Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 32 от 22.IV

ИНСТРУКЦИЯ № 3 ЗА РАБОТАТА НА ОКРЪЖНИТЕ И РАЙОННИТЕ ПРОКУРАТУРИ ПО ГРАЖДАНСКО-СЪДЕБНИЯ НАДЗОР ЗА ЗАКОННОСТ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 3 ЗА РАБОТАТА НА ОКРЪЖНИТЕ И РАЙОННИТЕ ПРОКУРАТУРИ ПО ГРАЖДАНСКО-СЪДЕБНИЯ НАДЗОР ЗА ЗАКОННОСТ

ИЗДАДЕНА ОТ ГЛАВНАТА ПРОКУРАТУРА,

Обн. ДВ. бр.32 от 22 Април 1983г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С участието си при разглеждане от съдилищата и другите правораздавателни органи на гражданските и административните дела прокуратурата съдействува за обективното им и пълно изясняване и за постановяване на законни и обосновани актове по тях съобразно правомощията, предоставени й от закона.

Чл. 2. Прокурорът упражнява предоставените му от закона права съобразно правилата, установени за страните по делото.

Чл. 3. (1) Прокурорът започва и участвува по силата на закона, по разпореждане на главния прокурор на Народна република България и когато намери за необходимо, в защита на държавен или обществен интерес в граждански и административни производства, разглеждани от съдебните и другите правораздавателни органи, както и в изпълнителни производства.

(2) Прокурорът не може да започва, да встъпва или да дава заключения по производства, по които законът изрично е изключвал това, както и не може да предявява искове, които са свързани със строго лична морална оценка на носителя на правото (искове за развод, искове за отмяна на дарение поради непризнателност и др.).

Глава втора.
УЧАСТИЕ НА ПРОКУРОРА В ГРАЖДАНСКИЯ ПРОЦЕС

Раздел I.
Участие по силата на закона

Чл. 4. Прокурорът предявява искове по силата на закона в следните случаи:

1. за отнемане и нетрудови доходи по чл. 31, 32, 33 и 34 от Закона за собствеността на гражданите (ЗСГ);

2. за отчуждаване на имоти или присъждане на тяхната равностойност съгласно решението за тълкуване на § 1 от Указа за преустановяване действието на Закона за отчуждаване на едрата градска покрита недвижима собственост (ДВ, бр. 88 от 1967 г.);

3. по чл. 431, ал. 3 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Чл. 5. (1) Окръжният прокурор прави предложение за преглед по реда на надзора на решението на комисията по чл. 15, ал. 4 от Закона за наемните отношения (ЗНО).

(2) В образуваното производство участвува задължително прокурор.

Чл. 6. По силата на закона прокурорът е задължен да участвува и да даде заключение по следните съдебни производства:

1. осиновяване (чл. 53, ал. 1 от Семейния кодекс - СК);

2. лишаване от родителски права (чл. 63, ал. 3 СК);

3. спорове относно недействителността на придобивания на имоти и вещни права (§ 7 от предходните и заключителните разпоредби от Закона за собствеността на гражданите във връзка с чл. 27 от същия закон);

4. спорове за обезсилване на нотариални актове, издадени в нарушение на чл. 29 ЗСГ, съобразно § 7 от предходните и заключителните разпоредби на същия закон;

5. поставяне под пълно или ограничено запрещение и отмяната му (чл. 275, ал. 2 и чл. 277 ГПК);

6. обявяване на отсъствие или смърт (чл. 445 ГПК);

7. съставяне на актове за гражданско състояние от съда (чл. 126 от Закона за лицата и семейството);

8. производства по обжалвани решения на комисията по трудово-поземлената собственост (чл. 8, ал. 5 ПМС от 25 август 1954 г. за земеустрояването, групирането на земите, одворяване на ТКЗС и ДЗС, МТС и други обществени стопанства - обн., Изв., бр. 72 от 1954 г.; изм., ДВ, бр. 99 от 1963 г.);

9. вписване на сдружения и тяхното прекратяване (чл. 136, ал. 3 и чл. 146, ал. 2 от Закона за лицата и семейството).

