ИНСТРУКЦИЯ № 106 ЗА КООРДИНИРАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ОРГАНИТЕ НА САНИТАРНИЯ И НА ВЕТЕРИНАРНО- САНИТАРНИЯ КОНТРОЛ
ИНСТРУКЦИЯ № 106 ЗА КООРДИНИРАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ОРГАНИТЕ НА САНИТАРНИЯ И НА ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИЯ КОНТРОЛ
Обн. ДВ. бр.77 от 4 Октомври 1974г.
Чл. 1. (1) Органите на държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК) провеждат превантивен, постоянен и цялостен контрол и експертиза върху животните, птиците, рибата, пчелите и студенокръвните, върху хранителните продукти и техническите суровини от животински произход в стопанствата, предприятията и обектите за тяхното добиване, преработване, съхраняване, транспорт, реализация, внос и износ, като контролират спазването на ветеринарно-санитарните изисквания, българските държавни стандарти, отрасловите нормали, технологичните процеси, маркират хранителните продукти и технически суровини от животински произход с възприетите знаци на ДВСК и издават необходимите ветеринарни документи за техния произход, годност и качество.
(2) Органите на санитарния контрол провеждат периодичен контрол в обектите за добиване, преработване, съхранение, транспорт и реализация на животинските продукти и суровини върху условията на труда, здравното състояние и личната хигиена на работниците и за спазването на хигиенните норми и изисквания към хранителните продукти, помещенията, съоръженията и инвентара, както и върху мероприятията за рационализиране храненето на хората.
(3) Органите на санитарния и на ветеринарно-санитарния контрол съобразно възложените им задачи и компетентност извършват в обектите по предходните алинеи съвместни обследвания за разкриване причините за хранителните отравяния и други неблагополучия, установяват виновните и тяхната отговорност, вземат конкретни мерки за отстраняване на нередностите и налагат санкции съгласно съществуващите разпоредби.
(4) Предписаните мероприятия от санитарния или ветеринарно-санитарния орган не могат да бъдат отменяни, видоизменяни или да се предписват противоречиви разпореждания, дадени вече от единия контролен орган. Вторият контролен орган може, ако е необходимо, да допълни предписаните мероприятия.
(5) В случаите, когато се налага вземане на спешни мерки, всеки от двата контролни органа може да действува самостоятелно съобразно неговата компетентност, като незабавно информира другия контролен орган, който е длъжен веднага да организира и провежда задачи и мероприятия по своята компетентност.
(6) Преписи от предписанията за санитарни и ветеринарно-санитарни мероприятия, както и от протоколите (актовете) за санитарни и ветеринарно-санитарни нарушения могат да се изпращат и до съответните централни ръководства, на които са подчинени предприятията.
Чл. 2. (1) Ветеринарно-санитарните органи провеждат постоянен контрол върху хранителните продукти и техническите суровини от животински произход, продавани на кооперативните пазари, на които при необходимост организират и поддържат лаборатории за изследване и експертиза на животинските продукти.
(2) В обектите по ал. 1 санитарните органи провеждат контрол за спазване на Санитарните правила за търговия с хранителни продукти (ДВ, бр. 81 от 1972 г.), като обръщат главно внимание на здравното състояние и личната хигиена на продавачите, условията на транспорт, съхраняването, предлагането и състоянието на хранителните продукти, а също и санитарното състояние на отделните обекти. При необходимост вземат проби за изследване от хранителните продукти от животински произход, налагат санкции и предписват мероприятия съгласно съществуващите разпоредби.
Чл. 3. (1) В търговската мрежа и заведенията на общественото хранене санитарните и ветеринарно-санитарните органи действуват самостоятелно или съвместно.
1. Когато при провеждане на контрола се установят съмнителни или негодни за консумация продукти от животински произход, и двата контролни органа могат самостоятелно да налагат възбрана на същите продукти и да вземат и изпращат проби за изследване в най-близката лаборатория на ХEИ или ДВСК.
2. Окончателната преценка за годността на хранителния продукт дава този контролен орган, който е наложил възбрана на продукта и е изпратил пробата - санитарният или ветеринарно-санитарният, а при съвместно изпращане на проби - от двата контролни органа.
(2) Наложената възбрана върху хранителните продукти от животински произход от санитарните органи не може да се отменя от ветеринарно-санитарните и обратно. Ако другият контролен орган има възражения по наложената възбрана, той може да ги изложи пред съответния орган, наложил възбраната на продукта, и пред по-висшестоящия си орган.
(3) Когато единият контролен орган (санитарният или ветеринарно-санитарният) е наложил възбрана на по-големи количества хранителни продукти от животински произход, той, ако сметне за необходимо, може да покани другия контролен орган за съвместно вземане на проби и даване преценка за тяхната годност.
(4) При случаите на разногласие между двата контролни органа относно годността на продукти от животински произход право за окончателна преценка на партидата хранителни продукти от животински произход се предоставя на органа, наложил пръв възбраната, който решава въпроса сам или със съдействието на по-горестоящото си ръководство, което поема цялата отговорност.
(5) Констатациите от извършените проверки и препоръки за подобрение се вписват в съответните санитарни или ветеринарно-санитарни журнали в зависимост от това, кой ги е извършил, като всеки контролен орган следи изпълнението на дадените от него предписания.
Чл. 4. При разработването на санитарни заключения за проекти за строителство, реконструкця и преустройство на животновъдни обекти и обекти на хранителната промишленост за животински продукти целесъобразно е да участвуват и представители на държавния ветеринарно-санитарен контрол. Пускането в експлоатация на предприятия за преработка, съхраняване и реализация на хранителни продукти от животински произход се извършва с участието на санитарни и ветеринарни органи.
Чл. 5. (1) При провеждането на санитарен и на ветеринарно-санитарен контрол, независимо от това, че контролните органи имат право на самостоятелни действия, трябва да действуват съгласувано, да си сътрудничат и взаимно да се уведомяват за констатирани неблагополучия и провеждане на съответни мероприятия.
(2) При провеждане на контрол е необходимо да се привличат за участие и звената kа масовите организации и обществеността.
Чл. 6. Органите на санитарния и на ветеринарно-санитарния контрол периодично съвместно или самостоятелно внасят в изпълнителните комитети на съответните народни съвети предложения за подобряване на санитарните условия на обектите за производство, съхранението, транспорта и реализацията на хранителните продукти от животински произход съобразно изискванията на съществуващите разпоредби.
Чл. 7. За подобряване контрола и експертизата на хранителните продукти от животински произход ветеринарните и санитарните органи трябва да изготвят съвместни планове за работа и комплексни годишни предписания за подобряване санитарно-хигиенното състояние на хранителните обекти и предприятия, също така те организират периодични съвместни съвещания за обсъждане на резултатите и изпълнение на изискванията, залегнали в Закона за ветеринарното дело, Правилника за държавния ветеринарно-санитарен контрол, Закона за народното здраве и Правилника за прилагане на Закона за народното здраве.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази инструкция отменя Наредбата относно координиране работата на санитарните и ветеринарно-санитарните органи (Изв., бр. 95 от 1958 г.) и влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник.
§ 2. Инструкцията се издава в изпълнение на чл. 27 и 35 от Закона за ветеринарното дело (ДВ, бр. 96 от 1967 г.), Правилника за държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВ, бр. 26 от 1971 г.), Закона за народното здраве (ДВ, бр. 88 от 1973 г.) и Правилника за прилагане на Закона за народното здраве (ДВ, бр. 31 от 1974 г.).