъсване на теглителната връзка между него и моторното превозно средство;

л) свободният ход на педала не е в рамките на установените норми.

2. По кормилното устройство:

а) хлабината на кормилното устройство, измерена в градуси на кормилното колело, превишава нормата, предписана от завода-производител. Ако тази норма не е предписана, хлабината на кормилното колело не трябва да превишава 25 градуса;

б) усилията при въртене на кормилното колело превишават нормите на техническите изисквания;

в) има незакрепени, незашплентовани или повредени детайли на кормилното устройство;

г) неизправен е пневмо- или хидроусилвателят на кормилното устройство.

3. По колелата и гумите:

а) дълбочината на шарките на гумите на автомобила, мотоциклета, автобуса или тролейбуса е по-малка от 1 мм, мерена по средната линия на протектора;

б) гумата има разкъсване на платове;

в) гумата не съответствува по размер, налягане, допустимо натоварване и скорост на марката и модела на моторното превозно средство;

г) джантата е повредена или деформирана, липсва или е повреден закрепващият елемент на главината на колелото;

д) има вулканизирани или регенерирани предни гуми;

е) не са балансирани колелата на лекия автомобил.

4. По двигателя, трансмисията и окачването:

а) съдържанието на въглероден окис (СО) в изгорелите газове при бензиновите двигатели или степента на димност при дизеловите превишават установените норми;

б) изтича гориво;

в) нивото на шума превишава установените норми;

г) има трудно включващи се или самоизключващи се предавки;

д) повреден е карданният вал;

е) повреден е ресор или амортисьор.

5. По външните осветителни прибори:

а) изменени са броят и разположението на фаровете, с изключение на фаровете за мъгла;

б) фаровете не са регулирани;

в) не светят дългите, късите и габаритните светлини или задните стоп-светлини;

г) не мигат пътепоказателите;

д) не свети отличителният триъгълен знак на автовлака;

е) липсват предвидените светлоотразители;

ж) недостатъчно е осветена задната табела с регистрационния номер;

з) повредени или замърсени са осветителните повърхности.

6. По рамата, кабината, каросерията и допълнителното оборудване:

а) неправилно е поставено огледалото за гледане назад;

б) не работят стъклочистачките;

в) не работи стъклоумивателното устройство;

г) неизправен или непломбиран е километропоказателят (не се отнася за личните моторни превозни средства);

д) неизправен е скоростомерът;

е) неизправно е устройството за звуков сигнал;

ж) има неизправни брави или фиксатори за ключалките на вратите на каросерията или кабината, а на товарните автомобили - неизправни ключалки на капаците;

з) неизправно е теглително-прикачното устройство на автомобила или ремаркето или опорно-прикачното устройство на влекача или полуремаркето;

и) повредени са престилките на задните калници на товарните автомобили, автобусите, тролейбусите и ремаркетата;

к) неизправен е механизмът за автоматично отваряне и затваряне вратите на автобусите, автобусните ремаркета, тролейбусите и трамваите с автоматично затварящи се врати;

л) има повреди или деформации на рамата, кабината или каросерията;

м) повредени, замърсени или нечетливи са табелите с регистрационни номера;

н) неизправен е пожарогасителят;

о) не е комплектувана аптечката;

п) неизправен е светлоотразителният триъгълник.

(2) При възникване на технически неизправности по време на движение, посочени в предходната алинея, точка 1, букви "б", "г", "д", "е"; точка 2, буква "в"; точка 3, буква "г", точка 4, букви "б" и "д"; точка 5, буква "в"- през нощта и в други условия на намалена видимост; точка 6, буква "б" - по време на дъжд или снеговалеж и точка 6, буква "з", водачите са длъжни да спират моторните превозни средства до отстраняване на незправността.

(3) При останалите неизправности по ал. 1 водачът, ако не е в състояние да ги отстрани на място, може да придвижи моторното превозно средство до най-близкия гараж или сервиз, като вземе необходимите презпазни мерки.


