Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 59 от 22.VII

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ЗА КРИМИНОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ПРИ ГЛАВНАТА ПРОКУРАТУРА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ЗА КРИМИНОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ПРИ ГЛАВНАТА ПРОКУРАТУРА

ИЗДАДЕН ОТ ГЛАВНАТА ПРОКУРАТУРА

Обн. ДВ. бр.51 от 1 Юли 1983г., отм. ДВ. бр.59 от 22 Юли 1994г.

Отменено основание - виж § 14, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт, с която се отменя Закона за прокуратурата - ДВ, бр. 59 от 22 юли 1994 г.

Виж и § 2 от заключителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Съвета за криминологични изследвания към министъра на правосъдието, с който се отменя Разпореждане № 214 на Министерския съвет от 10 юли 1967 г. за създаване при Главната прокуратура на НРБ Съвет за изучаване причините на престъпленията и разработване на мерки за предотвратяването им - ДВ, бр. 21 от 7 март 2003 г.


Глава първа.
ЗАДАЧИ

Чл. 1. (1) Съветът за криминологически изследвания при Главната прокуратура е междуведомствен държавно-обществен орган.

(2) Неговата дейност е насочена към повишаване ефективността на борбата с престъпността чрез научни изследвания и разработване на мерки за нейното ограничаване.


Чл. 2. Съветът за криминологически изследвания има следните задачи:

1. да разработва научни проблеми на борбата с престъпността и методиката на конкретните криминологически изследвания;

2. да извършва изследвания на състоянието, структурата и тенденциите на престъпността, да изучава нейните причини и условия, да изготвя криминологически анализи и прогнози;

3. да разработва проблеми на дейността на правозащитните и други държавнообществени органи, стопански и обществени организации по борбата с престъпността и да им оказва методическа помощ при изучаване на престъпността и предприемане на мерки за нейното ограничаване;

4. да съдействува за реализиране на резултатите от своите криминологически изследвания;

5. да съдействува за повишаване криминологическите знания на прокурори, съдии, следователи и други специалисти и да подпомага обучението по криминология на студенти и аспиранти;

6. да участвува в правната пропаганда с криминологическа тематика;

7. да организира и да участвува в международни и вътрешни конгреси, конференции, симпозиуми, семинари и др. по борбата с престъпността.


Чл. 3. Съветът за криминологически изследвания съдействува за изграждане на окръжни криминологически центрове за проучване на престъпността и другите правонарушения и им оказва методическа помощ.


Глава втора.
УСТРОЙСТВО

Чл. 4. (1) Съветът за криминологически изследвания се състои от председател, заместник-председател, отговорен секретар и представители на:

Главната прокуратура, Министерството на правосъдието, Върховния съд, Министерството на вътрешните работи, Комитета за държавен и народен контрол, Министерството на финансите, Министерството на вътрешната търговия и услугите, Министерството на народната просвета, Министерството на транспорта, Националния аграрно-пронишлен съюз, Министерството на народното здраве, Централния кооперативен съюз, Комитета по единна система за социална информация, Централния съвет на Българските професионални съюзи, Централния комитет на ДКМС, Единния център по науките за държавата и правото, Единния център по философия и социология, Икономическия институт при БАН и Научноизследователския институт по криминалистика и криминология при МВР.

(2) По решение на пленума в неговия състав могат да бъдат включени представители и на други ведомства, обществени организации, научни институти и отделни научни работници.

(3) Поименният състав на пленума се определя със заповед на председателя по предложение на съответните министри, ръководители на други ведомства, обществени организации и научни институти.


Чл. 5. Ръководни органи на съвета са:

1. пленум;

2. председател - главният прокурор на Народна република България;

3. заместник-председател - прокурорът - завеждащ отдела за криминологически изследвания на Главната прокуратура;

4. отговорен секретар - прокурор от отдела за криминологически изследвания на Главната прокуратура.


Чл. 6. (1) Щатни сътрудници на съвета са прокурорите и специалистите от отдела за криминологически изследвания на Главната прокуратура. Те се разпределят по сектори.

