Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 78 от 1.X

УКАЗ № 1367 ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРЕДАВАНЕ НА ПЕЧАТНИ И ДРУГИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ

 

УКАЗ № 1367 ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРЕДАВАНЕ НА ПЕЧАТНИ И ДРУГИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ

Отмяната е в сила от 1.01.2001 г.

Обн. ДВ. бр.78 от 1 Октомври 1976г., отм. ДВ. бр.108 от 29 Декември 2000г.

Чл. 1. (1) Държавни учреждения, стопански и други организации, които създават в страната или в чужбина печатни произведения, фотоиздания, пощенски марки, звукозаписи, филми, ордени, медали, монети, банкноти, гербове, значки и плакети, предназначени за разпространение, са длъжни да предават определен брой от тях безплатно на посочените в този указ учреждения.

(2) Когато тези произведения се създават за други организации или лица, предаването е за тяхна сметка.

(3) Произведенията не могат да се разпространяват, преди да е изпълнено задължението по предходната алинея.

(4) Броят на отделните екземпляри, подлежащи на предаване, се определя в списъка, приложен към този указ.


Чл. 2. (1) Задължението за предаване на печатни произведения се отнася и за всички последващи издания, отделни допълнителни тиражи, а също и за изданията, на които е променена само корицата или форматът, или са отпечатани едновременно на различни видове хартия, или с различна подвързия, или имат библиофилски характер.

(2) Печатни произведения, издавани едновременно на няколко езика, се предават в съответния брой на всеки език поотделно.


Чл. 3. Висшата атестационна комисия предава защитените в страната и в чужбина дисертационни трудове заедно с авторефератите, както и хабилитационните трудове за получаване на научни звания.


Чл. 4. Български гражданин, който е обнародвал в чужбина свое произведение и притежава екземпляр от него, е длъжен да го предаде на Народната библиотека "Кирил и Методий" за снемане на копие, след което екземплярът му се връща.


Чл. 5. Не подлежат на предаване произведенията за канцеларско или битово употребление.


Чл. 6. (1) Произведенията се предават на следните учреждения:

1. печатни произведения, фотоиздания, звукозаписи, дисертационни и хабилитационни трудове - на Народната библиотека "Кирил и Методий";

2. филми - на Българската национална филмотека;

3. пощенски марки - на Министерството на съобщенията;

4. ордени, медали, монети, банкноти, гербове, значки, плакети - на Националния исторически музей.

(2) Полиграфическите организации в окръзите, които отпечатват произведения за съответния окръг, изпращат освен определения брой екземпляри на Народната библиотека "Кирил и Методий" отделно и по един екземпляр на съответната окръжна библиотека.


Чл. 7. (1) Произведенията се предават в двуседмичен срок от отпечатването или създаването им.

(2) Срокът за предаване на дисертационните и хабилитационните трудове започва от деня, в който Висшата атестационна комисия даде научната степен или научното звание, а на отпечатаните или създадените в чужбина произведения - от получаването им в страната от съответните учреждения и организации.


Чл. 8. Народната библиотека "Кирил и Методий" разпределя предадените й екземпляри по реда, определен в правилника за прилагане на указа.


Чл. 9. При образуване на стопанска организация за полиграфическа дейност, за производство на фотоиздания, звукозаписи или филми съответният ръководител е длъжен да уведоми незабавно за това Народната библиотека "Кирил и Методий", а за производство на филми - Българската национална филмотека.


Чл. 10. Контролът за спазване разпоредбите на този указ се упражнява от:

1. Народната библиотека "Кирил и Методий" - за печатните произведения, фотоизданията, звукозаписите, дисертационните и хабилитационните трудове;

2. Министерството на съобщенията - за пощенските марки;

3. Българската национална филмотека - за филмите;

4. Националния исторически музей - за ордените, медалите, монетите, банкнотите, гербовете, значките и плакетите.


Чл. 11. (1) За нарушаване разпоредбите на чл. 1, 2, 7 и 9 виновните лица се наказват с глоба до 200 лв.

(2) С наказателното постановление, с което се налага глоба за непредаване на определения брой екземпляри, се определя нов срок за предаването им.

(3) При повторно извършено нарушение или при неспазване на срока, определен с наказателното постановление, глобата е от 50 до 300 лв. Нарушението се счита за повторно, когато е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателно постановление за същия вид нарушение.


Чл. 12. За нарушения на други разпоредби на указа, както и за нарушения на правилника за прилагането му виновните лица се наказват с глоба до 50 лв.


Чл. 13. (1) Нарушенията се установяват, а наказателните постановления се издават, обжалват и изпълняват по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от контролните органи на:

1. Народната библиотека "Кирил и Методий" - за нарушенията, отнасящи се до печатните произведения, фотоизданията, звукозаписите, дисертационните и хабилитационните трудове;

2. Министерството на съобщенията - за нарушенията, отнасящи се до пощенските марки;

3. Българската национална филмотека - за нарушенията, отнасящи се до филмите;

4. Националния исторически музей - за нарушенията, отнасящи се до ордените, медалите, монетите, банкнотите, гербовете, значките и плакетите.

(3) Наказателните постановления се издават от председателя на Комитета за изкуство и култура, съответно от министъра на съобщенията или от овластени от тях длъжностни лица.


Заключителни разпоредби

§ 1. Този указ отменя Наредбата-закон за депозиране на печатни и литографни произведения в народните библиотеки и институти (ДВ, бр. 113 от 1945 г.; изм., бр. 69 от 1951 г.).


§ 2. Председателят на Комитета за изкуство и култура съвместно с министъра на съобщенията издава правилник за прилагане на указа.


§ 3. Изпълнението на указа се възлага на председателя на Комитета за изкуство и култура и министъра на съобщенията. прилагане на указа.


Приложение към чл. 1, ал. 4


Списък на екземплярите от печатни и други произведения, които подлежат на задължително предаване


1. Печатните произведения и фотоизданията се предават в двадесет екземпляра освен в случаите, предвидени в следващите точки.

2. В зависимост от тиража на печатните произведения и фотоизданията се предава следният брой екземпляри: шест - при тираж от 101 до 300 броя; три - при тираж до 100 броя; два - при допълнителен тираж.

3. Независимо от тиража се предава следния брой:

а) според вида на печата: три - от циклостилните издания; два - от релефните географски карти и глобуси, един - от изданията, отпечатвани на релефен (Брайлов) шрифт за слепи; един - от отпечатъци от размножени оригинални графически произведения (ксилография, линогравюра, офорт, литография и други подобни) при тираж от 50 до 100 броя;

б) според предназначението на произведенията: три - от явните служебни военни издания; три - от печатните произведения с поверителен характер след изтичане на срока за поверителност; един - от изданията, отпечатани в страната за чуждестранни физически и юридически лица, предназначени за разпространение в чужбина;

в) според вида на печатните произведения: шест - от изданията, представляващи репродукции, портрети, плакати, календари, илюстровани картички, фоторепродукции, фотопортрети, фотокартички; три - от изданията във форма на картотека; един - от листовите издания (афиши, позиви, лозунги); един - от отделните отпечатъци от книги и статии; един - допълнително от изданията с мека корица (когато тиражът на изданието е оформен едновременно с твърда и с мека корица), както и от изданията, отпечатани на луксозна хартия или оформени и като библиофилско издание;

г) според мястото на отпечатването на произведенията: един - от произведенията, създадени в чужбина. Периодичните издания, отпечатвани в чужбина на няколко езика, се предават в двадесет екземпляра за всеки език поотделно.

4. Останалите произведения се предават в следния брой:

а) седем - от грамофонните плочи и фонокартичките. Ако са приложение към издание предават се в толкова екземпляра, в колкото се предава изданието;


б) три - от пощенските марки;

в) три - от ордените, медалите, монетите и банкнотите;

г) три - от гербовете, значките, и плакетите, ако са утвърдени от Държавната комисия за изобразителни и приложни изкуства и архитектура и са произведени от Монетния двор;

д) един - от дисертационните и хабилитационните трудове;

е) един - от филмите. Ако филмите са приложение към издание, предават се в толкова екземпляра, в колкото се предава изданието;

ж) един - от записите на магнитни ленти и други подобни видове звукозаписи;

з) един - от звукозаписите и филмите, произведени в страната за чуждестранни физически и юридически лица, предназначени за разпространение в чужбина;

и) един - от звукозаписите и филмите, създадени в чужбина.


Промени настройката на бисквитките