Чл. 160. Предните седалки на леките автомобили, регистрирани в Народна република България, трябва да бъдат комплектувани с обезопасителни бедрено-раменни колани за водача и пътника, ако автомобилите конструктивно са приспособени за това.


Чл. 161. Моторното превозно средство не трябва да има пердета на стъклата на предните врати и задното стъкло. На стъклата на задните врати се допуска поставяне на пердета при наличие на огледала от двете страни на автомобила.


Чл. 162. Моторното превозно средство не трябва да има отвътре или отвън каквито и да било украшения, които да намаляват видимостта и да отвличат вниманието, а така също и други предмети с ръбове или изпъкнали части, които могат да представляват опасност за водача, пътниците или другите участници в движението.


Раздел II.
Изисквания към велосипедите и пътните превозни средства с животинска тяга

Чл. 163. Велосипедът трябва да има две изправни спирачки, които да действуват поотделно на колелата, изправен звънец, фар отпред с бяла или жълта светлина, а отзад - червен светлоотразител.


Чл. 164. Пътните превозни средства с животинска тяга трябва да имат отпред два жълти светлоотразители, отзад - два червени светлоотразители, а нощем - отзад вляво запален фенер. Светлоотразителите да са разположени симетрично спрямо надлъжната вертикална равнина на превозното средство.


Раздел III.
Знаци, които се поставят на моторните превозни средства

Чл. 165. (1) На моторните превозни средства се поставят следните знаци и табели:

1. знак "у" - на учебен автомобил;

2. знак "Внимание" - на автомобил, управляван от водач със стаж до 2 години, с изключение на автомобилите на войсковите поделения;

3. знак "Внимание деца" - на автомобил за обществен или ведомствен превоз, който превозва деца;

4. знак "BG" - Народна република България - на моторно превозно средство, което напуска страната;

5. знак "Годишен технически преглед" - на моторно превозно средство, на което е извършен първоначален или годишен технически преглед, с изключение на моторните превозни средства на войсковите поделения;

6. знак "Спрян от движение" - на моторно превозно средство, за което контролните органи са установили, че е технически неизправно и представлява опасност за движението;

7. равностранен триъгълен знак - на товарен автомобил и автобус, който тегли ремарке (колесар);

8. табела "Извънгабаритен товар" - на моторно превозно средство, което превозва товар над определените габарити;

9. триъгълен предупредителен знак при принудителен престой - на моторно превозно средство, което престоява принудително на платното за движение;

10. знак "Такси" - на таксиметрови автомобили;

11. (нова - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) знак "Инвалид" - на леките автомобили, когато превозват лица с документ за инвалидност, издаден от Министерството на народното здраве.

(2) На моторните превозни средства могат да се поставят и следните знаци, емблеми и табели

1. знак "Лекар" на автомобил, собственост на лекар;

2. знак "Участник в конкурс за безопасно движение" - на автомобил, чийто водач участвува в конкурс за безопасно движение;

3. знак "Образцов водач" - на автомобил, чийто водач е отличен за образцов;

4. емблема на Съюза на българските автомобилисти - на автомобил, чийто водач е член на Съюза на българските автомобилисти;

5. табелка с номер на маршрут - на трамваите, тролейбусите и автобусите за обществен превоз. На тях се надписват началните и крайните спирки;

6. табела "Военна колона" - на колона от три или повече моторни превозни средства на въоръжените сили, поставена в началото и в края на колоната.

(3) Формата, видът, мястото на поставяне, цветът, осветяването и други изисквания към знаците, емблемите и табелките, посочени в предходните алинеи, се определят от Министерството на вътрешните работи, съгласувано със заинтересуваните ведомства.

(4) На моторните превозни средства могат да се поставят и други емблеми, табелки и надписи с разрешение на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 166. (1) На покрива на моторното превозно средство със специален режим на движение се поставя специална лампа с пробляскваща светлина:

1. на автомобилите на МВР и на Военната автомобилна инспекция към Министерството на народната отбрана - синя;

2. на автомобилите за бърза медицинска помощ - червена.