Раздел II.
Участие по разпореждане

Чл. 7. (1) Главният прокурор със заповед определя гражданските и административните производства, при разглеждането на които прокурорите са задължени да участвуват в защита на държавен или обществен интерес.

(2) По-горестоящият по длъжност прокурор може да разпореди на подчинените му прокурори да започнат, встъпят или да дадат заключение при разглеждането на конкретно гражданско или административно дело за защита на държавен или обществен интерес.

Раздел III.
Участие по преценка на прокурора

Чл. 8. Прокурорът може да започва предвидените в ГПК производства, както и предвидените граждански и административни производства по другите закони в интерес на лица, както и да встъпва като страна или да даде заключение при разглеждането на конкретно дело в защита на държавен или обществен интерес.

Чл. 9. Законодателят предвижда възможността прокурорът да започва някои съдебни производства, ако за това е налице държавен или обществен интерес, в следните случаи:

1. обявяване на отсъствие или смърт (чл. 447 ГПК);

2. поставяне под пълно или ограничено запрещение (чл. 275, ал. 1 и чл. 227 ГПК);

3. запечатване и отпечатване на наследство (чл. 450, буква "в" и чл. 452 ГПК);

4. установяване на факти (чл. 438, ал. 1 ГПК);

5. обявяване недействителност на брака (чл. 18, ал. 1, букви "в" и"г" и чл. 18, ал. 3 СК);

6. лишаване от родителски права или настаняване на деца в подходящи места, когато е в техен интерес (чл. 63, ал. 1, 2 и 3 СК);

7. прекратяване на осиновяване при тежко провинение от едната страна или при наличието на други важни обстоятелства, които основно разстройват отношенията между осиновител и осиновен (чл. 56, ал. 1, буква "б" и ал. 2 и 3 СК);

8. използуване на произведение (чл. 23 от Закона за авторското право).

Чл. 10. Когато съдът намери, че участието на прокурора в делото е необходимо, той му съобщава за това (чл. 28 ГПК). Направеното уведомление не задължава прокурора да участвува в производството. Той встъпва в него, ако намери това за необходимо.

Чл. 11. Прокурорът е длъжен да участвува в образуваните по негова инициатива производства пред правораздавателните органи.

Глава трета.
ФОРМИ НА УЧАСТИЕ НА ПРОКУРОРА В ГРАЖДАНСКИЯ ПРОЦЕС

Раздел I.
Форми на участие

Чл. 12. (1) Формите на участие на прокурора в гражданския процес са:

1. предявяване на иск за защита и съдействие на граждански права;

2. встъпване в съдебни производства, започнати от други лица;

3. даване заключение по граждански дела;

4. право да протестира подлежащите на обжалване актове на съда и на другите правораздавателни органи.

(2) С правата по ал. 1 прокурорът се ползува не само по исковете, а и по другите съдебни производства - изпълнителни, обезпечителни, охранителни.

Раздел II.
Предявяване на иск

Чл. 13. (1) Прокурорът може да предяви иск от името на държавата за защита на нейни права и законни интереси или за защита на права и законни интереси, принадлежащи на стопански и обществени организации и граждани, освен в случаите на чл. 3, ал. 2.

(2) Прокурорът може съобразно изискванията на закона да предяви насрещен и обратен иск, да предяви иск срещу двете страни (главно встъпване), да предяви и претенции за подобрения.

Чл. 14. Прокурорът получава сведения относно необходимостта за започване производството от молби и сигнали на гражданите и организациите, при упражняване на другите видове надзор или по какъвто и да било друг начин.

Чл. 15. (1) Преди предявяване на иск прокурорът събира данни за основанието и ги проверява. Той изяснява становището на лицето, в интерес на което ще предяви иск, запознава се със становището на евентуалния ответник, получава информация от тях за необходимите доказателства (писмени и гласни) и събира необходимите документи.

