Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 17.VII

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРОКУРАТУРАТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРОКУРАТУРАТА

ИЗДАДЕНА ОТ ГЛАВНАТА ПРОКУРАТУРА,

Обн. ДВ. бр.56 от 17 Юли 1981г., отм. ДВ. бр.59 от 22 Юли 1994г.

Отменено основание - виж § 14, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт - ДВ, бр. 59 от 22 юли 1994 г.


Глава първа.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Надзорът за точното и еднакво изпълнение на законите се осъществява от главния прокурор за цялата страна и от подчинените му прокурори съобразно компетентността им.

(2) Надзорът за законност върху дейността на министерствата, другите ведомства и централните ръководства на обществените организации се осъществява от Главната прокуратура, а върху дейността на местните органи - и от съответната окръжна и районна прокуратура.


Чл. 2. (1) Прокурорът в рамките на своята компетентност независимо от конкретните функции, които изпълнява, извършва всички действия, които се включват в обсега на прокурорския надзор за законност.

(2) По-горестоящият по длъжност прокурор потвърждава, спира, изменя или отменя актовете на подчинените му прокурори с акт от същия вид.

(3) Когато жалба срещу акт на прокурор е подадена чрез ръководителя на съответната прокуратура, ако той не отмени обжалвания акт, изпраща жалбата на по-горестоящата прокуратура.


Чл. 3. Прокурорите осъществяват дейността си във взаимодействие с правораздавателните и други държавни органи и обществени организации и осъществяват съвместни мероприятия по укрепване на законността и предотвратяване на правонарушенията.


Чл. 4. Искането на прокурора до държавни органи и длъжностни лица за оказване на съдействие, за предоставяне на сведения и материали, за даване на обяснения и осигуряване достъп до съответни помещения и места може да бъде направено писмено или устно.


Чл. 5. Всички прокурорски актове се съставят мотивирано.


Чл. 6. Прокурорите осъществяват наблюдение върху ефективността на нормативните актове и уведомяват главната прокуратура за констатациите си.


Чл. 7. Отчетните доклади, статистически сведения и други материали по състоянието на престъпността и правонарушенията се предоставят само за служебно ползуване, което се означава изрично.


Глава втора.
Предотвратяване на правонарушенията

Чл. 8. (1) За установяване на причините и условията на престъпленията и другите правонарушения прокурорът:

1. изисква от органите на предварителното разследване да разкриват причините и условията на престъпленията, а ако това не е направено, връща предварителното производство за доразследване със задължителни указания;

2. извършва проверки;

3. съвместно с други държавни, стопански и обществени органи и организации взема други мерки за разкриване причините и условията на престъпленията и правонарушенията.

(2) За предотвратяване на престъпленията и другите правонарушения и за отстраняване на причините и условията, които ги пораждат, прокурорът:

1. изисква от органите на предварителното разследване да вземат мерки за отстраняване на причините и условията, които пораждат престъпленията и другите правонарушения;

2. предлага на други държавни, стопански и обществени органи да вземат съответни мерки;

3. провежда лични беседи с длъжностни лица и граждани, като изяснява последиците от извършване на правонарушението;

4. прави устни и писмени предупреждения;

5. изпраща сигнални писма до държавни, стопански и обществени организации;

6. предлага на съдилищата провеждането на показни процеси;

7. провежда срещи с ръководства на държавни учреждения и на стопански организации, на които предлага конкретни превантивни мерки;

8. взема други превантивни мерки.


Чл. 9. Когато получи сведения, че се подготвя издаване на подзаканов акт, който противоречи на закона, прокурорът изпраща до органа, оправомощен да го издаде, сигнално писмо за предотвратяване издаването на противозаконния акт.


Чл. 10. (1) Прокурорите периодично проучват състоянието на законността, обобщават и анализират прокурорската практика и разработват мерки за нейното подобряване.

(2) Проучванията на престъпността и разработването на мерки за правилно организиране превантивната дейност на прокуратурата и за повишаване ефективността на борбата с престъпността се ръководят методически от отдела за криминалогически изследвания на Главната прокуратура.


Чл. 11. При участието в сесии на народните съвети и в заседания на техните изпълнителни комитети, в съвещания, провеждани в предприятия, учреждения, стопански организации и трудови колективи, прокурорът следи за вземане на законосъобразни решения и предлага мерки за недопускане и отстраняване на правонарушения.