(2) На покрива на пътно-строителните машини, автомобилите за почистване и поддържане на пътища, за пътна помощ, за репатриране и други подобни, които поради естеството на работата си представляват препятствие за движението, трябва да има жълтооранжева пробляскваща светлина, с която се заостря вниманието.


Глава тринадесета.
ПОДГОТОВКА НА ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 167. (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1991 г.) Подготовката на водачи на моторни превозни средства може да организират и провеждат министерства, ведомства, други организации и граждани в съответствие със Закона за движението по пътищата.


Чл. 168. (1) Управление на моторното превозно средство с учебна цел се разрешава при следните условия:

1. преподавателят да носи със себе си свидетелство за преподавателска правоспособност и списък за забранените пътища за учебно управление;

2. учебното моторно превозно средство да има изправно допълнително устройство за задействуване на спирачната система и съединителя, огледало за преподавателя и знак "У".

(2) С учебните моторни превозни средства се забранява превозването на хора и товари, които не участвуват в учебния процес.


Глава четиринадесета.
ОБЩИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВОДАЧИТЕ НА ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 169. Водачът на моторното превозно средство носи:

1. свидетелство за управление от съответната категория;

2. регистрационен талон;

3. пътен (маршрутен) лист, товаротранспортни документи, с изключение на пътните превозни средства, собственост на граждани;

4. заповед за възлагане управлението на служебно моторно превозно средство на водач, който не заема шофьорска длъжност;

5. заповед за ползуване на служебно моторно превозно средство в празнични и почивни дни;

6. (нова - ДВ, бр. 40 от 1986 г.) пълномощно за предоставяне управлението на лекия автомобил в предвидените в закона случаи.


Чл. 170. При обслужване на моторно превозно средство водачът е длъжен да не нарушава тишината с форсиране на двигателя или по друг начин в населените места и в местата за почивка през времето от 22.00 ч. до 06.00 ч.(в празнични дни до 9.00) и от 12.00 до 16.00 ч.


Чл. 171. Водачът на пътно превозно средство е длъжен:

1. да не оставя отворени, да не отваря или да не допуска отварянето на вратите на моторното превозно средство откъм страната на движението, без да е убеден, че това е безопасно;

2. да уведомява собственика, когато в негово отсъствие е повредил превозното му средство;

3. когато излиза от разкалян земен път на асфалтиран или павиран път, да вземе мерки да не изнася кал по пътя, а ако това стане - незабавно да я почисти;

4. да не се движи с верижно моторно превозно средство по асфалтираните пътища от републиканската пътна мрежа.


Чл. 172. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) (1) Водачите на автомобили, комплектувани с обезопасителни колани, са длъжни да ги ползуват при движение по пътищата и да не превозват пътници на предните седалки без колани.

(2) Могат да не ползуват обезопасителни колани бременни жени и други лица, на които физическото състояние не позволява употребата на колан.

(3) Водачът на мотоциклет или мотопед и лицата, които пътуват с него, са длъжни при движение да поставят на главата си закопчана защитна каска по образец.


Чл. 173. На водача на велосипед се забранява:

1. да се движи успоредно с друг велосипед;

2. да се движи по тротоар или алея за пешеходци, с изключение на детските велосипеди;

3. да управлява, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите;

4. да се обучава в управление по платното за движение на пътните превозни средства;

5. да извършва ляв завой при многоредово движение;

6. да се движи на повече от 1 метър от края на платното за движение;

7. да се движи близо до пътно превозно средство или да се държи за него;

8. да превозва дете до 7-годишна възраст без допълнителна седалка;

9. да превозва товар, който излиза на повече от 0,50 метра от габаритите на велосипеда;

10. да се движи в група за тренировка или преходи без придружител с моторно превозно средство.


Чл. 174. Забранява се на водачите на двуколесни превозни средства да се движат успоредно в една и съща лента за движение.