(2) Когато е необходимо, прокурорът може да изслуша и мнението на специалист.

Чл. 16. (1) Предявяването на иск става с искова молба, в която се посочват:

1. съдът, компетентен да разгледа делото;

2. прокуратурата, която предявява иска;

3. имената и адресите на стопанските или обществените организации или гражданите, носители на материалното право, в чийто интерес се предявява искът;

4. имената и адресите на ответниците, както и техните законни представители или пълномощници, ако имат такива;

5. цената на иска, ако той е оценяем;

6. изложението на обстоятелствата, на които се основава искът, и доказателствата за тези обстоятелства;

7. в какво се състои искането;

8. подписът на прокурора, който е изготвил иска.

(2) Към исковата молба се представят преписи от нея и приложенията й според числото на страните по делото.

Чл. 17. (1) Прокурорът може при всяко положение на делото да измени основанието на предявения иск, ако съдът с оглед защитата на ответника намери това за уместно. Той може, без да изменя основанието на предявения иск, да увеличи, да намали или да измени своето искане. До приключване на устните състезания прокурорът може да премине от установителен към осъдителен иск и обратно.

(2) Изменение на иска в отсъствие на ответника става с писмена молба, препис от която се връчва на страните.

Чл. 18. Когато прокурорът е предявил иск в полза на трето лице, той няма право да извършва действия на разпореждане с предмета на делото.

Чл. 19. Ако прокурорът счете, че предявеният иск е неоснователен, може да го оттегли, ако лицето, в чийто интерес е предявен искът, още не е встъпило в делото и ако са налице предпоставките за това (чл. 119, ал. 1 ГПК).

Чл. 20. Предявяването на насрещен иск и главно встъпване (чл. 181 ГПК) в производство, започнато от прокурора, е допустимо, но то трябва да бъде насочено към носителя на спорното право.

Чл. 21. Исковите молби, с които се иска разваляне, унищожаване, отменяване или признаване на нищожността на актове, подлежащи на вписване по реда на чл. 112 от Закона за собствеността (ЗС), се вписват съгласно изискванията на Правилника за вписванията (обн., ДВ, бр. 101 от 1951 г.; изм., Изв., бр. 30 от 1955 г.).

Чл. 22. (1) Преди предявяване на иска и във всяко положение на делото до влизане на решението в сила прокурорът може да иска от съда, пред когото делото е висящо, да допусне обезпечаване на иска. Такова искане прокурорът може да направи и пред второинстанционния съд, когато делото е висящо пред него.

(2) Обезпечаване се допуска по всички видове искове.

(3) Прокурорът може да иска обезпечаване, когато ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяване на правата по решението на лицето, в чийто интерес той е започнал производството.

Раздел III.
Встъпване в гражданския процес

Чл. 23. Прокурорът може да встъпи като страна във всяко съдебно производство както в първата, така и във втората съдебна инстанция до приключване на устните състезания освен в случаите на чл. 3, ал. 2.

Чл. 24. Искането за встъпване се прави от името на съответната прокуратура с означение номера и годината на делото, съда, пред който то е висящо, и страните, които участват по него, като се заявява изрично, че прокурорът желае да встъпи като стана в производството.

Чл. 25. Прокурорът може да встъпи като стана в производството и с устно изявление в съдебно заседание, което трябва да се отбележи в съдебния протокол.

Чл. 26. С подаването на протест срещу решението на първата инстанция, в която прокурорът не е участвал, той встъпва като страна в делото.

Чл. 27. (1) След встъпването си прокурорът може да извърши всички процесуални действия, предвидени за страните в ГПК(искания за допускане и събиране на писмени и гласни доказателства, изслушване на експертизи и др.).

(2) Встъпилият в производството прокурор не може да оттегля, да изменя или да се отказва от иска.

(3) След пренията на страните прокурорът дава заключение по фактическите, доказателствените и правните въпроси самостоятелно и независимо от становището на страните.