Чл. 12. Прокурорът участвува активно в разясняване на законите и разпространяване на правни звания чрез лекционната пропаганда, средствата за масова информация и други форми.


Глава трета.
ОРГАНИЗАЦИЯ И ПЛАНИРАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ПРОКУРАТУРАТА

Чл. 13. Главният прокурор на Народна република България:

1. определя видовете надзор и другите действия, за които отговарят неговите заместници;

2. издава правилници, наредби, инструкции и заповеди.


Чл. 14. Решенията на колегиума на Главната прокуратура подлежат на утвърждаване от главния прокурор.


Чл. 15. (1) В главната прокуратура има следните отдели:"Административен", "Общ надзор", "Следствен", "Наказателно-съдебен","Гражданско-съдебен", за непълнолетни, "Специален", за криминалогически изследвания и "Финансово-счетоводен".

(2) Отделите, секторите и други организационни звена в Главната прокуратура се създават и закриват със заповед на главния прокурор.

(3) Основните и други важни въпроси се обсъждат на съвещание на прокурорите в отдела.

(4) Прокурорите при Главната прокуратура се разпределят за работа в отделите и другите звена със заповед на главния прокурор.


Чл. 16. (1) Отдел "Административен":

1. организира и координира дейността по планирането и контрола по изпълнение на задачите на прокуратурата. Чрез сектор "Инспекторат" проверява цялостната дейност на окръжните и районните прокуратури, като им оказва методическа и друга помощ;

2. подготвя заседанията на колегиума при Главната прокуратура;

3. организира и ръководи административно-управленческата и деловодната дейност, научната организация на труда, информационното осигуряване, социалистическото съревнование, административното обслужване на гражданите и работата по приемането и разглеждането на предложенията, сигналите, жалбите и молбите;

4. прави предложения за назначаване и предприема мерки за обучаване, атестиране и стимулиране на кадрите;

(2) Към административния отдел се създава дисциплинарна комисия, която дава мнение за дисциплинарните нарушения и наказания на прокурори. Съставът й се определя от главния прокурор.


Чл. 17. Отделът за криминалогически изследвания провежда изследвания на престъпността, разработва мерки за предотвратяване на престъпленията и за отстраняване на причините и условията, които ги пораждат, осъществява методическо ръководство и помощ при проучванията на престъпността, извършвани от прокурорите, и съдействува за внедряване научните методи и постижения в дейността на прокуратурата.


Чл. 18. Финансово-счетоводният отдел осъществява финансовото планиране, счетоводната отчетност, капиталните вложения, материално-техническото снабдяване, почивното дело и финансовия контрол на окръжните и районните прокуратури.


Чл. 19. Останалите отдели ръководят и контролират съответните видове надзор.


Чл. 20. (1) В главната прокуратура се създава методически съвет, който разглежда въпроси по прокурорската практика, обсъжда проекти на издавани от Главната прокуратура правилници, наредби, инструкции и методически указания и съдействува за повишаване теоритичното ниво на провежданите мероприятия за квалификация на кадрите.

(2) Съставът на методическия съвет се определя от главния прокурор.


Чл. 21. (1) В прокуратурата се прилагат следните форми на контрол:

1. контрол от сектор "Инспекторат" върху дейността на окръжните и районните прокуратури;

2. комплексни проверки от всички отдели върху дейността на окръжните и районните прокуратури;

3. проверки по видове надзор от съответните отдели в Главната прокуратура върху дейността на окръжните и районните прокуратури;

4. контрол на окръжните прокуратури върху дейността на районните прокуратури;

5. тематични проверки;

6. контролни картотеки за изпълнение на основните задачи.

(2) Главният прокурор утвърждава указания за системата на контрол и прокуратурата.


Чл. 22. (1) Окръжната прокуратура се ръководи от окръжния прокурор.

(2) Окръжният прокурор отговаря за цялостната прокурорска дейност в окръга, разпределя прокурорите по видове надзор, извършва ежегодни проверки на цялостната дейност на районните прокуратури, организира проверки по видове надзор и взема незабавно мерки за отстраняване на констатираните недостатъци.

(3) Окръжната прокуратура изпълнява в окръга задачите, които произтичат от закона или са й възложени от Главната прокуратура. Тя организира, ръководи и контролира дейността на районните прокуратури и им оказва необходимата помощ.

