Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 75 от 27.IX

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНО-ОБЩЕСТВЕНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ "ФОНД 13 ВЕКА БЪЛГАРИЯ"

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНО-ОБЩЕСТВЕНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ "ФОНД 13 ВЕКА БЪЛГАРИЯ"

ИЗДАДЕН ОТ КОМИТЕТА ЗА КУЛТУРА И МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.75 от 27 Септември 1983г., отм. ДВ. бр.1 от 3 Януари 1995г.

Отменен с § 2 от заключителните разпоредби на Правилник за устройството и дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" - ДВ, бр. 1 от 3 януари 1995 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Държавно-обществената организация "Фонд 13 века България", създадена с Постановление № 51 на Министерския съвет от 1981 г. за създаване на държавно-обществена организация за дарителска дейност (ДВ, бр. 1 от 1982 г.) и включена в състава на Националния комплекс "Художествено творчество, културна дейност и средства за масова информация" с Постановление № 21 на Министерския съвет от 1983 г. за създаване на условия за развитие и задълбочаване на идеите и целите на 13-вековния юбилей на българската държава (ДВ, бр. 53 от 1983 г.), е отделно юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София. Тя има поделения в окръзите и в София и комисии в селищните системи на страната.


Чл. 2. ДОО "Фонд 13 века България" има предмет на дейност: приемане на дарения и завещания, регистрация и управление на движими и недвижими имоти, финансови средства и имуществени права, които се даряват или завещават от физически и юридически лица от страната и чужбина в полза на фонда, на българската държава и на социалистическите организации; осигуряване чрез средства на фонда изграждането на важни обекти в духовната област и по-нататъшното развитие на културната дейност и другите социални сфери, както и други дейност в страната и в чужбина в съответствие с целите на организацията.


Чл. 3. ДОО "Фонд 13 века България" осъществява своите функции и задачи в тясно взаимодействие и сътрудничество с Международната фондация "Людмила Живкова" и Координационното бюро "13 века България" към Комитета за култура, като може да издържа дейности, свързани с осъществяване целите и задачите на фондацията.


Чл. 4. Цялостната дейност на организацията като държавно-обществено и всенародно дело се осъществява със съдействието и сътрудничеството на политическите, обществените и държавните органи и организации.


Чл. 5. Сътрудничеството и взаимодействието на управлението на фонда с политическите, обществените и държавните органи и организации има постоянен характер с оглед реализирането на постоянните задачи на организацията.


Чл. 6. Държавата гарантира изпълнението на волята на дарителите и завещателите чрез ДОО "Фонд 113 века България".


Глава втора.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ

Чл. 7. ДОО "Фонд 13 века България" има следните основни задачи:

1. чрез широка разяснителна, пропагандна и издателска дейност да работи за възраждане, регулиране и разширяване на дарителското движение у нас и в чужбина, осмислено в нашата социалистическа действителност;

2. да създава временни целеви звена със свой щат в страната и чужбина за организиране дарителски мероприятия и стопански дейности в съответствие с целите на организацията;

3. да разработва и представя в Централния комитет на Българската комунистическа партия и Министерския съвет предложения за развитието и усъвършенствуването на дейността на фонда и пропагандната работа по него;

4. да организира и осъществява управлението на фонда и дарителството в цялата страна и в чужбина;

5. да реагира и картотекира всички дарения на фонда, на българската държава и на социалистическите организации от страната и от чужбина;

6. да организира съхраняването на даренията при необходимите за това условия и по начин, запазващ тяхната ценност, външен вид и качество;

7. да организира рационално и ефективно използуване на даренията;

8. да съставя план за разходване на средствата във фонда;

9. да финансира мероприятия, приети по плана по т. 8, като прехвърля средства на ведомства и организации (наричани по-нататък "инвеститори"), на които по тяхно искане е възложено осъществяването на съответното мероприятие;

10. за изпълнението на финансираните мероприятия да изисква представянето на отчети от инвеститорите съгласно Правилника за капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 55 от 1981 г.; изм. и доп., бр. 101 от 1981 г. и бр. 47 от 1982 г.).