Чл. 28. Когато страните сключат съдебна спогодба, прокурорът дава заключение дали тя не противоречи на закона и правилата на социалистическия морал.

Раздел IV.
Даване на заключение по делото

Чл. 29. Прокурорът може да даде заключение по всяко висящо дело освен в случаите на чл. 3, ал. 2, ако държавният или общественият интерес налага това.

Чл. 30. (1) Прокурорът участва в устните състезания, като прави преценка на събраните доказателства по делото и излага правните си изводи от установената фактическа обстановка.

(2) Ако прокурорът счете, че предявеният иск е недопустим, прави искане съдът да прекрати делото.

Чл. 31. Ако съдът не уважи заключението, прокурорът може да протестира постановеното решение.

Раздел V.
Протестиране на невлезли в сила съдебни актове

Чл. 32. Прокурорът може по установения от закона ред да протестира всеки подлежащ на обжалване акт на съда, на другите правораздавателни органи, на съдебния изпълнител и на нотариуса, с изключение на тези по чл. 3, ал. 2.

Чл. 33. (1) Прокурорът е длъжен да проверява резултатите по делата, в които е участвал, и да протестира всяко порочно решение.

(2) Когато по изключение прокурорът не е могъл да участва при разглеждането на заведеното от него дело или такова, в което е встъпил, той е длъжен да провери решението и ако са налице основанията за обжалването му, да го протестира.

(3) По сигнал или по свой начин прокурорът проверява решенията, постановени по дела, по които не е участвал, и взема становище по правилността и протестирането им.

Чл. 34. (1) Съдържанието на протеста трябва да отговаря на изискванията на чл. 198 ГПК.

(2) Протестът се подава от името на съответната прокуратура с преписи за страните по делото. Един от екземплярите остава към образуваната гражданска преписка в прокуратурата.

(3) В протеста се излагат съображенията за отменяване на акта.

(4) При подаването на протеста прокурорът може да се отклони от становището, което той е поддържал в първата инстанция.

Чл. 35. Основанията за отмяна са посочени в чл. 207 ГПК, а именно:

1. противоречие със закона. Касае се за противоречие с материалния, а не с процесуалния закон. Най-често неправилното прилагане на закона се дължи на грешки на съда относно подлежащата на прилагане правна норма(грешка в правната квалификация на фактите или грешка в техните правни последици);

2. съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Касае се до нарушение на процесуална норма. Допуснатото от съда нарушение трябва да бъде съществено. То трябва да нарушава норма, която е гаранция за правилността на решението;

3. събраните доказателства са непълни. Тази непълнота е налице, когато поради небрежност или обективна невъзможност страната не е представила необходимите доказателства по делото. Тя трябва да се ограничава от основанието, посочено в чл. 207, буква "б" ГПК;

4. необоснованост на решенията. Необосноваността обхваща грешките, допуснати при формиране на вътрешното убеждение на съда, поради неправилно прилагане правилата на логическото мислене, на опитните правила на каузалните връзки между явленията и на данните на науката.

Чл. 36. (1) Прокурорът може да оттегли протеста във всяко положение на делото пред втората инстанция, ако страната, в чийто интерес е подаден, не е встъпила в производството.

(2) Ако страната е встъпила в производството и не е обжалвала решението, а прокурорът се убеди, че подаденият протест е неоснователен, той не го оттегля, а мотивирано заявява, че не го поддържа.

Глава четвърта.
УЧАСТИЕ В ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО

Чл. 37. (1) Ако изпълнението на решението по делото, по което е участвал прокурор, не стане доброволно, той може да направи искане за образуване на изпълнително производство пред съответния изпълнителен орган.

(2) Действията на прокурора по ал. 1 могат да бъдат извършени в полза на юридически или физически лица и когато изпълнението се налага, за да се защити държавен или обществен интерес, макар прокурор да не е участвал в съдебното производство.

Чл. 38. Прокурорът упражнява надзор за законност при изпълнение на решенията. Той може да протестира действията на съдебния изпълнител пред съда, когато те са незаконосъобразни.