(4). Заместникът на окръжния прокурор осъществява правомощията, възложени му от окръжния прокурор, и го замества в негово отсъствие.

(5) За всеки вид надзор в окръжната прокуратура отговаря определен прокурор, за което се уведомява Главната прокуратура.


Чл. 23. (1) Районната прокуратура се ръководи от районния прокурор.

(2) Районната прокуратура изпълнява в района задачите, които произтичат от закона или са й възложени от Главната прокуратура и от окръжната прокуратура.

(3) В по-големите районни прокуратури за всеки вид надзор отговаря определен прокурор. За разпределението на прокурорите по видове надзор се уведомява окръжната прокуратура.


Чл. 24. (1) Прокуратурата осъществява своята дейност по перспективни, годишни и оперативни планове.

(2) Главната прокуратура работи по перспективни планове, съобразени с петгодишния план за социално-икономическото развитие на страната, и по годишни планове. Плановете се утвърждават от главния прокурор.

(3) Отделите в Главната прокуратура работят по годишни и оперативни планове, които се утвърждават от съответния заместник-главен прокурор.

(4) Окръжните прокуратури работят по годишни и оперативни планове, съобразени с плановете на Главната прокуратура. Плановете се утвърждават от окръжния прокурор и се изпращат в Главната прокуратура.

(5) Районните прокуратури работят по годишни и оперативни планове, съобразени с плановете на окръжната прокуратура. Плановете се утвърждават от районния прокурор и се изпращат в Главната прокуратура.

(6) Плановете на окръжните прокуратури могат да се изменят и допълват от главния прокурор, а плановете на районните прокуратури - от окръжния прокурор.


Чл. 25. (1) Районните прокуратури до 15 януари, а окръжните до 5 февруари изпращат на по-горестоящата прокуратура отчетен доклад за дейността си през годината.

(2) Отделите на Главната прокуратура най-късно до 1 март съставят доклад за дейността на съответния вид надзор през изтеклата година.

(3) Главният прокурор съставя доклад за дейността на прокуратурата през изтеклата година, който се разглежда на разширено заседание на колегиума на Главната прокуратура.


Чл. 26. (1) Планът за отпуските на прокурорите, специалистите и служителите в Главната прокуратура и на окръжните прокурори се съставя от отдел "Административен" съвместно с профкомитета по предложение на отделите и се одобрява от главния прокурор.

(2) Отпуските на заместник-главните прокурори се разрешават от главния прокурор, на завеждащите отдели - от заместник-главния прокурор, а на прокурорите, специалистите и служителите в Главната прокуратура и на окръжните прокурори - от прокурора, завеждащ отдел "Административен".

При разрешаване отпуските на прокурорите и специалистите в Главната прокуратура се взема мнението на съответния завеждащ отдел.

(3) Планът за отпуските на прокурорите и служителите в окръга се съставя от окръжния прокурор съвместно с профкомитета. Отпуските на прокурорите от окръга и на служителите от окръжната прокуратура се разрешават от окръжния прокурор, а на служителите от районната прокуратура- от районния прокурор. За разрешения отпуск на прокурорите се уведомява Главната прокуратура.


Глава четвърта.
ОБЩ НАДЗОР

Чл. 27. (1) Общият надзор за законност се упражнява , както следва:

1. върху дейността на министерствата, другите ведомства и централните ръководства на обществените организации - от Главната прокуратура;

2. върху дейността на окръжните народни съвети и техните органи, другите окръжни държавни органи, държавните ръководства на обществените организации, стопанските организации в окръга и други - от окръжните прокуратури;

3. Върху дейността на всички други органи и организации - и от районните прокуратури.

(2) Когато районна или окръжна прокуратура има сведение за извършено правонарушение на територията на друга прокуратура, тя уведомява за това.

(3) Районната или окръжната прокуратура реагира със средствата на общия надзор срещу извършени на нейна територия правонарушения от орган, чието седалище се намира на територията на друга прокуратура, като я уведомява за това.

(4) Районната или окръжната прокуратура, когато установи, че са извършени правонарушения на нейна територия от орган, върху дейността на който се упражнява надзор от по-горна прокуратура, я уведомява за констатациите и й изпраща материалите.


