ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА ТЕХНИЧЕСКИ НАДЗОР ВЪРХУ МЕДИЦИНСКИ РЕНТГЕНОВИ КАБИНЕТИ И УРЕДБИ
ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА ТЕХНИЧЕСКИ НАДЗОР ВЪРХУ МЕДИЦИНСКИ РЕНТГЕНОВИ КАБИНЕТИ И УРЕДБИ
Обн. ДВ. бр.77 от 7 Октомври 1975г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази инструкция урежда реда за провеждане на държавен технически надзор при проектирането, монтажа, преустройството, узаконяването и експлоатацията на медицински рентгенови кабинети и уредби с максимално върхово напрежение до 300 кV.
Чл. 2. Инструкцията се издава за прилагането на Правилник № 033 за проектиране и устройство на медицински рентгенови кабинети и експлоатация на медицински рентгенови уредби с максимално върхово напрежение до 300 кV (ДВ, бр. 81 от 1971 г.) и Правилник № 034 за лъчезащита при използуване на рентгенови лъчи с енергия до 300 ке V за медицински цели (ДВ, бр. 102 от 1971 г.).
Раздел II.
РЕД ЗА СЪГЛАСУВАНЕ НА ПРОЕКТИТЕ ЗА НОВОИЗГРАЖДАНИ ИЛИ ПРЕУСТРОЯВАНИ РЕНТГЕНОВИ ОТДЕЛЕНИЯ И КАБИНЕТИ
Чл. 3. (1) За новоизграждани или преустроявани рентгенови отделения и кабинети инвеститорът е длъжен да представи за съгласуване в Главната инспекция за държавен технически надзор (ГИДТН) проект в четири екземпляра. Проектът трябва да бъде съгласуван предварително с Хигиенно-епидемиологичното управление (ХЕУ) на Министерството на народното здраве.
(2) Проектът трябва да съдържа: обяснителна записка; архитектурен ситуационен план на сградата (крилото), от който да се вижда разположението на рентгеновото отделение (кабинета); архитектурен план на рентгеновото отделение (кабинета) в две проекции - вертикален и хоризонтален разрез, с нанесени рентгенови уредби и лъчезащитните съоръжения; принципна схема на вентилационната система с (въздуховоди); принципни електрически схеми на електрозахранването, сигнализацията, защитните блокировки, специалното осветление и защитното зануляване.
Чл. 4. Забранява се започването на монтаж на рентгенови уредби в новоизграждани или преустроявани рентгенови отделения и кабинети без предварително съгласуван проект с ГИДТН.
Раздел III.
РЕД ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, УЗАКОНЯВАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА РЕНТГЕНОВИ КАБИНЕТИ И УРЕДБИ
Чл. 5. След окончателно завършване на монтажа на рентгеновите уредби в нови или преустроени отделения и кабинети и след изпробването им инвеститорът (собственикът) трябва да изпрати в съответната инспекция за държавен технически надзор (ИДТН) писмо с искане за назначаване на комисия за техническо освидетелствуване. Искането трябва да бъде придружено от следната документация:
1. съгласуван проект от ГИДТН в четири екземпляра;
2. протокол за изпробване на рентгеновата уредба, съставен и подписан от инвеститора, монтажната организация и организацията за поддържане на рентгеновите уредби в три екземпляра;
3. протокол за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляването на всички съоръжения в рентгеновия кабинет в два екземпляра;
4. лъчезащитен план на контролираната зона (т. 4.8 от Правилник № 034 за лъчезащита при използуване на рентгенови лъчи с енергия до 300 кеV за медицински цели) в четири екземпляра;
5. книга за инструктаж на обслужващия персонал по електробезопасност(т. 1.5 от Правилник № 033 за проектиране и устройство на медицински рентгенови кабинети и експлоатация на медицински рентгенови уредби с максимално върхово напрежение до 300 кеV) в един екземпляр;
6. ревизионна книга в един екземпляр.
Чл. 6. (1) Въз основа на писмено искане, представената документация и резултатите от предварителната проверка съответната ИДТН регистрира рентгеновата уредба. Окръжният народен съвет в десет дневен срок от регистрирането назначава комисия за техническо освидетелствуване на рентгеновата уредба.
(2) Комисията по предходната алинея се състои от: председател на комисията - представител на ИДТН, и членове: представител на инвеститора(собственика), представител на отдел "Радиационна хигиена" при хигиенно-епидемиологичната инспекция (ХЕИ), представител на монтажната организация, представител на организацията за поддържане на рентгенови уредби.
Чл. 7. Комисията за техническо освидетелствуване трябва да извършва първоначалните прегледи на рентгеновите кабинети и уредби в последователност на проверките съгласно приложения списък.
Чл. 8. (1) Въз основа на представената документация, техническите проверки, изпитания и измервания комисията съставя протокол за техническо освидетелствуване в пет екземпляра, в който се вписват констатациите и заключението й дали да се въведе или да се откаже въвеждането на рентгеновата уредба в експлоатация.
(2) При разногласия между членовете на комисията спорът се решава, както следва: по електрозахранването и електробезопасяването - от началника на ИДТН, а по лъчезащитата - от завеждащия отдел "Радиационна хигиена" при ХЕИ за съответния район.
Чл. 9. (1) Рентгеновият кабинет и уредба се въвеждат в редовна експлоатация само след издаване на разрешително за въвеждане в експлоатация.
(2) Разрешителното се издава в четири екземпляра от съответната ИДТН.
Чл. 10. Документите по узаконяването на рентгеновия кабинет и уредба се предават за съхранение:
1. на ИДТН - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласувания проект за рентгеновия кабинет от ГИДТН и лъчезащитния план на контролираната зона;
2. на собственика - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласувания проект за рентгеновия кабинет от ГИДТН, лъчезащитния план на контролираната зона, протокола за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляване на всички съоръжения в рентгеновия кабинет, протокола за изпробване на рентгеновата уредба, книгата за инструктаж на обслужващия персонал по електробезопасност и ревизионната книга;
3. на отдел "Радиационна хигиена" при ХЕИ - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласувания проект на рентгеновия кабинет от ГИДТН и лъчезащитния план на контролираната зона
4. на организацията за поддържане на рентгеновите уредби - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласувания проект за рентгеновия кабинет от ГИДТН, лъчезащитния план на контролираната зона, протокола за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляване на всички съоръжения в рентгеновия кабинет и протокола за изпробване на рентгеновата уредба;
5. на монтажната организация - по един екземпляр от протокола за техническо освидетелствуване и протокола за изпробване на рентгеновата уредба.
Раздел IV.
РЕД ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, УЗАКОНЯВАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОДВИЖНИ РЕНТГЕНОВИ АПАРАТИ
Чл. 11. (1) За подвижен рентгенов апарат, който ще се използува като стационарен, инвеститорът (собственикът) е длъжен да представи за съгласуване в ГИДТН проект в четири екземпляра, съдържащ обяснителна записка и архитектурен план на помещението, в което ще работи. Проектът трябва да бъде съгласуван предварително с ХЕУ.
(2) За подвижен рентгенов апарат, който ще се използува в различни болнични помещения, се представя за съгласуване само обяснителна записка в четири екземпляра, по реда, предвиден в предходната алинея.
Чл. 12. Съгласуваната обяснителна записка и архитектурния план съгласно чл. 11, ал. 1 и 2 се изпращат от инвеститора (собственика) с писмо в съответната ИДТН с искане подвижният рентгенов апарат да бъде въведен в редовна експлоатация. Към писмото се прилагат още и:
1. книга за инструктаж на обслужващия персонал по електробезопасност в един екземпляр;
2. протокол за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляване в два екземпляра;
3. ревизионна книга в един екземпляр.
Чл. 13. (1) Въз основа на писмено искане, представената документация и резултатите от предварителната проверка съответната ИДТН регистрира рентгеновия апарат. Окръжният народен съвет в десетдневен срок от регистрирането назначава комисия за техническо освидетелствуване на рентгеновия апарат.
(2) Комисията по предходната алинея се състои от: председател на комисията - представител на ИДТН, и членове: представител на инвеститора(собственика), представител на отдел "Радиационна хигиена" при ХЕИ, представител на организацията за поддържане на рентгеновите уредби.
Чл. 14. Комисията за техническо освидетелствуване извършва следните проверки:
1. за съответствието на архитектурния план с действителните размери на помещението, в което подвижният рентгенов апарат ще работи като стационарен;
2. на електрообезопасяването на рентгеновия апарат;
3. на работата на апарата;
4. на лъчезащитата.
Чл. 15. (1) Въз основа на извършените проверки комисията съставя протокол за техническо освидетелствуване в четири екземпляра, в който се вписват констатациите и заключението й дали да се въведе или да се откаже въвеждането на рентгеновия апарат в експлоатация.
(2) При разногласия между членовете на комисията спорът се решава, както следва: по електрозахранването и електрообезопасяването - от началника на ИДТН, а по лъчезащитата - от завеждащия отдел "Радиационна хигиена" при ХЕИ за съответния район.
Чл. 16. Подвижният рентгенов апарат се въвежда в редовна експлоатация само след издаването на разрешително за въвеждане в експлоатация в четири екземпляра от съответната ИДТН.
Чл. 17. Документите по узаконяването на подвижния рентгенов апарат се предават за съхранение:
1. на ИДТН - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласуваната обяснителна записка и архитектурния план съгласно чл. 11;
2. на собственика - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласуваната обяснителна записка и архитектурния план съгласно чл. 11, книгата за инструктаж на обслужващия персонал по електробезопасност, ревизионната книга по образец и протокола за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляване;
3. на отдел "Радиационна хигиена" при ХЕИ - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване и съгласуваната обяснителна записка и архитектурния план съгласно чл. 11;
4. на организацията за поддържане на рентгеновите уредби - по един екземпляр от разрешителното за въвеждане в експлоатация, протокола за техническо освидетелствуване, съгласуваната обяснителна записка и архитектурния план съгласно чл. 11 и протокола за измерване на преходното съпротивление на защитното заземяване и зануляване.