Глава пета.
УЧАСТИЕ В ПРОИЗВОДСТВОТО ПО ЧЛ. 15 ОТ ЗАКОНА ЗА НАЕМНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

Чл. 39. (1) Предложението за преглед на решението по реда на надзора по чл. 15, ал. 4 ЗНО се изготвя от окръжния прокурор, ако е допуснато съществено нарушение на закона от комисията по чл. 15, ал. 1 от същия закон.

(2) При изготвяне на предложението по ал. 1 прокурорът може да събира доказателства и да прави проверки.

Чл. 40. Изпълнението на решението на комисията по чл. 15, ал. 1 ЗНО се спира с предложението за преглед по реда на надзора.

Чл. 41. За внесеното предложение по чл. 15, ал. 4 ЗНО прокурорът уведомява органа на настаняването и комисията по чл. 15, ал. 1 ЗНО.

Чл. 42. Прокурорът може да оттегли предложението за преглед по реда на надзора или да заяви, че не го поддържа, ако се убеди, че същият е подаден неоснователно.

Чл. 43. Прокурорът оставя без уважение искането за изготвяне на предложение по чл. 15, ал. 4 ЗНО, когато то е неоснователно, с мотивирана резолюция, в която излага становището си по всички повдигнати въпроси.

Чл. 44. Съгласно чл. 15, ал. 5 и 6 ЗНО действията на окръжния прокурор не могат да се обжалват пред Главната прокуратура, а решенията на окръжния съд не подлежат на преглед по реда на надзора по чл. 225 ГПК.

Чл. 45. Решението на окръжния (градския) съд по чл. 15, ал. 6 ЗНО не подлежи на преглед, но може да бъде отменено по реда на чл. 231-236 ГПК.

Глава шеста.
ПРОИЗВОДСТВА ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕТРУДОВИ ДОХОДИ ПО ГЛАВА ТРЕТА ОТ ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА НА ГРАЖДАНИТЕ

Чл. 46. Производството за отнемане в полза на държавата на нетрудови доходи, получени от граждани започва от комисията по чл. 38 ЗСГ.

Чл. 47. Окръжният прокурор изготвя искова молба за отнемане на нетрудови доходи по предложение на комисията по чл. 38 ЗСГ.

Чл. 48. Съдържанието на исковата молба за нетрудови доходи, производството пред съда, протестирането на порочните решения и другите процесуални действия са подчинени на общите правила на ГПК.

Чл. 49. В дейността за отнемане в полза на държавата на нетрудови доходи, реализирани от граждани се спазват указанията, дадени от Главната прокуратура за работата на прокурорите по глава трета от Закона за собствеността на гражданите.

Глава седма.
УЧАСТИЕ В АДМИНИСТРАТИВНИЯ ПРОЦЕС

Чл. 50. Прокурорът задължително участва като страна по силата на закона в следните административни производства пред съда:

1. по чл. 33 и сл. от Закона за административното производство;

2. по чл. 138, ал. 1 във връзка с чл. 153, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство;

3. по чл. 18, ал. 1 и чл. 19, ал. 6 от Закона за собствеността на гражданите.

Чл. 51. Прокурорът може да започва съдебните административни производства с протест относно законосъобразността на административните актове, да встъпва и да дава заключение във висящи административни дела, когато намери, че това е необходимо в защита на държавен или обществен интерес.

Чл. 52. Прокурорът в дейността си относно прилагането на Закона за териториално и селищно устройство спазва указанията, дадени от Главната прокуратура за работата по този закон.

Глава осма.
ПРЕВАНТИВНА РАБОТА

Чл. 53. (1) При извършване на превантивната работа по гражданско - съдебния надзор за законност прокурорът се ръководи от дадените за това указания от Главната прокуратура.

(2) Прокурорът анализира характерните за окръга (района) граждански и административни производства и взема мерки за отстраняването на причините и условията, които пораждат споровете, като за целта:

1. съдействува за повишаване на правната култура на трудещите се;

2. прави предложение до съответните държавни, стопански или обществени органи за отстраняване на допуснатите от тях нарушения, на причините, които ги пораждат, и условията, които благоприятстват за тях.

Чл. 54. Заключенията на прокурора в съдебната зала трябва да бъдат добре мотивирани и да оказват възпитателно въздействие върху гражданите.

Чл. 55. За констатирани при разглеждане на делата груби нарушения на закона, в резултат на което се поражда гражданска отговорност, прокурорът прави предложение за отстраняване нарушенията на закона и на причините, които ги пораждат (чл. 30 от Закона за прокуратурата).

Глава девета.
ОРГАНИЗАЦИЯ, РЪКОВОДСТВО И КОНТРОЛ НА ДЕЙНОСТТА ПО ГРАЖДАНСКО-СЪДЕБНИЯ НАДЗОР ЗА ЗАКОННОСТ

Чл. 56. Прокурорите, които отговарят за гражданско-съдебния надзор за законност, са длъжни:

1. да вземат мерки за изпълнение на правомощията си по чл. 27-31 ГПК и другите закони, като изготвят искови молби и протести, встъпват и дават заключение по граждански и административни производства пред съдилищата и другите правораздавателни органи;

2. да анализират периодично съдебната практика на съдилищата в окръга(района) по определени дела с повишен обществен интерес и да вземат мерки за точното и еднакво прилагане на закона;

3. да анализират дейността на прокуратурата за окръга (района) по гражданско-съдебния надзор за законност;

4. да сигнализират главния прокурор за внасяне на предложения за преглед и отмяна по реда на надзора на влезли в сила актове на съдебните и другите правораздавателни органи, когато са налице условията за това;

5. да изследват резултатите от прилагането на нормативните актове от съдилищата и другите правораздавателни органи по гражданските и административните производства и да правят предложения пред главния прокурор за усъвършенствуване на нормативните актове;

6. да изпълняват всички други задачи, свързани с осъществяване на гражданско-съдебния надзор за законност;

7. да повишават своята правна квалификация.

Чл. 57. Отдел "Гражданско-съдебен" при Главната прокуратура и окръжните прокуратури периодично да провеждат мероприятия за повишаване квалификацията на прокурорите, които отговарят за гражданско-съдебния надзор за законност, като организират:

1. научно-практически и учебно-методически семинари, конференции и др.;

2. курсове с новоназначени прокурори;

3. периодично обсъждане на отделни видове граждански дела и обобщаване практиката на прокурорите по тях.

Чл. 58. Окръжният и районният прокурор отговарят съответно за цялостната работа в окръга (района) по гражданско-съдебния надзор за законност.

Чл. 59. Прокурорът, който отговаря за гражданско-съдебния надзор за законност в окръжната прокуратура:

1. ръководи, контролира и оказва помощ на районните прокурори при изпълнението на тази дейност;

2. упражнява контрол при планиране и изпълнение на мероприятията по този надзор, обменя положителния опит между районните прокуратури, периодично проверява дейността им по гражданско-съдебния надзор за законност;

3. прави цялостен анализ на работата на окръжната и районната прокуратура в окръга по гражданско-съдебния надзор за законност;

Чл. 60. Прокурорът в окръжната и районната прокуратура, който отговаря за гражданско-съдебния надзор, отчита дейността по този надзор съгласно указанията, давани от Главната прокуратура.

Чл. 61. Тази инструкция се отнася и за Софийската градска прокуратура.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Инструкцията се издава на основание чл. 13, т. 2 от Правилника за прилагане на Закона за прокуратурата (ДВ, бр. 56 от 1981 г.).

§ 2. Отменя се Инструкция № 54 за работата по гражданско-съдебния надзор за законност от 14 април 1980 г.(необнародвана).

§ 3. Контролът за изпълнение на тази инструкция се възлага на прокурора, завеждащ отдел "Гражданско-съдебен" при Главната прокуратура.

Промени настройката на бисквитките