ИНСТРУКЦИЯ № 56 ЗА ПРЕДВАРИТЕЛЕН САНИТАРЕН КОНТРОЛ НА КОРАБИТЕ
ИНСТРУКЦИЯ № 56 ЗА ПРЕДВАРИТЕЛЕН САНИТАРЕН КОНТРОЛ НА КОРАБИТЕ
Обн. ДВ. бр.56 от 13 Юли 1976г.
Раздел I.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Дейността на предварителния санитарен контрол на корабите обхваща проектирането, строителството, реконструкцията, приемането в експлоатация и при закупуването от чужбина на кораби от всякакви величини и стойности.
Чл. 2. Предварителният санитарен контрол на корабите се осъществява от звеното по корабна хигиена при транспортната хигиенно-епидемиологична инспекция при Министерството на транспорта.
Чл. 3. Звеното по корабна хигиена има право да:
1. дава хигиенно заключение по проектите за строителството и реконструцията на корабите у нас и в чужбина на фазата на техническия проект. За целта към документацията се прилагат и разчети, показващи ефективността на санитарно-техническите съоръжения;
2. спира строителството, реконструкцията и ремонтите на корабите при нарушение на хигиенните норми и изисквания до изпълнение на съответните изисквания;
3. забранява влизането на кораб в експлоатация, ако не са спазени съответните хигиенни норми и изисквания;
4. осъществява контрол в хода на строителството, реконструкцията и ремонта на корабите по изпълнението на изискванията, които са били направени с хигиенното заключение.
Чл. 4. Звеното и лицата, които упражняват предварителен санитарен контрол на корабите, са длъжни да съобразяват дейността си със Закона за народното здраве и правилника за прилагането му (ДВ, бр. 31 от 1974 г.), другите действуващи законови и подзаконови актове, имащи връзка със санитарния контрол, хигиенните норми и изисквания и санитарните правила.
Чл. 5. За осъществяване на своевременен контрол при проектирането, строителството, реконструкцията, ремонта и закупуването на кораби проектантските организации и корабособствениците са задължени всяка година да представят на звеното по корабна хигиена план за проектите, които ще се разработват, и план за закупуването, реконструкцията и ремонта на корабите у нас и в чужбина.
Раздел II.
РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА КОНТРОЛА
Чл. 6. (1) В експертния технико-икономически съвет на ДСО "Воден транспорт" задължително се включва като член представител от звеното по корабна хигиена.
(2) Представителите на звеното по корабна хигиена в експертния технико-икономически съвет дават заключение за съответствието на разглежданите проучвателни работи (предварителни проучвания, технико-икономически доклади и технико-икономически условия) с хигиенните норми и изисквания и със санитарните правила. Това заключение е задължително за инвеститорите.
(3) Когато експертният технико-икономически съвет възложи допълнителни проучвания или реши да приеме проучвателните работи с основни изменения, представителите на звеното по корабна хигиена са задължени да дадат на инвеститора ново заключение, без което проектите не могат да бъдат утвърдени.
Чл. 7. (1) През времетраенето на строителството контролните органи проверяват дали изпълнението на обектите съответствува на съгласуваните документи (ремонтни ведомости), отразени ли са допълнителните изисквания при приемането на първия кораб по типов проект от дадена серия и включени ли са в проектната документация за серийно строителство.
(2) За всеки новостроящ се кораб или кораб в ремонт се води карта за санитарен контрол, в която се нанасят констатациите при проверките.
(3) При нарушаване на хигиенните норми и изисквания се съставя протокол, който задължава ръководителя на строителството (ремонта) да отстрани в указания срок допуснатите неблагополучия.
Чл. 8. (1) При влизането на кораб в експлоатация в Държавната комисия по приемането му задължително участвува със свои представители звеното по корабна хигиена.
(2) Администрацията на корабостроителните и кораборемонтните заводи или купувачът се задължават предварително да известят санитарните органи за датата на приемането на кораба.
Чл. 9. (1) Новопостроен, новозакупен, реконструиран и ремонтиран кораб се приема в експлоатация в ходови условия, при което трябва да се направят инструментални замервания за ефективността на работата на корабните санитарно-технически съоръжения.
(2) Администрацията на завода е длъжна да представи актове или протоколи за ефективността на действието на всички санитарно-технически съоръжения.
(3) Разходите, свързани с контрола, са за сметка на строителя, а при строеж или закупуване на кораби от чужбина са за сметка на купувача.
(4) В гаранционния срок се извършват задължително проверки на всеки кораб от представител на звеното по корабна хигиена за ефективността на действието на всички санитарно-технически съоръжения и при нужда - от допълнителни специалисти в условията на плаване.
Раздел III.
АДМИНИСТРАТИВНИ НАКАЗАНИЯ И РЕД ЗА НАКАЗАНИЕ
Чл. 10. (1) За неизпълнение на инструкцията виновните лица се наказват съгласно чл. 31 ЗАНН и чл. 101 ЗАЗ.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от директора на Транспортната хигиенно-епидемиологична инспекция при Министерството на транспорта.
(3) Наказателни постановления за нарушение се издават от директора на Транспортната хигиенно-епидемиологична инспекция при Министерството на транспорта.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази инструкция се издава на основание чл. 24 и параграф 2 от Закона за народното здраве и влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник.