Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 7 от 23.I

ДИСЦИПЛИНАРЕН УСТАВ ЗА ИЗПЪЛНИТЕЛСКИЯ И РЪКОВОДНИЯ СЪСТАВ ОТ ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ ТРАНСПОРТ

 

ДИСЦИПЛИНАРЕН УСТАВ ЗА ИЗПЪЛНИТЕЛСКИЯ И РЪКОВОДНИЯ СЪСТАВ ОТ ЖЕЛЕЗОПЪТНИЯ ТРАНСПОРТ

Приет с ПМС № 75 от 24.12.1980 г.

Обн. ДВ. бр.7 от 23 Януари 1981г., изм. ДВ. бр.14 от 15 Февруари 1994г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Дисциплината в железопътния транспорт налага най-строго и точно спазване от изпълнителския и ръководния състав на реда, установен със законите, указите и правителствените постановления, уставите, правилниците, инструкциите и издадените въз основа на тях заповеди, и на утвърдените технологии.

Чл. 2. Работниците и служителите от изпълнителския и ръководния състав са длъжни:

1. да изпълняват срочно и качествено възложените им служебни задължения;

2. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да спазват строго законите и другите нормативни актове в Република България, уставите, правилниците, инструкциите и заповедите на началниците;

3. да спазват строго правилата по безопасността на движението на влаковете;

4. да не допускат експлоатирането на технически неизправен железен път, съоръжения, устройства на сигнализациите, централизациите и блокировките, контактна мрежа и подвижен железопътен състав;

5. да пазят грижливо техническите средства и съоръжения и приетите за превоз товари;

6. да проявяват висока култура на обслужване при изпълнение на служебните си задължения, грижи и учтивост към пътниците и клиентите на жп. транспорт;

7. да спазват правилата по хигиената, безопасността на труда и противопожарната охрана и да използуват дадените им лични предпазни средства и предохранителни приспособления;

8. да бъдат честни, правдиви, да пазят поверената им техника, съоръжения и имущества;

9. да понасят твърдо всички трудности на железничарската служба и когато се наложи хладнокръвно и с риск на живота си да изпълняват служебния си дълг;

10. да се явяват бодри, трезви и отпочинали на работните си места, да спазват установеното работно време;

11. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да спазват установения ред на работните места и в служебните помещения и да не допускат внасянето в тях на спиртни напитки и наркотични средства, както и тяхната употреба по време на работа;

12. да повишават постоянно квалификацията си и да полагат предвидените проверочни изпити по правилниците, наредбите и инструкциите;

13. да пазят строго служебната и държавната тайна;

14. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да се държат с чест и достойнство през служебно и извън служебно време, да възпират склонните към нарушения на дисциплината и да съдействуват за нейното укрепване;

15. да се явяват на работа униформено облечени, подстригани и обръснати и да носят установеното униформено, работно и специално облекло;

16. да спазват правилата на служебната вежливост и реда за приветствуване при среща със старши, равни и подчинени по длъжност и звание, като подчинените и младшите по звание първи отдават чест.

Чл. 3. Дисциплината в железопътния транспорт се постига чрез:

1. (т. 1 заличена, предишна т. 2 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) строго поддържане на установения ред в поделенията (звената);

2. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) всекидневна взискателност на началниците към подчинените, уважение на личното им достойнство, постоянна грижа за тях и правилно използуване и умело съчетаване на мерките на убеждение и принуда.

Чл. 4. Всеки началник е длъжен:

1. да възпитава своите подчинени в дух на неотклонно изпълнение на всички изисквания на дисциплината, да развива и поддържа у тях съзнанието за железничарска чест и железничарски дълг и при необходимост правилно да прилага предвидените мерки за въздействие;

2. да изучава личните качества на подчинените, да поддържа уставни взаимоотношения между тях, своевременно да открива причините и да предотвратява простъпките им, да създава нетърпимост към нарушителите на дисциплината, като използува и възможностите за обществено въздействие;

3. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да спазва точно изискванията на законите, другите нормативни актове и заповедите.

Чл. 5. Интересите на безопасността на движението и точното спазване на графика за движението на влаковете задължават началниците от всички степени решително и твърдо да изискват спазването на дисциплината и реда и да не оставят без въздействие нито една простъпка на подчинените си.

Чл. 6. (1) Заповедта на началника е задължителна за подчинените. Тя трябва да бъде изпълнена безпрекословно, точно и в срок.

(2) Заповед е всяко устно или писмено нареждане на началник към подчинен, с което се възлага изпълнението на задачи, свързани със службата.

(3) Заповедите се издават обикновено по реда на подчинеността. При крайна необходимост старшият началник може да издаде заповед на подчинения без знанието на непосредствения му началник.

(4) Подчиненият, получил устно заповед, повтаря накратко нейното съдържание, за да потвърди, че правилно я е разбрал и пристъпва към изпълнението й.

(5) За изпълнението на получената заповед подчиненият е длъжен да доложи на началника, който я е издал, и на непосредствения си началник.

Чл. 7. (1) В случай на явно неподчинение или съпротивление от страна на подчинен началникът е длъжен да вземе необходимите мерки за възстановяване на реда.

(2) Началник, който не е взел мерки за възстановяване на реда и дисциплината, носи дисциплинарна отговорност за това.

Чл. 8. (1) Началниците, на които работниците и служителите са подчинени по служба, макар и временно, са преки началници.

(2) Най-близкият пряк началник на подчинения се нарича непосредствен началник.

Чл. 9. (1) При съвместно изпълнение на задачи от работници и служители, които не са подчинени един на друг, ако служебните им взаимоотношения не са определени от началника, който им е възложил задачата, началник е старшият по длъжност, а при равни длъжности - старшият по звание.

(2) Старшинството се определя от длъжността на работниците и служителите и от присвоените им звания.

Чл. 10. Старши по звание могат да правят бележки на по-младшите по звание и да изискват от тях спазване на дисциплината, установения ред, формата на облеклото, както и правилата за поведение и за отдаване на чест. По-младшите по звание са длъжни безпрекословно да изпълняват тези изисквания.

Чл. 11. Началникът на железопътната гара е длъжен да дава разпореждания по всички въпроси, свързани с безопасността на движението и обслужването на клиентите и пътниците.Тези разпореждания са задължителни за всички работници и служители от другите служби по железопътния транспорт, работещи н района на гарата, по ремонта на пътя и съоръженията, във влаковата и маневрена дейност, обслужването на клиентите и пътниците и др.

Чл. 12. (1) Само преките началници и посочените в настоящия устав могат да прилагат поощренията и да налагат дисциплинарните наказания, посочени в глава втора и трета, на подчинените им работници и служители, с изключение на тези, които съгласно утвърдената номенклатура се назначават от по-вишестоящите органи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Дисциплинарното наказание "забележка" началниците могат да налагат на всеки от подчинените им работници и служители.

Чл. 13. Дисциплинарната власт, предоставена на младшите началници, може да се упражни винаги от старшите началници.

Чл. 14. Началниците, чиито длъжности не са посочени в този устав, в съответствие с присвоените им звания се ползуват по отношение на подчинените им лица с дисциплинарна власт, предвидена за следните длъжности:

1. младши жп. командир първа степен и жп. командир от първа до четвърта степен - за длъжностите по чл. 26 и 41;

2. старши жп. командир първа, втора и трета степен - за длъжностите по чл. 27, т. 1, 2 и 3 и чл. 42, т. 1;

3. първи заместник-главен командир на железниците и заместник-главен командир на железниците - за длъжностите по чл. 28 и 43.

Чл. 15. Заместниците на началниците по отношение на подчинените им лица се ползуват с дисциплинарна власт, с една степен по-ниска от правата, предоставени на техните непосредствени началници.

Чл. 16. Временно изпълняващият длъжността началник се ползува с дисциплинарна власт, с която се ползува началникът.

Чл. 17. Ревизорите по безопасността на движението и специалистите от Държавната железопътна инспекция при Министерството на транспорта ползуват и правата, предоставени им от министъра на транспорта.

Чл. 18. Органите по охраната на труда и техническия надзор ползуват и правата, предоставени им с нормативните актове, отнасящи се за тези дейности.

Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Министърът на транспорта се ползува с дисциплинарна власт в пълния обем на този устав по отношение на личния състав на Държавната фирма "Български държавни железници" и Държавната железопътна инспекция при Министерството на транспорта, както и на изпълнителския и ръководния състав от индустриалните железопътни клонове.

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Дисциплинарната власт на началниците, определена с този устав, не отменя правата и задълженията на длъжностните лица, залегнали в съответните нормативни актове, отнасящи се до дейността на ДФ "Български държавни железници", ако не противоречат на този устав.

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Поощренията и наказанията, определени с този устав, не отменят материалното стимулиране и санкциите, които се прилагат по утвърдената организация на работната заплата в ДФ "Български държавни железници".

Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Разпоредбите на дисциплинарния устав се прилагат за личния състав от системата на ДФ "Български държавни железници" и Държавната железопътна инспекция при Министерството на транспорта и за изпълнителския и ръководния състав от индустриалните железопътни клонове.

Глава втора.
ПООЩРЕНИЯ

Чл. 23. (1) Поощренията са важно средство за въздействие върху работниците и служителите от изпълнителския и ръководния състав на железопътния транспорт за укрепване на дисциплината.

(2) Всеки началник от системата на железопътния транспорт е длъжен да поощрява подчинените си за проявено старание и отличия в службата им в границите на правата, предоставени му от този устав и от Правилника за преминаване на службата на работниците и служителите от ръководния и изпълнителския състав на железопътния транспорт.

Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) За постигнати успехи при изпълнение на служебните задължения, висока дисциплина, инициатива и находчивост, предотвратени аварии и катастрофи и за големи заслуги пред стопанската организация и министерството, началниците по чл. 28 и 29 могат да представят подчинените си работници и служители за награждаване.

Чл. 25. Съответните началници прилагат към изпълнителския и ръководния състав от железопътния транспорт следните поощрения:

1. обявяване на благодарност;

2. предсрочно отменяне на наложеното дисциплинарно наказание;

3. награждаване с грамоти, ценни предмети и с пари;

4. предсрочно повишаване в следващо звание;

5. повишаване в длъжност;

6. награждаване с ведомствени награди.

Чл. 26. Началниците на производствени звена (жп. гари, локомотивни депа - филиал, цех), началниците на експлоатационни звена (жп. гари и товарни гари, участъци по поддържане на железния път, осигурителни инсталации, свръзки и ел. съоръжения, тягови подстанции, подрайони по контактна мрежа, вагоноревизорски участъци и др. ), участъковите инспектори, инспекторите по движението и търговската експлоатация, локомотивните и вагонните инструктури, контрольорите по железния път и съоръженията, ръководителите на производствени групи, началниците на смени в производствени и експлоатационни звена и цехове и майсторите-бригадири имат право:

1. да обявяват благодарност и

2. да отменят предсрочно наложени от тях дисциплинарни наказания.

Чл. 27. Началниците и директорите на подразделения, пряко подчинени на железопътните управления (секции, депа, гаров комплекс, ферибоотен комплекс, гари и товарни гари на стопанска сметка) имат право:

1. да обявяват благодарност;

2. да отменят предсрочно наложените от тях наказания;

3. да награждават с грамоти, ценни предмети или с пари;

4. да повишават в длъжност лицата от изпълнителския и ръководния състав, съгласно утвърдената номенклатура.

Чл. 28. (1) Началникът на железопътното управление има право:

1. да обявява благодарност;

2. да отменя предсрочно наложено от него дисциплинарно наказание;

3. да награждава с грамоти, ценни предмети или с пари;

4. да повишава предсрочно в следващо звание и в длъжност лицата от низовия ръководен и изпълнителски състав;

5. да повишава в длъжност лицата от ръководния състав съгласно утвърдената номенклатура.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Началниците на подразделенията, пряко подчинени на ДФ "Български държавни железници" имат правата по ал. 1 без правото да повишават в звание по т. 4.

Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Генералният директор на ДФ "Български държавни железници" освен правата на началника на железопътното управление има право да повишава предсрочно в следващо звание лицата от средния ръководен състав.

Чл. 30. (1) Началниците могат да прилагат поощрения към отделни работници и служители и към цял колектив от дадено поделение, като го награждават с обявяване на благодарност, с грамота или с пари.

(2) При определяне вида на поощрението се вземат пред вид характерът на постиженията, отличията на работника или служителя, цялостното му отношение към работата или службата, която изпълнява, както и неговата обществена дейност и поведение в обществото.

Чл. 31. Поощренията се обявяват с писмена заповед на служебно събрание на колективите, като наградите се връчват при тържествена обстановка.

Чл. 32. (1) Правото да отменят по-рано наложени дисциплинарни наказания в качеството на поощрения имат началниците, които са ги наложили, а също и други преки началници с равна и по-голяма от тяхната дисциплинарна власт в случаите, когато лицето, наложило наказанието, е преместено или уволнено.

(2) Началникът има право да отменя дисциплинарно наказание само след като то е изиграло своята възпитателна роля и наказания работник или служител е поправил своето поведение.

(3) (Ал. 3 зал., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Възстановяването на предишното звание се извършва едновременно с отменянето на дисциплинарното наказание.

(Ал. 5, отм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.)

Глава трета.
ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ И ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ

Чл. 33. За нарушаване на дисциплината или установения ред, началникът е длъжен да напомни задълженията на подчинените му работници и служители, а когато е нужно, да им наложи дисциплинарни наказания. В границите на предоставената му власт с този устав и с Правилника за преминаване на службата на работниците и служителите от ръководния и изпълнителския състав на железопътния транспорт той е длъжен да наложи такова наказание, което по негово мнение ще окаже най-голямо възпитателно въздействие върху работника или служителя, извършил нарушението.

Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) По решение на началниците нарушенията на дисциплината и установения ред, постъпките на нарушителите могат да се обсъждат на събрания отделно за изпълнителския, низовия, средния и старшия ръководен състав.

(2) (Зал. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.)

Чл. 35. При данни за извършени престъпления от работниците и служителите от изпълнителския и ръководния състав на железопътния транспорт се уведомява прокуратурата за търсене на наказателна отговорност по Наказателния кодекс.

Чл. 36. (1) Работниците и служителите от изпълнителския и ръководния състав се отстраняват от работа при следните случаи:

1. при съществени улики за извършено престъпление във връзка с работата;

2. при допуснато тежко нарушение, което е предпоставка или е причинило произшествие по безопасността на движението на влаковете и маневрите или охраната на труда;

3. когато бъдат намерени по време на работа заспали, в нетрезво или друго състояние, което крие опасност за допускане на произшествие по безопасността на движението или охраната на труда.

(2) Отстраняването на работниците и служителите от работа се извършва от началниците, които имат право да ги назначават, а в случаите, нетърпящи отлагане - от началника, който е констатирал нарушенията по предходната алинея.

(3) Началникът, който е отстранил подчинения от работа, трябва незабавно да донесе за това по команден ред, като подробно доложи причините и обстоятелствата, които са наложили това.

(4) (Ал. 4, зал., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Началник, който е отстранил от работа подчинен, без да има достатъчно основание за това, носи дисциплинарна отговорност.

Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) На лицата от изпълнителския и ръководния състав могат да се налагат следните дисциплинарни наказания:

1. забележка;

2. предупреждение за уволнение;

3. понижение в звание;

4. уволнение.

(2) Работниците и служителите, които се явят на работа в нетрезво състояние, внесат в работните и служебните помещения или употребят алкохол през работно време, се уволняват дисциплинарно.

(3) (Нова - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Наказанието "уволнение" се налага задължително при констатирани нарушения, посочени в чл. 36, ал. 1.

Чл. 38. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) В случаите на допуснати нарушения, довели до материални щети, работниците и служителите носят имуществена отговорност съгласно чл. 203-212 от Кодекса на труда.

Чл. 39. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Работници и служители, които на проверочните изпити по Правилника за техническата експлоатация на железниците (ПТЕ), Правилника за движение на влаковете и маневрената работа по железните пътища (ПДВ), Инструкцията за сигнализацията на железниците (ИС), Инструкцията за работа със сигнализацията, централизациите и блокировките (ИЦБ) и други във връзка с безопасността на движението са показали недостатъчни знания за заеманата длъжност и слаб успех, се освобождават от заеманата длъжност с едномесечно предизвестие поради липса на качества и на професионална квалификация за изпълнение на работата.

Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) За системни груби нарушения на правилата по безопасността на движението в железопътния транспорт министърът на транспорта и генералният директор на ДФ "Български държавни железници" могат да отнемат свидетелството за упражняване на определена дейност в железниците на провинилия се работник или служител за срок до 3 години, независимо от наложеното дисциплинарно наказание.

Чл. 41. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Началниците на производствени звена (жп. гари, локомотивни депа - филиал, цех), началниците на експлоатационни звена (жп. гари и товарни гари, участъци по поддържане на железния път, осигурителни инсталации, свръзки и ел. съоръжения, тягови подстанции, подрайони по контактна мрежа, вагоноревизорски участъци и др.), участъковите инспектори, инспекторите по движението и търговската експлоатация, локомотивните и вагонните инструктури, контрольорите по железния път и съоръженията, ръководителите на производствени групи, началниците на смени в производствени и експлоатационни звена и цехове и майсторите-бригадири имат право да наказват със "забележка".

Чл. 42. Началниците и директорите на подразделения, пряко подчинени на железопътните управления (секции, депа,гаров комплекс, ферибоотен комплекс, гари и товарни гари на стопанска сметка) имат право:

1. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да наказват със забележка и с предупреждение за уволнение;

2. (т. 2 зал., предишна т. 3 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да уволняват лицата от изпълнителския и ръководния състав съгласно утвърдената номенклатура.

Чл. 43. (1) Началникът на железопътното управление има право:

1. (изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да наказва със забележка и с предупреждение за уволнение;

2. (т. 2 зал., предишна т. 3 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да понижава в звание лицата от низовия ръководен и изпълнителския състав;

3. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) да уволнява лицата от ръководния и изпълнителския състав съгласно утвърдената номенклатура.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Началниците на подразделенията, пряко подчинени на ДФ "Български държавни железници", имат правата по ал. 1, т. 1 и 3.

Чл. 44. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Генералният директор на ДФ "Български държавни железници" освен правата на началника на железопътното управление по чл. 43, ал. 1 има право да понижава в звание лицата от средния ръководен състав.

Чл. 45. Всяко дисциплинарно наказание като мярка за укрепване на дисциплината и възпитание на личния състав трябва да съответствува на тежестта на нарушението и степента на вината. При определяне на неговия вид и размер се вземат под внимание и обстоятелствата, при които то е било извършено, поведението на провинилия се работник или служител, както и причинената от него вреда.

Чл. 46. При налагането на дисциплинарно наказание началникът не може да унижава личното достойнство на подчинения и да допуска грубости.

Чл. 47. Забранява се за една и съща простъпка да се налагат няколко наказания или да се сумира едно наказание с друго, да се налагат наказания на цели групи и колективи, вместо на непосредствените виновници.

Чл. 48. По-тежки дисциплинарни наказания се налагат, когато: виновният нееднократно е извършил простъпки или е участвувал в групово нарушение на дисциплината и установения ред, когато простъпката е извършена при изпълнение на служебните задължения, по време на дежурство и в нетрезво състояние.

Чл. 49. (1) Ако началникът прецени, че неговата дисциплинарна власт е недостатъчна за въздействие на простъпката на подчинения, той предлага виновният да се накаже от по-старшия началник.

(2) Началник, който е превишил предоставената му дисциплинарна власт, носи отговорност за това.

Чл. 50. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Преди налагане на дисциплинарното наказание съответният началник е длъжен да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.

Чл. 51. (1) Старшият началник няма право да отмени или да намали дисциплинарното наказание, наложено от младшия началник, поради неговата строгост, ако последният не е превишил предоставената му дисциплинарна власт.

(2) Старшият началник има право да отмени дисциплинарното наказание, наложено от младшия началник, ако установи, че то не съответствува на тежестта на извършената простъпка и да наложи по-строго наказание.

Чл. 52. Всяко дисциплинарно наказание трябва да бъде наложено до 15 денонощия от деня, в който на началника е станало известно за допуснатото нарушение, а в случаите на възникнали пречки за това (необходимост от допълнително разследване, болест и др.) - не по-късно от три месеца от откриване на нарушението и до 1 година от извършването му.

Чл. 53. За нарушения на лицата, които носят дежурство, дисциплинарни наказания се налагат след смяната им от дежурство, или след замяната им с други лица.

Чл. 54. Налагането на дисциплинарното наказание на работник или служител в нетрезво състояние, както и изслушването на обяснения от него се отлагат до изтрезняването му.

Чл. 55. (1) Всички дисциплинарни наказания се налагат с писмена заповед, която се връчва срещу подпис на наказаните работници и служители.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Наложените дисциплинарни наказания се обявяват лично на служебни съвещания, а за особени случаи - и чрез бюлетина на ДФ "Български държавни железници" и пресата.

Чл. 56.(1) Споровете по налагане на дисциплинарни наказания на работниците и служителите от железопътния транспорт се решават само по административен ред от висшестоящия орган.

(2) Обжалването на наказанията се извършва в писмена форма до компетентния висшестоящ орган чрез началника, наложил наказанието, не по-късно от 30 дни от съобщаването му.

(3) Висшестоящият орган трябва да разгледа жалбата и да обяви решението си по нея в 14-дневен срок от получаването й.

Чл. 57. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Когато компетентният висшестоящ орган признае уволнението за неправилно, той издава писмена заповед за незабавно възстановяване на неправилно уволнения работник или служител и за заплащане на обезщетение в размерите и в сроковете, предвидени в Кодекса на труда.

Чл. 58. Компетентният висшестоящ орган може и служебно, без да бъде сезиран с жалба, да отмени или намали наложеното дисциплинарно наказание при наличие на достатъчно основание за това.

Чл. 59. (1) Дисциплинарното наказание се привежда в изпълнение незабавно, а в изключителни случаи - не по-късно от един месец от деня на неговото налагане.

(2) Подаването на жалба не спира изпълнението на наложеното дисциплинарно наказание.

Глава четвърта.
ОТЧИТАНЕ НА ПООЩРЕНИЯТА И ДИСЦИПЛИНАРНИТЕ НАКАЗАНИЯ

Чл. 60. Поощренията и дисциплинарните наказания се водят на отчет от службите "Личен състав" на поделенията и звената, където се съхраняват личните дела на работниците и служителите. За целта непосредствените началници донасят по команден ред.

Чл. 61. (1) Всички поощрения и дисциплинарни наказания, предвидени в този устав, с изключение на дисциплинарното наказание "забележка" се вписват в лични картони по определен от министъра на транспорта образец.

(2) При отменяне на дисциплинарното наказание в служебния картон в раздел "Поощрения" се вписва съответно бележка, а в раздела "Наказания" се отбелязва кога и от кого е отменено наказанието.

Чл. 62. Служебните картони за началниците на поделения, звена и техните заместници се водят във вишестоящата инстанция.

Чл. 63. Началниците на поделения и звена са длъжни периодично да преглеждат служебните картони и да проверяват правилността на прилаганите поощрения и наложените наказания. Всеки работник и служител от изпълнителския и ръководния състав веднъж в годината трябва да бъде запознат със служебния си картон срещу подпис.

Чл. 64. При преместване на лицата от изпълнителския и ръководния състав служебните им картони се изпращат в новото местослужене.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Висящите производства към 9 януари 1981 г., образувани по жалби срещу наложени дисциплинарни наказания на работници и служители от железопътния транспорт, се довършват по досегашния ред.

§ 2. Този устав се издава на основание чл. 176 от Кодекса на труда и чл. 9, ал. 1 от Указа за работа на ръководния и изпълнителския състав в железопътния транспорт (ДВ, бр. 3 от 1981 г.).

§ 3. Уставът се прилага от 9 януари 1981 г.

§ 4. (Нов - ДВ, бр. 14 от 1994 г.) Министърът на транспорта да внесе необходимите промени в Правилника за преминаване на службата на работниците и служителите от изпълнителския и ръководния състав в железопътния транспорт (ППС).

Промени настройката на бисквитките