(2) Прослуженото време на специалистите-юристи се приравнява на прокурорски стаж съгласно чл. 22, ал. 5 от Закона за прокуратурата.

(3) В щатния апарат на съвета могат да бъдат назначавани и други специалисти.


Глава трета.
ПРАВОМОЩИЯ И ДЕЙНОСТ НА ОРГАНИТЕ НА СЪВЕТА

Чл. 7. (1) Пленумът определя насоките на дейността на съвета, обсъжда и приема перспективните, петгодишните и годишните планове, отчетите, резултатите от проведени криминологически изследвания, методически указания и други въпроси, отнасящи се до дейността на съвета.

(2) Пленумът може да създава комисии, експертни съвети, работни групи за обсъждане и разработване на отделни проблеми на борбата с престъпността.


Чл. 8. Членовете на пленума съдействуват за реализиране на резултатите от проведените изследвания и за изпълнение на предложенията в представляваните от тях ведомства, организации и институти. Те могат да участвуват в научно-изследователската дейност.


Чл. 9. (1) Председателят осъществява научно и организационно ръководство на дейността на съвета, насрочва и ръководи заседанията на неговия пленум, упражнява контрол за изпълнението на приетите от пленума решения, представлява съвета пред всички органи, организации и институти.

(2) Председателят атестира заместник-председателя и отговорния секретар на съвета и утвърждава атестациите на щатните сътрудници.


Чл. 10. (1) Заместник-председателят осъществява общо ръководство на изследванията - разработване на техните програми и методики, обобщаване на получените резултати, публикуването и внедряването им в практиката.

(2) Той осигурява спазването на служебната и трудовата дисциплина от щатния състав и съвместно с отговорния секретар атестира сътрудниците.

(3) Заместник-председателят поддържа връзки с другите научни учреждения и осигурява координацията на научноизследователската дейност съгласно чл. 16, ал. 1.


Чл. 11. (1) Отговорният секретар направлява и съгласува работата на секторите и групите, осъществява контрол за изпълнението на програмите на отделните криминологически изследвания и на плана за повишаване на квалификацията на кадрите.

(2) Отговорният секретар подготвя проектите за планове, отчети и други документи за внасяне в пленума.


Чл. 12. Ръководителите на секторите осъществяват непосредствено научно и организационно ръководство на изследванията, провеждани в секторите, участвуват в изпълнението на научноизследователските задачи, организират подготовката на изследователските програми и тяхната реализация, осигуряват плановата и трудовата дисциплина в секторите.


Чл. 13. Научноизследователската дейност на съвета се разпределя между секторите и щатните сътрудници от председателя.


Чл. 14. (1) Криминологически изследвания, в които участвува целият щатен състав, се извършват под ръководството на заместник-председателя или на отговорния секретар.

(2) По отделни изследователски теми могат да се създават временни междусекторни изследователски групи под ръководството на отговорния секретар или на ръководител на един от секторите.

(3) Съветът може да участвува в съвместни изследвания с други ведомства, организации и институти съгласувано с техните ръководства.


Чл. 15. (1) За участие в разработването на отделни теми могат да бъдат привличани научни работници и работници от практиката, както и аспиранти, стажанти и студенти.

(2) В изследвания по заявки на ведомства и организации могат да участвуват техни специалисти.


Глава четвърта.
ПЛАНИРАНЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА И ПРИЛОЖНАТА РАБОТА

Чл. 16. (1) Научноизследователската и приложната дейност на съвета се планира в перспективни, петгодишни и годишни планове. Плановете се координират с останалите криминологически звена в страната, както и с тези на Междуведомствения съвет за координация и методическо ръководство на превантивната дейност и на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.

(2) При изготвянето на плановете се вземат под внимание предложенията и мненията на заинтересуваните ведомства, организации и институти.

(3) Промени в годишните планове при необходимост може да прави председателят, за което уведомява пленума.


Чл. 17. Въз основа на годишните планове на съвета всеки сектор разработва свой план.


Чл. 18. (1) За всяко изследване се изготвя изследователска програма (с приложен към нея инструментариум), която се обсъжда по доклад на научния ръководител на изследването от щатния апарат на съвета.