Раздел V.
РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПЕРИОДИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ НА РЕНТГЕНОВИТЕ КАБИНЕТИ И УРЕДБИ
Чл. 18. Органите на ИДТН извършват периодични прегледи на рентгеновите кабинети и уредби най-малко веднъж на две години.
Чл. 19. (1) Периодичните прегледи на рентгеновите кабинети и уредби трябва да се извършват в последователност на проверките съгласно приложения списък.
(2) Периодичните прегледи на подвижните рентгенови апарати се извършват в последователност съгласно чл. 14.
Чл. 20. (1) Инспекторът от ИДТН оформя констатациите от извършения преглед и предписанията, ако се налагат, в ревизионен акт, вписан в ревизионната книга.
(2) Ревизионният акт се съставя в два екземпляра. Единият от тях остава в ревизионната книга на собственика, а другият се прилага към досието на съответната рентгенова уредба в ИДТН.
Заключителни разпоредби
§ 1. За неизпълнение или нарушение на разпоредбите на Правилник № 033 за проектиране и устройство на медицински рентгенови кабинети и експлоатация на медицински рентгенови уредби с максимално върхово напрежение до 300 кV (ДВ, бр. 81 от 1971 г.), Правилник № 034 за лъчезащита при използуване на рентгенови лъчи с енергия до 300 кеV за медицински цели(ДВ, бр. 102 от 1971 г.) и тази инструкция, предвидени в чл. 169-171 от Закона за териториално и селищно устройство, съставят актове натоварени от председателя на Държавния комитет за стандартизация длъжностни лица по технически надзор. Наказателните постановления се издават от председателя на Държавния комитет за стандартизация или определени от него длъжностни лица по техническия надзор, като се прилагат разпоредбите на чл. 176 от Закона за териториално и селищно устройство и на Закона за административните нарушения и наказания.
§ 2. Тази инструкция се издава от председателя на Държавния комитет за стандартизация съвместно с министъра на народното здраве, които осигуряват изпълнението й по вътрешен служебен ред.
Приложение към чл. 7 и чл. 19, ал. 1 от инструкцията
Списък на проверките при извършване на първоначалните и периодичните прегледи на рентгеновите кабинети и уредби
№ по | Вид дейност | При пър- | При пе- |
ред | воначален | риодичен | |
преглед | преглед | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1. | Съпоставяне на документацията с кабинета | ||
и уредбата | да | - | |
а) оглед на помещението, в което е инста- | |||
лирана рентгеновата уредба; проверка на | |||
дебелината на стените на кабинета, пода и | |||
тавана и електроизолацията на пода | да | - | |
б) проверка на размерите на помещението в | |||
което е инсталирана уредбата | да | - | |
в) проверка на отстоянието на уредбата от | |||
стените на кабинета | да | - | |
г) проверка дали помещенията около, под и | |||
над рентгеновия кабинет отговарят на | |||
показаните в проекта | да | да | |
2. | Преглед на електрическата инсталация: | ||
а) главна захранваща линия | да | да | |
б) мрежово табло на уредбата | да | да | |
в) захранващи връзки на командната маса, | |||
трансформатора и генератора на рентгенови | |||
лъчи | да | да | |
г) сигнална инсталация | да | да | |
д) контакти за допълнителни консуматори | да | да | |
е) защитни блокировки | да | да | |
3. | Комплексна проверка на рентгеновия | ||
генератор чрез тестова снимка при | |||
зададени параметри | да | да | |
4. | Преглед на механичната част: | ||
а) механични връзки | да | да | |
б) движение на механизмите | да | да | |
в) състояние на двигателя | да | да | |
г) таванско окачване | да | да | |
д) състояние на екрана | да | да | |
е) превключвателни и командни | |||
елементи | да | да | |
5. | Преглед на високоволтовия трансформатор: | ||
а) изолация (проводници и връзки) | да | да | |
б) ниво на маслото | да | да | |
в) техническо обезапасяване | да | да |
6. | Преглед на рентгеновия генератор: | ||
а) центровка на рентгеновата тръба, блендите | |||
и светлинния визьор чрез пробна снимка | да | да | |
б) проверка на филтъра | да | да | |
7. | Проверка на лъчезащитните елементи: | ||
а) многоделна престилка | да | да | |
б) защитен стол и подиум | да | да | |
в) защитен параван | да | да | |
г) странична защита на екрана | да | да | |
д) защитно покритие на оловните | |||
листове | да | да | |
8. | Измерване на експозицията и (или) | ||
мощността на експозицията: | |||
а) на работните места | да | - | |
б) в съседните помещения | да | - | |
9. | Проверка на фотолабораторията: | ||
а) вентилация, отопление, електрическа | |||
инсталация и електрообезопасяване на всички | |||
уреди и апарати | да | да | |
10. | Проверка на заземяванията: | ||
а) заземител и преходно съпротивление | да | да | |
б) заземителни проводници и връзки | да | да | |
11. | Проверка на вентилацията | да | да |
12. | Проверка на обзавеждането на кабинета | да | да |