ПРАВИЛНИК ЗА УЧЕНИЧЕСКИТЕ ГОРСКИ СТОПАНСТВА
ПРАВИЛНИК ЗА УЧЕНИЧЕСКИТЕ ГОРСКИ СТОПАНСТВА
Обн. ДВ. бр.48 от 29 Юни 1978г.
Отменен с § 2, т. 3 на Постановление № 247 на Министерския съвет от 24 декември 1993 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 1 от 4 януари 1994 г.
Раздел I.
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
Чл. 1. Ученическите горски стопанства се образуват с цел да се възпитават у учениците комунистическото отношение към труда, любов и грижливо отношение към горите и родната природа, да се формират у тях трудови навици по опазване, възобновяване и възпроизводство на природните ресурси, да се разширяват знанията и да се задълбочават интересите им към опитно-практическата работа, подготовката към съзнателен избор на професия.
Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ И ДЕЙНОСТ
Чл. 2. Главни направления в работата на ученическите горски стопанства са природозащитната, опитно-практическата, изследователската и възпитателната дейност на основата на производителен и общественополезен труд.
Чл. 3. Ученическите горски стопанства са два вида: пионерски - с възраст на учениците до 14 години, и комсомолски - с възраст на учениците над 14 години, за да извършват дейности съобразно техните интереси и възможности.
Чл. 4. (1) Ученическите горски стопанства са извънучилищна форма на работа в системата на техническото и научното творчество на младежта.
(2) Възпитателната работа в ученическите горски стопанства е продължение на дейността на училището и комсомола в специфичните условия на горските стопанства.
Чл. 5. Членовете на ученическите горски стопанства се разпределят на групи. Всяка група се състои от 15 до 20 ученика. В ученическите горски стопанства се влиза по лична молба на учениците.
Чл. 6. Ученическите горски стопанства работят целогодишно (включително и през лятната ваканция) в извънучебно време.
Чл. 7. По време на работа в стопанствата учениците носят специално облекло със знакови отличия, установено от Министерството на горите и горската промишленост, Министерството на народната просвета, ЦК на ДКМС и ЦК на Профсъюза на работниците от горите.
Чл. 8. Орган на самоуправление на ученическото горско стопанство е общото събрание на неговите членове.
Чл. 9. (1) Общото събрание на членовете на ученическото горско стопанство:
1. избира съвет на ученическото горско стопанство;
2. обсъжда плана за работа и осигурява неговото изпълнение;
3. приема условията за социалистическото съревнование между отделните участъци и на стопанството като цяло;
4. обсъжда въпросите на бита и дисциплината на членовете на стопанството и на опазването на социалистическата собственост;
5. решава въпросите за наградите, поощренията и за наказанията на учениците, за размера на отчисленията от заработените средства в обществения фонд на стопанството и др.
(2) Общото събрание на ученическото горско стопанство се събира два пъти в годината.
(3) Съветът на ученическото горско стопанство се състои от:
1. председател, който отговаря за планирането и отчитането на цялостната дейност;
2. зам.-председател - замества председателя при неговото отсъствие и отговаря по финансовите въпроси;
3. отговорник по съревнованието;
4. отговорник по обществено-политическата, културно-масовата и спортната дейност;
5. отговорник за документацията.
Чл. 10. Съветът на ученическото горско стопанство:
1. организира и ръководи цялата дейност на ученическото горско стопанство за една година;
2. участвува в разработката на комплексния годишен план;
3. организира и отчита социалистическото съревнование, като периодично проверява състоянието на работата и участъците на стопанството;
4. организира цялостната възпитателна работа в стопанството и излиза с предложения за подобряване условията на труда и отдиха;
5. обсъжда работата и поведението на членовете на стопанството и излиза с предложения за подобряване условията на труда и отдиха;
6. отчита своята дейност пред общото събрание на членовете на ученическото горско стопанство, дружинния съвет (ученическия комитет), училищното ръководство, ръководството на горското стопанство и клубния съвет на техническото и научното творчество на младежта.
Чл. 11. (1) Членовете на пионерските горски стопанства извършват:
1. събиране на семена и плодове от горски дървета и храсти, билки (медицински растения) - без унищожаване находищата им;
2. издирване и ограждане на мравуняци, изработване на къщички и хранилки за птиците и дивеча;
3. събиране на храна и подхранване през зимата на полезните животни в района на ученическото горско стопанство;
4. запознаване с характерните растителни и животински представители в района на стопанството, установяване на видовия състав, извършване наблюдения върху растежа и развитието на дърветата, храстите и тревистите растения, прелета, зимния сън, гнезденето, отглеждането на потомство, храненето и др. при птиците и дивеча;
5. изучаване на редки и ценни растителни и животински видове в района на стопанството, защита на поставените под закрила на закона представители на флората и фауната;
6. предлагане да бъдат поставени под закрила на Закона за защита на природата нови видове растения и животни със стопанско и научно значение;
7. полагане грижи за изучаване, опазване, правилно стопанисване на резерватите, природните забележителности, историческите местности и поставяне на табелки за трайното им означаване на терена;
8. откриване, изучаване и маркиране на вековни дървета-столетници;
9. полагане грижи за застрашени от унищожаване щъркелови, орлови и други гнезда, мравуняци, хралупи, скални образувания, водопади, земни пирамиди, пещери, партизански землянки, скривалища и др.
(2) Членовете на комсомолските горски стопанства извършват освен дейностите, посочени в предходната алинея, и:
1. залесяване и отглеждане на нови гори, посев и отглеждане на семенища и фиданки в горските разсадници, залесяване на ерозирани и голи пустеещи площи на територията на ученическото горско стопанство или в съседство с нея;
2. проучване нападенията от вредители в горите и своевременно съобщаване на ръководството на горското стопанство, водене на механична и биологична борба против някои вредители на гората.
Чл. 12. Ръководството и контролът на ученическите горски стопанства се осъществяват от ЦК на ДКМС, Министерството на горите и горската промишленост и Общонародния комитет за защита на природата при Националния съвет на Отечествения фронт, а в окръзите - от ОК на ДКМС и дирекциите "Народна просвета" към окръжните народни съвети (ОНС) със съдействието на горскостопанския комбинат и окръжния комитет за защита на природата.
Чл. 13. (1) Ученическите горски стопанства се изграждат по решение на ръководството на училището и горското стопанство със съдействието на окръжната станция на младите агробиолози и се утвърждават от дирекциите "Народна просвета" към ОНС след съгласуване с окръжния комитет за защита на природата и горския комбинат.
(2) Ученическите горски стопанства се утвърждават от ръководството на училището и на горското стопанство.
Чл. 14. Директорът на училището и директорът на горското стопанство носят лична отговорност за добрата организация на трудовия процес и възпитателната работа в ученическите горски стопанства.
Чл. 15. Директорът на училището определя необходимия брой учители за работа в горското стопанство.
Чл. 16. Учителят-ръководител създава необходимата организация за практическа и възпитателна дейност, за осъществяване в единство на идейно-политическото, трудовото и нравственото възпитаване на любов към професията на горския работник, за укрепване на здравето и подобряване на трудоспособността на членовете на горското стопанство.
Чл. 17. Директорът на горското стопанство определя квалифициран специалист - инженер-лесовъд, за отговорник и необходимия помощен персонал за работата в ученическото горско стопанство.
Чл. 18. Инженер-лесовъдът отговаря за планирането и отчитането на производствената дейност, разпределението на обектите, организацията на труда и контрола, за спазването на производствената дисциплина и режима на труд и отдих.
Чл. 19. Горският надзирател ръководи текущата работа в участъка, разпределя работата между учениците, следи за нейното качествено изпълнение, води дневен отчет на извършената дейност.
Чл. 20. (1) Ръководството на държавното горско стопанство:
1. създава условия за комплексно изпълнение на работата в ученическите горски стопанства в съответствие с плана на стопанството;
2. отделя за ученическите горски стопанства земи от горския фонд с площ до 500 дка, които могат да бъдат разделени на участъци по принципа, приет в държавното горско стопанство;
3. обзавежда летен лагер;
4. осигурява безплатен превоз на учениците от мястото на живеене до мястото на работа и обратно, когато разстоянието надвишава 3 км и при влошаване на времето, след като учениците са излезли на работа независимо от разстоянието;
5. осигурява топла храна за членовете на стопанството за сметка на заработените от тях средства, а също и от допълнителни средства в установените норми за хигиена и спортни мероприятия;
6. издава на членовете на ученическите горски стопанства удостоверения, снабдява ги със съответните знаци и униформи, съответствуващи на задълженията им в тях.
(2) За разходите по предходната алинея се изготвя стопанска сметка, съгласувана между горското стопанство и ръководството на училището, която подлежи на утвърждаване от Министерството на горите и горската промишленост.
Раздел III.
ОХРАНА НА ТРУДА И ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл. 21. Членовете на ученическите горски стопанства се допускат на работа след запознаване и проверка на знанията им по техника на безопасността на труда.
Чл. 22. Членовете на ученическите горски стопанства работят само през деня. На учениците не се разрешава да работят с отровни химически вещества.
Чл. 23. Учителите и специалистите, привлечени да ръководят ученическите горски стопанства, осигуряват системен контрол за съблюдаване на трудовото законодателство, правилата и нормите по техниката на безопасност, санитарно-хигиенни изисквания, противопожарна охрана и др.
Чл. 24. През лятната ваканция времетраенето на работата не трябва да е повече от 2 - 3 седмици, а продължителността на работния ден да не бъде повече от 5 часа. През учебната година заниманията следва да бъдат най-малко 4 часа седмично в зависимост от естеството на работата.
Чл. 25. (1) Членовете на комсомолските горски стопанства, навършили 15-годишна възраст, които извършват работата по реда на чл. 20, за което получават трудово възнаграждение, подлежат на задължително осигуряване при трудова злополука съгласно разпоредбите на чл. 2, буква "б" от правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда.
(2) Осигурителните вноски за членовете на комсомолските горски стопанства са в размер 2% върху изплатените възнаграждения съобразно заработката и са за сметка на горското стопанство.
Чл. 26. Членовете на пионерските горски стопанства са осигурени въз основа на чл. 24, буква "г" от Закона за пенсиите.
Раздел IV.
ОТЧЕТ И ЗАПЛАЩАНЕ
Чл. 27. (1) Заплащането на труда в ученическите горски стопанства се извършва в съответствие с установения начин на заплащане в държавните горски стопанства, като нормите се намаляват с 40% за учениците на възраст до 16 години, а за останалите ученици - в размерите съгласно Постановление № 70 на Министерския съвет от 1976 г. за по-нататъшно усъвършенствуване организацията и ръководството на младежкото бригадирско движение (ДВ, бр. 70 от 1976 г.).
(2) Средствата, заработени от учениците, след спадане стойността на храната, се разпределят между членовете. Част от средствата с решение на общото събрание могат да се отчислят в обществения фонд за културни мероприятия, походи, екскурзии и др. Разходите за храна на учениците не трябва да надхвърлят утвърдените средства във финансовата сметка.
Чл. 28. За високи резултати в дейността на ученическите горски стопанства по решение на бюрото на ОК на ДКМС и дирекция "Народна просвета" към ОНС, съгласувано с окръжния комитет за защита на природата, се присъжда званието "Пионерско горско стопанство" или "Комсомолско горско стопанство". За допуснати слабости в работата званието може да се отнеме.
Чл. 29. Заплащането на труда на ръководителите - учители и специалисти, се осъществява съгласно Наредба № 0 - 56 - III - 61 - 31 за възнагражденията на ръководителите на научно-техническата дейност на учащите се и младежта, издадена от Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на финансите (ДВ, бр. 78 от 1972 г.).
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 32 от Закона за защита на природата (ДВ, бр. 47 от 1967 г.) и чл. 41 и 42 от Правилника за приложение на Закона за защита на природата (ДВ, бр. 33 от 1969 г.).