Чл. 28. Всяка прокуратура организира и провежда наблюдение за състоянието на законността чрез методите, посочени в чл. 26 от Закона за прокуратурата, и като поддържа постоянна връзка с държавни, обществени, стопански, контролни и други органи и организации, трудови колективи и граждани.


Чл. 29. (1) Прокурорът изисква експертно мнение с постановление, в което се посочват: основанията, задачите, материалите, представени на експерта, наименованието на учреждението, където той работи, и срокът за представяне на мнението.

(2) Постановлението по ал. 1 се изпраща на ръководителя на учреждението или организацията, който определя специалист за даване на експертно мнение.


Чл. 30. (1) Прокурорът извършва проверка на място по изпълнение на нормативните актове по своя инициатива или когато получи сигнал, че са извършени или се извършват правонарушения.

(2) При необходимост проверката по ал. 1 може да бъде извършена съвместно с контролни органи или като се използуват специалисти.


Чл. 31. Прокурорът изисква извършване на проверки и ревизии от контролни и ръководни органи с постановление, в което се обосновава необходимостта от проверката, определят се задачите и срокът за изпълнение.


Чл. 32. (1) В протеста по реда на общия надзор се посочват: протестираният акт, нарушеният нормативен акт, искането за отмяна или изменяне на акта. Спирането на изпълнението се посочва в протеста.

(2) Когато протестът е уважен, прокурорът приключва преписката, след като се увери, че нарушените права са възстановени.


Чл. 33. (1) В предложението по реда на общия надзор се посочват: нормативният акт, който е нарушен, лицата, извършили нарушенията,причините и условията, които са ги породили или улеснили, предложение за отстраняване на нарушенията и за вземане на мерки за предотвратяването им в бъдеще.

(2) Прокурорът приключва преписката след фактическото отстраняване на нарушенията и след вземане на законосъобразни мерки за отстраняване на причините и условията, които ги пораждат.


Чл. 34. (1) Срещу всяко нарушение, чието отстраняване следва да стане с индивидуален нормативен акт, и когато се иска отмяна или изменяне на влязъл в сила административен акт, издаден при съществено нарушение на закона, който не е обжалван пред съда, прокурорът прави предложение съответно по членове 7 и 32 от Закона за административното производство.

(2) Когато акт, за чието обжалване е предвиден специален ред, е нищожен, прокурорът прави предложение по чл. 30, ал. 1 от Закона за прокуратурата до органа, компетентен да обяви нищожността му.


Чл. 35. При подаване на протест или предложение прокурорът посочва срока за разглеждането им и за уведомяването но прокуратурата.


Чл. 36. (1) Прокурорът образува предварително производство, когато има достатъчно данни, че нарушението съставлява престъпление.

(2) В предложението по реда на общия надзор за привличане към административнонаказателна, дисциплинарна или гражданска отговорност се посочват правонарушенията, лицата които са ги извършили, и правното основание за търсене на съответната отговорност.

(3) Предложението за привличане към ограничена или пълна имуществена отговорност се отправя до органите, които са овластени да осъществяват тази отговорност или да предявяват иск пред съда.

(4) Когато не е предявен иск за търсене на пълна имуществена отговорност, прокурорът осъществява правомощията си по чл. 27 от Гражданския процесуален кодекс.


Чл. 37. Преписките за самоуправства се решават по реда, установен в наредба, издадена от главния прокурор.


Глава пета.
РЪКОВОДСТВО И НАДЗОР ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

НА ЗАКОНИТЕ ОТ ОРГАНИТЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНОТО РАЗСЛЕДВАНЕ

Чл. 38. Прокурорът през всички стадии на предварителното производство упражнява ръководство и надзор за изпълнение на законите от органите на предварителното разследване, включително и по делата, които са върнати за допълнително разследване или са спрени.


Чл. 39. (1) Главната прокуратура упражнява общо ръководство и надзор за законност по делата, които се разследват от Главното следствено управление при Министерството на вътрешните работи.

(2) Ръководството и надзорът по конкретното дело се осъществяват и от прокурор в съответната прокуратура, от чиято компетентност е предварителното производство.


Чл. 40. Прокурорът взема всички необходими мерки за пълнота на разследването с цел да не се налага връщане на делото.


Чл. 41. (1) За всяко предварително следствие и дознание съответната прокуратура образува наблюдателно производство.

(2) Предварителните производства, образувани за тежки или с повишен обществен интерес престъпления, се водят на специален отчет, като се определя прокурор за упражняване на постоянно ръководство и надзор за законност на разследването. Ръководството и надзорът за законност по останалите предварителни производства се осъществяват от прокурорите по следствения надзор, а в едноличните районни прокуратури - районния прокурор.


Чл. 42. Окръжните и районните прокуратури извършват периодични проверки в поделенията на Министерството на вътрешните работи и в други органи за изпълнение на законните изисквания по приемане, регистриране и разглеждане на молбите и съобщенията за извършени или подготвящи се престъпления, за тяхното своевременно и законосъобразно решаване.


Чл. 43. (1) Прокурорът, когато провежда разпит при даване на разрешение за задържане, съставя протокол, който се прилага към предварителното производство.

(2) Преценката на органите на предварителното разследване, че незабавното уведомяване на близките на задържания пълнолетен ще затрудни разследването, и решението за отлагане на уведомяването се съгласуват с прокурора. Той взема мерки уведомяването да се извърши веднага след отпадане на пречките за това.


Чл. 44. Прокурорът при задържане на чужденци незабавно уведомява отдел"Консулски" при Министерството на вътрешните работи и отдел "Следствен" при главната прокуратура.


Чл. 45. Когато органите на предварителното разследване правят искане за продължаване срока на разследването по дело, по което има задържано лице, прокурорът, чрез когото се прави искането, съобщава на Главната прокуратура необходимите данни за вземане на отношение по мярката за неотклонение и дава обосновано мнение.


Чл. 46. Предложения за продължаване срока на разследването над 4 месеца, включително и по дела на районни прокуратури, се правят чрез окръжния прокурор. Освен основанията за продължаване срока на разследването в предложението се посочват и причините за просрочването.


Чл. 47. Главната прокуратура въз основа на непосредствени наблюдения и констатации и на информация от окръжните и районните прокуратури, периодично извършва анализ и прави оценка на дейността на прокуратурата по ръководството и надзора за изпълнение на законите от органите на предварителното разследване, както и на състоянието на следствената работа и взема необходимите мерки.


Чл. 48. Окръжните и районните прокурори след проверка правят обосновани предложения до Главната прокуратура за налагане на дисциплинарни наказания за нарушения във връзка с предварителното производство. Районните прокурори правят предложенията си чрез окръжния прокурор.


Глава шеста.
УЧАСТИЕ И ПРАВОМОЩИЯ ПРИ РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЛАТА ОТ СЪДИЛИЩАТА И ДРУГИТЕ ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНИ ОРГАНИ

Чл. 49. (1) Прокурорът участвува по силата на закона, както и когато намери за необходимо, в защита на държавен или обществен интерес в наказателни, граждански и административни производства, разглеждани от съдебните и другите правораздавателни органи, както и в изпълнителни производства.

(2) Прокурорът не може да участвува само в производства, по които законът изрично е изключил това.

(3) Прокурорът съдействува за събиране на необходимите доказателства, за установяване на обективната истина и на действителните правоотношения между страните, за правилната преценка на доказателствата от органите на правораздаването, за обективното и пълно разглеждане на делата и за постановяване на законни и обосновани актове и следи за точното прилагане на закона.


Чл. 50. (1) Прокурорът повдига обвинение за престъпления от общ характер, а в случаите на чл. 46 от Наказателно-процесуалния кодекс - и за престъпления, които се преследват по тъжба на пострадалия, с обвинителен акт.

(2) Обвинителният акт се съставя и внася в съда в седемдневен срок от получаването на предварителното производство.

(3) В изключителни случаи, когато делото е сложно от фактическа страна, срокът по предходната алинея може да бъде продължен с писмено разрешение на по-горестоящия по длъжност прокурор до 1 месец.


Чл. 51. (1) Прокурорът поддържа обвинението само когато е убеден, че то е доказано по несъмнен начин.

(2) Заключението на прокурора, че не поддържа обвинението трябва да бъде мотивирано.


Чл. 52. (1) Прокурорът започва и участвува в граждански и административни производства в защита на държавен или обществен интерес, когато са налице важни права и интереси на държавата, социалистическите организации и граждани и те или техните представители не проявяват необходимата активност или не са в състояние да се защитят.