Чл. 175. Водачите на пътни превозни средства с животинска тяга, на животни или на стада са длъжни:

1. да карат (водят) пътните транспортни превозни средства плътно вдясно на платното за движение в един ред не повече от две непосредствено едно след друго;

2. да не оставят без надзор на пътя или близо до него животни;

3. да не превеждат животни през пътя, ако това застрашава безопасността на движението;

4. да се движат в лявата страна на пътя, когато водят животни пеш;

5. да се движат плътно вдясно при езда на животно и да не водят повече от едно животно от лявата си страна;

6. в населени места да водят кучета с повод.


Глава петнадесета.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА УЧРЕЖДЕНИЯ, СТОПАНСКИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДРУГИТЕ ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА

Чл. 176. (1) Ръководителите на учреждения, стопански и обществени организации съгласуват с органите на Министерството на вътрешните работи:

1. проектите за стандарти и отраслови нормали за произвежданите моторни превозни средства, възли и принадлежности за тях, както и проекти за нормативни актове, които уреждат въпроси, свързани с безопасността на движението;

2. местата за поставяне на будки, павилиони, подвижни търговски обекти и други съоръжения в обхвата на пътя или в непосредствена близост до него;

3. маршрутите, спирките и местата за престой и паркиране на моторните превозни средства от обществения и ведомствения транспорт, както и проектите за свързаните с тях съоръжения;

4. маршрутите, местата и реда за провеждане на организирани шествия, на спортни и други масови мероприятия по пътищата;

5. откриване на жп. прелези;

6. затваряне на пътища;

7. проектите за осветлението в обхвата на пътя.

(2) Забранява се поставянето на плакати и други рекламни и агитационни материали в обхвата на пътя. Извън населените места могат да се поставят такива материали само на площадките за отдих, къмпинги, мотели и ресторанти със съгласието на тези, които стопанисват площадките, и на органите на Министерството на вътрешните работи и по начин да не привличат вниманието на водачите на минаващите пътни превозни средства.


Чл. 177. (1) Ръководителите на съответните учреждения, стопански и обществени организации и другите длъжностни лица са длъжни:

1. да поставят или да отстраняват пътните знаци, маркировката, светофарните уредби, другите технически средства за регулиране на движението или за информация на участниците в него, както и предпазните или направляващите ограждения по проект, утвърден от съответния пътно-експлоатационен орган след съгласуване с органите на Министерството на вътрешните работи;

2. да поставят или да отстраняват пътните принадлежности по точка 1 при въвеждане на временни ограничения и забрани за движението от органите на Министерството на вътрешните работи, както и при промени в съществуващото им разположение, по предписание на пътно-експлоатационните органи или на Министерството на вътрешните работи или съгласувано между тях;

3. да поддържат пътните принадлежности по точка 1 (включително осветлението им) в изправност и да осигуряват тяхната постоянна видимост. Светлинната и звуковата сигнализация, бариерната инсталация и оградите на жп. прелезите се поставят и поддържат от органите, които ги стопанисват;

4. да съгласуват със съответния пътно-експлоатационен орган и с орган на Министерството на вътрешните работи най-малко 15 дни преди започване на строителни или монтажни работи в обхвата на пътя (включително и на жп. прелези) сигнализирането и обезопасяването им, както и начина на ограничаване или отбиване на движението, отбивните или обходните пътища. Дадените им предписания са задължителни за изпълнение;

5. да организират ежегодно изучаването на нормативните актове, свързани с безопасността на движението, и проверяването на квалификацията на подведомствените им водачи;

6. да вземат мерки, които да изключват възможността домашни животни или домашни птици да излизат на пътя;

7. да установят вътрешен ред, който да осигурява спазването на изискванията, свързани с безопасността на движението.

(2) При появяване на опасност за движението, аварийно възникване на препятствие по пътя, заледяване, заснежаване, овлажняване на асфалтовата настилка, пътно-транспортно произшествие и др. строителните организации, пътно-експлоатационните органи и органите на Министерството на вътрешните работи могат да въвеждат временни ограничения и забрани на движението без предварително съгласуване до тяхното отстраняване. Не се съгласува предварително от съответните експлоатационни органи и означаването на местата, където се извършва ремонт и поддържане на пътищата, на подземните комуникации в техния обхват и на жп. прелези, когато чрез него не се създават значителни затруднения за движението. В тези случаи пътно-експлоатационните органи и органите на Министерството на вътрешните работи могат поотделно или съгласувано да предписват промени в разположението на пътните принадлежности.