(2) При обсъждането на програмата могат да участвуват членове на пленума, представители на организацията-заявител и други специалисти.

(3) За осъществяването на изследователската програма по всяко криминологично изследване се съставя отделен организационен план.


Чл. 19. Плановете на секторите, изследователските програми и организационните планове на отделните изследвания се утвърждават от заместник-председателя.


Чл. 20. (1) За събиране на информацията при изследванията министерствата и другите ведомства, организации и институти, представени в състава на съвета, оказват необходимото съдействие.

(2) Съдилищата и органите на прокуратурата изпращат на съвета всички изисквани материали (наказателни и граждански дела, прокурорски преписки, анализи и др.).


Чл. 21. (1) Всяко изследване завършва с научен доклад и предложения до съответните ведомства и организации.

(2) За оценка на научния доклад председателят определя един или двама рецензенти.


Чл. 22. (1) Научният доклад се обсъжда от щатния състав на съвета. Освен членовете на пленума по преценка на председателя на обсъждането могат да бъдат поканвани представители на организацията-заявител и други специалисти.

(2) Към протокола на обсъждането се прилагат и писмените рецензии.

(3) След преработването му научният доклад заедно с кратка справка се представя от научния ръководител на председателя.

(4) По преценка на председателя научният доклад може да бъде внесен за обсъждане в пленума.


Чл. 23. (1) Предложенията до партийните и правителствените органи, ведомства и организациите се изпращат от председателя на съвета.

(2) Научният ръководител на изследването води на отчет направените предложения и резултатите от тяхното разглеждане.


Чл. 24. Внедряването в практиката на резултатите от изследванията се извършва в съответствие с разработеното за тази цел и прието от пленума на съвета методическо указание.


Чл. 25. На основата на изводите от криминологическите изследвания могат да се организират научно-практически и теоретически конференции, съвещания, да се изготвят указания, научни публикации и материали в средствата за масова информация и др.


Чл. 26. За всяко проведено изследване се съставя досие. То съдържа програмата на изследването, инструментариума, научната разработка, предложенията, протоколите от обсъжданията, обработените данни и други съществени документи, както и данни за реализацията на изследователските резултати.


Глава пета.
КВАЛИФИКАЦИЯ НА ЩАТНИТЕ СЪТРУДНИЦИ И ВРЪЗКИ С ДРУГИ КРИМИНОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТИ

Чл. 27. (1) Повишаването на квалификацията на щатните сътрудници в съвета се осъществява чрез:

1. задочни аспирантури и подготовка на дисертации;

2. специализация в научноизследователски институти у нас и в чужбина;

3. самостоятелна подготовка;

4. участие в специализирани и езикови курсове и др.

(2) За повишаване на квалификацията в съвета действува постоянен криминологически семинар. В семинара могат да участвуват и криминолози от други институти.

(3) За квалификацията и научната продукция на всеки от щатните сътрудници се води лично дело.


Чл. 28. Отговорният секретар ежегодно подготвя план и отчет за квалификацията на щатните криминолози, които се утвърждават от председателя.


Чл. 29. (1) Съветът за криминологични изследвания осъшествява сътрудничество с криминологически институти в страната и чужбина чрез:

1. провеждане на съвместни криминологически изследвания;

2. размяна на изследователски планове, методически материали, публикации и издания;

3. размяна на делегации, работни групи и специализанти;

4. участие в конгреси, конференции, симпозиуми и др.

(2) Съветът за криминологически изследвания е член на Международната криминологическа асоциация.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Материално-техническото обслужване и издръжката на съвета се осигуряват от Главната прокуратура.

(2) Разходите за изследванията, възлагани от други ведомства, организации и институти, се поемат от възложителите.


§ 2. Този правилник се издава на основание чл. 18 от Закона за прокуратурата и т. 4 от Разпореждане № 214 на Министерския съвет от 10. VII. 1967 г. и е съгласуван с министъра на вътрешните работи, министъра на правосъдието и председателя на Върховния съд.


§ 3. Отменя се Правилникът за организацията и работата на Съвета за криминологически изследвания от 1968 г.


Промени настройката на бисквитките