(2) Главният прокурор може да определи със заповед граждански и административни производства, при разглеждането на които прокурорът участвува задължително в защита на държавен или обществен интерес.


Чл. 53. (1) При наличие на основание прокурорът протестира присъдата, включително и в интерес на подсъдимия.

(2) Протестирането на административни актове, включително и отказът да бъде издаден административен акт, се извършва в писмена форма при спазване на изискванията на съответния закон.

(3) Протестът срещу подлежащите на обжалване актове на правораздавателните органи, включително и срещу действията на съдебните изпълнители и нотариусите, следва да бъде мотивиран.


Чл. 54. При подаването на протест прокурорът може да се отклони от становището, изразено при разглеждане на делото.


Чл. 55. (1) Предложението за преглед по реда на надзора и за отмяна на влезли в сила актове, направено от главния прокурор, не може да бъде оттеглено без негово съгласие.

(2) Предложението за преглед по реда на надзора на влезли в сила актове и за възобновяване на дела, направено от окръжния прокурор, не може да бъде оттеглено без негово съгласие освен от по-горестоящия по длъжност прокурор.


Глава седма.
НАДЗОР ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНИТЕ ПРИ ПРИВЕЖДАНЕ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРИСЪДИТЕ, ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА, НА ДРУГИТЕ ПРИНУДИТЕЛНИ МЕРКИ И В МЕСТАТА ЗА ЗАДЪРЖАНЕ

Чл. 56. Прокурорът упражнява надзор за законосъобразно и своевременно привеждане в изпълнение на присъдите, решенията и определенията на съда, с който се налагат наказания и други принудителни мерки, на постановленията за задържане, решенията и разпорежданията на другите органи, които по закон са оправомощени да прилагат принудителни мерки.


Чл. 57. Прокурорът упражнява надзор за спазване на установения от закона ред при задържане, настаняване и изтърпяване на наказанията и на другите принудителни мерки във:

1. местата за задържане под стража;

2. местата за изпълнение на наказанието лишаване от свобода;

3. местата за изпълнение на наказания без лишаване от свобода;

4. местата за изпълнение на наказанието административно задържане

5. домовете за временно настаняване;

6. отрезвителните помещения;

7. местата за принудително лечение;

8. местата за задължително възпитание.


Чл. 58. (1) Надзорът за законност при изпълнение на наказанието лишаване от свобода се упражнява:

1. в окръзите, където има затвори и поправителни домове за непълнолетни - от окръжния прокурор или от определен от него прокурор;

2. местата за изпълнение на наказанието на военнослужещи - от съответния военен прокурор.

(2) Надзорът във всички останали места по предходния член се упражнява от районния прокурор или негов заместник.


Чл. 59. При упражняване на надзора прокурорът може:

1. да изисква писмени и устни сведения и други материали за установяване на допуснати правонарушения и изясняване на определени действия, актове и събития както от длъжностни лица във и извън системата на органите и местата за изпълнение на наказанията и другите принудителни мерки, така и от гражданите;

2. да извършва лично или съвместно с други компетентни органи проверки на място по привеждане в изпълнение на актовете и в местата за задържане, за изпълнение на наказанията и другите принудителни мерки.


Чл. 60. Прокурорът разглежда предложенията, сигналите, жалбите и молбите във връзка с привеждане в изпълнение на актовете и изпълнение на наказанията и другите принудителни мерки в седемдневен срок и за становището си уведомява писмено заинтересованите.


Чл. 61. (1) За отстраняване и предотвратяване на нарушенията прокурорът дава писмени разпореждания.

(2) Искането за отменяне на незаконосъобразни писмени заповеди и разпореждания на длъжностните лица става с протест.

(3) Спирането и протестирането на незаконосъобразните писмени заповеди и разпореждания на централните органи се извършват от Главната прокуратура.


Чл. 62. В акта на прокурора за извършена проверка на място се посочват: предметът на проверката, констатациите за състоянието на законността, установените нарушения и средствата за тяхното отстраняване, както и виновните лица. В акта могат да се правят предложения за подобряване организацията на работа и за отстраняване причините и условията за нарушенията.


Чл. 63. Методическото ръководство на надзора се осъществява от сектор в Главната прокуратура.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 2 от предходните и заключителните разпоредби на Закона за прокуратурата и отменя Правилника за прокуратурата на Народна република България от 1968 г.


Промени настройката на бисквитките