Глава шестнадесета.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНТРОЛНИТЕ ОРГАНИ ПО ПЪТНОТО ДВИЖЕНИЕ

Чл. 178. (1) Контролният орган по чл. 35 от Закона за движението по пътищата е длъжен:

1. когато спира пътно превозно средство, да подаде своевременно сигнал и да посочи мястото за спиране. Сигналът се подава с вдигане на светлоотразителна стоп-палка по образец. Нощем и в условията на намалена видимост може да се ползува и червен светлинен сигнал, описващ полукръг, перпендикулярно на посоката на движението;

2. да покани проверявания водач, ако това е необходимо, да слезе от пътното превозно средство, за да даде обяснения;

3. когато е отклонил от маршрута пътно превозно средство за изпълнение на неотложни служебни задачи, да издаде документ или да впише в пътния лист изминатото разстояние, времетраенето на ползуването, своето фамилно име и длъжност и наименованието на поделелението или организацията, в която работи;

4. да ползува специален колесар или друго техническо средство при преместване на моторно превозно средство, спряно в нарушение на Закона за движението по пътищата и на този правилник, в отсъствие на неговия водач, а ако това е невъзможно, преместването да се извършва на собствен ход;

5. (отм. - ДВ, бр. 26 от 1982 г.).

(2) Униформените служители от Народната милиция могат да спират пътните превозни средства и чрез подаване на сигнал с ръка. Те се легитимират само при поискване от водача.


Чл. 179. Министерството на вътрешните работи:

1. разследва всички пътно-транспортни произшествия;

2. води на отчет пътно-транспортните произшествия и анализира причините, които са ги породили, и съпътствуващите ги условия;

3. предлага разработването и внедряването на организационно-технически мероприятия за ограничаване и намаляване на пътно-транспортните произшествия;

4. разработва и внедрява организационно-технически мероприятия за повишаване ефективността на контролната дейност по сигурността на движението.


Преходни разпоредби

§ 1. Този правилник се издава въз основа на § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата (бр. 53 от 1973 г.).


§ 2. Правилникът влиза в сили от 1 март 1974 г. и отменя Правилника за движението по улиците и пътищата, обнародван в ДВ, бр. 53 от 1964 г.; изменен и допълнен бр. 38 от 1966 г., бр. 28 от 1967 г., бр. 75 от 1970 г.


§ 3. Леките автомобили по чл. 160, които се продават от търговските организации или се внасят в страната от граждани след 1 юли 1974 г., трябва да бъдат комплектувани с обезопасителни колани.

Останалите леки автомобили по чл. 160 трябва да бъдат комплектувани с такива колани от 1 юли 1975 г.


§ 4. (1) След влизане в сила на този правилник в срок от една година да се подменят или поставят пътни знаци № 11, 34, 36, 41, 62, 63, 103, 104, 117, 118, 141, 142 и 143, както и маркировката съобразно фигури № 15, 16 и 17.

(2) Останалите пътни знаци и маркировката се подменят или привеждат в съответствие с изискванията на този правилник в срок от пет години за пътните знаци, включително надписите с латински букви на пътни знаци № 93, 94, 95, 106, 110, 111, 112, 113 и 115, които се поставят на пътищата, използувани с туристическа цел, и две години за маркировката.

(3) Предупредителните и забранителните пътни знаци за сигнализиране на новоизградени пътища и за подмяна се изработват с бял фон.


§ 5. Този правилник не отменя ограниченията на скоростта за движение на автомобилите, предвидени в Постановление № 64 на Министерския съвет от 21 ноември 1973 г.


§ 6. (Нов - ДВ, бр. 26 от 1982 г.) Измененията на чл. 172 влизат в сила три месеца след обнародването им в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките