УКАЗ № 69 ОТ 10.03.1999 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКИЯ ЧЕРВЕН КРЪСТ
УКАЗ № 69 ОТ 10.03.1999 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКИЯ ЧЕРВЕН КРЪСТ
Обн. ДВ. бр.25 от 19 Март 1999г.
На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България
ПОСТАНОВЯВАМ:
Връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст, приет от ХХХVIII Народно събрание на 24 февруари 1999 г.
Издаден в София на 10 март 1999 г.
МОТИВИ
за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст.
С § 3 от преходните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст се изменя т. 7 на чл. 59 от Закона за данък върху добавената стойност, като в нея се създават букви "а" и "б".
Стенограмата от заседанието на Народното събрание на 24 февруари 1999 г. показва, че народните представители са приели изменение на чл. 23, ал. 1, т. 6 от един вече отменен закон - Закона за данък върху добавената стойност (обн., ДВ, бр. 90 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 57 от 1995 г., бр. 16, 56 и 104 от 1996 г., бр. 51, 86 и 111 от 1997 г., бр. 15, 71, 89 и 93 от 1998 г. и отменен с § 1 от преходните и заключителните разпоредби на сега действащия Закон за данък върху добавената стойност - обн., ДВ, бр. 153 от 23 декември 1998 г., в сила от 1 януари 1999 г.).
На заседанието на Народното събрание на 4 март 1999 г. е гласувана поправка на очевидна фактическа грешка, като е посочен за изменение чл. 59, т. 7 от сега действащия Закон за данък върху добавената стойност. Към тази точка са добавени двете вече гласувани хипотези като букви "а" и "б". Разпоредбата на чл. 59, т. 7 обаче гласи, че не се дължи данък при внос на стоки, когато се внасят носители на информация по линия на участието на България в международния обмен на издания, когато те са освободени от митни сборове. С новите изменения-букви "а" и "б" към т. 7, целият текст добива следната редакция:
"Чл. 59. Не се дължи данък при внос на стоки, когато:
7. се внасят носители на информация по линия на участието на България в международния обмен на издания, когато те са освободени от митни сборове:
а) за нуждите на водно и планинско спасяване и гражданска защита, които се закупуват от Българския Червен кръст;
б) при дарения на финансови средства и желание на дарителя да бъдат закупувани моторни превозни средства и техника за Българския Червен кръст."
Очевидно е, че и поправката на явната фактическа грешка не отстранява смисловото противоречие с основния текст на разпоредбата на чл. 59, т. 7 от Закона за данък върху добавената стойност.
Волята на народните представители е била да се освободи от данък върху добавената стойност вносът на стоки, които ще се използват от Българския Червен кръст за нуждите на водно и планинско спасяване и гражданска защита, както и вносът на моторни превозни средства и техника, закупувани от Българския Червен кръст с дарения на финансови средства при изрично заявена воля на дарителя за това. Редакцията на приетото изменение на чл. 59, т. 7 от Закона за данък върху добавената стойност обаче не изразява тази предполагаема воля на народните представители и поради неяснотата си създава възможност за противоречиво тълкуване.
Разпоредбата на новосъздадената буква "б" противоречи и на разпоредбата на чл. 7 ЗДДС, съгласно която парите в обращение като законно платежно средства не са стока по смисъла на закона, а всички точки в чл. 59 уреждат различни хипотези на освобождаване от данък при внос на стоки, което е отразено и в заглавието на разпоредбата. Очевидно е, че съгласно закона не подлежат на облагане с данък върху добавената стойност не дарените финансови средства, а моторните превозни средства и техника за нуждите на Българския Червен кръст, закупени с такива средства.
Предвид изключително отговорните дейности на Българския Червен кръст в хуманитарната област, в подготовката за действия при военно положение, военни конфликти и бедствия, за опазване и укрепване здравето на населението и за възпитанието му в дух на висока нравственост, милосърдие и благотворителност не оспорвам волята на народните представители за установяването на данъчни облекчения за определени стоки, които ще бъдат необходими за изпълнение функциите на Българския Червен кръст, но разпоредбите, установяващи данъчни облекчения, поради своята изключителност трябва да бъдат формулирани ясно и точно.
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
Тези са мотивите ми да върна за ново обсъждане Закона за изменение и допълнение на Закона за Българския Червен кръст, като оспорвам разпоредбата на § 3 от преходните разпоредби, с която се изменя чл. 59, т. 7 от Закона за данък върху добавената стойност, и моля при повторното гласуване да се създадат нови точки в чл. 59 със съдържание в гореизложения смисъл.