11. да направлява и контролира използуването на паричните и предметните дарения във фонда в съответствие с изискванията на плановата и финансовата дисциплина, с решенията на управителния съвет на организацията и съгласно волята на дарителя или завещателя при спазване на съответното национално законодателство;

12. да поддържа тесни връзки с дарителите в страната и в чужбина, да подпомага техните инициативи и действия, свързани с осъществяването на даренията и развитието на дарителството;

13. да поддържа връзки с подобни организации в чужбина;

14. да осигурява трайното маркиране на даренията;

15. да удостоява дарителите с почетни грамоти и знаци на фонда;

16. да предлага морални и материални стимули за дарители и завещатели в съответствие с Указа за духовното стимулиране в Народна република България (обн., ДВ, бр. 48 от 1974 г.; попр., бр. 54 от 1974 г.; изм. и доп., бр. 9 от 1977 г., бр. 37 от 1978 г., бр. 31 и 41 от 1979 г., бр. 60 от 1980 г., бр. 3 от 1981 г., бр. 32 от 1982 г.).


Глава трета.
УПРАВЛЕНИЕ И СТРУКТУРА

Раздел I.
Органи

Чл. 8. Държавно-обществената организация "Фонд 13 века България" осъществява своята дейност и изпълнява задачите си чрез следните свои органи:

1. управителен съвет;

2. генерална дирекция;

3. окръжни поделения;

4. комисии в селищни системи.


Чл. 9. Министерският съвет определя председателя на управителния съвет, неговите заместници, генералния директор на организацията и участвуващите в него ведомства със свои представители.


Раздел II.
Управителен съвет

Чл. 10. (1) Цялостното ръководство на дейността на ДОО "Фонд 13 века България" по набиране и изразходване на средствата, по управление на имуществото и по упражняване правата на фонда се осъществява от управителен съвет, който е висшият орган на организацията.

(2) Управителният съвет има следния състав: председател - председателят на Комитета за култура; първи зам.-председател - министърът на финансите; зам.-председател - зам.-министър на външните работи; генералният директор на организацията; членове - представители на: Държавния комитет за планиране, Министерството на народната просвета, Министерството на строителството и архитектурата, Държавния комитет по туризма, Централния съвет на Българските професионални съюзи, Националния съвет на Отечествения фронт, Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, Комитета за българите в чужбина и Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт.


Чл. 11. Управителният съвет се събира на заседание според нуждите, но не по-рядко от два пъти в годината. Управителният съвет провежда редовни и извънредни заседания. Броят на редовните заседания се определя в зависимост от плана за работа на съвета за годината. Извънредни заседания се свикват според нуждите от председателя на управителния съвет и по предложение на отделен член на съвета.


Чл. 12. Управителният съвет работи по годишен план за основните проблеми за развитието и укрепването на дарителството, на организацията и поделенията в страната и в чужбина. Планът се приема на последното заседание на предходната година.


Чл. 13. Материалите и документите за обсъждане на заседанията на управителния съвет се подготвят от генералната дирекция съгласувано с председателя на управителния съвет и се изпращат на членовете на съвета не по-късно от две седмици преди заседанието.


Чл. 14. За заседанията си управителният съвет може да създава работни групи за изучаване на някои въпроси, за извършване проверки и подготовка на проекторешенията по отделни въпроси на дневния ред, както и за подготвяне на доклади и предложения на съвета пред други органи и организации. В работните групи могат да бъдат включени и специалисти, които не са членове на управителния съвет.


Чл. 15. Решенията на управителния съвет се вземат:

1. на заседание на съвета - с обикновено мнозинство (50§1) при присъствие най-малко на две трети от членовете му. Решенията се включват в протокола на заседанието на съвета;

2. по оперативен ред - по въпроси, нетърпящи отлагане, като решенията се подписват от председателя, първия зам.-председател или зам.-председателя и генералния директор и се представят за утвърждаване на следващото заседание на съвета.


Чл. 16. Протоколът на заседанието се съставя в един екземпляр и се подписва от председателя на съвета. При необходимост на членовете на съвета се предава заверено копие от протокола. Решенията на управителния съвет се довеждат до знание и на заинтересуваните ведомства и организации, а в необходимите случаи - на дарителите и на обществеността.


Чл. 17. Управителният съвет:

1. приема и отказва даренията чрез генералния директор на организацията;

2. утвърждава годишния план за финансиране на мероприятия със средства от централния фонд, както и плановете за финансиране на мероприятията със средства от окръжните фондове;

3. приема годишните отчети на ДОО "Фонд 13 века България" и на централния фонд, отчетите за разходите на средства от окръжните фондове, както и отчетите на инвеститорите за осъществените от тях мероприятия, финансирани със средства от фонда;

4. съгласувано със съответните отдели на Централния комитет на Българската комунистическа партия определя насоките и осигурява провеждането на разяснителна, пропагандна и издателска дейност, осигуряваща широка гласност на даренията и на мероприятията, осъществявани със средствата на фонда;

5. взема решение за разкриване нови източници на средства за фонда и нови дейности в съответствие с неговите цели;

6. разрешава предоставяне 100 процента от набраните суми на отделни юридически лица, организирали целеви дарителски акции;

7. утвърждава мероприятия за развитие на фонда и за усъвършенствуване на неговата дейност;

8. утвърждава създаването на временни целеви звена по чл. 7, т. 2;

9. упражнява контрол по набирането и изразходването на средства в централния и окръжните фондове и за спазване целите и принципите на фонда;

10. налага дисциплинарни наказания за нарушения в дейността на генералната дирекция и окръжните поделения, комисиите в селищни системи и в чужбина на основание Кодекса на труда и търси имуществена отговорност по Кодекса на труда и Закона за финансовия контрол;

11. прави предложения пред Министерския съвет за промени в състава на управителния съвет;

12. търси съдействие и кани за участие в своите заседания представители на институции, които не са представени в него;

13. решава кои въпроси, отнасящи се до компетентността на управителния съвет, могат да се възлагат за решаване на генералния директор;

14. обсъжда и приема решения и по други въпроси, свързани с дейността на организацията и управлението на фонда.


Чл. 18. Решенията на управителния съвет са задължителни за органите на организацията.


Чл. 19. Председателят на управителния съвет:

1. ръководи работата на съвета и представлява организацията в рамките на предоставената му компетентност;

2. внася в Централния комитет на Българската комунистическа партия, Министерския съвет и други ведомства приетите от управителния съвет предложения за развиване и усъвършенствуване дейността на фонда;

3. утвърждава указания, окръжни и др., отнасящи се до дейността на организацията;

4. оправомощава генералния директор да представлява организацията пред съда и други органи и организации.


Чл. 20. В своята дейност председателят на управителния съвет се подпомага от първия зам.-председател, зам.-председателя и генералния директор.


Раздел III.
Генерална дирекция

Чл. 21. Генералната дирекция на ДОО "Фонд 13 века България" осигурява административното управление и счетоводната отчетност на фонда и ръководи и контролира дейността на окръжните поделения и на комисиите в селищни системи и в чужбина.


Чл. 22. Генералната дирекция е изпълнителен орган на управителния съвет и осъществява оперативната дейност на организацията.


Чл. 23. Генералната дирекция осигурява единна система и форми за регистриране и отчитане на дарителската дейност и организира своята работа с тримесечие планове в съответствие с годишните планове на управителния съвет.


Чл. 24. Генералната дирекция упражнява контрол по набирането и изразходването на средствата на окръжните фондове, спазването на целите и принципите на фонда, изисква отчети и други данни и прави предложения пред управителния съвет за налагане на санкции за нарушения в дейността им съобразно чл. 17, т. 10.


Чл. 25. (1) Работата на генералната дирекция се ръководи от генерален директор, който се отчита и отговаря за дейността й пред управителния съвет.

(2) В Комитета за култура генералната дирекция е подчинена единствено на председателя на Комитета за култура като председател на управителния съвет.


Чл. 26. Генералният директор:

1. осъществява оперативно ръководство на дейността на организацията в периода между заседанията на управителния съвет в рамките на предоставените му пълномощия и в съответствие с решенията на управителния съвет;

2. организира непосредствено работата по набирането и изразходването на средствата, регистрирането и картотекирането на тяхното съхраняване и използуване;

3. организира непосредствено разяснително-пропагандната и издателската дейност за популяризиране и развиване на дарителството и дейност на фонда;

4. подготвя проекта на годишния план за финансиране на мероприятия със средства от фонда и го представя за разглеждане и утвърждаване от управителния съвет;

5. осъществява непосредствено финансирането на мероприятията, приети по утвърдения план;

6. при конкретно изразена воля на дарителя разрешава отпускането на средства от централния фонд до размера на паричното дарение, но не повече от 100 000 лв. Разрешението се утвърждава от управителния съвет на следващото му заседание;

7. предоставя използуването и стопанисването на предметни дарения, постъпили в централния или окръжния фонд, на ведомствата и организациите, за които са предназначени съобразно волята на дарителите. Предоставянето се утвърждава от управителния съвет на следващото му заседание;

8. подготвя и внася за разглеждане от управителния съвет възникващите и постъпилите в генералната дирекция въпроси и предложения по дейността на организацията и управлението на фонда;

9. назначава, повишава, премества и уволнява служителите и сътрудниците в генералната дирекция;

10. назначава със заповед комисии от представители на творчески съюзи и генералната дирекция за оценяването на постъпили предметни дарения;

11. осъществява връзката на организацията с нейните поделения;

12. осъществява връзката на организацията с ведомствата, организациите и дарителите;

13. предоставя пълномощия на длъжностните лица в генералната дирекция да представлява организацията пред съда и арбитража и пред други органи и организации;

14. определя длъжностните лица в генералната дирекция, които могат да съставят актове при констатиране нарушения на този правилник и на Наредба № 2 за набиране и изразходване на средствата от "Фонд 13 века България";

15. изпълнява в рамките на неговите пълномощия други задачи, произтичащи от решенията на управителния съвет.


Раздел IV.
Окръжни поделения

Чл. 27. (1) Към окръжните народни съвети, Столичния народен съвет и районните народни съвети на София се създават окръжни (районни) поделения на ДОО "Фонд 13 века България", чиито ръководства се утвърждават от изпълнителните комитети на съветите.

(2) В селищните системи и в градовете, където има районни народни съвети, могат да се създават комисии "Фонд 13 века България" на селищните системи и на районните народни съвети, които се утвърждават от съответните изпълнителни комитети.


Чл. 28. Окръжните ръководства ръководят дейността на окръжните поделения на организацията и комисиите в селищните системи на територията на окръга. Всяко тримесечие те провеждат най-малко по едно заседание.


Чл. 29. Председател на окръжното ръководство е един от зам.-председателите на окръжния народен съвет, а членове са: зам.-председателят на съвета за народна просвета, председателят на окръжния съвет за култура, началникът на управление "Финанси", началникът на управление "Архитектура и благоустройство" при окръжния народен съвет, секретар на окръжния комитет на Отечествения фронт, секретар на окръжния съвет на Българските професионални съюзи, секретар на окръжния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз. Окръжното ръководство има и секретар.


Чл. 30. Административното управление и счетоводната отчетност на окръжните поделения се осъществяват от окръжните народни съвети в рамките на лимита им за численост и издръжка на персонала.


Чл. 31. Ръководството на окръжното поделение работи по годишни организационен план и план за разходите на окръжния фонд и има следните функции:

1. приема или отказва даренията в окръжния фонд;

2. организира непосредствено разяснително-пропагандната и издателската дейност за популяризиране и развитие на дарителството и дейността на фонда в окръга;

3. организира разкриването на нови източници на средства и други имущества за фонда;

4. разглежда постъпилите предложения за осъществяване мероприятия в окръга със средства от фонда;

5. приема и предлага за утвърждаване от управителния съвет годишния план за разходване на средства от фонда;

6. прави предложения пред управителния съвет за подпомагане финансирането на по-големи мероприятия в окръга със средства от централния фонд;

7. възлага на инвеститорите изпълнението на включените в годишния план мероприятия;

8. приема и предлага за утвърждаване от управителния съвет годишните отчети за разходване на средствата от фонда;

9. дава гласност на своята дейност чрез публично разглеждане на годишните му отчети;

10. приема отчетите на инвеститорите за разходваните от тях средства за осъществяване мероприятията, финансирани със средствата на фонда;

11. упражнява контрол по набирането и изразходването на средствата от фонда;

12. всяко тримесечие отчита пред генералната дирекция изпълнението на мероприятията в годишния организационен план, както и постъпленията и изразходването на средствата от фонда.


Чл. 32. (1) Решенията на ръководството на окръжното поделение се вземат на заседание с обикновено мнозинство при присъствие най-малко на две трети от членовете му. Решенията се отразяват в протокола за заседанието.

(2) При вземане на решения по точки 5, 8 и 10 на предходния член окръжното ръководство задължително привлича с право на глас и председателите на комисиите в селищните системи и на комисиите на районните народни съвети.


Раздел V.
Комисии в селищни системи

Чл. 33. Комисиите в селищните системи са подчинени на окръжните поделения на организацията и работят под тяхно непосредствено ръководство.


Чл. 34. Комисиите в селищните системи имат състав, аналогичен на окръжните поделения, като за техни членове могат да бъдат привличани и други представители на държавни, политически, обществени и стопански организации.


Глава четвърта.
НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 35. (1) За нарушаване разпоредбите на този правилник виновните лица се наказват по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Актовете за констатиране на нарушенията се съставят от органите на ДОО "Фонд 13 века България", а наказателните постановления се издават от генералния й директор.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 13, т. 1 от Постановление № 21 на Министерския съвет от 1983 г. за създаване условия за развитие и задълбочаване на идеите и целите на 13-вековния юбилей на българската държава (ДВ, бр. 53 от 1983 г.) и отменя Правилника за устройството и дейността на Държавно-обществената организация "Фонд 13 века България" (ДВ, бр. 25 от 1982 г.).


Промени настройката на бисквитките